Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" J I voor 80. OOO gezinnen S TA DSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Crisis in den landbouw bedenkt bet telkens weer._ Pes Stratosfeerballon gedaald Boeren in nood sok uit zijweoeakomt verliet GROOTE MOGELIJKHEDEN giiBiinniinHiiiiiiniiiinnniiniiniiiiiiiiiimimiiiiiililliliiHllllliliiiiiiinilUlllillllllilHIIllllllllJiinilllllHE DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 aiHnminiiiiiiiiiiinHramiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiunnTB Wethouder Mr. Gerritsz Tijdelijk wethouder in zijn plaats f ÏOOO.- boete Aardappelhandelaar en ambte- naar pleegden fraude KAMERMUZIEKA VOND Raphael Lanes, cello; Theo van der Pas, piano STEEDS HARDNEKKIGE TUINDERS In drie plaatsen van Nederland PAARD SLOEG OP HOL Vrachtrijder zwaar gewond De vrachtrijder K. D. te Noordwijkerhout, begaf zich Maandagmorgen met een platte „Die Jahreszeiten" van Haydn R. K. Damclub „Ontwikkeling" R. K. Damclub T. E. P. HAARLEMSCHE R.K. DAM- BOND Clubcompetitie 1ste klas BILJARTEN Clubkampioenschap Driebanden WIELRENNEN H. R. C. De Jonge Kampioen DUIVENSPORT P. V. „De Reisduif" BURGERLIJKE STAND (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Goede landing op 370 K.M. ten Oosten der startplaats Afweer tegen sancties Beperking der kantooruren Vlagincident te Ajaccio De oorlog in Abessinië De oorlogsberichten der Italiaanse he bladen Enkele jaren geleden, vlak voordat de groote activiteit der regeering op het gebied der agrarische steunverleening inzette, leefden onze boeren over de heele linie in een allerminst benijdenswaardigen toestand. Het beeld van den val der graanprijzen, die eerst in 1922 op de helft en toen in 1930 op een kwart van den prijs uit 1920 naar beneden sprongen, teekent eigenlijk ook den val van den boeren welstand; van 1922 af kon de landbouwer nog net leven door de reserves, die hij in beter jaren opspaarde in 1930 als die reserves zijn opgeteerd en de groote krach komt, kan hij niet meer leven. Een kleine enquête, door de Staatscom- missie-Ebels ingesteld naar het inkomen van de boeren in 1927 dus twee jaren vóór het uitbreken van de groote crisis wees reeds uit, dat het inkomen der land bouwers uit arbeid omstreeks dien tijd „zeer sterk achterstond bij dat van andere bevol kingsgroepen, terwijl een vrij groot kapi taalbezit toch nog niet in staat was het in komen uit arbeid en kapitaal te zamen tot eenzelfde hoogte te brengen als andere be volkingsgroepen uit arbeid alleen reeds be reikten." I) Dezelfde commissie berekende het loon van een volwassen mannelijke ar beidskracht in den landbouw in guldens: 2) 1924/1925 1925/1926 1926/1927 1927/1928 per jaar 1032 845 689 633 per dag 3.44 2.82 2.30 2.11 Reeds geruimen tijd vóórdat de wereld crisis het heele bedrijfsleven deed ineen storten, verdiende de gemiddelde boer in ons land dus aanzienlijk veel minder dan zelfs de ongeschoolde arbeidskrachten in de industrie. In afzonderlijke rapporten uit de verschil lende cultuurgebieden van ons land werd aan de commissie herhaaldelijk de juist heid van dit feit bevestigd. In het Noorden bijvoorbeeld werd op de zeeklei in de zes jaren van 1924 tot 1930 gemiddeld een bedrijfswinst gemaakt van slechts 12 per H.A.; „een pachter in de ge noemde (normale) omstandigheden heeft dus niet in zijn levensonderhoud kunnen voorzien. In het Zuiden was de gemiddelde winst over die jaren 37 per H.A.; een on der dezelfde voorwaarden verkeerende pachter zou hier, wanneer hij niet veel uit gaven heeft, misschien nog kunnen rond komen." 3) En zoo kan men voortgaan. Toen de crisis dan ook eenmaal uitbrak waren de gevolgen voor den boerenstand, die al enkele jaren op den rand van een levensminimum leefde en wiens weer standsvermogen totaal was ondermijnd, funest. De cijfers van het inkomen der manne lijke arbeidskrachten, zooals hierboven voor de jaren 19241928 weergegeven, lie pen terug tot: 1929/1930 1930/1931 1931/1932 per jaar per dag Al arbeidende werden de boeren in die dagen steeds armer. In de jaren 19301931 en 19311932 leden zij verliezen van resp. 10 en 73 per H.A. Toen is inderdaad gebleken dat de land bouwers tot vertwijfeling kunnen komen. Op verschillende destijds gehouden verga deringen en congressen hadden hun eigen leiders hen nauwelijks meer in bedwang en sloegen de golven van verbittering en protest zóó hoog dat de heele Nederlandsche pers geen woorden genoeg kon vinden om tot bedaren te manen. Tenslotte heeft de regeering ingegrepen en den landbouw gesteund met een reeks maatregelen die inderdaad eenige verlich ting in het lót dér bóeren hebben gebracht. De cijfers van de boekhoudbureaux geven over het heele land voor 19321933 nog een netto-verlies van 28 per H.A., doch het jaar daarna 19331934 eindelijk weer een positieve opbrengst van 18 per H.A. Over het laatste jaar echter, 19341935 loopt die opbrengst, voor zoover de cijfers bekend zijn, weer achteruit. Nu is de toestand in de bodemcultuur niet overal dezelfde. De regeering streeft er uit drukkelijk naar onze afhankelijkheid van den buitenlandschen in- en uitvoer te ver minderen door den landbouw zooveel moge lijk uit te breiden ten koste van de veeteelt. De graanprijzen werden dus hooger gehou den, de graanbouw aantrekkelijker ge maakt, dan de prijzen van de veehouderij - producten. Tot nu toe werden de eerste slechts tot 20 pCt. aangepast bij de prijzen van de wereldmarkt, de laatste reeds tot 60 pCt. Een andere tak van bodemcultuur, de pluimveehouderij ondervindt zelfs te genslag van de beschermingsmaatregelen, doordat hij zijn grondstof de granen die tot voer moeten dienen in verhouding tot de wereldmarktprijzen veel te duur moet betalen. Insiders schatten het bedrag, dat in den toeslag op de graanprijzen door de pluimveehouders betaald wordt op 17 millioen! En dat de tuinbouw nog steeds ver van den landbouw af staat is geen ge heim. Had dus de landbouw nog een op brengst, die een zelfs voor dezen „aange- pasten" tijd sober bestaan mogelijk maak te, de veeteelt en de andere takken van organische productie konden dat meeren- deels niet bereiken. Oók n u niet met al de steunmaatregelen, die genomen werden. x Lugubere wraakneming Man opgegeten, omdat hij handelde in strijd met stamgewoonte NOODLANDING FOKKER C. X Zonder ongevallen neergezet in Sloterdijkpolder Propeller gebroken De averij van de „Semiramis" ZWEMMEN Een tweede record te Schiedam 3X50 meter wisselslag estafette dames NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiCiiüiiiiiiiiiiiiiiis Naar ,,Het Volk" verneemt is dezer dagen een voordracht van het college van B. en V/. te wachten tot het benoemen van een tijdelijken wethouder. De langdurige ziekte van den Sociaal-Dem. Wethouder mr. J. Gerritsz, die voorloopig zijn bezigheden nog niet hervatten kan, maakt het noodig, dat thans zijn plaats in het dagelijksch bestuur der gemeente tijdelijk door een ander wordt ingenomen. Reeds in de raadsvergadering van 27 Novem ber as. zal dit voorstel in behandeling komen. Maandag stond voor den Haarlemschen Kantonrechter terecht de aardappelhandelaar S. uit Beverwijk, die op 3 Juli 3000 K.G. aard appelen had vervoerd van de Haarlemmer meer naar Amsterdam, zonder het vereischte geleidebiljet. Verdachte beweerde dat de la ding wel door een geleidebiljet gedekt was. Na der bleek evenwel dat dit een expeditiebiljet was, bestemd voor vervoer van een zending aardappelen uit Zeeland. Toen de verdachte werd aangehouden, zat bij hem in den auto de heer T. uit Beverwijk, die bleek te zijneen ambtenaar, die belast is met het aanhechten van de loodjes aan de aardappelzakken (dus een z.g. plombeerder'' Deze had de zakken van S. verzegeld, ofschoon hij dit niet had mogen doen. Op een vraag van den kantonrechter erkende hij zich op onge oorloofde wijze bevoordeeld te hebben. De controleur ten B., die het proces-verba», had opgemaakt, verklaarde dat hij klachten over den ambtenaar uit Sloterdijk had ont vangen. De plombeerder zou zich laten om- koopen. Voor eiken onrechtmatig gezegelden zak kreeg hij f 0.75. De verdachte had van elke 100 zakken ongeveer f 70 voordeel. Hij genoot de reputatie herhaaldelijk deze fraude te ple gen. Naar schatting zou hij het Rijk voor f 1000 benadeeld hebben. In Alkmaar is hij reeds door het Crisis tuchtrecht veroordeeld tot boeten van f 1000 en f 1600. Deze vonnissen kunnen door een leemte in de wet niet ten uitvoer gelegd worden. De ambtenaar van het O.M. eischte f 2000 subs. 6 maanden. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan dat hij geen voordeel door zijn practijken zou hebben genoten. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 1000 subs. 3 maanden. De tweede Toonkunstavond bracht ons weder om den Hollandschen pianist Theo van der Pas, thans met den cellist Raphael Lanes, die eenige jaren geleden bij „Bach" optrad. Theo van der Pas is een uitmuntend solo pianist, doch ook een voortreffelijk duospeler. Met opzet schrijven we duospeler, omdat de betiteling accompagnateur hier misplaatst is. Vooral op een avond als heden is niet de eene speler ondergeschikt aan den anderen. De pianopartij der Sonaten van Beethoven, meer nog die van Chopin en Richard Strauss, is verre van secundair belang, ja, treedt soms meer op den voorgrond dan die der cello. Meer dan anders moet het hier zijn een te zamen opgaan in het kunstwerk, waarvoor een groote dosis aanpassingsvermogen van beide kanten wordt vereischt. Jammer genoeg kon men in de Beethoven- sonate (g moll) geen volkomen homogeniteit constateeren. De cellist speelde tamelijk ge voelloos en bovendien was zijn toon, bijzonder in de lage ligging, te zwak, zelfs eenigermate dor (instrument niet op temperatuur?). Al hield v. d. Pas den vleugel dicht en speelde hij zeer ingehouden, toch domineerde de piano-partij iets. Men kreeg den indruk, dat Lanes een weinig koud en onverschillig staat tegenover den jongen Beethoven (de sonate draagt het opus tal 5). In elk geval meer opgaat in Strauss, want dit romantisch getinte jeugdwerk deed het veel beter. Daar ging bezieling van uit en sloot het spel voldoende ineen. De cellotoon was hier voller en warmer, maar toch nog menigmaal iets te zwak tegenover de bij dit werk gedeeltelijk geopenden vleugel. Al- geheele bevrediging schonk slechts het Schu- bert-achtige Andante, hetwelk zeer mooi van toon en meesleepend werd voorgedragen. De Chopin-sonate bracht geen climax. Nu is dit werk wel niet sterk van bouw en diep van inhoud, doch het had meer kunnen spreken. Het deed nogal slap en droog aan. Daarenboven was het passagewerk der cello-party technisch niet af. Het Largo, echte Chopin-muziek, schonk tusschen de andere deelen gelukkig 'n waar kunstgenot. Na Beethoven een succes d'estime, na de an dere werken spontaan applaus. O. K. Voor den Haarlemschen kantonrechter heeft een tiental tuinders uit Heemstede terecht gestaan omdat zij weigerden zich by de Sier teeltcentrale aan te sluiten. De Kantonrechter merkte op dat er nog drie plaatsen zijn in Nederland waar tuinders zoo iets weigeren, n.l. Heemskerk Hoom en Rijns burg. Verdachten werden tot boeten, varieerende van ƒ3500 veroordeeld. brik bespannen met een paard, naar de Haar lemmermeer om een voer stroo te halen. Ter hoogte van de Corneliabrug schrok het paard en sloeg op hol. De hooge bok waarop D. zat, knapte af, met het gevolg dat hij voorover op het paard viel. Hij kreeg een klap van het dier en geraakte onder den wagen. Ernstig ge kwetst werd hij opgenomen en in de woning van den heer W. Griekspoor binnengedragen, waar de eerste hulp verleend werd. Dr. Wösten en de politie waren ook dadelijk aanwezig. Het slachtoffer werd per auto huis waarts gebracht. Dr. Wösten constateerde be halve verschillende verwondingen ook een been breuk. Men schrijft ons: Donderdag 14 November, geeft H. G. K. onder leiding van Jan Booda een uitvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten." Dit oratorium mag zeker wel onder de meest bekende ja bijna „populaire" werken van Haydn gerekend worden, om de begrypelijke, maar toch treffende wijze, waarop Haydn zijn Jaargetijden uitbeeldt. De kringloop der natuur waaruit bijna ieder scheppend kunstenaar zijn inspiratie tracht te putten wordt als 't ware den toehoorder ten toongespreid. De ouverture schildert den overgang van den winter naar de lente. Het beginkoor ,Komm' holder Lenz" geeft door zijn meeslee- pende melodie het verlangen der eenvoudige landlieden naar de lente prachtig weer; het losbarstende onweer; het koor „Die Abend- glocke hat getönt", al deze eenvoudig illustree- rende, maar verfijnde gedeelten, zullen een ieder, die maar iets moois wil genieten óók zonder muzikale scholing treffen en bijblij ven. Bij de koren sluiten dé recitatieven, duetten en aria's aan, van Hanne, een boerenmeisje (sopraan)Lukas, een jongen boer (tenor) en Simon, Hanne's Vader (bas), die de vreugden van het landleven bezingen. Een prachtig gedeelte is ook de jachtscène, waarin vooral het rythme der paarden en honden uitkomt, en telkens de triomfantelijke jachtkreet „Halali" weerklinkt. Voorts komt er een volledig wijnfeest in voor. Met het machtige slotkoor: „Dann bricht der grosze Morgen an," eindigt het oratorium. Met deze koren hebben wij slechts enkele der bijzonder mooie gedeelten van dit werk genoemd, doch er zijn tallooze voorbeelden te geven van Haydn's groot talent, om de natuur in de muziek uit te beelden. (Men neme slechts het teere „O, wie lieblich" uit het eerste gedeelte, en de geestige sopraan aria: „Ein Madchen das auf Ehre hielt".) Maar wie al dezen klankrijkdom wil hooren, hij ga zelf het concert bijwonen. Waar een bekend koor als H. G. K., onder de ervaren leiding van Jan Booda, met een drietal solisten van groote vermaardheid, als Ankie van Wickevoort Crommelin, Louis van Tulder en Willem Ravelli, een dergelijk orato rium zingt behoeft eigenlijk de meest veel- eischende concertbezoeker zelfs niet te worden aangespoord. A. V. D. De uitslagen luiden: OntwikkelingT.E.P. A. Turk (n. o.)H. de Reus P. de jeuP. Hollenberg J. v. d. PoelA. Bronstring A. LeuvenJ. v. d. Kroft A. van DijkP. Klaver A. MooiekindC. Koek W. van VelzenJ. Overtoom P. Philipse (n. o.)Jac. v. a. Kroft J van VelzenJ. Valk L. van EykJ. Dijt 0—2 2—0 20 0—2» 2—0 1—1 0—2 0—2 0—2 0—2 Totaal 713 Voor de tweede klas werd gespeeld D.D.O. St. Bavo II. Hiervan zyn de uitslagen als volgt: D.D.O.St. Bavo II Th. KortekaasF Broekman F. BakkerC. Prins C. BakkerG. Hesselman H. AldersP. Warmerdam J. GeldermansS. Diependaal L. BeentjesB. Willemse H. de BoerW. v. d. Peil D. GrootG. de Zwart J. SchefferG. Boot M. v. q. HamJ. Oiyerhoek 2—0 1—1 2—0 0—2 2—0 0— 2—0 2—0 2—0 0—2 Totaal 137 Ter gelegenheid van het eerste lustrum van bovengenoemde vereeniging worden momentcel nederlaagwedstrijden gespeeld. Denuitslagen van de reeds gespeelde ontmoe tingen zijn: OntwikkelingOns Genoegen 155 OntwikkelingSt. Bavo 137 OntwikkelingT.E.P. 713 Bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen haar twintigste jaarvergadering. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter de resul taten van het afgeloopen jaar, de schitterende lustrumviering enz. De notulen werden goedge keurd, terwijl de secretaris en penningmeester 'n dankbaar applaus verkregen voor hun keurig verzorgd jaarverslag. De heer Hollenberg weid als secretaris herkozen, terwijl de heer Bron string tot penningmeester werd benoemd. Be sloten werd de onderlinge competitie in een groep te verspelen. Na een geanimeerde rond vraag volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. In 't R. K. Vereenigingsgebouw te Lisse werd' voor bovengenoemde competitie de wedstrijd Ontwikkeling—'T.E.P. gespeeld. Door ziekte van enkele spelers kwam eerstgenoemde onvoltallig op en ging dan ook een bijna zekere nederlaag tegemoet. In de ontmoeting tegen de B. V. „Rem brandt" in Amsterdam voor het clubkampioen schap le klasse, heeft de B. V. der „Sociëteit Vereeniging" wederom een 04 nederlaag ge leden en hierdoor haar laatste kans op een goede plaats in de rangschikking verspeeld. C. Ph. Verdonk; 3. H. J. Handgraaf; 4. J. J. van Staveren; 5. H. Everts. Kampioen navlucht: 1. H. J. Handgraaf; 2. C. Alders; 3. J. Ph. Bakker; 4. G. H. Brendel; 5. C. vant Enden. Kampioen jonge vogels: 1. J. Ph. Bakker; 2. J. Broekhof; 3. J. Ph. Bakker; 4. C. Ph. Verdonk; 5. C. Ph. Verdonk. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar eersten wedstrijd op home-trainers over 'n afstand van 500 Meter op tijd. De volledige uit slagen luiden als volgt: A-klassers: 1. T. Handgraaf tijd 27 2/5; 2. A. Jaques tijd 27 3/5 B-klassers: 1, T. Jansen tijd 25 1/5; 2. H. v. Koperen 2«S; 3. Rovers 26 3/5; 4. Koek 27; 5. Schouten 27 4/5; 6. Fennis 28 C-klassers: 1. G. Jansen tüd 27; 2. Thoma 27 1/5; 3. Koelëmij 27 2/5; 4. Vergers 27 4/5; 5. Cnosse 27 4/5; 6. Pieterse 28; 7. J Bouman 30 2'/5; 8. Kornelissen 304/5 Juniores: 1. F. Hoogland 26 4/5; 2. F. Jansen 28 3/5; 3. v. Breukelen 30; 4. Smit 30 2/5; 5. Duijns 31; 6. Veen 314/5; 7. B. Jansen 32 4/5; 8. H. van Es 34 2/5; 9. Smits 34 4/5; 10. van Loenen 39. De kampioenschappen over 1935 zijn behaald door de volgende heeren: Kamp oude vogels: 1. H. Everts; 2. J. J. van Staveren; 3. H. J. Handgraaf; 4. C. vant En den; 5. Th. Bakker. Kampioen Generaal: 1. J. J. van Staveren; 2. H. Everts; 3. H. J. Handgraaf; 4. J. Th. Bakker; 5. C. vant Enden. Kampioen oude vogels: 1. J. J. v. Staveren; 2. C. vant Enden; 3. H. J. Handgraaf; 4. H Everts; 5. H. Everts. Kampioen jonge vogels; 1. J. Ph. Bakker; 2. Geboren: 9 Nov. M. R. van VoolenWeis- bach, gen. Rosenfeld, z.; C. M. A. Halderman Bock, z.; 8 Nov. G. Bakker—van Blokland, z.; 10 Nov. A. C. GermesSoelstra, d., en z.; 9 Nov. J. G. KoopmanZwetsloot, d.; 10 Nov. J. WestermanPlat, d.; H. J. BogaardHeeres, d.; M. C. Lammersev. Bezu, d.; 8 Nov. C. C. OostenKonings, z. Overleden10 Nov. J. Josseau, 55 jaar. Kle verparkweg; 9 Nov. E. DorresteinWeseldijk, 74 jaar, Zuid polderstraat; J. v. d. Wiël, 64 jaar, Hazepaterslaan; 10 Nov. P. J. Duin, 65 jaar, Kennemerstraat; 9 Nov. E. C. M. Koop man, 35 jaar, Westergracht; G. F. Wemmers, 84 jaar, Jansstraat; 8 Nov. T. Kooij, 66 jaar, de Witstraat. (Nadruk verboden) worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die niet ont glippen. De prys kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. RAPID CITY, 11 Nov. (Reuter) Om 20 uur 47 Greenwichtijd deelde de stratosfeerballon per radio mede, dat men tot op 12.200 meter was gedaald. De inzittenden hielden zich bezig met foto grafische opnamen en alles was wel aan boord. WHITE LAKE (Zuid-Dakota)11 Nov. (Reu ter) De stratosfeerballon maakte alhier, op 370 Kilometer ten Oosten van Rapid City, een goede landing. ROME, 11 Nov. (A.N.P.) Bij decreet heeft Mussolini vanaf 14 November voor alle open bare kantoren de werktijden vastgesteld op den tijd van 9 uur des morgens tot 16 uur 30 des middags met een half uur pauze, te beginnen om 12 uur 30. Het doel van dit decreet is te bezuinigen op verwarming en verlichting bin nen het kader van den strijd tegen de sancties. PARIJS, 11 Nov. (A.N.P.) In Ajaccio hebben in den afgeloopen nacht onbekenden van de vier voor het raadhuis staande vlaggemasten de driekleur naar beneden gehaald en de ver scheurde vlaggen op de treden van het raad huis geworpen. De dienstdoende politie-agen- ten van de wijk, waarin het raadhuis staat, zijn voorloopig geschorst. Een onderzoek wordt in gesteld. ROME, 11 Nov. (A.N.P.) In de berichten over den toestand aan het front melden de Italiaan sche bladen eenstemmig, dat een groote zuive ringsactie gevoerd wordt aan het Zuidelijk front. Volgens de „Giornale dTtalia" is de Italiaan- sche voorhoede reeds doorgedrongen in de streek ten noorden van Sasabaneh. De troepen van generaal Graziani hebben, aldus meldt dit blad, in de laatste acht dagen meer dan 100 K.M. afgelegd in de richting van Dsjitsjiga, dat beschouw wordt als de eerste etappe op den weg naar Harrar. Van het Noordelijk front wordt gemeld, dat gisteren en vandaag bij de systematisch voort gezette actie der patrouilles, die ook ver voor de Italiaansche linie opereeren, weer talrijke groepen Abessiniërs onschadeiyk zijn gemaakt. Ten Zuiden van Makalle is een uit 300 kamee- 579 1.93 262 0.87 77 0.26 In het laatstgenoemde jaar werkte de Nederlandsche boer dus voor een bedrag van éen gulden vijftig cents per week ge middeld wanneer hij tenminste al zijn verplichtingen nakwam. De commissie-Ebels, die eigenlijk de vraag bestudeerde „of en zoo ja in hoe verre en door welke oorzaken in den land en tuinbouw eene wanverhouding bestaat verre en door welke oorzaken in den land- tusschen de bodemprijzen en pro ductiekosten eenerzijds en de op brengst der producten anderzijds kwam voor het eerste crisisjaar tot de con clusie dat een dergelijke wanverhouding duidelijk viel aan te toonen en voor het tweede dat zij „ongekende afmetingen" had aangenomen. Zij schrijft letterlijk: 4) „De noodtoestand in de akkerbouwbedry ven was voor de regeering aanleiding steun te verieenen aan den verbouw van tarwe en sui kerbieten. De bedragen, welke hierdoor aan den landbouw zijn ten goede gekomen, zijn mede in onze berekeningen verwerkt, terwijl ook een geringe daling der pachtprijzen m aanmerking is genomen. Desniettegenstaande bleef de wanverhouding van zoodanigen om vang, dat het aan de landbouwers ten goede komende loon 144 millioen gulden of 69 p e r H.A. hoog er zoude moeten zijn geweest om een kleine ondernemerswinst van 3 per H.A. te kunnen opleveren, zooals in de jaren 1924— 1929 werd bereikt." Er is, aldus kon Ir. W. Droesen dan ook ver klaren op de jongste vergadering van den L.T.B. te Utrecht, al heel weinig reden om afgunstig te zijn op de boeren. Geen stand werd zwaar der door de crisis getroffen. Als w»y de meest beklagenswaardigen uit handel en industrie, de werkloozen, plaatsen tegenover de even- groote groep van geruïneerde boeren en tuin ders en van de 60.000 gezinnen van kleine boeren, dan weet ik niet waar de crisislast het zwaarst is. De boer en tuinder kunnen zich zeker gelukkig prijzen, dat zij den geesel van het niets doen niet kennen, maar financieel staan zij ver achter bij den stedelijken werk- looze. Gedurende de 3 laatste jaren was de gemiddelde winst per bedrijf van een 25-tal kleine boeren (I tot 5 H.A.) in Noord-Limburg 45.57, 215.19 en 41.23. In Zuid-Limburg werden gedurende al die jaren verliezen ge leden, over 19341935 niet minder dan 186.70 gemiddeld door 7 kleine boeren. In Noord-Brabant brachten 25 kleine boertjes het in het boekjaar 1934—1935 tot een gemiddeld inkomen van 97.28 en 25 collega's met iets grootere bedrüven (van 5 tot 10 H.A.) verdienden 354.81. Geen wonder dat de afvloeiing uit deze be drijfjes naar de werkverschaffing een beang stigenden omvang gaat aannemen. Ik ken een Limburgsche gemeente waar reeds 150 eigen- ïyke boertjes dien weg zijn opgegaan. In deze laatste woorden ligt de aandui ding van een ernstig gevaar, dat uit den steeds aanhoudenden nood van den boeren stand voortvloeit; hij wordt verlaten. Wie het overzicht, hierboven gegeven, aandach tig heeft gevolgd, kan zich reeds erover ver wonderen, dat de landbouw in het alge meen zich nog staande heeft kunnen hou den tot den dag van heden. Blijft in de toekomst de situatie zoo, dan zal ook daar in ongetwijfeld verandering komen. Waarom dat niet mag gebeuren, daar over een volgend artikel. 1) „Verslag der Staatscommissie 1927 be treffende den landbouw", blz. 285. 2) Idem blz. 270. 3) Idem blz. 107. 4) Idem blz. 314— len bestaande karavaan met een grooten voor raad levensmiddelen en wapens in handen van een uit inlanders bestaande Italiaansche com pagnie gevallen. In Makalle is, aldus melden de bladen, een modern 500 P.K.-vliegtuig gevonden, dat door de Italianen bruikbaar gemaakt en in dienst gesteld is. DIGOEL, 11 Nov. (Aneta). In de Mimika- streek is thans alles zeer rustig, dank zy het optreden van de veldpolitie, benevens de con centratie van de bevolking tot een aantal van 900 Manoeërs uit de Mimika-streek op Tanah Merah. Doorloopend komen nog berichten binnen over sneltochten, welke gehouden zijn door Mappiërs; in de nabijheid van Ninati is een man opgegeten, daar hij weigerde betaling te doen voor de vrouw, die hij had gehuwd, zoo als dat onder dien stam de gewoonte is. Over dit feit hebben drie Papoea's, afkomstig uit de kampong, waaruit de vrouw geboortig was, wraak genomen. De bestuurspolitie te Ninati is naar deze kampong vertrokken en heeft de drie schuldi gen gevangen genomen. Een van de drie tracht te uit de gevangenis uit te breken en is daarbij doodgeschoten. Hierdoor is onder de bevolking groote angst ontstaan, doch de toestand is door het pa trouilleeren der militairen thans rustig. Een nieuw militair vliegtuig, dat bestemd is voor de Indische luchtmacht een Fokker C. K heeft Maandagmiddag te ongeveer een uur een noodlanding gemaakt in den Sloterdijkpol der by Amsterdam. Het toestel werd bestuurd door den kapitein vlieger Van Lent van de Indische luchtvaart- afdeeling, die voor het maken van een proef vlucht van Schiphol was opgestegen. Kapitein Van Lent, de eenige inzittende, Werd niet gé- wond. Het toestel bleek licht beschadigd. De noodlanding is niet het gevolg geweest van een motorstoring, doch van het breken van den propeller, welk euvel optrad toen de kapi tein-vlieger Van Lent van 5000 meter hoogte een duikvlucht uitvoerde. Kapitein Van Lent slaagde erin het toestel op 1500 meter weer horizontaal te krijgen, waarna hij planeerende Schiphol trachtte te bereiken, hetgeen echter door het slechte zicht niet is gelukt. De ma chine zal vermoedelijk ter plaatse gedemon teerd en naar Schiphol vervoerd worden. De N. V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek aan den Papaverweg zou het zeer op prijs stellen om stukken van den vernielden propeller, wanneer deze mochten worden gevonden, in haar bezit te krijgen. De directie van de fabriek stelt daar- \oor een belooning beschikbaar. Uit New-York werd Maandag gemeld, dat het Nederlandsche s.s. „Semiramis" in de Golf van Mexico met moeilijkheden te kampen heeft gehad. By informatie is gebleken, dat het hier een buitenlandsch schip moet betreffen, aan gezien het eenige Nederlandsche schip van dien naam, toebehoorende aan de Neder - landsch Indische Tank-Stoomboot-Maatschap pij te Den Haag, pas Vrijdag j.l. van Rotter dam is vertrokken, zoodat het zich niet in de Golf van Mexico kan bevinden. Tydens de wedstrijden in het Sportfondsen- bad te Schiedam is Maandagavond nog een tweede record gevestigd. De ploeg van O.D.Z. is er n.l. in geslaagd de 3 x 50 meter wisselslag estafette dames met 2/10 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 46 4/5 sec. De ploeg bestond uit de dames Rie Mastenbroek, B. Martin en C. Eykebroek. Bore £6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4