WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Auto van den dijk gestort Zo verkouden] r VEEL OP HUN KERFSTOK De weerstoestand Sport en spel J Dagfilm DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 Zege van Archambaud en Lapebie te Parijs Inzittenden bleven als door een wonder ongedeerd Gearresteerde verdachten zouden op verschillende plaatsen in gebroken hebben P. ZEEMAN OVERLEDEN Oud-lid van Prov. Staten van N oord-Holland Apothekers-assistent BOEK EN BLAD ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR GEEN VERANDERING TE WACHTEN ZWEMMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE SCHIEDAM Het record op de 4 x 100 meter estafette Woensdag 13 Nov. n lichte muziek i GOLFLENGTEN WIELRENNEN Valentijn staakte den strijd Een uit de richting Utrecht komende auto reed hedenmorgen te half zeven met een vaart van ongeveer 85 KM. over de brug by Zalt- bommel. Aan het eind van de brug aan den kant van deze gemeente worden op den nieuwen weg werkzaamheden verricht, in welk verband ter plaatse borden en roode lantaarns zijn aange bracht. Vermoedelijk heeft de bestuurder van den auto door de snelle vaart deze lantaarn niet opgemerkt. Toen hy de arbeiders aan het werk zag remde hij uit alle macht met ijet gevolg, dat de wagen slipte, van den tien meter hoogen dyk naar beneden stortte en tusschen den dijk en dien van de spoorbrug geheel vernield bleef liggen. Als door een wonder ^bleken de vijf inzit tenden, vier ingenieurs en een administrateur van Werkspoor, die op weg waren naar de Maaswerken by Lith niet noemenswaardig ge wond te zijn. Slechts één van hen had lichte verwondingen cpgeloopen en is, na door dr. Hellinga ver bonden te zijn, per auto naar Utrecht terug gekeerd. De vier anderen onder wie ir. Damme. zoon van den directeur van Werkspoor, hebben met een anderen auto de reis naar Lith voortgezet. Zooals bekend, heeft de politie te Bameveld in samenwerking met de Amsterdamsche re cherche, een goeden slag geslagen met de aan houding in Amsterdam van drie beruchte in brekers en hun medeplichtige, een taxi-chauf feur. De aanhouding kon geschieden door de groote activiteit van een politieman te Bame veld, die uitsluitend belast is met den nacht dienst, die in den nacht van Vrijdag op Zater dag j.l. in zijn gemeente een vreemden auto zag staan, waarvan hy vermoedde, dat deze wel eens aan inbrekers kon toebehooren. Hij no teerde het nummer en stelde hierna een on derzoek by diverse fabrieken in zijn gemeente in, waarbü hem bleek, dat ingebroken was in een zuivelfabriek. De auto was inmiddels verdwenen. Het num mer bleek afgegeven te zyn aan een Amster- damschen taxi-chauffeur, wiens arrestatie Za terdagmorgen reeds geschiedde. Het spoor leid de naar een wonng aan de Lauriersgracht, al waar de politie een inval deed en in een ver trek de drie mannen slapend aantrof. In hun petten bevond zich de buit, welke ponds-ponds ggwijze was verdeeld en uit een klein geldsbe drag, postzegels en eenige sigaren bestond. Zondagmiddag werden de arrestanten, de ge broeders M., zekere L. en de taxi-chauffeur H. per auto overgebracht naar Bameveld, waar zy voor den burgemeester veschillende bekentenis sen hebben afgelegd. In veband met de kortgeleden gepleegde in braken in een kleedingmagazijn en een zuivel- inrichting stelde de Hilversumsche recherche een onderzoek in. Reeds langen tijd werden de gebroeders M. van deze feiten verdacht, doch men kon hen in Amsterdam niet vinden, het geen mogelijk bleek, daar zy alleen des nachts zich vertoonden en dan erop uittrokken. Zelfs de op verzoek van de Hilversumsche politie gehouden nachteiyke controle der in of uit Amsterdam komende of gaande verdachte auto's, had niet het gewenschte gevolg. De verdachte gebroeders M. bleven onvindbaar. Zondag stelde de Hilversumsche recherche zich in verbinding met de politie te Bameveld, alwaar zy de in brekers aan een verhoor onderwierp. Tot dus ver blijven zy echter hardnekkig ontkennen in Hilversum te hebben ingebroken. Met zekerheid kan echter aangenomen wor den, dat zy bedoelde inbraken op hun geweten hebben. Voorts verdenkt men hem nog van in braken o. a. in Doom, Wouw, t Zand, Zaandam en Amsterdam gepleegd. In hun bezit werd een buitengewoon goede collectie inbrekerswerktui gen aangetroffen. In den loop van Woensdag zullen zy voor den Officier van Justitie te Utrecht worden geleid. Te Alkmaar is op den leeftijd van 54 jaar overleden de heer P. Zeeman, die van 1919 tot 1931 lid van den gemeenteraad van Zuid- Scharwoude was voor de S.D.A.P. Toen de heer Zeeman om gezondheidsredenen zyn tuindersvak vaarwel zei en zich te Alk maar vestigde, werd hy boekhouder by Habo; van 1927 tot dit jaar was hy lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, van 1921 tot 1927 plaatsvervanger hoofdingeland en toen tot 1932 hoofdingeland van het hoogheemraadschap voor Noord-Hollandsch Noorderkwartier. In de Staten bepleitte hy vooral de platte- landsche belangen. Hy had daar o.m. succes met de doorvoering van het enkelvoudige stem recht. De laatste jaren werd zyn naam veel genoemd in verband met het z.g. plan-Zeeman, wat bedoeld was om in de koolstreek het Geest- merambacht een nieuwe cultuur in te voeren. UTRECHT. Geslaagd de dames: E. A. H. M. Schmeink en M. H. v. d. Ploeg, beiden te Utrecht. OEFENINGEN BIJ DE FRANSCHE SPRAAKKUNST, door Dr. J. Fran sen en Dr. H. G. Martin. Uitg.: J. B. Wolters Groningen. Een werkje met een 30-tal opgaven ter ver taling in het Frarjsch, dus als .Oefening by de Fransche Spraakkunst" de laatste en verreweg lastigste training. Een training, waarbij on danks de groote woordenlyst, die den leerling by zyn „vrije" vertalingen moet helpen de leeraai geducht zal moeten assisteeren om een stukje Fransch geleverd te krijgen, dat werkelijk Fransch is! Iets van die noodzakelijke assistentie schynen de schrijvers ook reeds in de teksten zelf te wil len verleenen, door n.l. Nederlandsche zinscon- Help! Help! Een haai! Verschrik hem nu niet met dat la waai, dan gooi ik even m'n hengel uit. (Deutsche IJl4 structies of uitdrukkingen vaak wat geweld aan te doen met het oog op het overbrengen". Op de eerste bladzijde lezen we al: „ook deze eenvou dige Jongen was voorbestemd om een groote plaats in te nemen in zijn vaderland" en: „ik weet niet hoe alle groote indrukken weer te geven, die ik gehad heb"enz. Slaan we een paar bladen heel willekeurig om, dan vinden we (pag. 20): „hy kon zich geen enkele van de kleine ge noegens aanbieden die de meer door de for tuin begunstigden zich konden verschaffen" en: „ik wil liever de eerste handwerksman zijn van een fabriekenz. schreef hy op der tien jaar(ü) aan zyn vader" „de koning benoemde he mtot minister van financiën, (een) functie die vooral erin(!) be stond Z. M. tot (hier zal wel een zetfout zijn) de moeilijkheden te redden, wanneer de schat kist leeg was." Op deze wijze onze eigen taal te schenden, ook al zou men daardoor de kans op een „goede" Fransche vertaling verhoogen (wat we nog lang niet toegeven!) dat achten we beslist verkeerd gezien. Men geve goed „Hollandsch", en dan o e f e n e men, ter verkrijging ook van goed Fransch, vooral niet in hoofdzaak met een le- venlooze woordenlyst anders krijgt men het: Allez votre corridor en: Je tiens beaucoup de ces fleurs.... G. J. DE POSTDUIF, door G. J. D. Mingelen. Uitgave: Maatsch. .JCosmos". Amsterdam. Als no. 101 van de bekende brochures-serie Weten en Kunnen" verscheen dit werkje reeds in een 3en druk, wel een bewijs, dat er al heel wat liefhebbers van de Postduivensport moeten zyn, èn dat voor dezen hier eenige interessante hoofdstukken zijn geschreven. Deze hoofdstukken, niet bedoeld zegt de schr. voor de reeds ervaren liefhebbers, be handelen in den populairen trant, dien we van de „Weten en Kunnen"-serie gewoon zijn, de huisvesting, verzorging, teelt, africhting enz. dei postduif, terwijl vele wetenswaardigheden om trent het transporteeren, de wedvluchten, be handeling van ziektegevallen, enz. het geheel tot een flinken gids voor de jonge liefhebbers maken. G. J, DE STERRENHEMEL DOOR EEN LEKEBRIL, door Dr. Fvan Lohui- zen. Uitg.: N.V. De Arbeiders pers Amsterdam. Dit boekje is werkelijk interessant voor dege nen, die verlangen eens wat meer van den ster- rènhemel te weten, wat eenvoudige kennis op te doen van de sterren en sterrenbeelden, hun loop en stand in de verschillende jaargetijden, enz. De schrijver maakt, uitgaande van de hemel lichamen, die we 's avonds by heldere lucht al tijd kunnen zien en onder welke natuurlijk De Groote Beer een hoofdrol blijft spelen in de opeenvolgende hoofdstukken van zyn werkje een wandeling met zijn lezers langs den sterrenhe mel, achtereenvolgens in den herfst, den winter, de lente en den zomer en hij maakt er heel gezellige wandelingen van! Al vertellende, wat er by die tochten valt waar te nemen, laat hy op de eenvoudige maar duidelijke sterrenkaarten by elk seizoen zien wat hij vertelt, en met de vele en velerlei bijzonderheden maakt hy zijn lectuur wel zoo aantrekkelijk, dat hy zijn doel: het leggen van den grondslag voor het kennen van den weg aan den sterrenhemel en van de belangrijkste objecten stellig bereikt. Verder reikt het doel met het schrijven van deze popu laire behandeling niet: het wil alleen zijn het waarnemen door een leekebril, waaronder de auteur verstaat: het ongewapend oog en de binocle. „Mocht dit eerste overzicht" aldus in de Inleiding ,,het verlangen doen ontstaan, eens wat dieper op de zaak in te gaan, dan schrijve men my: het kan wellicht leiden tot een volgend deeltje met ruimer strekking". En de wensch aan het einde der avondwandelingen: dat zyn eerste gids moge meehelpen velen tot amateur waarnemers te maken, die met geringe hulpmid delen toch in de wonderen der Natuur weten door te dringen, wordt ongetwijfeld vervuld. G. J. MS? fe'.i; 'SN Misschien nog wel koorts ook! ayerI Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar in da oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. 10 ets. ,J1EDERLANDSCHE ZWERF- STEENEN", door P. v. d. Lijn. Uitg.W. J. Thieme en Cie., Nij megen. Dit is een boek, dat voor een goed deel be- heerscht wordt door de afbeeldingen die er in voorkomen niet minder dan 300 reproduc ties naar foto's staan er in, foto's van allerlei gesteenten als stollingsgesteenten, omvormings gesteenten, bezinkingsgesteenten en fossielen. Van alle vier deze soorten wordt in een in leidend overzicht een korte karakteristiek ge geven waarna dan de 300 afbeeldingen volger, ieder met een korte beschrijving en aanduiding van vindplaats en grootte. Een werk als dit kon slechts na jaren .van voorbereiding tot stand komen, maar voor hen die belang stellen in deze dingen is er dan ook een standaardwerk ontstaan, waarnaar zy met graagte zullen grijpen om er uit te leeren omtrent de gesteenten uit het diluvium van Nederland, waarvan het aantal soorten grooter is dan dat op welke andere pjek in Europa ook, aangetroffen wordt. ,JJE NIEUWE GEEST IN ONZE WONING", door Miep van Rooy Berlage. N.V. Uitg. Mij. „Kosmos", Amsterdam. Dit werk is, naar het voorwoord meedeelt, geschreven voor twee groepen belanghebben den: zy die besloten hebben zich een eigen thuis te stichten en zij die niet langer willen leven in een verouderde omgeving. Het moet al dadelijk gezegd, beide groepen zullen in dit boek met zijn zeer vele afbeeldin gen veel vinden wat hun te stade kan komen, al kunnen wij niet altijd vrede hebben met de geflatteerde wyze waarop nieuw tegenover oud wordt gesteld (pag. 16 en 17). Over het geheel echter zyn het foto-materiaal en de teekenin- gen buitengewoon leerzaam en zullen velen door dit werk er toe gebracht kunnen worden hun woninginrichting grondig te herzien. Dat kan op kostbare wijze geschieden, maar noodig is dat niet, ook met betrekkelijk wei nig kosten is vaak van oud nieuw te maken en daarvoor geeft dit werk ook den weg aan. De schrijfster bepaalt zich niet tot het ei genlijke woonvertrek, ook de slaapkamers en de keuken worden onderhanden genomen, ter wijl niet alleen de indeeling der vertrekken en de meubileering wordt ter hand genomen, maar ook nuttige opmerkingen worden gemaakt en aanwijzingen worden gegeven ten aanzien van schilderwerk, wand- en vloerbekleeding, ver lichting, versiering enz. MOSSEN EN VARENS", door dr. S- Broekhuizen. Uitg.: N.V. Arbeiderspers, Amsterdam. Er bestaat maar weinig literatuur over de Nederlandsche mossen 33 jaar is het al ge leden, dat Garjeanne's „Mosflora" verscheen. Daarom is het zeker van belang voor belang stellende natuurvrienden, dat dit werkje over Mossen en Varens verscheen, dat met vele af beeldingen allerlei belangwekkends vertelt over mossen (bladmossen, levermossen en mossen die geen mossen zyn) en over de in Nederland voorkomende varensoorten, waarvan de Neder landsche namen werden opgesteld in overleg met den heer en mevrouw D. Koopmans en dr. R. v. d. Wijk, daarover door den schrijver ge raadpleegd. „MEISJES AAN HET STUUR", door J. H. Brinkgreve—Entrop, Uitg.: Gebr. Kluitman, Alk maar. Welk een gelukkig gezin dat van de Klei- aam's en wat jammer dat dit geheel door te genslag in zaken en andere narigheden zoo deerlijk dreigt te worden verstoord, maar dan laten de flinke meisjes Siets en Fiet zien wat ze waard zijn. Ze slaan zich reusachtig door Enwas 't erg kond op Spitsbergen? Koud man, koud! Ik heb 't meegemaakt, dat ^de thermometer zoo daalde, dat ie m den kelder te recht kwam. (Je Suis Partout). alle moeilijkheid heen en het eind van het lied is dan ook dat voor de Kleidammetjes de zon op. haar mooist doorbreekt. De huiskamer- gesprekken, voorafgegaan, begeleid en gevolgd door ontelbare kopjes thee hadden wat kortor en pittiger kunnen zijn, maar voor meisjes van twaalf tot zestien is het toch een heel leesbaar boek gebleven. COMBINATIES UIT DE SCHAAK PARTIJ, door L. Prins. Uitg. v- Goor en Zn. 's Gravenhage In dit kleine, typografisch uitmuntend ver zorgde boekje heeft de bekende jonge schaker L. Prins het schaakprobleem dienstbaar ge maakt aan de studie van de combinatie. In het eerste gedeelte wordt de lezer geplaatst voor een 42-tal diagrammen, elk uit een partij van de erkend-sterkste Nederlandsche spelers, met de opgave de sterkste voortzetting te vinden. In 't tweede gedeelte kan hij zijn bevindingn dan toetsen aan de partijen zelf, die door den schrij ver van zorgvuldig uitgewerkte analyses zijn voorzien. Prins heeft met dit boekje de Neder landsche schaakliteratuur inderdaad verrijkt, en wy hopen voor hem zoowel als voor de liefheb bers van de schaakkunst, dat hij er een groot succes mee oogst. „HET HUIS AAN DE GRACHT", door M. Dekker. Uitg.: L. J. Veen's Uitg. Mij. Amsterdam. Wij kunnen het niet helpen, maar deze dwe perige sentimenteele bakvischlectuur lijkt ons weinig geschikt voor onze katholieke meisjes, die gewend zijn zich met degelijker dingen in te laten dan de beuzelarijtjes waarmede het blonde hoofdpersoontje van het boek zich de hersentjes pijnigt. De stijl is bovendien zeer bombastisch. ,JIET MEISJESKAMP PARNAS- SIA", aoor J. H. Brinkgreve EntropUitg.: Gebr. Kluitman Alkmaar. Wat een prettige vacantie is dat die het groepje jongemeisjes bij haar tante Els eerst in Stemeren, later op Texel doorbrengen. De lezeresjes van acht tot twaalf jaar voor wie dit eenvoudig en hartelijk geschreven boekje bestemd is zullen zeker danig meegenieten van de natuurlijke, gezonde pret der jeugdige va- cantiegangsters. „GEVANGEN IN JAPAN", door D Donelly S.J. Uitg.: Vlaamsche Drukkerij Leuven. Dit is heet zer schoone verhaal van het heldhaftige leven en den moedigen marteldood van den zaligen Carlo Spinola S.J., missionaris In Japan. Dit is een heiligeleven, maar het heeft mets van de zoetelijkheid van sommige brave boek jes, waarmee minder begaafde schrijvers dan pater Donelly soms 't leven van heiligen schet- sen. Voor onze jongeren, vooral voor hen, die roe ping gevoelen of zich reeds voor het priester schap of voor het missionarisleven voorbereiden is dit een flink, krachtig boekje, dat hen zal doen begrijpen wat ware heldenmoed en offer zin is. Dat het boekje in Vlaanderen is uitgegeven brengt in dit geval geen taalbezwaar met zich mede, want het is in heel zuiver Nederlandsch geschreven. „GELDHONGER", door J. CSchoup Uitg.De Steenuil A'dam Veel aandacht te besteden aan dit in een af schuwelijken omslag lütgegeven en van taal fouten wemelend boek zou tijdverspilling zyn; De heer Schoup heeft te hoog gemikt, zyn sprong is niet gelukt. Van de financieele wereld en wat daar zooai omgaat weet de auteur het een en ander, ook biykt hij niet onkundig van het interieur van gevangenissen deze bladzijden zijn wellicht nog de leerzaamste maar van goeden stijl weef hij zoo weinig, dat het boek, uiterlijk al onaantrekkelijk, bijna een ergernis wordt. Wij geven een staaltje, lang niet het ergste. Bldz. 113; De ijzige, eigendunkelijke en zeer uit de hoogte van bewuste meerderheid bitsige woorden van den officier waren dooiyichtige be wijzen van zyn voorafgenomen besluit. Een bladzij verder lezen we: Naakte steen, koud ongeverfd ijzer, een geopenden muil gelijk, aangrijnzend iedereen die inkomend door de breede deur, zich waagt voor zijn donkere bin nenste. Coming, going, doing, having, acting, u be- grypt het, Anglicismen zonder tal, het boek wordt er werkelijk onleesbaar door. Het wordt boven dien ongenietelijk door de ellenbreed uitgemeten theorieën over de maatschappijleer, waarbij de heer Schoup aan den uiterst linkschen kant biykt te staan. Het verhaal zelf heeft niet zoo bar veel om het lijf. Een accountant maakt een tijd van opgang mee, raakt dan buiten zijn schuld natuurlyk, maar verleid door een van die IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIHIIIIIIIIIIItllllllllHUIIIIIMIIIIIIMIf Aangezien de hooge drukking in het Oosten toenam, houdt de Zuidelijke strooming met vry hooge temperaturen in de bovenlucht aan. In het Kanaal vormde zich Maandagavond een diepe secundaire, die vandaar naar Schot land trok en in verband met het afnemen der depressie by IJsland hoofdminimum werd. Wellicht volgt een tweede daling ten Westen van Ierland, daarachter waait Noordwester- storm op den Oceaan. De Britsche Eilanden hebben in het Oosten betrokken weer met krachtigen Zuidelijken wind en regen, in het Westen is het weer buiïg met matigen Noord- westelijken wind. In Zuid-Frankrijk regent het bij krachtigen Westelijken wind, in midden- Frankrijk zyn windstilte én mist, over de Golf du Lyon werd onweer gemeld en is weer zware regen gevallen. Duitschland en Zwitserland hebben grootendeels kalm weer met ochtend mist. In Scandinavië is de lucht bijna overal gedekt, in Zweden en Zuid-Noorwegen valt regen, in Noord-Zweden komt nog lichte tot matige vorst voor. Er is nog weinig verandering in den alge- meenen toestand te verwachten. kapitalistische vampieren in de strikken ver ward. Hij moet een paar maanden opknappen en het eind van het liedje is, dat hij zijn vrouw verlaat en ,,in een groot, nieuw geluk" een an der leven gaat beginnen met een andere vrouw natuurlijk. Anders was de aardigheid van dit heelemaal niet aardige boek er te gauw af Voor .ons was dit al by de tweede bladzijde het geval. „WILDE ROOS", door H. Don ker van Hengel. Uitg.: H. Meulenhoff, Amsterdam. Letti het hoofdpersoontje uit dit bakvisch- schenromannetje is een echte wildzang en in het begin houden we ons hart vast of daar nog wel ooit iets van terecht zal komen. Maar eens komt er toch een eind aan alle baldadigheid en gaat ze zich met ernst op de studie toe leggen. Het boek is wel wat erg „wijs" en de schrijf ster heeft zich uitgeput in het gebruik van vreemde woorden, veel Fransch vooral, een beetje Engelsch en wat Duitsch en hier en daar zelfs Latijn. Dit laatste is echter heelemaal niet goed uitgevallen want „pedas aportolo- rums" kan niet bepaald klassiek genoemd wor den. Haar Nederlandsch is ook niet onberispe lijk en hinderlijk is het gebruik van „wat" waar „dat" had moeten staan. Zooals reeds gemeld, werd Maandagavond bij de te Schiedam door de S. Z. C. gehouden wed strijden o.a. het Nederlandsche record op de 4 x 100 meter estafette vrije slag door de pjoeg van H. P. C. verbeterd en gebracht op 4 min. 17 sec. De ploeg van H. P. C. bestond uit de heeren: J. van Zadel, A. Sipkema, S. L, Mooi en C. Kemper. De verdere uitslagen waren: 100 M. rugslag Dames: 1 B. Martin ODZ 1 min 21 3/5 sec.; 2 G. Douw ODZ 1 min. 25 sec. 200 M. schoolslag dames: 1 A. Kruis ODZ 3 min. 15 sec.; 2 J. Klijnood ODZ 3 min. 15 4/5 sec. 200 M. schoolslag heeren: 1 B. Kruithof RZC 2 min. 51 4/5 sec.; 2 J. J. van Duin ZIAN 2 min. 53 sec.; 3 L. Korpershoek RZC 2 min. 54 2/5 sec. 100 M. rugslag heeren: 1 J. P. Meiman U 1 min. 12 4/5 sec.; 2 p. van de Hoex 1 min. 12 4/5 sec. 4 x 100 M. vrije slag estafette dames: 1 RDZ 4 min. 49 sec.. De ploeg bestond uit de dames R. Olsen, G. Brouwe rs, A. Timmermans en Willy den Ouden. 100 M. vrije slag heeren: 1 S. L. Mooi HPC 1 min. 2 1/5 sec.; 2 C. A. Kreffer DJK 1 min. 2 3/5 sec.; 3 A. H. Sipkema HPC 1 min 3 1:5 s. 3 x 50 M. wisselslag estafette dames: 1 ODZ 1 min. 46 4/5 sec.; 2 RDZ 1 min. 47 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette heeren: 1 Het IJ 1 min. 34 4/5 sec.; 2 ZIAN 1 min. 35 3 5 sec. 100 M. vrije slag dames: 1 S. Syberg HZ en PC 1 min. 15 sec.; 2 W. van Leeuwe RDZ 1 min. 15 4/5 sec. 5 x 50 M. estafette vrije slag heeren: 1 ZIAN 2 min. 23 3/5 sec.; 2 Het IJ 2 min. 23 4/5 sec. Waterpolo: SCZ I—Rotterdamsch Jeugdelftal 1—2. 9 9 0 GODSDIENST 8.00 Hilversum NCRV) 10.30 Hilversum NCRV) H (Schriftlezing (Morgendienst ORGELBESPELING 9.00 Hilversum I (Cor Steijn) 12.G5 Droitwich (Quentin MacLean) 2.15 Hilversum I (Joh/ Jong) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Deutschlandsender (Omroep- klelnorkest) 12.15 Hilversum I (VARA-orkest) 12.20 Brussel I (Constantin-orkest) 12.50 Brussel II (Salonorkest) 1.15 Hilversum I (VARA-orkest) 2.50 Parijs I (Omroeporkest) 3.35 Droltwich (orkest) 5.05 Droltwich (Studio-orkest) 5.30 Hilversum I (VARA-orkest) 6.20 Berlijn (Sted. orkest) 6.50 Brussel II (Salonorkest) 6.50 Weenen (Symph.-orkest) 8.05 Hilversum II (Concert) 8.20 Hamburg (Concertorkest) 8.20 Brussel II (Symph.-orkest) 8.50 Droltwich (BBC-Symph.-ork.) 9.05 Luxemburg (Bach en Laverat) 9.30 Weenen (Concert) 9.30 Hilversum II (Residentie-ork.) 9/35 Kalundborg (Omroeporkest) 10.20 Hilversum II (Resldentie-ork.) 10.20 Hamburg (Omroeporkest) GRAMOFOON 8.CO Hilversum I 8.05 Luxemburg 8.15 Hilversum It 12.00 Hilversum 7 (accordeon-muz.) 12.25 Parijs II 1.00 Hilversum I 1.15 Hilversum II (orkestplaten) 1.50 Brussel n Het opera-orkest uit Boedapest zal Woensdagavond o.a. werken van Bach uitvoeren (Boedapest van 8.20 tot 9.40 uur) 3.45 Hilversum II (koorzang) 5.20 Brussel XI 5 20 Berlijn 6.05 Luxemburg 6.30 Beromünster 6.50 Kalundborg 6.55 Parijs II 7.35 Brussel II 7.40 Rome 8.15 Hilversum I (gevr. platen) 8.35 Parijs II 10.20 Brussel II 10.30 Hilversum II 10.45 Brussel I 10.50 Boedapest 10.50 Parijs II 11.20 Hilversum I 11.20 Luxemburg (dansmuziek) 11.00 11.20 12.15 12.35 12.50 1.05 1.40 3.20 4.20 5.15 6.20 6.30 7.35 7.50 8.30 9.35 9.45 9.50 10.15 10.20 10.25 11.05 11.35 11.50 12.40 Hilversum II (Ensemble v. d. Horst) Kalundborg Concert Hilversum II (ensemble v. d. Horst) Parijs I (pop. concert) Droitwlch (orkest) Parijs II (Omroepdansorkest) Hamburg (vroolijk concert) Hamburg (Stadsmuzikanten) Milaan (dansmuziek) Brussel I (dansmuziek) Hamburg (stafmuziek) Hilversum I (Beroemde mar- schen) Luxemburg Droltwich (BBC-dansorkest) Hilversum I (Accordeon-ork.) Rome (dansmuziek) Boedapest (dansmuziek) Langenberg (orkest) Parijs II (dansmuziek) Deutschlandsender (dansmu- ziek) Kalundborg (dansmuziek) Parijs I (dansmuziek) Droitwich (dansmuziek) Toulouse (Argentijnsche mu ziek) Toulouse (militair concert) KAMERMUZIEK 1120 Langenberg (Kamerorkest) 3.35 Langenberg (kwintet) 4.20 Rome (Esperia-kwintet) 4.20 Pari)-. I (Kamermuziek) 5.35 Droltwich (Cellini-Trto) 5.50 Parijs I (Kamerorkest) 6.20 Langenberg (Kwintet) 6.35 Brussel T (Sonate In E. gr. t., Levlllet) 8.25 Luxemburg (Kwintet) 11.20 Weenen (Kwartet) SOLISTEN-CONCERTEN 10.00 Langenberg (Solistenconcert) 2.00 Hilversum II (Zangrecital) 3.10 Droitwich (Planorecital) 3.50 Beromünster (Vioolrecital) 4.15 Hilversum II (Pianorecital) 4.20 Milaan (Pianorecital) 4.50 Beromünster (Jodelzang) 6.20 Deutschlandsender (Planore cital) 6.50 Droltwich (Beethoven's Plano. sonates) 6.55 Boedapest (zang) 7.20 Brussel I (plano) 8.10 Toulouse (Sollstenconcert) 8.20 Toulouse (zang) 9 20 Luxemburg (Sollstenconcert) 9.30 Hilversum" II (Gitaar) 9.50 Deutschlandsender (Zigeuner liederen) 11.40 Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE 7.10 Beromünster („Don Juan", opera v. Mozart) 8.10 Milaan („Der Freischütz" ope ra v. Weber) 8.20 Boedapest (Opera-orkest) 8.20 Brussel I („Le grand-mogol", operette v. Audran) („Arènes joyeuses", Scotto) (Opera-orkestcon- 10.05 Toulouse operette v 10.40 Toulouse cert) TOONEEL 8.05 Langenberg („Rtchthofen! Ein Flieger des groszen Krleges' 8.50 Hilversum 1 („Achter de scher men") VARIA 9.30 10.15 12.00 2.00 3.00 3.15 5.00 6.00 7.00 7.00 Hilversum door P. J. Hilversum beiders In Hilversum Hilversum „Bij haar zoek") Hilversum ren) Hilversum lectuur zet") Hilversum Hilversum uurtje) Hilversum Hilversum VARIA I (Onze keuken Kers Jr.) I (Uitz. voor de ar- continubedrijven) II (Politleber.) I (Voor de vrouwen: grootouders op Oe- I (Voor de klnde- II (Lezen v. Chr. „De ongerepte ult- II (Kinderuurt.je) II (Landbouwhalf- I („De Lachhoek") II (Politleber.) 7.30 Hilversum I („Opvoeding tot persoonlijkheid" 7.30 Hilversum II („Bezwaren te- gen Esperanto") 9.00 Hilversum II (Voor jonge menschen) 10.10 Hilversum I (Wapenstilstands- a dag) SPORT a 6.15 Hilversum I (Sportuitzending) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum II 8 00 Hilversum I 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 10.00 Hilversum II 10.15 Hilversum 1 BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS 11 312.8 M. ROMF, 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS ■Hninmiiiii aaaasaimaaaBaaaaaBaaaaaaaBMmaaaaaasaaa De jongste verhooging van het uitvoer recht op bevolkingsrubber met j 3 tot f 29 per 100 K.G. is de zesde sinds 30 September j.l. en een natuurlijke reactie op de scherpe stijging van den uitvoer van bevolkings rubber in October. De uitvoer van Java en Madoera bedroeg in October f 18.400.000 tegen f 17.9004)00 in October 1934; in Jan./October f 158.200.000 tegen f 185.000.000 in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De rubbervoorraden te Londen zijn in de ajgeloopen week met 792 ton gedaald en de voorraden te Liverpool met 92 ton. De Lon- densche voorraden bedragen thans 90.736 ton en de Liverpoolsche 76.271 ton. De invoer van thee in Engeland bedroeg in de eerste tien maanden 316.66 millioen lbs, tegen 348.56 millioen lbs. in de overeen komstige periode van 1934. De invoer van Java- en Sumatra-thee bleef goed op peil en bedroeg 35.291.130 lbs. tegen 35.521.885 lbs. in het vorig jaar. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad van de Nationale Bank van Zwitserland op Zw. fr. 1387.3 millioen on veranderd gebleven. De voorraad goudde viezen is met fr. 0-49 millioen tot fr. 22.04 millioen toegenomen. De binnenlandsche wissels verminderden met fr. 12.95 millioen tot fr. 77.35 millioen, terwijl de beleeningen met fr. 3.86 millioen tot fr. 103.74 millioen zijn ingekrompen. De biljetten en direct op- eischbare verplichtingen waren voor 86.25 pCt. door goud en gouddeviezen gedekt, te gen 85.27 pCt. de vorige week. Volgens berichten uit Londen zijn thans de wereld-kopervoorraden tot 540.000 ton verminderd, hetgeen overeenkomt met het verbruik van slechts 4'/2 maand. Voor het eerst sinds 1929 is de kopermarkt bevrijd van den druk van de groote voorraden. In de „Daily Telegraph" wordt gemeld, dat financieele deskundigen der Italiaansche regeering maatregelen overwegen tot het in het leven roepen van een speciaal door goud gedekt betaalmiddel. Dit zou de eenige manier zijn, om de Lire te redden. Tot 7 November werd voor 76 milliard Lire ingeschreven op de Italiaansche nationale leening. Volgens het kwartaal-overzicht van het „Institut für Konjunkturforschung" bevindt de bedrijvigheid in Duitschland zich op een hoog peil. De totale productie is evenwel, na de snelle toeneming in de eerste maan den van het jaar, sedert Mei niet meer ge stegen. In September waren circa 17 mill, menschen vast en tijdelijk te werk gesteld, tegen 15.9 millioen in September van het vorig jaar en 13.1 millioen in September 1S33. De automobiel-industrie heeft einde Augustus de volle capaciteit van 1934 be reikt. De ruw-ijzer-productie is per dag van 32 300 ton in Maart tot 37.100 ton in Sept. gestegen. De machine-industrie heeft in het eerste halfjaar haar omzet met meer dan 50 pCt. zien stijgen vergeleken met 1934. De verkoopen van walvischtraan te Oslo in het seizoen 1935/1936 bedroegen 87 500 ton of 525.000 vaten. Hiervan heeft de Uni lever 390.000 vaten gekocht. De Illinois Central boekte in September aan netto-ontvangsten 7.52 millioen tegen 8.63 millioen in September van het vorig jaar. De Cities Service boekte in de eerste ne gen maanden aan netto-bedrijfsontvangsten en diverse inkomsten 47.18 millioen tegen 45 26 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. Het saldo der netto-inkomsten bedroeg 2.84 millioen tegen 600-127. De General Motors boekte in het derde kwartaal een winst van 30.75 millioen, overeenkomende met 0.66 per aandeel, tegen 22.85 millioen of 0.48 per aandeel in het derde kwartaal van 1934. In de eerste negen maanden 114.48 millioen of 2.50 per aandeel tegen 92.44 millioen o 1-9 per aandeel in hetzelfde tijdvak van hei vorig jaar. a- De New-York Central boekte in Septem ber een netto-winst van 277.895 tegen 992.762 in September 1934; in de eerste negen maanden een deficit van 6.38 mill- tegen 4.68 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.24\'27-^6„n.fv9rig slot 7.24%); de Frank op 0.699-70Vj (vo rig slot 9.70V*) en de Dollar op 1.47%—1.47A (vorig slot 1.47%). ïf- De Nivas ven-kocht 332 ton afgekeurde superieure suiker en 281 ton afgekeurd bruine suiker Maandagavond is de Parijsche zesdaagsche geëindigd in een overwinning van Attüiam- baudLapéble (Frankrijk), die met een totaal van 755 punten en ronde-voorsprong op de an dere koppels in totaal 3341 KM. hadden afge legd. Onze landgenoot Valentijn gaf enkele uren voor het einde op, daar hij zeer veel hin der ondervond van blessures, opgeloopen bij een valpartij van een der vorige avonden. De einduitslag werd: 1. ArchambaudLapéble (Frankrijk) 755 p* Met 3 ronden achterstand: 2. GuerraOlmo (Italië) 805 punten. Met 4 ronden achterstand: 3. R. en S. Maes (België) 186 punten. Met 5 ronden achterstand: 4. Magne—Pélis- sier (Frankrijk) 808 punten; 5. De Caluwé Bonduel (België) 709 punten. Met 7 ronden achterstand: 6. ViettoGior- getti (Frankrijk) 575 punten. Op 8 ronden achterstand: 7. LeduckSpei- cher (Frankrijk) 222 punten. Op 10 ronden achterstand: 8. Le GrevesLe Drogo (Frankrijk) 354 punten. Alle andere koppels hebben opgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6