De postdienst in het land van den Negus Ook Italië uit den Volkenbond? De taktiek van Abessinië Spanning tusschen China en Japan Arsenicum in het Het nieuws van heden bruiloftsmaal JAPANSCHE MARINIERS TE SJANGHAI Oostenrijk en de sancties DE POST WORDT EENS PER WEEK GEHAALD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19643 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Men verwacht, dat de Fascistische Raad Zaterdag een beslissing zal nemen illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Oorspronkelijke plannen van de regeering zijn door den snellen opmarsch der Italianen misgeloopen Centrale legerleiding ontbreekt Furtwangler ziek Concerten te Berlijn en Londen afgezegd Zeventig gasten ziek geworden; vier kinderen overleden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Voor verzending van een aan- geteekend stuk neemt men zijn vrienden mee De postman is een heilig man In de haven van Modagiscio (Ital. S omaliland) heerscht groote bedrijvig heid. Enorme voorraden worden vóór het in werking treden der sancties opgeslagen om in alle behoeften van hel snel oprukkende leger van generaal Graziani te kunnen voorzien Amerikaansch senator spreekt Zijn oordeel is noch vleiend, noch mis te verstaan Twee Duitsche Abten veroordeeld Een kijkje op het vliegveld te Asmara. De bommenwerpers, die zoo aanstonds de Abessinische dorpen zullen bombar deeren worden van bommen voorzien Vijftig opvarenden gered Hoare valt de Labour- Nog geen spoor van Kingsford Smith Melrose vermist, maar weer terug gevonden De schipbreuk van de „Silverhazel" partij aan „Haar raadgevingen zouden tot oorlog hebben geleid SJANGHAI 13 Nov. (A. N. P.) Nadat op krachtige wijze protesten b(j de Nanking- regeering waren ingediend en geeischt was thans eindelijk de anti-Japansche wanor delijkheden te onderdrukken, zijn 400 vol ledig uitgeruste Japansche marinesoldaten aan land gezet in de internationale neder zetting alhier. De spanning in Sjanghai is hierdoor wederom grooter geworden. De te Sjanghai verschijnende Japansche bla den melden, dat 5 Japansche scholieren gisteren en eergisteren door Chineezen gemolesteerd zijn. Zij melden voorts, dat de Japansche po litie heeft vastgesteld, dat de kogel, die den Japanschen zeeman in Sjapei doodde, van het zelfde kaliber is als de kogels, waarvan het 19e Kanton-leger zich tijdens de Chineesch- Japansche vijandelijkheden in 1932 bediende. De geheele Japansche kolonie te Sjanghai verkeert in een uiterst zenuwachtige stemming. Japansche oorlogsbodems op de reede van Sjanghai, in vxlke stad groote onrust heerscht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Verwachting: Meest matige, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, weinig verandering in temperatuur. GENEVE, 13 Nov. (Reuter) Men is hier van meening, dat de kwestie van het lid maatschap van Italië van den Volkenbond spoedig acuut zal worden. Verwacht wordt, dat de Groote Fascistische Raad Zaterdag a.s. een besluit hierover zal nemen. Hoogste barometerstand: 766.3 te Wee- nen. Laagste barometerstand: 739.3 te Vest- manör. 7= Zon op 7.18 - onder 4.11 - Licht op 4.41 Maan op n.m, 6.15 onder v.m. 10.45 Laatste kwartier 18 November ADDIS ABEBA, Dinsdagavond 12 November. Berichten over een gestagen Italiaanschen opmarsch aan alle fronten druppelen nog steeds de hoofdstad binnen. De Abessinische regeering vol hardt in haar stilzwijgen en wei gert nog steeds toe te geven, dat Makalle, Gorahei, Sassa Baneh, Daggahbur en Antalo in handen van den vijand zijn gevallen. Ondanks dezen muur van stilzwijgen komen gezaghebbende personen te dezer stede meer en meer tot de overtuiging, dat als de berich ten uit Rome betrouwbaar zijn en men geeft toe, dat de Italianen nog nooit bulletins over veroveringen hebben gepubliceerd, die la ter onjuist bleken te zijn de Abessinische regeering blijkbaar tijdelijk de situatie niet meer meester is. De meening wordt geopperd, dat dit is te wijten aan haar verkeerde strategie; in plaats van een vaste methode te volgen, verandert zij lederen dag haar politiek. In ieder geval staat het vast, dat welke verontschuldigingen ook aangevoerd mogen worden de Italiaansche opmarsch aan beide fronten de oorspronkelijke berekeningen van de Abessinische regeering verre heeft over schreden. Het is duidelijk, dat de Abessiniërs hun plannen radicaal zullen moeten wijzigen, als zij den vijand met succes willen weerstaan. De Abessinische troepen hebben thans hun gevechtsposities verloren, ten gevolge van den snellen opmarsch van de Italianen in het Zui den. De samenwerking tusschen de hoofdkwar tieren en de gevechtsfronten heeft zich nog nooit zwakker getoond dan thans en het ont breken van een centrale legerleiding is nooit sterker gevoeld. Vanaf het oogenblik, waarop de oorlog uit brak, hebben de Abessiniërs er grootendeels op moeten vertrouwen, dat het verloop van den oorlog niet van hun schema zou afwijken. Ter wijl zij misschien gelegenheid zullen krijgen zich opnieuw te oriënteeren in de adempauze tusschen den huidigen Italiaanschen aanval en den daarop volgenden loopen zij op het oogenblik in ieder geval gevaar verslagen te worden. Men wacht met groote spanning op de eerst komende bevelen van den keizer. (Auteursrecht Morningpost-A. N. P.) De Italiaansche actie ten Westen van de Fransche kolonie en aan de kust van Somali land neemt toe; zij is in de eerste plaats gericht op het dal van de rivier de Awasji, en vervolgens op den spoorweg van Djiboeti naar Addis Abeba. Waarschijnlijk zal het te Diredawa zijn, dat de Italiaansche troepen uit Somaliland en die uit Eritrea zich bij elkander zullen voegen, doch het is juist in dit gebied, tusschen Harrar en Diredawa, rond Las Aramya, dat de Abes siniërs aanzienlijke strijdkrachten hebben ge concentreerd. In het district Aoessa trachten de Italianen den plaatselijken sultan Yayoe, die het bewind voert over het gebied van de Danakil-woestijn, en wiens strijdkrachten den opmarsch naar Aisja en Harrar belemmeren, te bewegen, naar hen over te loopen. HARRAR, 13 Nov. (Reuter). Naar verluidt zijn Italiaansche militaire vliegtuigen Daggah bur gepasseerd in de richting van Harrar. De afstand DaggahburHarrar bedraagt ongeveer 200 K.M. Van het front in Ogaden en van het Noor delijk front worden hevige gevechten gemeld, die klaarblijkelijk de inleiding tot groote sla gen vormen. De bekende dirigent Wilhelm Furtwaengler te Berlijn heeft een zwaren aanval gekregen van influenza en heeft in verband hiermee voor den duur van drie weken zijn concerten te Ber lijn en Londen moeten afzeggen. Het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken bestudeert op het oogenblik de Italiaan sche nota en zal er waarschijnlijk vóór 18 No vember, den datum waarop de sancties worden toegepast, op antwoorden. •:*;o;.: AY.;.--??? Toenemende spanning tusschen Japan en China; 400 Japansche mariniers te Sjanghai aan land gezet. Zal Italië uit den Volkenbond treden? Ver wacht wordt, dat de Groote Fascistische Raad Zaterdag hieromtrent een beslissing zal nemen. PADANG, 13 Nov. (Aneta) Tijdens een huwelijksfeest te Port de Koek zijn 70 gasten ziek geworden. Vier kinderen zijn inmiddels overleden, terwijl de andere zieken in zorg- wekkenden toestand verkeeren. Een genees heer constateerde, dat er zich arsenicum in het eten heeft bevonden. De kwestie is in onderzoek. Oostenrijk zal een embargo op den wapen- uitvoer naar Italië afkondigen. Twee Abten in Duitschland veroordeeld. Bij een bruiloftsmaal te Fort de Koek zijn 70 gasten ziek geworden, vier kinderen zijn ge storven; in het eten bleek arsenicum te zijn. Nieuwe maatregelen ia zake melkproductie- beperking worden overwogen. Memorie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer over de begrooting van buitenlandsche zaken. O In bevoegde kringen neemt men een zekere reserve in acht, doch het schijnt wel vast te staan, dat de Italiaansche nota geen princi pieel? wijziging kan brengen in het standpunt der staten, welke de sancties hebben aanvaard. Frankrijk moet meedoen aan de collectieve actie, zooals deze in artikel 16 is vastgesteld. I)e Volkenbond heeft Italië als aanvaller aan gewezen en daar Frankrijk zijn buitenlandsche politiek en zijn veiligheid op het pact baseert, moeten de sancties toegepast worden. Toch heef: Frankrijk geen moeite gespaard om de sancties tot economische en financieele maat regelen te beperken en om een basis voor de regeling van het conflict te vinden. Laval is vastbesloten opnieuw het initiatief voor onderhandelingen te nemen, zoodra de omstandigheden dit mogelijk maken. De Italiaansche protestnota wordt, wat haar argumenten betreft, door de Londensehe pers niet ernstig genomen. (Bijzondere correspondentie) Aan een brief van een Europeaan, die reeds langen tijd in Abessinië vertoeft, is het volgende ontleend, waardoor de lezers zich een voorstelling kunnen maken van den zeer primitieven toestand, waarin de Abessini sche postdienst zich nog bevindt. Men houde hierbij in het oog, dat deze brief vlak voor het uitbreken van den oorlog geschreven werd en deze mededeelingen dus nog uit het „vooroor- logsche" tijdperk zijn, toen Abessinië den polsslag van den tegenwooróigen tijd nog niet had gevoeld en door geen zenuwachtige oorlogscorrespon denten ziin postdienst „ontwricht" werd. Alles ging toen nog rustig zijn aartsvaderlijken gang. Men oordeele zelf: In de hoofdstad van het land komt eenmaal per week en wel des Maandagsavonds omstreeks negen uur de posttrein binnen. Dat is zoowat de gewichtigste gebeurtenis van heel de week. Reeds uren te voren groepeeren de menschen zich op het plein voor het postkantoor, om hun brieven in ontvangst te nemen en rustig blijven ze wachten, ook al zou het middernacht wor den, voor ze aan de beurt komen. Onder de af halers zijn er zeer velen, die var. niemand een brief verwachten, doch het staat nu eenmaal gewichtig, ook in het postale verkeer te zijn opgenomen. Dat geeft direct een zekere stan ding. Men gaat in Addis Abeba zijn post halen, zooals men in de mondaine badplaatsen zijn korzo wandelt. Het postkantoor te Addis Abeba is goed ge outilleerd, doch dit is ook het eenigste kantoor in het land, dat den naam postkantoor met recht dragen kan. Men begrijpt dus wel', dat van een modernen postdienst in een land van zulk een uitgestrektheid geen sprake kan zijn. De postdirecteur heeft mij eens met trots zijn kantoor rondgeleid en ik moet toegeven, dat alles er goed functionneerde en op Europeesche leest was geschoeid. In het aanneemkantoor, vooral aan het loket zegelverkoop, staan de menschen vaak in rijen. De vraag naar postzegels neemt steeds toe; dit wijst dus wel op een. stijgend verkeer. Het port voor 'n gewonen brief naar Europa bedraagt 4 gers (ongeveer 20 cent), maar velen plakken twee of driemaal 't vereischte bedrag in zegels van verschillende waarden óp hun brieven, al leen natuurlijk om de geadresseerden hier mede gelukkig te maken. Het aanbieden van een aangeteekend stuk is een gewichtige gebeurtenis voor den afzender en deze laat zich, zoo eenigszins mogelijk, hier bij door eenige vrienden of kennissen verge- zoïlen. De Abessinische postambtenaren zijn zeer handig en betrouwbaar. Zij hebben overigens 'n vrij gemakkelijke taak, want met bestellen van de brieven ten huize van de geadresseerden houdt men zich niet op. Iemand, die post ver wacht, is dus wel verplicht zelf op geregelde tijden op het kantoor te gaan informeeren cf dit te laten doen. Eenmaal per week wordt de post van uit de hoofdstad naar alle richtingen van het binnenland verder gezonden. Dit vervoer geschiedt door speciale koeriers te voet. De poststations liggen doorgaans op onderlinge af standen van 30 tot 40 K.M. van elkander ver wijderd. Hier worden de zendingen door de koeriers aan elkander overgegeven. De tochten tusschen deze stations vice-versa vallen niet overal op denzelfaen dag, doch zijn aangepast aan een regelmatige doorzending van de uit de hoofdstad komende post. Ofschoon de persoonlijke veiligheid op de buitenwegen voor zoover men van wegen nog spreken kan alles te wenschen overlaat, be staat er voor den postkoerier weinig gevaar, daar hij in dit onbeschaafde gebied als een heilig man geldt. Overvallen op deze koeriers behooren tot de hooge uitzonderingen. Zij dra gen geen uniform. Hun onderscheidingsteeken is een stok, waarvan het bovenste gedeelte ge spleten is. Tusschen deze spleet worden de te vervoeren brieven gestoken. WEENEN. 13 Nov. De Oostenrijksche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Berger-Wal- denegg, heeft in de financieele commissie van het parlement medegedeeld, dat Oostenrijk evenals de andere landen een embargo zal af kondigen op den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië. Tijdens de debatten over de defensie-begroo ting zeide Bondskanselier Schuschnigg, dat met het oog op den tegenwoordigen internationalen toestand de militaire begrooting niet kan wor den verlaagd. Integendeel zal de bondsregee- ring binnen afzienbaren tijd waarschijnlijk bij de bespreking van de buitengewone begrooting van den Bondsdag vragen het leger datgene te geven, wat het noodzakelijk behoeft. Men kan zichzelf onmogelijk buiten de op het oogenblik heerschende bewapeningskoorts in de wereld houden. Wel kan op het oogenblik geen sprake zijn van het invoeren van den algemeenen dienstplicht, op grond van finan cieele overwegingen, maar toch zal het aantal garnizoenen in het land belangrijk worden vermeerderd De minister van Buitenlandsche Zaken zeide dat Oostenrijk geen economische sancties tegen Italië kan toepassen daar dit de ondergang van het land zou beteekenen. Oostenrijk zal echter den Volkenbond trouw blijven. Dit komt duidelijk tot uiting in het besluit om een em- baigo op den wapenuitvoer naar Italië af te kondigen. KEULEN, 13 Nov. (Havas). Abt Esser, uit Nellersberg, bij Aken, is tot 8 maanden gevan genisstraf veroordeeld, daar hij jongelieden cr van weerhouden had zich bij de Hitlerjeugö te laten inschrijven. Abt Moog, wonende nabij Zeil aan de Moezel werd tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens lastering van nazi-leiders. LOS ANGELES, 12 Nov. (Reuter) „Aan het militaire optreden van Japan en Italië moet en zal een einde gemaakt worden", aldus ver klaarde in een interview senator Pittman, ae voorzitter van de Senaatscommissie voor bui tenlandsche betrekkingen. „Maar," zoo voegde hij eraan toe, „er zijn slechts twee machten, die er een eind aan kun nen maken: de Amerikaansche marine en de Britsche marine. Er is voor den Volkenbond geen hoop meer, hij is dood." Stand op Woensdag I uur nan.: 754.8 Vorige stand 753.9. Ter bespoediging van de overkomst heeft men een tijd geleden op eenige trajecten postwagens in dienst gesteld, maar toen deze geregeld door bandieten overvallen en geplunderd werden, is men noodgedwongen weer tot het aloude ver keer per koerier overgegaan. Worden deze amb tenaren door hun medemenschen ontzien, niet alzoo door de talrijke wilde dieren, die 't land onveilig maken en zich van de postale on schendbaarheid geen zier aantrekken. Het ge vaar, dat van deze zijde komt, is niet gering, om dat deze koeriers alleen zijn en zich slechts met natuurlijke hulpmiddelen kunnen verdedigen. Voor hun voeding onderweg nemen zij een stuk brood en wat erwten mede. Barrevoets doorkruisen zij de gloeiend heete woestijnen zoo goed als de dichte bosschen, waarin het wemelt van giftige reptielen. Daar er geen wegen be staan, leggen de koeriers de afstanden zooveel mogelijk in rechte lijn af, zonder zich om ge varen en hindernissen te bekommeren. Zij be klimmen ae steile, rotsachtige heuvels zoo snel en zeker als gemzen. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat in een land als Abessinië, waar jongens van twaalf jaar al gewapend rondloopen, alleen de postman zijn taak ongewapend verricht Ik reisde eens 214 dag lang in gezelschap van zoo'n postkoe rier, die een bijzonder lange route had. Kort yoor we van elkander gingen, wilde ik den sym pathieken kerel met mijn camera vereeuwigen. Ik stelde hem in een geschikte omgeving op. De toebereidselen waren door een oude vrouw gadegeslagen. Deze vermoedde waarschijnlijk kwade bedoelingen mijnerzijds jegens den hei ligen man. Zij snelde weg zoo vlug ze loopen kon om even later met een van woede ziedende menigte terug te keeren. Zonder twijfel had ik mijn leven er bij ingeschoten, als de postman mij niet beschermd had door den heiligen stok, het teeken van zijn waardigheid over mij heen te houden. Hij sprak tot de dreigende menigte eenige geruststellende woorden, waarna de schare even snel afdroop, als ze gekomen was. Mijn leven was gered. SINGAPORE, 13 Nov. (Reuter). Melrose, de jeugdige Australische vlieger, die deelnam aan het zoeken naar Kingsford Smith, is, na eeni- gen tijd vermist te zijn geweest, teruggevonden aan de kust van Siam, waar hij een noodlan ding had moeten maken. De vliegtuigen, die na het zoeken te Sin gapore teruggekeerd zijn, hebben de hoop vrij wel opgegeven, dat Kingsford Smith zal wor den gevonden, tenzij hij op een afgelegen plek in het oerwoud is geland. MANILA, 13 Nov. (Reuter). Vijftig opvaren den van het vergane vrachtschip „Silverhazel" zijn, na 48 bange uren op een kleine rots aan de zuidpunt van het eiland Luzon, onbeschut tegen den hevigen storm, te hebben doorge bracht, opgepikt door den Amerikaanschen torpedojager „Pearcy", die inmiddels te Manila is aangekomen. Toen de geredden zagen, dat de te hulp ge snelde schepen door de hooge zee niet naderbij konden komen, vervaardigden zij van de wrak stukken van het schip vlotten, waarmede zij in kleine groepen in zee staken, waarna zij werden opgepikt. Tot dusver is bekend, dat een passagiere, mevrouw Williams uit Los Angelos, en de licht matroos Bernard Macpherson, bij de ramp het leven hebben gelaten. Kapitein Leonard en een ander lid der be manning worden vermist. LONDEN, 13 Nov. (Reuter.) In een door Sir Samuel Hoare gehouden rede keerde deze zich verontwaardigd tegen de denkbeelden der Ar beiderspartij en van Lloyd George, die de verbin ding tusschen Italië en zijn Oost-Afrikaansche koloniën willen afsnijden door een blockade van het Suez-kanaal en Gibraltar. Als men naar hen had geluisterd, zeide hij, Zouden wij reeds met Italië in oorlog zijn. Hun raadgevingen zouden tot oorlog geleid, en den grondslag van den Volkenbond collectief op treden vernietigd hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1