S TA D S N I E U W S Laatste Nieuws Groeiend Haarlem Haarlem, 13 Nov. Onlusten te Kaïro JOHNSON OLIEBRANDERS WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 Er is weer vooruitgang in het gas- gebruik te constateeren Juli de zwemmaand De belasting ZAKKENROLLERS OP DE BOTERMARKT? De portemonnaie teruggevonden DE DIEF DOOR HET TUIMEL RAAM Politie heeft zijn identiteit vast gesteld Coöperatie „Vooruitgang" .SCHADECOMMISSIE' Verscherping van het conflict BOVENLEIDING DEFECT Aanzienlijke verkeersstagnatie „KUNST S.O.S." Tentoonstelling van Haarlemsche Kunstenaars Georganiseerd Overleg Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie K.J.C. Oefenvendels Instructie- vend el Het Gastmaal der Kinderen" K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" fa. Anton van Duinkerken leest; Coebergh organiseert ten toonstelling HERWONNEN LEVENS KRACHT Weldadigheid naar Vermogen" ER MOEDER S PARAPLUIE 50 35 20 ct. Heringa Wuthrich VAN f 60.000.— TOT EEN PAAR GULDEN Leuke reportage TIJDELIJK WETHOUDER In de plaats van Mr. Gerritsz UITVAART ZR. LISETTE JUBILEUM BIJ HET GAS BEDRIJF De heer H. J. van Tol 25 jaar in gemeentedienst „Die Czardasfürstin" Haarlemsche Amateur-Fotografen- Vereeniging Rijkspostspaarbank Statuten Polyhymnia LEDENCONCERT H.O.V. Tschechische Avond Gevonden dieren en voorwerpen UIT DEN OMTREK Felle brand te Beverwyk AGENDA Bioscopen 14 November Bioscopen Firma Schaap biedt een accoord aan Ongeveer 20% uitkeering verwacht RIJKSVISCHAFSLAG Verschenen zijn de statistische gegevens tot 1 October 1935. Opnieuw groeide de Haarlemsche gemeen schap. Het aantal inwoners bedroeg eind 1934 129.127, eind September 1935 131.045. Met dezen groei nam ook het aantal R. K. weer belangrijk toe. De cijfers bedragen 1 Oc tober 1934 43.893 en dit jaar 44.834. Een vermeer dering dus van bijna 1000 op een bevolkings aanwas van bijna 2500. Verblijdend! Het scheepvaartverkeer liep weer zeer gevoe lig terug. Een enkel proefje uit de verkeersovertredin gen. September van liet vorige jaar bekeurde de politie 829 personen, dit jaar 611 (de paedago- gie?). Het aantal misdrijven daalde van 213 op 185. Het electriciteitsbedrijf toonde een langzamen verbruiks-vooruitgang. De aflevering van gas liep zeer gevoelig terug (Juni b.v. van 1.808.445 M3. tot 1.630.947 M3.). Maar in September werd het cijfer van ver leden jaar weer overtroffen, van 1.786.316 M3 tot L799352 M3. Daaruit mag dus geconcludeerd worden, dat de terugloop van het gasverbruik gestuit is en dat er zelfs weer vooruitgang te bespeuren is. De directeur van het gasbedrijf deelde ons mede, dat ook in October de cijfers gunstig zijn uitgevallen. Het aantal klein-verbruikers van gas, elec- triciteit en water steeg in alle rubrieken, daalde alieen gevoelig voor het vastrechttarief gas voor gewonen en muntmeter. Het aantal leerlingen der Middelbare Scholen steeg van 2852 tot 3043. Een vrij grooten sprong maakte de R. K. Middelbare School voor Meisjes van totaal 32 op 87 leerlingen. Het aantal deposito's bij den gemeentelijken stortings- en ophaaldienst steeg, volgens de cijfers van eind September van 1.212.100 tot 1.549.820. De zweminrichtingen maakten goede zaken in Juli. Het aantal baden bedroeg toen 15619 meer dan het jaar tevoren. Daartegenover staat, dat September mislukte en terugliep van 37078 op 13318. Het spreekt vanzelf, dat het belastbaar in komen terugliep. De statistiek vermeldt de vol gende cijfers: Totaal inkomen 1932—1933 81.772.128, 1933— 1934 70371.655, 1934r—1933 67352.712. Het aantal aangeslagenen tusschen dertig- en veertigduizend gulden liep terug van 37 op 20. Daarboven steeg het aantal van 23 op 25. Zeshonderd burgers moesten de limiet van 2000 tot 3000 inkomsten verlaten om in een lagere klas opgenomen te worden. Opmer kelijk standvastig blijft het aantal, dat rond om de 5000 verdient. Het aantal aangeslagenen bedroeg de drie laatste jaren 34.639, 31.090 en 30307. Met het zakkenrollen op de Botermarkt schijnt het gelukkig nog al los te loopen. Berichtten wij gisteren, dat een IJmuidenaar tusschen de kramen op onverklaarbare wijze zijn goedge vulde portemonnaie was kwijtgeraakt, thans kunnen wij met vreugde mededeelen, dat een dame uit de Atjehstraat de portemonnaie ge vonden heeft. De inhoud bleek onaangeroerd en was zelfs nog grooter dan de IJmuidenaar har. opgegeven. Van rollen is dus geen sprake gew«*st. In d elaatste week van October werd Haar lem opgeschrikt door enkele brutale inbraken, waarvan vooral een tweetal de aandacht trok, doordat de dief via het tuimelraam boven de winkeldeur naar binnen was gekomen. Bij de firma Prinsen in de Groote Houtstraat wist hij op deze wijze ruim 130 buit te maken en eiikele dassen; bij een bakker in de Lange Raamstraat stal hij een bedrag van ƒ350 en een gouden dames-horloge. Thans heeft de Haarlemsche politie de hand op een dader gelegd. Het blijkt te zijn een 22- jarige Duitscher, die in Rotterdam zich even eens aan dergelijke inbraken heeft schuldig ge maakt en deswege op het oogenblik in het Rot ter ramsche Huis van Bewaring vertoeft. De man ontkent de inbraken te Haarlem te hebben gepleegd. int zal hem echter weinig baten, want er zijn overtuigende aanwijzingen, dat hij de dader is O.a. droeg hij bij zijn aanhouding te Rot terdam een das, die zeker uit den winkel van den heer Prinsen afkomstig is. Zelf gaf de Duitscher op, dat hij de das had gekocht van een hem onbekend Chinees. De Haarlemsche politie heeft reeds proces- verbaai opgemaakt. Dinsdagavond hield de coöperatie „Vooruit gang" haar jaarvergadering in het gebouw „De Centrale". Het jaarverslag werd na eenige bespreking met algemeene stemmen goedgekeurd Het dividend werd als volgt vastgesteld: afd. bakkerij 8 pet., afd. kruidenierswaren \'A pet., terwijl op geleverde anthraciet 25 cent, op cokes en eierkolen 10 cent per mud terug zal worden betaald. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden, mevr. H. Weber—Groene veld. mej. W. G. van Vliet en de heer S. H. Evelijn, werden herkozen, In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer E H. Dik, werd gekozen de- heer J. H. Scholl. De aftredende commissaris, de heer D. Leguit, werd herkozen. In de vacature-commis saris werd voorzien door de benoeming van den heer C. Maarschall. Uit het jaarverslag lezen wij, dat het totaal der omzetten bedroeg ƒ1.406.580.48. Alleen de omzet van aardappelen is gestegen, de ver mindering voor de broodbakkerijen bedroeg 5.2 pet., banketbakkerij 6 pet., kruidenierszaak 0.5 pet. Het aantal leden bedroeg od 31 Augustus 1935 totaal 6515 (vorig jaar 6721). De vereeniging van onderaannemers en le veranciers in het bouwbedrijf te Haarlem en Omstreken „Schadecommissie Haarlem" voert, zooals reeds bericht, momenteel een groote ac tie tegen een bouwondernemer te Amsterdam, den heer J. H. F. Schopman, die het vorig jaar te Haarlem middels een Naamlooze Ven nootschap zonder eenig kapitaal, bij den bouw van 54 woningen aan de Prof. v. d. Waal straat aldaar een schuld liet ontstaan van f 54.000.—. Nu zullen hier wederom 74 woningen door de N.V. worden gebouwd en 't doel der Schade- commissie is nu dezen bouw met alle middelen welke haar ten dienste staan, te stagneeren. Zij meent, dat iemand die in het bouwbedrijf werkzaam is en de bouwwereld in het alge meen, er in geen enkel opzicht mede gebaat is, dat op een dergelijke wijze woningbouw tot stand komt. Zij heeft voor haar werk de me dewerking van haar zustervereenigingen te Amsterdam, Utrecht en Leiden en zij verzocht de medewerking van iederen reëelen bouwer en aannemer. De Commissie deelt ons nu het volgende mede: Van vele zijden heeft zij reeds sympathiebe tuigingen mogen ontvangen en nog dagelijks komen meer bevestigingen omtrent te verstrek ken medewerking binnen. Met groote moeite wordt het bouwwerk nog voortgezet, daar alle materialen, de nog komen, langzaam aange voerd werden. De gevelsteen, welke per schuit was aange voerd, is te Haarlem noch te Heemstede gelost kunnen worden, waarna de schipper naar Am sterdam is vertrokken. Hier werd het schip uit het oog verloren en toen men het na eenige dagen terugvond, was het reeds gelost. De steen was daar gevoerd naar een bouwwerk aan de Oosterparkstraat, vanwaar zij per auto naar het bouwwerk te Haarlem is gereden. Een vracht betonpalen uit Leiden werd te Haarlem opge vangen door een groote groep leden der ver eeniging, die een dergelijke pressie op den chauffeur uitoefende, dat de vracht weder re tour ging; evenzoo ging dit met een vrachtauto hout uit Amsterdam, welke ook weer geladen naar de werf werd teruggezonden. Op deze wijze zal men het werken hier on mogelijk maken, totdat een behoorlijke beta lingsregeling voor de oude crediteuren is ge vonden. Dagelijks zijn leden en vele belangstellenden op het bouwwerk aanwezig om hun medeleven met het werk der Schadecommissie te toonen. Door de Vereeniging werd bij het werk een tijdelijk kantoor ingericht van waaruit de lei ding aan deze actie wordt gegeven. Men is overtuigd van het welslagen dezer be weging, omdat men de medewerking krijgt van ieder weldenkend mensch, daar niemand het nut kan inzien van een goedkoopen woning bouw, die op een dergelijke wijze ten koste van crediteuren wordt verkregen. Gisteren, Dinsdagavond, kreeg het bestuur om pl.m. 8 uur bericht dat nog twee wagens steen voor het werk kwamen; onmiddellijk was een aantal leden aanwezig om te trachten dit lossen tegen te gaan. Op de onmogelijkste tij den worden materialen aangevoerd, wat wel demonstreert, hoe moeilijk het den heeren ge maakt wordt. Hedenmorgen om half negen raakte op den Jansweg nabij het Stationsplein een bevesti gingsdraad van het tramnet los. De draad kwam over het bovennet te hangen, zoodat hij onder stroom kwam te staan. De stroom werd on middellijk uitgeschakeld, zoodat persoonlijke on gelukken achterwege bleven. De aldus ontstane stagnatie die het tramverkeer drie kwartier lang in de war stuurde, werd door de politie naar bert vermogen verholpen. Het verkeer werd om- geieic. langs den Kruisweg. Om voor half tien was alles weer in orde. Het crisis-tentoonstellingcomité „Kunst S. O. S." deelt ons mede, dat vanaf Zaterdag in het Frans Hals-museum een tentoonstelling zal gehouden worden van werken van kunste naars uit Haarlem en omstreken. De opening vindt plaats Zaterdagmiddag om half drie. Een groot aantal autoriteiten heeft in het comité van aanbeveling zitting genomen, o. a. de commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell, de burgemeester van Haarlem en vele omliggende gemeenten, Deken H. C. J. Sondaal. Men schrijft ons: Op Vrijdag 8 November 1935 vergaderde de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg onder leiding van den wethouder A. G. Boes, tijdelijk met personeelszaken belast. Vóór de behandeling van de agenda wijdde de wethouder waardeerende woorden aan den voorzitter mr. J. Gerritsz, daarbij de beste wen- schen uitsprekende voor een volkomen herstel, opdat hervatting van de werkzaamheden, ook die ten behoeve van het georganiseerd over leg, weder mogelijk zal zijn. De vergadering behandelde een schrijven van één der organisatiën inzake de interpretatie van artikel 36 van het Ambtenarenreglement 1934. Het bleek tijdens de bespreking doelmati ger, dit onderwerp te doen voorbereiden door ten sub-commissiei welke terstond werd samen gesteld en te zijner tijd aan de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg rapport zal uitbrengen. Een voorstel betreffende eventueele afvloeiing van ambtenaren op jaar- en weekloon, die den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt en/of 40 voor pensioen geldige dienstjaren hebben, werd met algemeene stemmen aanvaard, nadat de voor zitter had verklaard, dat bedoeld voorstel voor alsnog uitsluitend betrekking zal hebben op hen, die geen bezwaar hebben zich reeds nu te onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek a's bedoeld in artikel 74 der Pensioenwet 1922, S. no. 240. Na een korte rondvraag sluit de voorzitter de vergadering, om vervolgens met de Commissie van overleg voor de ambtenaarszaken de vol gende onderwerpen te behandelen. Een voorstel tot verlaging van de vergoeding, welke aan schoolbewaarders wordt uitbetaald voor het schoonmaken van het schoolgebouw in de vacantiën, gaf een der organisaties aanlei ding een mildere verlaging voor te stellen. Over dit voorstel staakten de stemmen. Voorstellen van hoofden van takken van dienst betreffende de vaststelling van een lijst, vermeldende ambtenaren, die om den aard hun ner werkzaamheden een werktijd van langer aan 48 uur per week of een onbepaalden werk tijd hebben, zullen door die diensthoofden als nog in hun onderling verband worden bezien. De Commissie vereenigt zich vervolgens met een voorstel: a. om de thans geldende regelen voor het verrichten van wachtdienst te beschouwen als te zijn gegeven ingevolge het bepaalde bij ar tikel 32 van het Ambtenarenreglement 1934; b. tot eervol ontslag van een ambtenaar, wiens betrekking met ingang van 1 Januari 1936 is opgeheven. Na rondvraag sluit de voorzitter de verga dering. KRUISVAART. BALJUWRAAD De baljuwraad zal worden gehouden Don derdag, 14 November, des avonds te half 9 in den St. Bavo burcht aan de Westergracht hoek Leidsche Vaart. Alle cohorten worden verzocht er zorg voor te dragen, dat de baljuw of al thans een vertegenwoordiger aanwezig is. Men denke ook aan de voorstellen van den vorigen Baljuwraad!, die morgen moeten worden afge handeld. De oefenvendels zullen gehouden worden op de wijze en op de plaatsen van den vorigen keer en volgens dezelfde indeeling op Donder dag 28 November as. te beginnen precies half 9. Voor belanghebbenden wordt meegedeeld, dat het instructie-vendel zal worden gehouden op de Zondagen 1 en 8 December, te beginnen des morgens te half 9 in de Kapel van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo. Deelnemers, die zich nog niet opgaven, worden vriendelijk verzocht dit alsnog te doen aan het Districts bureau, Maerten van Heemskerkstraat 2, Haarlem. De Districtsdirecteur Thans kan worden meegedeeld, dat het Districtsbestuur der K.J.C. zal laten opvoeren in den Schouwburg aan den Jansweg het mooie leekenspel van Ghéon „Het Gastmaal der Kinderen." Na de buitengewone successen van dit spel op de verschillende plaatsen waar het werd opgevoerd, mag verwacht worden, dat het ook in Haarlem groote belangstelling zal on dervinden. De opvoering zal plaats hebben op Zondag 8 December a.s. De bekende literator Anton van Duinkerken zal Donderdagavond voor de leden van de Ka tholieke Jonge Middenstandsvereeniging „Sint Augustinus" lezen uit eigen werken. De firma Coebergh zal het gesprokene aan schouwelijk toelichten in den vorm van een boekententoonstelling. Deze voordracht en de tentoonstelling wor den gehouden in een der bovenzalen van café- restaurant Gebrs. Brinkmann, Groote Markt. Het bestuur van het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" deelt mede, dat zij die door onvoorziene omstandigheden geen uitnoodiging ontvangen hebben, voor den feest avond welke Vrijdagavond 10 November in het gebouw St. Bavo des avonds acht uur wordt ge geven en die toch hun medewerking verleend hebben op den laatsten bloempjesdag, van harte welkom zijn. Dit hoofdzakelijk voor de comité leden, parochieleiders en damesbloempjesver- koopsters. „Janskamer", Jansstraat 38 rood Brandstof, kleeding, schoeisel, dekking, Het is al in onze lijn. Maar er kan van een verstrekking Zonder hulp geen sprake zijn. Postgiro 212793, telefoon 13235 of 15445. loopt Zus als een groote meid I Stevige schoen? tjes, warm ingepakt haar deert geen regen Geen vrees voor kou vatten - Moeder gaf haar 'n Wybert tabletje. BERT Haarlem's Dagblad bracht Dinsdagavond het volgende sensationeele bericht: „In de stad loopen geruchten over geknoei aan de Haarlemsche groentenmarkt, waarbij bedragen genoemd worden van 50.000 a 60.000. Wij hebben een onderzoek ingesteld waarbij ons gebleken is, dat deze zaak schromelijk overdreven is. De politie had ook die ge ruchten vernomen, waarna ambtshalve een onderzoek werd ingesteld!. Daarbij is gebleken, dat de grossiersfirma W. aan den Koudenhorn haar knecht J. L. P. ontslagen had wegens ge knoei met bonnen voor ledige kistqn en man den. Dan volgt een breede technische uiteenzet ting van het geval, waarna volgt: „Het is niet met zekerheid na te gaan voor hoeveel de firma benadeeld is, omdat de uit betaalde bonnen, na de vergelijking met de bonboeken, vernietigd werden. De politie heeft de overtuiging, dat de knoeierij hoogstens over eenige honderden guldens kan loopen. De firma W. deelde ons mede, dat de schat ting van eenige honderden guldens vermoede lijk nog te hoog is." Vanmorgen hebben wij bij de politie om nadere inlichtingen gevraagd. Eenige kleine bedragen w.o. een van 6 werden vastgesteld. 60.000 of 6, nogal een lief verschil! Maar iedere regel is er een, nietwaar!? B. en W. schrijven aan den Raad: De verwachting, dat het lid van ons college mr. J. Gerritsz spoedig na zijn herbenoeming in September j.l. zijn werkzaamheden zou kun nen hervatten is tot ons leedwezen niet in vervulling gegaan. Reeds gedurende meer dar, een half jaar is het dagelijksch bestuur der ge meente dus onvoltallig. Het spreekt naar onze meening van zelf, dat deze toestand niet kan worden bestendigd. Waar het op dit oogenblik nog niet vaststaat, wanneer de heer Gerritsz zoover hersteld zal zijn, dat hij zijn taak we der kan opvatten, komt het ons gewenscht voor, dat de raad besluit tot benoeming van een tij- delijken wethouder. B. en W. doen daartoe het voorstel. Uit den aard der zaak zal wel aan de S. D. A. P. wor den overgelaten om dezen tijdelijk wethouder aan te wijzen. Naar wij vernemen zal de fractie er echter pas Maandagavond over vergaderen. Zooals bekend is, is de heer M. A. Reinalda leider van de socialistische raadsfractie en zou dus allereerst voor een benoeming in aanmer king komen. Het is echter niet zeker of hij zich een benoeming zou laten welgevallen. Woensdagmorgen had de uitvaart en begra fenis plaats van Zuster Lisette (E. C. M. j Koopman) in leven hoofd der R. K. Meisjes school St. Bavo aan de Klarenbeekstraat. De plechtige Requiemmis in de kathedraal werd gecelebreerd door kapelaan H. Th. H. Heyink. Assistentie werd verleend door de ka- pelaans G. Alkemade en E. Determeyer. De HB. Diensten werden bijgewoond door de Provinciaal Overste van de Congregatie, de Zusters van het eigen klooster, en van de Koningstraat, het kerkbestuur, den inspecteur van het Lager Onderwijs. H. v. d. Weyer, Prof. P. Bottelier, pastoor Reynenberg van de H. Hartkerk, pastoor Niehus van Bentveld, en alle kinderen van de jongens- en meisjesscholen. Tusschen een haag van kinderen door werd het stoffelijk overschot de kerk uitgedragen. Op het kerkhof van de H. Barbara had daar na de begrafenis plaats. De plechtigheden werden verricht door de zelfde geestelijken als in de kerk. Morgen herdenkt de heer H. J. van Tol, ad junct-commies bij het gemeentelijk gasbedrijf den dag, dat hij voor 25 jaar in gemeente dienst trad. Vóór dien tijd was de heer Van Tol enkele jaren werkzaam aan de admini stratie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, die toen nog aan de Kinderhuisvest gevestigd was. In 1910 kwam hij in dienst bij de ad ministratie van de gasfabriek aan den Har- menjansweg. Na een korte onderbreking, een tweetal jaren, dat de heer Van Tol bij den dienst van het G.E.B. werkzaam was, kwam hij in 1914 naar het gebouw aan de Kruis straat, waar hij tot nu toe in dienst bleef. Vooral in vroeger jaren, bij het tot stand komen van de sportorganisatie, heeft de heer Van Tol zich als lid van elftalcommissie, scheidsrechtercommissie, protestcommisie en van wat voor commissies al niet, voor het ont luikend Haarlemsche sportleven zeer verdiens- ztelijk gemaakt. Korten tijd speelde hij zelf in „Concordia" mee, terwijl hij 20 jaar lang scheidsrechter was. Toen ook de katholieke voetbalorganisaties zich in Haarlem gingen consolideeren. heeft hij daar andermaal een groot aandeel in gehad. De heer Van Tol had b.v. de regeling in handen van den historischen strijd rond de Nieuwe Haarlemsche Courant beker, waarvoor heel wat interessante matchen werden verspeeld. Al beweegt hij zich dan ook niet meer actief in de woelige sportwereld, zijn interesse van vroeger is nog onverflauwd. Ook op ander gebied is de heer Van Toi in het vereenigingsleven werkzaam geweest. Na de oprichting van de Haarlemsche afdeeling der A.R.K.A. was hij geruimen tijd bestuurslid van deze jonge vereeniging. Ook anderen dan zijn collega s zullen mor gen ongetwijfeld den weg naar de woning van den jubilaris in de Krelagestraat weten tc vinden. Op verzoek vindt nog een enkele opvoering plaats van „Die Czardasfürstin" door het Fritz Hirsch gezelschap en met de Hongaarsche diva Hilde Harmath in de titelrol (als gast). Ver der optreden van: Claire Clairy, Fritz Hirsch, Paul Harden, Eman Silten, Arpad Latabar en tal van anderen. Muzikale leiding van Hans Lichtenstein. De voorstelling vindt plaats in den Stadsschouwburg op Zondag 17 November as. en zal een populair karakter dragen. Op den werkavond van Donderdag 14 Novem ber a.s. zal door de Commissie voor de werk- avonden der H. A. F. V. een aanvang worden gemaakt met het onderricht in het retoucheeren van negatieven welk onderdeel der fotografie van zulk een groot belang is voor ieder amateur fotograaf. Het onderricht vindt plaats in het Vereeni- gingslokaal der Haarlemsche" Gedempte Oude Gracht 104. De aanvang is bepaald op 8% uur. Aan het kantoor der posterijen te Haarlem werd in den loop der maand October op spaar bankboekjes ingelegd 412.403.54 en terugbe taald 534.835.27, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald ƒ122.431.73. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 257. De Staatscourant bevat de statuten van de R.K. Oratoriumvereeniging voor Haarlem en Omstreken, gevestigd te Haarlem. Het gemengd koor Polyhymnia, dirigent Wil lem Hespe, geeft ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan, een feestconcert op Vrijdag 15 November, des avonds om kwart over acht, in de Gem. Concertzaal, alhier. Medewerking veileenen: mej.: Ankie van Wickevoort Crommelin (sopraan) en dé Am- sterdamsche Kamerorkest Vereeniging, dir. An toon Krelage. Ofschoon het concert van Dinsdag toch een belangrijk evenement mocht heeten om zqn samenstelling uit enkel Tschecho-Slowaaksche muziek en om het optreden van Felix de Nobel als solist, scheen er weinig interesse bij c'e H. O. V.-leden voor te bestaan. Onbegrijpelijker- wijze waren er zeker een honderdvijftig leden afwezig. Zij hebben dan ook dezen avond een ensemble-indruk gemist van het werk der Tschechische school, die, al mocht hij niet on verdeeld bekoren, toch zeer goed de groote en levendige muzikaliteit harer beste vertegen- woordigers demonstreerde. Te beginnen met het werk van ter nagedach- tenis van den in den loop van dit jaar o vel leden Josef Suk als noviteit: de Meditatie over het Oud-Boheemsche Koraal „Svaty Vaclave." De componist, die meermalen als lid van het Boheemsch strijkkwartet in ons land, en ook in Haarlem optrad, schreef met dit opus een ontroerende, inderdaad meditatieve partituur, vol piëteit en van een innige muzikaliteit. Flits Schuurman liet het werk in zijn meest ijle, doorzichtige stemming uitstekend tot zijn recht komen. Vitezslav Novak (geb. 1870) bemint, vooral in zijn eerste werken, waartoe ook de „Slowaak- sche Suite" behoort, waaruit dezen avond een drietal fragmenten werden gegeven, het sterke accent, zoo zelfs, dat zijn muziek door al te zware instrumentatie bijna luidruchtig wordt. Origineel van karakter evenwel blijft het werk in groote mate, evenals trouwens alle werken der Tschechische nationale school. Origineel was ook voorzeker het Concertino van Leos Janécek, een der oudste vertegenwoordigers aer school, van wien tot nu toe slechts weinig mu ziek bekend is. Dat de kennismaking ons even wel, ondanks de goed verzorgde uitvoering door het orkest, en ondanks de met groote toewij ding gespeelde piano-partij van Felix de No bel, niet is meegevallen, is wel voornamelijk te wijten aan het uitzonderlijk barsche, bijna bar- baarsche karakter van de partituur zelve. Want hoe belangwekkend ook om zijn vorm en zijn persoonlijk cachet, maakt het werk op den hoorder toch een rauwen en harteloozen, ja, vooral in beide eerste deelen, een bijna ver bitterden indruk, die door de iets milder klin kende tweede helft niet wordt opgeheven. Het succes gold dan ook ongetwijfeld meer den so list en de overige executanten, die zich met volle toewijding, we zeggen niet met volle over tuiging, aan de vertolking hebben gegeven, en uit het vrij ondankbare werk dan ook werke lijk niet meer konden halen dan zij deden. Smetana's werk „Aus Böhmens Hain und Flur" sloot de helft voor de pauze af mee zijn klaterende, enthousiaste muziek, die inderdaad wel een Wagnerschen inslag heeft, maar toch ook de noodige persoonlijkheid gedrenkt in de nationale muzikale gedachte. Het werk bleek zeer in den smaak te vallen bij de aanwezigen. Natuurlijk was ook het succes groot, dat be haald werd met de grootsche toonschepping van Dvorak, zijn Vijfde Symphonie „Aus der neuen Welt", dat we met genoegen weer eens hoorden. Schuurman, die deze uitvoering weer geheel uit het hoofd leidde, liet een tot m onderdeelen verfijnde interpretatie geven var het groote werk en bereikte langs fraai ge stuwde climaxen een grootsch en imposant ge heel, waarvoor de toehoorders hem en zijn or kest met langdurig applaus beloonden. Laten we evenwel hopen dat de belangstel ling voor den Belgischen Avond op Dinsdag 19 November a.s„ waarop Berthe Seroen en Char les van Isterdael als solisten optreden, grooter moge wezen dan die we Dinsdag, nogmaals, met spijt moesten constateeren, J. S. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestr.; armbandhorloge, Voogd, Ooievaar- str. 2; Bont, Heintjes, Ridderstr. 23; Etui met sleutels, Politiebureau Smedestr.; Dameshoed, Snelhorst, Witte Heerenstr. 9; Muziekstukje, Bijnsdorp, Oranjestraat 63; Tabakspijpje, Po litiebureau Smedestr.; Parapluie, Steevens, Ko ninginneweg 12 rd.; Rijwielplaatje, Frankeport, Judith Leijsterstr. 11; idem v. Andel. Brouwers- str. 3; sigarenaansteker, Politiebureau Smede str.; gymn.schoentjes, Jansen, Oranjestr 8; taschje, Troost, Ted. v. Berkhoutstr. 33rd.; idem Meijer, Reitzstr. 44. Gisterenavond omstreeks half tien, ts door tot nog toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in het perceel Kloosterstraat 4, waarin de timmerwerkplaats gevestigd is van den heer Roos. In een minimum van tijd sloegen de vlam men van alle zijden naar buiten, waarbij zich een geweldige hitte ontwikkelde, die de spie gelruiten van het café aan de overzijde van de straat deed springen. Toen de brandweer met de motorspuit ter plaatse verscheen was het perceel niet meer te redden. Er bestond echter groot gevaar voor het belendende perceel, op den hoek van de Koningstraat. Een van de 3 stralen werd dan ook onmiddellijk op het bedreigde pand gericht, terwijl met de and!ere stralen het vuur aan de achterzijde werd bestreden. Intusschen hadden de vlammen hun vernie lend werk reeds gedaan. Van de timmerwerk plaats was niet veel meer overgebleven, dan de muren. De voorgevel, die nog staande was gebleven, werd, ter bespoediging van het blus- schingswerk door de brandweer omver ge« haald. Dit was een kolfje naar de hand van het talrijke publiek, dat het neerkomen van den gevl met een hoeraatje begroette. Dank zij het. krachtig optreden van de brandweer kon het belendende perceel behou den worden. Met het nablusschen van de smeulende resten van het verwoestte perceel was nog geruimen tijd .gemoeid. Beide perceelen zijn het eigendom van den heer A. Blom alhier. De heer Roos was verzekerd. Op het terrein van den brand merkten wij o.a. op den burgemeester, Mr. N. J. J. Schol- tens. Gebouw „St. Bavo"; Schaakclub „St. Bavo", 8 uur. Palace „De Witte Papegaai", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Ende slecht, alles goed". Op het tooneel: Little Viola en Martin Rose's sensational dancers, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Ruggles dient twee heeren". 2.30 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo". Bestuur R.K. Volks bond, 8 uur; Bestuur Bouwvakbond, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Propagandaver- gadering „St. Raphaël", 8 uur. Raadhuis Bloemendaal Gemeenteraad. 2 uur. Gem. Concertzaal Haarl. Gemengd Kooi „Die Jahreszeiten", 8 uur. St. Liduinakerk Conferentie voor niet-ka- tholieken, 8 uur. Palace „De Witte Papegaai", 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Einde slecht, alles goed" Op het tooneel: Little Viola en Martin Rose's sensational dancers, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Ruggles dient twee heeren" 2.30, 7 en 9.15 uur. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) KAIRO, 13 Nov. (Reuter) Tijdens de viering van den onafhankelijkheidsdag heb ben hier ernstige vechtpartijen plaats gehad tusschen studenten en de politie, tengevolge waarvan 39 personen werden gewond, waar onder 19 politiebeambten; van sommigen is de toestand zorgwekkend. De studenten vierden den onafhankelijkheids dag door het werk te staken en betoogingen te houden, waarin zij hun ontstemming over Sir Samuel Hoare te kennen gaven en den oppo sitieleider Nahas Pasja hun hulde betuigden. Omtrent de ongeregeldheden wordt nader ge- meid, dat zich bij de oproerige studenten vecht lustige elementen voegden en een wilde me nigte trok tenslotte naar het gebouw van het Britsche consulaat-generaal, dat beschadigd werd en waarvan de ruiten werden ingegooid. Een Grieksch warenhuis moest het eveneens ontgelden, en ook hier werden de ruiten stukge- worpen. De politie zag zich in twee gedeelten der stad genoodzaakt van de vuurwapens gebruik te ma ken, waardoor verschillende personen w'erden gewond. Verscheidene gedeelten der stad, o.% waar de legaties gevestigd zijn, werden door de politie en de Egyptische infanterie afgezet. De toestand is inmiddels rustigergeworden, doch men verwacht hedenavond nog meer onregel matigheden. De firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer heeft aan haar schuldeischers een accoord aangeboden. De Raadslieden der firma, de accountant J. H. M. H. de Rode en mr. J. de Vrieze te Amsterdam, hebben aan de schuldeischers een ontwerp-ac- coord toegëzonden en het ter griffie van de rechtbank te Haarlem gedeponeerd. Volgens het aangeboden accoord zullen de huidige bewindvoerders, de heeren mr. L. V. Hoog en de accountant J. v. d. Kreeke te Haar lem, de zaak liquideeren, alsof er een faillisse ment ware. De schoonvader van den firmant L. Schaap Jzn. doet afstand van de hem toe komende uitkeering terzake van zijn vordering ad 123.000 en stort bovendien een bedrag' van 150.000 ten bate van de crediteuren. Dit alles onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat van alle crediteuren volledige kwijting en décharge wordt verkregen. De rechtbank zal nu een dag vaststellen voor de stemming over het accoord. Als tweederde van het aantal schuldeischers, vertegenwoordigde drievierde van de totale schuld, vóór het aangeboden acoord stemt, is het aangenomen en zijn alle crediteuren er aan gebonden. Men vermoedt, dat de uitkeering ongeveer 20 procent zal bedragen. Het aan crediteuren toegezonden ontwerp is vergezeld van een schrijven, onderetekend door de heeren J. de Rode en Mr. J. de Vrieze. Daar in wordt het ontwerp-accoord toegelicht; er wordt op gewezen, dat de familie niet verplicht is om financieel bij te springen en dat de cre diteuren in hun eigen belang handelen door vóór het accoord wordt afgestemd en omdat de Nederlandsche wet voorschriften bevat ten bate van e echtgenoote van den firmant, welke het mogelijk mken om gelden, die later aan genoemde echtgenoote bij erfenis mochten ten deel vallen, aan de crediteuren van de firma Schap te onthouden. Men zal zich herineren, dat de firma J. Schaap Lzn. surséance van betaling is ver leend tot 3 Januari 1936. IJMUIDEN, 13 Nov. Rijksvischafslag. Tarbot 82—95 cent per kg. Griet 16.0028 per 50 kg. Tong 78—95 cent per kg. Groote Schol 25.00, middel Schol 20.00—26, Zetschol 20.00—23, kleine Schol 7—22.50, Bot 11.00, Schar 2.10—0, Tongschar 21.00—31 per 50 kg. Rog 11.50—22 per 20 stuks. Vleet 1.704 per stuk. Pieterman en Poon 1.905.20, groote Schelvisch 19.0031, middel Schelvisch 14.0028, kl. midd. Schel visch 13—22.50, kleine Schelvisch 7.50—16 per 50 kg. Kabeljauw 32.0052 per 125 kg. Gullen 4.7014.50 per 50 kg. Leng 0.551.20 per stuk. Heilbot 0.45—1 per kg. Wijting 1.90—4.60 per 50 kg. Koolvisch Oli51.15 per stuk. Makreel 2.70— 6.20 per 50 kg. Versche Haring 1.704.80 per kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2