Italië's protest tegen de sancties Anderhalf jaar voor een klein stukje worst Binnenlandsche Zaken aan de beurt De melkproductie beperking WAT IS DE BEDOELING? EEN „NETTE MAN" IN ZIJN SOORT DE ZEDENVERWILDERING WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 Weinig succes verwacht ZOUTEN VERSCHE HARING Het mag niet meer in tonnen gebeuren Gaan de schoenprijzen omhoog F abrikanten gaan zich beraden JAVA-THEE IN BEELD De misdaden te Oss Rechtszaken op 28 November a.s. Interessante plaat, onderverdeeld in twaalf prenten DE INBRAAK TE URSEM In hooger beroep twee jaar geëischt BEZUINIGING BIJ DE SPOOR WEGEN Personenvervoer op de lijn Hoorn Medemblik wordt opgeheven Door winch gegrepen en gedood PER Vz De zondenregisters van de brave Hendriken onder de Ossche misdadigers Vakkundige kraak bracht 1H cent op TWEEDE KAMER Minister de Wilde geeft de voor keur aan beteugeling door plaatselijke verordeningen Soc.-democraten als burgemeester De zedenverwildering Salarisregelingen Soc.-Dem. Burgemeesters De Saai als brave Hendrik Kostbare binnenbanden Landbouworganisaties en Zuivel- bond meenen, dat melksteun- beperking niet tot vermin derde productie zal leiden Andere maatregelen worden overwogen DE JEUGDWERKLOOSHEID Een beroep op Kath, Nederland WEDSTRIJD SCHOONE BOUWKUNST Keuringsdienst van Waren De Prix de Rome Postvluchten De snelheid, waarmee de veroveringsveld tocht der Italianen vooral in het Zuiden van Ethiopië onder leiding van generaal Graziani wordt voortgezet, maakt den indruk, dat Italië nog vóór het definitief in werking treden van de door de meeste Volkenbondsle den aanvaarde sanctie-voorstellen der coördi natie-commissie zoo groot mogelijke successen op het gevechtsterrein wenscht te behalen en een zoo groot mogelijk deel van Abessinië te bezetten. De oud-Romeinsche methode van vechten en arbeiden, van veroveren en tegelij kertijd het veroverd gebied tot een beter ge outilleerd wingewest maken wordt door de sol daten van het voorbeeldig gedisciplineerde Ita- liaansche fascisme traditie-getrouw toegepast. De methode schijnt niet enkel strategische be doelingen te hebben zooals de waarborging van den noodzakelijken étappedienst en het verge makkelijken van de verdediging en het dekken van de mogelijkheid van een eventueelen terug tocht. maar ook politieke. De wijze, waarop de Italiaansche legerscharen het bezette gebied van wegen en een administratief bestuur voor zien, wijst er op, dat de Italianen de gedane bezettingen niet als tijdelijk beschouwen. Deden zij dit wel, dan zou het geen zin heb ben meer dan den strategisch noodzakelijken ar beid te verrichten. Immers uiteindelijk zou de Abessinische vijand dan de vruchten van dezen arbeid plukken. De mogelijkheid van een vreedzame en met het internationale recht strookende, allen par tijen voldoening schenkende oplossing wordt daardoor steeds kleiner. Voorloopig staat de Negus, ondanks de militaire échecs zijner slecht bewapende en niet bijster eensgezind geleide troepen, nog op het standpunt, dat hij op geen enkel voorstel wil ingaan, zoolang er nog een Italiaansche soldaat op zijn grondgebied staat, terwijl de Volkenbond krachtens zijn hand- Vest geen toestand kan erkennen, welke door schending van de souvereiniteit en territoriale integriteit van een van zijn leden is in het le ven geroepen. Het succes van de Italiaansche legers maakt dus de situatie van internationaal rechtsstandpunt bezien steeds moeilijker en een eventueel succes van de Ethiopische wapenen zou de Italianen tot een halsstarrige verbeten heid kunnen prikkelen, of den toestand in Italië zelf kunnen ondermijnen, waaruit weer onbere kenbare gevolgen voor Europa zouden kunnen voortvloeien. Het Itaiiaansch-Abessinisch con flict is en blijft dus een uiterst netelige kwestie, waarvan noch het verloop noch het einde voors hands te voorzien is. Zooals men weet, zullen den 18en No vember a.s. de sancties in werking tre den en gezien de tegenmaatregelen, welke Italië heeft meenen te moeten treffen, verwacht Mussolini van de Volkenbonds sancties een niet alleen onaangename, maar ook gevaarlijke belemmering van de verwezen lijking van zijn met geweld nagestreefde poli tieke en economische doeleinden in Abessinië. Waarschijnlijk alleen op grond van deze ver wachting heeft de Italiaansche regeering nog een laatste poging gewaagd om door middel van een tot de sancties-toepassende landen gerichte protestnota nog eens het Italiaansche standpunt in deze kwestie uiteen te zetten op dezelfde wijze als dit bij herhaling te Genève is gedaan en werd afgewezen, en daaraan de vraag te verbinden, hoe de diverse indiviaueele regeeringen in vrije en souvereine wilsuiting zich tegenover de sanctie-maatregelen tegen Italië zullen gedragen. Voor zoover deze vraag een veronderstelling inhoudt als zouden de re geeringen niet in vrije en souvereine wilsuiting tot het toepassen van sancties hebben besloten, kan zij door deze regeeringen als een imperti nentie worden opgevat. Juist omdat de coördinatie-commissie geen officieel Volkenbondsorgaan is en slechts voor stellen heeft gedaan, welke door elke regeering individueel aanvaard of verworpen konden Worden, heeft deze vraag eigenlijk geen zin, tenzij Italië door het stellen van deze vraag hoopt de in de verschillende landen bestaande oppositie tegen het toepassen der sancties aan te moedigen en daardoor zoo mogelijk het Vol kenbondsfront te verbreken of te verzwakken. Indien deze hoop bestaat, zal zij wel ijdel blij ken, want op de belangrijkste Volkenbonds- Zooals bekend, heeft de Nederlandsche Vis- scherij Centrale, in afwijking van haar oor spronkelijk verbod van het aan den wal zouten van versche haring, bij haar besluit van 8 No vember j.l. toegestaan, de versche haring zoo danig te verwerken, dat ze niet langer dan 14 dagen verduurzaamd is. Haring, in tonnen ge- zouten, mocht niet in opslag genomen worden, doch moest per eerste gelegenheid worden ver- Zonden. Naar wij thans vernemen, heeft de Visscherij Centrale inmiddels een nieuwe circulaire aan de belangstellenden verzonden, die als een nadere Uitlegging van die van 8 November beschouwd hioet worden. Volgens deze nieuwe circulaire, Itlag thans voor het zouten geen pekelhoudena fust meer gebruikt worden, m. a. w. de naring 'dag niet meer in tonnen worden gezouten, wel hfiv. in kisten, bestemd voor direct vervoer. Ongetwijfeld is deze maatregel door de Vis- Schery Centrale genomen om te voorkomen, dat ue in tonnen gezouten haring, ondanks het erbod wordt opgeslagen, hetgeen zeer moeilijk e °°ntroleeren is. Deze maatregel kan be schouwd worden als een concessie aan de Vlaar- 'ngsche handelaars, die zooals men weet, ge protesteerd hebben tegen de verleende toestem- tot het aan den wal zouten van versche staten heeft de Italiaansche nota niet den min sten indruk gemaakt.-Zelfs Oostenrijk heeft zich thans bereid verklaard aan het wapenembargo deel te nemen, terwijl Zwitserland in sterkere mate met de Volkenbondspolitiek zal meewer ken dan zich aanvankelijk liet aanzien. Het is echter ook mogelijk, dat Italië nog eens uit drukkelijk de individueele verantwoordelijkheid van elke regeering afzonderlijk bevestigd wil zien, opdat deze zich straks niet enkel achter de Volkenbondssolidariteit kunnen verschuilen. Een dergelijke bevestiging zou voor Italië van te grooter beteekenis worden, wanneer straks misschien de Fascistische raad zou besluiten den Volkenbond den rug toe te keeren. Of dit echter zal gebeuren, staat nog te bezien, want in de protestnota verklaart Italië tot nu toe niet uit den Volkenbond te zijn getreden om te vermijden dat het huidige conflict tot nog ernstigere complicaties zou leiden. Deze moti veering verliest niets van haar kracht, hoe ook het antwoord der diverse regeeringen zal lui den, indien tenminste de diverse regeeringen het nog noodig achten te antwoorden op deze vraag naar den bekenden weg. Naar wordt medegedeeld, zijn de laden van de Federatie van Nederlandsche Schoenfabri kanten opgeroepen tot bijwoning eener alge- meene vergadering, waarin als voornaamste punt aan de orde zal worden gesteld een ge- dachtenwisseling over de mogelijkheid om op nieuw tot een uniforme verhooging van de schoenprijzen te komen. Het bestuur der Federatie heeft, naar bij de convocatie medegedeeld wordt, deze vergadering uitgeschreven op veelvuldig verzoek, waarbij men op het met den meesten spoed treffen van maatregelen aandrong. Wel werden de prijzen der schoenen over de geheele linie reeds niet onbelangrijk verhoogd, doch deze verhooging blijft nog altijd ver ach ter bij de verhooging, welke de leerprijzen on dergingen. De oorzaak van dit slechts zeer schuchter en aarzelend durven trekken van de logische con sequenties uit de prijsverhooging der grondstof fen, wordt geweten aan het feit, dat iedere schoenfabrikant voor zich vreest, dat zijn col lega's hem niet in gelijke mate bij het verhoo- gen der prijzen zullen volgen. Vandaar dat thans onderling overleg op dit punt gepleegd zal worden ste Java-thee-veiling en ten slotte een prent „en vandaag???" waarop een groot aantal thee potjes is afgebeeld met het onderschrift, dat \>,n de 10 millioen kg. droge thee, overeenkom Kiende met 5 milliard kopjes thee, noodig om den tegenwoordigen theedorst van de Neder landsche bevolking te lesschen, meer dan 85 pet. afkomstig is uit Nederlandsch-Indië. Donderdag 28 November a.s. zullen voor de rechtbank te 's Hertegenbosch de volgende Ossche strafzaken worden behandeld: Tegen den 20-jarigen C. J. van B. te Am sterdam, den 28-jarigen H. van L. en den 20-jarigen C, L. U., arbeiders te Oss, verdacht van inbraak bij Van Hal te Oss in October 1032, een inbraak bij van Orsouw te Heesch in October 1932 en een inbraak bij Swiers te Oss in Februari 1930. Tegen G. T„ koopman te Heesch, verdacht van oplichting van een verzekeringsmaatschap pij door met L. V. (Bijs de Sijp) af te spreken, dat deze bp hem zou inbreken, zooals ook is geschied, tevens verdacht van het doen eener vaische aangifte bij de marechaussee. Tegen den 32-jarigen Osschen arbeider J. W. L. G., verdacht van roofoverval in den avond van 15 Januari 1929 te Geffen bij L. Smulders. Tegen den 27-jarigen M. J. de R., den 31- jarigen A. W. van B. en den 48-jarigen W. H. T. (De Klits), gedetineerd te Arnhem, allen arbeiders te Oss, verdacht van het plegen van een roofoverval te Nistelrode in den nacht van 23 op 29 April 1930. Tegen den 36-jarigen Osschen arbeider J. de V., verdacht van uitlokking van brandstichting in zijn woning in Mei 1932 te Oss. Tegen den 40-jarigen J. J. van V., verdacht van uitlokking van brandstichting in zijn wo ning te Oss op 16 Januari 1932. Ten slotte tegen den 25-jarigen J. M. den B., den 25-jarigen H. C. van G., gedetineerd te Breda en den 58-jarigen M. van R., allen arbei ders te Oss. verdacht van den roofoverval ge pleegd te Heesch in den nacnt van 24 op 26 December 1933 bij H. Christiaans. De Pakhuismeesteren van de Thee hebben, ter herinnering aan het feit, dat een eeuw ge leden de eerste op Java geoogste thee per fre gat „Algiers" in Amsterdam aankwam om 19 November 1835 te Amsterdam in veiling te worden verkocht, een door Jo Spier ontworpen gedenkplaat uitgegeven, gedrukt bij Joh. En- Sfhede Zonen te Haarlem. Deze 4 kleurenplaat, onderverdeeld in 12 pren ten, brengt de oude geschiedenis dier dagen in herinnering, n.l. het aankweeken van de uit China in 1826 aangebrachte theeplanten, het vertrek uit Indië en de aankomst op het IJ van het fregat „Algiers", dat de eerste partij van 200 kisten meebracht, den opslag dier partij in het pakhuis „Maassluis" van Pakhuismeesteren van de Thee in het oude Entrepot Dok te Amster dam, de vergadering van „de commissie van kundige en onpartijdige mannen" die het nieu we product moest onderzoeken en de indiening van dit rapport aan den Minister van Koloniën, den luitenant-generaal J. Graaf van den Bosch, den man van het Cultuurstelsel; vervolgens een verkleinde afdruk van den afloop dier eer- Te Ursem bij Alkmaar hebben twee personen op 16 Juni een inbraak gepleegd in de woning van het gezin P. dat op dit tijdstip ter kerke was. Toen de vrouw des huizes thuis kwam ontdekte zij dat een linnenkast was opengebro ken en dat daaruit een geldkist, inhoudende sieraden, hypotheekacten en een spaarbank boekje was ontvreemd. De majoor van de Rijksveldwacht slaagde er in na een uitgebreid onderzoek zoowel de da ders ais het geldkistje te vinden. Gearresteerd werden twee personen K. en T., die op dien bewusten ochtend voor de woning gevischt hebben. De geldkist is uit het water opgedregd. Voorts werd een stuk van den sleu tel waarmede de achterdeur was geopend, in het bezit van een der verdachten gevonden. Wegens diefstal eischte de Alkmaarsche rechtbank tegen beide verdachten anderhalf jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft de procureur-gene raal bij het Amsterdamsche Hof een hoogere straf gerequireerd, n.l. twee jaar tegen ieder. Arrest 26 November. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Januari 1936 het personenvervoer op de lijn HoornMedemblik worden opgeheven. Alleen voor goederenvervoer zal de lijn nog in gebruik worden gehouden. De 21-jarige zoon van den schipper N. Bak ker van den motorbotter H. D. 25 is op zee door een winch gegrepen en verscheidene malen in het rond geslingerd, waarbij hij bijna onmiddel lijk gedood werd. De boevenbende te Oss, die daar jaren en jaren heeft geopereerd, heeft Eich ver spreid over heel Oost-Brabant, toen haar te Oss zelf de grond te warm onder de voeten was geworden. Een van de beruchtste typen er van was zekere W. van H., die te Am sterdam vastzit voor een diefstal. Door zijn kameraden werd hij genoemd de Mulder; waarom weet men niet. De kwestie van de bijnamen is vaak onnaspeurbaar. Deze Mulder was goed bekend met de mannen van Oss, vooral met hen, die te Eindhoven eenigen tijd de nachten onveilig hadden ge maakt. In verband hiermee heeft de Eind- hovensche recherche hem nog eens aan den tand gevoeld en hem daarvoor over laten komen uit Amsterdam, waar hij do laatste maanden opgeborgen zat. Hierbij zijn verschillende dingen aan het licht gekomen, die tot dan toe nog niet ver klaard waren. Zaken, die reeds dateeren van jaren her, zijn thans opgehelderd. Het oudste zaakje dateert reeds van 1924, toen deze Mul der uit een woning in de Catharinastraat te Eindhoven een bedrag van 300.heeft meegenomen, „zonder dat het geld van hem was en zonder dat hij was uitgenoodigd in dit huis te komen of zonder dat hij verlof had gekregen met dit geld op stap te gaan"; drie vragen, die altijd worden gesteld door de recht bank en die ontkennend moeten worden be- DEN HAAG, 12 November 1935 De periode, waarin de Kamer zich met volharding door allerlei begrotingshoofd stukken heenworstelt in lange, warme en vaak saaie avond- en nachtvergaderingen is weer aangebroken. Ditmaal was allereerst de begrooting van Binnenlandsche Zaken aan de beurt. De Eer ste Kamer heeft onlangs door verwerping van het oorstel tot invoering van den Middel-Euro- peeschen tijd aan Minister DE WILDE de illusie ontnomen, dat hij erin slagen zou op het gebied van de wettelijke tijdregeling defi nitieven vrede te stichten. En inderdaad was van dat senaatsvotum heden het gevolg al, dat de staatkundig gereformeerde ir. v. DIS en de plattelander mr. VERVOORN hun strijd tegen den zomertijd voortzetten. De Minister heeft hun geantwoord, dat hij zoo wijs zal zijn, zich vocrloopig niet meer in deze netelige materie te steken. Een wijziging van de Zondagswet, door ds. L1NGBEEK wenschelijk geacht, zal de Minis ter evenmin bevorderen. Want dat is een on derwerp, waarbij principieele tegenstellingen op den voorgrond treden. En daarom beperkt de Minister zich ertoe, zooveel mogelijk te zor gen, dat de Zondagsrust in eere gehouden wordt. Dit tot geruststelling van de genoemde afge vaardigden en van den anti-revolutionnairen dominee VAN DER ZAAL, die eveneens dit onderwerp had aangeroerd. Met de Begrafeniswet de liberaal Mr. WENDELAAR wil vrijheid tot crematie geven staat de zaak eenigszins anders. Gelijk reeds in de Memorie v. Antwoord geschreven werd, heeft de Minister geen bezwaar, om te trach ten, hier een oplossing te vinden. De nationale vlag moet rood-wit-blauw zijn. Dat stemt de Minister den heer WENDELAAR volkomen toe. Hij herhaalde zijn reeds gedane toezegging, dat hij met zijn ambtgenooten in overleg zal treden terzake. Over de zedenverwildering sprak de Katho lieke afgevaardigde KAMPSCHöER. Hij wenscht één algemeene norm, waarmede dit euvel kan worden bestreden. Maar minister DE WILDE handhaafde zijn standpunt, dat deze zaak be ter bij plaatselijke verordening kan worden ge regeld, omdat op dit gebied nu eenmaal ook de opvattingen plaatselijk uiteenloopen. Om dezelfde reden wil hij ook niet, gelijk Mr. WESTERMAN van Nationaal Herstel wenschte, ingrijpen, waar althans volgens dezen afgevaardigde te strenge en kleinzieli ge verordeningen betreffende de zedelijkheid zouden worden uitgevaardigd. De Algemeene Beschouwingen over dit be- grootingshoofdstuk brachten op deze wijze niet veel nieuws. En zonder eenige sensatie be landde de Kamer aldus aan de af deeling: Bin- nenlandsch Bestuur, waarbij opnieuw van ve le kanten een aanval loskwam tegen Minister de Wilde's beleid tegenover de lagere organen. Vooral de Katholieke afgevaardigde STEIN- METZ, de vrijzinnig democraat KOOIMAN en de sociaal-democraat DREES gispten opnieuw in den breede de wijze, waarop de Minister zich met allerlei circulaires mengt in de sala risaangelegenheden, daarbij aan de gewijzig de artikelen 125 en 126 van de Ambtenarenwet een toepassing gevende, die strijdt met 's Mi nisters toezeggingen, toen de genoemde artike len gewijzigd werden. Er zou incidenteel inge grepen worden tegen excessen in de salarisrege lingen. Maar Den Haag grijpt thans over heel de linie in en bemoeit zich met dit stuk auto nomie in een mate, die nooit in de bedoeling van de Kamer gelegen heeft. Ook de Katholieke afgevaardigde GROEN bekiaagde zich over de manier, waarop speciaal de kleinste gemeenten zich allerlei onderzoek van hare financiën door Rijksaccountants moe ten laten welgevallen. De sociaal-democraat DREES heeft zich er fel over beklaagd, dat de Minister in zijne Memo rie van Antwoord thans principieel bezwaar ontwikkeld heeft tegen benoeming van sociaal democraten tot burgemeester. Hij acht dit een degradatie van zijn partijgenooten tot staats burgers van den tweeden rang, welke door niets gemotiveerd wordt en die zeer afsteekt bij den toestand in het buitenland, waar tal van groote steden onder de leiding van een so ciaal-democratisch burgemeester staan. Trou wens, aldus de heer Drees, luidde de opdracht tot kabinetsformatie dezen zomer aan Prof. Aalberse niet, dat het een kabinet moest zijn, „op den breedst mogelijken grondslag." Zouden sociaal-democraten dan geen burgemeester mo gen zijn, als ze blijkbaar wél in aanmerking mogen komen voor het Ministerschap? Ook de liberaal Mr. WENDELAAR en de vrij zinnig-democraat KOOIMAN oordeelden, dat de Minister te veel generaliseerde en meer op den persoon van een eventueel candidaat moest acht slaan. Wat ministers optreden tegenover de gemeen ten betreft, hebben ook nog de Christ.-Hist. afgevaardigde BAKKER, de Anti-Revolution- nair SMEENK en de liberaal Dr. VOS geklaagd over al te groote detailleering. De Katholieke afgevaardigde KAMP SCHÖER laakte het streven in sommige ge meenten naar gemeentelijke autarkie bi) tewerkstelling van arbeidskrachten. Dat ds. LINGBEEK bij deze begrooting hoofd zakelijk het woord voerde ovfer bevoorrech ting van Katholieken en Anti-Revolution- r.airen bij burgemeestersbenoemingen spreekt even van zelf, als dat de sociaal-democraat ZADELHOF ten zooveelste male zich richt te gen burgerwachten en Bijz. Vrijw. Landstorm. antwoord, wil het meenemen van geld een misdaad zijn. Verschillende groote kraken met een vetten buit heeft de Mulder achter den rug. In 1925 heeft hij uit een brandkast van den Burgerlijken Stand te Eindhoven een bedrag van duizend gulden meegenomen en het jaar daarop 2400.uit een kantoor van den heer v. d. Putten naast den Woensel- schen watermolen. Naast deze groote succes sen zijn de vele andere kraken van de Mul der van minder beteekenis. Hij was een buitengewoon „gehaaide jongen' en het was zeer moeilijk hem te pakken te krijgen, hoewel men wist, dat hy schuldig was aan verschillende misdrijven. Daarom kon het ook gebeuren, dat hij eens anderhalf Jaar heeft gekregen voor het weghalen van.... een klein stukje worst. In het voordeel van de Mulder pleit wel, dat hij nooit heeft deelgenomen aan roofovervallen, en dat hij nooit iemand heeft bedreigd. In zijn soort was hij dus een „nette man". Een oor deel over het soort willen we niet vellen. Daar voor zal men wel zorgen in Den Bosch.... Van dit soort hebben er te Eindhoven meer rondgeloopen. De beruchte K. van B en K. de B., die voor eenigen tijd voor de rechtbank te Den Bosch hebben terecht gestaan, waren can hetzelfde soort en hebben de Mulder geholpen bij een groot aantal van zijn mis drijven. Deze laatste twee zijn in 1931 inge rekend en nadien zijn de ergste misdrijven te Eindhoven opgehouden. Een van het „goede soort" was ook „De Saai", die dezer dagen eveneens is gear resteerd. Het fraaie van deze arrestatie is geweest, dat De Saai eenige weken voor zijn inrekening een rechercheur van Eindhoven ontmoette en den brave begon uit te hangen. Hij had gelezen en gehoord, hoe de politie in verband met Oss tot arrestaties was overge gaan. Het was heel goed, dat dit gebeurde, want het waren toch eigenlijk maar schurken. De Saai was erg blij, dat hij zich den laat- sten tijd braaf had gehouden. Hij zou nu ten minste niets meer met de politie te maken krijgen, want hij had zóó goed opgepast Inderdaad zoo goed opgepast, dat hij veertien dagen later zelf in het gevang terecht was gekomen. Eenigen tijd heeft hij getracht alles te ontkennen, maar op den duur zag hij wel in, dat hij hiermee weinig zou opschieten en daarop heeft hij zijn geheele zondenregister openbaar gemaakt. Daarbij is aan het licht gekomen, dat hij eens een brandkast heeft opengemaakt op zeer deskundige wijze. De buit hiervan bedroeg anderhalve cent. Maar toen hij den volgenden dag in de krant keek, las hij daar tot zijn eigen groote verwondering, dat de buit hon derden guldens had bedragen Toen P. de B. een inbraak bij Philips zou plegen, was dit aan de recherche te Eindhoven bekend. Hoe zij er achter komt is niet te zeg gen, maar het is wonderlijk, dat zij van alles op de hoogte is. Meestal zijn er wel lui, die praten en zoo komt de recherche op de hoogte. Zij kan er dan bij zijn, als de inbraak wordt gepleegd en heeft in de meeste gevallen de daders meteen te pakken. Toch is het wel eens gebeurd, dat men wist, dat een inbraak was gepleegd en dat men de daders een half uur later op het spoor was. Zij hadden den buit nog nergens kunnen verbergen en toch was bij fouilleering niets op hen te vinden. Later is gebleken, dat zij den buit, die geheel en al uit bankbiljetten bestond, verstopt hadden in de binnenbanden van de fietsen. Zij hadden deze opengesneden, de biljetten er in gestopt en toen de banden weer gerepareerd. Met een waarde van honderden guldens waren zü toen weer op weg naar Oss. De opruiming, die te Oss is begonnen, wordt thans voortgezet door geheel Oost-Brabant. Niet alleen te Eindhoven, maar over het ge heele platteland. Waarschijnlijk zullen er dezer dagen nog verschillende arrestaties volgen van lieden, die genoeg hebben uitgehaald om voor jaren in het gevang te verdwijnen. De Regeeringspersdienst bericht: Als laatste maatregel van de Regeering om te komen tot de noodige vermindering der zuivelproductie, is vorig jaar het besluit geno men om slechts een deel van de melk te steu nen teneinde den boeren een sterken prikkel tot inkrimping van de melkproductie te geven. De uitvoering van de regeling van den be perkten melksteun is thans tot in de détails voorbereid en zal 1 Januari worden doorge voerd. Intussehen is een nieuwe ernstige compli catie ingetreden, doordat de minister van Landbouw en Visscherij van de drie Centrale Landbouworganisaties en den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond een brief heeft ont vangen, waarin zij mededeelen, dat zij, zich op dit oogenblik niet uitsprekende over de al dan niet juistheid van de beslissing der Regeering om de melkproductie te beperken, ter kennis van den minister meenen te moeten brengen, dat de genomen maatregel om tot melksteun- beperking te komen, onuitvoerbaar moet wor den geacht en in ieder geval niet tot het be oogde doel zal leiden. De minister heeft met teleurstelling van dit bericht kennis genomen, omdat de minister, evenals het College van Regee- ringscommissarissen, de voorgestelde rege ling wenschelijk en uitvoerbaar acht. Door de mededeeling van de drie Landbouw organisaties en den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond wordt de geheele melksteunregeling op losse schroeven gezet: in ieder geval wordt het gevaar, dat het doel niet zal worden bereikt, zeer sterk vergroot. De kans is immers niet gering, dat een voldoende werkelijke beperking van de melkproductie niet tot stand zal komen wanneer bij de landbouwers door de boven genoemde mededeeling de gedachte, dat de maatregel niet kan worden doorgevoerd en in geen geval den gewenschten uitslag kan opleveren, zoozeer is versterkt. Daar de melkproductie in ieder geval be perkt moet worden, wil de minister, in over eenstemming met het College van Regeerings- commissarissen niet het risico aanvaarden, dat dit niet of niet spoedig genoeg zal worden be reikt bij handhaving van het ontworpen stel sel, aan welks deugdelijkheid door zoovelen wordt getwijfeld. Daarom worden thans andere maatregelen overwogen, welke zoo spoedig mogelijk zullen worden bekend gemaakt. Men schrijft ons van de zijde van de Nat. R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg: 't Is droevig niet alleen, dat op vandaag armoe wordt geleden door velen, die beter ver dienen, maar óók: 't is droevig dat er zoo velen zijn, die werken willen, doch niet werken kunnen. Lijdelijk toezien gaat niet. Hier moet worden ingegrepen. De regeering heeft er mooie plannen voor, het R. K. Jeugdwerkloozencongres legde den klemtoon op vakkennis. De regeering wil tegemoet komen. Zij zegae aan vier groepen uit de Nederlandsche samen leving een subsidie toe, nu het Nationaal Crisis-Comité straks de jeugdwerkloozenkam- pen niet meer zal kunnen subsidieeren. De regeering wil voortaan 75 pet. van ds kamponkosten betalen, doch droeg aan vier groepen uit de Nederlandsche samenleving op, om het verdere werk ter hand te nemen, dus óók: de inzameling der benoodigde gelden. Deze vier groepen zijn: De Katholieken, waarbij Mgr. Frencken aan het hoofd staat, de Protestantsche, de Neu trale en de Socialistische. In den loop der volgende maanden zullen steunbonnen worden gepresenteerd voor de in zameling onder de katholieken. Laten we doen, wat in ons vermogen is. Er wordt veel ge vraagd, juist ook in deze maand, niet enkel voor gebed, doch ook voor aalmoezen. Wie barmhartigheid betoont, wordt door God zoo veel te spoediger verhoord. Een ieder zal het met ons aanvoelen, hoe noodig dit werk is. Dit is doeltreffend werk en werk voor de toekomst van ons volk. Er is veel geld noodig. Wanneer het een goede zaak betrof is nimmer vergeefs een beroep gedaan op de mildheid van de katholieke bevolking van Nederland. Laten we ook nu helpen, zoo goed we kun nen. Het Hoofdbestuur der Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel heeft aan de Tweede Kamer \erzocht, inzake den Keuringsdienst van Wa ren aan het wetsontwerp in den vorm, waarin het nu aanhangig is en in het bijzonder aan de daarin voorziene heffing van een retributie van het bedrijfsleven, goedkeuring te willen onthouden. De Jury voor den wedstrijd in de Schoone Bouwkunst om den Prix de Rome zal in een bijeenkomst, die ook voor het publiek toegan kelijk is, op a.s. Donderdag 14 November, des morgens om elf uur in de Gehoorzaal der Rijks- akademie van Beeldende Kunsten te Amster dam bij monde van den voorzitter, Prof. Dr. P. H. van Moerkerken, verslag over de resultaten van den wedstrijd uitbrengen aan de Com missie van Toezicht op de Rijksakademie va" Beeldende Kunsten. 9 Hedenmorgen te 7.55 uur is het K. L. M.- toestel de „Nachtegaal" van Schiphol naar Indië vertrokken. Acht passagiers maken de reis mede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5