Minister de Graeff over het buitenlandsch beleid <Or&tii£in5 WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN NEDERLAND TE GENÈVE d&tsadée, aangename laxeermiddel Sport en spel SI flfiN'S liniment De weerstoestand J Dagfilm EUMATIEK Donderdag 14 Nov. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 Binnenkort zal een witboek ver schijnen over het Italiaansch- Ethiopisch conflict Onze verhouding tot België Duitsche huwelijkswetgeving Goud blok Regeeringspersdienst UIT DE SIGARENINDUSTRIE Nieuwe voorzitter van den Bedrijfsraad verwekt geen kramfV De F 36 met Kerstmis naar Indië? Oorspronkelijke bestemming van het vliegtuig Door tegenligger verblind Dame gedood, haar echtgenoot ernstig gewond DE DOOD IN DE MIJNEN IJSHOCKEY BLAUWE ZES NAAR PARIJS VOETBAL OPHEFFING VAN TRAM WEGEN EEN GELIJK SPEL VAN HET HAAGSCHE ELFTAL BILJARTEN Sweering—De Leeuw DE WINTER GAAT KOMEN Een kentering in de weers gesteldheid Driekamp SweeringDe Leeuw Dommering K.R.O.-PROGRAMMA K. V.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS l GOLFLENGTEN Een waardevolle wedstrijd Journalistiek jubileum „Fientje Peters Poste Restante" Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk Hl der Rijksbegrooting (Buiten- landsche Zaken). In deze Memorie wordt door den Minister opgemerkt, dat de organisatie van den buiten- landschen dienst thans niet verder kan worden besnoeid, wil ontwrichting uitblijven. Den indruk als zoude de Regeering bij haar buitenlandsch beleid eerst doen wat zij zelve meent te moeten doen, en dan achteraf de Commissie voor Buitenlandsche Zaken daarvan mededeeling doen, acht de Minister in zijn al gemeenheid bepaald minder juist. Wat de houding van Nederland te Genève be treft, verklaart de Minister, dat hij van Neder lands rang in de rij der Mogendheden en van Nederlands nationale waardigheid blijkbaar een andere opvatting heeft dan zij, die meenen dat, indien het geldt ter Vergadering te Genève rechtsopvattingen tot uiting te brengen, Neder land eerst de andere Staten moet laten voor gaan, om zich dan daarachter bescheidenlijk aan te sluiten. Een dusdanige kleinmoedige verloo chening van Nederlands tradities, in scherp con trast met de houding door de voorgangers van den minister steeds te Genève aangenomen, is van hem niet te verwachten. Maar anderzijds ontkent hij ten stelligste, dat het op den weg van Nederland zou hebben gelegen om in het eerste stadium van het tusschen Italië en Ethiopië gerezen conflict tot een actie tegen Italië aan te sporen. Een witboek betreffende het Italiaansch- Ethiopisch conflict zal binnen zeer korten tijd aan de Staten-Generaal worden over gelegd. Daarin zal een overzicht worden ge geven van het te dezer zake te Genève ver handelde, terwijl tevens de tekst zal worden opgenomen van de aldaar aangenomen voorstellen en de uitvoeringsmaatregelen van de Nederlandsche Regeering. Wat betreft de verdere gedragslijn, in deze door den Volkenbond te volgen, zij opgemerkt, dat deze zal worden beheerscht door factoren, waaromtrent op het oogenblik nog geen voor spellingen zijn te doen. Een overgaan tot mi litaire sanctiemaatregelen ligt vooralsnog niet in de bedoeling, en het komt derhalve ondien stig voor zich in beschouwingen te begeven om trent consequenties, die daaruit eventueel voor Nederland zouden kunnen voortvloeien. In dit verband zij aangeteekend, dat besprekingen te Genève of elders met het oog op de positie van Nederland in Europa en in Nederlandsch-Indië by een uitbreiding van het conflict, niet zijn in geleid, en dat het voorshands niet in de be doeling van den minister ligt daartoe over te gaan. Tegenover hen, die wezen op de behoefte aan nadere regeling en preciseering der sancties, zij opgemerkt, dat hetgeen thans te Genève ge schied voor een groot deel aan dezen wensch tegemv et komt. Alvorens een algemeene verbetering van den economischen wereldtoestand is ingetreden, is van pogingen tot bevordering der immigratie weinig heil te verwachten. Dat, in weerwil van een hartelijke weder zij dsche waardeering, die gaandeweg de betrek kingen tusschen Nederland en België heeft ver helderd en deze thans kenmerkt, nog steeds de vraagstukken die verband houden met de her ziening van de verdragen van 1839 niet tot een oplossing konden worden gebracht, betreurt de minister ten zeerste. Dusver bleken op enkele hoofdpunten de wederzijdsche wenschen nog te ver uiteen te liggen om, nietteg'enstaande ernstige en telkens vernieuwde gemeenschappelijke pogingen, tot overeenstemming te komen. Intusschen, het is geen leeg woord, wanneer de minister nier ver klaart geen gelegenheid ongebruikt te hebben relaten noch te zullen laten, om zich ervan te vergewissen of een waarlijk bruikbare grondslag kan worden bereikt tot het uitwerken eener in beide landen aanvaardbare regeling. In de overtuiging, dat de oplossing van elke moeilijk heid een stap vooruit beteekent, staat hij te genover regeling van afzonderlijke quaesties niet afwijzend, echter slechts op den grondslag van wederkeerigheid van concessies. Dusver bleek ook voor bevredigende partieele oplossing geen mogelijkheid te bestaan. Naar het oordeel van den Minister moet geenszins als vaststaande worden aangenomen, dat de Duitsche huweiykswet ook betrekking heeft op huwelyken tusschen Nederlanders en Duitschers, wanneer de zoogenaamd niet-Arl- sche afstamming een eigenschap is van de Duitsche partij. De Minister bereidt zich voor om, zoodra de eventueele bezwaren van de werking h.ti. van de Duitsche huwelijkswetgeving meer vasten vorm hebben aangenomen door een uitspraak van den Nederlandschen rechter of anderszins, te trachten de ontstane moeilijkheden zoo mo gelijk binnen het kader van het bestaande ver drag tot eene oplossing te brengen. Naar aanleiding van den aandrang, die werd geoefend tot het openen van besprekingen, om te bereiken, dat de Staten behoorend tot het zoogenaamde goudblok, die niet gehinderd wor den door valuta-depreciatie, onderling hun ta rieven van invoer verlagen en tot een vrijer goederen- en geldverkeer overgaan, wyst de minister er op, dat de, tijdens de in den loop van net vorige jaar te Brussel gehouden con ferentie, met betrekking tot dit onderwerp, ge maakte afspraken niet in werking zijn getreden. De hoopvolle verwachtingen, waartoe be doelde conferentie aanvankelijk aanleiding gaf, zijn niet verwezenlijkt. Van een heropening van de besprekingen der conferentie is onder de huidige omstandigheden geen resultaat te ver wachten. In verband met de geoefende critiek op den Regeeringspersdienst, merkt de Minister op, dat het slechts bevreemding kan wekken, dat verscheidene leden den Dienst een mislukking meenden te moeten noemen, zonder voor die meening ook maar één enkel argument aan te voeren. Het meest doeltreffende deel der taak van den persdienst is van preventieven aard en vereischt een voortdurend onvormelijk contact met de onderscheidene organisaties en repre sentanten der journalistiek. De Regeerings persdienst is een verbindingsorgaan tusschen overheid en pers en blijft hierdoor als regel zelf buiten de sfeer der publiciteit. De dienst heeft aan voorlichting met name ook omtrent de crisisdiensten meer gedaan dan bekend is en het is zeker niet in de laatste plaats toe te schrijven aan de door den dienst in overleg en met medewerking van het college van Regeeringscommissarissen der landbouw crisisdiensten belegde persconferentie, dat on matige critiek, op grond van ten deele onjuiste gegevens in de pers geoefend, over het alge meen binnen perken van redelijkheid is terug gebracht. De Bedrijfsraad voor de Sigarenindustrie kwam dezer dagen te Eindhoven byeen. In den aanvang der vergadering droeg de voorzitter, het Tweede Kamerlid H. van der Putt, wegens het verstrijken van het voorzit tersjaar het voorzitterschap over aan den heer J. van der Weijden. Deze aanvaardde de func tie met een toespraak, waarin hij uiteen zette op welk terrein en op welke wijze de Bedrijfs raad het volgende jaar zal kunnen werken. Dit uitvoerige program zal op een volgende verga dering onderwerp van nadere bespreking uit maken. De secretarissen van den Raad, mr. A. Stein- kühler en de heer H. Heesterbeek werden her benoemd. Het jaarverslag aan den Minister van Sociale Zaken en de rekening over het af- geloopen voorzittersjaar werden goedgekeurd. De reglementen ex artt. 7 en 14 der Bedrijfs- radenwet werden vastgesteld en zullen ter goed keuring aan den Minister worden toegezonden. De heer H. Kersten wer benoemd tot twee den werkgeversvoorzitter. Wederom werd een bespreking gewijd aan de beperking der mechanisatie terzake waarvan de Bedrijfsraad zich opnieuw tot den Minister van Economische Zaken zal wenden. De behandeling van het voorontwerp van wet tot bindendverklaring van een bedrijfskinder- toeslag door den Hoogen Raad van Arbeid werd besproken. Dit punt zal na verdere schriftely- lce voorbereiding in de volgende bijeenkomst opnieuw ter tafel komen. De voorzitter legde ter nadere bestudeering aan de leden over een plan tot instelling van een exportcommissie, zulks naar aanleiding vail een door den secretaris samengesteld overzicht van de invoerrechten op sigaren en andere be lemmerende bepalingen ten aanzien van den invoer door een vyftigtal landen getroffen. Bij apothekers en drogisten In verpakkingen yan tO, 30 en 00 tabletten. Hoe weet je. dat mijn hond in telligent is? lederen keer als u schiet, zoekt hS dekking achter een boom. (.Te Suis Partout). Naar men ons bevestigt, overweegt de directie der K. L. M., in overleg met het technisch personeel, om de „Arend" (F. 36) het vlaggeschip van de K. L. M.-vloot, een Kerstvlucht te doen ondernemen naar In dië. Zooals men zich herinnert, werd de F. 36, welke in het Europeesche verkeer 32 personen kan vervoeren, gebouwd voor de Indië-route. De K. L. M. ging echter over tot den aankoop van het Douglas-materiaal, dat met succes op de iyn AmsterdamBatavia werd ingelegd. De Arend vloog, na zijn ingebruikneming, op de route LondenAmsterdamBerlijn. Donderdagavond omstreeks negen uur is op den Boschdyk onder Best een personenauto, bestuurd door den handelsreiziger v. d. B. uit Best, waarin tevens diens echtgenoote was ge zeten, in volle vaart tegen een stilstaanden vrachtauto gereden, v. d. B. werd uit den wa gen, die totaal werd versplinterd, geslingerd en ernstig bloedend opgenomen. Zyn vrouw zat bewusteloos in den auto bekneld en moest uit haar benarde positie bevrijd worden. Dok ter Burgerink achtte overbrenging van beiden naar het gasthuis te Eindhoven noodzakelijk. Per ziekenauto zyn zy er heen vervoerd. Mevr. v. d. B. is daar in den afgeloopen nacht over leden. Ook de vrachtauto werd beschadigd. De vehikels zijn met een takelwagen weggesleept. Het ongeluk moet geweten worden aan het feit, dat v. d. B. door een tegenligger is ver blind. Te Heerlen is de 33-jarige houwer L. J. Schell by zijn werkzaamheden in de Staatsmijn Maurits onder afvallend gesteente geraakt. De man is aan de bekomen verwondingen over leden. Donderdagochtend om 10.04 vertrekt het Amsterdamsche internationale Team de „Blau we Zes" naar Parijs, om aldaar den eersten wedstrijd om den nieuwen Europeeschen ste- denbeker te- spelen tegen het sterke Parijsche team. In dezelfde groep als Amsterdam en Parys vinden we de Wiener Eislauf-Verein, de Lawn Tennisclub Pragne en de Etoile du Nord uit Brussel. Indien de „Blauwe Zes" er in slaagt zich als eerste of tweede in haar groep te plaatsen, zal zij tegen den winner der tweede groep, die minstens even sterk bezet is, moeten uitkomen. Door deze deelneming aan het inter-steden- beker-toumooi ki-ygt men te Amsterdam in den loop van December en Januari buitengewóón- spannende en interessante wedstrijden te zien. Daar Gerritsen nog niet geheel hersteld is, zal van Marle als doelverdediger optreden, ter wijl Koeleman voor Gerritsen II in de plaats komt, daar deze laatste nog steeds last van zyn enkel heeft. Verder achter: Koeleman met van der Stok. Ie voorhoede: Boyd, May, Griffin. 2e voorhoede: de Jong, Cohen Tervaert, Cra- meris. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, is thans beslist dat, ingaande 1 Januari 1936, de tramweg Hoorn Venhuizen Bovenkarspel Grootebroek volledig zal worden opgeheven. De sporen zullen worden opgebroken. Op den tramweg Denekamp Oldenzaal Gronau zal, eveneens ingaande 1 Januari 1936 het traject OldenzaalDuitsche grens voor het reizigersvervoer worden gesloten. Omtrent den tramweg EdeWageningen is nog geen beslissing genomen. De lokaalspoorweg Winsum Zoutkamp, waaromtrent geruchten liepen van sluiting, blijft voorloopig bestaan. Dinsdagavond heeft het Haagsche elftal een wedstrijd gespeeld tegen de Zweedsche club „A. I. K.", welke ontmoeting in een gelyk spel eindigde. Reeds na tien minuten kon Ditmars, op den grond liggende, den bal nog naar den toe stormenden Buyink spelen, die met een goed gericht schot den Zweedschen doelman het na kyken gaf. Het duurde vrij lang voor de Zwe den op dreef kwamen, maar ondanks de aan vallen, welke zij toen deden, kwam het tweede doelpunt aan Haagsche zijde. Uit een hoek schop doelpuntte Ditmars opnieuw, thans met een kopbal. Even later had Van Nellen weinig geluk, toen uit een harden schuiver de bal, via den bin nenkant van den paal, in het veld terugkaatste. Na 35 minuten kon de Zweedsche rechtsbin nen met een lagen bal Dankelman passeeren. Ondanks goede pogingen van Berg en Ditmars bleef het hierbij en doelden de Hollanders niet meer voor de rust (21). In de tweede helft begonnen de Zweden met een serie hevige aanvallen op het Haagsche doel, waaruit de Zweedsche midvoor met een kopbal na acht minuten gelyk maakte (22). Toen kwamen de Hagenaars echter los. Nadat Ditmars, in samenwerking met Berg er 32 van had gemaakt, was het dezelfde speler, die na ongeveer 20 minuten met een hoog schot den Zweedschen doelman voor de vierde maal het nakyken gaf. Het leek er aanvankelijk op, dat de Hage naars een behoorlyke overwinning in de wacht zouden sleepen, maar door twee vlotte door braken van den Zweedschen linksbinnen en den midvoor, die door prachtig solo-spel twee maal Dankelman het nakyken gaven, werd de stand 44. Deze stand bleef tot het einde ongewijzigd. Te Breda hebben Maandag de bekende Ne derlandsche biljarters Sweering en de Leeuw ter gelegenheid van het in gebruik nemen van een nieuwe tafel in café „Moderne" door de Biljartvereeniging „Breda" een partij gespeeld over 500 punten cadre. Het resultaat was: Sweering De Leeuw pnt. 500 270 brt. 24 24 h.s. gem. 67 20.83 53 11.25 Voorts werd een partij over drie banden gespeeld met het volgende resultaat: Sweering 25 35 4 0.714 De Leeuw 14 34 4 0.411 Evenals de zonneschijn, geeft Sloan's Liniment warmte en verdrijft het de rheu- matische pijnen doordat het de bloeds omloop stimuleert. Gebruik daarom Sloan's bij spit, lendepijn, jicht en tegen alle spier pijnen Wrijf Sloan's zachtjes op de pijn lijke plaatsen - masseer niet! U LU rt II «J VtR.DRIJFT PIJ N Na de vele stormen, welke in de laatste twee maanden gewoed hebben, schijnt het of thans een kentering in de weersgesteldheid is inge treden, die misschien het begin van een ande ren weerstoestand beteekent. Trouwens de tyd nadert nu, dat de eigenlijke winter begint. De eerste voorteekenen van deze kentering in de- weersgesteldheid liggen al weer verschei dene dagen achter ons. Het is meer dan een week geleden, dat zich over het Oosten van Europa, in aansluiting aan den weerstoestand over West-Rusland, een gebied van hoogen druk van groote beteekenis ontwikkelde, dat sedert d.ien tijd, zy het dan ook, dat het in be teekenis afnam, als het ware een barrière heeft gevormd tegen het doordringen van de West- Europeesche depressies naar het binnenland. De laatste storm trok in den nacht van Don derdag 7 op Vrijdag 8 Novemt>er over ons land en deze storm werd veroorzaakt door de plots»- linge ontwikkeling van een kleine depressie over het Engelsche Kanaal, maar het was toen nl opvallend, dat het stormveld beperkt van om vang bleef. De activiteit was als het ware uit de groote depressie over West-Europa verdwe nen, geheel in tegenstelling met de telkens weer oplevende activiteit na de vorige stormen. Na dezen laatsten storm is het groote depres sie-gebied over West-Europa hoe langer hoe minder van beteekénis geworden. Het trok zich naar het Noordwesten terug en in onze omge ving bleven slechts kleine randstoringsgebieden over, die nog regenachtig weer met tijdelyk aanwakkerenden wind veroorzaakten maar tot stormweer kwam- het niet meer. Welke beteekenis aan deze kentering in den algemeenen weerstoestand in Europa gehecht kan worden is thans nog niet geheel duidelijk. De stormreeks kan worden voortgezet, maar dit lijkt niet heel waarschijnlijk. Daarentegen kan de luchtdruk in het Oosten weer stijgen en het gebied van hoogen druk aldaar meer be teekenis krijgen. Feitelijk was dit de laatste 'dagen reeds het geval. Een verdere ontwikke ling, zou. voor ons de beteekenis hebben van kou der weer en van het begin van de eerste win- terverschijnselen. Het is daarom thans van belang de ontwik keling van de weersgesteldheid in het Oosten, meer dan die in het Westen in het oog te hou den. Zaterdag 23 en Zondag 24 Nov. a.s. wordt in café „Bristol" te Arnhem een driekamp ge organiseerd tusschen Sweering, De Leeuw en Dommering, cadre 45-2, waarbij de partijen over 400 punten loopen. 9 9 9 9 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Morgenconcert (gramofoon) 9.15—11.00 Geen uitzending van den KRO 11.00 Gramofoonmuziek („Musica Catholica") 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek (filmmuz.) 12.30 Lunchconcert door het KBO- Orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 1.00 Gramofoonmuziek (Russische romancen gezongen door den tenor Alexandre Wertinsky) 1.10 KRO-Orkest (vervolg) 1.30 Gramofoonmuziek Russische volksmelodieën) 1.40 KRO-Orkest (vervolg) 2.00 Einde KRO-programma 12.17 Gramofoonmuziek Pl.m. 12.50 Weerberichten 1.20 Gramofoonmuziek 2.20 Scheepvaartberlchten 5.15 Omroeporkest o. 1. v. P. Gason 5.50 Kinderuurtje 6.35 Zang door den tenor Fr. Smeyers met pianobegeleiding door E. Loos 6.50 Gramofoonmuziek 7.05 Pianorecital door E. Loos (eigen werken) 7.20 Causerie 7.35 Gramofoonmuziek 7.50 Interview met A. v. Hoogen- bemt over de Internationale Boekenweek 8.20 Het Syrophonie-Orkeslt speelt Vlaamsche muziek 9.05 Congres van het A G. W. 9.35 Sympbonie-Okest (vervolg) 10.10 Avondgebed: Angelus Domini nuntiavit Mariae 10.20 Berichten cn gramofoonmuz. GODSDIENST I (Morgenwijding II (Morgendienst 10.00 Hilversum AVRO) 10.15 Hilversum NCRV) 10.45 Hilversum II (Leger des Heils- kwartiertje) 4.00 Hilversum II (Bijbellezing NC RV) ORGELBESPELING 11.25 Droitwich (Henry Greudson) 5.05 Droitwich (William Swainson) 5.30 Hilversum II (NCRV-orgel door 3 P. Visser) 6.30 Hilversum II (vervolg orgel concert) ORKEST-CONCERTEN Hilversum I (ensemble Rent meester) Droitwich (twee orkesten) Parijs I (Orkestconcert) Brussel I (Omroeporkest) Hamburg (eoncertorkest) Parijs I Weenen (maken van Ziehrer) Weenen (vervolg Ziehrer-con- cert) Milaan (orkestconcert) Brussel I (omroeporkest) Langenberg omroeporkest) Toulouse (zigcunermuziekj Brussel I (omroeporkest) Luxemburg (Symph.-orkest) Boedapest (zigcunerkapel) Toulouse (militair concert) Toulouse (Argentynsch conc.) Toulouse (militair concert) LICHTE MUZIEK Deutschlandsender Kalundborg Hamburg (amusementsorkest) Luxemburg Hilversum I (Kovacs Lajos) Deutschlandsender (gevarieerd conc.) Hamburg (vrooiyk concert) Kalundborg Droitwich (dansmuz.) Hilversum I (AVRO-Decibels) Hamburg fdsnsorkest) Luxemburg Droitwich (gevar. program) Luxemburg Kalundborg (dansmuziek) Droitwich Luxemburg Weenen (dansmuziek) Toulouse (kiankfilmfragm.) Parys I (dansmuziek) Hilversum I (AVRO-decibels) Toulouse (dansmuziek) GRAMOFOON 10.30 12.10 12.35 12.50 3.20 4.20 6.40 7.55 8.10 8.20 8.30 8.30 9.35 9.45 10.30 10.40 11.50 12.40 11.20 11.20 11.30 12.20 12.30 1.05 I.40 2.20 5.35 6.00 7.30 7.35 8.50 9.25 9.50 10.20 10.50 10.55 11.05 11.05 II.15 11.20 8.00 Hilversum I 8.20 Brussel I 10.00 Hilversum n (Joh. de Heer zingt) 10.15 Hilversum I (gewyde muziek) 12.20 Brussel I 12.25 Parijs II 1.20 Droitwich 1.35 Langenberg 1J50 Brussel I 2.45 Hilversum I 3.15 Hilversum II Een .opname van het „Credo" uit de „Missa in Die Festo" van Alph. Diepenbrock kunnen we Donderdagmorgen beluisteren in het K. R. o.-programma (Hilversum II 11.0011.30 uur) 3.20 Parys I 3.45 Hilversum I 4.30 Droitwich 4.30 Hilversum I 5.20 Beromünster 5.20 Brussel I 0.00 Hilversum II 6.05 Luxemburg 6.45 Beromünster 7.17 Parijs II 7.20 Parijs I 7.35 Boedapest 7.35 Brussel I 7.40 Rome 8.10 Hilversum I 8.25 Luxemburg 9.40 Htlversum II 10.20 Brussel I 10.30 Hilversum II 11.10 Hilversum I 11.20 Hamburg (militair orkest) 11.20 Luxemburg (dansmuziek) SOLISTEN-CONCERTEN 3.20 Beriyn (sopraan, alt. bas en plano) 4.20 Hamburg (omroeporkest, cello en piano) 4.20 Rome (piano en sopraan) 6.20 Berlijn (Georg Schumann speelt eigen pianomuziek) 6.50 Brussel I '(accordeon) 6.50 Droitwich (Beethoven's piano sonates) 7.05 Hilversum I (Cor de Groot speelt uit de 24 préludes v. Chopin) 7.30 Deutschlandsender (pianoreci tal) 7.30 Kalundborg (symphonie-orkest en piano) 8.05 Hilversum II („Die Jahreszel- ten" v. Joseph Haydn door „Haarl. Gemengd Koor", solis ten en de „Haarl. Orkest-Ver een.") 8.15 Hilversum I (Concertgebouw orkest o. 1. v. prof. dr. W. Men gelberg m. m. v. Paul Hinde- mith, altviool) 8.20 Droitwich (vioolrecltal) 8.35 Toulouse (zang) 9.05 Parijs 1 (orkest en piano) 9.10 Toulouse (fragm. „Mireille" v. Gounod) 9.50 Berlijn (orkest en pianosolis ten) KAMERMUZIEK 4.00 Milaan (piano, viool en zang) 7.20 Beromünster (kwartet) 7.20 Weenen (Beethoven's strijk kwartet in Es gr. t. op. 74) 9.00 Luxemburg (kwintet) 9.00 Boedapest (strijkkwartet) 9.45 Weenen (Tautenhaynkwartet) 9.50 Deutschlandsender (kameror kest) OPERA EN OPERETTE 8.05 Toulouse (Operette-aria's) 8.10 Rome („Driada", opera v. Sa- bata) 8.40 Parijs II („Der tapfere Sol dat". operette v. O. Strauss) 9.30 Hilversum I (2e acte „Madame Butterfly" v. Puccini door om roeporkest en solisten v. d. Ital. opera) 9.55 Toulouse (operette-orkestcon cert) 10.35 Hilwrsum I (3e acte „Aïda", opera v. Verdi door omroepor kest en solisten v. d. Ital. Ope ra) VARIA 9.00 Hilversum I („Zuurkool met witte boonen" door mevr. P. LotgeringHillebrand) 11.20 Langenberg (radiokamerkoor en orkest) 2.00 Hilversum II (Cursus fraaie handwerken) 2.15 Hilversum I (halfuur voor* de vrouw) 3.00 Hilversum I (knipcursus: mevr. Ida de Leeuwv. Rees) 3.30 Langenberg (radiokamerkoor) 4.00 Hilversum I (voor zieken en thurszittenden. Mevr. Ant. V. Dijk leest voor) 5.00 Hilversum II (Cursus handen arbeid voor onze jeugd: „Een pypenrekje") 7.00 Hilversum II (Politieberich ten) 7.15 Hilversum II (Radioreportage) 7.30 Hilversum II (Weekoverzicht door Corn. A. Crayé) 7.30 Hilversum I (Engelsche les voor beginners door Fred. Fry) 9.30 Weenen (flimpraatje v. d. pre mière v. d. Liszt-film: „Lie- besrhapsodie") 10.204.20 (v.m.) Droitwich {be kendmaking v. d. verkiezings uitslagen) SPORT 10.30 Hilversum I (Nabeschouwing 19de partij EuweAljechinj TOONEEL 4.45 Hilversum I („De zeven muzi kanten" voor groote kinderen) 9.15 Hilversum I („Tel tot 50", dialoog) 10.15 Hilversum I („Nora doet ver- geefsche moeite", hoorspel) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum 1 8.00 Hilversum II 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 9.55 Hilversum II 11.00 Hilveirsum I BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL. SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. 1571 M. 1500 M. 331.9 M. 301.5 Mi 1875 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. iiiiiiiiiiiiMiMimioi n ii mm HiMiiimuMU" VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Simplex-Machine- en Rijwielfabrie- ken boekten in het afgeloopen boekjaar een netto-winst van f 28.534 tegen f 7077 het vorig jaar en keert een dividend uit van 2fï pCt. (vorig jaar nihil). De prijs van de walvischtraan te Oslo is per ton tot 18 gestegen en bij den verkoop van een kleinere hoeveelheid voor Neder land zelfs tot 20 /2. Een verdere stijging tot 30 wordt mogelijk geacht. Wellicht speelt de schaarschte aan reuzel en boter een rol, aangezien verleden jaar in doorsnee 9 10 per ton werd betaald. Nu de financieele Kamercommissie met den minister-president Laval en den minis ter van Financiën Regnier in contact is ge komen en Laval zal trachten de commissie te bewegen in tweede lezing een meer tege moetkomende houding aan te nemen, ten einde te vermijden, dat in de begrooting voer 1936 het tekort nog grooter zal worden dan frs. 6 milliard, neemt men te Parijs aan, dat het gelukken zal, de standpunten van de financieele commissie en van de re geering nader tot elkaar te brengen. De president van de commissie Malvy heeft zich ook in dezen zin uitgelaten. De goudprijs te Londen is 1 '/2 d. tot 14% d. gedaald. 490.000 goud werd gisteren ge kocht. De Engelsche Bank heeft opnieuw 522.783 baar goud gekocht. De rubber-noteering te Londen is gisteren 1/32 tot 6% d. per lb. gedaald. Te New-York wordt verwacht, dat, aan gezien de winst van de Kennecott Copper Corporation, thans het bedrag, dat noodig is voor de uitkeering van het dividend van 0.60 per jaar, aanmerkelijk overtreft, de dividend-basis verhoogd zal worden tot 1 per jaar en dat anders een extra-dividend zal worden uitgekeerd. De omzetten van Sears Roebuck bedroe gen in de vier weken per 5 November 37.05 millioen hetgeen 20.2 pCt. hooger is dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In de eerste veertig weken zijn de omzetten ten- opzichte van 1934 met 23.8 pCttot 315.39 millioen gestegen. De Amerikaansche staalproductie bedroeg in het begin dezer week 52.6 pCt. der capa citeit tegen 50.9 de vorige week. De ver wachtingen waren grooter in verband met de automobiel-productie. Het American Iron and Steel Institute verwacht geen belang rijke toeneming van de staal-aflevering en vóór einde November of begin December. Volgens het American Petroleum Institute bedroeg de gemiddelde dagelijksche petro- leum-productie in de afgeloopen week 2.8024)00 vaten tegen 2.798.000 vaten de vo rige week. De president van de Refico Jones maak te melding van een schrijven van Roose velt, volgens welk de banken momenteel in de beste conditie verkeeren sedert het begin van de crisis. De president van de American Bankers Association verklaarde, dat alge meen het vertrouwen toeneemt, in verban.cT° met de algemeene economische ontwikke ling en dat het welhaast zeker lijkt, dat men thans weer meer normale tijden tege moet gaat. Sommige bankiers koesteren echter minder vertrouwen. Volgens verklaring van den president van het American Petroleum Institute is de vraag naar benzine in de eerste negen maanden 6 pCt. grooter geweest, dan in dezelfde periode van 1934. De voorraden per einde September worden op 50l/2 millioen vaten geraamd en de voorraden ruwe olie op 320 millioen vaten tegen 349-40 millioen va ten einde September 1934. Uit New-York wordt geméld, dat de koper- verzendingen thans zeer groot zijn en dat een krachtige opleving van de vraag te wachten staat. Naar verondersteld wordt zal niet meer strikt de hand gehouden wor den aan de internationale restrictie-over eenkomst. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.247.25 (vorig slot 7.25%); de Frank op 9.70—9.70V2 (vorig slot 9.70%) en de Dollar op 1.471.47(vorig slot 1.47%). De Nivas verkocht 398 ton afgekeurde superieure suiker. Nu de lange winter-avonden er weer zijn, is het vaak een heerlyke ontspanning eens iets te doer, wat geheel valt buiten de dagelijksche be zigheden. En voor zooiets zorgt thans de Phar- maceutis'che Fabriek A. Mijnhardt te Zeist. Deze firma heeft een wedstryd uitgeschreven voor Purol. Iedere Nederlander kent Purol: In elk Nederlandsch gezin wordt Purol gebruikt. Maar voor welke verschillende doeleinden? Ziedaar wat de firma Mijnhardt van haar Purol-ver- bruikers nu eens gaarne wil vernemen. Elders iii de advertentie-rubriek van dit blad vindt u de voorwaarden aangegeven om aan den Purol-wedstryd te kunnen meedoen en aldus mede te dir.gen naar één of meer van de mooie 1000 pryzen met een totale waarde van 5000. Vrijdag 15 November zal de heer P. J. Th. Dieges te Utrecht 25 jaar in de Journalistiek werkzaam zijn. De heer Dieges was van 1910 tot 1927 werk zaam aan „Het Centrum" en is sedert laatst genoemd jaar als correspondent en medewer ker verbonden aan verschillende bladen. Hij is redacteur van „De Katholieke Toerist" en behoort tot de redactie van het maand schrift „Sobriëtas", een der organen van de R.K. drankbestryding, waarin de jubilaris een vooraanstaande plaats inneemt. Naar wij vernemen, zal de première van de Nederlandsche film der Ufa „Fientje Peters Poste Restante" in Rotterdam en Den Haag plaats hebben op Vrijdag 15 dezer, terwUl de eerste vertooning te Amsterdam Vrydag 22 de zer zal geschieden. In Rotterdam en Den Haag zal deze Nederlandsche film vertoond worden resp. in Luxor Palast en Asta Theater, te Am sterdam in het Rembrandttheater.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6