Proces tegen Bisschop van Meissen begonnen De strategische positie van de Abessiniërs Heden verkiezingen in Engeland De onlusten in Egypte Het nieuws van heden ZEER GROOTE BELANG STELLING Japans actie in China DJIDJIGA EERSTE DOEL DER ITALIANEN HET ARTIKEL VAN DE „CIVILTA CATHOLIC4" DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD IHTGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 OPNDERDAG 14 NOVEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19645 De Bisschop verklaart dat hij van financieele kwesties niet op de hoogte is De rol der Universum- bank Incidenten dienen om druk uit te oefenen op Nanking Zij zullen trachten de munitie- toevoerwegen der Abessiniërs af te snijden Italië dementeert de verovering van tanks Volgens de „Echo de Paris'wordt Engeland thans uit zijn slaap gewekt h Eerste uitslagen hedenavond te ongeveer 10 uur verwacht Vele stembussen eerst morgen geopend Poolsche pers ontstemd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het W eer Hiiiiiiiiiiiwttwiiimtt«ii»MiiiiiiiiuHi^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Askari's dragen een gewonden kameraad naar een veldlazaret om zijn wonden te laten verzorgen BERLIJN, 14 Nov. Voor de speciale kamer voor deviezenkwesties van het Berlijnsche Landsgerecht is vanmorgen het proces begonnen tegen den bisschop van Meissen, mgr. Peter Legge. Gezien de persoonlijkheid en den rang van den beklaagde wordt dit proces beschouwd als een hoogtepunt in de reeks van deviezenprocessen tegen ordesgeestelijken, en de publieke belang stelling was dan ook zóó groot, dat men de groote jury-rechtbankzaal te Moabit voor deze kwestie had ingericht. Ook de belangstelling ran de zijde van de pers was zeer groot. Na opening van de zitting roept de voorzitter de verschillende beklaagden op. Behalve de 53- jarige bisschop Peter Legge zijn medebektaagd zijn broer, de 46-jarige dr. Theodoor Legge, se cretaris-generaal van de Academische Bonifa- cius Vereeniging te Baderbom, alsmede de 47- jarige vicaris-generaal kanunnik prof. Wilhelm Soppa uit Bautzen, de 25-jarige Auguste Klein uit Paderborn, die echter voor het groote pro ces niet is opgeroepen en de 39-jarige secreta ris-generaal van de Bonifacius Vereeniging Wil helm Freckmann. Volgens de aanklacht heeft het bisdom Meis sen in 1926 in Nederland een leening van 300.000 gulden opgenomen, waarvan reeds 90.000 gulden op normale wijze gedelgd was, terwijl de koers der obligaties in het buitenland schom melde tusschen de 40 en 45 percent. Volgens de opvatting van de aanklacht Was na 1933 het terugkoopen van obligaties slechts mogelijk met behulp van export-bonds. Voor het delgen der overige 210.000 gulden der buitenlandsche lee ning was een bedrag van 180.000 R.M. noodig. Dr. Theodor Legge wist 100.000 R.M. bijeen te brengen, die via verschillende omwegen terecht kwamen bij de Universum Bank te Amsterdam, terwijl het bisdom zelf de nog ontbrekende 80.000 R.M. bijeen wist te brengen, grootendeels Uit giften van de Bonifacius Vereeniging. De over de grens gesmokkelde bedragen zouden volgens de aanklacht bij de Universum Bank te Amsterdam op den deknaam van het bisdom Utrecht zijn gedeponeerd. De schuld van den bisschop leidt de aanklacht af uit een door hem op 27 November 1933 geschreven brief, waarin hjj den met de leiding der correspondentie en der mondelinge besprekingen belasten professor dr. Soppa opdracht geeft hem elke acht a tien dagen rapport over de leeningskwestie uit te brengen. Van de zijde van het bisdom wordt daaren tegen verklaard, dat het bisdom Meissen op normale wijze een bedrag te Amsterdam had gestort voor de aflossing van zijn leening en tot nan de annestie-wet, die op 17 October 1934 Werd afgekondigd voor 95.000 gulden aan obli gaties had gekocht, waarvan na afkondiging van de annestie-wet mededeeling werd gedaan, ter wijl de 30.000 gulden aan baar geld, die van het gestorte bedrag Waren overgebleven evenals de obligaties zelf op een Duitsche bank waren ge deponeerd. De bisschop van Meissen, Peter Legge, werd 16 October 1882 te Brakel in Westfalen geboren eu in 1907 tot priester gewijd. Als proost te Maagdenburg en vicaris te Halle werd hij in September 1932 benoemd tot bisschop van Meis sen. By zijn verhoor verklaarde de Bisschop, dat hij niets wist van de détails der economische omstandigheden van zijn bisdom. Dit was een kangelegenheid, die den Vicaris-generaal aan ging. Voorzitter: Naar verluidt moet U zich den ünancieelen nood van Uw bisdom zeer ter har te hebben genomen. Wanneer heeft U zich op de hoogte laten stellen over de leening in Nederland en door wien? De Bisschop: Door den Vicaris-generaal Voorzitter: Hoe hoog was het bedrag der leening. De Bisschop: Dat weet ik niet. Voorzitter: Meent U te kunnen aantoonen, dat wij zouden gelooven, dat U dit niet wist. De Bisschop: Mijnheer de president, ik kan het niet anders zeggen. Voorzitter: Wat zou U dan wel weten? Is U bekend, dat de leening vlugger zou worden gedelgd? De Bisschop: Wij hebben herhaaldeiyk ge probeerd, iets van de Nederlandsche leening af te krijgen. Wij wilden in Nederland obligaties afkoopen met geld, dat ons ter beschikking was gesteld. Voor zoover mij bekend is, hebben onderhandelingen met het deviezenbureau in Dresden plaats gehad. Wij mochten obligaties koopen. Voorzitter: Welke rol heeft Uw broeder ge speeld? De BisschopMijn broeder heeft my medege deeld, dat men de leening langs legaten weg kon delgen. In Holland was een kerkelijk in stituut, hetwelk de laag staande leeningen kon opkoopen, om aldus ons arm bisdom te hel pen. Dit instituut werkte samen met de Mün- stersche bank. Ik heb er nooit aan gedacht, dat het geld over de grenzen zou gaan. Voorzitter: Wanneer hoorde U den naam van Dr. Hofius? De Bisschop; Voor 't eerst tijdens de devie- zenpro cessen. Voorzitter: Hoeveel is in Duitschland vast gezet en voor hoeveel zijn er obligaties ge kocht? De Bisschop: Wij hadden 100.000 M. gekre gen van den „Schutzengelverein" in Pader born. Daarmede zou de bank werken. In het verdere verloop legde de Bisschop den nadruk er op, dat hij zich voor financieele dingen niet had geïnteresseerd. LONDEN, 14 Nov. (Reuter) „Times" be richt uit Sjanghai, dat de toestand zeker is verergerd door den ijver van de Japansche agentschappen om berichten over zoogenaam de incidenten te verzamelen. Men heeft den indruk, dat Japan opnieuw tracht voorwend selen te verzamelen om druk uit te oefenen op Nanking. Kritiek op de stedeiyke politie is ongegrond, aangezien zij snel handelde en groote bevoegd heid gaf aan de Japansche vloot- en politie autoriteiten. ADDIS ABEBA, Woensdagavond 13 Nov. De hevigste en waar schijnlijk meest critieke veldslag se dert het uitbreken van den oorlog, zal vermoedelijk worden geleverd tusschen Harrar en Djidjiga en wel veel spoediger dan men verwachtte. Dit is de gevolgtrekking, die men hier uit den verrassend snellen op- marsch der Italianen in het Zuiden heeft gemaakt. Berichten over de posities der Italiaansche troepen zijn slechts vaag en men gelooft alge meen, dat zij Djidjiga als hun eerstvolgende doel hebben gekozen. Deze meening berust op de volgende overwegingen. Ten eerste is het moeilijk hun leger halt te doen houden op zoo korten afstand van Djidjiga, en ten tweede is het duidelijk, dat de Italianen den weg, waarlangs het wapenmateriaal voor de Abes siniërs wordt ingevoerd uit Berbera in Britsch Somaliland willen afsnijden. Geruchten over de bewegingen van de verdedigende troepen in Ogaden zij te vaag om betrouwbaar te zyn. Berichten over het aantal dooden en gewon den varieeren tusschen getallen van 500 en 2000. Het schijnt wel zeker te zyn, dat Hapte Michael's leger, dat Gorahei verdedigde, ern stige verliezen heeft geleden, maar het is even zeer mogelijk, dat de inheemsche Italiaansche troepen bij den aanval verliezen hebben geleden. Buitenstaanders, die de landstreek kennen, meenen, dat alleen een wonder zal kunnen ver hinderen, dat een of meer der vier oprukkende Italiaansche colonnes binnen afzienbaren tijd Djidjiga zal bereiken. Zij geven echter tevens te kennen, dat er waarschljniyk hevig gevoch ten zal worden, voordat de Italianen inderdaad voor Djidjiga zullen staan. Het is daarom ver moedelijk nuttiger om het mogelijk verloop der vijandeiykheden in de toekomst af te leiden uit de aantallen, posities en bewegingen der Abessinische troepen, welke gegevens ik zoo juist in mijn bezit heb gekregen. Zij zijn echter voor wat het Zuiden betreft aanmerke lijk minder correct dan de gegevens over de gebeurtenissen aan het Noordeiyk front, om dat het terrein der actie daar zooveel grooter is en er onlangs belangrijke bewegingen van de legers hebben plaats gevonden. Ras Nasiboe's leger is nog steeds de sterkste Abessinische troepenmacht in het Zuiden. Hon derdvijftig duizend van zijn manschappen lig gen tusschen Harrar en Djidjiga en ten Zui den van deze twee steden. Deze troepen bezetten ongeveer een rechthoek, waarvan Harrar, Djidjiga, Biaworaba en Warroh de hoeken vor men. Ras Nasiboe's troepen zullen grootendeels belast worden met de critieke verdediging van Harrar. Er is verder nog een leger van 60.000 man onder bevel van Ras Getatsjoe, dat achter Djidjiga ligt, in een driehoek gevormd door de spoorlijn en de grens van Britsch Somali land. Het grootste deel van Dedjasmatsj Ambo's leger van 40.000 man, bevindt zich in 't Oosten van Aroesi, waarschijnlijk ongeveer 50 mijl ten Zuiden van Harrar. Misschien hebben zij hun positie kortgeleden eenigszins gewijzigd. De Abessinische troepenmacht, waarover de meeste twijfel bestaat, is Hapte Michael's leger, dat rondom Gorahei lag. Het bestond oorspronke lijk uit 20.000 man, thans echter waarschijnlijk uit veel minder. Ras Desta's troepen zijn op het oogenblik ADDIS Nu de Italiaansche troepen zoo snel uit het Zuiden oprukken, maken de Abessiniërs zich gereed om weerstand te bieden. De cijfers in ons kaartje geven een overzicht van de troepensituaties1. Ras Getatsjoe met 60.000 man; 2. Ras Nasiboe met 150.000 man; 3. Dedsjasmatsj Ambo met 40.000 man; 4. Hapte Michael en Ras Desta met tezamen ongeveer 40.000; 5een reserve van 80.000 man-, 6. het Ita liaansche leger onder leiding van generaal Graziani, sterkte onbekend van het meeste belang. Ras Desta heeft 20.000 man onder zijn bevel, zyn hoofdkwartier is in Allata. Hij bevindt zich thans dichter bij het centrum van het Bale-district. Achter hem in het Sidamo-district ligt een reserve van 80.000 man. In het Oostelijk gedeelte van het Zuidelijk gebied zijn de legers kleiner en meer onder verdeeld. Uit dit overzicht kan men een indruk krijgen van de toekomstige bewegingen van de be trouwbare leiders als Ras Desta, die reeds met zijn troepen in Oostelijke richting trekt. Een betrouwbaar en onpartijdig persoon gaf mij vanmorgen een uiteenzetting van deze be wegingen en gaf nadrukkelijk als zijn meening te kennen, dat hij veel succes daarvan ver wachtte. Minstens de helft van Ras Desta's troepen trekt reeds Oostwaarts, terwijl duidelijke, maar minder betrouwbare berichten eveneens gelijk tijdige bewegingen in Zuidelijke richting mel den. Uit onpartijdige bron verneem ik, dat een groot deel van Ras Desta's troepen Zuid-Oost- waarts is getrokken in de richting van Dolo, vermoedelijk met de bedoeling om Mogadiscio, de haven van Italiaansch Somaliland, te be reiken. Als dit juist is, blijkt, dat de twee groot ste elkaar bestrijdende legermachten in vol komen tegenovergestelde richting marcheeren, zonder elkaar te ontmoeten. Aan de Noordzijde van het Zuidelijk front ziet de toestand er critieker voor de Abessiniërs uit. Ik verneem, dat Ras Nasi boe tot een Zuidwaartsche insluipende ma noeuvre is overgegaan om daardoor om de Italianen heen te trekken, in plaats van tegenover hen te komen staan. De breedte van den sector, waarover de Italianen op- marcheeren, schijnt dit plan echter te zul len verijdelen. De Abessiniërs houden vol, dat hun plan nen niet in de war gebracht zijn door de laat ste gebeurtenissen, maar dit lijkt, zooals ik gisteren reeds zeide, twijfelachtig. Intusschen bevinden de Abessiniërs zich, wat hun wapen- invoer betreft in een lastige positie, want als de Italianen er in slagen tot aan Djidjiga op te trekken, zulten daardoor de huidige regelin gen, waarbij Britsche wapenen en munitie uit Berbera werden aangevoerd, in de war worden gebracht. Vanmorgen werd een Italiaansche verkennngsvliucht boven Djidjiga gesigna leerd. Vermoedelijk zullen de Abessiniërs trach ten niet allen invoer via dezelfde plaats te laten loopen. De Abessinische regeering heeft het Pransche verzoek de spooriyn niet voor wapen transport te gebruiken, waarmede men hoopte Italiaansche bombardementen op de lijn te voorkomen, van de hand gewezen. Zij is van plan een gedeelte der Britsche ammunitie via Djiboeti en een ander gedeelte per vrachtdienst uit Berbera te vervoeren. Haar laatste toe vlucht is Port Soedan waar vandaan met zware vrachtwagens en muilezels via Koermoek in den Engelsch-Egyptischen Soedan en Nakamti in West-Abessinië de voorraden naar Addis Abeba zullen kunnen worden vervoerd. (auteursrecht Momingpost-A. N. P.) ROME, 14 Nov. (Reuter). Hier wordt ont kend, dat de Abessiniërs zich meester hebben gemaakt van vier tanks, twee vrachtauto's en zes officieren en vele soldaten hebben gedood. Eveneens wordt tegengesproken, dat een epi demie zou zijn uitgebroken onder de Italiaan sche troepen en dat een stamhoofd uit Eritrea naar de Abessiniërs zou zijn overgeloopen. LONDEN, 14 Nov. (Reuter) Volgens de laatste berichten uit Kaïro zijn bij de onlusten van gisteren drie personen gedood en 147 ge wond, waarvan een aantal ernstig. De Pransche pers volgt de gebeurtenissen in Egypte met groote aandacht. De „Petit Parisien" is van meening, dat Engeland zich in Egypte voor een moeilijk probleem geplaatst ziet, wanneer Groot Brittannië niet het door Sir Samuel Hoare ingenomen standpunt wy- zigt. De „Echo de Paris" merkt na een uiteen zetting van de redenen van het verzet der Wafdisten op, dat het Engelsche volk uit zijn slaap wordt gewekt. In de Levant betaalt het thans teergeld voor zijn ontwapening ter zee, te land en in de lucht en voor zijn passieve politiek. Mussolini heeft Engeland eigenlijk den grootsten dienst bewezen toen hij einde Juni in zijn gesprek met Eden de thans beroemd geworden woorden over de tanende macht van Engeland in de Middellandsche Zee sprak. De „Ordre" wijst er op, dat de Wafdisten behalve de afschaffing der buitengewone rech ten ook toelating van hun land tot den Vol kenbond eischen. De chaos, die tengevolge van het lidmaatschap van Abessinië is ont staan, zou den Volkenbond echter wel eens de lust ontnomen kunnen hebben nieuwe Afri- kaansche volken op te nemen. Zelfs wanneer Engeland een dergelijk voorstel zou doen, zou het oogenblik van thans slecht gekozen zyn. Hopelijk echter is Engeland weer spoedig meester van den toestand, opdat de onder pro tectie staande Mohammedaansche landen niet gelooven, dat het in crisistijden mogelijk is een groot Westersch land tot toegeven te dwin gen. Een groot leger arbeiders werkt achter het Italiaansche front bij den aanleg van %oegen. Vreugde over een gereedgekomen wegvak Carlo Delcroix, leider der Italiaansche oorlogsverminkten, heeft te Brussel in een openbare vergadering gepro testeerd tegen de sancties LONDEN, 14 Nov. (Reuter) De Lon- densche ochtendbladen wekken in hoofd artikelen hun lezers voor de laatste maal op te stemmen op de candidaten, die den steun van de respectievelijke kranten heb ben. Te Londen en in de provincie hebben de candidaten hun laatste redevoeringen in deze campagne gehouden. Van de 615 leden van het Lagerhuis kunnen 40 reeds wegens het ontbreken van tegen-can- didaten als gekozen worden beschouwd. Van de overige 575 zetels zulten in den loop van den avond en den nacht de uitslagen bekend kun nen worden. Dit geldt bijna uitsluitend voor de Londensche, stedelijke en industrieele kieskrin gen van Engeland, waar de arbeiderspartij hoopt een aantal zetels terug te winnen, die zij bij de nederlaag van 1931 heeft ingeboet. De eerste uitslagen worden tegen half 10 ver wacht, tusschen 10 en 11 uur zullen 19 verdere uitslagen volgen en de rest van de eerste groep wordt bekend voor Vrijdagochtend 4 uur. In bijna alle landelijke districten van Engeland, in Schotland en Wales zullen de stembussen niet voor Vrijdagmorgen geopend worden, zoodat Vrijdagmiddag de 329 verdere uitslagen ver wacht kunnen worden. Tien resultaten, waaronder die van de univer siteiten van Oxford, Cambridge, Londen en Wales, zullen pas Zaterdag bekend zijn. De Orkney- en Shetlandeilanden, die een afgevaar digde in het Lagerhuis hebben, zullen pas op 19 November mededeeling doen en de Schotsche universiteiten melden pas op 25 November de namen van hun drie vertegenwoordigers in het parlement. De totale einduitslag zal dus eigenlijk pas Maandag over een week bekend zijn, doch deze late uitslagen zyn natuuriyk van geen invloed op het totale beeld der verkiezingen, waarvan men zich reeds Vrijdag een voorstelling kan vormen. De Poolsche pers is zeer verontwaardigd over het vonnis tegen den Poolschen padvinder Jan Dalong te MashrischOstrau door de Tsje chische rechtbank wegens het deelnemen aan anti-Tsjechische demonstraties. Het wordt een schandalig vonnis genoemd, dat de Tsjechische gerechtigheid in hooge mate compromitteert. De strategische positie der Abessinische troe pen. Heden verkiezingen in Engeland. Geslaagde Oceaan vluch t van de pilote Jcan Batten. Deviezen-proces tegen Mgr. Legge, den Bis schop van Meissen hedenmorgen te Berlijn be gonnen. Beide verdachten in de moordzaak-Kroeze tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hoofddaders van moord- en overvalzaken in Oss tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hedenavond zullen in het Staatsblad afge- gokondigd worden maatregelen van bestuur in zaken de toepassing van de sanctiewet 1935; het witboek zal morgen verschijnen. Verwachting: Meest matige, tijdelijk toe- 5 nemende, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later weer toenemende bewolking met EE toenemende regenkans, weinig verande- ring in temperatuur. H Hoogste barometerstand: 770.8 te Krakau Laagste barometerstand: 734.7 te Vest- 5 manör. Zon op 7.19 - onder 4.09 Licht op 4.39 Maan op n.m. 7.25 onder van. 11.29 Ej Laatste kwartier 18 November Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 13 November: De „Civilta Catholica" publiceert, in het de zer dagen verschijnend nummer, een artikel over de propaganda van het bolsjewisme, waar- by de redactie een noot maakt, welke zich ook bezig houdt met het onlangs verschenen, en in de buitenlandsche pers met veel ophef weer gegeven artikel over den wereldvrede, in ver band met het Italiaansch-Abessinisch con flict. Dit artikel, dat, zooals men zich herinnert, een bespreking was van een Engelsch boek, werd o.m. door „United Press" voorgesteld als min of meer door den Paus geïnspireerd. De redactie van het Jezuïeten-tijdschrift verklaart nu, dat in de bespreking, in het vorig nummer verschenen, slechts de persoonlijke meening en beschouwing van den schrijver mag worden gezocht. De beweringen van sommige journalisten, aldus de „Civilta, Catholica", die de genoem de bespreking voorstellen als de officieele en officieuze uiting van een Pauselijke gedachte, zijn dan ook volkomen gefantaseerd. loa vv\\:niniiiiiiu:i) mwiz/ 'y,' i-yZ. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 762.5 Vorige stand 754.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1