Het deviezenproces tegen den Bisschop van Meissen De gevechten in Abessinië Hygiënische toestanden in Ethiopië De onlusten in Egypte Het nieuws van heden De Italiaansche protestnota DE BROEDER VAN DEN BISSCHOP VERHOORD TOCH EEN GUERILLA BIJ MAKALLE? IN ADOEA WAS GEEN HOSPITAAL DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19646 Amsterdamsch advocaat, hande lend uit idealistische motieven, legt belangrijke ver klaringen af Behandeling uitgesteld tot Zaterdagmorgen De middagzitting Amsterdamsche advocaat verschijnt in de zaal De universiteit officieel gesloten tot 23 November; regeering is den toestand meester Houding der regeering te Londen ongewijzigd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiji minimi De onafhankelijkheid der Philippijnen Roosevelt stelt het Gemeenebest in onder constitutioneele regeering Op het Mokotowplein te Warschau werd met een groote parade voor president Moscicki de 17de verjaardag van Polens onafhankelijkheid herdacht. Op onze foto ziet men een eere-afdeeling van den Arbeidsdienst voorbij marcheeren Koning George die op zijn thmsrevt naar Griekenland tn frankrijk is aangekomen Een Italiaansche colonne zou vol komen vernietigd zijn Het Abessinische succes in Ogaden In Erythrea zijn de toestanden beter en zijn moderne ziekenhuizen Epidemie-gevaren De laatste jaren is men in Turkije druk bezig ook het strafwezen te moderniseer en. Op het eiland Imrali bij de zee van Marmora heeft men een naar de eischen des tijds ingerichte gevangenis gebouwd. De gevangenen moeten groote landerijen be bouwen en dragen hiervoor zeer doelmatige kleeding. Hierboven eenige gevange nen in hun nieuwe vakjes Het 43ste Italiaansche legerbericht Demonstraties te Parijs tegen professor Jeze De thuisreis van den Griekschen koning Te Calais aangekomen Een millioen Mark in beslag genomen Wegens beschuldiging van deviezensmokkelarij Discussies SPECIAAL VOOR U DAMES it de rubriek WAT DE TONG STREELT (P»g. 4) Frankrijk accoord met een collectief antwoord Het antwoord der Abessinische regeering NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 14 Nov. (ANP) Na den bis schop van Meissen werd zijn broer, Dr. Theodor Legge, verhoord. Hij verklaarde, dat Dr. Hofius hem bij een bezoek te Paderborn heeft gevraagd, of hij belang had bij de aflossing der Nederlandsche leening van het bisdom Meissen. Hij heeft daarop bevestigend geantwoord, maar er te vens op gewezen, dat het opkoopen der obli gaties met exportbonds te onvoordeelig was en dat een andere legale wijze nog niet in aanmerking kwam. Hofius heeft toen gezegd, dat er wel een legale manier was. De obligaties van Nederlandsche kloosters moesten worden opgekocht, terwijl het bisdom by de Universumbank te Munster een overeen komstig bedrag moest deponeeren. Na de op heffing van de deviezenwetgeving zou dan de verrekening met het buitenland volgen. Midden December 1933, aldus verklaarde Dr. Theodor Legge verder, heeft hij zijn broer, die toen zeer ziek was, te Bautzen bezocht. Om hem een genoegen te doen had hij hem verteld, dat er een mogelijkheid bestond om de Nederlandsche schuld te delgen. De bisschop, die van finan- cieele zaken weinig verstand had, verklaarde zich met den voorgestelden weg accoord, in dien men legaal te werk zou gaan. Door in zamelingen heeft het bisdom toen allereerst 40.000 RM opgebracht, die Dr. Legge naar Hofius opzond. Later is daar een bedrag van 100.000 RM uit een te Paderborn geplaatste leening bijgekomen. Dr. Legge zeide verder, dat hij soms arg waan jegens Hofius had gevoeld. Hofius heeft Zijn bedenkingen echter altijd uit den weg kunnen ruimen. Eens had Hofius hem mede gedeeld, dat hij voor het bisdom een guldens rekening in Nederland had geopend. Dr. Legge Was zeer verontwaardigd geweest over dit eigenmachtige en illegale optreden. Maar hij kon niets meer doen, want de zaak was reeds geregeld. Hij hield dit alles voor zijn broer verborgen, zoodat deze aan een legaal optre den bleef gelooven. Zoo liet Dr. Legge de zaak op zijn beloop en er werden steeds meer obli gaties opgekocht. De aangeklaagde vicaris-generaal, prof. dr. Soppa, zette uiteen, hoe de financieele toestand Van het bisdom steeds slechter werd, zoodat Weldra niet meer aan het terugkoopen van obligaties kon worden gedacht. De autoriteiten wilden daartoe tenslotte ook geen toestemming meer geven en verwezen het bisdom naar het middel der exportbonds. Aan deze gedachte verklaarde de vicaris tot het laatste te hebben vastgehouden. Door den se cretaris van een bevriende katholieke vereeni- ging te Paderborn werd hem medegedeeld, dat alleen Hofius kon helpen. Hofius zou een soort wonderman zijn, die alles tot stand bracht zonder de wetten te overtreden. In den Persoonlijken omgang maakte hij overigens biet direct een betrouwbaren indruk, aldus de vicaris. Hij was er zeer voldaan over geweest, dat de Bonifaciusvereeniging het bisdom een leening van 100.000 RM had aangeboden. Hij Verklaarde, toen niet geweten te hebben, dat dit geld naar Holland werd gebracht voor het opkoopen der obligaties. Nog na de afkondiging van de wet op het Volksverraad had de bisschop hem gerustgesteld Piet de verklaring, dat alles legaal was verloo- Pen en dat er bovendien amnestie bestond. Hij had het niet gewaagd te twijfelen aan de woor den van een bisschop. Na de pauze werden de protocollen van het gerecht te Paderborn over het verhoor van de Piede-beklaagde, Auguste Klein, voorgelezen. Daaruit bleek, dat deze uit het gedrag van Dr. Legge in de leeningskwestie den indruk had gekregen, dat er iets niet in orde was. Toen douane-ambtenaren een huiszoeking bij Dr. hegge te Paderborn verrichtten, geloofde zij, dat ook hij bij de kwestie betrokken was. Zij Vdlde hem voor verdere, onaangenaamheden sparen en vernietigde daarom de boeken, waar- Pi de zaken met de Universumbank waren op- Seteekend. Ook een brief, dien zij bezwarend Pchtte, werd ongeopend verbrand. Eenig opzien wordt dan gewekt door het Verschijnen van een Amsterdamsch advo caat, Mr. Vorstman, in de zaal. Mr. Vorst man had zich tot de verdediging gewend en verklaard, dat hij belangrijke mededee lingen over de obligatiekwestie kon doen. Op voorstel der verdediging werd hij daar- °P als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat hij aan de hand der boe- en een onderzoek had ingesteld bij de Uni- Versumbank te Amsterdam en tot de conclusie ls gekomen, dat alle opdrachten tot het terug- hoopen der obligaties reeds zijn verstrekt vóór 16 October 1934, den eersten dag, waarop de- viezenovertredingen onder de wet op het volks- Verraad vielen. De aanklacht, door Kaltenbach ^gediend op grond van een door Dr. Soppa verstrekte blanco-volmacht, acht Mr. Vorst man derhalve nietig. Het openbaar ministerie stelde zich op het tegenovergestelde standpunt en was van mee ning, dat op het oogenblik van de indiening der aanklacht een deel der effecten ,,op voor schot" gekocht waren, d.w.z. dat zij tegen een lateren termijn zouden worden geleverd. Het openbaar ministerie wraakte den ge tuige, omdat het hem niet objectief achtte, doch de rechtbank meende, dat voor deze verdenking geen grond bestond en be- eedigde den getuige. Het was de' recht bank intusschen niet duidelijk, op grond van welke opdracht mr. Vorstman naar Berlijn was gekomen. Hijzelf verklaarde, als katholiek uit zuiver idealistische motie ven te hebben gehandeld. Tenslotte stelde de verdediging voor, een bankdeskundige te doen hooren in de verdere behandeling. De behandeling werd daarna ver daagd tot Zaterdagmorgen. KAIRO, 14 Nov- (Reuter) Vanmorgen is het in de stad betrekkelijk rustig gebleven. De studenten hebben voor het meerendeei de colleges weder bezocht, met uitzonde ring van die der kunstacademie en de rechtskundige faculteit. In een schermutseling met de politie hedenochtend zijn 21 studenten gewond. De universiteit is officieel gesloten tot 23 November. Het totaal aantal dooden, met inbegrip van de vanmorgen vroeg doodgeschoten nationalis ten, bedraagt 7, dat der gewonden 147, waar van meer dan de helft politiebeambten. In den middag trachtten wederom eenige duizenden studenten, die zich eerst in de na bijheid der universiteit verzameld hadden, de stad binnen te trekken. Zij waren voornemens alle studenten en scholieren die zich nog niet bij de staking hadden aangesloten, uit de scho len te halen. De stoet bewoog zich in de rich ting van de Abbasbrug, die over den Nijl naai de stad leidt, waarbij uit de menigte voort durend kreten als „Leve Egypte", „Leve de Vrijheid", „Weg met Engeland" en ,,Weg met den verrader Hoare" klonken. Onderweg wapenden de betoogers zich met stokken en groote steenen. Bij de Abbas-brug gekomen stiet de optocht op de politie-afzet- ting, die onder leiding van een Engelschen politie-officier stond. Een wild handgemeen ontstond, waarbij de politie zich genoodzaakt zag, van de vuurwa penen gebruik te maken. De menigte trok te rug, met medeneming van haar dooden en ge wonden. Vier studenten zouden bij de botsing gedood en 6 zwaar gewond zijn. Var. de politie werden de Engelsche officier en een Engelsche sergeant zwaar gewond. Volgens de laatste officieele berichten uit Kairo hebben de autoriteiten aldaar den toestand in de hand. Het feit, dat de Wafd in de oppositie is gegaan, schijnt geen wijziging noodig te maken in de houding van de regeering te Londen, die den minister-president, Tewfik Nessim Pasja, zal blijven steunen. Verwachting: matige, tijdelijk toene- mende Zuidelijke tot Zuidoostelijken wind, toenemende bewolking, aanvankelijk wei- H nig of geen regen, later toenemende kans §jj op regen, zelfde temperatuur. H Verdere vooruitzichten: weinig veran- £E dering. WASHINGTON, 14 Nov. (Reuter). Roosevelt heeft een proclamatie onderteekend, waarbij 't Gemeenebest van de Philippijnen wordt inge steld onder een constitutioneele regeering. Dit is de eerste stap in de richting van vol ledige onafhankelijkheid, welke na 10 jaar zal worden verleend, indien de autonome regeering slaagt. Morgen zal de nieuwe regeering formeel wor den ingewijd door den minister van oorlog, Dem. Roosevelt heeft telegrafisch Manuel Quezon, den eersten president van het nieuwe gemeene best gelukgewenscht. ADDIS ABEBA, 14 Nov. (Reuter) De ge vechten in de omgeving van Makalle ont aarden hoe langer hoe meer in gevechten tusschen alleenstaande groepen, die de Italianen niet in gesloten Unie aanvallen. Een Abessinische patrouille zou gisteravond een aanval hebben gedaan op een achterwaart- sche verbindingslinie der Italianen naar Makalle en een Italiaansche colonne volkomen vernietigd het ben. Uit Asmara wordt gemeld, dat de zuiverings- (Bijzóndere correspondentie) Hoe men ook over den oorlog in Oost- Afrika moge denken, aan de hand van eensluidende berichten in de internatio nale pers moet erkend worden, dat de bevol king in de Ethiopische gebieden, welke door Italiaansche troepen bezet zijn, goed en menschlievend behandeld wordt. De meeste van de Ethiopiërs, die zich on derworpen hebben, zijn weef tot den akker bouw of de veefokkerij teruggekeerd. Onder talrijke paupers zijn kleedingstukken en levens middelen verdeeld. Van meer belang voor de bevolking is nog het feit, dat overal in de bezette gebieden veldlazaretten worden opgericht. Hierin zijn al reeds honderden Abessiniërs opgenomen, die als gevolg van de onhygiënische toestanden van de laatste decennia dringend verpleging be hoefden. Duizenden inboorlingen zijn door die veldlazaretten voor de eerste maal onder be handeling of toezicht van Europeesche artsen gekomen. De grootste vijanden van de Inge zetenen van de bezette gebieden zijn de vene rische ziekten, de tuberculose en de onder voeding. In Adoea, toch een der belangrijkste steden van Abessinië was geen enkel hospitaal. Wel was bij het Italiaansche consulaat een medi sche afdeeling ingericht, waar inboorlingen verzorgd konden worden, doch deze werd eenigen tijd voor het uitbreken der vijandelijk heden op last van de Ethiopische autoriteiten gesloten. Thans is de medische dienst van dit consulaat weer voor de inboorlingen openge steld en er wordt een druk gebruik van ge maakt. Vijftig jaar geleden waren de hygiënische toestanden in Erythrea even erg als thans in Ethiopië. Hierin is echter geleidelijk aan een geweldige verbetering gekomen. Terwijl de Abessinische bevolking nog door een hoog sterftecijfer uitgedund wordt, is heb sterfte cijfer in Erythrea zoowel als in Somaliland tot een zelfde laag niveau gezonken als in andere koloniën bereikt werd. In de -belangrijkste en meest bevolkte centra van Erythrea bedroeg het sterftepercentage in 1934 gemiddeld 21.25 pCt., hetgeen nog beneden het gemiddelde van Europa gelegen is. Dit werd bereikt door een systematische bestrijding van infectiehaarden en epdiemieën. Asmara en Massaoea, de tweë voornaamste steden van Erythrea, hebben moderne zieken huizen. In alle bevolkingscentra zijn lazaretten ingericht. In 1934 werden 300.000 inboorlingen in die inrichtingen chirurgisch behandeld, ter wijl in ziekenhuizen en lazaretten 2200 inlan ders verpleegd werden. Mogadiscio in Somali land telt twee ziekenhuizen plus nog een hos pitaal voor zieken, die geïsoleerd moeten blij ven. Vóór de melaatschen heeft Somaliland een voortreffelijk ingericht leprozenhuis. Me laatschen, die nog in het eerste stadium van hun ziekte verkeeren, worden in een speciaal voor hen ingerichte landbouwkolonie verzorgd. Voorts hebben de dorpen Duca degli Abruzzi, Chisimaio, Alula en Dante ieder een eigen ziekenhuis'. In de meer verwijderde streken van Somaliland liggen nog 18 lazaretten en eenige dozijnen medische stations verspreid. Daarnaast zijn mobiele medische afdeelingen, die de wou den en woestijnen doorkruisen en waar noodig hulp brengen. Veel zorg veroorzaakten vroeger de grens streken van Erythrea, die dikwijls door in Abes sinië heerschende epidemieën bedreigd werden. Bij gebrek aan iets wat ook maar op een ge zondheidsdienst lijkt, stonden de Ethiopische hoofden steeds machteloos tegenover epide mieën, terwijl Italiaansche hulp uit wantrouwen en onkunde stelselmatig geweigerd werd. Thans breidt de Italiaansche medische dienst zich tegelijk met het voorttrekken der troepen over de bezette gebieden uit. actie in de omgeving van Makalle niet van veel beteekenis schijnt te zijn en alleen ten doel heeft de verspreide vijandelijke afdeelingen, welke hinderlagen hebben betrokken naar het Zuiden te ciijven. Deze actie is evenwel nooozakelijk om den opmarsch ongehinderd te kunnen voortzetten. Ir Ethiopische kringen wordt het feit, dat in het 44ste legerbericht alleen sprake is van het Tigie-front, een bevestiging geacht van de reeds gemelde Abessinische successen in Ogaden. Eer. bericht uit Harrar deelt mede, dat Euro peesche kringen en Abessinische autoriteiten getroffen zijn door het Italiaansche radio bericht, dat de Italianen, na het misbruik dat van het Roode-Kruisteeken is gemaakt, zich het recht voorbehouden Harrar zoo noodig te bombardeer en. Men wijst er hier op, dat het Roode Kruis slechts voorkomt op de Fransehe en Zweedsche ziekenhuizen, op de leprozerieën en op het paleis van den hertog van Harrar, dat definitief fctstemd is voor het Egyptische Roode Kruis. Het 45ste legerbericht luidt: „Het eerste legercorps zet tezamen met het Dankalicorps de zuivering voort langs het Oosten van de hoogvlakte van Tigre. Het iniandsche iegercorps vervolgt de actie om Gheralta te be zetten. In dé gevechten, waarvan reeds melding is gemaakt leed de vijand zware verliezen; aan onze zijde vielen een officier en twee gegradu eerde inlanders. Het tweede legercorps zet den opmarsch in de richting van Takaze voort. Somali's van de kolonne Maletti achtervolgden den vijand tot aan den bovenloop van de Jaf. De vijand moest terugtrekken en liet behalve 300 dooden, waar- ondei een nog niet herkend Europeaan, mitrail leurs, geweren, vrachtauto's en munitie achter. Aan onze zijde vielen een officier, een onder officier en 15 Dubats; verder werden een offi cie: twee onderofficieren en 60 Dubats gewond. Onze troepen zijn doende het gebied Gabre Darre ten Noorden van Gorahai te zuiveren." In de juridische faculteit van de universiteit van Parijs hebben Donderdagochtend luidruch tige demonstraties plaats gehad tegen professor Jeze, die Abessinië vertegenwoordigde te Genève. De Italiaansche studenten maakten hem on mogelijk zijn college over openbaar recht te houden; met trommen, ketels en andet lawaai- ma'eriaal werd hem het spreken onmogelijk gemaakt. Tenslotte werd de zaal ontruimd en zetten de studenten de demonstratie buiten voort. De politie greep daarop in om ongeregeldheden te voorkomen. CALAIS, 14 Nov. .(Reuter) Koning George II van Griekenland is hier m gezelschap van Kroonprins Paul aangekomen. De Grieksche gezant te Parijs, Politis, en de prefect van Boulogne waren ter begroeting aanwezig. Bij monde van Politis, liet koning George verklaren, dat hij voornemens was, de eeuwen oude Fransch-Grieksche vriendschap te laten voortbestaan. KEULEN, 14 Nov. (DNB) Het vermogen van den Joodschen fabrikant Emanuel Mendel te Born, dat ruim een millioen Mark bedraagt, is in beslag genomen, daar Mendel onder beschul diging staat voor een gelijk bedrag deviezen gesmokkeld te hebben. Hijzelf schijnt zich aan arrestatie te hebben onttrokken door een over haaste vlucht naar Nederland. Het deviezenproces tegen den Bisschop van Meissen; Amsterdamsch advocaat legt belang- rybe verklaringen af; de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot Zaterdagmorgen. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Spanje inzake de Tangerkwestie. Hernieuwde kleinere onlusten in Egypte; de universiteit officieel gesloten tot 23 Nov.; Lon- densche regeering zal haar houding niet wij- z.gen. De Abessinische regeering zendt reeds een ant woord op de Italiaansche protestnota. Een Katholiek werkkamp op ,,De Hooge Ve- luwe". De Tweede Kamer heeft met 56 tegen 24 stem men aangenomen het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen, echter zon der opcenten op de omzetbelasting en zonder verband met het werkloosheidssubsidiefonds Het heet, dat uit de wrijving der meeningen de waarheid te voorschijn treedt. Ware dit wis en zeker het eind van alle discussies, we hadden tegen die discussies geen bezwaar. Maar hoevele discussies brengen de waar heid hoe langer hoe meer achterop. De partijen blijven stokstijf op hun standpunt staan, zien alles uit een enkelen gezichtshoek en praten langs elkaar heen. Intusschen winden ze zich al meer en meer op en waar ge wone woorden en goede argumenien niet meer in staat blijken den tegen stander te overtuigen, wordt hij dan vaak met grofheden overladen, voor bekrompen gescholden en eindelijk als onwaardige partij terzijde gesteld. Veel booze woorden vaak om een nietigheid, vriendschappelijke verhou dingen dikwijls door een onbenullig heid verbroken of danig geschaad. En dat alles omdat de meesien hun onbedwingbaren lust om te discussiee ren niet kunnen intoomen en omdat zij niet de karaktereigenschappen be zitten, wélke vereischten zijn om ver standig en kalm te sprekenook tegen iemand, met wien men het niet eens is. LONDEN, 14 Nov. (A.N.P.) Na een gedach- tenwisseling tusschen Londen en Parijs heeft de Fransehe regeering zich accoord verklaard met het Engelsche voorstel om de Italiaansche protest-nota tegen de sanctiemaatregelen col lectief te beantwoorden. In een officieel communiqué van de Abessi nische regeering wordt als volgt geantwoord op de Italiaansche nota aan de mogendheden; De regeering van Ethiopië bevestigt, dat de Italiaansche legers, die beweren een bescha- vingszending te vervullen, als moordenaars op treden van de burgerbevolking, in het bijzonder van vrouwen en kinderen. De bewering, dat 16.000 slaven op ons gebied in vrijheid zijn gesteld, is een klaarblijkelijke leugen, aangezien in geheel Tigre, dat de Ita lianen slechts ten deele bezetten, nog geen 16.000 slaven zijn. Tenslotte vraagt de Abessinische regeering de mqgendheden de valsche berichten van de Ita liaansche propaganda te wantrouwen en ook de valsche berichten over overwinningen. Stand op Vrijdag 1 uur van.: Vorige stand: 762.5 760.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1