10e Dubbelgangster I cKdim&aal van den da§ Met twee kameraadjes op avonturenreis The Unity ontmoet Gezellen Vier WEINIG CONCURRENTIE IN NOORD a mJmlt ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 D.H.V.B. Een interessant programma, dat groote wijziging kan bren gen, vraagt morgen de aandacht Wat is B.S.M. van plan? D.H.V.B.-PROGRAMMA Voor Zondag TWEEDE KLASSE l.V.C.B. L.V.V. en Forward kunnen hun positie verbeteren Moeilijke wedstrijd voor G.V. O. VRAGENBUS »xw omweg Kath. Esperanto-bond Over de resultaten van den laatsten Zon dag valt lieel weinig te vertellen. Verrassen de uitslagen vielen niet te noteeren. Alleen het feit dat Voorwaarts in afdeeling Noord zich wist te handhaven en de zege van St. Martinus over Alliance waren de belang rijkste wapenfeiten. Met dit al begint de strijd zich scherp af te teekenen. Zooals reeds is opgemerkt, behoudt Voor waarts in de eerste klasse van het Noorden onbedreigd de leiding en de club uit Noord- Scharwoude kan morgen toezien hoe de concur renten elkaar onderling de punten afhandig 2Ullen maken. Oranje Wit en U.S.V. zijn vrijwel de eenig- sten, die het Voorwaarts lastig kunnen maken en wanneer U.S.V. niet van de gewoonte af wijkt om thuis alles te winnen en uit alles te Verliezen, wordt de Uitgeester club uitgescha keld, want de strijd tegen Oranje Wit gaat in kimmen. Ook Purmerend en V.V.O. maken mis schien nog kans op de bovenste plaats en on getwijfeld zullen deze ploegen er nu alles op- Zetten niet verder achterop te raken. De ont moeting van Purmerend tegen K.G.B. is echter Uitgesteld, terwijl V.V.O. toch terdege rekening Zal moeten houden met het bezoekende h'.S.V. St. GeorgeSparta is voor de bezoe kers. Het werk van St. George valt wel een Weinig tegen. In de reserve-afdeeling gaat De Meer 2 aan ket hoofd, maar hier is volop concurrentie. ^•V.A. 2 schijnt ons met Zeevogels 2 de ern stigste gegadigde voor de bovenste plaats, in dien De Meer 2 er misschien afstand van wil doen. Daarom is de ontmoeting tusschen V.V.A. 2 en Zeevogels 2 van het allergrootste belang, Waarbij V.V.A. 2 o.i. de beste kansen heeft. Vo- 'endam 3 speelt thuis tegen Alw. Forward 2 en kier ligt een zege voor de wijdbroeken wel in het verschiet. Maar de ploeg uit Hoorn kan verrassend goed voor den dag komen, dus is °Ppassen de boodschap. Het programma voor de eerste klasse in het Centrum is weer uiterst belangrijk. Deze inte ressante afdeeling heeft onze volle aandacht. Caarom lijkt het ons aardig hier geregeld den stand van zaken aan te geven. Gezellen Vier St. Martinus Alliance The Unity Concordia Vogelenzang Z.P.C. B.S.M. India R.O.D.A. N.V.A. 9 22 9 7 16 7 21 9 7 5 10 S 6 5 15—11 11 6 8—18 6—17 5—31 Eenige zeer belangrijke wedstrijden kunnen ®d°rgen groote wijziging aanbrengen in de hui dige situatie. Zoo is de strijd in Amsterdam tus schen The Unity en Gezellen Vier van het aller grootste belang, omdat het voor The Unity mis schien wel de laatste kans is. In een zoo sterk bezette afdeeling is élk puntje kostbaar en zou Vhe Unity in de leiders haar meerderen moeten erkennen, dan is zij voorloopig buiten mede- hinging. Maar Gezellen Vier behoeft niet op een Walkover te rekenen. Een nederlaag voor de Ce zeilen zou voor de spanning wel zoo aange naam zijn en.... voor St. Martinus, dat rustig kan toekijken. De ontmoeting AllianceCon- c°rdia is te vergelijken met The Unity—Ge- Zellen Vier. De verliezer in Haarlem wordt voor lopig uitgeschakeld. Het Hillegomsche Concor- éia weert zich kranig, maar of de bollenmen- schen het tegen Alliance zullen bolwerken, mee- hen we toch te moeten betwijfelen. Ondertusschen mogen we B.S.M. na de fraaie ^cge op Vogelenzang ook niet wegcijferen en Wanneer de Bennebroekers morgen Z.P.C. in Amsterdam een nederlaag toebrengen, stijgt ®-Sm. eenige plaatsen op de ranglijst. En dan hient men met B.S.M. nog terdege rekening te houden. Vogelenzang herstelt zich ten koste van het arhie N.V.A. en tenslotte zullen R.O.D.A. en kidia uitmaken wie voorloopig N.V.A. gezel schap mag houden. Wanneer begint de club uit bovenkerk eens uit een ander vaatje te tappen? borgen reeds? Ho strijd in de reserve-afdeeling is ook zeer sPannend. De cijfers tusschen de drie bovenste boegen luiden als volgt: T.Y.B.B. 2 5 4 1 0 9 17—10 Lisse 2 6 4 0 2 8 1513 H3.C. 2 4 2 2 0 6 14—10 He nummers twee en drie bekampen elkaar ,horgen op het veld van Lisse en hier zal uit gemaakt worden wie voorloopig de concurrentie met T.Y.B.B. 2 mag aanhouden. Na 't zwakke begin is Lisse 2 thans weer in vorm en het komt ons voor dat de Heemsteedsche reserves hun eerste nederlaag tegemoet gaan. T.Y.B.B. 2 kan zich handhaven, maar zal toch moeten oppas sen in Beverwijk tegen D.E.M. 2. De Wijkenaren kunnen hier wel eens voor een verrassing zor gen. Daarvan zou Onze Gezellen 2 willen pro- fiteeren, al sde Haarlemmers althans in Castri cum van Vitesse 2 winnen. En daaraan twij felen we niet. Tenslotte mag men ook D.O.S. 2 niet wegcijferen. Santpoort 3 wordt voor de zooveelste maal het slachtoffer en blijft dan leelijk onderaan hangen. Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma. Wij vestigen er voorts nog de aandacht op, dat van het in het officieel orgaan gepubliceer de programma nog zijn uitgesteld de wedstrij den: Noord: Eerste klas: Purmerend 1K.G.B. 1; Res. 2 A: Sparta 2—K.G.B. 2; Res. 3 A: K.G.B. 3Valken 3 en in Centrum Res. 4 E: O.I.V. 3Teylingen 4 Afdeeling Noord ie klasse 4 Purmerend 1KGB 1 St. George 1Sparta 1 VVO 1ESV 1 Or.-Wit 1—USV 1 Reserve le klasse A WA 2—Zeev. 2 V'dam 3Alw. Forward 2 2e klasse A Sew 1—EVE 1 gtormv. 1Reo 1 St. Bavo 1—W.-R. 1 AFC 1—De Valken 1 BHSV 1—Zap 1 Berdos 1Con Zelo 1 WSV 1SVW 1 G.-Zwart 1Vlos 1 Reserve 2e klasse A Sparta 2KGB 2 De Valk. 2__Sew 2 BDSV 2—WE 2 AFC 2—WSV 2 Vitesse 3—Or.-Wit 2 GVO 2—Ado 3 Dem 3Berdos 2 3e klasse ADVO 1—Edo 1 W.-Friez. 1—VCA 1 De Blokk. X—Zouav. 1 B Zap 2-SRC X R.-Wit 1—Holland. 1 Meerv. 1Vios 2 Reserve 3e klasse A EVE 2Stormv. 2 KGB 3—De Valken 3 Wit-Rood 2— Strandvogels 2 B Berdos 3—WO 2 Zeev. 3Or.-Wit 3 CWSV 3—Purmer. 2 4e klasse A Woudia 1St. Jan 1 Strandv. 1—WFC 1 Reserve 4e klasse A Zouaven 2—Sew 3 Edo 2St. George 2 St. Bavo 2Sparta 3 B Con Zelo 2AFC 3 SVW 2—Zap 3 CPSCK 2WSV 4 SVA 3—Meerv. 2 SDE 2PSCK 3 Afdeeling Centrum le klasse A The Unity 1Gez. Vier 1 Roda 1India 1 ZPC 1BSM 1 Alliance 1Concord. 1 NVA 1Vog.zang 1 Reserve le klasse A Vitesse 2Onze Gez. 2 Dem 2-Tvbb 2 Lisse 2HBC 2 Dos 2Santpoort 3 2e klasse A VDO 1—St. Louis 1 Des 1—RCM 1 Or.-Zwart 1—OIV 1 BRWD 1—SMC 1 VVSB 1KRV 1 v. Nispen 1Foreh. 1 Reserve 2e klasse A St. Mart. 2WA 3 Vic 2Zwaluwen 2 Doss 3Wilskracht 3 B G.-Wit 2SJC 2 Leiden 2—HBC 3 Tybb 3Lisse 3 3e klasse AODA 1—SVO 1 SVA 1—PSCK 1 Diem. 1—St. Pancr. 1 PVCA 1—SDE 1 B Majella 1Meerb. 1 Kolp. B. 1ASC 1 Reserve 3e klasse A PVCB 2De Meer 3 Wilskr. 4—ZPC 2 B Gez. Vier 2V'dam 4 CVic 3—VDO 2 Doss 4Or.-Zwart 2 D Lisse 4Onze Gez. 3 Santp. 4Concordia 2 G.-Wit 3—Tybb 4 E SJC 3—KRV 2 Foreh. 2RWD 2 St. Hoog. 2Dos 3 4e klasse A Nas 1—DSO 1 HBC 4DSS 3 VVF l__Tybb 5 OIV 2—v. Nispen 2 BNlcol. B. 1—ODV 1 St. Bern. 2—VCH 1 Reserve 4e klasse A WA 5—ZPC 3 De Meer 5—NVA 2 Nea 3—VDO 3 Gez. Vier 3—DES 3 B India 4—PVCA 2 Constant. 3—Doss 5 RKAV 5—St. Mart. 4 CSt. Pancr. 2—St. Louis 2 ZPC 4Zwaluwen 4 CC St. Mart. 5Doss S PSCK 4The Unity 3 DVog.zang 2HBC 5 Dek 2Alliance 2 Tybb 6—G.-Wit 4 E Concordia 3v. Nispen 3 OIV 3Teyl. 4 FTeyl. 3—Ft Hoog. 3 SJC 4—SMC 2 KRV 3—Foreh. 3 G Dos 5Majella 2 ODV 2—Unio 3 VCH 2—Trekv. 3 Afdeeling Zuid le klasse A RCD 1Overschie 1 Aio 1—Velo 1 St. Ignatius 1St. Lodewijk 1 B Lenig en Snel 1 DHL 2 Alphensche B. 1 Leiden 1 Bisschopsbeker Groep I Celer 1GDA 1 Groep 2 Wilskr. 1—St. Mart. 1 RKAV 1—Doss 1 door Charles Garvice 65 Ze zat wat te droomen op een omgevallen boomstam, toen ze opeens werd opgeschrikt ti°or het gedempte geluid van paardenhoeven °t> het dikke naaldentapijt. Het gerucht kwam ^an achter haar, en ze bleef stil zitten wach ten, tot de ruiter voorbij zou zijn, haar hoofd diep gebogen, dat h ar gezicht geheel Verborgen was. Het paard naderde, en toen 2e vluchtig opkeek, zag ze, dat het Redmayne 1,1 as, die daar voorbij reed. De dikke stam van "ten denneboom had haar verborgen en ze wilde reeds een zucht van opluchting slaken, toen Hedmayne de teugels inhield, om zich heen *eek, alsof hij niet zeker meer was van den V'eg, en haar zag. Hij keek een oogenblik naar de zittende 8edaante, alsof hij even geschrokken was, ^tte zijn paard opnieuw aan, hield het toen °Pnieuw staande, sprong af, sloeg de teugels Over den arm en kwam naar haar toe. Irene Voelde zich niet in staat, zich te bewegen; Voerloos bleef ze zitten, terwijl haar hart zóó heftig bonsde, dat ze nauwelijks kon adem halen, Haar hoofd zonk nog meer voorover, L. V. V. heeft weliswaar in West Ia Zondag door een gelijk spel tegen Olympia een punt moeten afstaan, maar dit neemt niet weg, dat de club uit Laren op het oogenblik nog verreweg de beste papieren heeft. Morgen ontvangen de leiders Amersfoort, dat wel niet tegen de energieke Gooische club op gewassen zal zijn, zoodat L. V. V. morgen zijn puntenaantal weer kan vergrooten. Voor de zoodat er niets van haar gezichtje te zien was. Redmayne bleef naast haar staan en nam zijn hoed af. „Neemt u me niet kwalijk," zei hij. „Ik schijn verdwaald te zijn. Kunt u me ook zeggen, hoe ik op den weg naar Londen kom? Ik ben bang, dat ik u heb laten schrikken," voegde hij er bij. „Ik kwam zoo opeens op u af. Ik hoop, dat u me excuseert." Irene boog even het hoofd. „Dit is niet de eerste keer, dat we elkaar ontmoeten," zei hij, met die bijna eerbiedige beleefdheid, waarmee hij altijd tot vrouwen sprak, onverschillig tot welken stand ze be hoorden. „.Herinnert u zich niet, dat u me onlangs eens zulke mooie bloemen hebt ge geven? Ik heb u daar, geloof ik, nauwelijks voor bedankt. Laat me dat bij deze gelegen heid doen: de dankbaarheid is de moeder van roeuwe weldaden, weet u! Ik mag u nu wel bekennen, dat ik vanmiddag hoofdzakelijk dezen kant uitgereden ben om nog wat meer van die bloemen te halen! Ik heb er goed ge zorgd voor die u me gegeven hebt; maar ze zijn nu verwelkt. Ik zal doorrijden naar de kweekerij, als u me wilt wijzen, hoe ik gaan moet." „Als u weer op den grooten weg komt, moet u links afslaan," zei ze. Toen hij haar stem hoorde, kreeg Red mayne een schokje; het was, of er een ril ling door hem heen ging. Groote hemel, maar dat was toch Irene's stem! Hij keek naar haar als iemand die een geestver schijning ziet. Iets in die gebogen gestalte deed concurrenten van de leiders ziet het er niet zoo eenvoudig uit. Fortitudo speelt n.l. thuis tegen Saestum, den nieuwen I.V.C.B.-er uit Zeist, die wel een lastige tegenstander zal blij ken te zijn voor de club uit Culemborg, die in dezen wedstrijd wel eens een punt zou kun nen verspelen Ook in Montfoort zal het ge ducht spannen tusschen M. S. V. en Olympia, die elkaar weinig zullen toegeven. De thuisclub is nog ongeslagen en zal alles in het werk stel len om dit ook morgen te blijven, maar o.i. zal men met een gelijk spel niet ontevreden mo gen zijn. De reserves van V.V.Y. hebben de beste kansen tegen H.M.S. 2, terwijl in de Utrecht- sche derby tusschen Semper Avanti en Zwalu wen Vooruit de kansen o.i. practisch gelijk staan. In West Ib kan Forward zijn fraaie positie behouden door in Volendam de reserves van de wijdbroeken te kloppen, wat voor de club uit Hoorn wel geen opuitvoerbare opgave zal blijken te zijn. The Victory ontvangt V. I. C„ dat het in Weesp hard te verantwoorden zal krijgen en tegen de nieuwe I. V. C. B.-ers weinig kans heeft. Constantius zal wel het ondsrspit moe ten delven tegen de Zwaluwen, terwijl een zege van N. E. A. op de Wilskracht-reserves in de lijn der verwachtingen ligt. In Amsterdam won de club uit Ouderkerk reeds met 61. G. V. O. zal in West Ha van A. D. O. in Heemskerk zwaren tegenstand ondervinden en de moge lijkheid, dat de club uit Krommenie hier een punt verspeelt is niet uitgesloten. Geel Wit zal wel in staat zijn om de punten te veroveren op Santpoort 2, en V. V. E. komt weer voor een zware taak te staan tegen Lisse, dat in Wijk aan Zee op bezoek komt. D. S. S. won in Cas- tricum met 31 van Vitesse, dat ook morgen in Haarlem weinig kans op succes heeft. Tey lingen won in Sassenheim met 52 van Blauw Zwart, dat na het fraaie resultaat tegen A. D. O. ook morgen in Wassenaar tegen Teylingen wel eens voor een verrassing zou kunnen zorgen. Vraag: Is lot serie 2602 no. 0041 v. d. Rott. Schouwburg reeds uitgeloot. Antw.: Neen. Vraag: Ik heb twee ongehuwde zoons, die bij mij inwonen. Beiden zijn aangeslagen voor de inkomstenbelasting 1935-1936. De een voor ƒ400 moet betalen ƒ2 en de ander voor ƒ400 moet, betalen ƒ4. Is deze aanslag juist? Hoe veel moet een ongehuwd persoon verdienen, om voor de inkomstenbelasting te worden aange slagen? Ik woon in de gemeente Zijpe (N.H.) Antw.: Wij kennen de situatie in Zijpe niet, maar wij veronderstellen, dat de gemeente voor de Gemsentefondsbelasting, in de derde klas is ingedeeld. In dat geval vallen uw zoons juist in de belasting, omdat er 300 bij hun inko men wordt geteld. Als zij evenveel verdienen moet ook hun belasting even hoog zijn. Als u twijfelt aan de juistheid van den aanslag, kunt u reclameeren. Vraag: Ik ben aangeslagen voor het belas tingjaar 1935-1936 over 556. Ik ben dienstbode voor dag en nacht en ben in betrekking in de Haarlemmermeer en verdien 3 per week. Ik moet, nu 6 belasting betalen? Is dit niet te hnog? 2. Is het geoorloofd met een öreghaak te snoekhengelen? Antw.: 1. Als uw inkomen ƒ556 is, is de aan slag juist. De kost en inwoning, die u geniet wordt op ƒ400 per jaar geschat; 2. Voor zoo ver ons bekend, moogt u snoekhengelen meteen dreghaak, mits de vischtijd open is. Vraag: Waarmede kan men het best een Astrakan-bontkraag (grijs) en een gladden bontkraag (grijs), die door het dragen vuil ge worden zijn, schoon krijgen? Antw.: Stevig afborstelen met waschbenzine, waardoor een handvol magnesium is gedaan. Na het afborstelen met enkel waschbenzine goed naspoelen en wasschen. Vraag: Bestaat er een gesloten dansclubje van R K. beschaafde, ontwikkelde jonf/elui in Haarlem? Antw.: Bijna alle dansleeraren, katholiek of niet-katholiek, hebben danscursussen voor R.K. Het is ons daarom niet mogelijk één adres op te geven. Vraag: Ik heb 2 H.A. bouwland gekocht, dat zich uitsluitend leent voor tuinbouw. Ik heb geen teeltbewijs voor tuinbouwgewassen. Kan een pachter ook geen teeltbewijs voor dit voor noemde land krijgen? Antw.: Ja. Vraag: Mijn dienstmeisje voor dag en naclït heeft haar dienst verlaten zonder dezen op te zeggen. Ben ik verplicht haar loon uit te beta len voor de dagen die zij nog gewerkt heeft na het uitbetalen van haar laatste loon? Antw.: Ja, u hebt echter ook recht op scha devergoeding wegens het verlaten van de dienstbetrekking zonder inachtneming van den wettelijken opzegtermijn. Haar het Joon achterna zenden, behoeft u natuurlijk niet. Vraag: Ik heb een wit-bont kindermantel- tje in persilsop gewasschen, maar nu is het hard geworden. Hoe krijg ik het bont weer zacht en soepel? 2. Welke zijn de spelregels voor het trocken? Antw.: 1. Kloppen en kneden helpt mis schien wat, maar overigens is er niet veel aan te doen; 2. Ons niet bekend. Vraag: Is op lot no. 4007, van de harddra- verijvereeniging „Meppel en Omstreken" een prijs gevallen? Wanneer heeft de trekking plaats gehad? Antw: Van dergelijke particuliere loterijen houden wij geen aanteekening. Wij kunnen uw vraag dus niet beantwoorden, maar wendt u tot het administratie-adres, dat op de loten staat aangegeven. Vraag: 1. Wat moet ik met een schildpad in den winter doen? Moet ik haar buiten laten of in huis brengen? 2. Wanneer zij in huis komt, wat voor voedsel moet ik haar dan ge ven? Antw.: 1. De schildpad slaapt gedurende den winter, ongeveer van eind October tot eind Februari. Sommige menschen laten haar in den tuin, maar men moet dan voor bladeren en mos zorgen, zoodat zij zich kan ingraven. Beter is het, het dier 's winters in een kistje te plaatsen, waarin gij hennepdoppen of turf- strooisel en bladeren hebt gedaan, zoodat het dier zich kan ingraven. U moet het kistje in een vorstvrij vertrek plaatsen. Vraag: Bestaan er kinderziekenhuizen waar men opgeleid kan worden in de verpleging? Zoo ja, waar? Antw.: Wendt u eens tot het St. Josephs Ziekenhuis te Heerlen. Vraag: betreffende aandeeltjes van F. H. te S. Antw.: Aan dat koopbewijs hebt u niets. Dat moet in alle geval een aandeel zijn. Wat de aandeelen zelf betreft, de kans, dat zij ooit uitloten is zoo .gering, dat deze practisch nihil is. De waarde is ongeveer 2.50. Vraag: Ik heb een perceel tuingrond op con tract verhuurd, voor den tijd van 5 jaar, waar van er 3 zijn verstreken. Toen ik de laatste kwitantie presenteorde verklaarde de huurder dat deze met 30 pet. verminderd moet worden in verband met een wet, die reeds is aan genomen? Is zulks inderdaad juist? Antw.: Een dergelijke wet bestaat niet. Wel kan een pachter voor een pacht, aangegaan vóór 1 Januari 1932, een dergelijk verzoek in dienen bij de commissie voor crisispachtwet- zaken, maar dan zal deze commissie toch in alle geval nog eerst een beslissing moeten nemen. Vr.: Is lot Serie 2602 no. 0041 van den Ver. Rett. Schouwburg van 1 Maart 1886 reeds uit geloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vraag: Wat moet ik doen tegen houtwormen in meubels? Antw.: De gaatjes inspuiten met petroleum of besmeren met kwikzalf. Vraag: Hoeveel bedragen de kosten van een taxi of auto van Den Bosch naar Boekei (Huize Padua) heen en terug? Hoeveel be draagt het wachtgeld en hoe lang duurt de reis? Antw.: Dat is verschillend naar gelang van de onderneming, waarbij u uw taxi bestelt. Stelt u zich dus met één of meer garagehou ders in verbinding en vraag prijsopgaaf. Vraag: Hoe is het administratie-adres van het Kath. Tijdschrift „Bouwen"? Antw.: Nobelstraat 13, Heerlen, Postbus 14. Vraag: Hoeveel vliegvelden zijn er in Neder land? Antw.: Zeven. Vraag: Is het Rotterdamsche schouwburglot serie 2747 no. 21 reeds uitgeloot? Zoo ja, met hoeveel geld? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vraag: Ik rijd een half jaar motor. Moet ik nu voor een half jaar belasting betalen? Antw.: Het belastingjaar loopt van 1 Jan. tot 31 December. Wordt men na 15 Januari belastingplichtig, dan wordt dit berekend met ingang van de loopende maand. Max Jevole liet zich tevreden in een hoekje van den ledigen coupé vallen en haalde, nadat hij zich ervan over tuigd had, dat niemand hem bespiedde, de dikke portefeuille, die hij enkele oogenblikken geleden op handige manier aan een heer voor het plaatskaartenloket had ontrold, te voor schijn. Langzaam zette de trein zich in bewe ging en op het moment, dat de dief den in houd van de zwartleeren tasch zou onderzoe ken, werd de coupédeuxj opengeworpen. Vlug liet hij de portefeuille in zijn zak ver dwijnen en keek in het gelaat vanden be stolene Een huivering ging door het lichaam van Jevole. Even flitste de gedachte door zijn hoofd, of de man hem gezien zou hebben, toen hij hem het voorwerp ontstal, maar toen deze hem vriendelijk toeknikte, was hij ervan over tuigd, dat de man geen vermoeden tegen hem koesterde. Hijgend nam de laatkomer plaats in den an deren hoek en daar hij even zijn oogen sloor, had Max de gelegenheid hem nader te bestu- deeren. Hij was een heertje met een onnoozel uiter lijk, klein en ineengedrongen. Hij was het vol ledig contrast met Jevole, die aanspraak kon maken op een Camerafiguur. Toen hij zijn oogen opsloeg probeerde hij dadelijk met een pieperig stemmetje een gesprek aan te knoo- pen. Sapperloot, mijnheer, daar zou ik door die beroerde geschiedenis bijna mijn trein ver- loopen. Bij die inleiding kreeg de zakkenroller op nieuw een gevoel van twijfel, maar de volgen de woorden Stelden hem weer gerust. Ik kom van de stad, moet u weten en om dat ik nogal veel reis, neem ik altijd buurt verkeer, dat is goedkooper. Nu moest ik tijdens het oponthoud op dit station een ander kaar tje koopen. Ik doe dit bijna eiken dag, het is dus geen bezwaar, maar toen ik aan het plaats kaartenloket stond, miste ik een portefeuille uit mijn zak met teekeningen. Eerst vreesde ik, dat ik mijn portefeuille met zesduizend gul den kwijt was, maar dat was gelukkig niet zoo. Hij haalde een zwartleeren tasch te voor schijn, precies gelijk aan die, welke Jevole zoo even gerold had en controleerde den inhoud toen vervolgde hij: Stel u voor, mijnheer, ik zou geen raad weten, als ik het geld kwijt was. De teekenin gen, dat is niet zoo heel erg, daar heb ik nog enkele copieën van. Ik meen, dat ik ze in den coupé op de bank naast mij gelegd heb en in de haast om een ander kaartjp te koopen, ver geten. Toen ik ze wilde gaan halen kon ik mijn coupé niet terugvinden. Den heelen trein ben ik langs geweest en toen ben ik op het nippertje hier maar ingestapt. Enfinop het volgende station zal ik nog eens informee- ren. Max Jevole had met stijgende belangstelling naar het verhaal van zijn medereiziger geluis terd en er was niet veel verstand voor noodig, om hem te doen begrijpen, dat hij een stom miteit had begaan. De man had twee porte feuilles bij zich en hij, Jevole, had de verkeer de gerold, terwijl de tasch met zesduizend gul den er misschien vlak by zat. Hij wilde zich wel tegen het hoofd slaan van woede en spijt, maar hij zou zijn naam oneer hebben aan gedaan, hü zou Max Jevole, de handige zak kenroller niet geweest zyn, als hü niet dadelijk nieuwe plannen beraamd had, om alsnog in het bezit van het geld te komen. Hü wendde zich tot den ander. Sjonge, sjonge, mü'nheer, dan mag u van geluk spreken, want ik vrees dat u een porte feuille met zooveel geld vast en zeker kwijt was geweest. Vooral tegenwoordig, nu er zoo veel oneeriyke menschen rondloopen. Maar die waardelooze teekeningen zal men u wel terug geven. Ik hoop het, zei het mannetje met een glimlach. Ehals ik niet onbeschaamd ben, mag ik dan vragen, waar de reis heengaat? Dat was het waarop Jevole gewaeht had en zonder aarzelen antwoordde hü: Ik ga naar de hoofdstad. Ik heb een engagement in het Royal theater. Ach zoo. Ja, ik moet vanavond optreden in de revue als goochelaar Ziezoo, dat was er uit, nu maar wachten on hetgeen het mannetje verder zou doen. Hij liet .zijn motor halen, en legde Her mann uit hoe alles werkte en welke knop jes en handeltjes hy moest gebruiken en daarop deed hü het eenige malen aan Her mann voor hoe hü moest rijden. Daarop was de beurt aan Hermann. hem nog sterker aan Irene denken, en ja, die handen, die waren ook de hare! Hij wist zelf niet, hoe lang hij daar zoo stond, duizelend en verward. Hij was niet bü machte, verder te gaan. „Ik moet u nogmaals excuus vragen," zei hij ten slotte, met een stem, die zyn aandoe ning verried. „Ik weet, dat ik niet het recht heb, hier met u te blijven praten, maar ik hoop, dat u me vergeven zult. Ik heb daar juist een schok gehad ik zou willen zeggen een pijniyken schok want iets in uw stem herinnerde me aan iemand die ik gekend heb die ik ken maar van wie ik kort geleden gescheiden ben." Hy zweeg een oogenblik, verwachtend, haar verbaasd te zien opkijken, maar ze bewoog zich niet en gaf geen geluid. „Dit alles zal u heel vreemd schü'nen; u zult ongetwyfeld denken, dat ik niet bij mün volle verstand ben. Zoudt u me erg onbeleefd vinden, als ik u vroeg, me uw naam te zeggen? Wacht! Ik behoor u eerst den mijnen te noe men. Ik heet Redmayne. De jonge dame, met wie u zulk een oppervlakkige gelijkenis hebt, is niet meer een oppervlakkige kennis, anders zou ik niet zoo van streek zijn geweest; ze is zelfs geen gewone vriendin; ze is," hü zweeg een oogenblik „het liefste wat ik op de wereld heb. Ik zeg u dit, opdat myn verras sing en ontsteltenis over deze gelijkenis u min der zullen bevreemden. Ze is het liefste, wat ik op heel de wereld bezit, en haar geluk is mij meer ward dan m'in leven." De tranen sprongen Irene in de oogen; Dien was het wel even angstig te moede, maar weldra had hy de slag te pakken en hy tufte op de motorfits heen en weer dat het een lust was. Hü wilde er zelfs niet meer afkomen, zoo beviel het hem. De of ficier had er veel schik in. Redmayne hoorde een gesmoord snikje. „U schreit!" zei hy. „Toe, vergeeft u me! Ik zie, dat ik u aan 't schrikken heb gemaakt; ik zal dadelijk heengaan. Ik had geen recht, u naar uw naam te vragen of zelfs met u te blijven praten; maar ik ben een mensch, die zich ongelukkig voelt, en dan kunnen kleinig heden iemand soms van streek brengen. Ik zal u niet meer vragen, me uw naam te zeg gen." Irene's lippen bewogen, maar het eerste oogenblik kwam er géén geluid. Eindelük zei ze: „U zoudt mijn naam niet kennen." Redmayne beefde letterlijk op zijn beenen, toen hy dien klank weer hoorde. Hij kwam een stap dichter naar haar toe en legde zyn hand op haar schouder. „Kykt u me aan, alstublieft!" zei hy bijna gebiedend. „Ik moet uw gezicht zien." Er was geen ruwheid in zyn stem, maar wel radeloosheid, wanhoop bijna. Irene stond op en keek hem aan, niet bij machte, zich te verzet ten; hy staarde een paar seconden naar haar, alsof hij vreesde, dat hij gek zou worden; toen kwam er een kreet over zyn witte lippen en hy riep haar bij den naam: „Irene!" Haar oogen sloten zich en het leek of ze zou vallen; maar ze herstelde zich weer en bleef hem staan aankyken, haar hand tegen haar borst gedrukt. „Myn God! Ben ik krankzinnig?" riep hij schor. „Tr^ne je bent het! Ik weet het! Wat beteekent die maskerade? Waarom ben ie Toen Hermann maar steeds op de motor heen en weer tufte, ging de boer eindelük midden op den weg staan en noodzaakte hem af te stappen. Hü zou waarempel maar door gereden hebben, net zoo lang tot de benzine op was. hier naar toe gekomen? Nog maar kort geleden heb ik je gezien op het bal. Waarom leid je twee levens? Wat beteejjent dit alles toch? Ik heb het recht, je dat te vragen. Ik ben je voogd mün liefde voor jou Ja, ik heb het recht, te vragen, waarom je deze zonderlinge rol speelt!" Irene zocht naar woorden. Elk woord dat hy sprak, zün „mün.liefde voor jou" vervulde haar met een zaligheid, die heel haar wezen doorhuiverde. „Weet u het niet?" vroeg ze. „Ik weet niets. Je aanwezigheid hier is een mysterie voor me totaal onverklaarbaar! Ik vind je hier alleen, ik zag je hier laatst al jou, Irene! in de vermomming van een dorpsmeisje! Wat beduidt die (jpmedie?" „Het is geen comedie," zei ze, heel zacht en bevend. „Ik ben wat ik schün; ik bèn een dorpsmeisje. Ik werk op de kweekerü waar u me den vorigen keer gezien hebt." „Je werkt daar! Maar waarom? Waarom heb je je vrienden verlaten, je leven van vrooiykheid en plezier? Maar dat is ook niet mogeiyk! Ik zag je op het bal; en gister avond was je nog op een partijtje, waar ik toevallig ook even kwam je naam stond op de lüst." „Dat was ik niet," zei ze bijna onhoor- baar. „jy niet? Niet Lady Irene Mersia?" „Er is een andere Lady Irene Mersia," zei ze gedempt. „Een andere?" vroeg Redmayne, naar zyn voorhoofd grijpend. Als wat?vroeg deze geïnteresseerd. Als goochelaar, herhaalde Max. Sapperloot, grinnikte het mannetje met een ongeloovige uitdrukking in zijn oogen Een eigenaardig beroep. Wilt u wel gelooven, mijn heer, dat ik in mün leven nog nooit een ech ten goochelaar gezien heb? Ik bedoel, zoo iemand, die echt kan tooveren, zonder trucjes. De ander moest lachen om de naïeveteit van zijn reisgezel. Hy had nog nooit een gooche laar gezien zonder trucjesha., ha. Dan zou hy hem eens laten zien, wat echt gooche len was. Ik kan er niets aan doen, mijnheer, ver volgde de ander, terwijl hij wat dichterbü schoof, maar ik geloof er niets van. Ik geloof niet aan spoken en ik geloof ook niet aan tooveren. Ik zou het eerst met mijn oogen moeten zien. Dat spijt my werkeiyk, zei Jevole, geheel in zijn rol. Maar toch zou ik u van uw onge loof kunnen genezen. Ik heb koningen en mil- lionnairs onder mijn toeschouwers gehad en allen zün ervan overtuigd, dat tooveren inder daad bestaat. Is het toch waar? vroeg het heertje on noozel, nog meer opschuivende, zoodat hü tegenover Jevole kwam te zitten. Hoe gaat het dan? Hm, hm, kuchte de pseudo goochelaar, dat is niet met woorden te zeggen. Het is een gave, die alleen aanschouweiyk kan verklaard worden. Ik zou bijvoorbeeld een gulden of iets der gelijks uit uw hand kunnen tooveren, terwijl u er zeker van bent, dat u het voorwerp nog vasthebt.... ofeen portefeuille uit uw zak.... Verschrikt greep de ander naar zijn binnen zak, waar de portefeuille met zesduizend gul den zat, maar Jevole sprak kalm: Maak u niet bezorgd. Ik ben geen zakken roller en geen dief. Ik heb van schatrijke men schen portefeuilles weggetooverd, maar altüd eeriyk teruggegeven. Zou ik dan een armen man als u bent, berooven? Neen, neen.... hakkelde de ander, dat ge loof ik ook niet. t Maar toch kunt i u zeggen, wat u j j wilt, ik geloof er -*-*4//gó een niet aan, voor- j dat u mü hebt overtuigd. Hij wees naar de plaats, waar het geld zat en vervolgde: Hier zit een tasch met geld, haalt u het voorwerp maar eens weg, zonder dat ik het zie. Max Jevole keek suggestief naar buiten, alsof hij daar iets belangwekkends zag, maar hij gaf geen antwoord op de woorden van den man. Onwillekeurig richtte deze ook zijn oogen op het voorbüsnellende landschap en op de eerste huizen der hoofdstad en van deze ge legenheid maakte de handige zakkenroller ge bruik, om snel een greep te doen en de porte feuille in zün zak te doen verdwijnen. Het was zoo snel gegaan, dat Jevole alweer rustig naar buiten zat te kyken, alvorens het heertje zich omwendde en vroeg: Als u mij wilt overtuigen, dan moet u vlug zyn, want wij zijn aanstonds in de stad. De ander lachte beteekenisvol en ant woordde: Neem mü niet kwalijk, maar het is al ge-, beurd. Hy haalde de portefeuille met waardelooze papieren, die hij aan het loket gerold had, te- voorschün en hield haar omhoog. Wel heeremüntydüriep de ander ten hoogste verwonderd uit. Dat is grappig. Hy voelde in zijn binnenzak en vervolgde: U bent een genie, mijnheer. Ik geef mij ge wonnen. En ik heb nog wel zoo goed opge past. Jevole glimlachte gevleid. De woorden wa ren een compliment vopr zyn zakkenrollersta lent. Hü gaf de portefeuille terug en op dit oogenblik verminderde de trein zijn vaart. Maar nu gebeurde er iets, waarop de gauw dief niet gerekend had. Zün coupégenoot open de de portefeuille. Jevole stond op heete kolen. De snelheid van den trein was nog te groot om eruit te sprin gen. De man keek hem lachend aan. Geld is het tellen waard, nietwaar? U begnjptzesduizend gulden??Maar 't is in orde In orde?.... stamelde Jevole onbewust. Ja't is in orde. Het geld is com pleet. Dat verwondert u zeker? U dacht dat u slim was en mü de portefeuille met geld had ontnomen? Maar u vergist u. Toen ik op het vorige station mün portefeuille rristc, begreep ik dadelijk, dat u de dief was. U was de eenige die in mijn nabijheid was geweest. Toevallig had ik nog een oude portefeuille by my. Ik deed er wat krantenpapier in en wachtte de komende dingen af. Uw goochel- trucje stelde mij weer in het bezit van mün eigendom, zonder dat ik er om behoefde te vragen. De bandiet siste een vloek tusschen zyn tan den. Hij slingerde de waardelooze tasch met krantenpapier op den grond en verliet haastig den coupé vóór de ander gelegenheid had, den conducteur te roepen. Doordat Mgr. Eltschker, wübisschop van Praag, die aanvankelijk voor 't voorzitterschap van den Kath. Intern. Esp. Bond was aange zocht, bericht zond, dat hij wegens overdrukke werkzaamheden deze taak niet op zich kan ne men, is, volgens een besluit van het Intern. Kath. Esp Congres te Rome in Augustus JX de heer p' Heilker, de bekende Esperanto- leeraar van den KR.O., in deze functie be noemd. „Ja. O, begrypt u het niet begrüpt u het niet, mynheer Redmayne? Ik ik stond voor de deur van de bibliotheek, dien avond, toen myn vader u de geschiedenis van mijn geboorte vertelde.". Hy schrok op en zijn gezicht werd heel wit. „Ik hoorde ieder woord. Ik begreep, dat ik geen recht had op mijn naam, op dén titel, dien ik gedragen had. Dienzelfden avond verliet ik het huis." „Je verliet het huis?" vroeg hü schor. „Ja. Zoudt u dat óók niet gedaan hebben, als u in mün plaats was geweest? Ik verliet het huis ik liet het verleden achter me en den volgenden dag kwam ik hier. Ik heb hier een onderdak, een toevlucht gevonden; ik werk voor mijn brood, zooals het iemand van mün afkomst past." „Laat me laat me tyd om na te denken één oogenblik." Hy steunde het hoofd in de handen. „Ik begrijp het ik begrüp het." Toen sprong hij plotseling op van den boom stam, waarop hij zich had laten neerzakken. „Maar die andere! Irene, weet je wel, dat er iemand is, een indringster, die jouw plaats inneemt, jouw naam gestolen heeft, zich uit geeft voor Lady Irene Mersia? Groote hemel! Het is niet te gelooven! Ik kan het maar niet verwerken! Maar het is waar, er is een meisje, dat zóóveel op je UJkt, dat ze je zuster zou kunnen zijn. Ze heeft iedereen misleid ze heeft mij neen, mü niet; ik heb me niet laten misleiden. Er was iets in me, dat me waarschuwde, dat zich verzette tegen dit be drog. Maar wie kan ze zyn?" .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 13