De strijd aan de fronten in Abessinië De verkiezingen in Engeland m Het nieuws van heden De toestand in Egypte De afweer der sancties DE VERMISSING VAN KINGSFORD SMITH DE VEROVERING VAN AZBI De Italiaansche protestnota Jean Batten in veiligheid DE BAROMETER Mn?® VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19648 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct„ Ingez mededeelingen 50 cent; Idem cp pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Bijzonderheden betreffende den uitslag der stemming De nederlaag van Ramsay MacDonald MacDonald's staat van dienst temmen. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Geen nieuwe ernstige incidenten Duitschland en de sancties Wet inzake in- en uitvoer van oorlogsmateriaal gepubliceerd De regeermg der Philippijnen Japan wenscht den nieuwen president geluk De Roemeensche bokser Gogea Mitoe is te Parijs voor een bokswedstrijd aange komen. De reus heeft een lengte van 2.26 meter Beperking van invoer van buiten landsche bladen De veiligheid van Oostenrijk Toespraak van den nieuwen minis ter van Buitenlandsche Zaken Gewapende overval Een groote bedrijvigheid heerscht iri het R-K. Zeemanshuis aan de Prins Hendrik kade te Amsterdamwaar onder leiding van Father J. G. Welsch en mevr. M. A. W. RademakerVullinghs wordt gewerkt om straks de zeelieden ver van huis in de Kerstvreugde te laten deelen. Duizenden circulaires gaan het land in, om een bij- - drage te vragen voor dit sympathieke doel Een bericht, dat met reserve moet worden aanvaard Daggaboer zou nog steeds niet door de Italianen zijn bezet Gering effect der luchtaanvallen De vischvangst is in Bulgarije met groote feestelijkheden geopend. Op de masten staan de kapiteins, die den trek der visschen moeten vaststellen Aan het front van O gaden Parlementsopening in Roemenië Koning Carol spreekt de troonrede uit WMM Toch geen collectief antwoord? Wijs hen terecht We hoor en den laat sten tijd weer veel klagen over baldadigheid van de jeugd, over de verruwing van het op komend geslacht. Paedagogen zoeken naar de oorzaak; naar middelen tot be eugeling en verbetering wordt ge zocht; aan goede raadgevingen geen gebrek. Er is echter een heel gemakkelijk middel, dat dicht bij de hand ligt Wanneer ieder in eigen omgeving de jonge delinquenten, als hij ze op hee- terdaad betrapt eens ter plaatse on derhanden nam. Het tegendeel nemen we vaak waar. Of ouderen loopen onverschillig voor bij, of het hen niet raaktdat er aan gemeenschapsgoederen schade wordt toegebracht, of zij staan grinnekend en gnuivend toe te zien naar het werk, dat deze kleine vandalen verrichten. Zij laten gemoedereerd toe, dat be jaarden of gebrekkigen worden lastig gevallen of gehoond, dat dieren wor den gekweld, dat tegen passeerende meisjes de liederlijkste taal wordt uit geslagen. Vat ze gerust in den kraag deze straatschuimers, deze nieJs ontziende bengels, doe in elk geval van uw af keuring blijken, laat hen desnoods door een oorvijg weten, dat Neder landsche vrijheid geen bandeloosheid beteekent en dat een straat, waar geen politie-agent loopt geen vrij do mein voor allerlei baldadigheden is. Fransche Democra tische Alliantie Oud-premier Tardieu wenscht uit te treden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 15 Nov. (Reuter) Volgens de tot nu toe bekende resultaten (9 uur 15 Amsterdamsche tijd) werden bij de verkie zingen voor het Lagerhuis gekozen; 379 Conservatieven. 15 Oppositie-Liberalen (Samuel), 157 Oppositie-Labour (inclusief Onafhan kelijk Labour). 8 Nationaal Labour (groep MacDonald). 30 Nationale Liberalen (Simon). 4 Onaf hank. Liberalen (Lloyd George). 1 Onafhankelijke (behoorend tot geen enkele partij). Van de reeds gekozen afgevaardigden steunen 420 de nationale regeering. De minister van Binnenlandsche Zaken, Sir John Simon, bereikte een meerderheid van slechts 647 stemmen. De minister voor Volken bondsaangelegenheden, Eden, verwierf 35.000 stemmen tegen zijn tegenstander slechts 10.000. Colville, de minister voor Overzeeschen Han del, is herkozen met een verminderde meerder heid. Tryon, de minister van P.T.T., is met een sterk verminderde meerderheid herkozen. Ook de minister van Arbeid, Ernest Brown, is herkozen. In het tot Glasgow behoorende kiesdistrict Kelvingrove, waar de minister van Landbouw, Walter Elliott, na de eerste telling slechts een meerderheid had van twee stemmen, heeft een hieuwe telling 'plaats. Elliott is nu de eenige minister, die zijn lot nog moet afwachten. Alle andere ministers zijn herkozen, met uitzonde ring van MacDonald en zijn zoon. De eenige Communist, dien 't nieuwe Lager huis zal tellen, is gekozen in Westfire (Schot land) met een meerderheid van 593 stemmen °R de Labour-partij en de Conservatieven. De teatste 6)4 jaar heeft geen Communist in het Lagerhuis meer gezeteld. De Speaker van het Lagerhuis, Fitzroy, heeft zÜn Labour-tegencandidaat met 8167 stemmen Verslagen; in den regel worden Speakers zonder °Ppositie herkozen. Te Midbedfordshire is de conservatieve can- didaat, Boyd, die protectie-maatregelen vraagt tegen de Nederlandsche bloembollen, tot steun Van de plaatselijke bollencultuur, met een toe genomen meerderheid van 4431 gekozen. Van de 65 vrouwelijke candidaten zijn slechts Sekozen: zes Conservatieven, een Liberaal en ^n van de Labourpartij. De familie Astor is in het Lagerhuis ver tegenwoordigd door Lady Astor, haar zoon, haar schoonzoon, haar zwager en door Ma joor Astor, die voorzitter is van den raad van beheer van het dagblad de „Times". Met verminderde meerderheid is Viscount Cranborne, onderstaats-secretaris voor buiten- tendsche zaken, herkozen, eveneens John Gil- teour, oud-minister van binnenlandsche zaken. ?e Labour-veteraan Will Thome is herkozen. Robert Home, oud-kanselier van de schat kist is herkozen. Ook Maxton, Inskip en Win- ®ton Churchill zijn herkozen. De „dynastie-Lloyd George" keert onver pakt in het Lagerhuis terug, daar buiten Lloyd George zelf ook zijn zoon en zijn doch ter werden herkozen. De zoon van den onlangs overleden voorzit ter der Ontwapeningsconferentie, Arthur Hen derson, is.met een meerderheid van 16 stem- teen voor de Arbeiderspartij gekozen. De leider der Labour-oppositie, majoor Att- tee, verklaarde in een interview, dat hij vol daan was over de winst der Arb3iaerspartij, tel dat deze partij het werk van het nieuwe Parlement met vertrouwen tegemoet ziet. Ramsay MacDonald, die in zijn kiesdistrict te Seaham Harbour verslagen werd door den dandidaat der oppositioneels Labour Party E ^hinwell, heeft van 1906 tot 1918 in het La- Serhuis zitting gehad als Labour-afgevaardigde '°or Leicester. Van 19221929 was hij afge vaardigde voor een district van Glamorgan, drwyi hij sedert 1929 Seaham Harbour in het lagerhuis vertegenwoordigde, sedert 1931 als ,1(J der nationale labour party. MacDonald heeft b 1893 een leidende rol gespeeld bij de op richting van de I. L. P., van welke partij hij ah 1906 tot 1909 voorzitter was. In 1930 trad b'j uit de I. L. P. Van 1900 tot 1912 was MacDonald secretaris an de Labour Party, terwijl hij van 1911 tot ®14 haar leider was. MacDonald was minister-piresident en mi- tester van buitenlandsche zaken in de eerste fbeidersregeering, nadat hij in 1922 leider der ("Positie in het Lagerhuis was geweest. Mac- onald was minister-president van de tweede babour-regeering, welke van 1929 tot 1931 aan iet bewind was. j Ru MacDonald bij deze Lagerhuisverkiezing zijn district waar hij tijdens de verkiezings- vaQipagne reeds groote moeilijkheden onder stel, niet naar het Lagerhuis zal terugkeeren. 3ft de mogelijkheid bestaan, dat hij bij een tentueele tusschentijdsche verkiezing in een ansbiedend district vanwege de nationale re uring zal worden gecanaideerd. ^LONDEN, 15 Nov. (Reuter) Minister Walter jj 'tett blijkt na een tweede telling definitief «rkozen te zijn met een meerderheid van 149 Verwachting: Meest matige Zuidoostelij- S ke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk be- wolkt, weinig, of geen regen, zelfde EE temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- ring. iiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KAIRO, 15 Nov. (Reuter). De avond is gis teren rustig verloopen en niets wijst op ver dere ordeverstoringen. Intusschen patrouilleeren op de voornaam ste punten der stad nog vrachtauto's met Egyptische infanterie. De oorspronkelijk op hedenmorgen bepaalde begrafenis der slachtoffers van de onlusten, zal niet doorgaan, daar de lijken vannacht in alle stilte naar de woonplaatsen der studen ten zijn vervoerd. In den morgen ontstonden in verschillende stadswijken van Kairo wederom oploopjes van studenten. Tot dusver worden echter geen nieuwe ernstige incidenten gemeld. Heden is het de wekelijksche rustdag van de Mohammedanen. Men vreest mogelijke nieu we onlusten na het middag-gebed. Op strate gische punten is derhalve een sterke politie macht geconcentreerd. BERLIJN, 15 Nov. (D. N. B.) Het „Reichsge- setzblatt" publiceert vandaag een wet inzake den in- en uitvoer van oorlogsmateriaal. De wet bepaalt, dat deze uitvoer óf invoer slechts mag geschieden met bijzondere toe stemming van den Rijkscommissaris in overleg met den Rijkminister van oorlog. De nieuwe regeling inzake den in- en uitvoer van oorlogsmateriaal komt overeen met de re geling, welke in de meeste andere landen, waar wapens worden vervaardigd, geldt. TOKIO, 15 Nov. (Reuter). Naar aanleiding van de beëediging van den nieuwen president der Philippijnen, heeft de minister van bui tenlandsche zaken, Hirota, aan president Quezon een felicitatietelegram gezonden. Tegelijkertijd wordt officieus verklaard, dat Japan nooit buitenlanders zal steunen, wier activiteit gericht is tegen de wettige regeering der Philippijnen. ROME, 15 Nov. (Reuter.) De invoer van bui tenlandsche dagbladen en tijdschriften zal met ingang van 18 dezer aan nieuwe bepalingen worden onderworpen. Tot dusver vielen de dagbladen en tijdschrif ten onder de onmisbare producten, waarvan de invoer vrij was. Voortaan zullen zij gerangschikt worden on der de producten, die zullen worden toegelaten in verhouding tot den invoer der zelfde artike len in den loop van het voorafgaande jaar, en tevens daarbij rekening houdend met de be schikbare deviezen van het uitvoerende land. De Groote Fascistische Raad zal Zater dagavond te 10 uur in het Palazzo Vene- zia bijeenkomen onder voorzitterschap van Mussolini. WEENEN, 15 Nov. (Reuter.) In een toespraak voor het Vaderlandsche Pront zsi^e de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken en Veilig heid Bahr Bahrenfels: Eik revolutionnair stre ven in Oostenrijk zal met de grootste energie in de kiem gesmoord worden. Diplomaten, die op eigen verantwoording werken aan de toena dering tusschen Oostenrijk en Duitschland bui ten de Oostenrijksche regeering om, die alleen bevoegd is zulks te doen, zullen vervolgd worden. De parlementaire formaties zijn voldoende uitgerust om het leger se kunnen steunen. Veer tigduizend mannen van de „Humwehr". be schikkende over talrijke mitrailleurs, kunnen binnen drie uur op de been gebracht worden. Naar de „Excelsior" uit Jalapa in den staat Vera Cruz meldt, hebben gewapende bandie ten een overval gepleegd op het dorp El Cedro in de nabijheid van Papantla. Zij hebben zes Inwoners vermoord, terwijl vele dorpelingen, ook kinderen, gewond werden. De meeste hui zen van het plaatsje werden in brand gesto-. ken, nadat zij geplunderd waren. Naar aanleiding van het bericht uit Singa pore, dat de Europeesche directeur van een tin mijn te Takoeata (Siam) positief meldde, dat een driemotorig vliegtuig was waargenomen op den ochtend van de vermissing van Kingsford Smith, moet worden opgemerkt, dat het toe stel waarmede Kingsford Smith zijn record vlucht naar Australië maakte, de „Lady Southern Cross" een éénmotorig Lockhead- vliegtuig is. .- in verband hiermede moet het bericht dan ook met de noodige reserve worden opgevat. ASMARA, 15 Nov. (Reuter). Omtrent 't gevecht bij Azbi worden de volgende bij zonderheden vernomen: Gisterochtend verscheen de kolonne Ma- riotti, die de opdracht had de verbindings wegen te beschermen, voor de poorten van Azbi. De inlandsche troepen, welke aan het hoofd van het leger Santini en Biroli mar cheerden, ontmoetten een duizendtal Abes- siniërs, gewapend met geweren en mitrail leurs. Ten slotte vielen de Ascaris met de blanke wapens aan en, verdreven den vijand, waarna de Italianen Azbi hebben bezet. Men verwacht te Addis Abeba, dat Ras Kas- m sa binnenkort een actie zal ondernemen om de Italiaansche linies tusschen Adoea en Ma- kalle te doorbreken. Dedjasmatsj Hapte Mariam, de gouverneur van Wallega, die zich met 10.000 van zijn man nen te Addis Abeba bevindt, heeft bevel gekre gen zich niet met zijn leger naar het front ce begeven, doch naar zijn provincie terug te keeren. Sedert het begin van den oorlog hebben de Italiaansche vliegtuigen reeds 18.000 bommen op Abessinisch gsbied laten val len. Waar deze bomaanvallen in het geheel ongeveer 45 personen het leven hebben ge kost, moeten de vliegtuigen gemiddeld 400 bommen laten vallen om den dood van één Abessiniër te veroorzaken. Daarom is men te Addis Abeba van meening, dat de Ita liaansche luchtaanvallen weinig schade aanrichten. Dejaz Naciboe, de opperbevelhebber aan het front van Ogaden, neemt persoonlijk aan de hevige gevechten bij Daggaboer deel. Het lijkt evenwel onwaarschijnlijk, dat hier sprake is van een werkelijk treffen tusschen de twee groote legers, daar de Italianen het ge bied niet bezet hebben, doch het krachtig bom bardeeren, teneinde den opmarsch voor te be reiden. Het is meer waarschijnlijk, dat het hier schijnbewegingen betreft. Een officieel communiqué van de regee ring te Addis Abeba meldt, dat de Ita lianen opnieuw Daggaboer gebombardeerd hebben. Zij wierpen 50 bommen, die de hut ten der inboorlingen verwoestten, alsmede een kerk, waarvan de priester werd ge dood, hetgeen in kerkelijke kringen groote verontwaardiging heeft gewekt. Dit bombardement bewijst, dat de Italia nen Daggaboer nog niet hebben ingenomen. ....Het bevestigt eveneens het feit, dat de Italianen de bevolkingscentra vermijden, zoodat het niet onmogelijk is, dat de Abes- sinische bewering, dat de Abessiniërs nog langs de geheele verdedigingslinie van Go- rahai tot Djidjiga stand houden, juist is. Het gerucht gaat dat Fiaorari Goingoel en Sjifera tijdens het bombardement van Dagga boer ernstig gewond werden. Een nieuwe Turksche garde is van Harrar vertrokken om zich te voegen bij den Turk- schen generaal Vehib Pasja, den technischen adviseur aan het front van Ogaden. BOEKAREST, 15 Nov. (Reuter.) Koning Ca rol, vergezeld van prins Michaël en omringd door de ministers, heeft de zitting van het par lement geopend met een troonrede. Hierin wordt vooral melding gemaakt van de versterking van het leger en de nationale defensie. Ten aanzien van den internationalen toe stand en de buitenlandsche politiek van Roe menië wordt verklaard, dat Roemenië trouw bleef aan dsn Volkenbond, zich verklaarde voor het handhaven van den vrede in Europa en verdediging van de Roemeensche nationale be langen, welke steeds meer bestaan in het res pecteeren van de verdragen van vrede en trouw met bondgenooten, vriendschap met alle mo gendheden zonder uitzondering en medewer king aan de collectieve veiligheid in het kader van den Volkenbond. De rede sluit met een beroep op alle nationa le krachten tot eenheid. PARIJS, 15 Nov. (A. N. P.) Naar ver luidt is men in officieele kringen hier van meening veranderd ten aanzien van de kwestie der beantwoording van de Italiaansche' protest nota. Terwijl in het begin van deze week nog verklaard werd, dat geen afzonderlijk ant woord zou worden verzonden, acht men het thans zeker, dat toch iedere staat afzonderlijk op. de nota zal reageeren. Niettemin zouden tusschen de verschillende hoofdsteden onderhandelingen worden gevoerd om te bereiken, dat de antwoorden op eikaar zouden zijn afgestemd. Het uitwerken van een gemeenschappelijk antwoord, aldus verklaart men, zou een nieuwe zitting der coördinatie commissie noodig maken, en men is van mee ning, dat op politieke en practische gronden een afzonderlijke beantwoording de beste op lossing is. Daar echter de sanctiemaatregelen uit een gemeenschappelijk besluit voortvloeien, zou men er naar streven, dat de antwoorden tot op zekere hoogte overeenstemming vertoo- nen. De conclusies kunnen in ieder geval slechts gelijkluidend zijn. Ook wordt ontkend, dat tusschen Parijs en Londen is onderhandeld over een tekst, die tot voorbeeld voor de andere regeeringen zou kun nen strekken. De verkiezingen in Engeland; van de reeds gekozen afgevaardigden steunen meer dan 409 de Nationale regeering. Op de Italiaansche protestnota zal waarschijn lijk toch geen collectief antwoord worden ge geven. In Abessinië zou Daggaboer nog steeds niet door de Italianen zijn bezet. Mr. L. A. van Ries tot Thesaurier-generaal be noemd. Een fonds van 50 millioen voor versterking van enze weermacht. Minister de Wilde verdedigt zijn beleid ten opzichte van de gemeenten. De Rijksmiddelen in October f 2.77 millioen onder de raming gebleven. Dr. Euwe heeft na 57 zetten de 19e partij op gegeven. RIO DE JANEIRO, 15 Nov. (Reuter.) Jean Batten is hier aan boord van het militaire vliegtuig, dat haar was gaan zoeken, aange komen. PARIJS, 15 Nov. (A.NJ?.) Te Bordeaux is heden de landelijke vergadering der Democra tische Alliantie, welker invloedrijkste leden Flandin en Fabry zijn, begonnen. Oud-premier Tardieu heeft medegedeeld, dat hij uit de Al liantie treedt. Het schijnt, dat hij het niet eens is met de plannen der executieve commissie, volgens welke de ongeveer 70 afgevaardigden, die voor verschillende groepen zitting hebben in de Kamer, tot een enkele fractie zouden worden samengevoegd. Het hoogtepunt van de vergadering za! ge vormd worden door een rede van den minister van Oorlog Fabry. In de zitting van heden morgen werd besloten, een partijdiscipline in te voeren en een disciplinaire commissie in het leven te roepen. Stand op Zaterdag 1 uur mm. 754.4 Vorige stand 757.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1