Als vrouwen wilden... VERSTERKING VAN DE LUCHTMACHT Weer In de gunst TEWERKSTELLING VAN VREEMDELINGEN ZONDAG 17 NOVEMBER 1935 LEEKEPREEKEN De teeltbeperking Plannen voor het oogstjaar 1936 REGEERING EN K.H.L. Geen regeling mogelijk voor de ontslagenen R.K. HANDELSHOOGE- SCHOOL Een bezoek van Z. H. Exc. Mgr. dr. Vesters LANDBOUWCRISISFONDS Indiening van begrooting binnen kort te verwachten NIEUWE KAZERNES BIJ HEUSDEN EN HEDEL Geen audiëntie Opdracht voor nieuwe gevechts vliegtuigen hij de Fokker fabrieken Dreigend conflict in de sigarenindustrie De katholieke werknemers achten loonsverlaging niet mogelijk PRO JUVENTUTE Econ. Techn. Instituut voor Overijsel Installatie Raad van Beheer De organisatie Wetsontwerp betreffende zelfstan dige vestiging in vergevorderd stadium van voorbereiding R. K. HOTELPERSONEEL Indische bieraccijns Een verzoek aan werkgevers om verbetering van den toestand Kolonisatieplannen in Suriname Minister De Wilde waarschuwt de gemeentebesturen De jaarvergadering te Utrecht CHEMIGRAFISCH BEDRIJF Bedrijfsraad ingesteld JACHT OP VERDWENEN „SCHAT" Werklooze had eindelijk succes BIJ STEEKPARTIJ GEWOND De dader achter slot Pastoor Thellier van Poncheville schreef de volgende ware woorden neer, welke in zijn bedoeling speciaal voor Frankrijk Belden, maar die ook voor andere landen een kostbare les inhouden: „Wanneer de katholieke Vrouwen het wilden," schreef hij, „wanneer zij door eenvoudige trouw aan de heldhaftige wet- Mn van het leven met haar bekoorlijke en on weerstaanbare troepen de plaatsen veroverden. öie anderen rondom ontvolkte streken leeg 'aten, dan zouden wij in enkele generaties de Adders van Frankrijk zijn en zonder slag of ®toot zouden wy er heer en meester worden orn er voort te zetten en te voltooien nieuwe Werken van geestelijke en stoffelijke liefdadig heid." Ziedaar inderdaad het apostolaat der moe ders. En het geldt ook voor ons land, voor on- 2e katholieke vrouwen. Het moge waar zijn, dat by onze roomsche vrouwen de schrik voor een groot gezin nog niet in het bloed zit en dat Wij hier goddank, nog verre zijn van Fransche Saden op dit punt; het valt helaas niet te ont kennen, dat ook in onze kringen de offervaar digheid, de oude heldenmoed bij zeer velen is verdwenen, dat slapheid en weeldezucht tot berekening voert en dat het Godsvertrouwen Sftieemt. Maar naast het aantal is evenveel eh meer waard de katholieke opvoeding van de kinderen, die wèl geboren worden en Vergelijkenderwijze in onze roomsche hu- Weiyken nog in ruime mate. Wanneer, wat Beboren wordt en door het doopsel lid wordt der aloude Moederkerk ook voor haar behou den bleef, dan kon van Nederland gezegd wor den. wat bovengenoemde pastoor van Frankrijk ^gt: binnen enkele geslachten was het heil Van den waren godsdienst weer aan eeri in Meerderheid katholiek volk gegeven. Wanneer de vrouwen het wilden, indien haar opvoedkun dige handen de werkers vormden voor alle belangrijke dingen, die te doen zijn, dan zou den het haar dochters en haar zonen en de families, door dezen gesticht zijn, die onze toe komst zouden herstellen. iVtaar dit moederwerk eischt dapperheid om bet aan te pakken en zelfverloochening om het Voort te zetten. Ja, met de moedertaak moet Men verzaken aan veel prettige „uitjes," aan dancings, aan cocktails, aan flirtsen het °°r sluiten voor allerlei aanlokkeiyke vry- beidsleuzen. Maar welke onnoemeiyke en on- Vervangbare vreugden komen daarvoor niet in öe plaats! „Plukt van nu af de rozen van het leven" zong een dichter. En een dichterlijke Moeder antwoordde: „welke rozen zün, dunxt ®e. ontroerender dan babies in bloei?" Cteze rozen hebben doornen, zeker; deze Vreugden worden duur betaald: maar er is Mets grootsch wat niet tevens kostbaar is. Er 15 geen .waarachtig, vol en triompheerend moe derschap mogelijk tegen lagen prijs. Men moet hier als prijs inzetten: heel zijn *Mrt, heel zün leven, zooals onze moeders en Grootmoeders gedaan hebben, die van meening *aren daarmee geen slechten koop te doen. De Vrouw, die huwt, verbindt zich om moeder te w°rden, d. w. z. tot de gave van geheel haar levi 'en; want wie afdingt op de geesteiyke en "chameiyke vorming van zijn kinderen, die ,v'0rdt door de Kerk veroordeeld, als iemand Me hun het leven weigert. En niemand heeft let recht om zielen te smoren. Vatten wü onze vorige beschouwingen samen, b'an komen wü tot deze conclusie: het gezin, ge dicht door de vrije daad van man en vrouw, Vindt zijn bestemming vooral door haar toedoen, «aar geduldige trouw houdt het gezin in even wicht door alle schokken te vermü'den of te ver- ^hten; haar verstandige ondergeschiktheid Vah teedere gezellin verzekert er den vrede, de v^st en de orde; haar onafgebroken toewüdir.g Vermeerdert er het getal en de kwaliteit van de Meest samenbindende factoren: de kinderen. Zij 'n één Woord het cement van het gezin. Heden M°Wel als gisteren Plus heeft het ons her- aaldelijk voorgehouden hebben dezelfde oor aken dezelfde gevolgen. „Opdat opnieuw bloeien etl herleven in de christeiyke huwelijken de aan gewijde vruchtbaarheid, de ongeschonden de onschokbare vastheid, de heiligheid en de volheid van genade van het sacrament" zal b°°dig zijn de hulp van de twee echtgenooten, vast vereenigd en één van ziel, zooals zy een vMi lichaam zijn. Maar voor de toekomstige ge inen is de wet over leven en dood in handen de vrouw. Zij zullen leven wanneer de Vr°Uw, zich geheel aanpassend aan het leven Vah vandaag, toch weet te bewaren of te her- Meren de oude deugden; indien zy in haar huis Wind weet te voeren volgens het bewonderens waardige Canadeesche gezegde, niet door de ty- Mhnie van haar egoïsme of in een„splendid Mtion" dat is, door zich hooghartig in zich- op te sluiten; maar door de eenige manier, Waarde heeft en die besloten ligt in dit rsche devies: ik regeer door te dienen. ®ertyds werd van een der vrouwen van den 00ten staatsman Willem van Oranje, wier Veh als het onze goede en slechte dagen had, huweiykskarakteristiek gegeven: „Nooit Mtbrak het hem bij haar aan hulp of opbeu- 8 en zij was in alles volmaakt zooals geen °Uw ter wereld, uitgezonderd de Vrouwe aer zonden, die Christus den Heer droeg." id^ dat nie1: opzichte van den man het eaal van de vrouw? Ten opzichte van de kin- rMi is het ideaal niet de kameraad of de Ud afwezige maar de onvervangbare, de Wige moeder. Een ideaal, zeker, maar ook in het i leven van vandaag nog te verwezeniyken. Zou men kunnen zeggen%et leven van een en UW 1,3 6611 kunstwerk> dat overal inspiratie keheersching zoekt. t>J^aar zulke vrouwen te vinden? Alleen in een j. '"''Ijke, christeiyke samenleving. „Pia, pura, Ms," was het devies van Pont a Mousson en M zoo uitnemend toepasselijk voor de vrou- pia, vroom, op de eerste plaats. De heiden- of de wereldsche vrouw kan niet anders en zal niet anders dan slooperswerk verrichten. Eva was een heldin onder den boom van ken nis van goed en kwaad en heel het lot van haar nageslacht stortte ineen, verwoest door haar daad van begeerlijkheid. Wie herstelde weer het men- schelijk geslacht? Maria, de meest christelijke van alle vrouwen. Een bekend theoloog heeft gezegd: Eva of Mariade vrouw staat voor dit dilemma; zij moet tusschen beiden kiezen. En onze gezinnen hangen van deze keuze af. De Eva's van onzen tyd, belust om gelijk te worden aan de goden, ten minste gelijk aan de man nen, hebben geluisterd naar de demonen, ver momd als slangen, of liever verborgen achter het masker van moderne roman- en pamflet schrijvers. Zij hebben onze gezinnen vergiftigd met de verboden vrucht; den appel van twee dracht, een aoodeiyk voedsel. Hoe meer de vrouwen van heden en morgen Maria's zullen zijn, dat wil zeggen, hoe meer zij door, met en in Christus zullen leven, hoe meer zij aan het groote werk van herstel en verlossing zullen bijdragen. Maria wordt door twee wtaor- den, de mooiste van de menscheiyke taal, aan geduid: Moeder-maagd. Vroomheid, zuiverheid, huwelijkstrouw, in één woord: een voortdurende zelfopoffering. Pia, pura, fidelis ziedaar het levensgeheim, het geheim der christelijke vrou wen. LIBRA Het ligt in de bedoeling, ook voor het oogst jaar 1936 de beperking van de tarweteelt tot 1/3 van het bouwland te handhaven. De teelt van de andere akkerbouwgewassen, welke het vorige jaar onbeperkt was, zal niet worden beperkt; alleen zal nader worden nagegaan, hoe de afzet van erwten verloopt, waarna eventueel een beperking hiervoor zal worden vastgesteld. Voor consumptieaardappelen zal het maxi mum uit te poten oppervlak bepaald blüven op 100.000 ha, terwü'l ook in de oppervlakten, welke voor de teelt van vlas, cichorei en sui kerbieten zijn toegestaan, geen wijziging zal worden gebracht. Een steunregeling voor de teelt van spinazie- en radü'szaad is in voorbereiding. Het oppervlak te steunen fabrieksaardappe- lén zal, wegens de groote voorraden aardappel meel. moeten worden verminderd tot 20.000 ha, tenzij zeer büzondere omstandigheden mochten optreden, tengevolge waarvan deze inkrimping in mindere mate noodzakehjk wordt. De landbouwers zullen evenwel goed doen, zich op het genoemde oppervlak in te stellen. Een regeling tot steunverleening aan den K H.L. wordt, zooals bekend, op het departe ment van Handel, Scheepvaart en Nüverheid onder de oogen gezien. Het ontslagen personeel hoopte in verband hiermede, dat ook voor hen een regeling te vftichten was. Thans verneemt de Telegraaf echter, dat minister Gelissen er niet in geslaagd is zoo danige maatregelen te treffen, dat ook deze categorie daarin betrokken zou kunnen worden. Ten departemente worden geen rechtsgron den aanwezig geacht, vormende eventueel een basis, waarop van Rijkswege in eenigerlei vorm steur, of tegemoetkoming aan de ontslagenen verleend zou kunnen worden. Z. H. Exc. Mgr. dr. Vesters, heeft met zijn secretaris, pater v. d. Berg, een bezoek ge bracht aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, waar Z. H. Exc. werd ontvangen door de Hoogleeraren Mgr. dr. Th. Goossens, mr. E. Gimbrère, H. Kaag en dr. J. de Quay. Bij ontstentenis van den Rector Magnificus sprak prof. Goossens een woord van welkom. Deze wees er op, dat aan de R.K. Handelshooge school een bijzondere studierichting is inge steld voor degenen, die in Indië een werk kring hopen te vinden, welk getal verhou dingsgewijze altyd nog veel te gering is, zoo als Mgr. Vesters opmerkte. Na een korte verpoozing, waarin Mgr. Ves ters herhaaldelijk zijn groote belangstelling voor deze tweede loot op den stam van het R.K. Hooger Onderwijs toonde, werd met de bezichtiging van de bibliotheek en de gebou wen der Hoogeschool het zoo hoog gewaar deerde bezoek besloten. Naar wij vernemen heeft de begrooting van het Landbouwcrisisfonds het Departement van Landbouw en Visschery verlaten en kan de in diening bij de Staten-Generaal binnen korten ty<f worden tegemoet gezien. Naar verluidt, zou de Regeering het plan hebben om een aantal kazernes te bouwen, die plaats zullen bieden aan honderd manschappen. Deze kazernes zouden worden gebouwd aan de Noordzyde van de bruggen by Heusden en Hedel. Er zullen officierswoningen bij komen; verder zullen bomvrije kazematten er bij worden aangelegd. De gebouwen zullen 1 Juli 1936 ge reed moeten zijn om in gebruik te worden ge nomen. De gewone audiëntie van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal op Don derdag 21 November a.s. niet plaats hebben. m Het Departement van Defensie heeft het voornemen, bij de Ned. Vliegtuigenfabriek een aantal twee-motorige meerpersoons vliegtuigen te doen bouwen, ter versterking van de militaire luchtmacht. Een contract daartoe is reeds aan den minister van Defensie a.i. ter teekening voorgelegd. De bestelling bedoelt, volgens de Telegraaf, voorloopig de levering van een proefmachine. Indien het toestel voldoet, zullen meeirdere in serie worden vervaardigd. De kosten worden begroot op circa f 110.000 per toestel. De bewapaning zal bestaan uit drie mitrailleurs, waaronder een snelvuur- kanon van klein kaliber en voorts een inrich ting voor het transport van 10 tijdbommen van elk 25 K.G. De maximale snelheid zal 400 K.M. per uur moeten bedragen. Daar het vliegtuig zelfstandig kan optre den en zich alleen kan verdedigen, is het ge schikt als strategische verkenner, als bombar deervliegtuig en kan het samenwerken met de jagarvliegtuigen. De constructie is zoodanig, dat het vliegtuig naar alle kanten kan vuren, naar boven en beneden, naar achteren en voren Men verwacht dat de eerste machine over een half jaar gereed kan zijn. Zaterdagmiddag werd in „Unitas" te Nij megen een buitengewoon congres gehouden van den Nederlandschen R.K. Tabaksbewer- kersbond, ter bespreking van het dreigend conflict in de sigarenindustrie, in verband met een nieuwe loonsverlaging. Aan het slot van het congres, dat een be sloten karakter droeg, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De Nederlaiïdsche R.K. Tabaksbewerkers- bond, byeen te Nijmegen in het gebouw „Unitas" op 16 November, besprekend de arbi trale uitspraak 1935 voor de sigarenindustrie, en de, in de conferentie van 8 November door de patroonsorganisaties gedane concessies, draagt het hoofdbestuur op, nog eerst, vóór een definitief besluit te nemen, zeer ernstig te trachten op een zoo kort mogelijken termijn, liefst Maandag as., een conferentie met de patroonsorganisaties te houden, om de patroons van de onmogelijkheid van loonsverlaging te overtuigen en besluit in een zoo spoedig mo gelijk daarna te houden vervolg-congres een besluit te nemen." Het congres was zeer druk bezocht. Ten Provinciehuize te Zwolle is Zaterdagmor gen de Raad van Beheer van het Economisch- Technologisch Instituut voor Overijsel geïn stalleerd door den Minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, Dr. Ir. H. C. J. H. Ge- lissen, De büeenkomst, waarin deze plechtigheid plaats vond, werd gepresideerd door den Com missaris der Koningin in Overysel, mr. A. E. Ba ron van Voorst tot Voorst, die in een uitvoerig betoog de beteekenis van het werk schetste, dat de heer Gelissen ook vóór zijn ministerschap ten behoeve van den industrie-opbouw in ons land heeft verricht en waarvan hij hoopte, dat het de beste resultaten zal afwerpen. Minister Gelissen stelde daarop in het licht, dat reeds tientallen van jaren een algemeene tendenz tot steeds verder gaande industrialisatie waarneembaar is, die, sedert den tyd dat Ne derland zich met handel, scheepvaart en land bouw en later met koloniale exploitatie inliet, thans ook haar afspiegeling in ons land vertoont, Ondanks onze oogenschijnlijk ongunstige grond- stoffenpositie, zeide spr., heeft onze industrie een gezonde ontwikkeling doorgemaakt. Voor spr. staat het vast, dat de regeering voor loopig op de ontwikkeling van ons maatschap- peiyk leven grooten invloed zal moeten blijven uitoefenen. Voor het heiwinden van ons even wicht meent spr., dat in de richting van de in dustrie gekeken moet worden. En daar allei medewerking noodig is, acht hü het streven naar regionale exploratie van mogeiykheden gezond, mits een centrale oriënteering niet achterwege biyft. Van een streven naar autarkie zal bij de re geering geen sprake zün. Aan onze export industrie zal, zeker niet in de laatste plaats, aandacht worden geschonken. Op de bevorde ring en uitbreiding daarvan zal onze handels politiek worden gericht. In het algemeen zal bij de behandeling van elk industrieel vraagstuk, waarbij dus vergroo ting van werkgelegenheid in de Nederlandsche industrie voorzit, eerst ter dege worden overwo gen, of niet groote belangen, waarbij spr. ook aan Nederlandsch Indië denkt, worden verwaar loosd. Tenslotte nog iets over de organisatie zeggen de, betoogde de minister, dat een regionaal in stituut, om in het Centraal orgaan te kunnen worden ingeschakeld, eerst door het Departe ment als zoodanig moet worden erkend. De er kende instituten zullen zich aan het centrale orgaan in Den Haag moeten subordineeren. Van de zijde van het centraal orgaan zullen de insti tuten worden opmerkzaam gemaakt op de rich ting, waarin mogelijkheden worden gezien. Een en ander om industrialiseering in het wilde weg te voorkomen en omdat spr. de Economisch- Technologische instituten uitdrukkelijk wenscht te subordineeren aan de regeerings-politiek. Omgekeerd zal spr. de handelspolitiek en han- delspolitieken dienst ten dienste stellen van uit breiding der werkgelegenheid tot het opheffen der werkloosheid en het bereiken van het her stel der welvaart van ons geheele Nederland sche volk. Hiermede verklaarde de minister den Raad van Beheer voor geïnstalleerd, namens wien prof. dr. J. van Loon, voorzitter, te Deventer, Zijne Excellentie heeft geantwoord. dische begrooting 1935 zegt de minister van Koloniën: Bü de voorgestelde verhooging van den bier- accyns heeft een zorgvuldige afweging plaats gehad van de verschillende hierby betrokken belangen. Daarbij is gebleken, dat een verdere vermindering van de beschermende marge tus schen invoerrecht en accijns niet zonder risico zou zijn voor de nog jonge binnenlandsche bier industrie. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Op de vraag, welke de gevolgen van deze wetswyziging zullen zün voor personen, die sinds jaar en dag in ons land werkzaam zyn, luidt het antwoord: vermoedeiyk geen. Gedacht wordt aan een vergoeding, door de werkgevers te betalen, van 2 voor een vergunning en van 1 voor elke verlenging daarvan. Tot nu toe zün 37.771 vergunningen verleend en op 1812 aanvragen is afwyzend beschikt, ter wijl vóór de beslissing in 592 gevallen de aan vrage is ingetrokken. In 509 gevallen is ver lenging eener verleende vergunning geweigerd. Voorts is in duizenden gevallen verlenging niet gevraagd. Het afzonderiyke wetsontwerp, strekkende om zelfstandige vestiging van buitenlanders te kunnen tegengaan, is in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over een suppletoire In- De Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel „St. Antonius" heeft aan de hoofdbesturen van den Ned. Bond. van Werkgevers in Hotel-, Restaurant- en Café- en Aanverwante Bedrijven „Horecaf", den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthou ders en Siyters „St. Joseph", den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slyters „Ons Belang" en den Nieuwen Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slyters „Ninehokos" een schrijven gericht, waarin, vooral met het oog op dén tegenwoordigen economischen toestand, dringend word verzocht geen vreemde arbeids krachten meer te werk te stellen of aan het werk te houden; gehuwde vrouwen, voorzoo ver niet als kostwinster te beschouwen te ont slaan; vrouweiyke arbeidskrachten alleen werk te doen verrichten, dat meer speciaal voor haar sekse geschikt is; personen, die reeds over een werkkring beschikken en dus daardoor in hun onderhoud kunnen voorzien, uit de bedrüven te weren; en de aldus vrijkomende plaatsen te bezetten met Nederlandsche mannelijke kell- ners en koks. Een paar weken geleden ging van het depar tement van Koloniën een waarschuwing uit in verband met door particulieren ondernomen kolonisatieplannen in Suriname. De minister van Binnenlandsche Zaken schrijft thans o.m. aan de gemeentebesturen: „Deze waarschuwing was een gevolg van ver schillende bij de regeering ingekomen berichten, volgens welke de Stichting Nieuw Holland (van Marselis Hartsinck ca.) voortging met het maken van propaganda op groote schaal voor deelneming aan een in het begin van 1936 te ondernemen kolonisatie, niettegenstaande den haar door het Hoofd der Vile afdeeling van het Departement van Kolopiën en later nog eens door den met verlof hier te lande ver- toevenden gouverneur van Suriname verstrek ten en door haar als juist erkenden raad, geen verder gevolg aan haar plannen te geven voor en aleer een ter plaatse ingesteld grondig on derzoek zou hebben aangetoond, dat de uit voerbaarheid ervan niet uitgesloten te achten was. In verband met de omstandigheid, dat door genoemde stichting aan de gemeente besturen een propaganda-circulaire is toe gezonden, welke zoovele aperte onjuist heden bevat, dat de kwalificatie misleidend daarop zonder eenigen twijfel van toepas sing te achten is, verzoekt mün ambtge noot van Koloniën mij, uwe büzondere aan dacht te vestigen op bovenvermelde waar schuwing. Het behoeft geen betoog, dat onder deze om standigheden het geen aanbeveling verdient, te voldoen aan het in de propaganda-circulaire tot de gemeentebesturen gerichte verzoek, aan de bedoelde kolonisatieplannen adhaesie te betui gen door storting van een bedrag van ƒ25. Zooals reeds gemeld, hield het verbond der vereenigingen „Pro Juventute" Zaterdag zijn jaarvergadering in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. Ter aanvulling kan nog het volgende wor den meegedeeld: Het jaarverslag over 1934 werd uitgebracht door de secretaresse-penningmeesteresse mej. Cohen. Hieruit bleek o.m. dat de vereenigin gen te Groningen en Arnhem hun arbeid zeer hebben zien verzwaren door de opheffing der rechtbanken te Winschoten en Tiel. Een betere outillage van den voorlichtings dienst is dringend noodig. Het financieel verslag wees uit, dat er f 7.76 meer is ingekomen dan er is uit gegaan. Dan deed mej. Cohen de verbhjdende me- dedeeling dat er naast de gift van f 500 door de actrice Annie van Ees, een gift van f 5000 is ingekomen. Het Dag. Bestuur zal nader beslissen hoe dit geld zal worden besteed. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende vertegenwoordigers van Gronin gen, Den Bosch, Den Haag, Hilversum, Haar lem en Deventer, werden herkozen. Mej. Cohen legde haar ambt als penning- meesteresse neer. In die functie werd benoemd Mr. de Jongh uit Arnhem. Bü Koninklijk Besluit is een bedrijfsraad voor het chemigrafisch bedrijf ingesteld. Tot het chemigrafisch bedrijf worden ge acht te behooren de ondernemingen of ge deelten van ondernemingen, waar cliché's ten behoeve van den hoogdruk langs foto-mecha- nischen weg worden vervaardigd, positief- retouche of andere voorbereidende werkzaam heden daartoe worden verricht. Het aantal leden en plaatsvervangende le den van den bedrü'fsraad zal bedragen 8. Aan den bedryfsraad worden als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter met de be voegdheid tot stemmen, voor alle werkzaam heden toegevoegd een door den minister van sociale zaken na overleg met den bedrijfs raad, te benoemen lid en plaatsvervangend lid, die niet werkzaam zün in het chemigra fisch bedrüf. Zeer velen zijn bezig geweest te trachten om het blikken sigarenkistje met 800.dat te Bodegraven tegelijk met den eigenaar in den Ouden Rijn is gevallen, weer boven water te brengen. Er ontstond een ware jacht naar den verdwe nen schat, waaraan vooral door een aantal werkloozen werd deelgenomen. Aanvankeiyk werd getracht met een zware magneet het kist je machtig te worden, maar nadat men -op deze wijze uren had gedregd, was het eenige resul taat, dat de geheele walkant vol lag met üzeren voorwerpen, zonder dat men den schat had weten te bemachtigen. Eenige werkloozen probeerden het daarna eens met haken en stokken en Zaterdagochtend was werkelijk een hunner zoo gelukkig met een haak door het deksel van het kistje te prikken, zoodat het geheele bedrag kon worden opge- vischt en aan den rechtmatigen eigenaar, die voortaan wel niet meer met zün geheele bezit uit wandelen zal gaan, kon worden terugge geven. By een vechtpartij in de beneden-stad van Nümegen zyn een paar typen uit donker Ny- megen, die met elkaar meeningsverschil hadden over een vrouw, elkaar met een mes te ïyf gegaan. G. heeft zijn tegenstander de W. zeer ernstige wonden aan de pols toegebracht, zoodat zijn slagader werd geraakt. De man moest onmiddel lijk naar het ziekenhuis vervoerd worden. Zijn toestand is naar omstandigheden goed. H. werd eveneens gewond, doch kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De dader G. heeft bekend en is door de politie in arrest gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5