De zitting van den grooten Fascistischen Raad Heden treden de sancties in werking Bombardement van Antalo BERAADSLAGINGEN NOG NIET BEËINDIGD Het nieuws van heden DE BAROMETER DE VRIENDSCHAP VOOR GOED VERLOREN? DE GRIEKSCHE KONING IN ITALIË De Japansche eischen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19651 post, per IcwarlUÏ 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13864 De Italianen zijn bereid elk offer te brengen voor de verovering van Abessinië Verontwaardiging over de sancties DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nog voortdurend "bieden Abessinische stammen, witte vlaggen en buideltjes levensmiddelen met zich meebrengend, hun onderwerving aan de Italianen aan Overstroomingen in Zuid-Engeland De opofferingsgezindheid der Italiaansche vrouwen in deze crisis Laatste stadium der actie aangebroken? Te Florence als gast van zijn zusters Zelfs Venizelos niet onverzoenlijk Japansche maatregelen in Noord-China Stabilisatie-plannen Ook Hoover dringt aan op stabilisatie De aardverschuiving in Frankrijk Storm aan de kust der Vereenigde Staten Ter herdenking van het herstel van Nederlands onafhankelijkheid in 1813 werd Zaterdag door de Kon. Militaire Kapel een concert gegeven bij de gedenknaald te Scheveningen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii Bij Tims jet trekken de Italianen de Takazze over De autonome regeering van Noord-China In Ogaden langzame opmarsch TJi'ngrtau, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor ROME, 17 Nov. (A.N.P.) De eerste zitting van den Grooten Fascistischen Raad heeft vannacht tot één uur ge duurd. De zitting zal Maandagavond te 10 uur worden hervat. Officieel wordt omtrent de zitting het volgen de medegedeeld: Federzoni, de voorzitter van den senaat, heeft mede namens de overige leden van den ministerraad een resolutie voor gelezen van den volgenden inhoud: „De Groote Raad van het Fascisme, welke de samenvatting vormt van het eensluiden de gevoelen des volks, dat zooals uit de de monstratie van 2 October j.l. is gebleken verknocht is aan de zaak van het fascisme, betuigt den Duce zijn bijval, aangezien hij het hoogste recht van de natie heeft ver werkelijkt door zich in Afrika 'voor zijn waardevolle zonen de noodzakelijke voor waarden en middelen te verschaffen om te leven en zorg te dragen voor de toekomst. Alle Italianen zijn derhalve vol vertrouwen bereid elk offer te brengen om dit nationale doel te bereiken." De secretaris van de partij stelde daarop voor het volgende telegram aan de strijdende troe pen in Afrika te zenden: „Als tolk van de gevoelens van het Ita- liaansche volk en trotsch op den rechtvaar digen strijd, biedt de Groote Fascistische Raad den maarschalk van Italië, Emilio de Bono en den strijdenden troepen van het fascistische Italië zijn kameraadschappelij- ken groet. De strijdende troepen vertegen woordigen bij de onderneming in Afrika onveranderd den ouden geest der revolutie en brengen met de bevrijdende wapenen de onsterfelijke beschaving van Rome." De resolutie en het telegram werden beide aangenomen. Vervolgens liet de Duce uitvoerig rapport uitbrengen over den toestand in het land aan den vooravond van de toepassing dei- sancties. Zes leden van den Raad brachten ver slag uit. Hun rapporten werden ten slotte door den Duce samengevat, waarna de volgende re solutie werd aangenomen. „De Groote Raad van het Fascisme, die aan den vooravond van de zoogenaamde „sancties" bijeengekomen is, beschouwt den datum van 18 November 1935 als een datum van smaad en onrechtvaardigheid in de wereld. De Raad no^mt deze nog nooit te voren toegepaste sancties een voorwend sel om het Italiaansche volk economisch te verstikken en een ijdele poging het te dee- moedigen en het te verhinderen zijn idealen te verwerkelijken en zijn levensbehoeften te verdedigen. De Groote Fascistische Raad prijst de voor beeldige rust en de stramme discipline, waar mede het Italiaansche volk bewijst, dat het zien ten volle bewust is van de historische beteeke- nis der tegenwoordige gebeurtenissen en roept het volk op zich met hechten tegenstand te verzetten tegen de sancties en alle moreele krachten van het land te mobiliseeren; hij roept het volk verder op, op 18 November ge durende 24 uur van alle woningen de vlag te laten wapperen. De Groote Raad besluit op I December 94 provinciale commissies van moeders en weduwen van gevallenen in den wereld oorlog naar Rome bijeen te roepen om den weerstand systematisch te versterken, waar bij de vrouwen in de eerste plaats haar taak hebben te vervullen. Hij gelast verder, dat in alle gemeentehuizen in Italië een gedenksteen moet worden aan gebracht, opdat in de komende eeuwen de on rechtvaardigheid jegens Italië vastgelegd blijve, tegen het land; waaraan de cultuur van alle werelddeelen zooveel te danken heeft. De Raad biedt den staten, die hun toestem ming aan de sancties hebben geweigerd en al dus de zaak des vredes hebben gediend en zich gemaakt hebben tot den tolk van de volken, zijn sympathie. De Groote Raad van het Fascisme is er van overtuigd, dat de komende beproeving aan de wereld zal toonen, dat de Romeinsche kracht ook in het bezit is van het Italiaansche volk van het jaar Xiv der fascistische jaartelling." dende en bekende Italiaansche figuren. Omtrent het verloop van de besprekingen van den Raad wordt nog bekend, dat nadat Mussolini een overzicht gegeven had van den toestand des lands, er discussies volgden, waaraan o.m. werd deelgenomen door den minister van financiën; gelijk reeds gemeld werd daarna een reso lutie aangenomen, waarin het land tot weer stand. tegen de sancties wordt opgeroepen. De Italiaansche vrouwen hebben reeds ge toond bereid te zijn al het mogelijke bij te dra gen voor de nationale bezuiniging. Niet alleen hebben zij alle huishoudelijke uitgaven tot het uiterste beperkt, maar verscheidene vrouwen hebben zelfs haar juweelen en trouwringen ter beschikking gesteld van 's lands kas. Er is ze'fs een beweging ontstaan om den gouden trouw ring te doen vervangen door een ijzeren ring, als een bewijs van de opofferingsgezindheid en vastbeslotenheid der Italiaansche vrouwen in deze crisis. Wat betreft de vervanging van generaal De Bono door maarschalk Badoglio en de plan nen, die nu in Oost-Afrika vermoedelijk nage streefd zullen worden, wordt hier het volgende vernomen. Het is vermoedelijk juist, dat alle acties aan het Italiaansche front thans zoo ver zijn gevor derd, dat men kan overgaan tot een actie van samenwerking met hoop op succes. Italië's ocr- logsplan is thans in het stadium van een defi nitieve actie voor de verovering van Abessir.ië gekomen. Dit blijkt uit de gestadige samentrek king van de troepen in Tigre, Aoessa en Oga- den, die gepaard gaat met een snel toenemende politieke actie onder de Abessinische stammen. In het laatste stadium der Italiaansche actie, dat snel kan aanbreken, zal het politieke werk op den voorgrond treden met het doel een vol komen vreedzame bezetting van deze provincies te verzekeren; indien mogelijk zal zulks moeten geschieden met de toestemming van den Negus, naar wiens aftreden overigens gestreefd wordt. Hij zal dan worden opgevolgd door Ras Koeksa, die zal worden aangesteld tot heerscher over het centrale plateau onder toezicht van den Volkenbond en met sterken invloed van Ita.ië. Het slagen van een dergelijk plan hangt uiter aard af van wat er op het gebied der sancties zal plaats vinden. (Auteursrecht Momingpost-A. N. P.) Nieuw krachtig offensief in het Noorden ver wacht als gevolg van de vervanging van De Bono. Groote Fascistische Raad te Rome; groote ver ontwaardiging over de sancties. Antalo zou zijn gebombardeerd; de rivier Ta- kazze bij Timsjet overgetrokken. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom. Jubileum St. Laurentiuskerk te Rotterdam. R.K. Slagersgezellen in vergadering bijeen te Utrecht. Het conflict in de strookarton-industrie geëin digd. Ventilator voor ondergrondsche luclitverver- sching in staatsmijn „Hendrik" defect geraakt. Twee verdachten van roofoverval bij Enschede aangehouden. Uitspraken in eenige Ossche strafzaken Om den gouden onafhankelijkheidsbeker. Het Nederlandsche bondselftal wint met 4—3 van Rotterdam. I. V. C. B.-competitie: Overwinningen van R.K. N. A. C., 's Heerenberg, Volendam en H. B. C. Gelijk spel van S. D. O. U. C. tegen Emos. K. N. V. B.-competitie: D. W. S. klopt H. F. C. I». E. C. speelt gel\:,k tegen Go Ahead en Juliana tegen B. V. V. De twintigste partij van den strijd om het we reldkampioenschap schaken door Euwe gewon nen. Overwinning van Slaats en van Vliet, resp. te Münster en te Bazel. Nieuw record van Sipkema op de 200 meter vrije slag. België wint te Brussel den voetballandenwed strijd tegen Zweden met 51. O Stand op Maandag 1 uur n.m. 749.1. Vorige stand 748.4. LONDEN, 17 Nov. A.N.P. Op verschillende plaatsen in Zuid-Engeland hebben overstroo mingen plaats gehad. Men vreest, dat deze over stroomingen een grooten omvang zullen aan nemen in verband met den regenval. NEW YORK, 18 Nov. (Reuter) De oostelijke kust van de Vereenigde Staten is door een he- vigen storm geteisterd, welke de zwaarste is se dert twintig jaren. Verscheidene schepen hebben SOS-seinen ge geven. Het Britsche mailschip „Britannic" kon de haven van Boston, waar het passagiers moest opnemen, niet binnenloopen Alleen reeds te New Jersey wordt de schade op een millioen dollar geschat. Naar verluidt zouden ook dooden te betreuren zijn, doch hieromtrent zijn geen nadere gegevens bekend. Geheel Italië spreekt vandaag over de be sluiten van den Grooten Fascistischen Raad, die de volledige instemming vinden van alle kringen. Overal en met niet te miskennen trots wordt de meening naar voren gebracht, dat de dag van de in werking-treding der sancties een dag van schande en onrechtvaardigheid jegens Italië is en dat Italië den krachtigsten tegen stand moet bieden aan de overmachtige rijen van zijn vijanden, waarbij offers niet geschuwd mogen worden. Ook de koppen in de Zondags bladen leggen vooral op deze beide punten den nadruk, waarbij zij in het bijzonder er op wij zen, dat geheel Italië onvoorwaardelijk ver trouwen in Mussolini en zijn werk heeft. In politieke kringen wordt vooral gewezen op het naar inhoud en taal gematigde karakter van de besluiten van den Grooten Fascistischen Raad. FLORENCE, 17 Nov. (A.N.P.) Koning George van Griekenland is aan de grens ont vangen door een Koninklijke Italiaansche mis sie en door een vertegenwoordiger van den mi nister van buittenlandsche zaken. Hij arriveerde met den Italiaanschen konink lijken trein. Aan het station bevonden zich de Prinsessen Helena van Irene van Grieken land, de Fransche prinses Frangoise met prins Christophe benevens stedelijke autoriteiten. Een compagnie carabiniers bracht de eerbewijzen. De koning begaf zich naar de Villa Sparta, waar hij tot Woensdag de gast zal zijn van zijn zusters. Tijdens zijn verblijf zal de koning een bezoek brengen aan de graven van koning Con- stantijn en koningin Sophie en koningin Olga. Er zullen regelingen worden getroffen voor het overbrengen van hun sïoffelijk overschot naar Griekenland. Volgens de Grieksche bladen hebben de ex- gezant van Griekenland te Parijs, Romanos, en de gewezen minister van Buitenlandsche Zaken, Rouphos, besprekingen gevoerd met Venizelos, die thans te Parijs vertoeft. Het doel van deze besprekingen zou zijn, zoo niet te bewerkstel ligen, dat de republikeinsche partijen haar adhaésie aan den nieuwen regeeringsvorm be tuigen, dan toch ten minste een toenadering tot stand te brengen om de thans bestaande on- eenigheid te verzachten. Na er den nadruk op gelegd te hebben, dat hij zich uit de actieve politiek had teruggetrok ken, zou Venizelos als zijn meening hebben te kennen gegeven, dat de republikeinsche partijen bij wijze van proef voorloopig het nieuwe regiem erkennen, onder voorwaarde echter, dat de ko ning de constitutioneel vrijheden volkomen in eere herstelt door strikte toepassing van de grondwet van 1911 en dat hij onmiddellijk am nestie verleent aan de veroordeelden, die bij den opstand van Maart j.l. waren betrokken. Veni zelos nam aan, dat hij persoonlijk geen voor deel zou hebben van deze amnestie. Zijn uit latingen zouden den koning zijn medegedeeld. Men weet evenwel niet, hoe de koning deze heeft opgevat. Ook de liberale partij is bereid mede te wer ken aan het scheppen van een kalme sfeer en den economisehen opbouw van het land, wan neer de richtlijnen, welke de koning volgt, hier toe aanleiding geven. De republikein Michalacopoulos zou tot den koning een schrijven hebben gericht, waarin hij uiteenzet, onder welke voorwaarden het koning schap daadwerkelijk een factor van verzoening en nationalen voorspoed zou kunnen worden. TIENTSIN, 17 Nov. A.N.P. Japansche troepen tot een sterkte van vele duizenden zijn gisteren in Noord-China opgerukt in verband met de autonomistische beweging in dat ge bied. Per trein zijn veldkanonnen, tanks en ander oorlogsmateriaal naar de strategische punten gezonden. ROME, 17 Nov. Maandag zullen de sancties in werking treden. Dat beteekent, dat vanaf 18 November de wegen van Ita lië en Engeland uiteen zullen graan, in ieder geval voor zoo ver Italië betreft. Dit feit kan niet worden ontkend. Samenwerking en misschien zelfs vriendschap zullen wel licht kunnen worden hersteld, misschien zelfs eerder dan wij denken, maar vertrou wen en goede gezindheid zijn voor deze generatie verloren en misschien zelfs wel voor goed. Dit zijn sterke woorden en ik schrijf ze niet aan na langdurige overdenking van de situa tie en de stemming hier in Rome neer. De Volkenbond speelt geen rol in de algemeens opinie der Italianen. De mogelijkheid van her nieuwde samenwerking en vriendschap, die tot aan den dag van morgen nog steeds leek te bestaan, wordt na den achttienden November zeer veel kleiner. Diplomatieke onderhandelin gen zullen van dien dag af door de sancties nog extra bemoeilijkt worden. De Groote Fascistische Raad heeft in zijn zitting van hedennacht, zooals kon worden verwacht, het besluit van de Italiaansche re geering en bevolking bevestigd en zich uit gesproken voor hardnekkigen weerstand te gen de sancties. Onder de aanwezigen in deze nachtzitting bevonden zich generaal Balbo, Marconi, Gran- di en tal van andere op den voorgrond tre- HSINKING, 17 Nov. (A. N. P.) De re geering van Mandsjoekwo is voornemens een wet et te kondigen, die ten doel heeft, tot de stabilisatie der valuta te geraken. De wet zou op 1 December van kracht worden. Oud-president Herbert Hoover heeft een rede gehouden aan een diner van de „Ohio Society", waarin hij zeide, dat volkomen gebroken moet worden met de fiscale en monetaire politiek der regeering-Roosevelt. Hij verklaarde, dat deze politiek speelt met de toekomst van een volk en de Vereenigde Staten reeds voor den drempel eener verwoestende inflatie heeft ge bracht. Hij bepleitte een uit elf punten bestaand constructief fiscaal program, dat onder meer zou voorzien in het herstel van den gouden standaard, in het stopzetten van nuttelooze openbare werken en in het in evenwicht bren gen van de begrooting, niet door verzwaring def belastingen, maar door minder verkwisting. Een dergelijk program, aldus zeide Hoover, is noodzakelijk om de ramp, die de veiligheid van het volk bedreigt, af te wenden. Intusschen verklaarde hij van meening te zijn, dat teeke nen van beginnend herstel zijn waar te nemen. PARIJS, 17 Nov. (A.N.P.) Volgens een be richt uit Grenoble is tengevolge van den regen te vreezen, dat de door een aardverschuiving zwaar geteisterde Karthuizer stokerij opnieuw schade zal lijden. Zaterdag is een tot opslagplaats die nend gebouw van ongeveer 50 M. lengte inge stort. Een tweede gebouw dreigt eveneens in te storten. Er bestaat weinig hoop, dat het hoofd gebouw, waarin de distilleer-installaties zich be vinden, gered zal kunnen worden. Den geheelen nacht heeft een pionierafdeeling van ongeveer 400 man gewerkt ter voorkoming van een uit breiding der aardverschuiving. Door de tot dus verre aangerichte verwoestingen zijn 300 perso nen dakloos geworden. Er bestaat gevaar, dat door de aardverschuiving de in de nabijheid van de stokerij loopende bergbeek opgestuwd zal worden, zoodat men dan een overstrooming kan verwachten. H VERWACHTING: Meest matige Zuide- lijke tot Zuid-Westelijken, later weer krijn penden wind, half tot zwaar be- wolkt, later weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering H in temperatuur. EE H Hoogste barometerstand: 770.5 te Reval. S Laagste barometerstand: 740.1 te Shields. Zon op 7.26, onder 4.03. Licht op 4.33. Maan op n.m. 12.00, onder n.m. 12257. zï j§ Laatste Kwartier 18 November 12.56 v.m. mmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin! PEKING, 17 Nov. (Reuter). De gouver neur van Hopei heeft den Japanschen generaal Doihara medegedeeld, dat hij de Japansche eischen van 31 October aanneemt, op de vol gende voorwaarden le. Goedkeuring door Nanking. 2e. Dat hem niet zal worden gevraagd tegen den wil van de bevolking te handelen. 3e. Dat zijn verklaring niet zal worden be schouwd als het ter sprake brengen van de territoriale integriteit van China. Dit antwoord wordt momenteel door generaal Doihara bestudeerd. Naar van welingelichte zijde te Tientsin wordt vernomen, zal 20 November een autonome regeering van de Noord-Chinee- sche provincies worden geproclameerd. ASMARA, 17 Nov. (ANP) Het Zondagmorgen vroeg uitgegeven legerbericht van het Noorde lijk front deelt, volgens den oorlogscorrespon dent van het DNB mede, dat het corps- Maravigna den opmarsch naar de Takazze heeft voortgezet en bezit heeft genomen van een belangrijke plaats bij Timsjet, waar de rivier kan worden gepasseerd. Kleine afdee- lingen Abessiniërs trokken, toen het vuur ge opend werd, over de rivier terug. Op een an der punt van de Takazze is het tot een vuur gevecht gekomen, waarbij het gelukte den aanvoerder van de Abessinische voorhoede ge vangen te nemen. De verkenningsvluchten worden voortgezet tot het meer Asjangi. Antalo is gebombar deerd. De plaats schijnt thans volkomen door de Abessiniërs te zijn ontruimd. Van militaire zijde wordt gewezen op de onmogelijkheid voor de Abessinische strijdkrachten de Italiaansche troepen nog langer in den rug te verontrusten. De Abessiniërs pogen derhalve thans ten Zui den van de Takazze stand te houden. Van het Noordelijk front wordt gemeld, dat de Italianen ook In den afgeloopen nacht daar geen vorderingen hebben gemaakt. De Abes siniërs blijven door verrassende operaties de Italianen bij hun manoeuvres verontrusten en brengen de verbindingswegen in gevaar. Aan het Zuidelijk front vordert de Italiaan sche opmarsch langs de rivier Fafan lang zaam, waarbij van tijd tot tijd zware gevech ten geleverd moeten worden met afzonderlijk opereerende afdeelingen. Uit Djiboeti wordt gemeld, dat een Italiaan sche aanval bij Taboena afgeslagen is. De Italianen zouden daarbij groote verliezen heb ben geleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1