STADSNIEUWS Wei ll& Zoon Laatste Nieuws SUIKEMREUIE Him MAX TAK Man on*: fr1 SPEELT U LOTERIJ? Haarlem, 18 Nov. Vijf objecten goedgekeurd BARTELJORISSTR.26-28 MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 I Uitbreiding stadhuis en bouw ge bouw voor G. G. D. Heug lijke tijding ORDER VOOR WERF CONRAD Goudbaggermolen VRIJZ DEMOCR. BOND Rede minister Oud T eraardebestelling D. Goldschmeding Heemsteedsch Fanfare-corps „Excelsior" ZONDAGNAMIDDAGCONCERT H.O.V. Soliste Miek Engelenburg, piano BESTUURSRAAD R.K. VOLKS BOND Collecte voor het S. F. L. Vijf jaar „Bei-Canto" Kindervoeding MANTELS PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN Belastingverhooging te Heemstede Maar nog steeds het laagst Het ledenconcert der H.O.V. in den Stadsschouwburg Het Brokkenhuis Autobus brak as DR. J. W. VAN DIEREN Sobere plechtigheid op de begraaf plaats te Heemstede BINNENBRANDJE Kapstok met kleeren verbrand Anton v. Duinkerken voor de K.J.M.V. Verwer's hofje Gerestaureerd door architect B. Stevens „Historisch" v. Halem's Hoefijzerkantoor INZEGENING NIEUWE WONINGEN Van de Woninghouwvereeniging „St, Bavo" (Haarlem Oost) RONDGANG VOOR ST. NICOLAAS In de parochie van St. Jan Gecompliceerd ongeval Een doode, een gewonde HET COLPORTAGEVERBOD TE ZAANDAM De Hooge Raad heeft den over treder boete opgelegd INBRAKEN TE OVERSCHIE Voor eenige duizenden guldens aan sieraden ontvreemd ZWEMMEN Haarlemsche Dames Zwem- Poloclub „Zignea" en AGENDA Bioscopen 19 November Bioscopen N'FUWSTE HOLLANDSCHE FILM Ï?7ahMïM DAMMEN Haarlemsch R.K. Dam- genootschap ï?ÏI M' Nieuwe Haarlemsche Courant 18 Naar wij vernemen heeft de Regeering haar goedkeuring verleend dat de volgende objecten met steun van het Werkfonds in Haarlem worden uitgevoerd: 1 Verbouwing der Janskerk tot gemeente archief. 2 Het stichten van een nieuw gebouw voor den Gemeentelijken en Gezondheidsdienst. 3 Bouw van een brandweerkazerne. 4 Bouw van een aula op de nieuwe begraaf plaats aan den Vergierdeweg. 5 Vergrooting van het Stadhuis. Voor de uitvoering van de onder 1, 3 en 4 genoemde objecten had de Regeering reeds eerder haar toestemming verleend. Thans is door haar ook de bouw van een nieuw gebouw voor den G. G. D. en van de uitbreiding van het stadhuis goedgekeurd. Over dit laatste heb ben wij reeds in eenige artikelen nadere mede- deelingen gedaan. De perceelen naast het stad huis in de Koningstraat tot aan de Jacobyne- straat en in de Jacobijnestraat tot de Open bare leeszaal worden gesloopt en daarvoor in de plaats komt een groot gebouw. Een archi tect hiervoor is nog niet aangewezen doch de benoeming wordt thans urgent. In het gebouw zullen de bureaux van den Burgerlijken Stand en Bevolking ondergebracht worden, waardoor die aan de Raaks zullen ver vallen. Het gebouw van den Burgerlijken Stand kan dan worden afgebroken en de Raaks verbreed. By informatie bevestigde wethouder W. J. B. van Liemt, dat de goedkeuring van de Regee ring voor de uitvoering van de objecten Zaterdagmiddag ten stadhuize is ontvangen. Nu deze goedkeuring door dg autoriteiten in Den Haag verleend is, zijn binnenkort in den Gemeenteraad nadere voorstellen voor de ver wezenlijking van de plannen te verwachten. Voor de Haarlemsche werkloozen is dit bericht over de a.s. uitbreiding van werkgelegenheid in onze stad een heuglijke tijding 1 Nu de werkzaamheden bij de Werf Conrad te Haarlem aan den grooten tinbaggermolen voor de Billiton Maatschappij te Den Haag, vrij ver gevorderd zijn, is het zeer verblijdend melding te kunnen maken van een groote be stelling, die deze werf heeft bemachtigd, n.l. van eep goudbaggermolen. De opdrachtgeefster is de N.V. "Exploitatie- Maatschappij Bengkalis, Den Haag, die, nadat haar directeur een studiereis naar de voor naamste mijnbouwcentra had gemaakt, de be stelling bij de Werf Conrad heeft geplaatst. De goudmolen zal ca. twee millioen kubieke meter grond per jaar kunnen verwerken en zal in bedrijf worden gesteld op de goudconcessies van de Exploitatie-Mij. Bengkalis in Sumatra. Een belangrijk punt is, dat de Werf Conrad de bestelling heeft gekregen na hevige concur rentie met Engeland en Amerika. De molen zal worden gebouwd in de gecom bineerde bedrijven van Werf Conrad en Stork Hijsch te Haarlem. De Kieskringfederatie Haarlem van den Vry- zinnig-Democratischen Bond had Zaterdagmid dag in het Concertgebouw te Haarlem een ver gadering belegd voor leden en introducé's, in welke vergadering de Minister van Financiën, Z. Exc. mr. P. J. Oud, een rede heeft gehouden. Z. Exc. verdedigde de door de regeering ge voerde politiek en lichtte deze op verschillende punten toe, zoo b.v. ten aanzien van het vraag stuk der salarissen en pensioenen, van het on derwijs en van de belastingen. Na afloop van de rede, die veel bijval vend by het talryk gehoor, had een levendige ge dachten wisseling plaats. Zaterdagmiddag had onder zeer groote be langstelling op de algemeene begraafplaats te Heemstede de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer D. Goldschmeding, een der oud-firmanten en president-commissaris der N. V. Piano en Orgelhandel G. A. Goldschme ding Behalve het personeel van de verschillende zaken uit Haarlem, Amsterdam, Rotterdam en Hilversum, waren verschillende vertegenwoor digers van kerkelijke instellingen der Gerefor meerde kerk, waar de overledene een zeer voor name plaats had ingenomen, aanwezig. Het woord werd eerst gevoerd door Ds. A. Dondorp. Namens de directie, commissarissen, aandeel houders en familie sprak een neef van den overledene, de heer D Goldschmeding. Namens het personeel tenslotte de heer Carpentier, chef- boekohuder. De jaariyksche muziekuitvoering van het Fan farecorps „Excelsior", waarover Reynier van 't Hoff nog altijd den scepter zwaait, vond Za terdagavond in „Dreefzicht" plaats. Door het ensemble werd uitgekomen met een aantal aar dige fanfare-nummers, waarin de Marche Tri- omphale van Wittman „L'entrée des gladiatéurs" en de Concertwals van Waldteufel ons wel het meest bekoorden om het over 't algemeen goed volgehouden rhythme en den beschaafden toon, waarby ook de zuivere stemming goed werd be waard. In de beide nummers van Renaud en Dewandeler slaagden de blazers minder goed ln het volgen der intenties van den dirigent, en zeker zullen zy op het Concours in Midden- beemster en te Amsterdam met grooter accura tesse hebben gespeeld om er den Eersten prys mee te verdienen. Want het accurate inzetten, de geiykheid en hier en daar ook de zuivere intonatie lieten nog al eens te wenschen over. In de Concertwals van Waldteufel klonken de walsthema's zooals gezegd wel aardig en be schaafd van toon, maar waren de overgangen niet steeds vrij van rhythmische slordigheden. Het door den dirigent goed opgevatte acceleran do aan het slot werd wat al te traag opgevolgd, zoodat hier veel van het effect verloren ging. Voorts mogen vooral de kleine koperpartyen zich toeleggen op een zuivere intonatie. Zoo noodig hooren we liever eens een wat scherper inzet en klank, dan een die wel zacht en ge reserveerd is van toon, maar niet onberispeiyk zuiver. Vooral ook by het passagespel diene men hierop acht te slaan. Het kwartet der. Saxophones, dat een speciaal hiervoor gearrangeerde compositie, het Menuetto van Bolgini speelde, kon ons zoowel wat klank als wat samenspel betreft, slechts matig beko ren. Het maakte den indruk alsof de partijen slechts oppervlakkig werden gekend en alsof ieder te veel de handen vol had met het eigen instrument om op den samenklank en de ge lijkheid met de collega's, resp. „colleginnen" zooals de Duitscher zegt, te kunnen letten. Dat was jammer, want het werkje is niet onaardig van factuur. Een andere maal moge het saxophoon-kwartet ten slotte revanche nemen. De dames-leden werden met bloemen vereerd. Na de opgewekte marsch van Les Hirondelles de Vlene, was het woord verder aan een drietal ,,Vroolijke Jantjes" uit Hilversum, die met een groot en leutig programma de aanwezigen verder den nog langen avond amuseerden. J. S. Door ziekte van de harpiste verviel Zondag middag de Schotsche Marsch van Debussy van het programma, welke marsch overigens wel eenigszins vreemd de eerste programmahelft zou hebben afgesloten. Met „Figaro's Hochzeif'-ouverture van Mozart, die kernig en strak werd gespeeld, en die dit beter dan ander werk van den teeren Ween- schen meester kan hebben, werd deze auditie, die in den Stadsschouwburg plaats vond, ge opend. En dan trad Miek Engelenburg, de soliste van dezen middag, leerlinge van wijlen Evert Cor nells en den Franschen pianist Rob. Casadesus. voor het voetlicht om ons het Piano-Concert voor te spelen van Mozart, in C gr. t. (no. 467, K V.). Men geeft aan dit concert sedert eenigen tijd de voorkeur boven het andere werk in C-dur (no. 503) ofschoon dit laatste een zeer brillant werk mag heeten. Doch de vorm van het Zon dagmiddag gespeelde concert is meesterlik. Kla vier en blazers, de laatsten zeer zelfstandig be handeld, wisselen elkaar in het eerste deel af met neventhema's, terwijl in de doorvoering de solist een geheel nieuw thema brengt. Het An dante bevat een wïd uitgesponnen cantilene, eerst in F. later in As-dur weer herhaald, met pizzicato-begeleiding der strykers. Het Finale rondo is zeer geestig en vol echten Mozart- schen speelschen humor. De houtblazers heb ben in het geheele werk een vaak zeer byzon- dere begeleidingstaak en zorgen mede vooral voor de typische kleur van het geheel. Wat de techniek in dit werk aangaat, deze vergt van den solist uithoudingsvermogen en veelzijdigheid van uitdrukking, vooral in het passage-spel. Miek Engelenburg voldeed aan deze eischen over het algemeen wel bevredigend, al was haar artisticiteit nog niet van groote allure of haar soepelheid van spel nog niet overrompelend. Daarvoor is haar aanslag en speelwijze mogelijk nog wat Fransch georiënteerd. Haar techniek is in ieder geval zeer ontwikkeld. Zij moge zich echter hoeden voor te zwaar accentueeren van het linkerhand-spel, een fout waarin vele spe lers vervallen, die aan die veelal zwakke zyde juist extra aandacht hebben geschonken, en nu in het tegendeel van wat zij verbeteren willen, verzeild geraken. De pianistische kleur van het geheel had iets levendiger kunnen zijn, terwijl de gespeelde ca dens stilistisch en modulatorisch, ja bij oogen- blikken zelfs ook technisch uit den toon viel. Gezien de vele moeilijkheden echter, waar aan in dit concert het hoofd moet worden ge boden een prestatie die zeer te loven was en waarvoor de aanwezigen de jeugdige kunstena- resse, die bloemen kreeg, hartelijk dank brach ten. Na de pauze prijkte Dvorak's machtige werk ,-Aus der neuen Welt" op het programma. Aan gezien we hierover echter nog in ons verslag van Woensdag der vorige week gewaagden, mo gen we het bij deze gelegenheid onbesproken laten. Rest ons reeds bij voorbaat te vermelden dat het Zondagmiddagconcert der volgende week, dus op 24 November as., wederom in den Stads schouwburg plaats vindt, waarbij Marinus Adam als dirigent zal optreden en Mevrouw G. Stotijn Molenaar de soliste zal zijn. Men onthoude dag, plaats en uur! J. S. Donderdag 21 November houdt de R.K. Volks bond een bestuursvergadering des avonds acht uur in het gebouw St. Bavo, waar o.a. aan de orde komt de begrooting van den R.K. Volks bond en van het gebouw St. Bavo. Tevens het stellen van candidaten voor de besturen kiesvereeniging in de vier districten. der Gisteren heeft pater Borromaeus de Greeve in de St. Jozefkerk onder alle H.H. Missen een predikatie gehouden voor het 6t. Francis- cus Liefdewerk. De collecte bracht op 300.—. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Dubbel Mannenkwartet „Bel Canto", direc teur de heer P. M. Germes, werd Zondag in de feesteiyk versierde zijzaal van het café-restau rant „Spoorzichteen druk bezochte receptie gehouden. Vele afgevaardigden van zustervereenigingen en kwartetten alsmede eenige particulieren maakten van deze gelegenheid gebruik het ja- bileerende kwartet met zyn le lustrum te com plimenteeren. Het woord werd o.a. gevoerd door afgevaar digden van de Liedertafel „Haarl. Zanggenot", „Het Haarl. Postaal Mannenkoor", de Dubbel Mannenkwartetten „Haerlem", „Internos" en .Aurora", het Solo Mannenkwartet „Euphonia" en het Gemengd Dubbel Kwartet „J. s. Bach". Fraaie bloemstukken waren gezonden, eer.ige koorwerkjes en een enveloppe met inhoud wer den aangeboden, terwijl ook schrifteiyke biyken van belangstelling, gelukstelegrammen, enz., waren ingekomen. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1282 porties: Overtonstraat 2008 porties: Byzantiumstraat 923 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 105 porties verstrekt. MET BONT GEVOERD WINTERMANTELS Bontwerker ij Dameskleedermakerij In ons blad van 15 dezer, waarbij wy de gemeentebegrooting van Heemstede bespraken, wezen wij er op, dat Burgemeester en Wethou ders van Heemstede hebben voorgesteld 25 op centen te' heffen op de hoofdsom der Vermo gensbelasting. Velen van onze lezers zullen zich, naar aan leiding van dit bericht hebben afgevraagd hoe de druk der plaatselyke belastingen in Heem stede zal worden in vergelijking met dien van de omliggende gemeenten, met name Haarlem en Bloemendaal. Het onderstaand overzicht toont duideiyk aan, dat, wanneer dit voorstel wordt aangeno men, Heemstede voor 1936 nog steeds de laagste belasting zal heffen. Bloemendaal: Gem. fondsbelasting klasse I 35 opcenten: personeele belasting klasse IV 117 opcenten; vermogensbelasting 25 opcenten, straat- of wegbelasting geene; bijzondere tarie ven voor de personeele bel. geene. Haarlem: Gem. fondsbelasting klasse II 55 opcenten: personeele belasting klasse III 185 opcenten; vermogensbelasting 40 opcenten: straat- of wegenbelasting ja; bijzondere tarieven voor de personeele bel. ja; motorrijtuigen 50 pCt. verhooging van de hoofdsom. Heemstede: Gem. fondsbelasting klasse I 25 opcenten; personeele belasting klasse IV Ï10 opcenten; vermogensbelasting thans geen op centen, voorstel 25; straat- of wegbelasting geene; byzondere tarieven voor de personeele bel. geene. Door plaatsing in de lie klasse wordt ieders inkomen 100.hooger gesteld dan het werke- lyk inkomen. Dinsdag zal het ledenconcert der H.O.V. in den Stadsschouwburg plaats vinden. Het pro gramma voor dien avond heeft een uitgespro ken Belgisch karakter, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het feit dat alle werken in eers.te uitvoering gaan. Medewerking aan dit concert wordt verleend door mevr. Berthe Se- roen en den solo-cellist van het Residentie-or kest Charles van Isterdael. Z.Exc. Charles Mas- ltens, de gezant van België, zal dit concert by- wonen. De te Bloemendaal gehouden collecte van „het Brokkenhuis" heeft 350 opgebracht. Hedenmorgen om tien minuten voor zeven brak de achteras van een autobus in de Kruis straat, juist op ae rails van de tramlijn Haar lemLeiden, waardoor eenige stagnatie ont stond. Onmiddellyk werd het personeel van de N.Z.H.T.M ontboden, dat spoedig met materiaal ter plaatse was, om den bus van de rails te evr- wijderen. De bus werd naar de Nieuwe Groen markt getransporteerd. De dienst der N.Z.H.T.M.-tram Haarlem Leiden ondervond 15 minuten vertraging. Talryke vrienden, kennissen, collega's, leer lingen en oud-leerlingen van den Donderdag te Bloemendaal overleden leeraar van het Ken- nemer Lyceum, dr. J. W. van Dieren, waren Zaterdagmiddag in de aula op de Alge meene begraafplaats te Heemstede bijeenge komen, om den overledene, wiens stoffelijk overschot heden op Terschelling ter aarde zou worden besteld, de laatste eer te bewyzen. Als eerste spreker trad dr. Jac. P. Thysse uit Bloemendaal naar voren, die dr. van Dieren schilderde als vriend, leeraar, leerling, mede strijder en mensch. Slechts drie weken heeft hy gewerkt aan het Lyceum en de proef, waarop menig jong leeraar gestrand zou zyn: om te gaan met en de harten te winnen van de leer lingen van een tegenwoordige middelbare school, heeft hy met glans doorstaan. Zooiets presteert men niet op grond van groote geleerd heid of paedagogische training. Alleen hy, die een reine kinderziel en een warm jongenshart bezat, was hiertoe in staat. „Ik heb hem begeerd niet alleen als myn op volger als leeraar, doch van mijn heele leven," zoo eindigde dr. Thijsse. Dr. Th. J. Stomps, rector magnificus van de Universiteit te Amsterdam, noemde den over ledene een hard werker, begaafd met een bui tengewoon verstand en een groote liefde voor de natuur. Na Januari 1931, toen hy voor zyn doc toraal examen op schitterende wyze slaagde, begon voor hem de mooiste tijd van zijn leven, werkend aan zyn dissertatie, woonde hij op Ter schelling, dat hem zoo na aan het hart lag. Na zijn promotie in 1934 vervulde hy eenigen tijd op kranige wijze het leeraarsambt aan de H.B S. te Utrecht. Hy heeft niet tevergeefs geleefd, als een lichtend voorbeeld voor velen is hy heen gegaan, de wetenschap verloor in hem een groot man. Er zyn byna geen woorden te vinden, die uitdrukking geven aan onze gevoelens," aldus, spr., „hier past slechts berusting." Vervolgens werd nog het woord gevoerd door dr. Joh. H. v. Burkom, namens de Nederland- sche Natuurhistorische Vereeniging, door den heer W. Jansen, namens de Zuiderzeecommis- sie, door dr. Scheygrond uit Gouda, namens de Sociologische Werkgroep, waarvan de over ledene een der oprichters was, en door den heer de Wit, namens de biologenver. „Congé". Namens leeraren en leerlingen bracht 'dr. de Vletter den overledene oprechten dank voor hetgeen hij voor het Lyceum heeft gedaan. Laatste spreker was ds. Vossers, oud-predi- kant van Terschelling, waarna een broer van den overledene de aanwezigen bedankte voor de belangstelling. In den prillen Maandagmorgen het was nog voor half vier werd brand gemeld in een garage aan de Olmenstraat, in gebruik bij de taxi-onderneming van den heer F. Deze was gelukkig bytyds wakker geworden en had, toen de brandweer arriveerde, het brandje reeds grootendeels bedwongen. Het bleef beperkt tot een kapstok met werkkleeren, die met een deel van een houten stellage slachtoffer der vlam men werden. De brandweer heeft met de tuin slang, waarmee de heer F. de vlammen had ge doofd, nog wat nagespoten, behoefde verder echter geen dienst te doen. Waarschynlijk is de brand ontstaan door de vonk van een siga ret, die op den vetten grond by den kapstok is blijven smeulen. Op de wekelyksche bijeenkomst van de KJMV „St. Augustinus" hield de bekende let terkundige, Anton van Duinkerken uit Am sterdam een voordracht in de muziekzaal van het cafe-restaurant Brinkman en las daarby uit eigen werken. De heer v. Duinker ken heeft voor de KJMV al eens meer zeer Interessante lezingen gehouden en ook nu weer wist hij op buitengewone wyze zijn gehoor met een nimmer falende vlotheid te boeien. De talrijk opgekomen Haarlemsche KJMV-ers, waarby zich vele Heemsteedsche collega's had den aangesloten, toonden groote aandacht en hebben ongetwyfeld een helder inzicht ln het door den heer van Duinkerken besproken onderwerp gekregen. Het is helaas maar al te waar dat smaak voor de literatuur bij verschillende jonge mid denstanders nog zoo weinig aanwezig Is. En toch: de mensch leeft niet van brood al leen! Ook belangstelling voor het cultureele behoort tot de noodzakelijke levenswaarden. Daarom was het zoo juist gezien van het bestuur van de KJMV „St. Augustinus" om Anton van Duinkerken uit te noodigen zijn lezing te houden. Uit het succes bleek wel hoe ook de leden de voordracht op prys stelden. Aanpassend aan deze lezing had de firma H. Coeberg een overzichtelijke, zij het kleine, tentoonstelling van Anton van Duin- kerken's werken gearrangeerd. De voorzitter van de Haarlemsche KJMV, Een vrome vrouw, Margaretha Klaes Lotsen- dochter, weduwe van Jan Jansz. Verwer, had by uiterste wilsbeschikking, 25 Augustus 1593, voor schepenen van Haarlem verleden, bepaald: „dat alzulke zeven Kameren met haren erven, als zy by haar leven had laten timmeren op het Klein Heiligland, ten eeuwigen dage om Gods wil zouden gaan om bewoond te worden door oude deugdelyke vrouwen." (Haarlemsche Hof jes door J. Craandyk). Dit hofje, dat nu onder beheer staat van de Regenten van het R. K. Wees. en Armenhuis „St. Jacob" te Haarlem, gaf aan een zevental vrouwen vrye woning en behoorde tot de drie oudste hofjes van Haarlem. Het hofje bestond uit zeven kleine, onbelang rijke huisjes, niet meer dateerend van 1593, ge groepeerd om een binnenhof; toch heerschte hier zooals by vele Haarlemsche hofjes, een rustige, intieme sfeer. De huisjes voldeden geenszins aan redelijk te stellen eischen van gemak en hygiëne Jammer genoeg moet dit van onze meeste oude hofjes woningen gezegd worden, aldus „Het R. K. Bouwblad". Begin 1935 was dit hofje uitgestorven en ver keerde in een staat, dat aan restaureeren niet meer te denken viel. Het terrein was te klein om huisjes volgens tegenwoordige eischen om een binnenplaats te groepeeren. „Zeven kame ren voor oude, deugdelyke vrouwen" moest wor den: „twee beneden- en twee bovenhuisjes voor oude echtparen". De gemeenschappelijke tuin heeft aan de Oostzijde door een smalle gang verbinding met het Groot Heiligland, zoodat het gaan en komen over den tuin kan plaats hebben. De uitvoering is: gevelmetselwerk van oude Rijnsche, roode handvormsteen, het dak ge dekt met roode verbeterde Hollandsche pannen, de gangwand van gele Friesche steen, vloer met plint van hardsteen en gekarbolineerd houten plafond. Het gevelsteentje is van den beeldhouwer M. Andriessen. Het is stil en vredig in deze kleine woningen voor oude lieden; beknopt en nauw-afgemeten zijn de ruimten, zooals het leven en werken hier vragen. Goed is het licht in de vertrekjes; achter, in de woonkamers, geven groote ven sters' uitzicht op het tuintje (nog niet aange legd), voor, in de slaapkamers, kleinere ramen, van waaruit men ln de zeer smalle, stille Rave- lingsteeg ziet. In heldere, blye kleuren (wit en geel) is alles afgeverfd. Toch is er allereerst iets ernstigs in en om deze huisjes, iets van den ernst en de waardigheid, welke vele oude men- schen als een rijkdom bezitten, gewonnen in den stryd en den kommer van het leven. Zeker dit hofje van Stevens heeft iets ar- chaiseerends, iets „historicistisch". Liever had ik ln dezen nieuwbouw dezelfde sfeer gevonden van innige omslotenheid zonder te worden her innerd aan Vermeer en Pieter Hooch. Maar ik ben ervan overtuigd, dat een architect als B. Stevens niet gerekend kan worden tot dege nen wien men 'n „een voortsloffen in historicis- tische richting" kan aan wry ven. Niet alleen heeft zijn liefde voor traditie, voor het op eigen bodem, uit eigen volksaard gegroeide, niets ge meen met academische star-zinnigheid, maar men zou ook de klaarheid, de frissche ordon nantie in zyn werk wel zéér miskennen, indien men hem aan het in het motto gewraakte kwaad ging schuldig achten. Moge in het Haar lemsche hofje het zeventiende-eeuwsch „ac cent" zwaarder wegen dan het eigentydsche, waar treft men in onze dagen van oppervlak kigheid en grootdoenerij bij het bouwen van een woning nog wijsheid en ingetogenheid aan? Dat beide h i e r te vinden zijn, is een positieve waarde, welke meer gewicht heeft dan de haas tige, op effect beluste architect van vandaag vermoedt. Koopt dan spoedig Uw geluk bij Schoterweg 3 - Haarlem - Telef. 13370 (tevens thans de bondsvoorzitter), de heer J v. d. Berg, sprak een kemrijk openings- en slotwoord. t Het complex van twee en vijftig woningen van de woningbouwvereeniging „St. Bavo", Haarlem (Oost) aan de Bastiaanstraat is reeds geruimen tijd bewoond. Dezer dagen is t com plex van 26 woningen aan de Duncklerstraat in gebruik genomen. A.s. Zaterdagmiddag 23 No vember, des namiddags half drie zal de plech tige Inzegening van deze woningen geschieden door den zeereerw. heer pastoor F. Roovers van de parochie van den H. Joannes den Dooper. De plaats van samenkomst is een der lokalen van de Kleine-Theresiaschool, ingang Dirk Schaferstraat. Velen herinneren zich nog wel de vorig jaar succesvol gevoerde St. Nicolaas-actie in de pa rochie van St. Jan. St. Nicolaas maakte toen ln een luxe auto een rondgang door heel de parochie en mocht bijna van iederen parochiaan een gave of gift ontvangen. Daardoor had menig arm of noodlijdend gezin op St. Nicolaas een blijden avond door de gave, welke St. Nicolaas bracht. Zoo'n zelfde actie zal dit jaar weer gehouden worden. De rondgang zal nu gehouden worden Zaterdag 30 November. Gaven in natura, zooals levensmiddelen, schoeisel (nieuw), kleeding enz., maar ook geld, zijn zeer welkom. Voor het geld kunnen nuttige zaken gekocht worden. Zoo men iets bijzonders wil geven, dan wordt men verzocht, zich in verbinding te stellen met den weleerw. kapelaan Van Diest, pastorie Am- sterda-mstraat. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zaterdagavond te kwart over acht is de 24- jarige bakker C. S. uit Leiderdorp op den Kanaalweg te Leiden met zyn motorrijwiel opgereden tegen een fiets, die de 14-jar:ge C. M. aan de hand meevoerde. S. raakte door deze botsing de macht over zijn stuur kwijt en reed met zijn motorrijwiel in het Rijn en Schiekanaal .daarbij de fiets van M. in zijn val meesleurend. Een surveilleerend agent van politie en een burger haalden den zwaar gewonden motor rijder op het droge, waarna de inmiddels ge waarschuwde Eerste Hulpdienst hem ln zorg- vlekkenden toestand naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overbracht. Behalve ver schillende verwondingen aan het Hoofd en ge laat had de ongelukkige een zware hersen schudding bekomen. In den afgeloopen nacht is hij aan zyn bekomen verwondingen bezwe ken. De 14-jarige M. brak het rechter onderbeen en kreeg eveneens een hersenschudding. Ook dit slachtoffer werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Hedenmorgen was zijn toestand redelijk. De Hooge Raad heeft heden arrets gewezen in de zaak van J. C. V., die een principieele beslissing wilde uitlokken over de wettigheid van het Zaandamsche colportageverbod en dit daarom overtrad. Zoowel de kantonrechter als de rechtbank te Haarlem hebben V. ontslagen van rechtsvervol ging, waarop de O. v. J. cassatie aanteekende. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat het by de wet van 31 Januari 1931 in de ge- meenewet opgenomen voorschrift van art. 169 delegatie van wetgevende bevoegdheid in ver ordeningen van den raad of B. en W„ nopens, in de verordening aangewezen onderwerpen, geoorloofd is komen verklaren, zoodat hier geen sprake kan zijn van verboden delegatie van ver ordende bevoegdheid. Op dien grond is het vonnis van de rechtbank vernietigd en V. ver oordeeld tot f 1 boete. Zondagavond zijn op twee plaatsen te Over- schie inbraken gepleegd, vermoedelijk door de zelfde personen. Eerst is er ingebroken bij den heer Zeilstra aan het Blankenburgerpark. De inbrekers heb ben. alles doorzocht, doch niets medegenomen. Daarna hebben zy in het daarnaast gelegen huis, waar de bewoners eveneens afwezig waren, voor eenige duizenden guldens aan sieraden gestolen. Vermist worden o.m. een kostbaar collier met briljanten, een briljanten ring, twee diamanten kettinkjes, eenige gouden ringen en twee gouden horloges. Op Zondag 24 Nov. a.s. worden de jaariyk sche zwemwedstrijden van de demes zwem- en poloclub „Zignea" gehouden in Stoop's Bad te Overveen. Het programma biedt veel aantrekkelyks en bevat behalve verschillende zwemnummers, waarop door de verschillende zwemvereenigin- gen in Haarlem en Omstreken druk is inge schreven, o.a. een nummer schoonspringen, hinderniszwemmen, figuurzwemmen door de Zignea-dames zelf uit te voeren, terwijl de Gebouw „St. Bavo" Bestuur Retraiteclub, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur Gew. com. Landstorm Kennemerland, 8 uur. Stadsschouwburg Centraal Tooneel: „Drie dagen onder de levenden", kwart over 8. Gem. Concertzaal Bouwmeester's revue „Met vlag en wimpel", 8 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102 Tentoonstellingen 107 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kunst S. O. S.", 10—5 uur. Parochiehuis „Domi" Overveen Propa- gandavergadering R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond Concert „Kunstkring Heemstede", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Jaar vergadering IJsclub voor Haarlem en omstre ken, 9 uur. Luxor „De Borretts van Wimpelstreet', 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „De Kruistochten", 2.S0, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Mynheer zoekt zijn woning", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Vergane glorie", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau, 8 uur Haarlemsche Kerkzangers, half negen Cursus R.K. Volksbond, 8 uur Tramper soneel, 8 uur Gecombineerde besturen melk handel, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Accor deonclub D. S. V., 8 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstellingen, 107 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 105 uur. Atelier Leo H. Halpcm Bloemendaal Tentoonstelling, 105 uur. Stadsschouwburg H. O. V.-concert, kwart over 8. Gemeentelyk Concertgebouw: Bouwmeester revue, 8 uur. Restaurant „De Kroon" Alliance Fran- eaise", half 9. Luxor: „De Borretts van Wimpelstreet", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De Kruistochten', 2.30, 7 en 9.30 uur. Rembrandt: „Mynheer zoekt zijn woning", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vergane glorie", 7 en 9.15 uur. TEL: 17456 Naar den bekenden roman van Henri van Wermeskerken middag zal worden besloten met een polowed- strijd heeren H. P. C.Leiden. Als hoofdnummer van het programma ver melden wij nog het verzwemmen van den „Dr. Merens" wisselbeker voor meisjes van M. O. scholen, hetwelk altyd een van de meest spor tieve elementen vormt. Ten slotte zy nog op gemerkt, dat ook eenige speciale nummers voor M. O. scholieren, zoowel voor meisjes als jon gens, zijn toegevoegd. Bovengenoemde vereeniging verzoekt ons te melden, dat de clubavond is verzet naar Dins dagavond. Het clublokaal is gevestigd in café Bos, Soendaplein. Speeltijd van 812 uur. Over: VERGADERGELEGENKEID. Mynheer de Redacteur, Namens het Bestuur der Nederiandsche Unie van Bellamyanen, verzoek ik U beleefd op name van onderstaand artikel, als Ingezonden stuk, waavoor by voorbaat beleefd dank. Nu binnenkort de verscherpte bepalingen ten opzichte van openbare en besloten vergade ringen in toepassing zullen worden gebracht, lykt het ons goed even te wijzen op de even- tueele nadeelen, wélke er o.i. voor vele orga nisaties aan vast zitten. Hoezeer het ook valt toe te juichen, dat de overheid wat betreft de veiligheid by ver gaderingen strengere normen gaat aanleggen, mag dit toch niet met zich brengen, dat de toch al schaarsche vergader-gelegenheden in Haarlem, nog meer beperkt worden. Er zullen zeer zeker lokaliteiten, welke tot nog toe ge schikt werden geacht, voor openbare of besloten by eenkomsten, voor deze doeleinden worden afgekeurd en dus niet meer voor diverse orga nisaties disponibel zyn. Het gevolg hiervan zal zyr, dat deze ver- eenigingen in het vervolg aangewezen zullen zyn, op beter ingerichte, dus duurdere zalen, wat voor het meerendeel, n.l. voor de finan cieel zwakkere organisaties, groote bezwaren met zich brengt. Het is alsnog te hopen, dat B. en W. hier mede rekening zullen houden, zoodat van dezen maatregel het organisatie-leven hier ter stede, niet de dupe wordt. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, T. H. v. d. HORST. Voorzitter der afd. Haarlem van de Nederl. Unie van Bellamyanen. 5® S< deS. Af,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2