De wisseling in het Italiaansch opperbevel SHAG Dobbelmcmn lekker. Ossche misdrijven ONZEN OMROEPER ZADELHOFFI MAARZOO Kerkelijk Leven DE BONO WEGBEVOR- DERD? ROOKWORST VOOR DE PIJP MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 ST. LAURENTIUSKERK TE ROTTERDAM H.H. WIJDINGEN Zware straffen opgelegdin twee zaken een nieuw onderzoek gelast Uitspraken Bossche rechtbank De brandstichting met vier slachtoffers Een inbraak te Oss Sneller tempo verwacht St. Jorismannen bijeen een nieuwe bonbon van DEENSCH-NEDERLANDSCHE VEREENIGING MR. P. G. v. TIENHOVEN Bank onthuld in de Oisterwijksche bosschen NED. AMBULANCE VOOR ABESSINIË ONZE TUINBOUWEXPORT NOG STEEDS DRUK BEZOEK AAN EGMOND De Drente is Zondag door velen bezichtigd MR. J W. A. M. BARON VAN LAMSWEERDE f DE NIEUWE GEZANT VAN SIAM VERKEERSSTREMMING IN NOORD-BRABANT STROO NAAR FRANKRIJK Een ventilator defect geraakt - De tragiek van den oorlog U houdt natuurlijk ook van I echte Geldersche I Vraagt daarom Uw leverancier I het merk DOETINCHEM dan eerst smult UI H HET CONFLICT IN DE KARTONINDUSTRIE H.M. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG FINANCIEELE SANCTIES TEGEN ITALIË Keef IBIS SHAG Is geen droge tabak, zooals de gewone Hollandsche pijptabak. Daarom moet de pijp met IBIS SHAG vooral zéér luchtig gestopt worden. Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en stopt er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken en daardoor brandt de rook op de tong. Stopt dus Uw pijpje IBIS SHAG luchtig en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt. IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp gewone Hollandsche rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. Een dubbel jubileum van kerk en Deken Zondag is te Rotterdam feestelijk herdacht en gevierd het honderdjarig bestaan van de St. Laurentiuskcrk in den Houttuin, en tegelijker tijd het veertig-jarig priester-jubileum van ka nunnik J. W. van Heeswijk, Deken van Rotter dam. In de kerk werd 's morgens een pontificale Hoogmis opgedragen door den kapittel-vicaris van Haarlem, Mgr. H. J. M. Taskin. Om twaalf uur vond in het parochiehuis aan de Nieuwe Haven een zeer druk bezochte re ceptie plaats. Daarna heeft tusschen half twee en twee uur de Rotterdamsche R. K. jeugd voor het parochiehuis, waarvoor de jubilaris had plaatsgenomen, gedefileerd. Aan dit défilé na men ongeveer drieduizend jongelieden deel. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan den Schiedamschen Singel is 's mid dags opgevoerd het „St. Laurentiusspel", dat zeer veel belangstelling heeft getrokken. In de pauze vond een huldiging van den jubilaris plaats. Daarbij heeft allereerst gesproken P. J. Maas, namens de huldigingscommissie. Deze bood als huldeblijk een som gelds van zesdui zend gulden aan, welke bestemd is voor de R. K. armen van Rotterdam. Vervolgens sprak Dr. Kleipool, lid van den Gemeenteraad, die mede namens den burge meester van Rotterdam gelukwenschen aan bood. Mgr. Taskin sprak namens de kerkelijke autoriteiten, waarna de jubilaris op hartelijke wijze dank heeft gezegd voor de gebrachte hulde. Des avonds werd 'n plechtig lof gecelebreerd, waarbij ook Mgr. Taskin aanwezig was. Kape laan H, Drost hield de feestpredicatie. In het Aartsbisdom Z.H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, tit.-Aartsbis- schop van Rusio en Coadjutor van Z. H. Exc, den Aartsbisschop van Utrecht, heeft op Zon dag 17 November j.l. in de kapel van het Semi narie Rijsenburg te Driebergen de vier mindere Orden toegediend aan de navolgende Eerw. Heeren Theologanten van voornoemd Semi narie C. A. M. van Beek, J. G. Bomers, J. W. Bos. C. de Bruijn, G. C. Dijkers, A. M. Goossens. Th. G. ten Hagen, A. B. Hulshof, C. J. M. Koch, A. B. Kolkman, Th. W. de Kruif, A. A. J. Kuiper, H. G. Kwakman, Th. A. van Leur, J. M. Mol- leman, F. G. A. Nieuwe Weme, W. H. A. Pas man, j. e. H. van Renswoude, C- J- M. Rond, H. w. J. C. M. Scholtens, B. A. M. van der Steen, C. Veeger, R. A. Visser en W. G. Wol- ters. En het Diaconaat aan de navolgende Eerw. Heeren Theologanten van het Groot-Seminarie „Rijsenburg": J. F. F. Backer, A. A. Th. Benschop, J. G. Boeker, G. J. Braakhuis, H. B. Doodkorte, J. Th. M. Elfrink, H. M. M. Fortmann, F. A. Gil- sing, R. H. F. Hegge, R. A. de Hosson, L. L. Lampe, A. W. B. H. J. Linthorst, A. J. J. M. Loman, A. G. de Meij, B. H. Meijer, S. Miede- ma, A. J. van der Nap, P. P. G. Pierik, M. Ron- dema, W. J. A. Ruyters, G. B. Sanders, C. F. J. Sandkuijl, J. J- M. Schmand, J. p. Tondeur. A. M. Veldhuizen, G. P. Versteeg en G. J. A. Willemsen. De Bossche rechtbank deed heden uitspraak in de Ossche strafzaken, die op 4 November j.l. werden behandeld. De doodslag op van G. De zaak tegen den 35-jarigen arbeider J. J. van B. (Koosje), die terecht had gestaan wegens doodslag op G. van Galen te Oss op 11 December 1929 gepleegd, werd naar den rechter-commissaris terugverwezen, om een onderzoek in te stellen naar het mes, waarmee de doodslag is gepleegd en naar het aandeel, dat M. de R. en Francisca de B. bij de gebeur tenis hebben gehad. Het O.M. had tien jaar gevangenisstraf ge- eischt. Wegens brandstichting op 10 Augustus 1926 in een woning te Oss, waardoor een vrouw en drie kinderen het leven verloren, werd de 32-jarige arbeider G. J. van G. en T. J. van B. (Dotje) veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De laatste wegens het medeplegen. De eisch Was twaalf jaar. De zaak tegen den 53-jarigen landbouwer X. L. van E. en den 47-jarigen arbeider N. J. van G., die terecht hadden gestaan wegens het uitlokken van de brandstichting, werd wegens onvolledigheid van het onderzoek opnieuw verwezen naar de zitting van 16 December ajs. Het O.M. had onderscheidenlijk acht en vijf jaar gevangenisstraf geëischt. De roofoverval te Lith De rechtbank veroordeelde den 36-jarigen J. J. van G. wegens den roofoverval op de gezusters van Eldijk te Lith, in den nacht van 30 op 31 Mei 1932, tot zes jaar gevan genisstraf. De eisch was negen jaar. De 32- jarige J. A. van den A. werd wegens mede plichtigheid tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was zes jaar. Wegens inbraak in den nacht van 15 op 16 October 1933 in de woning van W. Timmer mans te Oss, werd de 32-jarige T. J. van B. (Dotje) overeenkomstig den eisch tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, de 33-jarige P. J. van G. tot drie jaar en de 38-jarige P. J. van G. tegen wien zes "jaar was geëischt eveneens tot drie jaar gevangenisstraf. Bij alle opgelegde straffen werd het voor arrest in mindering gebracht. De plotselinge terugroeping van generaal de Bono naar Rome en de overdracht van het opperbevel in Oost-Afrika aan maar schalk Badoglio hebben heel wat veronderstel lingen en gissingen de lucht in gejaagd. Offi cieel heet het, dat de Bono met het uitwisschen van de „schande van Adoea", het bezetten van de linie AksoemAdoeaAdigrat, en de ver overing van Makalle de hem opgelegde taak heeft vervuld, zoodat hij thans beloond met den maarschalksrang en den dank der natie een welverdiende rust mag gaan genieten. De car rière van Grandi, die na zijn Geneefsche suc cessen als minister van buitenlandsche zaken wegbevorderd werd naar Londen om daar de leiding van het Italiaansche gezantschap op zich te gaan nemen, en de wijze, waarop ge neraal Balbo na zijn geslaagden massalen vlieg tocht naar Chicago tot luchtmaarschalk werd verheven en als gouverneur naar Lybië werd weggepromoveerd, schijnen den vermoedens voedsel te geven, dat ook de Bono thans aan den lijve heeft moeten ervaren, dat Mussolini in tegenstelling met Hitier geen al te groote Populariteit naast zich duldt. Mussolini is de groote en doelbewuste kracht, welke Italië in den Afrikaanschen oorlog heeft gedreven en het Italiaansche volk moreel steunt om nage noeg de geheele wereldopinie te trotseeren. In dien één veldheer heel de Afrikaansche cam pagne tot een zegevierend einde zou brengen, zou het voor hem moeilijk worden het meeren- deel der geoogste lauweren voor zichzelf op te eischen. Periodieke wisselingen in de legerlei ding maken het hem echter mogelijk de centrale domineerende hoofdrol te behouden en als een zon te stralen te midden der planeten, welke aan hem hun glans en glorie ontleenen. Hoe verleidelijk deze psychologische verklaring van de mutatie in het Afrikaansche opperbevel ook is, zij lijkt niet afdoende. En zoo worden er nog tal van andere veronderstellingen en gissingen geuit. De Bono is een oud en voorzichtig man en nu de veldtocht in een stadium is gekomen, waarin meer doortastendheid en vooral een sneller tempo zouden worden vereischt, zou hij hiet meer de juiste man op de juiste plaats zijn, temeer daar er meeningsverschillen tusschen hem en den veel jongeren en meer voortvaren den bevelhebber van 't Zuidelijk front, generaal De 24e jaarvergadering te Utrecht gehouden In hotel „Noord-Brabant" te Utrecht kwam Zondag de Ned. R.K. Bond van arbeiders (sters) in de slagers- en aanverwante bedrijven „St. Joris" in 24ste jaarvergadering bijeen, onder Presidium van den voorzitter, den heer J. H. Scharff (Amsterdam). De voorzitter spoorde de leden aan, juist in deze zware tijden, zich vol vertrouwen achter de organisatie te scharen. Na stemming werd de afdeeling Baam ge komen als controle-commissie 1936. De bestuursverkiezing aan de orde stellend, deelde de voorzitter mede, daarbij tevens de voorstellen te behandelen van de afdeelingen Deventer en Den Haag, die een uitbreiding van h»t rinofdbestuur voorstonden en wel van 7 op 9 leden. De vergadering nam de voorstellen aan met 3a i-eeen 28 stemmen. Do twee nieuwe bestuurders zullen gekozen V'o-den uit de vleeschwarenbranche (het Oos- te"i en het particulier bedrijf. Pij terugtrekking van den heer B. J. v. d. Ve"»t als candidaat voor de functie van com missaris in het Hoofdbestuur, werden de af tredende bestuursleden herkozen. De bespreking van tactiek en beleid van het Pestuur nam eeni°en tijd in besla". Bij dit punt kwnm ter snrake het vorig jaar dreigende con vict. TTit de hierover ter vergadering gevoerde besprekingen bleek voor ieder duidelijk, dat het toen door den Bondsadviseur ingenomen stand- Punt er toe geleid heeft dat uiteindelijk het succes aan de arbeiders is gekomen. Voordat werd overgegaan de afdeelingsvoor- st.ellen in behandeling te nemen, deelde de Voorzitter ten opzichte van enkele daarvan, han- do'oritie 0Ver de werk'oozepuitkeering mede. dat vpiziorino- piet alleen moeilijk, maar onmogelijk omdat zii te Den Haag onverbiddelijk wor- iten teruggewezen. Na de pauze werd allereerst het woord ge boerd door den secretaris van het R.K. Werk liedenverbond, den heer J. A. Schutte. Aanpassing is nog steeds aan de orde van ^en dag. In totaal moet nog 30pCt. van het keheele peil af. Een zeer gelukkig verschijnsel 'S. dat de algemeene opinie dien kant uitgaat, *i®t die 30 pCt. niet meer van de arbeiders kun- Pen worden afgehaald. Dit neemt echter niet dat zii nu moeten gaan denken er te zijn. f^uak is door hechte samenwerking een kracht m ontwikkelen, om den komenden stormen het hoofd te bieden. Men moet zich echter niet al leen in St. Joris één voelen, doch met de ge heele R.K. arbeidersbeweging. Want de maat schappij moet gestuurd worden naar een plan, ^elks grondslagen gebaseerd zijn op onze Christelijke beginselen. Maar dan is het zaak 'eder "oor zich een goed katholiek te zijn. Daar om spoorde de heer Schutte allen aan, deel te •Jemen aan de Katholieke Actie, voor de arbei ders verpersoonlijkt in de Credo Pugno-clubs. De Bondsadviseur J. Brink (Den Haag) ging n dit laatste punt door en beschreef het nut de kracht die er van zulk een kernvorming "'Wan. Wat betreft de voorstellen van de afdeelingen Naarlem en Nijmegen, werd de volgende con- ji'butie-regeling vastgesteld: A-klasse f7 tot en ?}et f9.99; B-klasse f 10 tot en met f 12.49; C- K1asse f 12.50 tot en met f 14.99. Tenslotte werd de begrooting voor 1936 na n langdurige bespreking vastgesteld. Minister de Graeff hersteld minister van Buitenlandsche Zaken, die bkele dagen wegens lichte ongesteldheid zijn j^mer heeft moeten houden, heeft Zaterdag- •htend zijn ambtsbezigheden aan het Depar tment hervat. Graziani, zouden zijn ontstaan over de wijze, waarop de oorlog 'zou moeten worden voortge zet. Maarschalk Badoglio, die thans het opperbevel van de Bono overneemt, heeft de reputatie van den knapsten strateeg van Italië te zijn, die bovendien op een rijke koloniale ervaring kan bogen. Korten tijd geleden heeft hij het Noor delijke front in Abessinië geïnspecteerd en daarbij zou hij tot andere conclusies zijn geko men dan de Bono meende te moeten trekken. Feit is, dat, indien de Italianen aan het Noord front zoo langzaam zouden blijven oprukken als zij tot nu toe in naar hun eigen zeggen bij voorbaat geëvacueerde of zich gretig onderwor pen hebbende gebieden deden, de gewenschte verbinding tusschen Erythrea en Italiaansch Somaliland waarschijnlijk niet vóór het aan breken van den nieuwen regentijd tot stand zou kunnen worden gebracht en dit zou volgens de Italianen toch in ieder geval moeten geschieden. In tegenstelling met de Bono, die een der fi guren van het fascistische viermanschap was, dat aan den kop van den befaamden marsch naar Rome marcheerde, heeft maar schalk Badoglio zich nimmer met de politiek ingelaten en zich uitsluitend bezig gehouden met militaire zaken. Door Badoglio tot opperbevelhebber in Oost- Afrika te benoemen, zou Mussolini de bewering willen logenstraffen, dat de Italiaansch-Abes- sinische oorlog een zuiver fascistische onderne ming is, waarmee men in enkele militaire leger- kringen niet ten volle zou instemmen. Dit laat ste veronderstelde motief lijkt ons het zwakst. Immers, het moge waar zijn, dat het fascistische régime den eersten en beslissenden stoot heeft gegeven aan de over het Volkenbondspact en de internationale verdragen betreffende Abessinië heenrollende oorlogsmachine, niet minder waar is, dat heel Italië de behoefte aan koloniale expansie voelt en dat de veldtocht in Afrika thans, nu hij eenmaal begonnen is, een natio nale zaak van den allereersten rang is geworden zoodat zelfs bekende Italiaansche niet-fascisten hun diensten aan den Duce hebben aangeboden om een uiteindellijke overwinning te helpen be vechten. Trouwens de Italiaansche natie onder Mussolini is zóó overwegend fascistisch en de dissidente groepen zijn er van zóó geringe prae- tische beteekenis, dat enkel met het oog op die groepen geen wijziging in de oorlogsleiding zou behoeven te worden aangebracht. Hoe dit alles ook zij, algemeen wordt verwacht, dat Badoglio in samenwerking met Graziani, thans meer vaart achter de Italiaansche oorlogsmachine in Abessinië zal stellen. Met welk gevolg is nog niet te voorzien, want te veel vaart kan hier evenzeer schaden als een al te groote traagheid, en bedachtzaamheid. Vijftienjarig bestaan te Kopenhagen gevierd Zaterdag vierde de Deensch-Nederlandsche Vereeniging in Kopenhagen haar 15-jar:g be staan. Men vereenigde zich aan een souper, waaraan o.a. aanzaten Hr. Ms. Gezant Ridder van Rappard, de Consul-Generaal Rietbergen, het Bestuur der Deensch-Nederlandsche Ver eeniging en vele andere vooraanstaande Neder landers en Denen. Het feest werd een groot succes, dank zij den goeden zorgen van de onvermoeide secreta resse, Mevrouw Kjeldgaard geboren Valeton. Ter gelegenheid van den zestigsten verjaardag op 19 Nov. a.s. van mr. P. G. v. Tienhoven, voorzitter der Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, heeft de ge meente Oisterwijk aan den feesteling een blijk van dankbaarheid en waardeering willen geven voor al het werk, dat deze voor Oisterwijks schoone natuur heeft gedaan. In de bosschen rond het Van Esscheven is Zaterdagmiddag onder groote belangstelling, o.a. van den Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, den burgemeester van Oisterwijk, eenige leden van Ged. Staten, eenige burge meesters uit de omgeving, een bank onthuld. De Commissaris der Koningin bracht hulde aan mr. v. Tienhoven namens het provinciaal bestuur. Heel Nederland zal dezer dagen de verdiensten van den jubilaris huldigen, maar mr. v. Tienhoven heeft met Brabant speciale relaties. Zijn liefde voor de natuur is gevormd in deze omgeving, waar hij vroeger heeft ge woond. De groote verdienste van den jubilaris is, dat hij bij de Brabranders de liefde voor de schoonheid van den eigen grond heeft gewekt. Vervolgens sprak de burgemeester van Oister wijk. Deze wees op de succesvolle samenwerking tusschen de Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten en de gemeente Oisterwijk. Reeds in 1927 besloot de gemeenteraad aan een der schoonste dreven den naam „van Tienhovenlaan" te verbinden en thans aan den vooravond van de herdenking van Uw 60sten verjaardag, acht Oisterwijks gemeente bestuur zich gelukkig den heer v. Tienhoven, die zooveel voor Oisterwijk gedaan heeft, in eigen gemeente te mogen huldigen, en wel door het aanbieden van deze rustieke bank, waaraan zijn naam onafscheidelijk zal zijn verbonden. Deze ,,van Tienhovenbank", ontworpen en uitgevoerd door den Oisterwijkschen gemeente architect Bernard Vriens, die daaraan met liefde zijn kunstzin en zorgen heeft gegeven, moge het stoffelijk bewijs zijn, en in verre toekomst blijven, van de groote achting, waar deering en erkentelijkheid voor al hetgeen de jubilaris voor Oisterwijk deed. Mr. v. Tienhoven dankte voor het blijk van waardeering en voor de hartelijke woorden. Na deze huldiging in de openlucht begaf het gezelschap zich naar Hotel „Bosch en Ven", waar aan Mr. v. Tienhoven door de Veree niging voor Vreemdelingenverkeer een pen ning met speciale inscriptie^ werd aangeboden. Een gift uit Curacao Met de laatste mail ontving 't Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis uit Cura sao bericht, dat door een oproep in de „Beurs en Nieuwsberichten" voorloopig een bedrag van 3800 is ontvangen voor de uitzending van de Nederlandsche ambulance naar Abessinië. Eenige vooruitgang te bespeuren Het blijkt dat de export van tuinbouwpro ducten gedurende de maand October eenige opleving te constateeren geeft; zoowel de hoe- heid producten als de waarde ervan was groo- ter dan in dezelfde maand van het vorig jaar In October 1934 werd n.l. ter waarde van f 1.356.000 aan tuinbouwproducten uitgevoerd tegen f 1.796.000 in dezelfde maand van dit jaar. Waar het gewicht van dezen export met 11 pCt. toenam, steeg de waarde ervan met bijna 33 pCt. De export van onze producten naar Duitsch- land, die het vorig jaar zoo enorm was ver minderd is thans bijna verdubbeld en steeg tot f 620.000. Ook de export naar Engeland nam iets toe n.l. van f 624.000 in Oct. 1934 tot f 805.000 in de afgeloopen maand. Hoewel dus over het algemeen een verhooging van den uitvoer valt te constateeren, is opmer kelijk dat de export van groenten naar bijna alle landen terugliep. De vermeerdering is in hoofdzaak te danken aan grooter export van fruit en pulp. De vijfde Zondag na de stranding van Kerk plein en Drente is bij de vorige Zondagen niet achtergebleven en bracht weder talrijke bezoe kers naar Egmond. De wind mocht loeien, de regen mocht stroomen, men blijft komen. De Drente is thans voor het publiek te be zichtigen en van deze gelegenheid maakten om streeks duizend bezoekers gebruik. Men kan zich nu zelf een denkbeeld vormen van hetgeen de bemanning en vooral kapitein van der Graaff in den nacht van 19 op 20 October heeft door staan. Met groote letters heeft de firma Rijsdijk aangegeven, waar de kapitein zat opgesloten in den salon en waar de bemanning zat, deels in de radiohut, deels daaronder. Doordat de Dren te is leeggepompt, is de boot thans recht komen te staan, wat voor de bezoekers wel zoo aange naam was, maar de hachelijke situatie tijdens den storm minder duidelijk deed uitkomen. De slooping gaat inmiddels voort. Mast, antenne en radioinstallatie zullen waarschijnlijk verkocht worden aan een klooster. Aan het vlotbrengen van de Kerkplein kon Zondag niet gewerkt worden. Door den feilen Zuid-Oostenwind kwam de zee niet tot het schip en dat is noodig, willen de zuigpompen kunnen werken. Men moest zich dus tevreden stellen met een wandeling rond het schip en het be nijden van de enkelen, die door de bemanning aan boord werden toegelaten. Zonder twijfel zouden velen ook wel eens een kijkje willen ne men aan boord en de eigenaardige sensatie on dergaan boven aan dek, hoog boven het strand. Ook de belangstelling van de filmmenschen duurt nog steeds voort. Profilti legde Zondag de indrukken van het bezoek vast voor het journaal. Zoo heeft Egmond dezen Zondag, ondanks het ongunstige weer, zich opnieuw in een druk be zoek mogen verheugen. Er waren weder auto's uit het geheele land en zelfs eenige Duitsche wagens! Hoe lang zal dat zoo nog duren? Ver moedelijk nog wel eenige maanden. Zoowel het vlot brengen als het sloopen is niet zoo een voudig en zal zeker eenige maanden vorderen En er gaat geen week voorbij of er is weer wat anders te zien. Egmond vaart er intusschen wel bij! Te Breda is, 68 jaar oud, overleden mr. J. W. A. M. baron van Lamsweerde, oud-officier van justitie, aldaar. De thans ontslapene, die in zijn woonplaats een vooraanstaande plaats innam, was lid van de ridderschap van Gelderland, ridder van de Souvereine Orde van Malta en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De plechtige uitvaart zal Woensdag te Breda worden gehouden, waarna bijzetting in het fa miliegraf te Orthen. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag om streeks twaalf uur ten paleize Het Loo in ge hoor ontvangen Z.Exc. Fhya Riem Vierajapha- kaija ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Siam bij H. M.'s Hof. De K.N.A.C. bericht, dat het landverkeer over de ophaalbrug over het benedenhoofd van Sluis no. 4 van de Zuid-Willemsvaart zal zijn gestremd van Maandag 2 December 7 uur tot Zaterdag 7 December 16 uur, of zooveel korter of langer als noodig mocht blijken. Voetgan gers en wielrijders kunnen echter gedurende deze stremming over cte deuren van de sluis gaan. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den rijks- landbouwconsulent te Parijs het invoerrecht op stroo in Frankrijk is verhoogd van 1.30 fr. tot 5 fr. per 100 Kg. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hü 80.000 gey zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen ziin. In de staatsmijn „Hendrik" In den nacht van Zaterdag op Zondag fs de groote ventilator voor de ondergrondsche luchtverversching van de staatmijn „Hendrik" te Brunssum defect geraakt, doordat de motor er van was doorgeslagen. Men is direct met de reparatie begonnen. Het gevolg van dit defect was, dat de mijn werkers hedenmorgen niet konden afdalen. Ook de middag- en nachtploeg zullen vandaag nog niet kunnen werken. Het veldaltaar Z. H. de Paus heeft den vloek afgebe den over degenen, die den oorlog willen. Ware hij door partijen in het Italiaansch-Abessinisch conflict ver zocht, scheidsrechter te zijn, ongetwijfeld had hij na volledige kennisneming van de desbetreffende getuigenissen zijn oordeel gesteund op de reeds door hem verkon digde opvattingen, dat met erkenning van de Italiaansche rechten en noodzakelijk heid op expansie, een oorlog niet gerecht vaardigd is om deze met geweld te ver krijgen. Iedere oorlog is een tragische verscheu ring van de broederschap der menschen. Bijzonder tragisch is deze verscheuring door den oorlog tusschen twee deels chris telijke volken. En schrijnend wordt de tragiek als men bedenkt, dat de chauvinis tische hartstocht niet zelden ook over hou ding en handelingen van katholieke sol daten beslist. We hebben reeds het geval besproken van den kardinaal-aartsbisschop van Mi laan, die minder terughouding in acht nam dan de H. Vader en den fascistischen persdienst de gelegenheid liet, zijn uitla ting te propageeren, dat „de Italiaansche vlag in Abessinië in triomf het Kruis van Christus brengt." De uitlating kwam niet in een weloverwogen herderlijk schrij ven voor, maar in een improvisatie bij een vaderlandsche herdenkingsplechtig heid, waarin het nationalisme gemakkelijk doorslaat. Natuurlijk is het op zich-zelf waar, dat het missioneeren gemakkelijker gaat in een Abessinische streek, onder het bestuur van Italiaansche autoriteiten, en dat te zeggen zal ook wel de bedoeling zijn ge weest van den Milaneeschen aartsbisschop. Katholieken in landen, niet door de of- ficieele regeeringspers maandenlang in één richting bewerkt, bezien dergelijk chauvinisme evenwel nuchterder. Thans gaat er weer door de pers en niet enkel door de sentimentsorganen van „nooit meer oorlog" een foto van „een tank als altaar" met het onderschrift, dat vóór den opmarsch naar Makalle een pries ter voor de Italiaansche soldaten een Mis celebreerde, waarbij een tank tijdelijk als altaar diende. De Tribune zal het plaatje natuurlijk met een extra-onder schrift uitspelen voor het bewerken van de mentaliteit harer lezers. Ongetwijfeld is het opdragen van een H. Mis niet op een meegenomen veldaltaar maar op een oorlogsvoertuig het lijkt in dit geval meer op een vrachtwagen dan op een tank een pijnlijke plechtigheid en meer dan een beleediging van den goeden smaak. Maar het „a la guerre comme a la guerre" drijft ook den geestelijken ijver wel eens tot het gebruik maken van gelegen heden, die ze in even normale omstan digheden stellig zouden vermijden, om ka tholieke soldaten te veroorloven hun ka tholieke plichten te doen vervullen. Ook hierin toont de oorlog zijn tragiek. Bemiddelingsvoorstel aanvaard De werknemers in de kartonindustrie heb ben Zondag te Oude Pekeia vergaderd en be sloten het bemiddelingsvoorstel van den rijks- bemiddelaar Bloemers, dat inhoudt verlenging van de bestaande contracten tot 1 Mei 1936 en nadere bespreking van het nieuwe contract in Februari a.s., te aanvaarden. Ook de werkgevers hebben het voorstel aan vaard. H.M. de Koningin is voornemens op 26 dezer des ochtends zich per auto naar Den Haag te begeven en aldaar het paleis Noordeinde te betrekken. Van officieele zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de tegen Italië uitgevaar digde financieele sanctie-maatregelen niet mede brengen, dat het verboden zou zijn betalingen te doen aan in Itlaië verblijf- houdende personen of instellingen voor zoover deze betalingen geen erediet-ver- leening vormen, en niet vallen onder de betalingen van het clearingverdrag. Crisissalarissen De jeugdige filmactrice Shirley Temple heeft opslag gekregen. Haar salaris is van 1200 tot 2500 dollar per week verhoogd. Dat beteekent, dat de zevenjarige Shirley evenveel, zoo niet meer, verdient als de meeste der hoogst betaalde sterren. Op het toppunt van zijn populariteit verdien de Jackie Coogan niet meer dan 1300 dollar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5