Groote luchtoperaties aan het Noordelijk front Het proces tegen Mgr. Legge 1 De regeering van Noord-China Het nieuws van heden TWEE VLIEGESKADERS IN ACTIE Fascistische Raad verdaagd Rust in Egypte HET VERHOOR VAN DEN BISSCHOP VAN BERLIJN De Italiaansche protestnota DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19653 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regeL Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De Italianen binnen de muren van Makalle. Ras Koeksa (op den voorgrond) in geselschap van zijn aanhangers en eenige Italiaansche officieren bij zijn paleis Met geweren, mitrailleurs en lucht' afweergeschut worden de bommenwerpers onder vuur genomen Abessinische verliezen zouden groot zijn Een gewijzigd Abessinisch krijgsplan Een Abessinisch legercorps trekt op Grensincident Weer regen Bescherming geweigerd De Engelsch-Italiaansche bespre kingen de oorzaak? Wafd beroept zich op het Volkenbondspact De financieele kwesties hebben het minst te maken met de bis schoppelijke plichten V erantwoordeli jkheid van Vicaris-generaal Het proces tegen de moordenaars van Koning Alexander van Joegoslavië en den Franschen minister-president Barthou is Maandag voor het gerechtshof te Aix- en-Provence aangevangen. Op den voorgrond te beschuldigden in de beklaagden bank. (Per telegraaf overgebrachte foto) De Katholieke Kerk in Duitschland Duitsche Bisschoppen en hun Bisdommen De thuisreis van den Griekschen koning De kruiser „Elli" naar Brindisi vertrokken Een manifest zal gepubliceerd worden tegen de monetaire politiek der Nanking- regeering Samenwerking tegen het Communisme DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Geen collectief, maar een gelijk luidend antwoord Staking in Belgische steenbakkerijen 2500 arbeiders in het Rupelbekken leggen het werk neer Versterkingen van de Dodekanesos Nieuwe Italiaansche troepen aangekomen Uit Vaticaanstad Nieuwe gezant van Columbia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ASMARA. 19 Nov. (Reuter radiobericht van den oorlogscorres pondent van het D.N.B.) De strijd tusschen Italiaansche bommenwer pers en Abessinische troepen, welke gisteren in het gebied tusschen Amba Aladsji en Antalo plaats had, wordt van militaire zijde gekenmerkt als de grootste operatie in de lucht, sinds het uitbreken der vijandelijkheden. Twee eskaders, bestaande uit 20 vliegtuigen, bemerkten bij Buja ten Zuiden van Makalle sterke Abessinische afdeelingen. Om de troepen beter te kunnen bombardeeren, gingen de toe stellen omlaag. Daarbij ontstond een bitter gevecht. De Abessiniërs hadden de heuvels bezet en vuurden nu van bovenaf op de lager vliegende bommenwerpers. Niet minder dan 7.000 Abes siniërs namen de Italiaansche toestellen onder vuur met geweren, mitrailleurs en luchtafweer geschut. Alle vliegtuigen kregen kogelgaten en een boord-mecanicien werd door een schot in het been ernstig gewond. Het vliegtuig van Graaf Ciano moest een noodlanding ver richten en van een ander toestel brak bij het neerkomen te Hausien het landingsgestel. Het aantal bij dit groote luchtbombardement gedoode en gewonde Abessiniërs moet zeer groot zijn. Volgens een bericht uit Italiaansche bron zouden ruim 5.000 Abessiniërs gedood of gewond zijn. De sterkte der Abessinische troepen, die het vuur op de Italiaansche vliegtuigen open den, zou volgens deze bron niet 7.000, maar 20.000 man bedragen hebben. Nader wordt gemeld, dat tijdens de actie der Italiaansche vliegtuigen in de vallei ten Zuid- Oosten van Makalle slechts één vlieger door een kogel in de dij is gewond. Ook de zoons van Mussolini hebben aan dit bombardement deelgenomen. Toen hun voor raad mitrailleurpatronen was uitgeput, schoten zij verder met een karabijn. Tijdens het gevecht daalden de vliegtuigen tot 30 meter boven den grond, waarbij zij een Èroote hoeveelheid bommen van 2 kg. lieten vallen. In totaal zouden ongeveer 6.000 kg. bommen Seworpen zijn. De Abessiniërs, die vanaf de heuvels het vuur °P de vliegtuigen openden, maakten gebruik van mitrailleur en Orlington-kanonnen. Van het vliegtuig van graaf Ciano werd de olietank door een granaat lek geslagen, waar- boor het toestel te Makalle moest dalen. Een vliegtuig bestuurd door luitenant Gio- lotta moest met schade te Hauzien dalen. Een ander toestel kon de vlucht slechts voortzetten, bank zij het optreden van den werktuigkundige, bie met zijn handen een lek afsloot, waaruit de benzine wegvloeide. Volgens berichten uit Asmara schijnt beves tigd te worden, dat Ras Kassa en Ras Seyoem voornemens zijn om vóór de aankomst van Maarschalk Badoglio, een groote actie te on dernemen. De nieuwe opperbevelhebber maarschalk Ba doglio, wordt 27 November in het Italiaanscne hoofdkwartier verwacht. De operaties worden inmiddels echter niet opgeschort. De correspon dent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche le gers in het Noorden seint, dat twee colonnes zijn opgerukt van Makalle in Westelijke rich ting en een derde colonne is vertrokken naar de streek Montgundi nabij Hauzien in Noord- Westelijke richting. Het doel van deze drie co lonnes is Samre in de streek van Seloa, waar zij hopen Ras Seyoem te kunnen omsingelen m Tambien, dat een natuurlijk fort vormt met bergen, die tot 2500 M. hoog zijn. De troepen van het leger van Maravigna, die uit de streek- van de rivier Takazze opereeren, trachten de omsingeling aan de Zuidzijde te voltooien. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba seint, dat de Keizer binnenkort naar het Noordelijk front zal vertrekken, teneinde door zijn aanwezigheid de patriottische geestdrift van zijn troepen aan te vuren. Een deel van de bagage van den Keizer is vandaag naar Dessie verzonden. Inlichtingen uit betrouwbare, Abessinische bron wijzen er op, dat, terwijl de Abessiniërs tot dusverre van plan waren zich op hechte wijze te nestelen in de streek van Amba Aladji, ongeveer 50 K.M. ten Zuiden van Makalle en hier den Italiaanschen opmarsch te stuiten, naar het schijnt thans wijziging in dit plan is gebracht. Tusschen Makalle en Amba Aladji kan n.l. gemakkelijk worden binnengedrongen en het is dan ook mogelijk, dat de Abessijnen den vijand zijn opmarsch laten voortzetten tot den top Aboena Josef op 65 K.M. ten Zuiden van Amba Aladji. De Italiaansche verbindingswegen, aldus doet men opmerken, zouden zich dan uitstrekken over een diepte van 200 K.M. en daardoor des te kwetsbaarder worden voor de insluiping van Abessinische guerillabenden. De correspondent van ReuterA.N.P. seint uit Harrar: Terwijl ik per auto naar Diredaoea reed, passeerde ik Dedjasmatsj Abeba, den broer van Ras Desta, die op weg was naar het Zui den met zijn particuliere leger van 10.000 man. Abeba reed te paard aan het hoofd van zijn troepen. Hij had drie welpen bij zich. Zijn ge baarde krijgslieden zongen uit volle borst, ter wijl zij zich in looppas voortbewogen. Hon derden vrouwen volgden de mannen. Zij droegen rantsoenen op het hoofd en beklommen vroolijk de steile paden met een snelheid van meer dan zes K.M. per uur. Uit Berbera wordt een klein grensincident ge meld. Eenige ongeregelde, Italiaansche inlanders hebben een aanval gericht op drie dorpen van stammen uit Britsch Somaliland, welker kudden weidden aan den kant van de Abessinische grens. Drie Britsch-Somalilanders werden daarbij ge dood. In het Noorden en in het Zuiden regent het weer. Deze regens brengen de wegen in slechten toestand, zoodat de verbindingen der Italianen moeilijkheden ondervinden. Volgens een bericht uit Addis Abeba, dat wordt doorgegeven door het Abessinische gezantschap te Londen, zou het aantal der Italiaansche de serteurs meer dan 1000 bedragen. De overloopers zouden hebben medegedeeld, dat de Italiaansche troepen onkundig zijn gelaten van de sancties. Evenals de Imam van Yemen heeft thans ook Ibn Saoed besloten de neutraliteit in het ge schil tusschen Italië en Abessinië strikt te be waren. Hij weigert daarom kameelen en schapen aan de Italianen te leveren, ondanks het feit. dat hem daarvoor zeer hooge prijzen geboden worden. LOS ANGELES, 19 Nov. (Reuter) Het Ame- rikaansche departement van buitenlandsclie zaken weigert bescherming te verleenen aan een Amerikaansch koopvaardijschip, dat naar men meent is geladen met benzine, bestemd voor Italiaansch Somaliland. De officieren van het vaartuig ontkennen, dat de benzine voor Italië hestemd is. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ - Verwachting: Matige tot krach tigen, tijdelijk wellicht toenemende Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken wind, zwaar bewolkt =j tot betrokken met1 regenbuien, weinig ver- an der in g in temperatuur. Hoogste barometerstand: 776.9 te Hel- H singfors. EE Laagste barometerstand: 741.1 te Va- I ene ia. H Zon op 7.28, onder 4.02. Licht op 4.32. j§ Maan op n.m. 12.12, onder n.m. 1.10. Nieuwe Maan 26 November 2.56 v.m. illHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHI^ ROME, 19 Nov. (Reuter) Naar verno men wordt, is de volgende bijeenkomst van den Grooten Fascistischen Raad vastgesteld op 18 December, omdat men in dien tus- schentijd het verloop wil gadeslaan van de Engelsch-Italiaansche besprekingen. Tevens wordt vernomen, dat de gezamenlijke actie aan alle Abessinische fronten, welke den volgenden ontwikkelingsgang vormt van de mili taire operaties, nog niet terstond wordt onder nomen. Alvorens tot het offensief over te gaan, mee- nen de Italianen den toestand in Tembien te moeten consolideeren, hetgeen de taak zal wor den van Maarschalk Badoglio. Zoowel op mili tair als op diplomatiek terrein neemt men dus even een afwachtend standpunt in. Nieuwe bepalingen zijn gepubliceerd inzake den in- en uitvoer. De uitvoer van producten die Italië zelf noodig heeft is verboden, wtelke ook de bestemming is, behalve in eenige uitzonder lijke gevallen. KAIRO, 19 Nov. (Reuter). Een heden morgen gepubliceerd officieel communiqué ver meldt, dat de toestand in Kaïro en in de provincies kalm is. De Nationalistische partij, Wafd, heeft een memorandum gericht aan den Volkenbond, waarin vermeld wordt, dat Egypte, „dat dui delijk het slachtoffer is van een aanval", zich beroept op het Volkenbondspact om rechtvaar digheid te verkrijgen. BERLIJN, 19 Nov. (D.N.B.) Op den derden zittingsdag in het proces tegen den Bisschop van Meissen, Mgr. Legge, werd onmiddellijk bij den aanvang der ochtendzitting de Bisschop van Berlijn, Dr. Graf von Preysing, gehoord als des kundige om antwoord te geven op de vraag, in hoeverre een bisschop ver plicht is zich met alle bijzonderheden van het technische bestuur van zijn diocees persoonlijk bezig te houden. Het ambt van Bisschop in den zin der H. Kerk, zoo formuleerde de Bisschop zijn ter zake kundige meening, is vóór alles een geestelijke taak, welke op de geestelijke, bisschoppelijke functies moet zijn ingesteld. Een Bisschop ont vangt door zijn wijding en zending een taak als leeraar, herder en priester. Als leeraar, ter verkondiging van de leer, als herder, ter be scherming der kerkelijke Riten, en als priester, ter uitoefening van zijn speciale macht, de bis schoppelijke macht, welke hém alleen de moge lijkheid biedt bepaalde sacramenten (het H. Priesterschap en het H. Vormsel) toe te dienen. Tenslotte zijn er talrijke bijkomstigheden, zaken van administratieven, economischen en financieelen aard, welke de practische uitoefe ning van het bisschoppelijk ambt verzwaren. Nadat de Bisschop op de geschiedenis van de bisschoppelijke waardigheid was ingegaan, ver volgde Z, H. Exc.: De financieele kwesties hebben het minst te maken met de bisschoppelijke plichten. In het algemeen zal een Bisschop zijn plicht volledig hebben vervuld, wanneer hij de ge zamenlijke poststukken door zijn Vicaris- generaal laat openen en zich over de be langrijkste, het bisdom rakende zaken door Mgr. Dr. Graf von Preysing dezen doet voorlichten en met hem be spreekt. Het is onmogelijk, dat de Bisschop van een groot diocees bet geheele complex van zijn kerkelijk gebied betreffende aan gelegenheden kan overzien. Hij moet zich hier beperken en een keus doen. Hierop aansluitend stelden de verdedigers en ook het Openbaar Ministerie een groot aantal vragen, waardoor de begrenzing der verant woordelijkheid van den Vicaris-generaal tegen over den Bisschop volgens de bepalingen van het Kerkelijk Recht duidelijk werd aangege ven. De Bisschop van Berlijn legde er den na druk op, dat iedere Bisschop het recht heeft een Vicaris-generaal aan te stellen ter ont lasting zijner werkzaamheden. Deze is dan in zekeren zin het „alter ego" van den Bis schop, die echter ten allen tijde in de ambtsuitoefening van den Vicaris-generaal kan ingrijpen. Bij belangrijke geldzaken moet de Vica ris-generaal daarover aan den Bisschop rapport uitbrengen, voor zoover hij niet op grond van bijzondere, eerder vastgestelde, bepalingen gemachtigd is dergelijke zaken af te doen. Na het verhoor van den Bisschop van Berlijn wérd de behandeling van het proces voort gezet. ,T.v. Duitschland telt 6 aarts-diocesen, 18 diocesen en 1 vrije prelatuur. De zes kerkelijke provincies zijn Keulen, Paderborn, Breslau,. München, Bamberg en Freiburg. Drie aartsbisschoppen dragen den kardinaalshoed, de van Keulen, Breslau en München. 20.000 wereldgeestelijken en 4.000 ordegeestelijken zijn met de zielzorg van 21 millioen Katholieken belast. Het betreft hier uitsluitend Katholieken in het Duitsche Rijk. De Katholieke bevolking is als voigt over het Duitsche Rijk verdeeld: 1. Keulen, Aarts bisdom, Karl. Joseph. Kard. Schulte, 2.423.256 zielen; 2. Aken, Bisschop Joseph Bogt, 1.116.182; 3. Trier, Bisschop Rud. Bornewasser, 1.450.000 4. Limburg, Bisschop Ant. Hilfrich, 539.778; 5. Munster, Bisschop Clemens Aug. Graaf von Galen, 1.764.942; 6. Osnabrück, staatsraad Bis schop Wilhelm Berning, 431.673; 7. Paderborn, Aartsbisdom, Kaspar Klein, 1.654.781; 8. Fulda, Bisschop Joseph Dam. Schmitt, 342.494; 9. Hil- desheim, Bisschop Joseph Machens, 221.970; 10. Breslau, Aartsbisdom, Adolf Kard. Bertram, 2.050.435; 11. Berlijn, Bisschop Graaf Konrad v. Preysing, 578.715; 12. Ermland, Bisschop Maxi milian Kaller, 339.529; 13. Vrije prelatuur Schneidemühl, Frantz Hartz, 136.268; 14. Mün chen, Aartsbisdom, Mich. Kard. Faulhaber. 1.355.563; 15. Augsburg, Bisschop Joseph Kumpf- müller, 959.228; 16. Passau, Bisschop Sigismund Freiherr v. Ow, 386.406; 17 Regensburg, Bisschop Michael Buchberger, 944.043; 18. Bamberg, Aartsbisdom, Jakob von Hauck, 514.933; 19. Würzburg, Bisschop Matthias Ehrenfried, 634.168; 20. Eichstatt, 208.580; 21. Spe&r, Bis schop Ludwig Sebastian, 498.721; 22. Freiburg, Aartsbisdom, Konrad Gröber, 1.402.401; 23. Rot tenburg, Bisschop Joh. Baptist Sproll, 842.715; 24. Mainz, Bisschop Albertus Stohr, 515.695; 25. Meissen, Bisschop Petrus Legge, 189.867 zielen. ATHENE, 19 Nov. (Reuter). De kruiser „Elli" en de torpedojagers „Hydra" en „Psara" zijn gisteravond naar Brindisi uitgevaren al waar koning George Vrijdagavond as. aan boord van den kruiser zal gaan en Zondag morgen tusschen 8 en 9 uur in Athene zal aankomen. De torpedobooten „Panther", „Leon" en „Kondouriotis", twee onderzeebooten alsmede twee torpedojagers zullen onder commando van Admiraal Kavadias den koning tegemoetvaren. Aan boord van de „Kondouriotis" zal de minister van Marine, Rallis, zich bevinden. TOKIO, 19 Nov. (Reuter) De nieuwe regeering van Noord-China zal een manifest publiceeren, waarin de monetaire politiek van de Nanking-regeering scherp wordt ge- hekeld, waarin de financieele en economi sche onafhankelijkheid van Noord-China wordt afgekondigd en waarin samenwerking wordt bepleit tuschen China, Japan en Mandsjoekwo, ter bescherming tegen het Communisme. De nieuwe regeering zal een commissie tot af weer van het communisme benoemen, die zal samenwerken met de Japansche militaire raad gevers De burgemeester van de stad Peiping heeft het gemeente-personeel volkomen gewij zigd, waardoor het meerendeel van de nieuwe ambtenaren onder Japanschen invloed staat. Uit Peking wordt aan het blad „Nitsji- Nitsji" gemeld, dat de voorloopige statuten van het nieuwe regime in Noord-China voor zien in de vorming van een autonoom anti communistisch comité, dat het bewind zal voeren over de provincies Hopei, Tsjahar en Sjantoeng, de souvereiniteit van China in be ginsel zal erkennen, de natievlag zal behou den, doch alle adminstratieve betrekkingen met de Nanking-regeering zal afbreken en zich tegen het gezag van de Kwomintang zal verzetten. Alle belastingen dezer provincies, die tot dus ver aan Nanking werden overgemaakt, met in begrip van de opbrengst der maritieme douane rechten en heffingen zullen beheerd worden door het autonoom comité. Een speciaal reservefonds zal de betaling der buitenlandsche schulden ga randeeren. Het autonoom comité zal in naam de souve reiniteit van Nanking erkennen, op voorwaarde, dat de centrale regeering het nieuwe regime in Noord-China erkent. Het proes tegen den Bisschop van Meissen; verhoor van den Bisschop van Berlijn, Mgr. Graf von Preysing. De nieuwe regeering van Noord-China zal sa menwerking tegen het communisme bepleiten. Groote luchtoperaties aan het Noordelijk front; de verliezen der Abessiniërs zouden zwaar zijn. Op de Italiaansche protestnota zou geen collec tief antwoord, maar een verschillend antwoord van gelijken inhoud worden gezonden. N.S.B.'ers vérlaten de Statenvergadering van Zuid-Holland uit protest tegen niet-toelating van Graaf de Marchant in de Eerste Kamer. Prijsverhooging van de schoenen. Benoeming in het Aartsbisdom. Hooger beroep in Ossche strafzaken. LONDEN, 19 Nov. (A.N.P.) De „Tirnes" meldt in een vermoedelijk geïnspireerde mede- deeling, dat men thans gelooft, dat geen ge meenschappelijk antwoord van de aan de sanctiematregelen deelnemende landen op de Italiaansche protestnota zal worden gegeven. Veeleer zouden verschillende antwoorden van gelijken inhoud aan de Italiaansche regeering worden overhandigd. ANTWERPEN, 18 Nov., (A. N. P.) De sedert eenige dagen verwachte staking is he denmiddag in talrijke steenbakkerijen van het Rupelbekken uitgebroken. Het aantal stakers wordt op 2500 geraamd. Vooral te Boom, Niel, Rumpst, Terhager. en Hemixem hebben vele arbeiders het werk neer gelegd. Ondertusschen worden de onderhandelingen tusschen arbeiders en werkgevers voortgezet. Er zal getracht worden de bemiddeling van den minister van Arbeid in te roepen. ATHENE, 19 Nov. (Reuter) Op het eüand Leros in de Aegeïsche Zee zijn wederom 3000 Italiaansche soldaten aangekomen, waardoor het totale aantal tot 10.000 man is toegenomen. Te Aspronesi, waar sterke vestingwerken zijn aangelegd, zijn vier nieuwe stukken afweerge schut en acht zware stukken in stelling ge bracht. Op andere eilanden der Dodekanesos zijn twee nieuwe munitie-depots en een vliegveld aangelegd. Op het eiland Levinthos is 'n radio station gebouwd. VATICAANSTAD, 19 Nov. (A.N.P.) Gisteren is te Rome gearriveerd de nieuwe gezant van Columbia, Enrique Olaya Herrera, de vroegere president van deze republiek. Hij zal binnen enkele dagen zijn geloofsbrieven overhandigen. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 756.0 Vorige stand: 755J2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1