IN EN OM HAARLEM R.K. KIESVEREENIGING IDe Dubbelgangster ■■iiiiiiiiiiF DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 De uitbreiding van ons stadhuis Wijziging van het Reglement Voorbereiding Gemeente raadsverkiezing (DIT UITKNIPPEN) Definitieve candidaatstelling BUZIAU GEHULDIGD 21 BRENGT GELUK Een mooi stuk huisvlijt DIEVEN GEPAKT Eet meer worst! Gevonden voorwerpen en dieren Ballet Jooss ER MOEDER S PARAPLUIE 50 - 35 - 20 ct. Personalia DAMMEN HAARLEMSCHE R.K. DAM- BOND Competitie 2de klas Clubkampioenschappen en handi- capwedstrijden 1935/1936 Haar- lemsche Damclub SCHAKEN R K. Schaakbond .Denkt u lang weg te blijven, mijnheer?" BHHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtHiiiiiiitiiiiuiiiiiiiiinniiiuiiiiiiiiiiiiuhiiiiiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiiiiiiiunm e •HiNiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiiimiiiiimiiiiiiiiiiia Nu door de regeering is goedgevonden, dat de uitbreiding van ons stadhuis uit het mil- lioenenfonds zal worden gefinancierd, wordt de vraag hoe de nieuw te bouwen vleugel aan het bestaande gebouw zal aansluiten, actueel. Indertijd is door den heer De Bordes een ontwerp-uitbreidingsplan gemaakt, dat onge twijfeld groote verdiensten had, hoewel som migen het misschien een beetje te modern vonden. De heer De Bordes was echter een knap architect, zooals de kleine expositie van zijn werken, die kort na zijn dood werd ge houden, heeft bewezen en dan dient men niet hang te zijn de consequenties te aanvaarden van het bezit van een goed ambtenaar. Haarlem eaat nog steeds terecht groot op de schitte rende bouwwerken van zijn vroegeren „stads timmerman" Lieven de Key: het abattoir op de Groote Markt en het gebouw, waar thans het Frans Halsmuseum is gevestigd. Er schijnt echter een bezwaar verbonden te zijn aan het bezigen van het ontwerp-De Bor des. Dit laatste had een algeheele reorganisa tie van het stadhuis op het oog, een geheel nieuwe indeeling, waarvoor niet alleen de Panden in de Koningstraat tusschen Pand- Poort en Jacobijnestraat zouden moeten wor den gesloopt, maar waarvoor ook de geheele ruimte in de Jacobijnestraat van Koningstraat tot Prinsenhof in beslag zou moeten worden genomen. Een dergelijke uitbreiding van het stadhuis echter zou erg kostbaar zijn, te kost baar in alle geval om in dezen tijd te wor den uitgevoerd. Intusschen is het noodig, dat eenige afdeelingen van de gemeente-secretaris beter gehuisvest worden o.a. de burgerlijke stand en de dienst der Belastingen in het pand. Daarvoor wil men een uitbreiding aan het stadhuis geven de Koningstraat in. B. en W. willen, naar verluidt, een prijs vraag uitschrijven om een zoo goed mogelijk Plan te krijgen voor een harmonieuze aanslui ting van het nieuw te bouwen gedeelte bij het mide stadhuis. De hoofdvraag is namelijk of de nieuwbouw in den trant van de oude ar chitectuur moet zijn of dat hij karakterisee- Zend moet zijn voor den tijd, waarin wij leven. Vrij algemeen is men van oordeel, dat men dit ®an het inzicht van den architect moet over laten. Maar wie zich herinnert hoeveel er te doen is geweest over den herbouw van het eenige jaren geleden afgebrande stadhuis van Leiden, zal er wel van overtuigd zijn, dat het heel moeilijk zal zijn om een ontwerp te krij sen, dat ieders instemming zal hebben. Reeds hu is er strijd over de vraag of B. en W. de Prijsvraag moeten openstellen voor alle ar chitecten of dat daarvoor slechts enkele be hoeven te worden uitgenoodigd en indien de keuze op een beperkt aantal valt of dit dan Uitsluitend Haarlemmers dienen te zijn of dat °ok anderen moeten mededingen. Het gaat hier maar om een verbouwing van nog geen twee ton, maar het is een gelukkig verschijnsel, dat B. en W. van Haarlem er blijkbaar groote zorg aan willen besteden. Het allerbeste zal wel zijn, dat deze kleine bijbouw als een onderdeel wordt gezien van een grooter plan, dat later zal worden uitge voerd als de noodige financiën daarvoor aan wezig zijn. Maar dan zal het noodig zijn, dat de architecten opdracht krijgen een groot plan te ontwerpen, waarvan slechts één onderdeel binnenkort zal worden uitgevoerd. Zoo gezien echter vragen wij ons af waarom dan het plan van den heer De Bordes niet gebruikt kan worden. Het is, naar ons beste weten, zelfs nog niet eens in bespreking geweest. Voor zulk een stille begrafenis dienen de Haarlem mers niets te voelen. De heer De Bordes is indertijd, toen Haarlem nog wat dikker in zijn geld zat dan nu, in dienst genomen met de speciale bedoeling, dat hij mooie ontwerpen zou maken voor groote gebouwen in Haarlem. Dat is gedaan, omdat men hem beschouwde als een knap vakman en er mag worden ge zegd, dat hij aan de verwachtingen heeft be antwoord. Of iedereen het met zijn kunst opvattingen eens was en of iedereen zijn ont werp voor een uitbreiding van het stadhuis mooi vindt, is een andere vraag. Het verdient echter te worden beoordeeld en te worden be sproken alvorens een besluit wordt genomen om het voor goed op te bergen en door een ander te vervangen. Wat wij hier schreven voor de uitbreiding van het stadhuis geldt ook voor den bouw van een gebouw voor den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, waarvoor de hesr De Bordes, naar wij ons herinneren, ook een ont werp heeft gemaakt. In de eerstvolgende vergaderingen van de verschillende afdeelingen der kiesvereeniging in Haarlem zal een wijziging van het Reglement aan de leden ter goedkeuring worden voorge legd, die voor wat betreft de voorbereiding voor de gemeenteraadsverkiezing een algeheele verandering brengt in de wijze van candidaat- stelling. Wij laten de voorgestelde wijzigingen hier volgen en raden onzen lezers aan deze uit te knippen, te bestudeeren en mede te nemen naar de vergadering der kiesvereeniging, waar ze zullen worden behandeld. REGELEN VOOR DE VOORBEREIDING VOOR DE GEMEENTERAADSVERKIEZING (Voorloopige aanwijzing) ART. 1. Uiterlijk vier maanden voor een gemeenteraadsverkiezing stelt de Centrale Ver gadering een schema samen, waarin: le. aan elk der drie hoofdgroepen waaruit de bevolking bestaat, te weten: werknemers, middenstanders en intellectueelen, het aantal candidaten wordt toegewezen, dat in de officieele candidatenlijst zai worden opgenomen; 2e. de rangorde wordt aangegeven, waarin de candidaten van elk dier groepen op die lijst zal worden geplaatst. Bij de bepaling van het in sub. 1 bedoelde aantal zal met de belangrijkheid van elke groep en de daarin bestaande schakeeringen reke ning worden gehouden. Het Centraal Bestuur zendt dit schema on verwijld aan de besturen der afdeelingen. ART. 2. De afdeelingsbesturen zijn gehouden binnen een maand na ontvangst van het in het vorige artikel bedoelde schema een verga dering der afdeeling te beleggen, welke tot taak VOORBEELD ALPHABETISCHE LIJST Groep werknemers Middenstandsgroep Intellectueelen Abrahams J. P. Catrein P. Gerritsen B. Hendriksen H. Jacobson Z. B. Jansen G. A. Klaassen J. Meeuwissen T. Pietsen G. Bouwmeester C. v. Dorst H. Fruit J. G. Huizen v. G. Kaas en Brood J. Pappot K. Worst G. B. Zuurbier J. Baron J. N. de Graaf A. J. de Hertog J. Y. Hoogewoning B. de Koning Z. M. Leenheer H. Z. A. Procureur G. NB. De candidaat wien men No. 1 «en volgend nummer een punt minder, geeft, verkrijgt daardoor het hoogste aantal punten, enz. heeft, op den grondslag van het schema can didaten voor elk der drie groepen aan te wijzen. Deze voorloopige aanwijzing geschiedt bij meerderheid van stemmen. Bovendien kunnen de leden tot uiterlijk acht dagen na deze ver gadering aanwijzingen bij den secretaris der afdeeling indienen, doch deze aanwijzingen moeten onderteekend zijn door ten minste 15 leden der afdeeling per aangewezen candidaat. ART. 3. De afdeelingsbesturen zijn gehouden, de voorloopig aangewezen candidaten ten spoe digste op te geven aan het Centraal Bestuur, ART. 4. Zoodra het tijdvak is verstreken, waarin de aanwijzing van candidaten kan plaats vinden roept het Centraal Bestuur de Centrale Vergadering bijeen. Een lid die als candidaat is aangewezen en zich bereid heeft verklaard een candidatuur te aanvaarden wordt tot deze vergadering niet toegelaten. Het bestuur van de afdeeling waartoe bedoeld lid behoort, kan een plaatsvervanger voor hem aanwijzen. ART. 5. De Centrale vergadering, bedoeld in het vorig artikel, heeft tot taak: le. na te gaan of de aangewezen candidaten geplaatst zijn in de groep, waartoe zij volgens haar oordeel behooren en brengt, indien dat niet het geval is, daarin de noodig geachte ver betering; 2e. een politiek advies vast te stellen, dat, overeenkomstig het schema beaoeld in art. 1, de namen, het aantal en volgorde aangeeft van de door haar aanbevolen candidaten voor elk der drie groepen; 3e. een lijst samen te stellen waarop al de na men van de aangewezen candidaten, voor zoo ver zij voldoen aan de in art. 6 te stellen voor waarden, voor elk der drie groepen, in alpha- betische volgorde zijn aangegeven. ART. 6. Aangewezen candidaten worden slechts dan op de in het vorige artikel bedoelde lijsten geplaatst, indien zij voldoen aan de vol gende voorwaarden: a. dat zij lid zijn van de R.K. Staatspartij en overeenkomstig de Kieswet tot lid van den Raad kunnen gekozen worden; b. dat zij tegenover het Centraal Bestuur schriftelijk hebben verklaard: zie verder art. 2 model Reglement. ART. 7. Uiterlijk veertien dagen voor de officieele candidaatstelling worden de leden in de gelegenheid gesteld op de daarvoor door het Centraal Bestuur aan te geven plaatsen en uren, hun stem uit te brengen ter vast stelling van de definitieve candidatenlijst. ART. 8. De leden kunnen hun stem uit brengen op een der volgende wijzen: le. zij stemmen op het politiek advies, het zij voor één of meerdere groepen, hetgeen ge schiedt door het invullen van het bovenste hokje van elke groep, of 2e. zij stemmen voor een of meer groepen op de alphabetische lijst en doen dit door de candidaten van rangnummers te voorzien, overeenkomstig het z.g. puntenstelsel. ART. 9. 4 Leiden. lste, 2de en derde lid van artikel ART. 10. De afdeelingsbesturen zijn ge houden uiterlijk op den dag volgende op dien der stemming, in het vorig artikel bedoeld, aan het Centraal Bestuur den uitslag daar van mede te deelen, en de ingeleverde stem briefjes toe te zenden. ART. 11. Het Centraal Bestuur maakt onverwijld het eindresultaat der stemming op, daarbij gebruik makende van het z.g. punten stelsel. ART. 12. 1. Deze regelen treden in wer king op den dag van goedkeuring door het Kringbestuur. 2. Eventueele wijzigingen in deze regelen worden eveneens eerst van kracht nadat goed keuring van het Kringbestuur is verkregen. Onderteekeningsformuleongewijzigd Koopt vooral fleze weck en bij voorkeur op Donderdag don Sisten. Bij VAN HALEM'S HOEFIJZERKANTOOR, Schoterweg 3, l'el. 13370, speelt U veel gelukkiger. Haarlem had jegens den grooten revue komiek Johan Buziau nog een eereplicht te vervullen. In tal van plaatsen in het land, met de grootste steden voorop, werd de kun stenaar reeds ter gelegenheid van zijn veertig jarig tooneeljubileum gehuldigd en de bloe menstad had nog altijd niet meegedaan. Dat lag aan omstandigheden, waar Haar lem machteloos tegenover stond. Door het ern stige ongeval dat den jubilaris in Juli trof, had het bezoek van de Bouwmeester-revue aan onze stad niet als gewoonlijk in het vroege seizoen plaats en dus moest er tot Maandag avond gewacht worden met ook hier den popu- lairen feesteling in de bloemetjes te zetten. Er was een huldigings-comité gevormd, met Burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom als eere-voorzltler en verschillende notabelen en werkers op het gebied der drama tische kunst als leden. Op den huldigingsavond was de eere-voorzitter aanwezig en het voor naamste: de jubilé-stemming, ontbrak even min. Een zoó late huldiging heeft' haar nadeel: het frissche, opwekkende van een nieuwe ge beurtenis wordt gemist. De viering verdraagt geen weidsch vertoon meer. Maar in dit geval was dat overbodig. Johan Buziau is hier wel zóó populair, dat zijn naam op het affiche al voldoende is om duizenden naar de revue te trekken. Het is ook een algemeene populariteit, omdat deze voortref felijke caricaturist zich steeds tot het alge- meen-menschelijke bepaalt en daardoor de kan vermijdt, dat hij zich in enkele politieke of sociale kringen vijanden maakt. Bovendien munt hij uit door een niet genoeg te waar- deeren kieschheid, terwijl hij bij Ter Hall zoo wel als bij Bouwmeester steeds Is opgetre den in een milieu, waar de goede smaak het speculeeren op bedenkelijke vermaaksinstincten uitsloot. En zoo behoefde Buziau ook nu maar weer zijn karakteristieken clownskop te laten zien, om een storm van toejuichingen op te roepen, die in den loop van den avond nog menig maal zou losbreken. De officieele huldiging had vóór de pauze plaats. De jubilaris kwam achter een zeer groote en zeer fraaie bloemenmand te staan en de voorzitter van het werkcomité, de heer Tjebbo Franken, geflankeerd door de secre taris en den penningmeester, en omringd door de fleurig uitgedoste executanten uit het sprookje van Duizend-en-een Nacht, sprak den veel gehuldigden komiek namens Haarlem en omgeving toe. Het was een hartelijke toespraak, waarin gewezen werd op de bijzondere betrekking tus schen den jubilaris en deze stad en waarin uiting werd gegeven aan de groote waardee ring jegens de speciale kunst van Buziau. Staande tegenover den serieuzen artist voelde de spreker zich gedrongen, uit te weiden over de beteekenis van diens kunst, waar talloo- zen van genieten. Inmiddels wachtte het veel hoofdige publiek reeds met ongeduld op de gelegenheid, om door daverenden bij val te toonen, hoe dankbaar het is voor het geen de onovertroffen lachverwekker het in moeilijke tijden blijft schenken. Het werd een spontaan gejuich en geklap, toen de woord voerder de geschenken, door het comité ver zameld, aanbood; en dat herhaalde zich nog meer, toen Buziau op zijn eenvoudige, harte lijke manier den burgemeester, het comité, de pers en het publiek van „Haarlem en omge ving" dankte voor hun sympathie. Hij wensch- te, dat hij nog lang zou mogen spelen en dat was het zeker ook, wat alle aanwezigen hem het liefst hebben toegedacht. Over de vertooning van de revue „Met Vlag en Wimpel" behoeven we na het reeds ge publiceerde verslag niets meer te schrijven. Het was alles weer prachtig, vol levendige af wisseling en doortrokken van humor: Buziau het middelpunt van een milieu, zijn groote gaven waardig. H. B. v. d. S. Door den heer P. M. v. Weren te Haarlem is een model van de Kathedrale Kerk te Haarlem vervaardigd, dat thans is tentoongesteld in de kunstafdeeling der firma Vroom en Drees- mann, Groote Houtstr. (5e etage). Het kunst werk, dat een oppervlakte heeft van circa 50 bij 25 c.M. en een dakhoogte van pl.m. 30 c.M., met er naast de 2 torens, is geheel vervaardigd van tin en lood. Op het dak de koepel met er boven de koperen kroon en het kruis. Tot in de kleinste bijzonderheden is dit kunstwerk een nabootsing van het monumen tale bouwwerk aan de Leidschevaart. Alle uitgebouwde torentjes zijn aparte kunst stukjes en alle zijn hol. Zoowel de groote deu ren als de kleinere toegangen zijn voorzien van scharnieren en sluitingen, nergens is iets te zien van soldeer, hoewel alles met de soldeer bout is aaneengelascht. Zelfs de ramen van Kathedraalglas ontbreken niet. Voor den hoofdingang staat de lantaarn, die voorzien is van een klein lampje. Voor de dak en torenbedekking zijn in totaal 1170 stuks leien gebruikt. Het geheel is omgeven door een hekwerk, waarvan de spijltjes stuk voor stuk zijn aan gebracht, eerst door een uitgevijld gaatje door de dwarsliggende verbindingen gestoken en daarna van boven gespleten, zoodat ieder spijl tje 2 punten heeft. Naar men ons mededeelde, heeft de vervaar diger er 3 jaar aan gewerkt en SI zijn vrijen tijd er in die jaren aan besteed. Des avonds met een schijnwerper verlicht, is het effect nog mooier dan op den dag, waarbij nog komt, dat er binnenin ook nog een ver lichting is aangebracht, waardoor vooral de ramen fraai uitkomen. Wie dit fraaie kunststuk wil bezichtigen, ga maar eens een kijkje nemen. De Velsensche recherche heeft den dader, ver dacht van inbraak in de Visscherijschool te IJmuiden in den nacht v£n 10 op 11 October 1935, opgespoord. Het is zekere R., die zich thans reeds in voorarrest bevindt in het Huis van Bewaring, als verdacht van de inbraak in het kantoor van de smederij1 de „Nijverheid" aan de Z.Z. van de Visschershaven te IJmuiden. De recherche heeft de daders van de inbraak in het station IJmuiden in den nacht van 17 op 18 Augustus 1935, die te Assen als verdacht van inbraak aldaar waren aangehouden, daar ver hoord. Reeds kort na de inbraak te IJmuiden nam de politie een foudraal met inbrekerswerk tuigen, waarmede de inbraak was gepleegd, in beslag en hierdoor verkreeg zij1 spoedig aan wijzingen, wie de daders waren. Tot arrestatie kon destijds nog niet worden overgegaan. In het belang van het loopende onderzoek kunnen geen verdere gegevens bekend gemaakt worden. Tusschen Zaterdagavond en Maandagmorgen heeft men zich langs een ongesloten achter poort toegang verschaft tot de achterzijde van een perceel aan de Kruisstraat, waar een sla gerij is gevestigd. Door een ruit te vernielen kon men een raam openen en binnen komen. Uit den winkel worden drie rookworsten ver mist, ieder van één pond. Of ze ook lekker zijn! Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestraat. Boek (Duitsch), Nolet, Staring straat 16. Collier, Bruining, Gen. Joubertstraat 74. Wollen das, Boeree, Zuid Polderstraat 120. Hond, de Boer, Kerkhofstraat 10. Honden, Ken nel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Hond, Kennel, Waalstraat 1. Hondenpenning, Vrenegoor, Aca ciastraat 52. Overjas, Koper, Spoorstraat 28. Kat, Bouwer, Wagenweg 34. Katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Muts, Klaver, Mo- lukkenstraat 36. Muts, Buse, v. Egmondstraat 33. Portemonnaie, Broekman, L. Heerenstraat 48, Idem, Laatsch, Stuyvesantstraat 81. Idem, Moerkerk, Perseusstraat 35. Idem, Nijenhuis, Velserstraat 72, Rentekaart, Raad van Arbeid, Staten Bolwerk. Rijwielplaatje, Jansen Hen driks, Krelagestraat 32. Ringetje, Langerak, Verspronckweg 91. Gymn. schoen, Politiebureau, Smedestraat. Sleutels, Sleuders, Leliestraat 7a. Tasch, Schouten, Wouwermanstraat 32. Tasch, Politiebureau, Smedestraat. Vulpen, Bruin, Pe- gasusstraat 61. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestr.; Hondenhalsband, v. Huis, Wester - houtpark 2; hond, Kennel Fauna, Fr. Varken markt; hond, Asyl, Ridderstr. 11; kat, Asyl, Ridderstr. 11; katten, Kennel Fauna. Fr. Var kenmarkt; medaillon, Groeneveld, Emostr. 2; muts, Damstra, Lekstr. 26; manchetknoop, M. Rotenske, Damaststr. 15; portemonnaie, v. d. Meulen, Zuid-Brouwerstr 15; rijwielplaatje, Koedijk, Kanariestr. 36; rijwielplaatje, Balmae- kers, Raamsingel 18a-, rijwielplaatje, Regelink, Indischestr. 48; rozenkrans, Swaanswijk, 2e Vooruitgangstr. 14; autosleuteltje, Econoom, Gr. Houtstr. 48; heerenschoen, Goedhorst, Wal deck Pyrmontstr. 54; tasch, Politiebureau, Sme destr.; touw, Politiebureau, Smedestr.; werkpak, de Laat, Nassaulaan 74. Het programma van het Ballet Jooss, dat Zaterdagavond 23 November een voorstelling zal geven in den Stadsschouwburg, alhier, is als volgt samengesteld: Balade, Wereldstad, HedenJohann Strauss, en de Spiegel. Fritz A. Cohen en Fritz Waldmann zullen op twee concertvleugels eenige pianosoli ten gehoore brengen. loopt Zus als een groote meid I Stevige schoen tjes, warm ingepakt - haar deert geen regen Geen vrees voor kou vatten Moeder gaf haar "n Wybert tabletje. BERT In de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen en als machinist voor de sleepvaart. voor het jaar 1936, zijn om. benoemd tot plaatsvervangende leden de heeren: A. C. Metzelaar, ingenieur bij den technischen dienst van de Koninklijke Pa ke t v aa rt - M aalschappijte Haarlem; en H. C. van der Pols. oud-assistent-ingenieur bij den technischen dienst der Stoomvaart-Maatschap pij „Nederland", te Heemstede. In de commissie voor de examens ter verkrij ging van diploma's van machinist-stoker en van machinist aan boord van stoomzeevisschersvaar- tuigen voor het jaar 1936 is on. benoemd tot lid de heer H. C. Pols te Heemstede. Voor bovengenoemde competitie speelde R. K D. II tegen Gez. Samenzijn II. Eerst genoemd tiental behaalde een 137-overwinning. In de „Korenbeurs" te Haarlem werden Maandagavond de wedstrijden om de club kampioenschappen en handicapwedstrijden 1935/1936 der Haarlem Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van J. van Looij; P. J. van Dartelen remise met H. van Lunen burg Jr.: J. B. Sluiter Jr. wint van J. Poppen; A. de JongJoh. Fabel afgebroken. Derde klasse. W. Jonkhof remise met J. Helmer; J. M. Rutgers wint van Th. Wesselman; J. Pus wint van H. W. C. van Rhoon; J. H. Klaverstijn wint van O. T. Graser. Handicapwedstrijden. Jac. Fr. van Garderen 53 W. J. Jonkhof; E. Stemmis 22 E. Sonnega; J. Pus 31 W. J. A. Matla; S. Sonnega 22 J. van Looij. Voor de competitie van de lste klasse van den R.K. Schaakbond werd gespeeld tusschen de tientallen van Sint Bavo, HaarlemSint Bavo, Heemstede. De uitslag luidt als volgt: 1. F. A. PutsJ. Vermeulen 1—0 2. B. v. KesselG. Boot 10 3. Th. v. DijkA. Voordehake1O 4. Th. v. OschJ. Boot 10 5. C. BottelierJ. Holgerkamp 10 6. P. A. Wijtkamp—J. Zwart01 7. W. de BoerC. Voordehake10 8. B. Stevenhage—W. Herbst01 9. J. H. Heuser—G. v. Tongeren1—0 10. B. HommesP. Boting 10 Uitslag 8—2 voor Sint Bavo, Haarlem. VOORBEELD VAN POLITIEK ADVIES Groep werknemers Middenstandsgroep Intellectueelen 2 Jansen G. A. 1 Zandstra B. G. 3 Hoogewoning B. 5 Gerritsen B. 4 van Dorst H. 6 de Graaf A. J. 7 Jacobson Z. B. 8 v. Huisen G. 12 Baron G. P. N. 10 Hendriksen H. 9 Bouwmeester C. 14 de Hertog J. T. 13 Pietsen G. 11 Kaas en Brood J. 15 Leenheer H. Z. 17 Catrein P. 16 Zuurbier Jac. 18 de Koning Z. M. door Charles Garviee „Is het „neen," Irene?" vroeg hij. „Voel je, dat je me niet kunt liefhebben; dat ik enkel een vriend voor je kan zijn, maar nooit je man?" Hij dwong zich tot zelfbeheersching; zijn Eezicht was krijtwit, om zijn lippen trok het krampachtig. Zij had haar gezicht in de handen verborgen en hij wist, dat zij schreide. „Schrei niet, Irene," zei hij. „Ik had wel kunnen weten, dat er geen hoop voor me was. Groote God! Waarom zou je ook van mij houden? Al die jaren heb je me beschouwd als een ouderen vriend en O ja, ik begrijp je heel goed, Irene! In 's hemelsnaam, huil niet Soo! ik kan het niet verdragen. Ik wil je gelukkig maken en niet je leed nog vergrooten. Je zult me toch niet voorgoed wegsturen? Ik Jhag toch terugkomen en voor je doen, wat ik kan?" „Neen, neen!" zei ze bijna onhoorbaar. >.U moet nooit meer terugkomen. Dacht u, dat ik zóó zelfzuchtig, zóó ondankbaar was, dat ik dat groote offer van u zou aannemen? Dacht u, dat ik vergeten heb, wie en wat u bent, en wat ik ben? Dat ik u in mijn schande zou willen laten deelen? O nee, zeg nu niets meer!" Ze was opgestaan en stond nu vlak voor hem. Over haar doodsbleek gezichtje straalde de glans van een nobel besluit. „Irene," zei hij eindelijk, „Irene! Noem je dat een offer? Neen, neen, Irene, een dergelijk motief voor een afwijzing zal ik nooit aan vaarden! Zeg me, dat je niet van me houdt, me nooit zult kunnen liefhebben, en ik zal heengaan, maar ook dan alleen. Maar dat zul je niet zeggen, wel; je zult me toch een heel klein beetje hoop geven, liefste?" „Ik kan niet ik kan niet! Ik houd niet van je!" De woorden waren nauwelijks verstaanbaar; maar hij hoorde ze toch. Hij haalde diep adem en deed een stap achteruit; toen kwam hij weer naar haar toe en legde een hand op haar schouder. „God vergeve me, dat ik je verdriet nog verzwaard heb, Irene," zei hij. „En God helpe me, het mijne te dragen!" Dat was zijn eenige smartkreet; en op hetzelfde oogenblik wenschte hij reeds dat hij die woorden niet geuit had. „Ik zal nu gaan en alles eens goed overden ken. Morgen kom ik dan terug o nee, wees niet bang! Ik kom als vriend en raadgever over mijn liefde zal ik nooit meer spreken." Zij hoorde hem heengaan; het scheen haar toe, dat hij haar hart, haar leven met zich nam. In één oogenblik smolt haar vastberadenheid weg en werd meegesleurd op den stroom van haar hartstochtelijk verlangen. Ze stond op met uitgestrekte armen en een wonder licht in haar blauwgrijze oogen. „O, kom bij me terug!" stiet ze uit. „Ik kan je niet laten gaan ik kan je niet laten gaan!" De teugels vielen uit zijn hand en met een ruk keerde hij zich can; het volgend oogen blik was ze in zijn armen en verborg ze haar hoofd tegen zijn breeden schouder. „Liefste, ik houd van je ik houd van je!" fluisterde hij, met den sterken, alles verteren den hartstocht van zijn natuur. „Is het waar? Is het werkelijk waar? Liefste, ik word bijna gek van vreugde en twijfel!" Ze hief haar hoofd op en keek hem in de oogen met een blik, die geheel haar ziel voor hem openlegde; haar armen gleden om zijn hals en uit eigen beweging kustte ze hem met den kus, waarmee een vrouw zich voor tijd en eeuwigheid overgeeft aan den man, dien zij liefheeft. HOOFDSTUK XXXIV Redmayne reed weg de gelukkigste man ter wereld. Hij leek tien jaar jonger; nu en dan hield hij plotseling zijn paard in en keek diep-ademend om zich heen en naar den hoogen blauwen hemel. Hij stalde zijn paard en ging te voet ver der naar zijn woning in Mount Street, zijn hart overvol van geluk. Op de trappen kwam zijn kamerdienaar hem tegemoet met een telegram, en Redmayne mm het mee naar zijn kamer en opende het achteloos; toen uitte hij een kreet en zijn gezicht werd wit, want het telegram luidde: Moet tot mijn leedwezen melden, Lord Redmayne van zijn paard geworpen en op slag gedood. Wees zoo goed kom onmid dellijk. Redmayne staarde naar het strookje papier, alsof hij de slechte tijding eenvoudig niet kon gelooven. Hij had zijn broer pas een paar maanden geleden gezien, en toen was hij het toonbeeld van gezondheid. Lord Redmayne was een typische ïersehe landedelman, forsch en gezond, dol op sport, goed voor zijn onder- hoorigen en een door en door joviale kerel; en hij scheen bestemd om minstens de negen tig te halen. Zijn dood trof Redmayne als een bliksemstraal bij helderen hemel, want zij had den uitstekend samen overweg gekund. De graaf was gestorven op het kasteel Redmayne, de familiebezitting in het Westen van Ierland. Hij moest er onmiddellijk heen, Redmayne riep zijn knecht. „Ik heb zeer slecht nieuws ontvangen," zei hij. „Mijn broer, Lord Redmayne, is onverwacht gestorven Pak maar een handtasch voor me in; ik steek vannacht nog over. Ik kan het nog juist halen. Ja, ik zal je meenemen; je kunt misschien te pas komen." De man pakte haastig een en ander in en kwam daarna weer aan de deur van de zit kamer kloppen. Neemt u me niet kwalijk, mijnheer, ik bedoel my lord." Redmayne kreeg een schok en staarde den man met wijdopen oogen aan. Door den schrik van het droevig nieuws had hij er geen oogenblik aan gedacht, dat hij de erfgenaam was van den titel zoowel als van de bezitting dat hij de graaf van Redmayne was. Hij schreef een kort briefje aan Irene, waarin hij haar meedeelde, dat zijn broer overleden was, en dat hij waarschijnlijk een week zou moeten wegblijven. Zij moest zoolang in Frimscone blijven en nergens over spreken. Hij vertelde haar niet, dat hij nu graaf Red mayne was en teekende zich slechts: „je Mayne." Toen hij in den trein stapte, overdacht hij met spijt, dat die andere vrouw, die bedrieg ster, nu eerst ontmaskerd zou worden na de begrafenis. In gelukkige onwetendheid van het feit, dat Redmayne de echte Irene door een toeval ontdekt had, ging Madge geheel op in de toebereidselen voor haar groote partij in Fairlawn. Ze was zenuwachtig en het leek haar bijna onmogelijk, dat alles op tijd klaar zou komen, maar toen de dag eindelijk aanbrak, man keerde er niets, en met een glimlach van triomf nam ze de kostbare versieringen in oogenschouw. Niets was vergeten, niets ont brak; het zou de schitterendste en meest opzienbarendste partij van het heeie seizoen worden. Het feest was vastgesteld pp een avond met volle maan, en zelfs de maan liet haar niet in den steek: groot en rond hing ze boven de prachtige tuinen en de zilveren rivier, waarlangs een sprookjesachtige verlichting was aangebracht. Toen de gasten kwamen, waren ze bijna sprakeloos van verbazing en bewondering en in het eerst kon men er maar niet toe komen, te 'gaan dansen; kleurige groepen zwierven van kamer tot kamer, een en al opgetogen heid en verrukking. Velen zochten den oever der rivier, verdron gen zich op de groote, met bloemen versierde bark, of lieten zich wiegen in de kleine gondels, bestuurd door jongelui in Venetiaansch costuum, met breedgerande hoeden en vuur- roode sjerpen. Het souper werd geserveerd in een paviljoen en deed niet onder voor de andere nummers van het program. Er was een overvloed van ruimte, én tallooze bedienden in prachtige livrei dienden de kostbare schotels en de oude wijnen rond. Er ging maar één roep over het unieke organisatietalent en de origineele ideeën van Lady Irene Mersia. En Madge genoot haar uur van oppersten triomf met gloeiende wangen en fqnkelende oogen. De muziek begon weer en haar partner kwam haar halen. Het was de jonge Bar- well. rdt vervólgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5