De Italiaansche positie aan het Noordelijk front De autonomie van Noord-China Vreeselijk ongeluk bij Heesch Het nieuws van heden MOEILIJKHEDEN ROND MAKALLE IS DE NEGUS TOCH VERTROKKEN? De incidenten te Limoges De Italiaansche protestnota DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19655 Nog steeds gevechten om de be zetting van vijandelijke posten Het geheele sultanaat Beru geeft zich over Na de zitting van den Groot en Fascistischen Raad Tegenaanval tusschen Anale en Gorrahei Een geheimzinnig waas hangt om zijn vertrek, dat nu wel schijnt vast te staan Het eerste decreet van den Griekschen koning Amnestie voor deelnemers aan M aart-opstand Rede van Molotow Het Weer ml De afkondiging waarschijnlijk nog enkele dagen uitgesteld Japan zou de beweging niet steunen Japan steunt de beweging niet Het Memeldirectorium Baldszus toch formateur IKBI 1 11 Mê Aan het Noordelijk front in Abessinië is nabij Gindar de eerste vaste brug door de Italiaansche pianierstroepen gebouwd Schrijven van den leider der „Croix de Feuaan Laval Een personenauto tegen een stil staand en vrachtauto gebotst Uit Vaticaanstad Twee dooden en drie zwaargewonden De Vlootconferentie Amerika's vertegenwoordigers en houding DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Fransche antwooru Antisemietische excessen In Polen en Hongarije Stabilisatiegeruchten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO cl, Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers™ zie de rubriek. ROME, Dinsdagavond 19 November. Terwijl de luchtmacht zich wijdt aan het ontdekken van Abessinische verzamelplaatsen langs de route, waarlangs de Italianen van plan zijn hun aanval op het Abessinische bolwerk Aladji te ondernemen, ziet de toe stand ten Noorden van Makalle er eenigs- zins duister uit. Terwijl n.l. de verovering en bezetting van Makalle reeds een week geleden wirden gemeld, is het duidelijk, dat de Italianen veel moeilijk heden en tegenstand ondervinden ten Noorden van de veroverde stad. Het inheemsche leger corps vecht nog steeds om bezetting van posi ties ten Noord-Westen van Makalle, en het tweede legercorps tracht de Abessinische posi tie ten Noord-Westen van Gheralta te verove ren, bijna 40 mijl achter de spits van het Itali aansche front bij Makalle. Het lijkt echter in de Italiaansche tactiek opgenomen te zijn geweest, om eerst Makalle te onderwerpen, en zich eerst later te bekom meren om het ontruimen van afgelegen, door den vijand bezette posten. De berichten in de Italiaansche bladen doen echter geenszins dui delijk uitkomen, of deze vijandelijke posten op zettelijk geïsoleerd zijn gedurende den Itali- aanschen opmarsch of dat zij het gevolg zijn van aanvallen en heroveringen der Abessiniërs, nadat het Italiaansche leger zijn verbindings lijnen naar het Zuiden tot aan Makalle geheel had doorgetrokken. Maarschalk de Bono's bul letin meldt, dat een inheemsch legercorps „een actie in Tembien is begonnen" en dat een colonne, na naar Gheralta te zijn opgetrokken den pas van Abaro bezet en voortgaat Oost- Tembien te bevrijden van vijandelijke troepen. In samenwerking met deze actie heeft een detachement van het tweede legercorps het Nadir-gebied ten Noord-Westen van Gheralta bezet en een fascistisch legioen verovert Tza- hama. Wat den politieken toestand betreft wordt door maarschalk de Bono medegedeeld, dat de aanvoerders en gewapende manschappen van 't sultanaat Beru zich aan de militaire autori teiten van het Danakil-district hebben overge geven. Volgens dit bericht zouden de Abessiniërs verzocht hebben om met hun volgelingen deel te mogen nemen aan acties tegen de regeering In Addis Abeba. Men hecht zeer veel waarde aan dit bericht, omdat het sultanaat Beru zich langs het ge heele Noord-Westen van de Danakilwoestijn Uitstrekt, vanaf het Tigre-plateau tot bijna aan de grenzen van Fransch-Somaliland. Uit het feit, dat de Groote fascistische Raad besloten heeft op 18 December weer bijeen te komen, in plaats van. zooals gebruikelijk zou zijn geweest in het begin van het nieuwe jaar, kan worden afgeleid, dat Mussolini van plan is de dingen economisch, militair en diploma tiek een maand lang aan te zien, voordat hij er toe zal overgaan zijn land te binden aan de critieke beslissingen, die hij noodig zal ach ten. Diplomatiek contact tussclien de Italianen en de Britsche diplomatieke vertegenwoordiging te Rome is sedert de Engelsche verkiezingen hog niet weer gezocht. Men schijnt te wachten op de ontdekking van de formule, die zoowel Italië, den Volkenbond als Addis Abeba te vreden zal stellen. Intusschen neemt de span- hing tusschen Itqlië en Engeland toe, in ieder geval van Italiaansche zijde, hoewel openlijke demonstraties volstrekt worden onderdrukt. In fransche kringen gelooft men, dat de gezochte formule gevonden kan worden in de herleving Van het doodgeboren viermogendhedenpact van 1932. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Har- rar seint, dat Fitaorari Ayele, de opperjacht- meester van den Keizer, hedenmorgen een krachtigen tegenaanval geopend heeft op een Italiaansch detachement tusschen Anale en Uorrahei. Hij heeft gemeld, dat hij den vijand rustige verliezen heeft toegebracht. Ayele ver klaart Anale arie dagen geleden te hebben heroverd. Volgens zijn verslag duurde de slag y&n het aanbreken van den dag tot 12 uur 's middags en zijn de Abessiniërs thans in bet bezit van zekere posities, die de Italianen tevoren bezet hielden. De Abessinische troe pen zullen nu binnenkort trachten om den vJeugel der Italianen nabij Anale heen te bekken. Ue Italiaansche vliegeniers, die Maandag den bomaanval op de Abbessinische troepen uit voerden, verklaren dat deze aanval een voor- zichtigheids-manoeuvre is. Door dezen luchtaanval zou de opmarsch van b® Abessinische troepen onder Ras Seyoem, me de vereeniging van het legercorps van San- r'ui met het inboorlingencorps Pirzio Biroli te Sjelikot wilden voorkomen, tot staan worden gebracht. De vliegers hebben een zeer groot aantal ommen geworpen en ongeveer 30.000 schoten gelost uit de machine-geweren. tegenstand der Abessiniërs was zeer groot bb energiek en uit. taktisch oogpunt zeer ver standig. Uit den Italiaanschen luchtaanval blijkt, dat de Abessiniërs niet langer werkeloos blijven en ook strategisch zeer goed optreden. Waarschijnlijk zullen zij thans trachten den Italiaanschen opmarsch te vertragen en in de allereerste plaats het oprukken van den rech tervleugel naar Gondar af te wenden. Het gerucht volgens hetwelk zich Europeanen bij de Abessiniërs zouden bevinden kon niet worden bevestigd, doch het is zeker dat de organisatie der verdediging en het richten en vuren van mitrailleurs en kanonnen door be kwame technici geschiedden. ADDIS ABEBA, 20 Nov. (Reuter-A.N.P.) Keizer Haile Selassie is gistermorgen om zes uur met zijn particulier vliegtuig met onbekende bestemming vertrokken. Hij zal binnenkort terugkeeren. De censuur heeft de publicatie van alle andere bijzonderheden verboden. Het geheimzinnige waas rond de bestemming waarheen de Negus per vliegtuig is vertrokken, is nog steeds niet opgehelderd, meldt Reuter. Volgens officieele verklaringen, is hij naar Des- sie vertrokken, doch men heeft 'n vliegtuig waar genomen, dat boven Harrar vloog, en dat naar men gelooft het toestel van den Negus zou kun nen zijn geweest, die zich naar Djidjiga begaf, om daar met Ras Nasiboe besprekingen te voe ren over de campagne in Ogaden. BRINDISI, 20 Nov. (A.N.P.) Het gerucht is in omloop, dat de admiraal Sakellarion, die hier morgen zal aankomen met een eskader Grieksche oorlogsschepen, het amnestie-decreet voor politieke en militaire veroordeelden naar aanleiding van den Maart-opstand in zijn be zit heeft. De Koning zou direct nadat hij zich aan boord van de „Helli" had begeven, dit decreet onderteekenen en daarmede zijn koninklijke functie aanvaarden. Het decreet zal direct van kracht worden, zelfs voor de aankomst van den koning te Athene. MOSKOU, 19 Nov. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotow, heeft binnen het kader van het eerste congres der Stachanowisten een redevoering uitgesproken over de successen der Russische industrieele methode, waarbij hij ook te spreken kwam over de buitenlandsche politiek. Sprekende over de burgerlijke dictaturen van het fascistische type. die in den tijd na den oorlog zijn ontstaan, noemde hij het fascisme het symbool der betialiteit en der duistere ge vechten van een verdwijnende wereld. Slechts van dit standpunt kan men de beteekenis der koloniale avonturen en der imperialistische usurpaties begrijpen, waarin de kapitalistische landen een uitweg zien uit hun toestand. De mogendheden, die indertijd zijn achtergeble ven bij de in het rooven van koloniën gelukki ger landen, pogen thans vooruit te komen op beproefde imperialistische wegen. Woordelijk verklaarde Molotow verder: „Wie is onbekend met het in bezit nemen van Mandsjoerije en de nieuwe inbezitnemingen in China, welke voor de imperialistische avontu riers in het Oosten wie weet waarmede kunnen eindigen? Wij zien ons geplaatst tegenover het avontuur van een in bezit nemen van Abes- sinië, hetgeen gepaard gaat met het gevaar van het uitbreken van een nieuwen en voor het behoud van het geheele kapitalistische systeem gevaarlijken wereldoorlog." 1 VERWACHTING: Matige Zuid-Ooste- lijke tot Oostelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring weinig of geen regen, iets kouder. H Hoogste barometerstand: 779,0 te Hel- singfors. Laagste barometerstand: 746,0 te Va- .1" lentia. Zon op 7.30, onder 4.01. Licht op 4.31. Maan op v.m. 1.21, onder n.m. 1.24. Nieuwe Maan 26 November 2.56 v.m. SJANGHAI, 20 Nov. (Reuter). Het Japan- sche ultimatum is nog niet door China be antwoord. Dit ultimatum loopt vanmiddag te 4.20 Amsterd. tijd af. Geloofd wordt, dat men stilzwijgend tot over eenstemming is gekomen, als gevolg waarvan de Japansche. actie, in afwachting van nieuwe besprekingen, is opgeschort. In een bericht uit Peking wordt gezegd, dat het in verband met de interventie der diplo matieke vertegenwoordigers niet onmogelijk is, dat men pas over eenige dagen weet, waar men, wat betreft den toestand in Noord-China aan toe is. Het is dan ook waarschijnlijk, dat de af kondiging van de autonomie in Noord- China, welke oorspronkelijk was vastgesteld op 20 November, enkele dagen zal worden uitgesteld. De bladen uit Peking voegen eraan toe, dat de af te leggen verklaring door de leiders der beweging is goedgekeurd. Men verklaart, dat de Nanking-regeering wordt verweten, geen ge schikte maatregelen te hebben genomen ter be scherming van Noord-China tegen de commu nistische'penetratie, waarbij men erop wijst, dat Noord-China niet van zins is zich af te scheiden van Nanking. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Chineesche autoriteiten in de gedemilitariseerde zóne van Noord-China, de circulatie van bankbiljetten der Centrale Bank van China hebben verboden. In de kringen van het ministerie van buiten landsche zaken, is men van meening, dat de autonome beweging in Noord-China gestimu leerd is door de zilverpolitiek van de Vereenig- de Staten en den Britschen steun bij de her vorming van het Chineesche muntwezen. Men zet uiteen, dat de voorgestelde autonome fede ratie van Noord-China geen rekening houdt met de territoriale en administratieve onafhankelijk heid van Nanking. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft het gerucht tegengesproken, dat Japan de autonomistische beweging zou steunen. Deze beweging wordt door de Japansche regeering met ernstige bezorgdheid gadegeslagen. De verklaringen van Tsjang Kai Sjek voor de Kwo Min Tang worden uitgelegd als een verzekering aan Japan, dat de Centrale regee ring een politiek zal volgen van niet-inmenging in Noord-China. Japan toont intusschen de grootste belang stelling voor de te Nanking gehouden bespre kingen tusschen den Japanschen ambassadeur en Tsjang Kai Sjek, die naar men meent be trekking zullen hebben op fundamenteele kwes ties en een mijlpaal zullen beteekenen in de Chineesch-Japansche betrekkingen. MEMEL, 19 Nov. (A. N. P.) De president van den Memelschen landdag, Baldszus, die eerst de opdracht tot vorming van een direc torium teruggegeven had om persoonlijke over wegingen, heeft thans besloten toch een op dracht tot het vormen van een directorium te aanvaarden. SfM In Roemenië gaan vele Mohammedanen tot den Grieksch-orthodoxen ritus over. Een doopplechtigheid in den Donau De Japansche generaal Matsui, die in verband met de autonomistische beweging in Noord-China aan het hoofd van zijn leger Tientsin is binnengerukt PARIJS, 20 Nov. (Reuter) Kolonel de la Rocque, de leider van de „Croix de Feu", heeft gisteren aan de pers mededeeling gedaan van den inhoud van een brief, dien hij aan Laval ge richt heeft, en die betrekking heeft op de bloe dige botsingen tusschen leden zijner organisatie en aanhangers van het Volksfront te Limoges. In dezen brief verklaart kolonel de la Rocque, dat de vergadering der „Croix de Feu" van 16 November zich strict aan de door de noodver ordening gestelde voorwaarden heeft gehouden. Zij is gehouden binnen een particulier en af gesloten terrein. De aanval op de vergadering der „Croix de Feu" is geschied door den protest optocht, dien het Volksfront had georganiseerd, en de eerste gewonden zijn juist de aanhangers van de „Croix de Feu" geweest. Kolonel de la Rocque verzekert, dat de groe pen der „Croix de Feu" en der Nationale Vrij willigers nooit iemand met den dood bedreigd hebben, en nooit op de straat tot aanvallen op andersdenkende vereenigingen zijn overgegaan. Wanneer de regeering niet door krachtige en wettige maatregelen de veiligheid dezer burgers en het recht van vergadering beschermt, en niet de muiterijen „onder een vreemde vlag" verhin dert, zal ik, aldus De la Rocque, gedwongen zijn, op eigen verantwoording al mijn aanhangers en de groote massa Franschen, die hen volgen, als het ware in een toestand van gerechtvaardigde verdediging te beschouwen. De zorg, met het oog op onvoorziene gebeur tenissen in dergelijke ernstige gevallen niets na te laten, zal mij zelfs dwingen, deze wettige ver dediging te organiseeren. PARIJS, 20 Nov. (Reuter) De besprekingen van den ministerraad van heden zullen m hoofdzaak worden beheerscht door de inciden ten van Limoges. De ministerraad zal moeten beslissen, welke onmiddellijke maatregelen deze gebeurtenissen zouden rechtvaardigen en welke beschikkingen gemaakt moeten worden teneinde te voorko men, dat een herhaling daarvan zou plaats vinden. Mgr. Frediano Giannini, apostolisch gedele geerde van Syrië, is tot vice-camerlengo der Kerk benoemd in opvolging van den overleden Mgr. Ludovisi. Hedennacht ongeveer te I uur is op den rijksweg tusschen 's-Hertogenbosch en Gra ve ter hoogte van kilometerpaal 15 een personenauto op een vrachtauto gebotst met buitengewoon ernstige gevolgen. In den personenauto, die in de richtin* Grave reed, bevonden zich de vier Nijmege- naars mr. v. Scherpenberg, advocaat en procureur, de heer Sceuwen, candidaat- notaris, de leerares mej. Pfaff en de tand arts de heer J. Herweyer. De auto is gevlogen tegen een stilstaan- den vrachtauto, die rechts van den weg stond. De bestuurder heeft getracht den auto, die verlicht was, rechts te passeeren en kwam daardoor met het rechterachter- stuk van den vrachtauto in botsing. Moge lijk heeft de bestuurder den vrachtauto voor een tegenligger aangezien. De gevolgen van de botsing waren ontzet tend. Beide wagens werden zeer ernstig be schadigd. De heeren Scherpenberg en Seeu- wen waren op slag dood. De chauffeur van den vrachtauto, de heer Rosa uit Gouda, werd ernstig gewond, evenals de overige inzittenden van den personenauto mej. Pfaff en de heer Herweyer. Dokter Stoltz uit Qss, dokter Bouman uit Nistelrode en dokter Jansen uit Geffen verleen den de eerste medische hulp. De marechaussee was spoedig aanwezig om een onderzoek in te stellen. De gewonden zijn overgebracht naar het zie kenhuis te Oss. De beide dooden zijn vervoerd naar het St. Ludovicusgesticht te Heesch. De toestand van den chauffeur Rosa is niet levensgevaarlijk. Voor het leven der beide ande ren bestaat ernstig gevaar. Nog in den loop van den nacht werd ter plaatse een onderzoek ingesteld door mr. Du bois, Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch en door burgemeester Offermans van Heesch. Dr. Nieboer uit 's-Hertogenbosch was eveneens aanwezig. Men weet niet zeker wie de bestuurder van den wagen is geweest, doordat de auto geheel in elkaar was gedrukt. Men vermoedt, dat het de heer Seeuwen was. Met mr. H. J. C. van Scherpenberg, die, zoo als gemeld in den afgeloopen nacht tengevolge van het ernstige auto-ongeluk op den Bosschen weg bij Heesch het leven heeft verloren, is een bekend Nijmegenaar heengegaan. De heer van Scherpenberg, die in 1885 werd geboren, is o.a. jarenlang lid geweest van den Nijmeegschen gemeenteraad voor den Vrijz. Dem. Bond, kantonrechter-plaatsvervanger, voorzitter van het Sportfondsenbad en jaren lang bestuurslid van de afdeeling Nijmegen van het Nederlandsch Tooneelverbond. WASHINGTON, 20 Nov. (Reuter). Norman Davis zal optreden als leider van de delegatie der Vereenigde Staten naar de vlootconferentie te Londen, die begin December zal plaats vin den. Phillips, de onderstaatssecretaris voor Euitenlandsche Zaken en admiraal William Standley zullen de beide andere afgevaardig den zijn. President Roosevelt deelde aan de journalis ten mede, dat Amerika's houding op deze con ferentie zou bestaan in het zich verzetten te gen een vermeerdering der huidige uitgaven voor de vloten. De Italiaansche positie rond Makalle zou vele moeilijkheden opleveren; het sultanaat Beru zou zich hebben overgegeven. De afkondiging der autonomie van Noord-China zal waarschijnlijk eenige dagen worden uitge steld. De Negus schijnt toch uit Addis Abeba per vliegtuig te zijn vertrokken. Begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer aan de orde. Regeeringsantwoord aan de Eerste Kamer over het Bezuinigingsontwerp. Memorie wan Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Financiën. Ernstige autobotsing bij Heesch; twee dooden. drie zwaargewonden. Noodlanding van een militair vliegtuig bij De Bilt; beide inzittenden ongedeerd. De 21e party om het wereldkampioenschap schaken door dr. Aljechin opgegeven. PARIJS, 20 Nov. (Reuter). De Fransche antwoordnota, die Laval gistermiddag aan den Italiaanschen ambassadeur Cerruti heeft over handigd, beslaat iets meer dan twee getypte vellen. De tekst zou in voorkomende bewoor dingen gesteld zijn, en geen nieuw politiek standpunt ontwikkelen, doch de besluiten be vestigen, die de Fransche regeering heeft moe ten nemen om haar internationale verplichtin gen gestand te doen. In het document wordt betoogd, dat vanaf het tijdstip, waarop de Volkenbondsraad en de plenaire Volkcnbondsvergadering, namelijk op 7 en 10 October, naar aanleiding van aen op 2 October plaats gehad hebbenden inval der Italiaansche troepen in Abessinisch gebied, Italië tot aanvaller hebben gestempeld, artikel 16 van het Volkenbondspact ipse facto in wet- king getreden is. Om zijn handteekening gestand te doen,, heeft Frankrijk niet anders kunnen doen. dan zich aan te sluiten bij de economische en finan- cieele maatregelen, waarvan de tenuitvoerleg ging voor alle leden van den Volkenbond bin- Qcnd is. Tenslotte verklaart de Fransche regeering in haar antwoordnota, dat zü intusschen niet de hoop op een vriendschappelijke regeling op geeft waardoor een einde gemaakt zou worden aan de vijandelijkheden in Abessinië, en tege lijkertijd aan de restricties, waaraan Italië zich in verband met de internationale sancties heeft blootgesteld. WARSCHAU, 19 Nov. De universiteit en de handelshoogeschool te Warschau zijn tot nader order gesloten in verband met het feit, dat zich weer antisemietische relletjes hebben voorgedaan. Te Lemberg hebben ernstige excessen plaats gehad. Hier zou een Jood gedood zijn, terwijl 70 Joden verwondingen zouden hebben opge- loopen. BOEDAPEST. 19 Nov. Nadat aan de univer siteit van Boedapest en aan de technische hoogeschool antisemietische betoogingen had den plaats gehad, heeft de senaat der univer siteit besloten, dat de philosophische faculteit voor den duur van twee dagen zal zijn geslo ten. Bij de vechtpartijen, die in de nabijheid der universiteit plaats vonden, moest de politie ingrijpen. Wegens ordeverstoring zijn 72 stu denten tot boete veroordeeld. LONDEN, 19 Nov. (Stefani). De financieele' redacteur van de „Evening Standard" meldt, dat in de City het gerucht gaat, dat de regee ring een nieuwe stabilisatie op internationale basis zou bestudeeren. Stand op Woensdag 1 uur njn.: 753.9 Vorige stand: 754,4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1