Marine-avond IWEE GESTOLEN AFGODSBEELDJES WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 De inbraak bij Wilton De „Ruyter"-bouwdoos Opheffing spoorlijnen in West-Friesland Kerkelijk Leven Dom. J. de Puniet de Parry Java-China-Japan-Lijn Straffen van drie en twee jaar geëischt DE DRUKPERSVRIJHEID HAD VERDRONKEN PASSA GIER GERED KUNNEN WORDEN? Minister Coljjn geeft voor de microfoon beschouwingen over onze vloot Aan de zeevaart te danken BESTELLERSPERSONEEL P.T.T. PROTESTEN VAN DE N.S.B. Ook in de Prov. Staten van Noord-Brabant In Limburg STEEDS MEER VLIEGENDE VRACHT Stijging goederenvervoer per K.L.M. KOOLHOVENVLIEGTUIGEN VOOR ZWITSERLAND SECRETARIS VRIJHEIDSBOND OVERLEDEN Oorlogsbodems op reis Journalisten gaan de plannen der regeering bespreken WAARDOOR STRANDDE MO- TORLOGGER BIJ KATWIJK? Roerganger niet den juisten koers gestuurd? DOOR EEN SCHOORSTEEN GESTORT Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart HIJ WILDE GELD LOSKRIJGEN „Voor de ambulance naar Abessinië" Teru gzend ing Italiaansche bankbiljetten I Januari a.s. verdwijnt ook de lijn HoornHemBovenkarspel Grootebroek AANRIJDING TE GRONINGEN Drie gewonden, van wie één vrij ernstig DUBBELE BOERDERIJ AFGEBRAND STEEKPARTIJ TE BEUGEN Taxe-gedeelte consumptiemelk Rente verlaagd R.K. Handelshoogeschool Apothekers-assistent Academische examens MGR. Dr. G. LEMMENS Steunverleening van Gouverne- mentswege? POLITIEKE KWESTIE VOOR DEN LANDRAAD Veroordeeld wegens belasting ontduiking UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Onderscheiding SPECIAAL VOOR U DAMES de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) door FR. L. PACKARD EEN GRAFISCHE STUDIO TE 's GRAVENHAGE Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft de officier van justitie, mr. H. Reumer, tegen den 18-jarigen G. L. en den 19-jarigen A. M., ver dacht van een inbraak bij Wilton, waarbij een bedrag van ƒ40.000 is gestolen, drie jaar gevan genisstraf geëischt met aftrek van preventieve hechtenis. Tegen den 58-jarigen stoker-bankwerker C. M„ die schuldig was aan heling van een ge deelte van het geld, is een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van preventieve hechtenis geëischt. langstelling voor de Grafische Kunst verder zal aanwakkeren. De Eerste Nederlandsche Vrije Studio, in wezen gelijk aan de Fransche „Académie Libre" heeft als zoodanig in de jaren van zijn bestaan reeds een rol van beteekenis vervuld voor de vrije Kunstontwikkeling en gaat nu zijn werk zaamheden verder uitbreiden, nJ. het gebied der Grafiek. In de ateliers aan het Lange Voorhout wordt de mogelijkheid verschaft tot het zich bekwa men in de artistieke Grafische Vakken als Kopergravuur en etskunsten, houtgravuur, hout snede, lithografie e.a. Geheel in het karakter der tot nu toe gevolgde werkwijze, immers de cursist en kunnen naar believen al dan niet lei ding of correctie van de leerkrachten der Studio verkrijgen. g i ii ii Dinsdagavond zond de K. R.O. een door de propaganda-commissie Hr. Ms. „De Ruyter" georganiseerden Marine-Radio- Avond uit, waaraan de Kon. Marine-Ka pel onder leiding van L. H. F. Leistikow medewerking verleende. Z, Exc. Minister dr. H. Colijn sprak een inleidend woord. Er is een tijd geweest, aldus de minister- President, dat onze zeemacht, met name de militaire zeemacht, de zeeën wist te beheer- schen. Die tijd ligt reeds geruimen tijd achter ons, al meer dan twee honderd jaren. Want na het einde van den Spaanschen successie-oorlog, na den vredg van Utrecht, die aan dit feit een einde maakte in 17X3, was de heerschappij ter Zee van de republiek der Vereenigde Neder landen aan Engeland overgegaan. Toch is ook na dien tijd de Nederlandsche marine nog altijd gebleven de trots van ons volk en dat hangt samen met de opvattingen, die wij hebben omtrent de oorzaken van den bloei en de grootheid van ons vaderland. Zeker, ook de landbouw is een zeer belang rijke taak van volksbestaan. Maar daaraan danken toch wij niet de plaats, die ons land in de rij der volken heeft ingenomen. De indus trie heeft zich in de laatste 25 jaren op een merkwaardige wijze ontwikkeld. Maar ook daar- ®an is het niet toe te schrijven, dat wij in de rij der volken zulk een belangrijke plaats in- demen. Dat danken wij aan het feit, dat wij een zeevarend volk waren en zijn. Dat danken wij aan het feit, dat de namen van onze groote zeehelden in de gansche we reld bekend zijn. Onze koopvaardijvlag heeft gewapperd in bijna alle havens der wereld. Alle zeeën Werden door onze koene zeelieden door ploegd en onze marine heeft altijd wel in omvang klein den goeden naam be houden, dien zij ook in het verleden had. Immers behoef ik slechts te herinneren aan hetgeen nog zeer onlangs ons allen bekend is geworden van den tocht, dien de onderzeeboot K XVIII heeft gemaakt, een reis, waarvan het vast staat, dat geen enkele buitenlandsche onderzeeboot op zulk een belangrijke prestatie kan wijzen Wij zijn daar trotsch op. Wij mogen dan niet veel materiaal hebben, maar wat we heb ben is goed! Onze onderzeedienst, onze onderzeebooten bunnen de vergelijking met het beste, wat el ders bestaat, glansrijk doorstaan. Daarom is het ook verkeerd, wanneer het Nederlandsche volk, sprekende over zijn zee macht, het doet voorkomen alsof die zeemacht °ttbeteekenend zou zijn. Dat is zij niet! Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat de Nederlandsche vloot geen strijd met kans °p succes kan opnemen tegen een vloot van een groote mogendheid. Maar dat zij in moeilijke tijden haar plicht met eere zal Vervullen en dat die marine niet ontrouw Zal worden aan wat het voorgeslacht op dit gebied eenmaal heeft verricht, daarvan kunnen we verzekerd zijn. Daarom juich ik het toe, dat de K. R. O. een deel van zijn zendtijd op dezen avond heeft billen afstaan, om dit te benutten voor een Propaganda-avond in het belang van onze marine. Dr. N. Japikse, directeur van het koninklijk huisarchief, voorzitter van de propaganda- c°mmissie, schetste den persoon van Michiel ■h-öriaanszoon De Ruyter. Over het schip „De Ruyter" deelde de kapi- min ter zee A. C. van der Sande-Lacoste, com mandant van Hr. Ms. „De Ruyter", interes sante bijzonderheden mede. Spr. ging den gang Vah zaken na vanaf het maken van de plannen v°or den bouw van dezen kruiser in 1930, het m?gen van de kiel in November 1933 tot aan den dag, hopelijk het volgende najaar, - J'aarop het schip officieel in dienst der Kon. purine zal worden gesteld. De secretaris van de propaganda-commissie, de heer H. J. de °Uge, deed mededeelingen over de bouwdoos de „De Ruyter" en den daaraan verbonden bhutselwedstrij d. Voor tot slot het Wilhelmus klonk, zeide cÜnge Doorenbos een voor deze gelegenheid Samengesteld gedicht. Net hoofdbestuur van den Centralen Bond ah Nederlandsch P.T.T.-personeel heeft een mires gezonden aan den raad van ministers, ®aar aanleiding van het voornemen in de ste- d®n het aantal vastaangestelde brieven- en teleframbestelleps in te krimpen en in de naaste toekomst op het platteland in het geheel geen vast personeel meer met de bestelling te be lasten. Het hoofdbestuur deelt den ministerraad mede, dat een landelijke bijeenkomst, bezocht door 1500 bestellers en hulp-bestellers van mee- nipg was, dat onverhoopte uitvoering van djt voornemen, de tegenstelling tusschen platteland en stad zal doen verscherpen. Naast verschillen de andere bezwaren wordt in het adres als voor naamste bezwaar aangevoerd, dat men van oor deel is dat deze voorstellen zeer positief in strijd zijn met het duidelijk voorschrift van art. 2 van het arbeidsovereenkomstenbesluit. Men acht de door het hoofdbestuur der P. T. T. gegeven in terpretatie van art. 2 fout. Bij het eindigen der eerste najaarszitting van Prov. Staten van Noord-Brabant deed zich een zelfde incident voor, als in de vergadering van de Z.-Holl. Staten. Het lid Sengers (N. S. B.) had verzocht een verklaring te mogen afleggen. De voorzitter, mr. dr. A. van Rijckevorsel gaf hem het woord. Luide begon het lid Sengers: De nationaal- socialisten zijn van meening dat de Eerste Ka mer op schandelijke wijze.... De voorzitter hamerde hard: Ik kan zulke uitdrukkingen niet toelaten. Indien u niet an ders kunt spreken ontneem ik u het woord! Sengers: De Eerste Kamer verzaakt haar plicht te doen De voorzitter hamerde harder en zeide te eischen, dat het lid Sengers zijn verklaring af legt in toelaatbare termen. Een andere verklaring kan ik niet geven, antwoordde deze. Dan sluit ik de vergadering, zeide de voor zitter en laat met een zwaren slag den hamer vallen. Het lid Sengers haast zich de Statenzaal Uit, op den voet zeer vlug gevolgd door zijn partijgenoot van der Grienten. Gelach onder de leden, die van hunne zetels opstaan en zich druk redeneerend over het in cident naar de afdeelingen begeven. Een gelijksoortig incident deed zich voor in de vergadering van Prov. Staten van Limburg, waar het N.S.G.-lid ir. Wierstrasz van Dam de verklaring voorlas, waarop de N.S.B.-ers de ver gadering verlieten. Hoewel de handelsbelemmeringen er niet minder op worden en er een groote dosis opti misme voor noodig is om eenige opleving in de verschillende bedrijven te bespeuren, is het goederenvervoer door de lucht gedurende de laatste maanden voortdurend toegenomen. In de eerste week van October werden op de in ternationale luchtlijnen in Europa, door de K.L.M. alleen of in samenwerking met andere maatschappijen geëxploiteerd, 25.744 K.G. goe deren vervoerd, 3378 K.G. meer dan in de over eenkomstige periode van. 1934. Van 612 Oct was het aantal 27.233 K.G., 6032 K.G. meer: van 13—19 October 28.411 K.G., 9326 K.G. meer; van 20—26 October 28.007 K.G., 6845 K.G. meer; van 27 October2 November 34.652 K.G., 14.652 K.G. meer; van 3—9 November 31.723 K.G., 10.214 K.G. meer; van 10—16 Nov. 32.594 K.G., 12.457 K.G. meer dan in de over eenkomstige week van 1934. In het geheel is er een vermeerdering over het tijdvak van 1 October tot en met 16 Nov. van 62.814 K.G. Deze toeneming is hoofdzakelijk te danken aan vermeerdering van transport per vliegtuig van: edële metalen, couranten, kunstvoorwer pen (o.a. schilderijen), tabaksmonsters, bederf- lijke waren enz. Meer dan vroeger geven vele zakenlieden er de voorkeur aan om kleine voorraden te houden, en zoodoende zoo min mogelijk kapitaal te blokkeeren; is er iets noo dig, dan laat men het in één dag per vlieg tuig komen. Op het vliegveld Waalhaven is aangekomen de Koolhoven F. K. 50 H. B.—A. M. I., het tweemotorig verkeersvliegtuig van de Zwitser- sche luchtvaartmaatschappij „Aipar", te Bern. Het toestel werd bestuurd door den heer Pil- lichody, directeur van deze maatschappij, die naar Waalhaven was gekomen, vergezeld door den chef van den technischen dienst van „Alpar", teneinde met de directie der Koolho- venfabrieken den aankoop van nieuwe toestel len voor de „Genossenschaft für Luftverkehr Alpar" te bespréken. Te Den Haag is op 35-jarigen leeftijd plot seling overleden mr. H. J. Pippel, secretaris van het Hoofdbestuur van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond. H.Ms. Kortenaer en Van Ghent zijn heden' middag te 14 uur te Port Said aangekomen. In verband met de voornemens van de regee ring met betrekking tot art. 7 der grondwet (drukpersvrijheid), heeft het bestuur van den Ned. Journalistenkring zich onlangs gewend tot de besturen van de directeuren-vereeniging der Nederlandsche Dagbladpers, de R. K. Directeu ren-vereeniging en de R. K. Joumaliscen-ver- eeniging, met het voorstel, een gezamenlijke con ferentie te houden, waarop afgevaardigden van alle besturen aanwezig zullen zijn, teneinde over de regeeringsplann'en, voor zoover zij bekend zijn, overleg te plegen. De bedoeling Is te komen zoo mogelijk tot de vaststelling van een gezamenlijk standpunt. Reeds hebben twee van de drie be sturen de uitnpodiging van het Kringhestuur aanvaard. De datum der conferentie zal nader worden bepaald'. De stranding van den onder Poolsche vlag varenden motorlogger .JVCewa X" G. D. IJ 132, thuisbehoorende te Scheveningen, in den kal- men nacht van 27 October bezuiden Katwijk aan Zee een gebeurtenis, welke deze gemeen te sinds jaren niet had beleefd is Dinsdag in de onder leiding van prof. mr. B. M. Taverne gehouden zitting van den Raad voor de Scheepvaart aan een onderzoek onderworpen Mede werd nagezien de vraag of het ongeval geweten moet worden aan een daad of nalatigheid van den schipper. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Fock, was van oordeel dat, toen de schipper een klein half uur vóór de stranding, terwijl men dicht onder de kust was naar be neden is gegaan, hij een fout heeft gemaakt door niet nogmaals te looden. Bovendien is het hem als een verzuim aan te rekenen, dat hij den roerganger geen vasten koers heeft opge geven. De hoofdschuldige is echter de roerganger, die tusschen acht minuten voor drie en kwart ovei drie niet op de juiste wijze heeft gestuurd, waardoor de logger op het strand is geloopen. Misschien heeft hij een verkeerd licht voor dat van Scheveningen aangezien of is er een andere oorzaak. Toen de motordrijver aan dek kwam lag het schip, blijkens zijn verklaring, Zuid-Oost ten Oosten; hoe het ook zij, in geen geval is in den goeden koers gestuurd. De Raad zal later uitspraak doen. het sloeg hard tegen de verschansin|- en viel neer op het dek. Hij sprong er oogenblikkelijk naar toe en zich bukkend raapte hij het op toen stond hij daar een oogenblik als versuft te staren naar het af godsbeeldje in zijn hand. Ivoor is teer, 'en de slag had het kleine afgodsbeeldje vreemd doen barsten. Was het eigenlijk een barst? De gevou wen handen van den afgod schenen een heel klein beetje buiten het lichaam uit te steken. Hij voelde met den nagel van zijn duim aan het kleine scheurtje. Het was geten scheur! De han den lieten los. De afgod was niet massief hij was hol. De gevouwen handen zaten over de voeg eronder, en om de polsen heen, de eenige plaat sen, waar de stukken zichtbaar aan elkaar kwa men, waren een aantal concentrische lijnen zóó fijn uitgesneden, dat men nooit zou gedacht heb ben, dat ze iets meer beteekenden dan de artis tieke versiering, die ze leken Hij hield het losgeraakte stukje ivoor nu in zijn hand. Er was nu een opening van misschien een centimeter breed en eten centimeter diep, en binnenin kon men een propje papier zien. Hij was nu koortsachtig opgewonden. Hier was ein delijk het geheim de ontsluiering van de ge beurtenissen van dien tragischen nacht in Kala- wa, de verklaring van Chen-su's roofzuchrig be zoek op Patua en zijn moorddadige pogingen, om het beeldje terug te krijgen! Hij haalde zijn mes uit den zak en met de punt van het kleine mesje pikte hij er heel voor zichtig het stukje papier uit. Het was zóó dik wijls opgevouwen, dat het niet meer dan een klein balletje was. Het kostte hem een oogenblik Tijdens de reis van Vlissingen naar Harwich is aan boord van het stoomschip „Prinses Juliana" een der passagiers, een Deensch ad vocaat, overboord geslagen en verdronken. De eerste stuurman van het schip deelde Dinsdag ter zitting van den Raad voor ds Scheepvaart mede dat hij de wacht had op de brug, toen hem te half drie door een bediende werd gerapporteerd, dat een man overboord was geslagen. Getuige heeft onmiddellijk alle maatregelen genomen om den drenkeling te redden. Zoo werd de machine onmiddellijk ge stopt, het roer stuurboord aan boord gedraaid en met de machine gemanoeuvreerd om het schip rond te doen gaan. Er is ook dadelijk een reddingboei overboord geworpen, terwijl in voortop, groottop en kraaiennest wachtposten werden geplaatst om de zee af te kijken. Van half drie tot vijf uur is men blijven zoeken; men heeft den ongelukkige echter niet meer gezien. „De passagier liep lachende naar de ree ling!" verklaarde vervolgens een scheepsbe diende, die van het ongeval getuige was ge weest. Hij stond op het promenadedek en dooi het overhalen van het schip liep hij naar de verschansing aan bakboordkant, greep mis, kwam met zijn lichaam tegen de reeling, ging daardoor te veel voorover en verloor, toen het schip weer een duw kreeg, zijn evenwicht, ten gevolge waarvan hij in zee terecht kwam. Ge tuige is nog naar de reeling geloopen om het slachtoffer te grijpen, doch deze poging mis lukte. Onmiddellijk daarna heeft hij een red dingboei overboord geworpen en alarm ge maakt. Den passagier heeft hij niet meer ge zien. Mogelijk is verklaarde de stuurman nog dat het slachtoffer een klap van de schroef heeft gekregen. De Raad zal later uitspraak doen. De Haagsche politie heeft aangehouden den te 's Gravenhage woonachtigen 49-jarigen G. G. E. J„ die getracht heeft verschillende kapitaalkrachtige personen te bewegen vrij groote geldsbedragen beschikbaar te stellen, voor het uitzenden van een ambulance-auto naar Abessinië. Zooals men weet, bereidt het Ned. Roode Kruis de uitzending eener ambulance voor, doch daarmede heeft J. niets uitstaande. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet. Reeds eerder is de gearresteerde met haar ir. aanraking geweest. om het papier te ontvouwen en glad te strijken en dan staarde hij doelloos op drie regels met inkt geschreven letters; oihhixntffgnofitorffeichinhniffrohotetehmotitt isorointstihferehhweeforfivffefuewiffnorohn otingoeonnvnnfwesfxfwoinnnitvnwwotitisfootff Hij had er niets aan! Geheimschrift natuur lijk! Heel slim van hem om te begrijpen, dat het geheimschrift was! Al wat er noodig was, was juist wat hij niet had de sleutel ervan. Plotse ling werd hij weer door een gevoel van opwin ding bevangen. Het andere beeldje! Was het andere beeldje noodig om het geheimschrift te completeeren? Waren er daarom twee? Was het dat? HOOFDSTUK XV Bob Kingsley's verdediging Bob Kingsley wendde zich snel om en wan delde over 't dek terug naar Verna, die nog bij de kajuitstrap stond, waar hij haar verlaten had. „Wel" vroeg ze uitdagend en ging resoluut rechtop staan, toen hij naderde. „Ik veronderstel, dat mijn onhandigheid mijn straf in geenen deele zal verminderen. Waai'in zal ze bestaan?" Hij staarde haar aan. Omdat hij opgewonden was door de ontdekking, die hij zooeven gedaan had, had hij tot nu toe niet opgemerkt, dat ze niettegenstaande haar flinke houding, er bleek en slecht uitzag. Oppasser, wat heeft dat beest een rimpels. Stuurt u 't maar eens naar m'n schoonheidssalon. (Ballvho). Naar wij vernemen heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten met ingang van 1 Januari a.s. wederom een spoorlijn in West-Friesland op te heffen en wel de lijn HoornHemBovenkarspel Grootebroek. Dinsdagavond half zes is op de Wilhelmina- kade te Groningen een gecompliceerd ongeval gebeurd. Een bestelauto van de firma Remmers uit Groningen, bestuurd door den 2I-jarigen M. v. W„ botste met vrij groote snelheid tegen een handkar aan, waarachter monteurs van het Electriciteitsbedrijf liepen. Het waren de 46-ja- rige L. de J. en zekere R. T. De handkar schoof na de aanrijding onge veer 20 meter vooruit en botste tegen den 37- jarigen wielrijder S. M. aan. Deze, alsmede de twee monteurs werden door de kar geraakt en min of meer ernstig gewond. De beide monteurs zijn in het Diaconessenhuis te Groningen opgenomen, hier bleek dat de J. er het ergst aan toe was, hij had o.a. een her senschudding opgeloopen. De auto is in beslag genomen. Te Liesel op het „Sloot" (N.Br.) is Dinsdag middag omstreeks vier uur brand uitgebroken in de dubbele boerderij, bewoond door delano- bouwers W. Aarts en van Someren. De brand weer uit Deume, die binnen een kwartier aan wezig was, kon zich slechts bepalen tot werk zaamheden om de aangrenzende boerderijen tegen het vuur te beschermen. In drie kwar tier was de dubbele boerderij met bijbehooren- de schuren geheel door het vuur verteerd Van den inboedel kon nagenoeg niets wor den gered, ook eenige varkens, kalveren, een vijftal koeien en een paard kwamen in de vlammen om. In verband met den moord op den 20-jarigen boerenzoon te Beugen, heeft de politie, in ver band met uitlatingen van den verdachte A., ook den 16-jarigen P., die aan de ruzie heeft deel genomen, gearresteerd. De prijs voor het taxegedeelte van consump tiemelk, gekocht op Regeeringscontract, Is voor de volgende week bepaald op 6% cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. SEMARANG, 19 Nov. (Aneta) Bij Gouver nementsbesluit is de rente welke berekend wordt voor het voorschot van het Gouvernement, ten behoeve van den bouw van woningen voor volkshuisvesting, van 5 op 4 procent verlaagd. Hierdoor zal over het jaar 1936 een besparing worden verkregen van 3600. TILBURG. Geslaagd voor het propaedeutisch exam'en in de handelswetenschappen de heeren K. W. M. Breulers, te Roermond en K. A. J. M. Samson, te Nijmegen. AMSTERDAM. Geslaagd de dames: A. J. G. Henskens te Deventer; H. J. v. d. Heijde te Val kenburg; J. Wagenaar te Vaassen. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift: ..Een bij drage tot de kennis der vóór-Romeinsche urnen velden in Nederland". Cum laude de heer W. J. A. Willems, geboren te 's-Hertogenbosch. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde de heer M. O. van der Zijl. „Straf?" Hij schudde het hoofd. Toen, impul sief: „Luister eens! Zult u dan nooit begrijpen dat geen andere gedachte dan die aan uw veilig heid, uw welzijn, ja, ik durf zelfs te zeggen uw geluk, mijn geest ooit bezig hield? Er is geen straf. Trouwens, daar het niet overboord ging, was het heel goed, dat u het een beetje tegten de verschansing daar gooide. Anders had ik nooit geweten, dat het ding niet massief was, of de reden gesnapt, waarom de Chineezen, aan wier bestaan u weigert te gelooven, het moesten heb ben. Kijk eens!" Hij kleurde van opwinding. „Kijk!" Ze keek maar terloops naar de stukjes ivoor en het stukje papier in zijn hand toen bleven haar oogen rusten op zijn gezicht, op een ver wonderde, ernstige en verwarde manier. „Het is natuurlijk geheimschrift," ging hij voort, terwijl zijn opwinding toenam. „Ik heb niet het minste idee wat het beteekent. Er zijn twee van deze afgodsbeeldjes. Ik veronderstel, dat men ze alle twee moet hebben om iets te berei ken. En dan is mij heel veel duidelijk." Haar oogen waren nog aandachtig op zijn ge zicht gericht. „Wilt u zeggen, dat u niet wist, wat er in dat beeldje zat, of hoe het open te maken, of wat het geheim er van was?" vroeg ze zacht en vlug. „Natuurlijk niet!" antwoordde hij toen, met 'n kort, vreugdeloos lachje. ,,En ik weet nu ook niet wat 't beteekent. Ik wou, dat ik 't wist." „Ik heb op uw gezicht gelet," zei ze bijna fluis terend, ,,en als u niet de waarheid spreekt, bent u een. beter acteur dan ik gedacht had. Dit is het De welbekende Benedictijner abt Dom J. de Puniet de Parry te Oosterhout zal 8 December as. den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar de abtswijding ontving. Dom de Puniet werd den 14en September 1869 te Angers in Frankrijk uit een adellijke familie geboren. Op negentienjarigen leeftijd trad de jubilaris in de orde van den H. Benedictus en op den 12en October 1891 legde de jonge novice zijn geloften af in de Abdij van St. Pierre de So- lesmes. Den len November 1896 ontving hij de pries terwijding en werd vervolgens tot novicen- meester benoemd. In het begin van de twintigste eeuw banden de beruchte wetten van Waldeck Rousseau de kloosterlingen uit Frankrijk en de monnikken van Solesmes vluchtten naar het eiland Wight. Ook de monnikken van de Benedictijner-abdij te Wisques (Fr.) werden verdreven en deze ves tigden zich te Oosterhout. Dom de Puniet werd den 15en April 1907 tot overste van deze priorij benoemd. Den 18en April d.a.v. kwam de nieuw benoemde prior te Oosterhout aan en toen de priorij door Paus Pius X z.g. in 1910 tot Abdij werd verheven, koos 't Kapittel Dom de Puniet tot abt. De jubileerende abt is een groot «veraar voor den heropbouw van de Abdij van Egmond. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal vanaf Vrijdag as. weer zijn gewone audiënties hervatten. BATAVIA, 19 Nov. (Aneta). De „Java-Bode" verklaart, dat de Generale Thesaurie thans een accountantsonderzoek instelt bij de Java- China-Japan-Lijn, welk onderzoek den grond slag moet vormen voor de beslissing inzake een eventueele steunverleening van Gouverne- mentswege. SEMARANG, 19 Nov. (Aneta) De Landraad te Semarang ving de berechting aan inzake een politieke affaire tegen de oprichters van de geheime organisatie genaamd „Kita" (Wij). Deze vereeniging ageerde in begin 1935 tegen werkgevers teneinde voor de leden lotsverbete ring te verkrijgen. De oprichter en leider, oud onderwijzer van de Timo--school, werd door den Landraad gehoord. Beklaagde ontkende de openbare orde in gevaar te hebben gebracht. Hij gaf voor te hebben gehandeld uit mensch- lievendheid en met de bedoeling als leider met werkgevers te onderhandelen teneinde een beter loon te verkrijgen. Hij ontkende ooit geweld te hebben gebruikt, zooals hem ten laste is ge- legd. De geheime teekens, waarvan men zich bediende, waren ingevoerd daar deze gemakke lijk voor het bestuur waren. BATAVIA, 19 Nov. (Aneta) De Raad van Justitie veroordeelde den heer A. G. J. H., arts te Palembang, tot vier maanden gevangenis straf wegens het ontduiken van belasting. Met 1 Dec. op verzoek aa nden tweede-luit. der mil. adm. M. Klok van het le reg. huzaren eervol ontslag verleend. Benoemd tot res. luit.-kolonel, ondersch. bij den staf der Vile inf. togade en den staf der Ille inf. brigade de res.-majoors J. P. J. G. van Blarkom van het 7e reg. inf. en J. H. A. Modder man van het 12e reg. inf. Benoemd tot res. eerste-luit. bij hun tegenw. reg. res. tweede-luits. T. S. Valst ar van het 7e reg. inf. en J. H. Wierenga, eveneens van het 7e reg. inf. Benoemd tot res.-kapitein bij de Schoolcomp. van den motordienst de res. eerste-luit. J. W. Lahnemann van die Schoolcomp. Benoemd tot res. eerste-luit. Dij zijn tegenw. reg. de res. tweede-luit. J. J. C. N. F. M. Lün- gen van het 8e reg. veld.-art. Benoemd bij den staf der art. tot res. tweede- luit. voor spec, diensten de gew. dienstpl. soldaat Ir. P. J. de Groot van het reg. grenadiers, met bepaling, dat hij bestemd is voor den dienst bij de Art. Inrichtingen. Bij K.B. is aan E. J. Voüte, secretaris van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap te Bergen (N.H.) vergunning ver leend tot het aannemen van de versierselen van Ridder in de Orde van den Witten Leeuw van Tsjecho-Slowakije. eerst, wat ik geloof, van wat u me ooit verteld hebt." „Groote goden!" riep hij gretig uit. Meent a dat? Nu, dat is al veel! Hoor eens! Als we daar nu eens mee beginnen?" Ze haalde de schouders op. „Het verandert niets," zei ze effen. „O jawel!" gaf hij vlug ten antwoord. „Het is tenminste een klein begin en ik zal er gebruik van maken. Dien nacht in uw hut op de Mono- tah zei ik u, dat, als uw broer iets verteld had over het beeldje, u weten zou, dat ik de man niet was, dien hij hebben moest, en uw antwoord luidde, dat u juist van het tegenovergestelde overtuigd waart, omdat u wist dat ik Zwarte Bob Kingsley was, die al eer voor moord terecht had gestaan in Sarawak. Maar u vertelde me niet, wat uw broer u verteld had. Ik geloof wel, dat 'ik het recht heb te weten of hij toen iets zei of niet. Dat zou ik graag weten en hoe u mij direct herkende want dat deed u toten we el kaar zagen in de kajuit van de Monotah. juist nadat ik in Tahola aan boord was gekomen. Ik was er zeker van, dt u wist, dt ik niet „mijn heer Moore" was, diten ik voorgaf te zijn." (Wordt vervolgd) 36 v >,De eenige aan wién u het in Aoru gegeven hebben, was Richardson," zei hij rustig, dien morgen was u ziek en naar wat c.^an in de kampong gehoord heeft, ging Ri- j."ai'dson bij zijn terugkeer in Aoru onmiddellijk aar de plaats van de schipbreuk. Ik twijfel er as aan, of u wel één woord met Richardson „^isseld hebt. U hebt het niet vernietigd, omdat Wel, u hebt me de reden al duidelijk genoeg (edegedeeid. Bovendien is, wat u eten oogenblik u |®den zei dat geen macht op aarde u kon wf'rëen, het mij te geven eigenlijk een be rging, dat u het nog hebt." Ze haalde uitdagend de schouders op. dan kan ik het wel gewoon toegevenMaar Saat u dan doen?" v,;A1s u weigert het mij te geven," antwoordde Tifal hfev weiger!" viel ze hem woest in de rede. „Dat Vj] je al gezegd. Kan het nog duidelijker? Ik jrvt, et tiet versta je? ik wil het niet aan Sevtenl" „Dan zal ik, terwijl u hier boven bij mij aan dek blijft, eerst beneden uw kajuit grondig laten onderzoeken." Ze zweeg een oogenblik, en toen haar Oogen zijn gezicht opnamen, scheen het blauw donker te worden als in plotselingten angst. Haar stem klonk zacht en beefde een weinig, toen ze weer sprak: „En als u het daar niet vindt?" „Als het ivoren beeldje niet in de kajuit is, moet u het bij' u hebben. We zullen dan tan land Maleische vrouwen laten halen om u te fouillee- ren." Instinctmatig, naar het scheen, keten haar oogen naar de kust, en een minuut lang zweeg ze, terwijl haar gezicht bleeker werd dan ooit, en alle kleur verloor. Dan sprak zij met hor tende stem: „Ik zie dat ik het verloren heb en toch niet heelemaal verloren. Dit ivoren beeldje" ze haalde het plotseling uit het lijfje van haar japon „is klaarblijkelijk van zooveel waarde voor je, dat het je heeft gemaakt tot moordenaar. Ik ken de beteekenis er niet van, die er jou toe brengt, je ziel er voor te verkoopen, maar voor mij is het ook van onschatbare waarde om een heel andere reden. Je kent die reden. Maar, daar ik het niet mag houden" ze lachte plotseling een beetje overspannen „zul jij het ook piet krijgen, en Met een scherpen kreet sprong Bob Kingsley naar vorten, en greep haar arm, dien ze vlug bo ven haar hoofd hief. Maar het kleine witte af godsbeeldje was niet meer in haar hand. Hij draaide zich om en keek er naar, terwijl het door het zonlicht vloog. Ging het overboord? Neen, Te Meppel is een metselaar, die werkzaam heden verrichtte aan een fabrieksschoorsteen van de fa. Top, door den schoorsteen omlaag gestort. Zijn broer, die zich juist verwijderd had, hoorde den man door den schoorsteen vallen, en ontdekte het bewustelooze slachtoffer onder het schoorsteengat op den betonnen vloer in het water. De man is met vele schaaf wonden en een zware hersenschudding naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Naar wij vernemen zal eerstdaags Den Haag verrijkt worden met een instelling die, naar verwacht kan worden, de steeds toenemende be- Ik werd in dat vervloekte vacan- e-pension finaal opgevreten van de •Torcron. (Ric Rac). Gemeld wordt: Krachtens het Italiaansche ministerieele be sluit van 16 November 1935 is aan houders in het buitenland van Italiaansche bankbiljetten van 1000 en 500 lire de mogelijkheid geboden om deze naar Italië terug te zenden, mits de zending geschiedt vóór 26 November as. als postzending met aangegeven waarde, voor re kening van het Instituto Nazionale per i Camtai con l'Estero, naar een van de volgende bank instellingen: Banca dTtalia, Banco dl Sicilia, Banco di Napoli, Banca Nazionale Lavoro, In stituto San Paolo, Banco di Romo, Banca Commerciale Italiana, Credito Italiano. Ook kunnen de bankbiljetten gedeponeerd worden bij de Italiaansche legatie te 's Gravenhage of bij de Italiaansche consulaten te Amsterdam en Rotterdam. De op deze wijze naar Italië teruggezonden bankbiljetten zullen gecrediteerd worden op bijzondere geblokkeerde niet rente dragende rekeningen, welke met toestemming der be trokken Italiaansche autoriteiten gebruikt kun nen worden voor het vereffenen van inkoopen van roerende of onroerende bezittingen in Italië of ter betaling van nader te bepalen in koopen van goederen. Na het verstrijken van den termijn tot 26 November bestaat gëen mogelijkheid meer om voornoemde bankbiljetten, op welke wijze dan ook, naar Italië te zenden of bij de Ita liaansche autoriteiten hier te lande te depo- neeren. De na 26 November per post naar Italië gezonden of door reizigers medegebrachte bedoelde bankbiljetten zullen bij het binnen komen in het Koninkrijk verbeurd verklaard worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3