De omvang der overwinning Negus weer terug van zijn vliegtocht Het nieuws van heden MOGELIJKE WIJZIGING IN 'T KABINET DE BEWEGING IN NOORD- CHINA MISLUKT HEDEN VOOR GOED NAAR HET FRONT? HET KONINGSMOORD PROCES De sancties tegen Italië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19656 De regeering heeft de overgroote massa van het volk achter zich Positie van Mr. Eden Schietverbod voor de Egyptische politie Heden verschijnen geen bladen uit protest tegen de houding der regeering Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii| Nanking heeft Doihara mede gedeeld geen verdere onder handelingen met hem te kunnen voeren Wat doet het Kwan- toengleger? De Italiaansche opmarsch in Noord-Abessinië. Askari's steken een riviertje over Men verwacht dat maarschalk Badoglio gedurende eenigen tijd de operaties zal staken Abessinische nota aan Genève Fransche pers acht de tegen den verdediger genomen maat- tgelen te scherp rei Desbons doet ont hullingen In Egypte is thans de rust teruggekeerd, nadat de politie tegen de betoogende studenten streng is Qdan optreden Amerika en de toestand in Noord-China De regeering blijft afzijdig Referendum Britsche mijnwerkers Meerderheid van 93 procent vóór staking Storm op de Zwarte Zee Twee Grieksche schepen in gevaar Schip in nood aan Westkust van Spanje Griepig De handel met Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Londenschen correspondent). In Engeland, en vooral ook in het buiten land, heeft men een neiging kunnen waar nemen den omvang van de stembus-over winning der Nationale Regeering te verkleinen op grond hiervan dat, ofschoon de Nationale Partijen in een parlement van 615 zetels een meerderheid hebben van bijna 250, zij op een totaal van 22.000.000 uitgebrachte stemmen slechts een meerderheid hebben van ongeveer 1.900.000. Maar dit is misleidend. Er zijn 25 Nationale- en slechts 13 Oppositie-candidaten bij enkele candidaatstelling gekozen, hetgeen volgens een ruwe schatting minstens gelijk staat met een saldo van 400.000 stemmen ten gunste van de Regeering. Aldus groeit de stemmenmeerderheid reeds tot 2.300.000 aan. Bovendien is het voor niemand een geheim dat de overgroote meer derheid van de bijna 10 millioen kiezers die van hun stemrecht geen gebruik gemaakt hebben, in geen geval met de Labourpartij sympathiseert. Men kan tegen de socialisten inbrengen wat men wil, maar van onverschilligheid kan men hen niet beschuldigen. Zij komen bijna steeds Zeer goed op, en in ieder geval veel beter dan de aanhangers der andere partijen. Die mil- üoenen, die niet in het politieke leven belang stellen, zijn uit den aard der zaak niet socia listisch georiënteerd. Waren zij het wel, dan zouden zij ook belangstellen in de politiek. Zij zijn gelijk menschen, die stellig tegen een overstrooming zijn, maar die wanneer gestemd Wordt over de vraag hoe een dreigende over strooming moet worden tegengegaan, zich van stemming onthouden om de eenvoudige reden dat zij van het vak geen verstand hebben. Maar toch verwachten zij dat diegenen, die beweren or wèl verstand van te hebben, er voor zullen zorgen dat de overstrooming voorkomen wordt. Deze mentaliteit is misschien moeilijk te be srijven in een land als het onze, waar een veel kleiner deel der bevolking onverschillig staat tegenover de partij-politiek. Maar zij heeft een overheerschenden Invloed op de ontwikkeling der parlementaire verhoudingen in Engeland, vooral sinds de Labourpartij een veel socialis- tischer tint gekregen heeft dan zij vroeger had. Wij mogen aannemen dat negen tienden van de kiezers die niet gestemd hebben, volmaakt tevreden zijn met de overwin ning, die anderen voor de Nationale Regeering bevochten hebben, en dat binnen afzienbaren Mjd de Labourpartij misschien wèl de meerder heid der uitgebrachte stemmen, doch niet den steun van de meerderheid der kiezers krijgen kan. In 1929 werden op de Labourcandidaten min der stemmen uitgebracht dan op de Conserva tieven; toch veroverden zij, dank zij den eigen aardigheden van het Engelsche kiesstelsel, meer Zetels. Ofschoon sindsdien 't getal kiezers toe genomen is, hebben de socialisten minder stem- bien op zich kunnen vereenigen dan 6'A jaar geleden. Daarentegen werden op de Conserva tieven alleen 1.800.000 stemmen meer uitge bracht, terwijl de Nationale partijen tezamen 3-100.000 stemmen meer kregen dan de Conser vatieven in 1929. Dat de Regeering in verhouding tot het totaal öer op haar candidaten uitgebrachte stemmen een zeer groot aantal zetels gekregen heeft, zal hiemand tegenspreken. Men meene echter niet dat de Nationale Re geering niet werkelijk steunt op de overgroote Meerderheid van het volk. De Engelsche La bourpartij heeft sinds haar opkomst in het be gin dezer eeuw haar aanhangers vooral gere kruteerd uit de massa van diegenen die eerst °nder latere kieswetten het stemrecht verkre gen, en uit die klassen die niet stemden zoo- lang zij weinig of geen kans hadden typische Vertegenwoordigers van het arbeidersstandpunt bi het Parlment te brengen. Uit het feit dat bijna 10 millioen kiezers niet naar de stembus getogen zijn, blijkt dat de socialisten niet in staat zijn verder terrein te winnen onder de Massa, aan welke zij hun opkomst te danken gehad hebben. Vrij algemeen is men het er over eens dat de Regeering, nu zij over een zeer sterke, maar niet meer overweldigende meerder heid beschikt, in menig opzicht in een gun stiger positie verkeert om haar taak te ver genten dan in de voorafgaande vier jaren. De Oppositie was toen zóó zwak, dat zij haar ver onachtzamen kon. Thans heeft deze niet alleen óumeriek een flinken omvang gekregen, maa> bovendien zijn velen van de in 1931 verslagen Riders, zooals Mr. Clynes, Mr. Herbert Moris- Son, Mr. Shinwell e.a. naar het Lagerhuis terug gekeerd, zoodat men er van verzekerd mag zijn dat de Oppositie haar taak, kritiek uit te oefe hen op de Regeering, naar behooren zal ver- Vullen. Van 1931 tot 1935 is de kritiek op de Regee- ï'ing voornamelijk gekomen van de zijde harer eigen medestanders. De „fronde", welke onder Riding van mannen als Mr. Winston Churchill ®h Lord Lloyd gevormd was tegen de Indische ^itboekpolitiek en tegen het Verdedigingsbe- Rid heeft de Regeering ten slotte meer zorgen gebaard dan al wat de socialistische en liberale oppositie tegen haar ondernam. Was het niet tot een verzoening met deze zeer sterke con servatieve groep gekomen, dan zouden de ver- biezingen gewaagd spel geweest zijn. Nu de meerderheid tot 250 geslonken is, kan <R Regeering zich niet meer veroorloven een soo groote groep van zich te vervreemden. Zij Sul dus niet alleen meer dan in de afgeloopen vRr jaren rekening moeten houden met de of- Rcieele Oppositie, maar ook met de stroomin- geu in de eigen partij. Men kan erkennen dat onder Mr. MacDonald en Mr. Baldwin uitste kend werk verricht is, maar dit belet niet dat het kabinet vaak leek on een veelhoofdige dic tatuur, en dat zelden in een wetgevende periode het Parlement minder gelegenheid gekregen heeft initiatief aan den dag te leggen. De belangstelling is thans geconcentreerd op de reconstructie van het kabinet, een taak, waarvoor Mr. Baldwin heden de eerste voorbereidende besprekingen gehouden heeft. Men gelooft niet dat meer wijzigingen inge voerd zullen worden dan door het aftreden van enkele ministers noodzakelijk gemaakt zijn. Het voornaamste probleem betreft natuurlijk Mr. Ramsay MacDonald. Men neemt met stel ligheid aan dat de Eerste Minister hem in het kabinet wenscht te behouden. In dit geval staat het vast dat hem een veilige zetel in het Parle ment zal worden afgestaan; men had eerst aan de mogelijkheid gedacht dat hem een Peerage aangeboden zou worden, zoodat hij, als lid van het Hoogerhuis, in het kabinet zou kun nen blijven, maar men beweert dat Mr. Mac Donald er de voorkeur aan geeft een „commo ner" te blijven. De vraag is natuurlijk vooral, wat de verslagen minister zelf wenscht te zien gebeuren. Zijn persoonlijke neiging schijnt te zijn zich geheel uit het openbare leven terug te trekken en zich te wijden aan zijn boeken, zijn studies en zijn liefhebberijen. Zijn gezondheid kon beter zijn, en hij heeft de volle rust ver diend. Maar indien Mr. Baldwin er den na druk op legt dat voor het behoud van het „Na tionale" karakter der Regeering, Mr. MacDo- nald's tegenwoordigheid in het kabinet als lei der der Nationale Labourgroep noodzakelijk is, dan zal Mr. MacDonald waarschijnlijk, gelijk steeds, zijn persoonlijke neigingen en zijn ge zondheid achterstellen bij zijn plicht. Wat zijn zoon, Mr. Malcolm MacDonald, aan gaat, ziet men in dat het Don Quichctterie zou zijn den jongen staatssecretaris van koloniën een veiligen zetel aan te bieden. Men verwacht dus dat hij uit het kabinet zal treden, en zal moeten wachten tot er een zetel in het Lager huis vrijkomt. Veel belangstelling heerscht ook voor de vraag of Mr. Winston Churchill in het kabi net zal komen. Het is waarschijnlijk dat Sir Bolton EyresMonsell, de Eerste Lord der Ad miraliteit, het politieke leven zal vaarwel zeg gen, en algemeen doodverft men Mr. Churchill als zijn opvolger. Zeker is het voor de Regeering veiliger hem als collega in, dan als vaak zeer lastig criticus buiten het kabinet te hebben. Het departement van Oorlog zal waarschijn lijk vrij komen, daar Lord Halifax (de voor malige onderkoning van Indië) van zijn ambt ontheven wenscht te worden. Mr. Thomas, se cretaris voor de Dominions, wordt als zijn op volger genoemd, maar interessanter is het dat aanvankelijk ook Mr. Eden, de Lord Privy Seal en „Volkenbondsminister" als aanstaand War Secretary gedoodverfd werd. Zijn overplaatsing zou een concessie zijn aan die vele conserva tieven die meenen dat geen minister van kabi netsrang met de Volkenbondszaken belast moet worden, aangezien anders het Foreign Office feitelijk een tweehoofdig bewind krijgt. Bo vendien is het geen geheim dat in conservatie ve kringen weinig bewondering heerscht voor de manier waarop Mr. Eden de laatste paar maanden te Genève opgetreden is. Er is een toenemende neiging merkbaar de beroepsdiplo maten ten volle in eere te herstellen; Mr. Eden's overplaatsing naar een der Bestuursde partementen zou een stap in deze richting zijn. CAïRO, 20 Nov. In een officieel commu niqué wordt gezegd, dat het in het geheele land volkomen rustig is. De ministerraad, die de politieke situatie heeft besproken, heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de incidenten, waarbij drie studenten zijn gedood door het vuur der po litie. De minister-president heeft in zijn hoe danigheid van minister van binnenlandsche za ken een schietverbod voor de politie afgekon digd. De directeuren der Arabische bladen hebben in een vergadering besloten, dat hun bladen Donderdag a.s. niet zullen verschijnen. Zij wil len daarmede protesteeren tegen de houding van het kabinet ten aanzien der Engelsche po litiek en tegen de wettelijke maatregelen, die dezer dagen voor de pers zijn afgekondigd. Donderdag zullen ook alle Egyptische win kels en kantoren gesloten zijn. Voor de ge mengde gerechten zullen geen Egyptische ad vocaten verschijnen. 1 VERWACHTING: Matige Zuid-Oos- telijke tot Oostelijken wind, zwaar be- welkt tot betrokken met tijdelijke opkla- EE H ringen, weinig of geen regen, iets kouder. VERDERE VOORUITZICHTEN; gelei- 1 delijk kouder. PEIPING, 20 Nov. (A.N.P.) De afkondi ging der autonomie voor de vijf Noord- Chineesche provinciën, die vanmiddag zou geschieden, heeft niet plaats gehad. Aan wijzingen, die op het laatste oogenblik uit Nanking waren binnengekomen, zijn voor de autoriteiten hier aanleiding geweest den vertrouwensman van het Kwantoengleger, generaal Doihara, mede te deelen, dat geen verdere onderhandelingen met hem kunnen worden gevoerd. Over alle kwesties, die zoo wel Japan als China betreffen, worden of- ficieele besprekingen gehouden tusschen de Nanking-regeering en den bij haar geaccre- diteerden Japanschen ambassadeur. De gouverneurs van Hopei en Sjantoeng, die dooi- Doihara waren uitgenoodigd voor een con ferentie te Peiping, hebben deze uitnoodiging afgewezen. Verscheidene divisie-commandanten van het 29ste Chineesche leger, dat onder bevel van Soeng-tsje-yoean staat, hebben, zooals te voorzien was, verklaard, dat zij hun bevelheb ber niet kunnen volgen. Soeng-tsje-yoean heeft daarop reeds Dinsdagavond Peiping verlaten en is naar Tientsin vertrokken. Doihara is van morgen uit Peiping vertrokken. Het is nog niet bekend, welk standpunt het Kwantoengleger ten aanzien van deze wending zal aannemen. In welingelichte Chineesche kringen wordt verklaard, dat de Nanking-regee ring, vóór zij den Noord-Chineeschen autoritei ten opdracht gaf de onderhandelingen met Doihara af te breken door informaties bij de bevoegde Japansche instanties had vastgesteld, dat Doihara geen officieele opdracht had en dat de Japansche regeering niet voornemens is, de binnenlandsch-politieke ontwikkeling in Noord-China te beïnvloeden door militaire pressie. GENÈVE, 20 Nov. (Reuter) Naar in Volken bondskringen wordt vernomen, zou de regeerirg van Nanking voornemens zijn de interventie van den Volkenbond te verzoeken tegen de nieuwe actie van Japan in Noord-China. sggsjsg»gg ,.R- ADDIS ABEBA, 20 Nov. (Reu ter). De stad is vol geruchten over het gaan en komen van den Negus. Hoewel het bericht niet werd bevestigd, vernam de correspon dent van Reuter van welingelichte zijde, dat de Negus gisteravond weer terugkeerde van zijn reis per vliegtuig en tot vroeg in den och tend in het paleis heeft gewerkt. De Abessiniërs, zoo wordt er bijgevoegd, zijn bijgeloovig en reizen nooit op Woensdag of Vrijdag, zoodat het mogelijk is dat de Negus morgen zal vertrekken. De uittocht van de Europeanen houdt aan; zij die reeds lang in Abessinië wonen verlan gen te ontkomen aan de risico's van een oor log, zij die kort geleden zijn aangekomen, meest journalisten, kunnen niet tegen de ze nuwachtige spanning, welke te erger wordt door het klimaat, of zoeken elders nieuws. Van de tachtig speciale correspondenten, die zich de vorige maand te Addis Abeba be- PARIJS, 20 Nov. (Reuter) In verband met het door het gerechtshof te Aix-en-Provence gewezen vonnis, tegen den advocaat Desbons, den verdediger der beklaagden in het Konings moord-proces, heeft de afgevaardigde voor Pa rijs van de Centre Républicain, Destastes, ver zocht te mogen interpelleeren over „de omstan digheden, waaronder de advocaat, die met zulk een belangrijke zaak was belast, werd geroyeerd, en van de zitting verwijderd, voordat de beslis sing van het Hof uitvoerbaar was." De deken der advocaten, Saudino, heeft be sloten, samen te werken met zijn beide collega's van de balie te Aix, Boutière en Amiel, opdat de zen hem in het proces tegen de Oestadsji's ter zijde kunnen staan. Het incident in het Koningsmoord-proces, heeft een diepen indruk gemaakt op de pers. Vele bladen oordeelen dezen maatregel te hard. De „Petit Parisien" schrijft, dat de Officier zich op het oogenblik niet meer meester was, het scheen, dat de beide tegenstanders in Roode en Zwarte toga elkaar wilden aanvliegen. De geroyeerde advocaat Desbons verklaarde aan een vertegenwoordiger van het „Journal", dat hij in beroep zal gaan. Men heeft hem uitgesloten om te verhinderen, dat hij zou spreken over een tweede samenzwe ring tegen Koning Alexander. Men wilde verder voorkomen, dat hij zou spreken over de oorza ken van den ontoereikenden ordedienst bij de landing te Marseille. Sedert maanden heeft men getracht de verdediging te vervalschen. Tweemaal is hem de laatste maanden te Parijs door een buitenlandsche politieke partij 400.000 francs aangeboden, indien hij tijdens het proces enkele kwesties ter sprake wilde brengen, waardoor de openbare mee ning, vooral in het buitenland in den zin van een komenden oorlog werd beïnvloed. WASHINGTON, 20 Nov. (Reuter) De Brit- sche ambassadeur bracht een bezoek aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en besprak aldaar den toestand in Noord-China met on derstaatssecretaris Phillips. Deze verklaarde later bij een ontvangst der journalisten, dat de regeering noch het voornemen heeft, noch voor stelt een beroep te doen op het negen-mogend- heden verdrag, waarbij de onafhankelijkheid en de integriteit van Chineesch grondgebied wor den gegarandeerd vonden zijn thans nog een tiental in de hoofdstad. De in meer of mindere mate clandestiene berichtgevers, die in de afgeloopen maand een soort „beurs" hebben gevormd voor de journalisten, schijnen langzaam hun verbeel dingskracht te verliezen. Volgens betrouwbare personen is het uit blijven van berichten toe te schrijven aan ge brek aan gebeurtenissen. Algemeen wordt verondersteld, dat maar schalk Badoglio voor eenigen tijd de operaties zal staken, om daarna sterk aan te vallen. Ook de toepassing der sancties heeft in vloed op het tempo van de operaties, aange zien men wacht op de reactie in Europa. Ook is mogelijk, dat de gebeurtenissen in Egypte, welke indirect in verband staan met het Italiaansch-Abessinisch conflict, invloed hebben op de Italiaansche actie. Van andere zijde wordt vernomen, dat in de provincies Gheralta en Tembien 10.000 Abes siniërs in kleine benden verdeeld een guerilla voeren. De Italianen zijn aan de Webbe Sjebeli te ruggedrongen. LONDEN, 20 Nov. (Reuter). Maurice Peter son, het hoofd van de Abessinische afdeeling van het Foreign Office, zal morgen naar Parijs vertrekken, om den Britschen ambassadeur ter zijde te staan bij do besprekingen met de Fransche regeering, om te zoeken naar een mogelijke basis voor regeling van het Ita liaansch-Abessinisch conflict in het kader van den Volkenbond. GENèVE, 20 Nov. (Reuter). De Abessinische regeering heeft den Volkenbond een lange nota gezonden, waarin de argumenten van de Italiaansche nota van 11 November worden bestreden. LONDEN, 20 Nov. (Reuter) Bij het referendum van de mijnwerkers zijn 409.351 stemmen vóór staken uitgebracht en 29.215 tegen. De meerderheid bedraagt dus 93 pCt. Minister-president Baldwin is onmiddellijk van het resultaat in kennis gesteld en zal wor den uitgenoodigd tot een spoedige samen komst met de executieve commissie van der. mijnwerkersbond. De bond is gemachtigd op een later tijdstip een zitting van gedelegeerden bij een te roepen, die zal beraadslagen over net resultaat van eventueele onderhandelingen met de regeering of die zoo noodig het stakingsbe- sluit zal doen uitvoeren. De commissie heeft haar zitting verdaagd en zal waarschijnlijk binnenkort te Londen worden bijeengeroepen. De zitting der gedelegeerden zal binnen drie of vier weken plaats vinden. In- tusschen zal de executieve commissie trachten, met de regeering tot overeenstemming te ko men. Indien dit onmogelijk zou blijken, zou kort voor of na Kerstmis de staking worden afge kondigd. MOSKOU, 20 Nov. Uit Novprossiisk wordt gemeld, dat op de Zwarte Zee een zware storm woedt. Het Grieksche schip „Nereida" verkeert in een gevaarlijke situatie, daar het in de rich ting van de kust wordt gedreven. In verband met den hevigen wind kunnen de sleepbooten het afdrijvende schip niet bereiken. Een ander Grieksch schip, de „Afroessi", is op de kust geworpen. PARIJS. 20 Nov. Te Marseille zijn noodsei nen opgevangen uitgezonden door het schip „Arichachu". Het schip, dat een groot lek heeft, bevindt zich aan de westkust van Spanje. De aankondiging van de benoeming van twintig nieuwe Kardinalen is geheel onverwachts ge komen. De Negus terug'van zijn vliegtocht; waarschjjn- jlijk zal hij heden voor goed naar het front vertrekken. 93 procent der Engelsche mijnwerkers hebben zich voor staking uitgesproken. Admiraal Jellicoe overleden; bevelhebber der Britsche vloot in den slag bij Jutland. De autonomistische beweging in Noord-China mislukt? Doihara uitgeschakeld. Heden wordt in Egypte gestaakt; schietverbod voor de politie. Het Koningsmoordproces; de geroyeerde verde diger der Kroaten Desbons doet onthullingen. De Tweede Kamer heeft aangenomen de be grootingen van Buitenlandsche Zaken en van het P. T. T.-bedrijf, alsmede het wetsontwerp tegen cumulatie. Vastgesteld is de Crisis-Aankoopbeschikking 1935 (vruchtboomenj. De koorts tikt in de polsen.... een duiveltje marcheert langs je rugge- graat op en nederde neus weet niet meer waarvoor hij geschapen is en door de slapen boort een onzicht bare drilboor. Je poogt te denken en dommelt in om weer wakker te wor den met barstende hoofdpijn. Je pie kert er over hoe dat allemaal zoo ineens gekomen is zonder een behoor lijke waarschuwing, zonder dat er netjes belet gevraagd is. Juist op het ongelegenste oogenblik als de zaken ons niet kunnen missen word je door een onzichtbare maar zich toch al te duidelijk manifest eer ende macht on der de wollen dekens geworpen. De dokter voelt uw pols en op uw com mando „morgen moet ik er weer uit, want de zaken.lacht de medicus een wijzen lach: „minstens acht da gen onder de wol!" En als ge nog poogt uw wil door te zetten zu.lt ge wel bemerken dat ge niet kunt! INNSBRUCK, 20 Nov. (Reuter) Van den Brenner-pas wordt gemeld, dat het goederenver keer uit Duitschland naar Italië en omgekeerd, onmiddellijk na de inwerkingtreding van de sancties sterk vergroot is; wel met meer dan 50 pet. Twee en twintig goederentreinen met elk 25 wagons reden de grens over. De goederen uit Duitschland naar Italië be staan meest uit steenkool, hout, auto's en vlieg- tuigonderdeelen. De wagens gaan terug gevuld met fruit en an dere Italiaansche landbouwproducten. Voor den aankoop van ruw goud in het bui tenland is een monopolie ingesteld. Aankoopen van geheel of gedeeltelijk bewerkt goud zijn gebonden aan een invoer-vergunning. Het monopolie wordt uitgevoerd door het Na tionaal Instituut voor wissels, voor rekening van de schatkist. Het Instituut is gemachtigd in het Konink rijk Italië ruw goud of bewerkt goud aan te koo- pen tegen een Prijs, die elke week zal worden vastgesteld op basis van den gemiddelden we- reldprijs en tevens tot het in depot nemen van goud. Aankoop-contracten van ruw goud in het bui tenland, aangegaan voor het inwerking treden van het decreet, moeten binnen tien dagen wor den afgezegd. NEW YORK, 20 Nov. (Reuter). Indien de waarschuwingen van Roosevelt en Cordell Huil betreffende het zenden van materialen naar de oorlogvoerende landen niet voldoende in acht genomen worden, is het niet onmogelijk, dat op de Amerikaansche maatschappijen druk zal wor den uitgeoefend, opdat zij hun petroleum ver schepingen naar Italië verminderen, aldus schrijft de correspondent van de „New York Times" te Washington. Chili zal de sancties slechts toepassen voor zoover het goederen betreft, die niet in de clea- rings-overeenkomsten zijn begrepen. GENèVE, 20 Nov. (Reuter) Vermoedelijk zal de Commissie van Achttien worden bijeenge roepen om te beraadslagen over de uitbreiding van de voorstellen inzake verbod van uitvoer van grondstoffen als steenkool, petroleum, staal, ijzer, e.d. naar Italië. Stand op Donderdag 1 uur van.: T5I.5 Vorige stand: 753.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1