99 „FAAMSCWALITEIT" IN EN OM HAARLEM Laatste Nieuws 99 K1ARIA-STICHTING SCHOENEN VAN SMIT Haarlem, 21 Nov. LAGE PRIJZEN ANEGANG 39 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 De Kamer van Koophandel Gemeentelijke show rooms AGENDA Verzet tegen politie DRIE JUBILARISSEN OP „HAGEVELD" Feest op 26 November HET ORATORIUM DER H. ELISABETH Waardige en pieuze viering IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK J. s. R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING HEBBEN PASVOHM EN SNIT Nassaustr. 1 - Haarlem - Tel. 13490 Worden opgeheven Drie sprekers INBRAAK IN POSTKANTOOR TE BEVERWIJK Een woorden- en fantasie-rijke varensgezel VAN ONZE RECHTBANK Auto gestolen Steunfraude Defecte remmen Weldoener der menschheid GEMEENTEZAKEN Personalia Verkoop grond Gevonden dieren en voorwerpen Kamer van Koophandel R. K. Wielrennersvereeniging „Achilles" BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HALFWEG VELSEN NOORD VELSEN Bioscopen 22 November (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Relletjes en arrestaties in Mad oer a TWEEDE KAMER WIJZIGING MILITAIRE PENSIOENWETTEN IJMUIDEN Koning winter doet dit jaar zijn intocht incognito, met zacht weer en veel wind als voorhoede. Om straks in sfralenden zonneschijn en vinnige koude de hulde der bibberende menschheid in ontvangst te nemen. Koopt nu warme winterkleeren teneinde den wintervorst in passend gewaad te begroeten- DE FAAM etaleert het nieuwste in elegante wintermantels, ulsters en winterjassen iiimiHitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiiiiniiviiuiiniiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmiiiiniiiiiitmiB •HiiMuiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiaiiiiiuiiiiiiiiuiimiimiiiuiiiiiiiiiiuiimiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiï De verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is gisteren wederom bij enkele candidaatstelling afgeloopen. Zeven leden van de afdeeling Grootbedrijf werden herkozen en zee van de afdeeling Kleinbedrijf. In de eenige vacature, ontstaan door het bedanken, van den heer Th. G. C. Hooij, werd de heer P. J. M. van Tetering, óók bij enkele candidaatstel ling, gekozen. Er was dus geen verkiezings- herrie en de onkosten, verbonden aan een stemming, werden uitgespaard. Met uitzonde ring van de allereerste verkiezing in het jaar 1922 is het, meenen wij, tot nu toe altijd zoo gegaan. En daar is niets op tegen, dat het zoo gaat maar 't mag voor ons, katholieken, geen reden worden het groote belang van een goed sa mengestelde Kamer van Koophandel uit het oog te verliezen. Wij schrijven daar over, nu de dag der verkiezing voorbij is, omdat het niet in onze bedoeling heeft gelegen een ver kiezingsagitatie te verwekken, maar wel weten wij, dat de zaak reeds langen tijd de aandacht van verschillende katholieken heeft. In de samenstelling van onze Haarlemsche Kamer van Koophandel zijn de katholieken bij lange na niet volgens hun getalssterkte ver tegenwoordigd. Van de dertien leden van het Grootbedrijf is geen énkel lid katholiek, terwijl toch niemand zal kunnen beweren, dat er in het district niet verschillende katholieken wonen, die even ge schikt zijn om lid van de Kamer van Koop handel te zijn als de thans zitting hebbende leden. In 1922, bij de eerste samenstelling van de Kamer, toen de katholieken nauwlettend toekeken of hun niet te kort werd gedaan, kregen zij drie plaatsen in de afdeeling Groot bedrijf. Sindsdien zijn deze katholieken door overlijden of vertrek uit de Kamer verdwenen en niet alleen werden hun plaatsen door niet- katholieken ingenomen, maar ook werd er geen enkele maal aanleiding gevonden in een der andere openvallende plaatsen een katholiek te laten verkiezen. Dat in de afdeeling Groot bedrijf het geluid van een katholiek denkend deel der bevolking ontbreekt, is een werkelijk gemis voor de Kamer en voor de algemeene welvaart van deze streek. In de afdeeling Kleinbedrijf, waarvan de openvallende plaatsen door de drie midden standsorganisaties worden verzorgd, is het beter gesteld. Daar zitten vier katholieke leden in. Maar men vergete hierbij niet, dat de ka tholieken in het district der Kamer in staat zijn de helft van het totaal aantal stemmen uit te brengen. Verder is het Bureau van de Kamer over wegend liberaal. En het laat zich ook als zoo danig gelden. Een zuivere weerspiegeling van de samen stelling der bevolking is de Kamer van Koop handel zeer zeker niet. 9 Men klage nu niet, dat wij de politiek in de Kamer van Koophandel halen. Niet wij immers maken het noodig, dat ook in de Ka mer van Koophandel de liberalen door de macht van het getal er uit worden gedrukt, maar dat doen de liberale heeren, die weige ren aan de niet liberale opvattingen inzake economische vraagstukken voldoende recht te doen. Wij weten wel, dat zeer zeker de voorzitter en ook anderen van goeden wil zijn en bereid om naar andere dan liberale, naar mo derner opvattingen op economisch gebied te luisteren, maar de practijk geeft met name voor de katholieken weinig reden tot tevre denheid. De structuur van onze maatschappelijke sa menleving is nu eenmaal niet los te maken van de economie. Er zijn zelfs wijsgeeren, die beweren, dat de maatschappelijke samenleving uitsluitend door de economische welvaart wordt beheerscht. Zeker is het, dat in hoofdzaak de tegenwoordige ellende over onze maatschappij is gekomen door de liberale maatschappijleer, en dat de katholieken uitkomst zien in de toepassing van de solidariteitsgedachte. Der halve is het noodzakelijk dat deze meening krachtig tot uiting komt in de lichamen, zoo als de Kamers van Koophandel, die tot taak hebben over economische vraagstukken advies uit te brengen aan de wetgevende instanties. Wij behoeven in dit verband maar te her inneren aan de ordeningsgedachte, waarvan wij spoedig de doorvoering hopen te beleven, om te doen zien van hoeveel belang de adviezen van de Kamer van Koophandel kunnen worden. Hoe het advies van een Kamer van Koop handel niet in overeenstemming kan zijn met de gevoelens van de meerderheid van een be volking werd onlangs duidelijk gedemonstreerd door het advies, dat de gezamenlijke Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Holland uitbrachten aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die haar oordeel hadden ge vraagd inzake de stichting van een econo- misch-technologisch instituut in deze pro vincie. Volgens deze Kamers bestond aan een dergelijk instituut geen behoefte en zij ble ken ook niet bereid te zijn deel te nemen aan de oprichting en instandhouding van een provinciaal economisch-technologisch instituut. Dat dergelijke instellingen in andere provin cies goed werk doen, legde klaarblijkelijk geen gewicht in de schaal. Wij tasten zeker niet ver mis, als wij aannemen, dat dit advies was in gegeven door de oer-liberale gedachte, dat het overwinnen der huidige crisismoeilijkheden uitsluitend aan het particulier initiatief moet worden overgelaten. Men leze slechts het vol gende gedeelte: „Voor alles hangt het slagen van nieuwe bedrijven af van de hoedanigheden van de personen, die daaraan leiding moeten geven. Kennis, durf, energie en inzicht van den on dernemer en daarenboven zijn volharding om ook bij aanvankelijken tegenslag toch voort te zetten hetgeen werd aangevangen, zijn voor de vestiging van nieuwe bedrijven van allesoverheerschende beteekenis. Wij ach ten het niet aannemelijk, dat een beslissing over het al dan niet ter hand nemen van een onderneming eerder of beter op meer of min der wetenschappelijke overweging kan wor den genomen dan op grond van de persoon lijke eigenschappen van de verantwoordelijke leiders. Immers het zijn niet uitsluitend tech nische en economische vraagstukken, welke bij de vestiging of uitbreiding van industrieën een rol spelen. En wij achten het dan ook aan emstigen twijfel onderhevig, of een Econo misch Technologisch Instituut kan aanvullen hetgeen eventueel aan kennis, doorzettings vermogen en organisatorisch inzicht van de leiders der te stichten bedrijven mocht ont breken. Wat de uitbreiding van bestaande industrieën betreft, achten wij het welhaast ondenkbaar, dat een voorlichtingsinstituut op dit gebied mogelijkheden zou ontdekken, welke aan de aandacht van de betrokken onderne mers zeiven ontgaan." Tot zoover de brief van de gezamenlijke Ka mers van Koophandel in Noord-Holland. De Staten van Noord-Holland hebben zich niets laten gelegen liggen aan dit advies en het economisch-technologisch instituut tegen den zin van de Kamers van Koophandel inge steld. Van grooten invloed is haar afwijzing dus niet geweest, maar iedereen zal toegeven, dat het heel wat prettiger zou zijn geweest als direct een advies ware uitgebracht, dat de economische opvattingen van onze bevolking als zoodanig dekte. En het is daarom, dat het geen kwaad kan, de samenstelling van de Kamers in de aan dacht van de daartoe ingestelde instanties aan te bevelen. Vooral in dezen tijd, die volgens velen een overgangstijdperk is naar een andere, hopelijk betere, maatschappelijke ordening. Op 26 November zullen drie leeraren van het Seminarie „Hageveld" te Heemstede hun twaalf-en-half jarig priesterfeest vieren. Het zijn de Weleeerw. Zeergel. heerep P. C. Bot telier, H. J. van Deursen en M. M. H. Haring. De weleerw. zeergel. heer Bottelier werd in 1899 te -Haarlem geboren- en werd in 1923 ki zijn parochiekerk de St. Bavokathedraal, prieste1" gewijd. Hij was kapelaan te Wateringen en te Amsterdam (O. L. Vr. van Lourdes). In 1927 werd hij door Z. H. Exc. Mgr. A. J. Callier be noemd tot leeraar in de Fransche taal aan het Klein-Seminarie. De ouders van den jubilaris wonen nog steeds in de Kathedrale parochie, terwijl ook hij zelf voor de parochianen van St. Bavo geen onbekende is. Dikwijls heeft hij in zijn oude parochiekerk assistentie verleend. Vooral deed hij dit in de laatste maanden, ge durende de ziekte van den hoogeerw. heer Ple baan. Ook de parochianen van St. Bavo zu'len den jubilaris op zijn komenden feestdag niet vergeten. De weleerw. zeergel. heer H. J. van Deursen leeraar in de Duitsche taal en letterkunde, werd in 1898 te Den Haag geboren, was na zijn priesterwijding kapelaan te 'sHeerenhoek en Rotterdam (St. Nicolaas) en kwam in 1925 naar Hageveld. De weleerw. zeergel. heer M. M. H. Haring, in 1899 te Rotterdam geboren, was kapelaan te IJmuiden en te Amsterdam (in de parochie van „de Liefde'). In 1928 werd hij benoemd tot leeraar op het Klein-Seminarie, waar hij sinds dien les gaf in de Nederlandsche taal en let terkunde. De jubilaris heeft de leiding van het gtudententooneel, terwijl hij ook buiten de mu ren van het Seminarie voor het leekeutooneel veel verdienstn heftt. Voor den tot op de laatste plaats uitverkoch ten Schouwburg aan den Jansweg vond gister avond de uitvoering plaats van het Elisabeth- Oratorium van H. F. Müller. Aan de opvoering van dit geestelijk spel in zeven beelden, met begeleiding van muziek en zang, was blijkbaar zeer veel zorg besteed en de vele medewerkenden hebben zich dezen avond veelal uitstekend van de hun toever trouwde taak gekweten. Wanneer men de artistieke waarde der sui kerzoete by oogenblikken zelfs vervelende mu ziek van Müller die ook een gelijksoortig Kerstoratorium schreef buiten beschouwing laat, kunnen we spreken van een uitstekend geslaagden avond. Jan Icas van Dijk, die de regie van dit spel op zich had genomen, bracht een aantal sober, maar fraai van kleur gehouden tafereelen ten tooneele, in een klassiek decor, dat het in deze opstelling bijzonder deed. Jane Rubeling ver tolkte de Elisabeth-rol met fijne distinctie van zegging en gebaar en Ans Schaghecke, als de- clamatrice, sprak den proloog en de moraliteiten, wel niet met groote, maar toch gevoelige stem. De Lodewijk van Joop Kruyver was waardig van uitbeelding en ook de overige medespelen den vervulden hun aciete rol met dezelfde soberheid en waardigheid als waarmee het ge heel was geënsceneerd. Het dameskoor, bestaande uit dames-leden van de Derde Orde, verraste ons door zijn uit stekenden zang, die alleen in de allerhoogste ligging even te kort schoot. Het heeren-ensembie haa tegenover het volume van het dameskoor gerust wat forscher kunnen uitkomen. Mejuffr. Annie Bonarius vervulde de solo-partijen uit stekend, zooals we van haar gewend zijn en maakte van deze gezapige muziek wat er van te maken was, daarbij goed geassisteerd door mej. Lida Stappers als sopraan en verdienste lijk, zij het niet steeds even zuiver, door den tenor-solist. De heer Frans Pielage leidde musici en zan gers met vaste hand en hield alles binnen de perken van het rustige en voorname, dat deze geheele voorstelling kenmerkte. Men moge het ons niet euvel duiden, wanneer we ten slotte eenige tegenspraak meenen in het spreken van den Nederlanöschen en het zingen van den Duitschen tekst, evengoed als dat we Vondel's overigens prachtig door Van Dijk voorgedragen „Twee harten" in deze romantische omgeving eenigszins misplaatst achtten. Voor stijlzuiverheid en consequentie had in dezen gewaakt kunnen worden en het geheel zou er zeker bij gewonnen hebben. De parel-grijze costumes van het koor, naar een ontwerp van Rie de Brouwer, vormden een streeling voor het oog, waarbij men echter zon der schade het zilver door paars had kunnen vervangen ter verhooging van de eenheid van kleur en aankleeding tusschen het koor en de spelenden. Maar waar het hier ten slotte geen artistieks daad gold van een vast optredend ensemble, mogen en willen we een en ander niet al te citisch bezien Zóó als het geheel ons gisteren avond werd voorgesteld en gegeven overtrof het zeker verre de opvoeringen van hetzelfde werk. die we elders meemaakten. De talrijke aan wezigen bleken een en ander dan ook terecht zeer op prijs te stellen en gaven aan het einde der beidé voorstellingshelften door luid en langdurig applaus dan ook van hun ingenomen heid met het spel en den zang blijk. Het zevende eeuwfeest der H. Elisabeth van Thüringen is waardig en pieus ook door deze voorstelling gevierd. Naar wij vernemen zal de showroom van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf in de Groote Houtstraat met ingang van 1 Januari as. definitief worden opgeheven. Daarmede zal voldaan zijn aan een wensch van den georga- niseerden middenstand, die herhaalde malen, o.a. in het adres van de Middenstandscentrale aan den Raad, op opheffing van de showrooms der gemeente heeft aangedrongen, of tenmin ste beperken tot zuiver propaganda, zonder verkoop van de electriciteitsapparaten. Wanneer zal de showroom van het Gasbe drijf aan de Kruisstraat volgen? Woensdagavond werd door de R.K. Midden- stands-vereeniging een bijeenkomst belegd in een der zalen van café Brinkmann. Mr. J. Verheus, adj.-secretaris der Kamer van Koophandel sprak over de Wet op het Uit- verkoopen en Opruimen in het Winkelbedrijf. Na een kort overzicht der geschiedenis, waar bij bleek, dat reeds meer dan 30 jaren geleden op wettelijke regeling dezer materie was aange drongen, lichtte spreker de verschillende wets artikelen toe en beantwoordde hij de vele vra gen, die door de aanwezigen over deze voor velen nog duistere Wet werden gesteld. De heer H. van Beek gaf een uiteenzetting over het plan „Kerstgaven voor Minderbedeel den". Hij deelde mede, dat het bestuur speciaal met Kerstmis de zorgen der stille armen wat wilde verlichten. Na de St. Nicolaas zullen de leden een kaart ontvangen waarop zij in moeten vullen welke goederen in natura door hen beschikbaar wor den gesteld. Voor zoover geen goederen in na tura kunnen worden gegeven zullen ook giften in geld dankbaar worden geaccepteerd. Per soonlijk was spreker er reeds in geslaagd van verschillende fabrikanten en leveranciers toe zeggingen te krijgen. Met de distributie zullen de verschillende R. K. charitatieve instanties zich belasten, zoodat de werkzaamheden onzer vereeniging zich be perken tot het bijeenzamelen der giften. In warme bewoordingen beval spreker dit mooie doel In de milddadigheid der leden aan en hij was er van overtuigd, dat er veel zou worden gegeven, vooral omdat giften in natura werden gevraagd. De heer G. Alders besprak de bekende „Meer werk, meer Welvaart"-actie en deelde na een breede en welsprekende uiteenzetting van het doel dezer actie mede, dat er een Werkcom- missie zou worden gevormd, die de actie zou leiden met steun der vak- en standsorganisa ties en, naar hij hoopte, met steun der Ge meente en der Kamer van Koophandel. De heer P. J. M. van Tetering legde er den nadruk op, dat reeds twee jaren geleden door den heer H. J. L. Klein Schiphorst een derge lijke actie in den Raad was voorgesteld en ver dedigd. Hij bracht hulde aan het bestuur der Middenstands-centrale en In het bijzonder aan den voorzitter, den heer Th. S. J. Hooy, voor het weder ter hand hemen dezer actie. De heer Klein Schiphorst zette uitvoerig uit een op welke wijze hij zich indertijd die actie dacht en gaf vele waardevolle adviezen. De voorzitter, de heer Th. S. J. Hooy, bracht dank aan de sprekers en sloot hierop deze nut tige en leerzame vergadering. Voor de Haarlemsche rechtbank stond he denmorgen terecht een 48-jarige varensgezel uit Rotterdam, thans gedetineerd, verdacht van poging tot diefstal. Verdachte bekende met veel omhaal van woorden en een daverende stem, wat nu en dan tot incidenten met den president aanlei ding gaf, dat hij in den nacht van 18 op 19 October j.l. een steen had geworpen in een van de ramen van het Postkantoor te Bever- Wijk om daardoor in het kantoor te kunnen klimmen en geld te stelen zal ik maar zeg gen, voegde verdachte eraan toe. „Ik kan ook zeggen dat ik geld uit den zak van den direc teur kwam stelen." Het glasgerinkel had zooveel lawaai veroor zaakt, dat twee agenten erdoor opmerkzaam gemaakt werden en den man arresteerden. Een aantal sleutels en een dolk werden op ver dachte gevonden. „Die sleutels dienden tot niets, die had ik zoo maar gekregen en toe vallig in mijn zak," verklaarde verdachte. De dolk had hij oudergewoonte in den zak; hij was in Amerika geweest „en daar loopt iedereen met dolken in zijn zak". Het verhoor was zeer humoristisch, dank zij verdachte, die beweerde dat je in oorlogstijd alles en in vredestijd niets mag doen. De Officier van Justitie zeide, dat verdach te het plan heeft gehad een gemaskerden inval in het Postkantoor te doen. Rekening houdend met de vele veronderstellingen van verdachte eischt spr. 10 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. G. Bettink, pleitte cle mentie. Uitspraak 5 December a.s. Op de Nassaulaan werd gistermiddag op een onbewaakt oogenblik een auto gestolen, die het eigendom is van een dokter uit Haarlem. De politie doet ijverig nasporingen, tot nu toe ech ter zonder resultaat. Eten 27-jarige werklooze bouwvakarbeider te Hillegom stond terecht, verdacht van oplich ting van het Hillegomsche Maatschappelijk Hulpbetoon voor f 13.50. Verdachte's vrouw had werk gehad bij het bollen pellen. Voor iedere mand gepelde bollen moest zij een bon (die recht op loon gaf) af geven. Zij leverde echter minder bonnen in dan het aantal manden bollen ,dat zij verwerkt had. De niet ingeleverde bonnen gaf ze aan haar me de-arbeidsters, die op die bonnen loon incas seerden. De verdachte gaf echter aan Maatschappe lijk Hulpbetoon op wat zijn vrouw volgens de door haar ingeleverde bonnen verdiende. Het loon dat de mede-arbeidsters incasseerden op de bonnen, die zij van de vrouw hadden ge kregen, werd niet opgegeven. De president merkte op dat deze wijze van oplichting zeer listig en onbehoorlijk is. De Officier van Justitie eischte twee maan den gevangenisstraf. Verdachte pleitte clementie. Hij zeide door armoede tot zijn daad gekomen te zijn. De President meende echter dat armoede niet bepaald een geldig argument was. Uitspraak 5 December a.s. Eten aannemer uit Koog aan de Zaan kwam in hooger beroep van een vonnis van den kan tonrechter, waarbij hy veroordeeld was tot twee straffen van f 75 boete subs, een maand omdat zijn chauffeur had gereden op 't Kalf te Zaan dam met een auto, waarvan de stuurinrichting 86 graden speling had, terwijl ook de handrem defect was. Verdachte, die reeds meer terzake van een overtreding als deze was veroordeeld, zeide in hooger beroep gekomen te zijn omdat hij de straf te hoog vond. Hij verkeert thans in moei lijke omstandigheden. De Officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. In hooger beroep stond terecht een heelkun dige uit Koog aan de Zaan, die heel joviaal de rechters bij zijn binnenkomen groette. „U heeft hier meer terechtgestaan", merkte de president op. „Ja meneer", antwoordde ver dachte, „driemaal is scheepsrecht". Verdachte was op grond van de „wet van 1 Juni 1865" door den kantonrechter veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis, omdat hij op 10 Mei j.l. aan de buitenmuren van zijn woning een bord had aangebracht met zijn naam en daaronder: „physische therapie, na tuurgeneeskundige." Verdachte verklaarde dat hij in hooger be roep was gekomen omdat de wereld één stuk leugen is en hij de waarheid wil zeggen. Alleen wat verdachte zei, was waarheid, de rest is be drog. Toen verdachte echter begon te spreken over wat een arbeiderskind niet, en een rijke meneer wél mag, vond de Officier van Justitie dat ver dachte nu aan het doorslaan was, „terwijl je toch anders wel eens verstandig praat" aldus spr. tot verdachte. Een getuige verhaalde hoe uitstekend hij. genezen was door verdachte. De Officier van Justitie vond dit allemaal heel mooi, maar verdachte heeft nu eenmaal de wet overtreden en daarom vroeg spr. beves tiging van het vonnis van den kantonrechter. De president bepaalde de uitspraak op 5 De cember. Dat kon niet verhinderen dat verdach te nog een uitvoerig pleidooi hield, waarbij hij o.a. mededeelde, dat als de Koningin rheuma- tiek krijgt, dan zal ik haar eens een brief over mijn geneeswijze sturen!' Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem doen ter voorziening in de vacature, welke in hun College op 1 Januari 1936 ont staat door de periodieke aftreding van den heer Mr. A. Bruch, de navolgende aanbeveling: 1. de heer Mr. C. Briët, Rechter in de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, wonende te Haarlem; 2. de heer Mr. P. Fuhri Snethlage, Directeur der Nutsspaarbank, wonende re Haarlem. Voordracht ter benoeming van een tijdelijk leeraar, voor het tijdvak van 1 October 1935 t.m. 30 September 1936, aan de Gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderswijs: 1. W. B. Groeneveld, te Haarlem en 2. .T. Spruijt, te IJmuiden. B. en W. stellen voor aan J. Roosen's Bouw bedrijf N.V., te Bennebroek, tegen den prijs van f 12.per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de Ramplaan, groot 11 M2„ zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen een gedeelte van een woonhuis. Handschoenen en ceinturen: politiebureau Smedestr. Biljet voor Concertzaal: mevr. Sterk, Coornhertstr. 30. Bos bloemendraad: v. Nes, Staringstr. 25. Certificaat van verzekering van gouden ring: politiebureau Smedestr. Hond: Kennel Thornwood, v. 't Hofstr. 93. Hond: Hee semans, Plein 4. Alpinomuts: Hamoen, Leidsche Plein 24. Gouden oorknop: Willems, Thomson- laan 86. PortemonnaieWals, Schoterweg j 14 rd. Portemonnaie: v. Melsen, J. Nieuwenhui- zenstr. 10. Portemonnaie: Koning, Spaamweu- derstr. 57. Portemonnaie: Oerlemans, Raam- steeg 19D. Rijwielplaatje: Politiebureau Sme destr. Rijwielplaatje: Kroeze, Djambistr. 10. Rijwielplaatje: Anthonissen, Vooruitgangst-r. 103. Regenpijp, Broekman, Brouwersvaart 126 rd. Autoslinger: de Kwant, Brouwersstr. 55 K. Taseh: Meiland, Korte Zijlstr. 7. Schooltaseh: politiebureau Smedestr. Tasch: Hin, v. Dortstr. 82. De gisteren genoemde candidaten voor de Kamer van Koophandel zijn door enkele can didaatstelling gekozen. R. K. W. V. Achilles organiseert a.s. Zon dag 24 Nov. een grooten hometrainerwedstrijd in gebouw „Olympia". Evenals in het winter seizoen 1933 wilde „Achilles" aan bovenge- noemden wedstrijd, den titel van kampioen van N.-Holland verbinden. Doch daar door de N. W. U. de nieuwe bepaling is gemaakt dat aan hometrainerwedstrijden geen titels meer ver bonden mogen worden, was dit niet meer mo gelijk. Daarom werd besloten een open hometrainer- wedstrijd te organiseeren en de inschryving voor het geheele land open te stellen. Dat dit besluit in den smaak viel, bleek wel uit de inschrijvingen die binnen kwamen. Er schreven ongeveer 50 renners in, onder wie de beste onafhankelijken, amateurs en nieuwelin gen van het land. De onafhankelijken en ama teurs rijden in een categorie en de nieuwelin gen apart. Beide groepen rijden 2 maal 1 en 3 maal 1 K.M. Voor den korten zoowel als voor den langen afstand zijn aparte pryzen. Er wordt met maximum 108 inch versnelling ge reden, keuze der banden is vry. Ondertrouwd. 21 November: G. J. Meirmans en J. Fenne. Getrouwd: 21 Nov. W. Bleize en E. Nowak, P. Mooijman en A. Eijkhout. Geboren: 20 Nov. C. G. DaalmeijerBroek huis, z., 21 Nov. J. M. Leggerv. Dis, z. Overleden: 19 Nov. Jkvr. I. II. Teding v. Berk hout, 48 j„ Kamperlaan, 20 Nov. B. J. te Kiefte. 68 j., Iordensstraat, W. M. M. Tasman, 74 j., Kamperlaan, H. v. OrdenLomans, 80 j., Brou wersstraat, 21 Nov. G. AafjesVeenis, 56 j., Herculesstraat. Roodvonk Alhier is van 10 tot en met Iff November een geval van roodvonk geconsta teerd. Reddingsbrigade voor Drenkelingen De ac tieve Heemsteedsche brigade heeft tot spreker uitgenoodigd den heer A. J. Meyerink, hoofd consul van den Nederlandschen Bond tot het Redden van I^renkelingen om in het hotel „Lommeroord" alhier een voordracht met licht beelden te houden over hulp by ijsongevallen en hulp aan drenkelingen uit auto's. Twee be- langryke onderwerpen. Waar zooveel auto's door slippen of botsing te water geraken en tal van menschen daarby het leven verliezen, mogen de gekozen onder werpen actueel hèeten. De voordracht met lichtbeelden wordt gehouden Maandag 25 No vember en vangt te 8 uur aan. De Heemsteedsche brigade verwacht dat vele autobezitters en ook bestuurders van vracht wagens aanwezig zullen zijn. IJsvereeniging „De Volharding" Op de te Leeuwarden gehouden bondsvergadering van den Koninkiyken Nederlandschen Schaatsen- rydersbond is Heemstede aangewezen om, ijs en weder dienende, de Provinciale kampioenschap pen in het schoonrijden te houden voor dames, heeren en paren. Dit is voor de IJsvereeniging „Volharding" een mooi succes te noemen, temeer daar zy nog maar kort lid is van genoemden bond. Paard op hol. Woensdagmiddag sloeg een paard, dat bespannen was voor een wagen met dissel, op hol. In een snelle vaart rende het paard met achter zich den slingerenden wagen, door de Prinsenlaan en de Glipperbrug over in de richting Heemstede. Nabij de Glipperbrug verloor de wagen een achterwiel en een 300 M. verder het andere achterwiel. Door het nu slepende achtergedeelte van den wagen werd het paard steeds wilder, doch bleef gelukkig recht op den weg, zonder ergens tegenaan te botsen. Aan het kruispunt Glip- perwegVoorweg geraakte het paard evenwel den weg kwijt en raakte daar in het tramspoor verward, waar het paard gegrepen kon worden. Autobotsing Woensdagmiddag had op dfen hoek van den Ryksstraatweg en den Osdorper- weg alhier een auto-ongeval plaats. Doordat een voor hem rijdend voertuig van richting veran derde moest de bestuurder van een bestelauto van de Biscuitfabriek „Patria" uit Amsterdam, teneinde een aanrijding te voorkomen, uit alle macht remmen en tegelijkertijd van richting ver anderen, waardoor deze auto naar den linker kant van den weg rijdende gevaariyk begon over te hellen en tenslotte kantelde, waarbij 't voer tuig op het draad van de langs den weg staande haag hangen bleef. De bestuurder kon ongedeerd de cabine ver latten, doch zijn auto was van voren geheel inge deukt en vernield en moest met een kraanwagen worden omgetrokken en weggesleept. Werk aan den winkel. Doordat tydelijk èèn der ceilulosefabrieken wederom met drie- in plaats van met twee ploegen werkt en de werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe papiermachine flink door moeten gaan, zijn deze week ruim 50 losse arbeiders aan de pa pierfabriek alhier aangenomen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: M. J. Ver hagen en M. van Burgel; A. R. Putland en E. J. Luchtenberg; E. van der Wal en M. C. Clee- Gebouw „St. Bavo" Smedenpatroons, 8 uur; Fabrieksarbeiders, 8 uur; Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; Rechtskundig Bureau 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken, afd. Haarlem, kwart over acht. Restaurant Gebr. Brinkmann Haarl. Bach- vereeniging, half 5; K. J. M. V. „St. Augusti- nus," half 9. Gem. Concertzaal Concert Schoten's Chris telijk Gemengd Koor, 8 uur. St. Lidwinaberk Haarlem-Noord, Conferen tie voor niet-katholieken, half 9. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102 Ten toonstellingen 107 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling Kunst S. O. S", 10—5 uur. Atelier Leo H. Halpem, Bloemendaal Ten toonstelling 10—5 uur. Luxor „De Borretts van Wimpelstreet", 7, en 9.15 uur. Frans Halstheater „De Kruistochten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Mynheer zoekt zijn woning", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Vergane glorie", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor, 8 uur; Bestuur Bouwvakarbeiders 8 uur; Be stuur Landarbeiders 8 uur; Bestuur Transport arbeiders 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstellingen, 107 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 105 uur. Atelier Leo H. Halpem Bloemendaal Tentoonstelling, 105 uur. Rembrandt-theater „Verliefd maar op wie?", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Een hart van goud", 7 en 9.15 uur. Luxor „De moord op het schip", 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Suikerfreule", 2.30, 7 en 9.15 uur. Haarlem PAMEKASAN, 21 Nov. (Aneta) In de des- sa Trasak (Madoera) is verzet gepleegd tegen de politie. De vier hoofddaders onder wie een mandoer van de Madoera-Stoom-Tram zijn gearresteerd. Meerdere arrestaties kunnen nog worden verwacht. De agent, die een der vluch tende daders een pisoblati (kapmes) trachtte te ontnemen, werd door drie kamponglieden aangevallen en neergeknuppeld. Toen assisten tie ter hulp kwam vluchtten de daders. Laatst genoemden riepen de bevolking by elkaar om de veldpolitie de wapenen te ontnemen. De agenten trokken zich, al schietende naar een telefoonpost terug; hierna arriveerden een de tachementscommandant, een hoofdagent en een mantri van de veldpolitie met personeel, die van de gummistok gebruik maakten. Hierna keerde de rust terug. Twaalf personen werden gearresteerd. Aan de orde zijn de militaire pensioenwetten (wyziging en aanvulling). De heer DUVMAER VAN TWIST (A.R.) maakt bezwaar tegen opheffing van den pen sioenraad, welke slechts weinig bezuiniging be- teekent. De heer SCHAEPMAN (R.K.) kon zich daaren tegen wel met het voorstel vereenigen, wat dit punt betreft. Spr. ontwikkelt echter andere be zwaren aangaande gelykmaking der regelen voor verlies van pensioen voor militairen met die voor burgerlijke ambtenaren. De heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) acht den pensioenraad een nuttig lichaam. Spr. betwy- felt of er veel bezuiniging wordt verkregen. Overigens zouden volgens deze wet burgerlyke en militaire ambtenaren volkomen gelijk moe ten staan. De heer TILANUS (C.H.) betoogt, dat het verschil der functiën van burgerlijke ambte naren en militairen ook hier tot uiting moet komen. Het overgaan der beslissing over pensi oenaanspraken van den minister naar den Centralen Raad van Beroep acht spr. een ver betering. Veldman; C. J. de Visser en E. W. Schrik; L. A. W. Onvlee en A. M. Kroon; J. Schaap en M. van der Vossen. Getrouwd: F. Vrijhof en H. v. Linde; H. van Norden en J. Schipper; J. Dijkers en M. L. Hermans; H. Katers en G. Nuyen; J. Vis en J- Wilbie; C. Krikke en L. den Dekker; C. J. van Eerden en K. B. van der Pol; H. Plug en A. Jongman. Geboren: A. ZwemmerSmit, d.; A. ZylVer schoor, z.; L. Sparrius—Keur, z. Overleden: A. M. Bielski, 18 j„ ongeh. Roodvonk Alhier zijn van 10 tot en met 16 November vier gevallen van roodvonk gecon stateerd. Ongeval bij 't Hoogovenbedryf Woensdag middag is de rangeerder P. Beiloo, werkzaam bij het Hoogovenbedryf, by het afladen van een ijzeren goot bekneld geraakt, waardoor hy zijn rechterbeen brak. De man is in 't Roode Kruis te, ren; S. Bakker en D. Dal— A, Stoker en A. ziekenhuis te Beverwijk opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2