Bespreking over P.T.T.-bedrijf WEE GESTOLEN AFGODSBEELDJES BEGROOTING WERD GOEDGEKEURD ST. BERNULPHUSGIL KUNST IN NOOD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 Geen bezwaar tegen het cumulatie-ontwerp Sierteeltcentrale koopt vruchtboomen Dood gevonden in zijn cel TWEEDE KAMER Hoewel het bedrijf winsten oplevert, dient men er in het algemeen voorzich tig mee te zijn Geen nieuws over radio- vraagstuk door FR. L. PACKARD Tegen cumulatie TERAARDEBSTELLING Mr. J. W. A. BARON v. LAMSWEERDE Keuring ter plaatse en vernietiging NED. JOURNALISTENKRING Ned. R.K. Huisvestingscomité E. W. BARON v. d. CAPELLEN OVERLEDEN Gepensionneerd generaal der cavalerie BUITENLANDSCHE DIENSTBODEN Huisvrouwen behoeven zich niet ongerust te maken Verdachte van Wilton-inbraak gestikt SPERWER TREFT SLECHT WEER Vraagstuk der acoustiek besproken Kerk-acoustiek HONDERD BALEN KOFFIE GESTOLEN Opnieuw tien maanden geëischt BRANDSTICHTING De dader aangehouden Koninklijke belangstelling De Postvluchten leder, die een lot koopt, krijgt een reproductie van een der schil derijen van de Koningin Ned. Makelaars UIT DE STAATSCOURANT Kanselier bij Gezantschap Consul-generaal Eervol ontslag Rechterlijke macht Leeraar Ond erscheidingen DEN HAAG, 20 November 1935. De Tweede Kamer heeft met 69 tegen 4 stemmen de begrooting van Buiten- landsche Zaken, welke zij in haar ver gadering van Donderdagavond behan deld had, goedgekeurd. De vier tegen stemmers waren de revolutionnair-so- cialist Sneevliet, die met zijn tegenstem men demonstreeren wilde tegen de sanctiepolitiek van den Volkenbond en de drie aanwezige communisten, die de Biet-erkenning van Sovjet Rusland op nieuw zeiden niet te kunnen verkrop pen. De begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie maakte geen hoofdelijke stemming noo- dig. Evenmin deed dit een motie bij deze begroo tte#, door den Katholieken afgevaardigde IJs- telmuiden met eenige fractiegenooten en leden tier vrijzinnig-democratische fractie ingediend, ®te den Minister te verzoeken, bij dit Staats bedrijf elke redelijke kans, om te komen tot Werkverruiming, te benutten en uit dien hoofde geleidelijk te streven naar verkorting van den Werktijd van die groepen van personeel, die nog langer dan 48 uur per week arbeiden. Minister De Wilde had tegen deze motie voor al in verband met de toelichting, daarop door öen heer IJsselmuiden gegeven, geen bezwaar, wèl had hij tevoren eenige motieven opgesomd. Waarom men met werktijdverkorting bij. dit be drijf voorzichtig moet zijn, maar ook toen toon de hü zich reeds bereid, de zaak eens na te gaan. Men moet, aldus Minister DE WILDE, in het algemeen voorzichtig zijn met het P. T. T.-bedrijf, ook al levert dit belang rijke winsten op. Want op de eerste plaats vloeien die winsten in de schatkist en zou de vermindering of het verlies daarvan in ieder geval op andere wijze gecompenseerd moe ten worden. Bovendien keert het bedrijf on geveer 40 millioen aan loon uit, zoodat men op dit punt werkelijk niet ver behoeft te gaan, om de winst in verlies te doen om slaan. En de geduchte afschrijvingen, door den heer Msselmuiden nogal gecritiseerd, zijn volstrekt Noodzakelijk, omdat in het bedrijf met een ap- jj&ratuur gewerkt wordt, waarbij men altijd de *5ans loopt, dat zij tengevolge van nieuwe vin dingen verouderd en waardeloos is ver binnen eeh normalen afschrijvingstermijn. Ondanks de geboden financieele voorzichtig- fteid heeft de Minister zich toch toegankelijk getoond voor verschillende wenschen. De voor naamste, de verkorting van te lange arbeidstij- eh, kwam boven al ter sprake. En ook terzake jan kwesties als het op te groote schaal in 'enst nemen van arbeidscontracters, de gerin ge promotiekansen en de verzorging van het Watteland nam de Minister geen star standpunt N. Ook een wensch, namiddags nog door den katholieken afgevaardigde SCHAEPMAN geuit, °hd gunstig gehoor. Het betrof het door de ®°st bezorgen van ongeadresseerde reclame drukwerken, waarin kwakzalversmiddelen wor- en aanbevolen. De katholieke afgevaardigde op het goede voorbeeld, door de dagblad- periodieke pers ten aanzien van dit punt gegeven, door weigering van gelijkgeaarde ad- Vertenties. En de Minister, al zag hij het ver- ®bhii tusschen een particuliere onderneming en ~e post, die ten slotte het publiek moet dienen, W'lde zich aan dit voorbeeld toch wel spiegelen. Terzake van de radio, waarover dezen mid- ?ag uitermate kort nog het woord werd ge- j.b^rd door den sociaal-democraat DROP, den 'beraal Mr. BOON en den katholieken afge- W^rdigde Mr. TEULINGS, heeft Minister De jjilde geen noemenswaardig nieuws meegedeeld. vraagstuk van de verhouding tusschen adio en pers is voorwerp van reeds in verge- °rderd stadium verkeerende onderhandeling Usschen de betrokken partijen. Daarom achtte 6 Minister zwijgen beter. Mr. Teulings hoopte, *t partijen zelf deze zaak tot een goed einde °Uden brengen mede in het belang van de kuchen hen hangende sfeer in de toekomst, 37 >.Het werk van mijn broer bracht hem op al- ,erlei plaatsen, en ik placht hem op zijn tochten ,eW dikwijls te vergezellen," zei ze onverschillig, ïk Waren in Sarawak, toen u terecht stond. Zag u daar eens op straat." •■Eens?" vroeg hij ongeloovig. „Efens," antwoordde ze strak. "En u herinnerde zich mij zelfs met me- eer Moore's zonnebril en slechte oogen! Dat is een compliment, niet?" "E liep in het oog door uw beruchtheid, als u t soms bedoelt!" beet ze hem toe. j. "Het spijt me, dat ik dat antwoord uitgelokt zei hfj met een bittere grimas. „Maar uw N°er dan? Dat begrijp ik juist niet. D waart ^öen dagen lang op het schip, u wist dat hij u Nfnoord was, en waarschijnlijk ook zijp doel en t verhaal van de twee afgodsbeeldjes, daar hij °P het laatst het beeldje gaf, dat hij had kun- j*h bemachtigen. Hoe is het dan mogelijk, of ver logisch, dat u in uw hut op de Monotah öat ik de man was, dien hij moest hebben?" Minister Mr. De Wilde Wat de radio-distributie betreft, heeft de Minister meegedeeld te zullen zorg dragen, dat de regeling van een vergoeding aan de omroep- vereenigingen vóór 1 Januari a.s. gereed komt. De Kamer is daarna overgegaan tot de behandeling van het voor een leek vrijwel niet leesbare en even moeilijk te amen- deeren zeer technische wetsontwerp tegen de cumulatie. Dit ontwerp breidt de be staande bepalingen uit, het stelt, ook voor provinciën en gemeenten, een regeling voor inzake wachtgeld en pensioen, geno ten wegens het bekleed hebben van poli tieke functies en het treft een regeling in zake nonactiviteitswedden, genoten door ambtenaren, die lid van de Staten-Gene- raal worden. Er is naar aanleiding van dit ontwerp door een aantal fracties weer de noodige demagogie gepleegd. De anti-papisten Zandt en Ling- beek, de plattelander Vervoom, de christen democraat van Houten, de communist De Vis ser en de revolutionnair-socialist Sneevliet stelden het alle voor, alsof er eigenlijk maar zeer weinig gebeurde en er nog ontzaglijke cumulatieschandalen overbleven. De afgevaardigde van Nationaal Herstel, mr. WESTERMAN, daarentegen wees er tegen over al deze in minder of meer dikke bewoor dingen gekleurde beweringen op, dat het euvel van de cumulatie met bepaalde bedoelingen en in bepaalde kringen ontzaglijk is opgeblazen geworden. Ook ir. Albarda, de voorzitter d'er sociaal-democratische fractie bracht de zaak tot haar ware proporties terug door eraan te herinneren, dat op dit gebied èn door het Rijk èn door de provincies èn door de gemeenten al zeer veel is gedaan. En minister De Wilde, die bijzonder kort sprak, steld'e den stand van zaken zeer duidelijk in het licht door er op te wijzen, dat de zeer vergaande beperking van de cumulatie in 1923 de som van ƒ250.000 op de pensioenen had bespaard, terwijl in 1933 de totale pensioenlast 48 millioen beliep. De minister constateerde overigens, dat men in Nederland in tegenstelling met het buiten land' in de politiek nooit rijk wordt. Ir. Albarda heeft in zijn beknopte rede nog eenig bezwaar ingebracht tegen de nieuwe re geling van wachtgeld en pensioen voor wet houders en Gedeputeerden. Een amendement van zijn fractiegenoot van Braambeek, om dit ongedaan te maken, werd evenwel ingetrok ken, nadat de minister nog eens gewezen had op het onbevredigende, dat de pensioenen de zer functionarissen vaak gedurende een zeer lange reeks van jaren werden genoten. Het ontwerp is toen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 2e wendde het hoofd af "Ik wist niet, dat mijn broer op de Monotah In de H. Hartkerk te Breda vond Woensdag morgen de plechtige begrafenis plaats van mr. Baron J. W. A. van Lamsweerde, oud-offi cier van justitie aan de arrondissementsrecht bank te Breda. Onder de vele autoriteiten, die de H. Re quiem-mis bijwoonden, zagen wij o.m. mr. C. M. P. Kneepkens, officier van justitie aan de arrondissementsrechtbank te Breda, mr. P. A. J. Deelen, wnm. officier van justitie te Breda, jhr. mr. M. Verspjjck, ambtenaar van het O.M., den heer Hommerlage Grete, oud-burge meester van Schiedam, den rechter plaatsver vanger mr. J. J. A. H. Houben, mr. P. P. M. M. Baron van Lamsweerde uit Tilburg; Baron P. van Lamsweerde uit Berg en Dal; den heer Glaudemans, directeur van het huis van be waring te Breda, den heer J. J. de Neeve, di recteur van de Nationale Bankvereenlging; den heer B. H. A. Mijjer, commissaris van politie te Breda; den heer B. G. M. Sutorius, burge meester van Princenhage; jhr. mr. Th. Serra- ris, burgemeester van Ginneken; mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda; ir. A. P. J. Beukers, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant; mr. v. d. Eerden, wnm. grif fier bij de rechtbank in Den Bosch; den zeer- eerw. heer van Genk, directeur van de Kath. Militaire Vereeniging, deputaties van de rijks- was, tot hij stierf in mijn hut," antwoordde ze. Hü staarde haar verbaasd aan. „Ik begrüp het niet," zei hü zacht. „Zelf begreep ik het toen ook niet,'' zei ze; „maar ofschoon het mij nu heel duidelük is, be grijp ik niet waarom ik u iets moet uitleggen en toch" een oogenblik zweeg ze besluite loos en staarde met gefronst voorhoofd in zee „toch geloof ik dat er voor mij geen reden is om het niet te doen. 't Arbeidsterrein van mün broer lag onder de inboorlingen. Hü sprak ik weet niet hoeveel taten en dialecten. Ik neb mee gemaakt, dat hü zonder dat men iets merkte, maanden achtereen als één van hen in hun wü- ken of dorpen woonde. We hadden samen Sin gapore op de Monotah verlaten. Het" haar stem haperde een weinig „het zou een uitstap je worden. Een paar dagen nadat we uit Singa pore vertrokken waren, kreeg hij van het hoofd kwartier een draadlooze opdracht in codeschrift. Ik ken de opdracht niet, behalve dat hij zei, dat hij een geval op zich moest nemen en het met zün uitstapje van af dat oogenblik gedaan was. Hü verliet het schip aan de volgende haven, een klein plaatsje, dat Malmochi heet, maar hü drong er op aan, dat ik verder zou reizen. Ik kon trouwens niet anders, er was geen andere of vluggere manier om naar Singapore terug te komen, dan de rondreis met de Monotah te ma ken. Ik zag hem niet meer, tot, zooals ik u ver telde, hü stervend op den vloer van mijn hut lag. Ik weet nu wat hü gedaan heeft. In Malmochi ging hü met al zün bezittingen aan wal, maar vóór de boot weer afvoer, kwam hij aan boord als een Indische fakir. Ik zou nooit geweten heb ben, dat hü aan boord van de Monotah was, als veldwacht en Kon. Marechaussée en talrüke vereenigingen. De H. Mis werd opgedragen door pastoor F. Bouman, met assistentie van kapelaan van Osta en een Pater Capucün. Het parochiaal Zangkoor zong de Grego- riaansche Requiemmis. Rond 1 uur vond de bijzetting plaats op het R.K. Kerkhof te Orthen bü 's Hertogenbosch. De Minister van Landbouw en Visscherü heeft vastgesteld de Crisis Aankoopbeschikking 1935 (vruchtboomen). Krachtens het bü deze beschikking gevoegde reglement zullen door de Nederlandsche Sier teeltcentrale van de georganiseerde kweekers vruchtboomen worden afgekocht tot een maxi mum van 50 pet. der door hen aangeboden vruchtboomen. De vruchtboomen zullen van wege de Centrale ter plaatse worden gekeurd en vernietigd. Voor deze aankoopen zal een bedrag van ten hoogste ƒ37.500.ter beschikking van de Cen trale worden gesteld. De buitengewone algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring, waarin prof. dr. J. Huizinga zal spreken over het on derwerp: „De taak van de pers in onzen tüd" en die onlangs moest worden uitgesteld, zal thans gehouden worden op Zaterdag 14 De cember aa., des middags half 4, in Hotel Witte Brug te 's Gravenhage. Het hoofdbestuur van het Ned. R. K. Huis- vestings-Comité heeft voor dé propaganda der afdeelingen den heer M. Krügsman, oud-wet houder van 's-Hertogenbosch, aan de organisa tie verbonden. Op 72-jarigen ouderdom is alhier overleden de gepensionneerd generaal-majoor der Cavale rie E. W. baron van der Capellen. Eduard Willem baron van der Capellen werd 3 Februari 1863 te Roermond geboren. Na zün opleiding aan de Mil. Academie te hebben ge volgd, werd hü 10 Juli 1883 tot tweede-luitenant benoemd. In 1888 volgde zijn bevordering tot eerste- Iuitenant, in 1899 die tot ritmeester bij het lie regiment huzaren. Den rang van majoor ver kreeg baron van der Capellen in November 1908, toen hij bü het Ille reg. huzaren werd ge plaatst. In November 1911 werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel en op 1 Juni 1914 werd hij benoemd tot kolonel-commandant van het lie regiment huzaren. 28 October 1918 werd kolonel van der Ca pellen eervol ontheven van dat bevel en werd hij geplaatst bij den Staf van het wapen der Cavalerie. 16 September 1919 werd kol. van der Capellen op non-activiteit gesteld en 15 Augustus 1923 werd hij met toekenning van den titulairen rang van generaal-majoor gepensionneerd. De thans ontslapen opperofficier was o. a. ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, ridder in de Oranje-Nassau-Orde, met de zwaarden, ridder in de Johanniter-Orde van Pruisen en drager van het Onderscheidingsteeken wegens langdurigen dienst als officier. Is dat groote stuk taart heelemaal voor Jantje? Nee, Marietje, 't is voor jou. Ba, wat is het dan klein. (Mucha). In ons land zün thans nog ongeveer veertig duizend buitenlandsche dienstboden werkzaam. Vooral nu minister Slingenberg in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat het Duitsche dienstbodenvraagstuk geleidelük zal worden opgelost, is eenigszins de indruk gewekt, dat dit probleem a bout portant. in een nieuw sta dium zou zün gekomen. In een onderhoud dat een Handelsblad-re dacteur met minister Slingenberg had, ver klaarde deze uitdrukkelük, dat er geen redenen zijn voor huisvrouwen om zich, wat dit punt betreft, ongerust te maken. Met ingang van het as. voorjaar zullen buitenlandsche dienstboden eerst vallen onder de wet van 16 Mei 1934, be trekking hebbende op de buitenlandsche werk krachten hier te lande. De zee? Ik ga nooit zwem men, ik loop alleen maar een beetje rond. Waarom eigenlijk? Och, ik vind dat onhy giënisch; iedereen zit er maar met zijn vieze voeten in. (Miroir de Paris). De 58-jarige M. Sr., die Dinsdag in verband met de inbraak bü Wilton-Feijenoord te Schie dam te Rotterdam heeft terechtgestaan, u, naar de Telegraaf verneemt, Woensdagmorgen in het Huis van Bewaring dood in zün cel ge vonden. Als doodsoorzaak wordt aangenomen, dat de man in een boterham is gestikt. De officier had tegen M. Sr. wegens heling twee jaar gevangenisstraf geëischt, onder af trek van preventief. De Sperwer (heenreis) is wegens weersom standigheden genoodzaakt voorloopig in Parijs te biüven. Woensdagmiddag is in hotel „Het Kasteel van Antwerpen" te Utrecht de algemeene jaarverga dering van het St. Bernulphus-gilde, de Veree niging tot bevordering van de Kerkelijke kunst, gehouden. Pastoor van Noort uit Heemstede, bracht het jaarverslag uit. Door bedanken of overlüden ontvielen aan het gilde veertig leden, terwijl 23 nieuwe leden toe traden. De Gilde-reis 1935 was een groot succes, al was het aantal deelnemers, twintig, niet groot. Het Gilde-boek floreerde onder de nieuwe re dactie en werd ook in het buitenland gunstig besproken. Het Gilde bleef in aangename samenwerking met de vereenigingen, die eenzelfde doel na streven. Herdacht werd het overlijden van een der schermheeren, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent, die innig met het wel en wee van het Gilde meeleefde. Voor de zielerust van Mgr. werd een gebed verzocht, evenals voor de overleden leden. Tot slot werd in het jaarverslag opgemerkt, dat de leden, die bedankten, dit alleen om fi nancieele redenen deden en de sympathie voor het Gilde niet verminderd is. De Deken van het Gilde, prof. Henneman uit Warmond, wekte op het Gilde te propageeren. Voor een goed contact tusschen opdrachtgevers en uitvoerders, dat van zoo'n groot belang is, biedt het bijeen zün in het Gilde een uitste kend middel. In het verslag van de kas-commissie werd de raad gegeven, de kosten van het drukken van het Gildeboek zooveel mogelük te beperken. In verband hiermee deelde de Deken mede, dat men voor het jaar 1935 reeds gunstiger voorwaarden van den drukker had kunnen ver krijgen. Aan den heer H. H. Thunissen, die als be stuurslid moest aftreden, bracht de Deken een hartelijk woord van dank voor het vele, dat hü gedurende zijn tienjarig bestuurslidmaatschap voor het Gilde had gedaan. In deze vacature werd thans de heer Baard, directeur der Musea te Amsterdam gekozen; 't schip dien nacht niet in gevaar was geweest. Hü kwam toen naar mün hut om bü mü te zijn als er iets gebeurde." Bob Kingsley boog zich ernstig voorover." „Ja!" zei hü op vluggen, gretigen toon. „Juist zoo is het! En ik weet waar die code-opdracht over ging en wat zijn bedoeling was!" „Ik heb altijd wel gedacht, dat u dat wist!" zei ze mat. Hü maakte een vlugge beweging met zijn han den, als om haar opmerking terzüde te schuiven. „Wilt u me vertellen, wat hij zei, toen hü u het beeldje gaf?" vroeg hü. „Hij was stervende," zei ze op zachten toon. „Hij kon nauwelüks spreken. Hij zei: hoofdkwar tier Singapore! Meer niet." Bob Kingsley zweeg een oogenblik, schijnbaar druk bezig het balletje papier weer op te bergen in het beeldje. Toen sprak hü kortaf: „Ik vertelde u op 't strand te Aoru, dat er nog veel meer aan het verhaal vastzat, maar u was toen te ziek om te luisteren, zelfs al had u dat toen gewild. Ik ga 't verhaal nu niet in details doen. omdat ik liever heb, dat u het van anderen hoort, die u wel zult gelooven wat u mü niet doet. Maar in het kort zit het zoo: Op een nacht viel een Chineesche jonk, die toebehoorde aan een Chinees, die Hsi Yan heette, het nuis van mün oom hier in Kalawa aan." Hü wees naar de kust. ,,'t Huis is ginds, links, ongeveer twee mü- len van die punt. Later werd mün oom, Tom Kingsley, op zee dood gevonden in een bootje, door kapitein de Schram, een ouden vriend van mün oom en van mün vader. In den zak van mün oom's jas zaten twee ivoren afgodsbeeldjes pastoor Ad. Welters werd als secretaris bij ac clamatie herkozen. Vervolgens hield Ir. F. W. J. Schweigman, Utrecht, een lezing over Spr. besprak de geluidstheorie en gaf gegevens, waaraan men de geluidsenergie kan meten. We spreken van goede acoustiek, wanneer we in een bepaalde ruimte het geluid goed en pret tig opvangen, waarvoor verschillende voorwaar den noodig zijn. Allereerst moet het geluid vol doende sterk zün. Een tweede factor is de afwezigheid van alle hinderlijke nageluiden, den nagalm, waarmee we het probleem der acoustiek benaderen. De nagalm-tijd is voor muziek anders dan ■voor het gesproken woord. In een kerk hangt hü af van de grootte van het gebouw. Bij een vrij nagalm-procédé is een perfecte acoustiek in een kerk uitgesloten. Willen de der halve streven naar een ideaal van acoustiek, dan moeten we dit procédé uitschakelen en streven naar een procédé, waarbij het geluid als het ware aan banden wordt gelegd. Bij een denkbeeldig ontworpen kerkgebouw, waarin we een ideale acoustiek willen bereiken, moeten we er voor zorgen, dat op den platte grond de geluidsbronnen, dat zijn dus het pries terkoor, de preekstoel, het zangkoor en het or gel, zoo dicht mogelük bij elkaar liggen. In ons theoretisch radicalisme, aldus spr., gaan we nog verder en laten we den vloer van middenbeuk en zijbeuken flauw naar boven loo- pen, waardoor de geloovigen amphitheaters-ge- wüze zitten, terwül we ook het plafond gebogen houden. Een dergelijk gebouw zal er natuurlijk vreemd uitzien, doch het zou goed zyn, wanneer we eens een modelletje maakten om de verdeelin gen van de geluids-intensiteit te bepalen. Bovenstaande gold voor een te bouwen kerk, na de pauze gaf spr. aan hoe men in een be staand gebouw de acoustiek kan verbeteren. Een goede oplossing van de acoustische moei lijkheden wordt gevonden door een uitschake len, zoo niet geheel van het vrüe galm-procédé. Dit geschiedt met een klankbord. De Deken dankte Ir. Schweigman voor zün uit eenzetting, die door de Gilde-broeders met aan dacht gevolgd was. Spr. zou het van belang vinden, dat een li- turgist, architect en Ir. Schweigman eens geza menlijk het vraagstuk der acoustiek bespraken, om zoo een bepaald plan te verkrijgen. Hierna vond een gedachtenwisseling plaats. waarvan dit er één is. Kapitein de Schram zond ze naar mijn vader op Patua. Ondertusschen zocht de politie naar de jonk van Hsi Yan, veronderstel ik terwül Hsi Yan zelf op geheimzinnige wüze, maar klaarblükelijk een natuurlüken dood gestorven was, en wel dienzelfden nacht in het huis van mün oom. Toen het verslag van kapitein de Schram bin nenkwam, maakte de politie ongetwijfeld de ge volgtrekking, fen naar nu blijkt, terecht, dat het allemaal om die twee afgodsbeeldjes gaat. Ze wisten, dat deze aan mün vader op Patua ge stuurd waren en de code-opdracht, die zü uw broer zonden omdat hij officier in geheimen dienst was, en toevallig op reis Patua zou passee- ren, bevatte daar twüfel ik niet aan instruc ties om de zaak te onderzoeken. In den nacht, dat de Monotah Patua bereikte en de mail bracht, die 'n brief en de beeldjes van de Schram be vatte, en eten tweeden brief van den buurman van oom met mededeelingen over wat men van 't voorgevallene op Kalawa wist, werd er inge broken op onze bungalow. Ofschoon ik nog met hen vocht, stalen de dieven, dat dacht ik toen tenminste, dat het waren, de beide beeldjes. Het was te donker om te zien, wie de dieven waden, maar ik wist, dat het geen Europeanen konden zün." Hü zweeg een oogenblik en glimlachte een beetje droevig. Ze scheen niet erg enthousiast naar hem te luisteren tenminste ze nad hem half den rug toegekeerd en hü kon haar gezicht heelemaal niet zien. „Ik geloof, dat ik te lang praat," zei hü- „Er was een oude veete tusschen Hsi Yan en mijn oom; mün vader en kapitein de Schram hadden De Rotterdamsche Rechtbank heeft den con troleur J. G. en den chauffeur J. J. de G., we gens diefstal in vereeniging, meermalen ge pleegd, veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf, ieder met aftrek van het voorarrest. Verdachten stonden Woensdag in hooger be roep voor het Haagsche Hof terecht. Zij hadden gedurende geruimen tijd uit het ..handelsveem partüen koffie, in totaal bijna 100 balen ont vreemd en deze op een auto behoorende aan den patroon van een hunner vervoerd naar de Nieuwe Haven, alwaar het gestolene door zeke ren B„ tegen f 10.— a f 12.—.— per baal werd gekocht. Verdachten, die niet eerder met den strafrech ter in aanraking waren geweest, verzochten een voorwaardelijke straf, doch de advocaat-gene raal, Mr. J. A. de Visser, betoogde, dat, hoewel het reclasseeringsrapport omtrent beiden niet ongunstig was te noemen, hü gezien de frequen tie en de groote brutaliteit, (de diefstallen had den op klaarlichten dag plaats) geen aanleiding kon vinden dit verzoek te ondersteunen. De door de rechtbank opgelegde straf achtte spr. de juiste, aangezien daarbü ook rekening is ge houden met de antecedenten van de verdach ten. Mitsdien concludeerde hij tot bevestiging van het vonnis. De beide raadslieden van verdachten dron gen aan op een voorwaardelüke veroordeeling. Het Hof zal 4 December a.s. uitspraak doen. Toen Dinsdagavond de familie Voogt te Klun- dert naar de kerk was, hebben ongenoode gas ten zich door verbreking van een ruit toegang tot de woning verschaft. Nadat zü enkele kas ten hadden opengebroken, staken zij de huis kamer in brand en namen daarop de vlucht. De brand was spoedig door voorbijgangers ontdekt en kon direct gebluscht worden. Gemeente-politie, marechaussee en Rijkspo litie hebben met behulp van een politiehond een onderzoek ingesteld. Een aantal personen werd aan een verhoor onderworpen, waarbü een der gearresteerden, de V. uit Klundert, be kende, zich aan de brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Vermoedelijk zal met deze arrestatie meer licht gebracht worden in soortgelijke zaken, die reeds eerder werden gepleegd en waarvan men de daders niet kon achterhalen. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin verscheidene aankoopen laten doen op de bazar van „Tesselschade" in hotel Witte Brug te Den Haag. H. K. H. Prinses Juliana heeft een belang rijke gift aan het bestuur van „Tesselschade" doen toekomen. De „Koetilang" (thuisreis), is te Medan ge land. er ook iets mee te maken. Dus was het tamelük voor de hand liggend, dat wü met Chincezen te doen hadden, en hadden we ook redenen om te gelooven, dat ze met de Monotah naar Patua waren gekomen. Ik wist niet, wie ze waren; maar indien ik eenige kans wilde hebben om ze te van gen, kon ik niet eerst hun aandacht trekken en ze zoo waarschuwen. Dus nam ik de Alita, voer naar Tahola, en ging aan boord van de Monotah als münheer Moore. Ik ontdekte, dat de vüf Chi neezen aan boord waren, aan wier bestaan ik u trachtte te doen gelooven; en ik ontdekte, doch pas na den dood van uw broer, dat ze dien nacht op Patua slechts één van de beeldjes bemach tigd hadden dat uw broer het andere uoen buit maakte." Ze draaide zich snel naar hem om. „Mijn broer! Op Patua!" riep ze uit. „Ja," zei hü, ,,Chen-su, de aanvoerder van de Chineezen vertelde het me toen hij dacht dat hü mij in zün macht had en me achter ging laten om met de Monotah te zinkten. Uw broer was de Chineezen klaarblijkelijk stilletjes gevolgd naar onze bungalow en in de duisternis en het ge vecht, dat volgde, slaagde hij er in, hun één van de beeldjes afhandig te maken. Maar zij waren op hun beurt niet in staat geweest, uw broeder te identificeeren. Eerst in den nacht van de schipbreuk konden ze dat, door middel van een stuk stof, dat gedurende het gevecht in de hand van één hunner gebleven was. De man, die uw broer doodde, heet Won Pu." Hij zweeg weer, stak het beeldje in zün zak en haalde een sigaret te voorschün. „Mag ik rooken?" vroeg hü. Ze keek hem slechts aan. Nu de Regeering zelf de steunverleening aan de beeldende kunstenaars ter hand gaat ne men door middel van de stichting van het Regeeringssteunfonds. komt van de werkzaam heden van het comité „Kunst in Nood" het einde in zicht. Een krachtige slot-actie zal echter nog ge voerd worden om het einde zoo succesvol mo gelijk te doen zijn. Door de steunaankoopen van het oomité is dit in het bezit gekomen van eenige honderden kunstwerken. Deze zullen nu de prijzen vormen van de groote loterü met 35.000 loten, welke „Kunst in Nood" als een waardig besluit van zün werkzaamheden zal organiseeren. Naar men weet heeft H.mT de Koningin toe stemming verleend Haar schilderijen, die ten bate van den arbeid van Kunst in Nood ge ëxposeerd zijn geweest, te reproduceeren. Met buitengewoon veel zorg zijn deze reproducties vervaardigd. Ben ieder, die een lot koopt, krijgt een dier reproducties. Het is een boschlandschap bü Het Loo en een sneeuwlandschap in Noorwegen. Een lot kost f 1, terwijl 10 cents voor embal lage en porto bijgevoegd moet worden. Het Comité stelt zich veel voor van deze loterij. Gezien de vroegere resultaten zijn zün verwachtingen hoog gespannen. Als hoofdprijs zal aan vüf winnaars gelegen heid gegeven worden aan een portretschilder 'n opdracht te geven, welke op kosten van het Comité uitgevoerd zal worden. De trekkings datum, welke bepaald is in Juli, zal waarschün- lijk aanmerkelijk vervroegd worden. Het Co mité zal er naar streven de trekking tegen het einde van dit jaar te doen plaats hebben. Door middel van een geheel nieuw procédé is men er in geslaagd van de twee schilderijen van de Koningin imitaties in olieverf te ver vaardigen, welke in passende lijsten zijn gevat. Wanneer men een lot koop en daar f 4.75 voor wil betalen, dan komt men tevens in het bezit van een dier olieverf-imitaties. Een grootsch opgezette propaganda zal voor deze loterij worden gevoerd. Minister Slotemaker de Bruine heeft deze propaganda reeds geopend met een radio-rede Minister Gelissen zal voor den K.R.O. een toe spraak houden en Minister de Wilde voor N.C. R.V. Er wordt met alle kracht naar gestreefd het resultaat zoo goed mogelük te doen zün. Van de opbrengst der loterü zal het Comité f 10.000 in het nieuwe Regeeringsfonds storten. Toezending van loten met reproducties ge schiedt na ontvangst van het betreffende be drag op giro-rekening 84726 van A van Ho boken en Co.'s Bank te 's-Gravenhage. Op 14 December e.k zal de Ned. Bond van Makelaars de algemeene najaarsvergadering hou den in Hotel ,,Neuf' te Amsterdam. Op deze vergadering zal de rechtsk.. adviseur, mr. J de Jcngh te 's-Gravenhage, een uitvoerig resumé geven van de werkzaamheden, die tot heden werden verricht voor de saneering van bet vak en van de resultaten die werden be- bere'kt. Bij K. B. is benoemd tot kanselier le klasse aan Harer Majesteits Gezantschap te Tokio, de heer A. J. Witmans, thans in gelüke hoedanig heid werkzaam aan Harer Majesteits Gezant schap te Kopenhagen. Bij K.B. is de heer J. M..R. Delage erkend en toegelaten als consul-generaal van Frank rijk te Batavia voor Nederlandsch-Indië. Bij K. B, is met ingang van 31 December aan J. C. Dirks od zün verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Voogdüraad te Haar lem, onder dankbetuiging voor de als zooda nig bewezen diensten. Bij K. B. is benoemd tot kantonrechter te Amsterdam mr. V. D. Krone, advocaat en pro cureur, rechter-plaatsvervanger in de recht bank te Amsterdam. Bij K. B. is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R. H. B. S. te Almelo H. J. J. Govers, thans tijdelük leeraar aan die school. Bij K. B. is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R. H. B. S. te Gouda G. B. Slim, thans tijdelük leeraar aan die school. Bij K. B. is toegekend de zilveren eeremedail le der Oranje-Nassau-Orde aan R, Weller. voorheen baas bü de N. V. Machinale Netten- fabriek en Weverij voorheen von Zeppelin en Co. te Apeldoorn, en aan W. Jansen Sr., in dienst van de N. V. Stoombootdienst „De Keul- sche Vaart" te Vreeswük. Indien wat ik zeg waar is," zei hü rustig, „kunt u ook begrijpen welk gevaar u zoudt loo- pen als het beeldje nog in uw bezit zou zijn. Ik weet evenmin als u de beteekenis van het ge heimschrift; maar ze weten, dat u het beeldje had toen u de Monotah verliet, want zü fouil leerden zoowel uw broer als nuj, en ze zullen ner gens voor terugdeinzen om het te krijgten. Ik heb reden om büna zeker te gelooven, dat Chen-su en zijn volgelingen een middel hebben gevonden om naar Singapore terug te keeren, daarom is het op het oogenblik niet veilig voor u, daar heen te gaan. Eerst moeten zij weten, dat u het beeldje niet meer hebt en, zelfs zonder uwe toestemming, ga ik ervoor zorgen, dat zij aan dat feit heelemaal niet meer zullen twüfelen. Ik ge loof, dat dit alles is, juffrouw Lyle. Als u hier aan wal bent, zult u het verhaal van Hsi Yan's overval op mijn ooms huis hooren van vele men- schen, die geen enkele reden hebben u iets an ders dan de waarheid te vertellen, en :k hoop, dat u na verloop van tijd van de politie zult hooren, dat ik de waarheid sprak over de reden en de beteekenis van de code-opdracht, die uw broer ontving. En u hoeft u niet bezorgd te ma ken over uw verblüf hier op Kalawa. Men zal u nergens tegen uw wil heenbrengen. U zult mün heer en mevrouw Crowley in 't openbaar Ont moeten, en beveiligd door waarschünlijk de heele bevolking van Kalawa zult u zich 'n eigen oor deel over hen kunnen vormen. Ze zullen aan 't strand zün, en als u, omdat het vrienden van mij zün, vreest voor een andere bedoeling van mün of hun kant, bent u vrij om één van de andere blanken te kiezten, die daar wonen en bü wie u liever zoudt zün." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3