De Chineesch-Japansche betrekkingen Pi Weer de overweg Zware straffen uitgedeeld PRINCIPIEEL ACCOORD MET JAPANS EISCHEN De monarchie in Griekenland Bijgeloof DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 Een langdurige conferentie van maarschalk Tsjang Kai Sjek met den Japanschen am bassadeur Stemming in officieele kringen pessimistisch Een verzoening met Vénizelos? Het koningsmoord proces Advocaat Desbons acht zich onwettig gestraft De vergiftigingsaffaire te Murcia Meer dan S000 menschen ziek Ernstig treinongeluk Dochter van Turkije's president uit coupé gevallen Oorlog afgewend in de vrachtscheepvaart De Britsche luchtmacht Afweermaatregelen tegen de sancties Korte berichten Vrachtauto te Wenum door een locaaltrein gegrepen Twee personen gedood De slachtoffers De hakenkruisvlag niet gevonden Verdachten ter beschikking van den Officier van Justitie wmmw Wierden heeft zijn cause célèbre Ruzie in den Gemeenteraad om een wethoudersbenoeming Wat ten laste kan worden gelegd De Bossche rechtbank rekent met misdadig Oss af Brutale roofoverval te Groningen Tegen de beide indringers drie jaar geëischt BROEDER V1NCENTIUS ERNSTIG GEWOND Verkeerd uit den trein gestapt BEDROG MET GELD ^^enaWedSerVid! ge- vo\maaWe.. venoarde g 600K^^i7^ ?x\-an' \\zen DE BRANDSTICHTING TE HILLEGOM Twee broers veroordeeld NANKING, 21 Nov. (A.N.P.) In een onderhoud van drie uur, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek gistermiddag met den Ja panschen ambassadeur Ariosji heeft gehad, werden de Chineesch-Japansche betrekkin gen uitvoerig behandeld. Naar van Japansche zijde verluidt overhan digde Ariosji den maarschalk de drie door den minister van buitenlandsche zaken Hirota ge formuleerde eischen, die o.a. inhouden het on derdrukken der anti-Japansche stroomingen in China, het totstandkomen van definitieve sa menwerking tusschen China, Japan en Mandsjoekwo, en tenslotte het ontwerpen van gemeenschappelijke maatregelen tot bestrijding van het communisme in het Verre Oosten. Onder voorbehoud van de goedkeuring van het door het congres der Kwo Min Tang te kiezen executief comité, verklaar de maarschalk Tsjang Kai Sjek zich in principe accoord met de Japansche eischen. Omtrent de gebeurtenissen in Noord-China verklaarde hij, dat de Nanking-regeering definitieve plannen tot regeling van de si tuatie heeft ontworpen. Hij sprak de hoop uit, dat Japan de souve- reine rechten van China zou eerbiedigen. Tsjang Kai Sjek besprak ook nog de laatste incidenten te Sjanghai en verklaarde, dat de regeering haar uiterste best deed om de Japan sche wenschen tE bevredigen en de arrestatie van den moordenaar van den Japanschen ma troos mogelijk te maken. Bij het verdere onderhoud protesteerde de Japansche ambassadeur tegen het nieuwe Chi- heesche valuta-systeem en zette hij de bezwa ren van Japan tegen een internationale leening aan China, waaraan Japan niet zou kunnen deelnemen, uiteen. Tsjang Kai Sjek verklaarde zich hierop bereid de zaak opnieuw met den betrokken Chineeschen minister te onderzoe ken. Op de voorstellen tot verbetering der Chi neesch-Japansche betrekkingen antwoordde Tsjang Kai Sjek, dat hij en de hoogste regee- ringslnstanties in China hun pogingen tot handhaving van den vrede in het Verre Oosten en tot het totstandkomen van betere Chi- heesch-Japansche betrekkingen, niet zouden opgeven. Van Chineesche zijde is omtrent het verloop der bespreking geen officieel communiqué uit gegeven. Met spanning wacht men op de uit werking, die de bespreking zal hebben in Ja pan. De Japansche ambassadeur legde na af- loop een bezoek af bij minister-president Wang Tsjing Wei, die ha den op hem gepleegden aanslag gisteren uit het ziekenhuis is ontsla gen, doch zich nog steeds zeer moet ontzien. In officieele kringen blijft men pessimistisch ten aanzien van de ChineeschJapansche be trekkingen. Japan heeft geen enkele verzekering gegeven voor zijn weigering generaal Doihara te steu nen en de instructies, welke door de Nanking- regeering zijn gegeven aan de provinciale auto riteiten om de onderhandelingen met de Japan- Pers te staken berusten slechts op een voorstel ling, welke men zich te Nanking maakt van de houding van Tokio. Deze voorstelling kan evenwel slecht gefun deerd zijn. Ook vergeet men niet, dat bij den Grooten Chineeschen Muur Japansche troepen gecon centreerd zijn en men vreest, dat het niet ge makkelijk zal zijn hen te beletten hun voor- Pemens ten uitvoer te brengen. Het schijnt, dat de onderhandelingen tusschen den Japanschen gezant en maarschalk Tsjang Kai Sjek zijn geopend, om een ernstig con flict te voorkomen, dat zou kunnen voortvloeien Pit het uitroepen van de onafhankelijkheid van Noord-China, welke beïnvloed zou kunnen wor den door manoeuvres van het Jap/xnsche leger 'P Mandsjoekwo, teneinde de Kwo Min Tang fe intimideeren, aldus wordt uit Sjanghai be ticht De Nanking-regeering kan een afscheiding van de Noordelijke provincies niet goedkeuren en aangezien het niet militair kan optreden tegen Japan, zoekt men thans schijnbaar een oplos sing door een Japansch-Chineesche samenwer king in Noord-China. Men toont zich te Tokio teleurgesteld door het uitsel van afkondiging van de autonomie in Noord-China. De woordvoerder van het ministerie van bui- mplandsche zaken verklaarde: „Wij hopen, op een verdere ontwikkeling van autonomie, niettegenstaande de huidige moei- n.ikheden. doch wij zullen ons op geen enkele ^ijze hierin mengen, aangezien wij dit als een ®uiver binnenlandsch chineesch probleem be schouwen. pek: pek: Volgens de „Daily Herald"-correspondent te tng is het staken van de besprekingen te ing over het uitroepen van de autonomie keen terugtocht van Japan, doch een bijna ge- eele onderwerping van Nanking. De regeering van Nanking zou bereid zijn te Pderhandelen over een feitelijk protectoraat aP Japan over geheel China. Dft zou de grondslag zijn van de opdracht j,3'1 Tsjang Kai Sjek „alle ChineeschJapan- me problemen te bespreken," ATHENE, 2>1 Nov. (Reuter) In politieke kringen alhier, houden, ofschoon zij officieel worden tegengesproken, de geruchten aan, in zake een verzoening tusschen den koning van Griekenland en Venizelos. Het amnestiebesluit van den koning zou ook de amnestie voor Venizelos omvatten. Langdurige onderhandelingen tusschen den koning en Venizelos zouden tot overeenstem ming hebben geleid. Men verwacht zelfs, dat Venizelos tot het politieke leven zal terug- keeren. Venizelos zou, in tegenstelling met alle an dersluidende verzekeringen, de monarchie er kend hebben. In politieke kringen verwacht men zijn terugkeer reeds binnen enkele maanden. Geruchten gaan zelfs zoover, dat zij Venizelos als minister-president van de te vormen na tionale regeering aanwijzen. Tsjang Kai Sjek AIX EN PROVENCE, 20 Nov. (Reuter). Woensdagavond verklaarde Mr. Desbons: „Ik ben op onwettige wijze als advocaat geschrapt. Onder deze omstandigheden heb ik besloten me te associeeren met Mr. André Berthon, die zich met mij voor de balie zal melden." Hij voegde hieraan nog toe het niet onmo gelijk te achten, dat men uiteindelijk er nog toe zal moeten overgaan de zaak der Oestadsji's naar een nieuwe zitting van het Hof van As- sizen te verwijzen. MURCIA, 20 Nov. (Reuter.) Het aantal per sonen, dat door het vervalschte meel werd ver giftigd, beloopt reeds meer dan 5000. De door den minister van Justitie gezonden verpleegsters kwamen in het dorpje Pacheco aan, waar ongeveer alle inwoners vergiftigd zijn. In den Vrijdag te houden ministerraad zal een beslissing worden genomen aangaande de maatregelen, die moeten worden getroffen ter hulpverleening aan de getroffen dorpen. PARIJS, 21 Nov (Reuter.) Tusschen de sta tions Picquigny en Ailly van de lijn Calais Parijs viel Woensdag ongeveer zes uur de aan genomen dochter van den President der Turk- sche Republiek uit den trein, door het open gaan van de deur van haar coupé. Daar het ongeval direct werd bemerkt, kon men den trein direct tot stilstand brengen. Zij werd met zware inwendige kwetsuren naar het ziekenhuis van Amiens overgebracht en overleed aldaar zonder weder tot bewust zijn te zijn gekomen. LONDEN, 21 Nov. (Reuter) De dreigende oor log in de vrachtscheepvaart over den Atlan- tisehen Oceaan is afgewend doordat alle leden van de conferentie, welke zich heden hieruit zouden terugtrekken, hiervan hebben afgezien. Deze beslissing werd genomen, nadat de ver zekering was gegeven, dat de beide Duitsche maatschappijen geen voordeel meer zouden ge nieten door de betaling in geblokkeerde en re- gistermarken. LONDEN, 21 Nov. (Reuter) De „Daily Tele graph" bericht, dat het Britsche luchtvaart- iNogramma voorziet in den aanbouw van 250 vliegtuigen in eerste linie, waardoor het totaal van de Britsche luchtmacht wordt gebracht op 2190. Hiervan zijn 1500 bestemd voor de ver dediging van het land. Het personeel van de luchtmacht zal met 3000 man worden uitge breid. ROME, 20 Nov. (A.N.P.) Vandaag is ook in de banken de ononderbroken kantoortijd inge voerd. Theaters en bioscopen moeten hun avondvoorstellingen vroeger aanvangen en ein digen. Ook op het electrische licht wordt thans energiek bezuinigd. Terwijl tot dusverre alle straten tot middernacht haar volledige ver lichting behielden, wordt thans reeds te half elf de verlichting tot de helft beperkt. Op de huiseigenaars is een beroep gedaan om uitslui tend nationale producten voor herstel enz. te gebruiken. Het is verder de bedoeling, dat ook op de verwarming zeer woadt bezuinigd, zoodat de centrale verwarming slechts enkele uren per dag in werking is. Tijdens een vergadering te Rio de Janeiro van de leiders van de Integralisten, hebben communisten een bom in de vergaderzaal ge worpen, waardoor een aantal personen werd gekwetst. t In den Bospurus is de Turksche duikboot „Ineuneu" in botsing gekomen met het Italiaan- sche petroleum-tanschip „Nevona". Het tank schip werd licht beschadigd. In een petroleum-raffinaderij te Ploesci (Roemenië) heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Twee arbeiders werden gedood en tien gewond. De bekende Russische vliegenier Kokinaki verklaart, dat hij tot een hoogte van 13 Kilo meter is gestegen en 10 minuten op die hoogte is gebleven, hetgeen een record is in Sovjet- Rusland. Bij een ontploffing tijdens den bouw van een tunnel bij het dorp Viella in Val Daran, zijn zes werklieden omgekomen en gewond. De anti-semietische demonstraties in Hon garije worden voortgezet. Te Szeged wierpen studenten de ruiten van twee liberale dagblad- bureaux in en verbrandden den inhoud van een vrachtauto, welke exemplaren van de „Az Est" vervoerde. In Mexico hebben schermutselingen plaats gehad tusschen fascistische „goudhemden" en linksche elementen. Vijf personen werden ge dood en 45 gewond. De nieuwe stroomlijn-trein, welken de Santa Fe-spoorweg heeft laten bouwen, is nabij het station Gallup (Nieuw Mexico) in brand ge raakt, waardoor de halve trein werd vernield. Op een onbewaakten overweg tusschen Urlau én Friesenhofen is een auto, waarin vier men schen zaten, in botsing gekomen met een trein. Alle vier inzittenden werden gedood. De eigenaar van een in liquidatie zijnde bank in Krakau is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd tezamen met zijn naar het buiten land gevluchten broer, den Poolschen Staat te hebben benadeeld voor ongeveer 9 millioen zloty, door den verkoop van waardelooze effec ten. De papieren het betreft Oostenrijksehe oorlogsleeningen werden door drie kleine verzekeringsmaatschappijen met behulp van zijn bank verkocht voor 80 pCt. van de nomi nale waarde. De opbrengst werd in deviezen naar het buitenland gebracht. Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft zich op den onbewaakten spoorovergang in den Asta- weg te Wenum een wreeselijk ongeluk voorge daan. Op dit tijdstip passeerde de locaaltrein ZwolleApeldoorn, terwijl tezelfdertijd een vrachtauto van de Kalkzandsteenfabriek AIba te Loenen (Veluwe) naderde. Hoewel het uitzicht daar ter plaatse in beide rich tingen door niets belemmerd wordt, is de auto, die volgens ooggetuigen met groote snelheid heeft gereden, door de locomotief van den locaaltrein gegrepen. Over een af stand van meer dan 150 meter werd de auto meegesleurd en totaal versplinterd. Volgens een ooggetuige, die op het kleine laad-emplacement te Wenum werkzaamheden verrichtte, werd een der inzittenden, vermoede lijk de 20-jarige G. uit Rheden, uit de cabine geworpen. Hij kwam ongelukkigerwijze onder den voortijlenden trein terecht, waarbij hem door dé wielen van de volgwagens het hoofd van den romp werd gescheiden. Enkele tientallen meters verder werd de be stuurder uit de cabine van den vrachtauto ge slingerd en ook dit tweede slachtoffer was vrij wel op slag dood. Het ernstig verminkte lijk kon door de politie nog niet geïdentificeerd worden. Omtrent het ernstig ongeval, dat hedenoch tend op den onbewaakten overweg te Wenum is gebeurd, vernemen wij nader, dat de auto toebehoorde aan den heer B. Gelsing te Rhe den. Doordat een der slachtoffers een vracht brief bij zich had van de kalkzandsteenfabriek Alba, dacht men eerst dat de auto aan deze firma toebehoorde. Bij dit ongeval zijn omgekomen een zoon van den eigenaar, de 19-jarige R. Gelsing en de on geveer 20-jarige H. Polman, beiden uit Rheden. Zij hadden 's morgens te Rhenen steenen geladen, die zij naar Vaassen moesten vervoe ren. De lijken der beide slachtoffers zijn naar Apeldoorn overgebracht. Aan het bureau Adelaarsweg heeft de hoofd inspecteur, de heer Luteijn, hedenmorgen de vier verdachten, betrokken bij het vlagincident van Woensdagavond in de Amsterdamsche ha ven, opnieuw in verhoor genomen. Zij blijven ontkennen er iets van te weten. Ook de be manning van de Duitsche kolenboot heeft we derom verklaringen afgelegd, waarin zij per tinent blijft bij haar verzekering van Woens dagavond, dat zij de vier mannen heeft her kend De roeiboot is bij daglicht onderworpen aan een grondig onderzoek, doch de haken kruisvlag is ook hierin niet gevonden. Omtrent het scheikundig onderzoek van de inbeslagge- nomen kachel kon men ons nog geen mede- deelingen verstrekken. Als de vlag niet ver brand is geworden is de kans zeer groot, dat men deze verzwaard heeft met een steen en in Herfstnevel in het bosch De gemeente Wierden heeft sinds eenigen tijd een „cause célèbre", welke zich op het gebied der gemeente-politiek afspeelt en die Woensdagavond in een nieuw stadium is ge treden, toen de gemeenteraad met 8 stemmen den heer Bartels (die behoort tot de z.g. hen' anti-revol. groep) tot tweeden wethouder koos De heer Wolthuis (chr. hist.), die jarenlang wethouder is geweest als candidaat van het dorp Enter, dat onder de gemeente Wierden ressorteert, kreeg 7 stemmen. Aan deze kwestie is een ietwat onverkwik kelijke zijde. Toen de raad voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeen kwam op 3 September, werd eveneens na eenige stemmin gen de heer Bartels tot tweeden wethouder benoemd. Er gingen naderhand stemmen op die spraken van omkooperij, welke bij deze benoeming in het spel zou zijn. De geruchten hieromtrent bereikten ook de overheid en de Almelosche marechaussee heeft enkelen per sonen een verhoor afgenomen. Het onderzoek is nog gaande. Evenwel heeft deze kwestie een verrassende wending genomen. De burgemeester van Wier den, de heer J. C. van den Berg, droeg het raadsbesluit tot benoeming van den heer Bar tels als wethouder ter vernietiging aan de Kroon voor, omdat o.a. de heer Bartels bij een herstemming zelf meegestemd had, in strijd met de wet. Inderdaad is het raads besluit vernietigd, zoodat een nieuwe stem ming moest pjaats hebben. Dit geschiedde Woensdagavond, met bovenvermeld resultaat. Natuurlijk is het een en ander hierbij gezegd. De heer Wolthuis legde een verklaring af, waarin hij den loop der dingen weergaf en er toespelingen op maakte, dat een raadslid, lid van de Chr. Hist. Unie die inmiddels na de eerste wethoudersbenoeming door zijn frac tie is geroyeerd, evenals door zijn kiesvereeni- gingen zou zijn omgekocht. Dit wekte groo te consternatie. Wethouder A. G. Borgert, de eerste wethouder, die als fabrieksdirecteur ook hierbij genoemd was, noemde alles „smerige leugens" en bood f 1000 aan ieder, die de be weringen zou willen staven. In verband met deze benoeming staat ook de kwestie, of er drie wethouders zullen komen. De raad was hier voor, maar Ged. Staten keurden het besluit niet goed, omdat zij twee wethouders voldoende vonden. De raad besloot opnieuw met 10 tegen 5 stemmen, aan te drin gen op het bezetten van drie wetWouderszetels. Met Ged. Staten zal hierover volgende week nog een conferentie plaats vinden. het water heeft geworpen. De Officier van Jus titie heeft ook de zaak in onderzoek genomen en de vier mannen zullen heden te zijner be schikking worden gesteld. De hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, heeft een uit voerig rapport van het gebeurde opgevraagd. Naar wij vernemen zal de justitie bij den rechter-commissaris tegen de verdachten, allen links-extremisten en goede bekenden van politie en justitie, een vordering instellen terzake van diefstal in vereeniging, subs, zaakbeschadiging. Aan den rechter-commissaris is dan de beslis sing of de gearresteerden in bewaring zullen worden gesteld. Ons Wetboek van Strafrecht kent geen artikel, dat de beleediging van een vlag eener bevriende natie strafbaar stelt. Het door de politie aan boord ingestelde on derzoek heeft uitgewezen, dat de vlag door de daders is afgescheurd. Een klein stukje bevond zich nog aan de vlaggelijn. De Bossche rechtbank wees heden vonnis in de Ossche strafzaken, die op 7 November j.l. werden behandeld. Wegens de inbraak bij A. van Gaal te Langenboom, in den nacht van 29 op 30 Juli 1933 en bij A. Mensink te Reutum, ge meente Tubbergen, in den nacht van 19 op 20 Augustus 1933 en wegens den roofoverval op P. Verhoeven te Loon op Zand in den nacht van 8 op 9 Februari 1935 werd de 32-jarige landbouwer A. J. H. (Dikke Toon de Soep,) tegen wien 10 jaar gevangenisstraf was geëischt en de 35-jarige voerman L. V. tegen wien het O. M. 12 jaar had geëischt, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank veroordeelde zes verdachten voor den roofoverval op den kassier der Boe renleenbank, A. Otten te Maren, gepleegd op 8 September 1930, n.l. den 30-jarigen M. A. v. O. tot vier jaar gevangenisstraf (eisch zes jaar); den 37-jarigen M. J. de R. tot vijf jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest (eisch zes jaar): den 35-jarigen J. J. van B. (Koosje) tot vijf jaar met aftrek van voorarrest (eisch twee jaar)den 43-jarigen L. ,L. de R. (de Kippen- koning) wegens medeplichtigheid tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (eisch vier jaar); den 32-jari- gen koopman L. van O. ('t Schoentje) wegens medeplichtigheid en heling tot één jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest ((eisch drie jaar) en den 44-jarigen G. J. V. uit Aalst wegens uitlokking en heling tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest (eisch drie jaar). Op Donderdag 19 September van dit jaar des middags te ongeveer half een drongen twee gemaskerde en met geladen revolvers gewapen de mannen het kantoor binnen van de firma Lieftinck in de Raamstraat te Groningen. De kassier, die op dat moment alleen in het groote kantoor aanwezig was, werd bedreigd met de woorden: „Handen omhoog, geld!" Een der indringers liep door het privékan- toor van den directeur, den heer P. E. Arent, die.den toestand koelbloedig en met groote te genwoordigheid van geest onder de oogen zag. Onverwacht greep de heer A. den indringer bij den pols. Na een hevige worsteling ontnam hij hem de revolver. De andere indringer, die een schot had ge lost, was er intusschen in geslaagd zich meester te maken van een geldkistje. Toen hij wilde vluchten viel het kistje en rolde het geld over den grond. De indringer slaagde er in met een bedrag van f 28.te verdwijnen. De andere indringer was er eveneens na de worsteling met den heer A. in geslaagd uit het kantoor te vluchten. Bij de worsteling was ech ter zijn masker afgevallen, waardoor de direc teur hem had herkend als een ontslagen knecht. De indringers, twee jongemannen, n.l. D. W., uit Amsterdam en J. P. A„ uit Groningen, stonden heden voor de rechtbank te Groningen terecht. De Officier van Justitie, Mr. Meindersma, wees op het ernstige karakter van den overval, een feit waarvoor de wet een bestraffing tot 12 y, jaar gevangenisstraf mogelijk maakt. De Officier wilde echter verzachtende omstandig heden in aanmerking nemen, o.a. de moeilijke huiselijke omstandigheden van den verdachte W. en het blanco strafregister van A. Ook de over verdachten uitgebrachte rappor ten luiden gunstig. Mr. Meindersma eischte tenslotte tegen elk der verdachten drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 28 November as. Te Wehl is gisteravond de 66-jarige broeder Vincentius, van de Congregatie der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis, werkzaam aan de R. K. School aldaar, aan de verkeerde zijde uit den trein gestapt, zoodat hij naast het perron kwam te vallen. De trein zette zich juist weer in beweging met het droevig gevolg, dat een der wielen hem over een der beenen ging. De Broeder werd naar het ziekenhuis te Di- dam overgebracht, waar het been terstond is geamputeerd. De marechaussee te Kerkrade heeft gear resteerd den jeugdigen muzikant H. uit Aken, die Belgische vijf francstukken, welke aan de circulatie waren onttrokken, had uitgegeven voor rijksdaalders. Hij werd in het Huis van Bewaring te Maastricht ingesloten. Een zijn commentaar Het Volk, dat onlangs de orthodox russische monniken en hun „bijge loof" zoo onverantwoordelijk hekel de, bevat thans een artikel onder den titel: „Calvinisten loopen met Roomsche Benedictus-medaille op de borst". Dit zou gebeuren in Sint Annaland, waar de „too- venaar Co Kossen" er een slordigen duit aan verdient. Een medewerker van Het Volk, die een zieken pink voorwendde, had een onderhoud met den man: Die pink geneest van zelf. U zult dingen zien, die u vroeger nooit gezien hebt. U zult allerlei wonderlijke verschijnselen be leven. De duivel zal geen vat op u heb ben!" „En wat kost dat?" wilde ik weten. „Ik mag geen geld aannemen, maar als u me wat geeft, graag," zei de toovenaar. ,Maar de heeren zullen die ammelet wel kennen. U bent toch katholiek?" Wij verzekerden hem van niet. De {jen ning bleek een Benedictus-medaille te zijn, zooals er door vele roomschen gedragen worden, vaak alleen als merkteeken, opdat men in geval van een ongeluk hun gods dienst wete. Ook in het'gebed kan zoo'n penning een functie verrichten, zooals dit bij een „rozenhoedje" het geval is. Het leven is toch niet zonder humor! Daar zit nu zoo'n handige rot voor me, die zich voor toovenaar uitgeeft en de zwaar-Calvinistische dorpelingen in dit Kerstiaansche land met een embleem van „afschuwelijk papistisch bijgeloof" op hun borst laat wandelen! Ik „koop" natuurlijk de medaille, d.w.z. ik leg een gulden op tafel zonder er iets bij te zeggen. Hij mag immers geen geld aannemen? Maar hij knikt me toch begrij pend toe. „Geneest u ook dieren met zulke „am- meletten"?" vraag ik. „Ja, maar dat zijn weer andere. Ik heb er varkens mee beter gemaakt en zieke paardepooten genezen." Wonderlijk sterk kan toch het onmis bare „geloof" bij die onnoozele varkens zijn Er zou een redelijker commentaar op dit bijgeloof te schrijven zijn, dat op het plat teland soms van Onschuldiger beteekenis is dan ing de groote steden boven den Moerdijk met de gelukspoppen, kaartleg- gerij, koffiedik, opkloppen van geesten en sensueele practijken. Dat er van een medaille misbruik wordt gemaakt door simonisten en charlatans is helaas een feit, en de Katholieke Kerk is daartegen voortdurend actief. Maar het ware toch wel gewenscht, dat men, spre kend «over Roomsche zaken, tenminste de Roomsche uitdrukkingen kent en hieraan hapert nogal wat in het geciteerde. Zouden de Volk-journalisten zich niet eerst vooraf oriënteeren alvorens zij over geioof en bijgeloof, heilig en onheilig schrijven? Anders brengen ze weer een psychiatrische miskraam uit, als bij de Voik-reportage over den bloedfakir van Mascroen en de maagd van Konnersreuth. Ongetwijfeld debiteert het hoofdorgaan der S.D.A.P. niet willens en wetens de op vattingen van materialistische onkundigen over de aanbidding van God en de veree ring van de Heiligen. Waarom opent het dan niet in zijn rubriek over Kerkelijke en geestelijke stroomingen een cursus over katholieke leer en geloofsleven uit authen tieke bronnen? Op goede voorlichting in religieuze zaken hebben ook de lezers yan Het Volk recht. En het zou voor de toena dering over en weer niet zonder beteeke nis zijn, indien de vooroordeelen der on wetendheid, werden weggenomen. Aan ka tholieke medewerking in dezen zou het niet behoeven te ontbreken. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond veer tien dagen geleden de 19-jaxige Hillegommer M. B. terecht, verdacht van brandstichting in den nacht van 18 op 19 September jj in een bloembollenschuur aan de v. d. Endelaan te Hillegom. Zijn broer, de 25-jarige bloembollen handelaar V. B., eveneens uit Hillegom, stond tevens terecht, verdacht van uitlokking van brandstichting. Op grond van het reclasseeringsrapport over den jongsten der verdachten, vroeg de Officier van Justitie een voorwaardelijke gevangenis straf en wel van acht maanden. Tegen den oudsten werd een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank veroordeelde den brandstichter tot acht maanden gevangenisstraf voorw. met drie jaar proeftijd, onder toezicht der R. K. Re- classeeringsvereeniging te Haarlem. De oudste broer, die de brandstichting had uitgelokt, werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Verdediger was Mr. J. H. J. Simons te Haar lem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5