«SIP*! André Tardieu als fascist De strijd tegen de sancties Abessinische over winning Mgr. J.H.G. Jansen BE TEEKENIS VAN DE REIS VAN DEN NEGUS Opwinding om den Franschen franc Het nieuws van heden Spoor ontdekt van Kingsford Smith? DE BAROMETER THE COMING MAN? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 Neem een bril van Keip, die is volmaakt optisch juist. BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19659 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per I IbM^ II Mn I IV Ml Ml I MHMBIV IV Mil in EÊE H Ml III Ml M I Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. Week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per mededeeiingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13864 .«9.1 "I «.n.r.c,.* „.toy. Abessinië zou uiteindelijk gereed zijn om daadwerkelijk in den strijd op te treden Ras Seyoem levert slag bij fort Amba Salama Door het oog van een naald? De Grieksche koning in Italië Hooge onderscheiding door den Italiaanschen koning Deze crisis een gevolg der partij moeilijkheden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Lichtsignalen op een eiland aan Siams Westkust De Fransch-Duitsche verhouding Het onderhoud tusschen Hitier en den Franschen ambassadeur Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitiii Een officieel communiqué uit Addis Abeba meldt een grooten aanval van Ras Kassa De toestand is zorgwekkend, verontrustend TE STERKE DRANK Onderhandeling tusschen re geering en linkerzijde mislukt Drie maanden landbouwverlof aan 100.000 soldaten, die in Italië onder de wapenen zijn Dagelijksche besparing van 1,000.000 lire Aanzienlijke verliezen bij de Italianen Graaf Ciano raadpleegt alvorens met zijn vliegtuig op te stijgen zijn kaarten Het Fransche volk is totaal be roofd van zijn politieke rechten Hij schrijft een boek Tardieu mag Uw bril niel geren GROOTE HOUTJTR 137 NAAST LUXOR NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADDIS ABEBA, 21 Nov. (Reuter-ANP) Het bezoek van den Negus aan zijn troepen aan het front wordt uitgelegd als een be wijs, dat de Abessinische legers thans ein delijk gereed zijn daadwerkelijk in den strijd op te treden, daar hun concentraties aan het Noordelijk zoowel als het Zuide lijk front practisch beëindigd zijn. Het feit, dat de Italianen ten Zuiden van Makalle zware stukken geschut in stelling hebben gebracht, wijst er ook op, dat de Ita lianen zelf de mogelijkheid van een tegen offensief niet uitschakelen. Een telegram uit Makalle, gedateerd 17 November en waarschijnlijk door de cen suur opgehouden, afkomstig van een der correspondenten van Rieuter-ANP bij de Italiaansche legers in het Noorden, maakt er melding van, dat de Italianen kleine verliezen hebben geleden bij een treffen in Tembien, waar de onvatbare Ras Seyoem eindelijk slag zou hebben geleverd. Seyoem zelf zou daarbij gedwongen zijn geweest den aftocht te blazen, nadat hij met 500 tot 600 man gestuit was op het vijftien de Italiaansche inboorlingen-bataillon, dat hij alleen tegenover zich vond nabij dn bergengte van Abaro. Seyoem ontplooide zijn troepen en wist ze op voordeelige wijze te nestelen in gunstige stellingen op de hellingen van een hoogen berg, vanwaar de Italiaansche troepen ontvangen werden met salvo's infanterievuur en een welonderhouden mitrailleurvuur. Na eenige uren strijd ver dwenen de Abessiniërs uit hun stellingen, daar zij er zich rekenschap van gaven, dat nog drie Italiaansche bataillons en een escadron Askari's te paard het vijftiende bataillon kwamen versterken. Het is on bekend welke verliezen de Abessiniërs bij dit gevecht geleden hebben, daar zij bij hun terugtocht hun dooden en gewonden hebben meegenomen. De slag had plaats op een hoogte van ruim 2000 M., bijna in de schaduw van het be ruchte natuurlijke fort Amba Salama, waar de Abessiniërs nog meester van zijn. De vier bataillons Infanterie en de bereden Askari's achtervolgden de troepen van Ras Seyoem, met het doel ze te omsingelen, voordat hij ver sterking zou hebben gekregen. Van Italiaansche zijde wordt thans bericht, dat de bezetting en de zuivering van het ge bied van Tembien methodisch wordt voortge zet. Op 17 November j.l. werden de Italianen aangevallen bij Amba Salama en verloren zij een kapitein en twee Askari's. Aan de zijde der Abessiniërs sneuvelden negen manschappen. Wanneer de twee Italiaansche vliegtuigen, die vanmorgen boven Harrar verschenen zijn, twee of drie uur eerder gekomen yaren, zou den zij waarschijnlijk het vliegtuig hebben ont moet, dat den Keizer naar Addis Abeba te rugbracht. Het verloop van den oorlog had dan wel eens aanzienlijk gewijzigd kunnen worden. Te Addis Abeba verklaart men dan ook, dat iedere nieuwe reis van den Keizer absoluut geheim zal worden gehouden. De beide zonen van Mussolini, Vittorio en Bruno, die dienst doen bij de luchtmacht in Oost-Afrika, zullen, naar verluidt, een kort verlof krijgen om de Kerstdagen bij hun ouders op Villa Torlonia door te brengen. De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau aan het Italiaansche front in het Noorden seint uit Asmara, dat de boord- mecanicien Birago, die bij het jongste groote gevecht met Italiaahsche bommenwerpers door het Abessinische geweervuur ernstig in een been was getroffen, in het veldlazaret te Asmara aan zijn verwondingen is bezweken. ROME, 21 Nov. (Reuter) Koning George II van Griekenland had in het Palazzo Venezia "en onderhoud met Mussolini, dat twintig minuten duurde en zeer hartelijk was. De Italiaansche koning heeft den koning van Griekenland ter gelegenheid van diens bezoes de hoogste onderscheiding, n.l. de orde der ,,Annunciati" verleend. Vannacht is koning George van Rome naar Brindisi vertrokken, in gezelschap van Prins Paul. De Prins van Piemont deed den vorst uit geleide en had met hem een langdurig onder houd. Vanmorgen vroeg heeft koning George van Griekenland zich te Brindisi ingescheept aan boord van den Griekschen kruiser „Helli", waar mede hij de laatste etappe van zijn reis naar Griekenland aflegt. Zijn verblijf te Rome droeg uitsluitend het karakter van een beleefdheidsbezoek. De Parijsche correspondent van de „Times" schrijft, dat talrijke verordeningen van Laval het vertrouwen een harden stoot hebben ge geven, wat echter door den steun van een groote meerderheid overwonnen had kunnen worden. Zoodra het duidelijk was, dat hiervan geen sprake kon zijn, begon de kapitaalvlucht. Men mag nauwelijks aannemen, dat de verhoo ging van het bankdisconto de goudafvloeiing zal kunnen voorkomen. Over de mogelijkheid van devaluatie van den franc schrijft de „Financial Times", dat wan neer Frankrijk een dergelijken stap doet, de kleine mogendheden den goudstandaard niet langer kunnen handhaven. Daarom hebben de Fransche politieke partijen ook een internatio nale verantwoordelijkheid. „Financial News" verwacht, dat de opwin ding om den franc nog wel eenige weken zal du ren, doch acht de vooruitzichten voor een over winning van deze crisis gunstig. Strafklas! Verkeersovertreders moeten te Bremen des Zondags op het politie bureau verschijnen, waar hun dan les wordt gegeven in verkeersvoorschrijten en verkeersteekens LONDEN, 22 Nov. (A.N.P.) De Engelsche pers ziet in de moeilijke positie van den Franschen franc minder moeilijkheden van financieelen aard, dan wel de gevolgen van de partij-moei lijkheden. DE TOESTAND VAN Z.H.EXC. DEN AARTS BISSCHOP VAN UTRECHT, MGR. J. H. G. JANSEN IS ZORGWEKKEND. Honderdduizend soldaten, in Italië onder de wapenen, krijgen landbouvrverlof ter afwering der sanctiemaatregelen. De moeilijkheden met den Franschen franc zouden te wijten zijn aan binnenlandsche politieke kwesties. Ras Seyoem levert slag bij het fort Amba Salama. Nieuwe mislukte aanslag op Wang Tsjang Wel. Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart. Justitiebegrooting door de Tweede Kamer z.h^t. goedgekeurd. Voordracht van vice-admiraal Schorer over de verdediging van Ned.-Indië. Benoemingen bij de Priesters van het H. Hart. Ernstig ongeluk in de mijn Oranje Nassau III; een doode en een gewonde. O SINGAPORE. 22 Nov. (Reuter) De kapitein van het s.s. „Pasha" rapporteert lichtsignalen te hebben waargenomen op het eiland Sayer ter hoogte van Siams westkust. De kapitein heeft getracht het eiland te benaderen, maar werd door den sterken wind teruggedreven. Daar het eiland zich op de route bevindt, welke door Kingsford Smith is gevolgd, hoopt men hiermede een spoor van den vlieger te hebben gevonden en is bij het aanbreken van den dag een vliegtuig derwaarts gegaan om naar hem en zijn metgezel te zoeken. LONDEN. 22 Nov. (Havas) Aangaande t reeds gemelde onderhoud tusschen Hitier en Francois Poncet, in aanwezigheid van Von Neurath, meent men in officieele Britsche kringen reserve in acht te moeten nemen wat betreft het tijdstip, dat gekozen is om tot nieuwe onderhandelingen over te gaan. Men gelooft, dat indien deze onderhandelingen op een later tijdstip zouden zijn begonnen, de zaak er beter mee gediend zou zijn geweest en meer practisch nut zou hebben opgeleverd. In Parijs trekt het onderhoud nog te meer de aandacht, omdat er een officieel communi qué over is gepubliceerd, hetgeen voor een ge woon diplomatiek onderhoud een buitengewone gebeurtenis is. In bevoegde kringen bevestigt men echter, dat het onderhoud tot algemeene dingen be perkt bleef en slechts het karakter had van een gezamenlijk onderzoek over de Fransch- Duitsche betrekkingen en den huidigen inter nationalen toestand, waarin het conflict tus schen Italië en Abessinië overheerscht. Stand op Vrijdag 1 uur n.m_: 758.1 Vorige stand: 757.9 1 VERWACHTING: Zwakke tot mati- §j ;en, Oostelijke tot Noord-OosteUjken wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, 5 waarschijnlijk weinig of geen neerslag, =3 aanvankelijk iets kouder. Hoogste barometerstand: 779.1 te Haparanda. H Laagste barometerstand: 750.0 te Marseille. Hj Zon op 7-33, onder 3.59. Licht op 4.29. Maan op v.m. 3.37, onder n.m. 1.51. H Nieuwe Maan 26 November 2.56 v.m. V In den toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen is in de afge- loopen dagen een belangrijke in zinking gekomen. De benauwdheid is sterk -toegeno men. Nu en dan bestaat er een extreme kortademigheid, die Mgr. het spreken volkomen onmogelijk maakt. Ook de voedselopname lijdt daardoor zeer. De algemeene toestand is zorgwek kend, verontrustend. Dr. A. J. BOEKELMAN, geneesheer-directeur St. Antoniusziekenhuis te Utrecht Men berekent, dat deze verlofmaatregel het land In de toekomst een uitgave van 1 millioen lire per dag zal besparen. Het officieele desbetreffende communiqué luidt als volgt: „De bijzondere situatie, die door het toepassen van sancties is ontslaan, maakt het noodzakelijk, dat alle vraagstukken van arbeid en productie met zorg worden be handeld, teneinde aldus de landbouwproductie tot het hoogste punt op te voeren en tege lijkertijd de levensvoorwaarden der meest be- hoeftigen zooveel mogelijk te verbeteren. Het ministerie van oorlog staat daarom aan de soldaten, die thans onder de wapenen zijn, het volgende toe: 1. Drie maanden landbouw- verlof, 2. drie maanden speciaal verlof voor soldaten wier families in de meest behoeftige omstandigheden varkeeren, 3. drie maanden verlof als belooning voor goed gedrag en snelle vorderingen voor hen, die minstens acht maanden in dienst zijn geweest en wier fa milies hen dringend noodig hebben. Deze re geling geldt niet voor soldaten in andere cate gorieën en vooral niet voor diegenen, die deel uitmaken van de troepen, die bestemd zijn voor Italiaansch-Oost-Afrika. Soldaten, die thans met verlof gaan, moeten zich gereed houden om op bevel onmiddellijk weer onder de wapenen te komen." De regeering heeft er bij het bekend maken van dit nieuws speciaal den nadruk op ge legd, dat deze maatregelen het gevolg zijn van de door de toepassing van sancties ontstane nationale situatie en dat er geen inter nationale beteekenis aan gehecht moet worden. Men gelooft echter algemeen, dat deze maat regel deel uitmaakt van een gedeeltelijke, zij het ook voor een bepaald doel georganiseerde demobilisatie, die als zoodanig een aanwijzing vormt voor een ontspanning in den politieken toestand. Men ziet uit naar de thans in Parijs her opende onderhandelingen tusschen deskun digen, in de hoop, dat daarbij de gewenschte overeenstemming zal worden bereikt, hoewel Italië het bestaan van deze onderhandelingen theoretisch ontkent, zoolang zij niet in politieke en diplomatieke banen zijn geleid. De goede gezindheid jegens Engeland is nog weer een graad beneden nul gedaald, door het gebrek aan initiatief, waarvan Londen wordt beschuldigd ten opzichte van de nieuwe si tuatie, die Japan in China heeft geschapen. Te Auwal nabij Boehmischbrod overleden on der verdachte omstandigheden eenige personen, onder wie de waard van 'n herberg ter plaatse. Bij een door de gendarmerie ingesteld onder zoek bleek, dat de waard door de jenever een groote hoeveelheid gedenatureerden spiritus had gemengd. Bij groepjes keeren de Abessiniërs, die uit Makalle waren gevlucht, thans in de stad terug, waar zij zich aan de autoriteiten onderwerpen De Donderdag gepubliceerde weekstaat 'tm de Banque de France berekent het afvloeien yan goud in den tijd van 8 tot 15 November op 933 millioen francs. De gouddekking van de Fransche bankbiljetten is verminderd van 74,40 tot 73,82 pet., aangezien ook de in circu latie zijnde bankbiljetten verminderd werden. Terwijl het er Woensdag nog naar uitzag, alsof bij de groote binnenlandsche spanning en bij de tegenstellingen tusschen de regeering en de linkerzijde in de Kamer althans op financieel gebied, nog overeenstemming bereikt zou kun nen worden, hebben de onderhandelingen van gisteren ook deze verwachting teleurgesteld. Weliswaar heeft de financieele commissie op aandrang van de regeering en onder invloed van Herriot zich bereid verklaard van haar eischen tot verzachting der noodverordeningen veel te laten vallen, doch de tegenstelling in zake de kwestie der pensioenen bestaat nog ongewijzigd. Een groot deel der commissie-leden handhaaft dan ook de aanvankelijke eischen tot verzachting der noodverordeningen. ROME, 21 Nov. Mussolini heeft oen schema ontworpen onder het motto „Terug naar het land" voor een deel van het Italiaansche leger, dat thans in Italië onder de wapenen Is. In verband hier mede heeft het ministerie van oorlog aan 100.000 man drie maanden verlof verleend om het boerenbedrijf weer op te vatten. Men hoopt dat deze „eerste 100.000" het be gin zullen vormen van een geleidelijke demo bilisatie van het groote en kostbare staande leger van een millioen man. Wanneer men aanneemt, dat 240.000 man bij de Oost-Afri- kaansche troepen dienen, brengt deze voor- loopige vermindering der Italiaansche troepen macht het staande leger op een aantal van 660.000 man. Het verlof tot demobilisatie heeft alleen be trekking op de binnenlandische macht; heit heeft niets te maken met de sterkte der over- zeesche troepen. Ieder, die thans drie maan den verlof krijgt, moet zich echter gereed hou den om binnen 24 uur een bevel om weer on der de wapenen te komen op te volgen. ADDIS ABEBA, 22 Nov. (Reuter) Een officieel communiqué meldt, dat op 12 No vember de Abessiniërs in het gebied van Enderda, ten Noord-Oosten van Makalle, een overwinning hebben behaald. De troepen van Ras Kassa, die reeds dagen lang de bewegingen der oprukkende Italiaan sche troepen vanaf de heuvels hadden gevolgd, deden 's morgens om 7 uur een aanval op de Italiaansche strijdkrachten. De strijd duurde den geheelen dag, en eindigde om 6 uur 's mid dags. De Italianen moesten het veld ruimen met achterlating van 300 dooden, waaron der een kolonel en twee blanke officieren der pioniers. De gewonden namen zij mede. De totale verliezen der Italianen zouden 500 dooden en gewonden bedragen. De Abessiniërs maakten twee autocolonnes, 200 geweren en 4 machinegeweren met elk 4000 schoten munitie buit. aantoonen hoe dat mechanisme er uit ziet en hoe het werkt. De Bonald en Joseph de Maistre, dat waren mannen met een vooruitzienden blik: zij voor spelden werkelijk wat komen zou. Wat zij voor zien hebben, is onder onze oogen werkelijkheid geworden. Wij hebben niets anders te doen dan akte te nemen van deze feiten en er onze con clusies uit te trekken. Reeds in mijn redevoering te Revigny, bij ge legenheid van de onthulling van het Maginot- monument, heb ik reeds het mes diep in de wonde willen zetten, door tot mijn toehoorders te zeggen „dat er onder al de volken, die demo cratisch geregeerd worden, er geen enkel volk is, dat zoo totaal van zijn politieke rechten be roofd is als het Fransche volk". De wijze, waarop men mijn woorden heeft ontvangen, was wel het beste bewijs, dat men mij heel goed heeft begrepen. Èiaarom moet men duidelijke taal spreken. Dat wil ik juist doen, vooral omdat er zooveel ontevreden men- schen zijn. Reeds meer dan 200 bladzijden van mijn boek liggen gereed; ik denk, dat het volledige werk 300 bladzijden zal beslaan en dat het nog vóór de Kamerverkiezingen zal verschijnen. Gaat gij dezen winter uw parlementaire werkzaamheden weer hervatten? vroegen wij glimlachend. „Ik heb thans genoeg van al dat geïntrigeer en van al dien kletspraat in de wandelgangen van het parlement. Ik moet van al die gecompliceerde vriend schap niets hebben. Bij mijn kort verblijf in het Palais-Bourbon heb ik met opzet geweigerd de hand te drukken van bepaalde personen en ik heb dien lui, die allerlei verdachte compromis sen sluiten, den rug toegekeerd. Ik heb de over tuiging dat het werk, dat ik thans doe, veel meer vrucht afwerpt voor mijn land, dan wan neer Ik in de Kamer was. Wat kan mü de mee ning schelen van Kamerlid X over Kamerlid Y en Z en de rivaliteit tusschen allerlei bende leiders? Dat alles heeft zoo weinig te beteeke- nen voor de dingen, die thans staan te gebeu ren. Ik zal op het juiste uur op mijn post zijn en ik zal ten volle de verantwoordelijkheid dragen." In verband met het uittreden van den be kenden staatsman André Tardieu uit zijn politieke partij is het wel merkwaardig te vernemen hoe deze politicus, die algemeen als „the coming man" van Frankrijk beschouwd wordt, over den huidigen toestand in Frankrijk oordeelt. Onze Parijsche redacteur had een kort onderhoud met Tardieu: U wilt iets naders weten over mijn nieuw boek, dat weldra zal verschijnen? Ja, dat zal een openbaring worden voor Frankrijk. Kijk eens, zoo vervolgde Tardieu, het onder werp, dat ik daarin behandel, is al buitenge woon actueel. Ik wil n.l. een korte samenvatting geven van het parlementarisirte in Frankrijk vanaf de 18de eeuw tot op onze dagen. De groote moeilijkheid was om zich zelf terug te vinden temidden van al die redevoeringen en documenten, waarover de historie haar licht nog niet deed schijnen. Ik meen, dat ik 't geraamte thans reeds gereed heb. Ik stel me voor aan te toonen, dat het Fransche volk totaal ge mystificeerd is. Het .gelooft meester te zijn van zjjn eigen lot. Wat 'n illusie! De omstandig heden, waaronder het Fransche yolk van tijd tot tijd geroepen wordt om zijn stem uit te brengen, vernietigen reeds tevoren het resultaat. En gedurende den overgang van t liberalisme naar het radicalisme zijn deze omstandigheden nauwelijks veranderd. Feitelijk is het lot van de natie in handen van de kleine minderheid, leden van allerlei geheime organisaties en co mités, die alle macht in handen hebben en die de natie onder voogdij stellen. Er zijn leiders en menschen, die geleid worden. Ik wil eens

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1