Justitiebegrooting aan de orde WEE GESTOLEN AFGODSBEELDJES WENSCHEN EN KLACHTEN NEDERLANDSCH SCHIP AAN DEN GROND VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 Militaire pensioen wetten Nood in den tuinbouw Vereerend verzoek aan A. H. G. Fokker Kalf met jas en hoed Man doodgevallen Verduisteringszaak te Breda Ondersteuning van eigen baasjes Brandstichting na een inbraak TWEEDE KAMER Vele vraagstukken werden ter tafel gebracht, waaronder 's ministers houding te genover de rechtsche extremisten Oud en nieuw Politie en N.S.B.-colportage Duitsche huwelijkswetgeving GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND Onderhandelingen onderbroken Een vruchtbaar geslacht Besprekingen met minister Deckers Amerikaansche commissie vraagt zijn oordeel COMMISSARIS DER KONINGIN IN LIMBURG Diens ziekte geeft geen reden tot ongerustheid LOONKWESTIE IN DE SIGARENINDUSTRIE Maandag nieuwe vergadering van R.K. Sigarenmakersbond HET VLAGINCIDENT Vier verdachten blijven in arrest Jongetje gedood Als duo-zitter moest het dier naar België gesmokkeld worden Van tien meter hoog en steiger gevallen Notaris hoort anderhalf jaar tegen zich eischen WIJZIGING DRANKWET Het vergunningsrecht Inschrijving Schatkistpapier Waarschijnlijk verloren; beman ning gered MEESTERLIJKE NOOD LANDING Minister Colijn complimenteert den betrokken kapitein TOL VAN DE BRUG TE THOLEN Het streven naar opheffing BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TURFWAGEN Postvl«chten Voorstel-Romme om over de kos- tenbestrijding in overleg te treden met de regeering, verworpen Een van drie verdachten bekent DE LUCIFERSFABRIEK TE WEERT UIT DE STAATSCOURANT T ariefcommissie Belastingd ienst Commissie voor de visscherij I door FR. L PACKARD SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) DEN HAAG, 21 November 1935. De Tweede Kamer heeft er geleidelijk aardig het' tempo in gekregen. Behalve de Algemeene Beschouwingen over het Regeeringsbeleid heeft zij reeds Ode begrootingshoofdstukken van Bin- henlandsche Zaken en Buitenlandsche Zaken, de Postbegrooting, het ontwerp tot verzwaring van eenige belastingen en dat tot verdere in perking der cumulatie achter den rug. En zij heeft zich bij verschillende dier agendapunten nog, aanzienlijk binnen de perken van den reeds Zoo stevig gerantsoeneerden spreektijd weten te houden. Thans is zij aan de begrooting van Justitie hezig. Voordat zij dit begrootingshoofdstuk aan sneed, werkte de Kamer de Algemeene Be schouwingen over de wijziging van een aantal Pülitaire Pensioenwetten af. In verband met veranderingen, in een voorgesteld amendement dangebracht, werd de artikelsgewijze behande- hrtg dezer ontwerpen tot Dinsdag as. ge schorst. Vier afgevaardigden hebben bij deze ontwer pen het woord gevoerd. De anti-revolutionnair Buymaer van Twist, de sociaal-democraat K. Ter Laan en de Christelijk-Historische afge- vaardigde Tilanus opperden bezwaren tegen de vooreestelde opheffing van den Militairen Pen sioenraad. Minister COLIJN weerlegde die be zwaren door erop te wijzen, dat de kans op °njuiste ministerieele beslissingen gering moet Vorden geacht, daar men over een bijna 40- iarige jurisprudentie van het thans op te hef fen college beschikt en bovendien altijd het advies van den Burgerlijken Pensioenraad kan inwinnen. Trouwens, voor de betrokkenen staat óók nog appèl open op den Centralen Raad van Beroep. Een punt, door den katholieken afgevaardigde SCHAEPMAN in debat gebracht, was de bepa- hng, welke de gevolgen van niet-eervol ontslag Voor alle militaire ambtenaren gelijk maakt. Tot nog toe verloor een militair, die, om welke reden ook, door de administratie niet-eervol Verd ontslagen, alle recht op pensioen, maar Verden de pensioensaanspraken volledig ge handhaafd van den militair, tegen wien bij Vonnis van den rechter ontslag uit den dienst t Zonder meer werd uitgesproken als bijkomende straf. Ook voor den laatste wordt nu aan het °ntslag uit den dienst automatisch verlies van ïecht op pensioen verbonden. De administratie ®chter kan in sommige gevallen genade voor r°cht doen gelden en een uitzondering op den a'gemeenen regel maken. De heer Schaepman en ook de heer Ter Baan hebben hiertegen bezwaren ingebracht, the ten deele niet onjuist waren. De opmerking van oen heer Ter Laan b.v., dat de rechter de consequenties van zijn uitspraak voortaan niet t^eer zal kunnen overzien, sneed hout. Dr. Co- tin, die terecht vooropzette, dat de pensioen- wetgeving dermate ingewikkeld is, dat men er ^genlijk moeilijk a l'improviste over kan spre- ken, ging op deze bezwaren niet diep in. Den heer Schaepman, die in het algemeen gelijk heid gepleit had tusschen de op dit stuk voor htilitaire en burgerlijke ambtenaren bestaande fegelingen, voerde hij tegemoet, dat dan toch allereerst gelijkheid bestaan moest voor de mi- htairen onderling. Ook in deze ontwerpen zaten weder ver schillende cumulatiebeperkende bepalingen, Waarover niets gezegd is. tn verband met het dubbel tellen van in hc tropen doorgebrachte jaren heeft de heer Schaepman nog gevraagd, of dit met het oog de verbeterde hygiënische toestanden nog Vel in dien omvang noodig is. Dr. Colijn ant woordde daarop, dat de dienst in de tropen oorlogsschepen ondanks den hygiënischen v°oruitgang zeker niet lichter is geworden, Oöidat de moderne schepen en vooral de on- herzeebooten groote eiscben stellen aan het "hysiek. Bjj de Justitiebegrooting zijn weer allerlei £Pde en nieuwe vraagstukken ter sprake ge acht, waarover Minister Van Schalk des jvv°nds uitspraken of toezeggingen zou heb- te doen. Zijn houding tegenover de rechtsche extre misten is vanmiddag reeds besproken door den Jheraal mr. Boon, den anti-revolutionnalr jpjymaer van Twist en den communist Schal- Men kan zich ergeren, als deze laatste Uerdierbaarste over gezagshandhaving en Ver de bedreiging van Nederlands onafhanke- Jkheid door Duitschland te oreeren staat, L. F. Duymaer van Twist maar de communist bracht ditmaal eenige ver halen over nazi-infiltratie in ons land en over stille actie van de Gestapo, die toch wel de speciale aandacht van den Minister van Justi tie verdienen, temeer daar het bewijsmateriaal aan het Departement zal worden overgelegd. Mr. BOON heeft zijn ergernis geuit over de manier, waarop de politie optreedt bij N. S. B.- colportage. Zelf heeft hij geconstateerd in de Haagsche wijk „Duindorp", dat deze colportage ontaardt in provocatie, die alleen geschieden kan, omdat de politie haar beschermt, waarbij naar het recept van Hitier „eerst de straat, dan de staat" te werk wordt gegaan en waarbij op een goeden dag een Ne- derlandsche Horst Wessel valt. Ook de anti-revo- lutionnair DUYMAER VAN TWIST heeft het optreden der N. S. B. ter sprake ge bracht. Veel eerder had moeten worden opgetreden tegen de gezagspndermijning, en verguizing van Ministers, waaraan „Volk en Vaderland" zich iedere week schul dig maakt. En ook tegen de machtsvorming, waarin het revolutionnair karakter der Mus- sert-beweging tot uiting komt, hadden veel vroeger maatregelen moeten worden getroffen. Mr. WESTERMAN van Nationaal Herstel, heeft in dit verband nog eens aangevoerd de inbeslagneming van drukpersen, waarmee delic ten gepleegd worden. Met de letter van de wet is dat wel in over eenstemming, maar ook met den geest? Deze afgevaardigde had weer een trommelvuur van interrupties te doorstaan, omdat hij opnieuw van bedenkelijke bewondering voor nazi- Duitschland blijk gaf. Dat de criminaliteit daar sterk dalende is, werd aan den Minister voorgelegd in een klacht over stijgende crimi naliteit hier te lande, waarbij op de Neder- landsche cijfers wel een en ander af te dingen viel, maar bovendien Duitsche cijfers in het ge ding werden gebracht, terwijl toch de betrouw baarheid van statistieken in een land, waar een propagandaministerie op alles toezicht houdt, wel aan den noodigen twijfel onderhe vig is. Dat Mr. Westerman ingrijpen bepleitte te gen het hier te lande overal verkochte emi grantenblad „Das neue Tagebuch" waaruit hij een aansporing tot moord op Hitier citeerde, is begrijpelijk. Maar vlijmscherp reageerde daar op de interruptie van den sociaal-democraat Drees: „In Duitschland huldigde men van Over heidswege de moordenaars van Rathenau." Ontoelaatbare uitingen van het Openbaar Mi nisterie in verschillende gevallen zijngecriti- seerd door den liberaal Mr. Coops. De anti-re volutionnair Mr. Terpstra heeft evenals de vrij- zinnig-democrate mevrouw BakkerNort eeni ge wenschen ten aanzien van het burgerlijk recht geuit. Wat het opnieuw door de sociaal democraten Ds. Van der Hinde en mevrouw De Vries—Bruins ter sprake gebrachte pro bleem van de castratie van misdadigers betreft, deelt Mr. Terpstra 's Ministers zeer gereser veerde standpunt. Trouwens, ook mevrouw De Vries—Bruins staat hiertegenover met de noodige reserve. De houding, door ons land aan te nemen te genover het nieuwe Duitsche huwelijksrecht, is door Mr. Boon en Mevrouw BAKKERNORT besproken. Ds. Lingbeek heeft opnieuw ge klaagd over de vermeende verroomsching van de rechterlijke macht. De revolutionnair-socialist Sneevliet, uitt» o. m. een andere klacht: de Minister heeft hem ter voorbereiding van dit debat niet willen toelaten in de strafgevange nis te Leeuwarden. En zoo waren er nog tal van andere aangelegenheden, die den Minister werden voorgelegd. Wij komen er in het over zicht van de avondzitting op terug. De onderhandelingen, welke sinds 30 October in Den Haag worden gevoerd over de regeling van het goederenverkeer met Duitschland in het jaar 1936, zijn voor korten tijd onderbro ken, teneinde den delegaties gelegenheid te ge ven voor overleg met hunne Regeeringen. Over ongeveer één week zullen de onderhandelingen in Berlijn worden voortgezet. Te Tholen is op ruim 95-jarigen leeftijd de oudste inwoner overleden Deze heeft het zeld zame voorrecht gehad, dat hij 249 afstamme lingen gehad heeft. Uit zijn huwelijk werden 13 kinderen geboren, van wie er thans nog 9 leven. Dezen verwekten 90 kinderen, van wie er thans nog 69 in leven zijn. Hieruit werden 138 kinderen geboren, waarvan thans nog 124 leven Van dit laatste geslacht, dat grootendeels nog uit kinderen bestaat, bereikten eenige den huwbaren leeftijd, waaruit vijf kinderen zijn geboren, die alle in leven zijn. De overledene was dus bet-overgrootvader van vijf kinderen, iets dat niet dikwijls zal voorkomen. Naar aanleiding van de adressen der tuin bouworganisaties en gemeentebesturen van den Langendijk en Omstreken met betrekking tot den steun aan den tuinbouw, is te Broek op Langendijk een conferentie ten gemeentehuize gehouden tusschen den Mi nister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. W. Deckers, die vergezeld was van zijn parti culier secretaris, den heer ir. Peters, en burge meester Slot, voorzitter der prov. commissie uit de veilingen in Noord-Holland. Uit de gevoerde besprekingen bleek duidelijk, dat de minister zich ten volle wenschte te over tuigen van den grooten nood, waaronder de tuinbouw gebukt gaat. Na afloop van de conferentie werd een bezoek gebracht aan de veiling en het betaalkantoor. Vandaar vertrok het gezelschap naar Groote broek, waar de minister zich op de hoogte wenschte te stellen van den nood in de Streek. De voorzitter van de sub-commisie voor vliegtuig-onderzoek der Staatscommissie van den Senaat der Vereenigde Staten, heeft zich met een schrijven gericht tot den heer A. H. G. Fokker, waarbij zijn oordeel en medewerking worden gevraagd bij het zoeken naar maat regelen, welke tot verhooging van de veiligheid in het luchtverkeer kunnen leiden. De Amerikaansche regeering spaart moeite noch kosten, om de veiligheid in het lucht verkeer op een zoo hoog mogelijk peil' te bren gen en aarzelt daarbij niet een belanghebbend deskundige uit te noodigen tot het geven van zijn meening en eventueel critiek op maatrege len, welke zij in het algemeen belang van ae luchtvaart noodzakelijk acht. Dat de heer Fokker als buitenlandsch construc teur tot het geven van zijn opinie wordt uit- genoodigd, is bovendien waardeerend voor den naam, welken de Nederlandsche vliegtuigindus trie in Amerika geniet. Naar het Limb. Dbl. van welingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft mr. baron van Hö- vell tot Westerflier, de Commissaris der Ko ningin in Limburg, op medisch advies zich aan een rustkuur onderworpen, die vermoede lijk een zestal weken zal duren. De ziekte heeft een normaal verloop en de toestand van den patiënt geeft geenerlei reden tot ongerustheid. De beide verbonden van sigarenfabrikanten hebben thans aan de R.K. arbeidersorganisatie nadere voorstellen doen toekomen inzake de loonsverlaging. Maandag e.k. zal het hoofdbestuur met de afdeelingsafgevaardigden te Nijmegen verga deren, ten einde een beslissing te nemen. Naar wij vernemen heeft de rechter-com- missaris beschikt de in verband met het inci dent met de Hakenkruisvlag aangehouden vier verdachten in bewaring te stellen terzake van diefstal, in vereeniging gepleegd. Te Lies (Terschelling) is het 7-jarig zoontje van den kaasmaker Buren, toen hij uit een melkwagen sprong, uitgegleden en met het hoofdje onder een der achterwielen van den wagen terecht gekomen. Het jongetje is eenigen tijd later aan de be komen verwondingen overleden. Het smokkelen neemt hand over hand toe. Dit is zoo bekend, dat iedereen het weet, maar niemand er meer erg in heeft. Van tijd tot tijd echter ontmoet men bij de smokkelaars zulke origineele methoden, dat deze niet vergeten mogen worden. Van Nederland naar België worden den laat- sten tijd vooral kalveren gesmokkeld; men probeert dit tenminste, want het schijnt vrij moeilijk te zijn, d'e douane te ontloopen met deze onhandelbare waar. Dezer dagen had een smokkelaar, die reeds vele manieren had ge probeerd en geen succes had, er iets nieuws op gevonden. Hij trok het kalf, dat vervoerd moest worden, een lange jas aan, zette het een hoed op en bond het zoo, vermomd als duozitter, achter op den bagagedrager van de fiets. En toen reed hij er mee naar de Bel gische grens. De douane-beambten hadden er echter de lucht van gekregen. De man werd aangehouden en moest zijn passagier, die met groote, domme oogen onder den hoed uitkeek, afstaan. Behalve zijn kalf en zijn fiets is de smokkelaar ditmaal ook zijn jas en zijn hoed kwijt geraakt. Bij den bouw der overdekte bad- en zwem inrichting aan de Patemosterstraat te Alk maar is Donderdagmiddag een doodelijk on geluk gebeurd. Van een steiger van het tien meter hooge bouwwerk, is door tot nog toe onbekende oorzaak, de 23-jarige betonwerker J. B. naar beneden gestort. Geneeskundige hulp, die spoedig aanwezig was. mocht niet meer baten. De ongelukkige bleek reeds over leden te zijn. Voor de Bredasche rechtbank heeft de offi cier van justitie tegen den notaris J. C. P. uit Breda, wegens verduistering van een gezamen lijk bedrag van ƒ28.000, gepleegd ten nadeele van cliënten, anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt De Ned. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante bedrijven heeft aan de Tweede Kamer een uitvoerig adres gezonden in zake het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Drankwet. In dit adres worden de volgende opmerkingen gemaakt: Het voorstel van de regeering om de uitoefe ning van het recht tot verkoop van dranken krachtens een vergunning en een verlof A over draagbaar te maken, en daarmede de vervan ging of de z.g. verpachting wettelijk te rege len, beduidt tegenover den bestaanden toestand ongetwijfeld een belangrijke vooruitgang. Op een hoogst belangrijk punt moet adressant intus- schen met nadruk wijzen. Volgens het voorge stelde art. 27a zal verkoop van dranken krach tens de vergunning alleen overgedragen kunnen worden aan een natuurlijken persoon. Hiermede zijn tal van zaken niet geholpen. Met betrekking tot de berekening van het ver gunningsrecht acht adressant het noodig, dat bepaald wordt, welk gehalte de sterke drank moet hebben, dien men op het oog heeft. Dit gehalte zou 50 pet. moeten zijn. Een minimum van 30 gulden voor het ver gunningsrecht komt adressant te hoog voor, om dat bij velen de omzet gering is. Geheel onvoldoende is de regeling, die in art. 1 sub. 7 is voorgesteld ten aanzien van de kap perssalons in hotels. Wanneer, zooals het ont werp wil, de kapper of barbier uitsluitend de gasten van een hotel of van een restaurant in een hotel bedienen mag, dan is een kappers salon in een hotelonderneming een onmogelijk heid. Adressant ziet in het regeeringsvoorstel een mogelijkheid om met behulp der overheid tot eenige ordening in het bedrijf te geraken en juicht deze mogelijkheid in beginsel toe. Ver zocht wordt echter het tweede lid van art. 37 in geen geval te willen aannemen dan nadat een beroepsinstantie is ingesteld. Adressant acht het wenschelijk, aan de wer king van art. 37 in zijn nieuwe gedaante mede te onderwerpen den verkoop van alcoholische dranken in winkels, pakhuizen en dergelijke in richtingen. Ten slotte merkt adressant op, dat het de hoogste tijd is, enkele beginselen van de wet overeenkomstig de eischen van het moderne ver keer te wijzigen. Bij de inschrijving op Schatkistpapier is toe gewezen aan: 3 maandspromessen ƒ26.530.000 tegen ƒ992.36; 6 maandspromessen ƒ8.930.000 tegen 983.40; 1-jarige Schatkistbiljetten ƒ17.607.000 tegen ƒ1000.65 3-jarige Schatkist biljetten 389.000 tegen 1003.75; 5-jarige Schatkistbiljetten 291.000 tegen 1012.50. Mijnheer de Baron Iaat weten, hü kan heden niet ontvangen. Ja, maar hij moet niets ontvangen, ik moet wat ontvangen; kijk maar eens wat een rekening. (Hummel). Lloyds bericht, dat het Nederlandsche schip „Banhoguan" bij het binnenvaren van de haven van Keelung aan den grond ge- loopen is en in een kwade positie ligt. Het schip werd door zware zeeën tegen de kust geslagen en vermoedelijk zal het geheel verloren zijn. De bemanning is gered en aan land ge bracht Minister Colijn heeft gisteren den kapitein Van Lent van het Koninklijk Ned.-Indische le ger bij zich ontboden, naar aanleiding van de opmerkelijke wijze, waarop de kapitein onlangs er in slaagde, met den door hem in te vliegen Fokker-verkenner C X een noodlanding te vol brengen. Zooals bekend is kapitein Van Lent belast met het afnemen van de voor het Indische le ger bestemde verkenners. Toen hij met den Fokker C X in de lucht was en de vlieger op zeker moment van een, zeer groote hoogte met een snelheid naar schatting van 5 a 600 KAT per uur loodrecht naar beneden dook, brak de schroef. Met groote kundigheid en zelfbeheersching wist de kapitein zijn toestel niettemin aan den grond te brengen. De minister heeft zich omstandig laten inlich ten en na afloop van het onderhoud den kapi tein gecomplimenteerd met zijn bijzondere prestatie. Op initiatief van den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland is ten stadhuize te Ber gen op Zoom een bijeenkomst belegd, ter be spreking van de mogelijkheden om tot ophef fing van den tol van de brug te Tholen te ko men, een aangelegenheid waarop ook de A. N. W. B. reeds bij de Regeering aandrong. Op deze bijeenkomst, die geleid werd door den heer A. J. ten Hope, algemeen voorzitter van den B.B.N., waren aanwezig de vertegenwoordi gers van alle gemeentebesturen van het eiland Tholen, van Bergen op Zoom en aangrenzende gemeenten, alsmede vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel te Breda. Na uitvoerige besprekingen verklaarden alle aanwezigen zich in principe bered aan deze tol- opheffing mede te werken. Op een binnenkort te beleggen tweede verga dering zullen meer definitieve voorstellen ge daan kunnen worden omtrent overname der brug en afkoop van het veerrecht, die beide eigendom der gemeente Tholen zijn. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur is op den Almeloschenstraatweg nabij Genderen (ge meente Borne) een ernstig ongeluk gebeurd. Een paard en wagen, beladen met turf werd van achteren aangereden door een auto, be stuurd door zekeren K. uit Oldenzaal. De turfwagen vloog bij de botsing uit elkaar, waarop het paard op hol sloeg. De op den wa gen gezeten v. d. B. uit Borne werd tegen den grond gesmakt en in zorgwekkenden toestand naar het Algemeen Ziekenhuis te Hengelo ver voerd. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. Het paard werd later in een weiland gegrepen. De Perkoetoet, uitreis, vloog heden van Jodhpur naar Rangoon. De Koetilang, thuisreis, vloog van Medan naar Rangoon. Donderdagavond 17.18 uur is de „Kwak" op Schiphol geland. De Sperwer (uitreis) bereikte Rome. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam is met 2913 stemmen verworpen een voorstel-Romme, beoogende met de Regeering in overleg te tre den om te bevorderen, dat de inkomsten van het Werkloosheidssubsidie-fonds mede worden aan gewend ter tegemoetkoming aan de gemeente in haar crisis-uitgaven voor ondersteuning van z.g. eigen baasjes. Aan de hand van het resul taat van dit overleg zou dan mededeeling moe ten worden gedaan, welke maatregelen zouden behooren te worden genomen ingeval van be houd van de thans geldende wedderegeling van het gemeentepersoneel. Te voren had de raad zich eerst verzet tegen het verzoek van mr. Romme, om dit voorstel bij de loonvoordracht in stemming te brengen. Dinsdagavond heeft, tijdens afwezigheid van de bewoners een hevige ontploffing plaats ge had in den ijzerhandel Voogd te Klundert. Direct na de ontploffing brak brand uit, waarop omwonenden terstond de woning bin nendrongen om de vlammen te blusschen. Het gelukte het vuur spoedig te bedwingen. De politie stelde samen met den eigenaar een onderzoek in, waarbij bleek, dat het geheele huis doorzocht was en dat de meubelen met benzine waren overgoten. Uit verschillende kas ten en laden werden geldsbedragen, tot een to taal van 60 vermist. De marechaussee en ook het parket werden ge waarschuwd, zoodat de officier van justitie uit Breda, mr. Kneepkens, zich nog in den nacht van Dinsdag op Woensdag met den kapitein districtscommandant der Kon. marechaussee Van Alphen en den politie-deskundige N. A. van der Schatte Olivier, naar Klundert begaf. Het onderzoek duurde den geheelen nacht en den geheelen Woensdag voort. Tegen den avond had men zooveel aanwijzingen, dat tot de arres tatie van zekeren V. uit Klundert kon worden overgegaan. De man bekende met twee anderen van de afwezigheid van de familie Voogd gebruik ge maakt te hebben om in de woning in te bre ken. Teneinde mogelijke sporen te vernietigen hadden zij het meubilair overgoten met benzine die zij speciaal voor dit doel hadden medege nomen. De beide anderen R. en L. uit Klundert, zijn daarop eveneens gearresteerd. Zij blijven ont kennen. De justitie meent met dit drietal ook de daders van eenige andere onopgehelderde inbraken in de omgeving van Klundert in han den te hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De heer R. Gielen, directeur van het Eco- nomisch-Technologisch Instituut in Limburg, heeft aan een medewerker van de N.R.Ct. medegedeeld, dat de lucifersfabriek, die le Weert zal worden gevestigd, een capaciteit zal krijgen van een achtste van het Nederlandsch verbruik en een vijfde van den totalen im port. Er blijft voor de beide bestaande Neder landsche fabrieken voldoende afzetgelegenheid over om op volle capaciteit te werken. Volgens het advies van de E.TJ.L. aan de oprichters hebben deze den minister gevraagd, zich voor oprichting van een trustvrije fabriek uit te spreken, hetgeen ook reeds geschied is. De nieuwe fabriek zal aan 70 menschenwerk verschaffen. Bij K.B. is met ingang van 25 November 1935 aan de heeren H. F. van Baaren en A. J. Blijdenstein, beiden te Enschede, op him ver zoek eervol ontslag verleend als buitengewone leden der Tariefcommissiezijn met ingang van denzelfden datum benoemd tot buitenge wone leden der Tariefcommissie de heeren J. Willink Azn. te Winterswijk en ir. A. J. Bergs- ma te Nijmegen. Bij beschikking van den minister van Finan ciën is ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger der directe belastingen enz. P. Cre- mer van het kantoor Avereest naar het kan toor Koudum, en is verplaatst naar het kan toor Koudum de ontvanger der directe be lastingen, mr. H. Sluiter te Ommen. De minister van Landbouw en Visscherij heeft aan de heeren W. Keijzer te Stellendam en W. A. Pelle te Middelburg op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie voor de visscherij op en den handel in consump tie-garnalen van de Stichting Nederlandsche Viscsherijcentrale. 38 2e wreef nu haar handen over elkaar, en keek ejh aan van onder de gefronste wenkbrauwen. «Meent u dat?" "Ja," zei hij. j^vEn," vroeg ze, ,wat gaat u doen in Singa- ••Drie dingen hoop ik," zei hij. „De aandacht SU ^lc duiveIs Van u afleiden, ze tot den laat- man toe te pakken krijgen en u het bewijs ®hgen, dat ik onschuldig ben." Ze zei niets, maar haar gezicht wisselde snel n kleur. zullen weldra het anker uitwerpen," zei „Het is een ellendige reis voor u geweest. Als 'iog eenige voorbereidingen moet treffen, vóór aan wal gaat, stel ik voor, dat u dat nu doet." 1^'Ja," zei ze werktuiglijk, en zich omdraaiend haj°n ze de kajuitstrap af te dalen maar ha v_erwege stond ze stil en keerde zich langzaam W r hem toe. Haar stem klonk vreemd gebroken, *1 ze weer sprak, ieih Wel heb u schandelijker behandeld, dan nd ooit behandeld werd," zei ze, „óf u bent zoo'n geraffineerde en gemeene fielt, dat geen straf ter wereld if ooit uw zonden zou kunnen doen uitboeten!" Verschrikt door deze verklaring kon Bob Kingsley niet antwoorden het volgend oogen- blik was ze uit het gezicht verdwenen. HOOFDSTUK XVI Java Dick Het was geen uitgelezen of uitnoodigend plekje van Singapore verre van daar! Op dat oogen- blik stond Bob Kingsley in een smal steegje, het welk zóó donker was, dat hij de muren aan weerszijden nauwelijks kon zien, ofschoon hij er bijna langs streek met zijn schouders. Er lag een mistroostige, verwrongen glimlach op zijn lippen. Dit was het oogenblik, waarnaar hij uit had gezien, bijna van het tijdstip af, dat hij Aoru verliet. Hij ging het wagen! Het was nog maar een paar passen naar Java Dick. Als hij geluk had, zou binnen een uur in Singapore bekend zijn, dat hij een zeker klein ivoren af godsbeeldje in zijn zak droeg. Hij grinnikte. Nu was dat kleine beeldje echter niet langer intact! Zoo dom was hij niet! Men kon nooit weten, wat er gebeurde! In den buik van den afgod, onder de rustig gevouwen handün, rustte nog wel een balletje papier, waarop men drie regels diet inkt geschreven letters kon vinden maar het waren niet de oorspronkelijke. Toen hü dien middag Singapore bereikte, was zün eerste werk geweest, aan wal te gaan en papier te koopen, dat in kwa liteit zooveel mogelijk op het oorspronkelijke leek; daarna was hü naar de Alita teruggekeerd, en naar willekeur uit het alphabeth kiezende, had hij 'n aardige nabootsing vervaardigd. Weer grinnikte hij. Het oorspronkelijke briefje was op het oogenblik voorzichtig en veilig opgeborgen in de kajuit van de Alita! Zün hand, die zün revolver betastte, zat nu in den zak van zün jas. Java DickHij had hem als het ware als „uitzendstation" gekozen, omdat de man misschien de misdadigste in zijn soort was in Singapore en de meest cosmopoliti- scheindien men dezen term in beperkten zin voor de inlanders mag gebruiken. Het was een mengelmoes van Bugi's, Dwergnegers, Batta's, Singaleezen, Maleiers en Chineezen! Hij had die plek ook gekozen, omdat hü bij Java Dick het meest bektend was en hü kende bovendien Java Dick beter dan één van zijn ongure collega's ofschoon hij niet kon zeggen, dat hü Java Dick intiem kende of erg veel van de anderen afwist. Trouwens niemand scheen Java Dick's geschie denis in details te kennen of zelfs maar te we ten, hoe hü aan zün naam gekomen was. De af komst van den man ging verloren in het duister van verscheidene wonderlijk-gemengde genera ties, maar ofschoon het Oostten bü hem de over hand had en hü het meest van al op een mis vormden, bruinen dwerg leek, had Java Dick ongetwijfeld ..blank bloed in zijn aderen en zün Engelsch had zelfs een Londensch accent of schoon de hemel weet, hoe het daar aan kwam! In ieder geval kwam het door Java Dick, schoon heel toevallig, dat Bob Kingsley deze inlandsche onderwereld ooit betreden had. Schünbaar was Java Dick waschbaas. Vóór de zaak van Java Dick kon men dat op een uithangbord lezten. Er was geen reden om er aan te twüfelen en Java Dick's helpers waschten dan ook goed en ver dienden er mee. Bob Kingsley had op een van zijn tochtjes naar Singapore er wat waschgoed heengebracht. Java Dick had van den Zwarten Bob Kingsley gehoord en had niet naar net ge drag gevraagd van iemand, van wien men alge meen zei, dat hü zich slecht gedroeg. Java Dick was vriendelük geworden. Hij had Bob Kingsley achter de coulissen gevoerd en hem laten zien, dat de uithangborden van Java Dick's buiten ook meer waren, dan ze voorgaven te zün! Toen had Java Dick gezinspeeld op de groote verdien sten, die men kon maken in den opiumhandel, als men een schoener had. Hü had het voorstel onder een aannemelük voorwtendsel van de hand gewezen. Waarom onnoodig vüanden maken! „Nu, mischienja? Misschien dan eten ander keertje ja?" had Java Dick gezegd. Dat was vijf jaar geleden. Hij had nooit aan opiumhandel gedaan en zou het ook nooit doen, maar bü ver scheidene gelegenheden was hü bü Java Dick geweest en op verschillende plaatsen van dezelf de soort, waar Java Dick hem geïntroduceerd had. Niet om toe te geven aan een ongezonde nieuwsgierigheid, nog minder om zichzelf aan onwaardige practijken over te geven, maar het onderzoek in een belangrijke zaak had hem er toe genoodzaakt. Toch lokten hem, hü wist niet waarom, gevaar, opwinding en avonturen. Hü herinnerde zich nu bü'voorbeeld dten nacht, dat er valsch werd gespeeld. De oude Singaleesche kreupele, spelend met de paar stuivers, die zijn heele bezit vormde, had blind van woede de hand van dengene, die de kaarten gaf, aan de tafel vastgestokten met een plotselingen, bliksemsnel len steek, zoodat het mes diep in het hout er onder stak, terwül het heft trilde als een stem vork boven het doorstoken vleesch. En toen de hel, die was losgebroken. Bü zün elleboog klonk een klagende stem, die om een aalmoes vroeg. O ja, dat herinnerde hij zich ook! De schildwacht van Java Dick! Hij was nu aan den achterkant van het hol van Java Dick en had reeds langs den muur naar den in gang getast,'- die, naar hü wist, maar een paar M. van hem af moest zün. Een donkere gedaante versperde hem den weg. „Zwarte Bob,'' zei hü en wankelde plotse ling, alsof hü niet heel stevig op zijn betenen stond. Als hü schijnbaar flink dronken was, zou Java Dick de ongevraagde vertrouwelükheid kunnen verklaren en zoo zou ook de cliënteele van Java Dick zijn manier van doen heel ge woon en natuurlijk vinden, terwijl ze er anders misschien iets achter gezocht zouden hebben. In ieder geval was het de rol, die hü besloten had te spelen. „Zwarte Bob," herhaalde hü. „Ik wil Java Dick spreken." „Zwarte Bob? O, in orde!" antwoordde de stem direct in een Engelsch jargon. ,,Fak vlug de deur!" Waar eerst geen teeken van een deur geweest was, ging er nu een open, en wierp even een zwak geel licht in het gangetje. Bob Kingsley stapte of liever struikelde vooruit en de deur sloot zich achter hem. Een meter vóór hem bewoog zich een kralen gordün en maakte een beetje leven door den tocht, die ontstaan was bü het openen en sluiten van de deur. Door het gordün siepelde het gele licht; er achter hoorde hü een mengelmoes van zwakke geluiden het zachte, voortdurende ge mompel van stemmten, dat klonk als een gerekt gemurmel, het geschuifel van bloote of gemuil- de voeten, het bewegen van menschen, en in zijn neusgaten kwam de vreemde geur van den eigen wierook, die in een tempel, gewijd aan den god van de Papaver, gebrand werd. Hü had zün pet een beetje over zijn etene oog getrokken, zijn hemd was los aan den hals. en hij glimlachte stompzinnig, toen hij het gordijn op- zü duwde en om zich heen keek. Het was hier aardig gecamoufleerd! Dezelfde oude Chinees van vüf jaar geleden was er nog en streek waarschijnlijk nog steeds 't zelfde hemd. Het was maar een klein vertrek achter in een was- scherijDe oude Chinees was uitgedroogd ten zag er half kindsch uit. Die zelfde oude Chinees echter had groote verstandelüke gaven, en daar door was hij bijzonder geschikt voor het ver- antwoordelüke ambt, dat hü bekleedde. Hü kon vloeiend alle talen van het Oosten en niet wei nige Europeesche spreken, en Java Dick ging er trotsch op, dat de man nooit een naam of een gezicht vergeten had. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3