UIT DEN OMTREK R Menócfoifftonfi: 1 In elk Room sch gezin KATHOLIEKE ILLUSTRATIE I 1\ ct. p. w. 1.62'/;p. kw. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HAARLEMMERLIEDE HAARLEMMERMEER Officieele Mededeeli n& en SPAARNDAM VELSEN VOGELENZANG IJMUIDEN Doe eert keus! De eerste producten ZAANDAM VRAGENBUS Het voorloopige Ned. elftal De wedstrijd tegen Millwall Het Memeldirectorium RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Daar komt de Goede Sint! HAARLEM INTEEKENBILJET Gevonden voorwerpen, Gevonden en terug te bekomen bij: Postkantoor Bloemendaal, een actentasch; Hekker, Bloemendaalscheweg 265 boven, Overveen, een beige dameshandschoen; J. van Wessem, Pinellaan 6 Santpoort (station), een etui met vulpenhouder en vulpotlood; Mr. de Vries van Doesburg, Rustenburgerlaan 16 Bloemendaal, een paar beige handschoenen; P. Rozen, Zomerzorgl. 20 Bloemendaal, een plaid; W. Dedding, Vogelenzangscheweg 336 Vogelen zang, een klein hondje; van Meeuwen, Anje lierenlaan 12 Aerdenhout, een ceintuur; Wilm- ring, Prins Hendriklaan 88 Overveen een vul penhouder zonder dop; Thöne, Rijperweg 13 Bloemendaal, een rij wielbelastingmerkaan het bureau van politie Overveen, een wollen want; een handbeschermer; een rozenkrans in etui. R. K. Volksbond. Woensdag 27 November des avonds acht uur zal de heer J. A. J. Angenent, districtsbestuurder van den Ned: R. K, Volksbond voor de afdeeling Heemstede als spreker optreden met als onderwerp „Het karakter van den Modernen Staat is Kapita listisch", dit als tweede onderwerp van zijn serie van drie avonden over „Het Karakter van den Staat". St. Nicolaascomité. Het is thans tien jaar geleden dat in Heemstede uit een groep leden van den R. K. Volksbond een comité werd op gericht, om te trachten den kinderen van de leden, allen dus uit het arbeidersgezin, een extra St. Nicolaasfeestje te bereiden. Vooral m de laatste crisisjaren heeft dit comité een nuttig werk verricht. Hoevele kinderen, voor- el uit groote geznnen, maken nu ieder jaar een Prettig St. Nicolaasfeest mee, worden verrast niet alleen door het bezoek van den goeden Sint, maar ook door lekkers en geschenken. Mocht ieder jaar een der ouders bij dit feest aanwezig zijn, thans bij dit 2e lustrum heeft het comité gemeend iets te moeten doen voor de vele begunstigers, die ieder jaar het ccmit- in staat stellen den honderden kinderen van het noodige te voorzien. Dit feest is dus niet voor de kinderen. Het zal dan ook Maan dagavond meer een familieavond worden, waar- Voor het comité zich de medewerking heeft Verzekerd van den bekenden Rer.é van Duinen, die zeker wel voor een afwisselend en interes sant programma zal zorgen. Voor belangstellenden is vrij toegang tegen introductie mogelijk bij: Vijfheerenstraat 23, Heemstedeplein 13, Lindelaan 15, J. v. d. Berg straat 3, Kadijk 1, Lindelaan 31 en Borner- straat 61. Subsidies 1936 B. en W. van Haarlemmer- hede en Spaarnwoude stellen voor o.m. de vol gende subsidies voor het jaar 1936 toe te staan: Aan de afdeeling Halfweg en o. van de Noord- Hollandsclje Vereeniging „Het Witte Kruis", ten behoève van de tuberculosebestrijding .1000, niet machtiging bij uitzending van patiënten uit deze gemeente vanwege een afdeeling dier Ver eeniging een billijke subsidie toe te kennen; aan de afdeeling Halfweg en o. van het Cen traal Genootschap van Kinderherstellings- en Vacantiekolonies voor de uit deze gemeente vanwege die afdeeling uit te zenden kinderen van minvermogende ouders, een zoodanig be drag, dat de Provinciale en Gemeentelijke sub sidies tezamen per kind en per dag niet meeif bedragen dan 1.tot een maximum bedrag van 180 per jaar; aan de afdeeling Halfweg van „Het Witte Kruis" 585 ten behoeve van de wijkverpleging; aan de afdeeling Spaarnwoude van den R. K Diocesanen Land- en Tuinbouwbond 15. ten behoeve van het onderhoud van het pad door de Lie velden; aan de afdeeling Halfweg en o. van de Noord - Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" ten behoeve van kinder- of schoolbaden 4 cent per bad voor elk kind, dat in deze gemeente woont en de 5e of hoogere klasse eener lagere school alhier bezoekt; aar; de Chr. Landbouwschool te Hoofddorp de R. K. Landbouwwinterschool te Voorhout 7.50 voor eiken leerling uit deze gemeente, die den cursus 19351936 van een dezer scholen bezoekt. SPAAR DE PLANTSOENEN Er wordt een beroep gedaan in het bijzonder op de burgerij van Hoofddorp om de openbare Plantsoenen te sparen en niet door de beplan ting heen te loopen. Dergelijke handelingen zijn strafbaar gesteld bij de algemeene politieverordening en zullen helaas moeten worden vervolgd, wanneer ze niet Worden nagelaten. PADVINDERIJ A. Oliemans is niet meer betrokken bij de af deeling Haarlemmermeer van de Nederlandsche Padvinderij. Hü schijnt echter nu een eigen jongensclub te willen vormen en daarom raad ik den ouders Van jongens, die zich bij hem willen aansluiten, ernstig aan daartoe geen toestemming te ver benen, alvorens bij mij inlichtingen zijn inge wonnen. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: een autoslinger; een bandenhou- der; een paar dameshandschoenen; een belas tingplaatje; een dameshandschoen; een porte- hionnaie; een heerenhoed (in het raadhuis bten liggen). Verloren: eenige papieren (levensverz., witte kruis enz.); een belastingplaatje. Komen aanloopen: een varken; een donker bruin hondje. Vermist: een lichtblauwe postduif. De burgemeester Mr. A. SLOB. Hoofddorp, 22 November 1935. Uitvoering Fanfarecorps „Crescendo". borgen, Zaterdag a.s. 23 November zal het 'Muziekcorps „Crescendo" alhier, een uitvoering geven in de zaal van den heer v. d. Putten. Het zal dit jaar het eerste concert zijn dat begeven wordt, daar er door een geschil tus- ®chen beide muziekcorpsen, niet op de muziek tent mocht worden gemusiceerd. Het programma voor deze uitvoering vermeldt a. „ha dame blance" van Boièldièu en „Wie her melodieën", eëh Strauss-potp. van Kliment. Verder wordt nog medewerking verleend hoor „Onder Ons", en de „Decibels". Jaarwedden burgemeester, secretaris en ont vanger Ged. Staten hebben B. en W. uitge- noodigd dén raad te hooren omtrent een ver laging met 5 pet. van de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger. Ged. Staten hebben daarbij medegedeeld, dat het in het voornemen van de regeering ligt, een gelijke verlaging ook op de salarissen van het rijkspersoneel toe te passen. B. en W. adviseeren den raad met de voorge nomen verlaging accoord te gaan. Eén lid van het college kan zich hiermee niet vereenigen. Het enkele feit, dat de rijks- wedden met 5 pet. worden verlaagd is voor hem geen motief om de onderwerpelijke jaar- weddekorting hier toe te passen. Verlaging pacht Hotel ,,Velserbeek" B. en W. stellen voor de pachtsom voor het hotel „Velserbeek", thans bedragende f 2000, in ver band met de Ongunstige bedrijfsresultaten, te verlagen en te brengen op f 1250, alsmede om de verplichting tot 'betaling van een bedrag van f 552.50, als jaarlijksche bijdrage in de kosten van aanleg van een installatie voor centrale verwarming in het hotel, te doen vervallen. De commissie voor openbare werken _-ian zich met verlaging der pachtsom en het doen ver vallen der jaarlijksche bijdrage voor i jaar ver eenigen, doch adviseert, de pachtsom te stellen op f 1500. B. en W. zijn van oordeel, dat er geen enkel symptoom is, dat doet verwachten, dat de re sultaten het volgend jaar zooveel gunstiger zul len zijn, dat eten hoogere pachtsom dan.f 1250 mag worden bedongen. Daar de pacht nog slechts loopt tot 28 Februari 1937 achten zij geen termen aanwezig aan het advies der com missie gevolg te geven. De bedrijfsresultaten laten de betaling vap een hoogere pachtsom dan f 1250 niet toe. Burgerlijke stand. Geboren: C. Dijkmans —van Scherpenzeel, d.; N. Juckers—Rozema, d.; M. Schlicht—Blom vliet, d.; J W. Zaaijer— Fraijman, d.; A. Braak—Koedijker, z.- C W. Böhm—Schmidt, z.; A. A. Verbaan—Zwanen burg, d.; M. Moot—van Eek, z. Overleden: J. Spijkman, 71 echtgen van H. Oostindiën; B. Zwanenburg, 82 j., wear, van H. Engelhard; C. Zwemmer, 77 j., 'echtgen. v. A. Duijn; A. de Graaf, 56 j„ echtgen.e. van J. J. Schoorl. Jager op eigen terrein bekeurd. Toen Woensdagmorgen de politie over de Bekslaan fietste, hoorde hij een schot vallen in het aan grenzend bosch. De politieman stapte het bosch in in de meening eén strooper aan te treffen en was niet weinig verwonderd den grondeige naar zelf te ontmoeten, die aan 't jagen was, echter zonder jachtacte en zonder eenige an dere vergunning. De heer J. R. werd verbali- seerd en zijn vuurwapen werd in beslag ge nomen. JEUGDIGE WERKLOOZEN AAN DEN ARBEID Op uitnoodiging van het gemeentebestuur hebben vertegenwoordigers van enkele groote bedrijven in onze gemeente gistermiddag een bezoek gebracht aan de „Centrale Werkplaats" aan de Industriestraat, waar een 70-tal jeug dige werkloozfen in de gelegenheid is gesteld om door nuttigen arbeid zich vakbekwaamhèid en -routine te verschaffen. Vertegenwoordigd waren het Hoogovenbedrijf, de Mij. „Hera" ten de Flaatwellerij „Velsen", terwijl voorts aanwezig waren de heer Helle mans, directeur van de Arbeidsbeurs en enkele bestuursleden van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. De heer W. J. Fournier, voorzitter der rege- lingscpmmissie, heette het gezelschap welkom en wees er vervolgens op, dat 't doel van deze cen trale werkplaats nog niet voldende bekend is. Toch is bekendheid een voornaam ding, want men heeft den steun noodig van allen, die het goed meenen met de jeugdige werkloozen. Van daar deze bijeenkomst, die bedoelt de aandacht op dit buitengewoon nuttige werk te vestigen. De wethouder van Sociale Aangelegenheden de heer W. F. Visser, zette hierna het doel van de inrichting uitvoerig uiteen. Deze werkplaats aldus de wethouder is een kind des tijds. De jeugdwerkloosheid is een probleem, dat niet op dezelfde wij ze kan wor den uitgewerkt als het vraagstuk van de werk loosheid der volwassenen. In de jeugd 'eeft de drang naar daden. Vroeger kon zij deze drang volgen in den arbeid; zij werd opgenomen in 't productieprces ten kon voor zich de lijn uitstip pelen, waarlangs het latere leven zou gaan. Thans ontbreekt de werkgelegenheid en is een groot deel der jeugd tot nietsdoen gedoemd, waarvan de gevolgen funest zijn. Men heeft zich hun lot aangetrokken. Er zijn werkkampen gesticht en werkplaatsen waar er naar gestreefd wordt den jeugdigen werkloozen te leeren arbeiden in de practijk van de werk plaats, hen te wtennen aan den regel en de tucht van het bedrijfsleven, opdat zij wanneer zij straks hun plaats in het bedrijf gkan inne men, niet met verkeerde handen staan. Wat hier in Velsen is gesticht, is nog wel niet veel, maar men dient iedere gelegenheid aan te grijpen, omdat het een zaak geldt van zeer groot belang. Opvallend is het, met hoeveel ambitie de jeugd hier arbeidt, terwijl zij toch slechts een geringe belooning ontvangt, n.l. f 1 per week welk bedrag dan nog bedoeld is als bestrijding van slijtagekosten. De bedoeling is thans om aan de vertegen woordigers der bedrijvten allereerst te laten zien den goéden geest, die in de werkplaats bij de jongens gekweekt wordt. Vervolgens wil men de aandacht op deze inrichting vestigen, teneinde een mogelijke plaatsing van de jongens in een der bedrijven te bevorderen. Er is namelijk wei nig verschuiving onder de jeugdige werkloozen, hetgeen geweten moet worden óf aan gebrek aan plaats, óf aan voldoende bekendheid met deze werkgelegenheid. Er is een lijst, waaruit de bedrijven eventueel een keus kunnen doen. Wanneer dit inderdaad gebeurt, zou de be- teekenis van deze Centrale werkplaats belang rijk stijgen. De eerste producten van den arbeid der jeug dige werkloozen zijn gereed. Het zijn drie draai bare ligtenten voor de T. B. C.-vereeniging en de wethouder wilde van deze gelegenheid ge bruik maken, om zé aan het bestuur dier ver eeniging ver te dragen. Spr. hoopte, dat vele lijders aan tuberculose in deze tenten hun ge zondheid zullen herkrijgen. De heer Ungel dankte, namens de T. B. C.- Vereeniging de gemeente, die de vereeniging in zoo vele opzichten ter wille is. Hij dankte ook de jeugdige werkloozen, die de tentten vervaar digd hebben en besloot met den wensch, dat dit mooie streven zich verder zal ontwikkelen en dat de belangstelling ervoor zal blijven toe nemen. Nadat wethouder Visser nog medegedeeld deeld had, dat successievelijk ook de andere be drijven tot een bezoek zullen worden uitgenoo- digd, werden de werkplaatsen bezichtigd. Zoowel in de smederij en bankwerker!) als in de timmermanswerkplaats werd druk gearbeid. De timmerlieden legden de laatste hand aan een der ligtenten. Bij de metaalbewerkers zagen we een keurig model van een stoomketel, bestemd voor het aanschouwelijk onderwijs in de Gemeentelijke Visscherijschool terwijl er verder een hek „in aanbouw" was voor dten hertenkamp. De jongens werken onder bevoegde leiding en ongetwijfeld zullen zij later, wanneer het be drijfsleven hen eenmaal opgenomen heeft, met voldoening en tevredenheid profiteerten< van de bekwaamheid en routine, in deze centrale werk plaats opgedaan! Rijwieldiefstal, De politie heeft twee man nen van ongeveer 25 jaar aangehouden en in gesloten, die verdacht worden van rijwieldief stal. Ook de heler, die de karretjes overnam en voor den doorvoer zorgde, is gearresteerd. Aangehouden, Op verzoek van de Amster- damsche politie heeft de Zaandamsche politie aangehouden een zekeren A. T., die schuldig zou zijn aan diefstal van geld te Amsterdam ge pleegd. Vraag: 1. Hoe is het adres van de commissie aangaande hypotheken, en ter voorkoming -an executie? 2. Zijn er nog bepaalde dagen of uren voor gesteld om deze commissie te spreken? 3. Moeten brieven, aan deze commissie ge adresseerd, gefrankeerd worden? Ik woon in Noordwijkerhout. Antw.: Door u wordt waarschijnlijk bedoeld de Crisis-hypotheekcommissie. Daarvoor moet u zich wenden tot Z. Exc. dén Minister van Landbouw en Visscherü te Den Haag. Deze commissie heeft geen bepaald spreekuur Brieven moeten gefrankeerd zijn. Vraag: Heeft een gemeente het recht om van een steuntrekker, die een dochter in dienst heeft voor dag en nacht in een andere ge meente, een gedeelte van haar salaris af te houden? Antw.: Ja. Vraag: Ik woon in een dubbel woonhuis, waarvan de helft is verhuurd voor f 5 per week. De andere helft heb ik gehuurd -'oor f 8 per. week met een hectare land. De huurwaarde van het huis is f 5 met het land er bij be taal ik f 8. Ze hebben me aangeslagen in de personeele belasting naar een huurwaarde van 8, Is deze aanslag juist? Antw.: U kunt tegen uw aanslag reclameeren. Zie daarvoor de achterzijde van uw aanslag biljet. Vraag: Mijn vrouw heeft 'n crêpe-zijden zwar te japon waar een kring in zit van melk. Hoe is deze te ver wij derent Antw.: Voorzichtig wrijven met heet water. Niet te nat, anders maakt u kringen. Met wat benzine nawrijven is soms ook noodig. Ook uit niet te nat. Vraag: Hoeveel personeele belasting moet ik betalen bij een huurwaarde van 312, te Zwa nenburg? 2. Hoeveel aan inkomstenbelasting bij een salaris van 1320 per jaar te Zwanen burg. (Gezin zonder kinderen)? Antw.: 1. In hoofdsom 16.70, hierbij komen dan de opcenten, die in Haarlemmermeer va- rieeren van 125225.2. In totaal 51.58. Vraag: Ik ben in het bezit van twee boeken, Collection of British Vol. 833, 556. 2. Drie Duitsche bankbiljetten van 10,000 Mark 19 Jan. 1902. 3. Eén biljet van 1000 Kronen 2 Jan. 1902. 4. Eén biljet van 20,000 Mark 20 Febr. 1923. 5. Een muntstuk van 500 Reis. Brazilië. Heeft een en ander nog waarde? Antw.: 1. Dat is zoo niet te zeggen. Wij zou den de boeken moeten zien. 2. Deze biljetten hebben geen waarde meer. 3. Welke Kronen zijn dat? Uit Oostenrijk? In dat geval hebben zij geen waarde. Vraag: 1. Mijn inkomen is 33.per week. Ik ben aangeslagen in de inkomstenbelasting voor een bedrag van 39.96. Is deze aanslag juist? Ik heb vier kinderen beneden de 16 jaar. 2. Mijn schoonvader heeft 6.pensioen plus 3.ouderdomsrente. Hij moet 1.80 be lasting betalen over het jaar 19351936 wijl hij vroeger nooit iets betaald heeft. Is dit juist? Wij wonen in Haarlem. Antw.: 1. Dat bedrag is niet te hoog, volgens uwe opgaven. 2. Als uw schoonvader niets anders dan dit inkomen heeft, b.v. ook geen kost en inwoning geniet, dan is hij niet be lastingplichtig naar het inkomen. Vraag: Hoe worden de Italiaansche soldaten ingedeeld bij hun lichting, zooals laatst in de courant heeft gestaan dat de lichting 19C9 1910 en 1912 opgeroepen zijn? Zijn zij in dat jaar geboren? Antw.: Ja. Vraag: Is lot serie 65632 no. 46 van de Holl. Grondcredietbank reeds uitgeloot? Antwoord: Niet uitgeloot. Vraag: Is op lot no. 33215 van de 4e nationale zonnestraalloterij, welke trekking vóór 1 Oct. 1935 te Amsterdam zou plaats hebben een prijs gevallen? Antwoord: Ons niet bekend. Van particuliere loterijen kunnen wij geen aanteekening houden. Vraag: Ik heb op mijn licht beige, glacé handschoenen vetvlekken. Hoe verwijder ik ze? Vloeibare brillantine is op een wit houten vloer omgevallen. Hoe. verwijder ik deze? Kokende soda en zeep helpt niet? Antwoord: Roer op een bord magnesia met benzine door elkaar tot een dik mengsel? Be strijk hiermede de handschoenen en laat stil drogen. Klop daarna de droge magnesia er af en wrijf ze met een schoone prop watten na. Voorzichtig met vuur! 2. Met zuivere waschbenzine. De vochtige plek met een laagje talcum bedekken. Vraag: Hoe is het adres van Pater Jorna, den nieuwbenoemden geestelijken adviseur van den R.K. Bond van Melkhandelaren? Antw.: Ons niet bekend. Vraag: Kunt u mij de verschillende vlieg- havens opgeven van de HolIand-Indië-rout-a? Antw.: In den winter: Amsterdam, Halle/ Leipzig, Boedapest, Belgrado, Athene, Merza- Matroe, Cairo, Gaza, Rutbah, Wells, Bagdad, Boesjir, Djask, Karachi, Jodpoer, Allahabad, Calcutta, Akyab, Rangoon, Alor Star, Singa pore, Palembang, Batavia. In den zomer: Am sterdam, Marseille, Rome, Brindisi, Athene en verder als 's winters. Vraag van C. C. te Lisse over doktersreke ning. Antw.: Vorderingen artsen verjaren na ver loop van twee jaar. Ja, de dokter kan den eed van u vorderen, dat de schuld betaald is en in dien u den eed hebt afgelegd, bent u van al les af. Vraag: In welk jaar en welke maand is de Haarlemsche paardentram afgeschaft? Antw.: 10 Mei 1913 werd de electrische tram Soendaplein—Heemstede geopend. Vraag: Ik woon in Haarlem en werk in Tuin dorp bij Amsterdam. Nu wilde ik per motor daarheen. De motor weegt tusschen de 60 en 120 kg. Hoeveel belasting moet ik voor den mo tor betalen? 2. Kan ik vrijstelling krijgen? 3. Waar moet ik die aanvragen? Antw.: Als het motorrijwiel is ingericht voor het vervoer van één persoon bedraagt het tarief f 6.als het is ingericht voor meer dan één persoon f 8.De gemeenten mogen van deze tarieven afwijken. In Haarlem komt er vijftig pet. bij. Als men het rijwiel noodig heeft voor zijn beroep of bedrijf dan worden de tarieven met de helft verminderd. Het rij den van zijn woning naar zijn werk en terug geeft geen recht op verlaging. Eventueele aan vragen om vrijstelling moeten worden gericht tot den inspecteur der belastingen. U kunt dat doen per brief. Vraag: 1. Zijn de kinderen verplicht hun vader, die uit de ouderlijke macht is ont zet te onderhouden? 2, Mijn azalea's staan in den knop. Mogen ze nu in de zon staan? Antw.: 1. Ja; 2. Zet de plant niet te warm, houdt de aardkluit regelmatig vochtig en geef gedurende den bloei zeer veel water. Na den bloei worden alle bloemen en vruchtbeginsels verwijderd, de plant wordt nog koeler gezet, vorstvrij is voldoende. Eind Mei kan de plant naar buiten. In September Weer oppotten. Vraag: Is lot serie 503 no. 3 van de Holl. Grondcredietbank reeds uitgeloot? Antw.: Neen. Vraag: Deze maand bên ik 21 jaar geworden en ben voor 673 aangeslagen voor de inkom stenbelasting 19351936 en moet 9.belas ting betalen. Is deze aanslag juist? Ik woon bij mijn ouders in. Antw.: Die aanslag is niet te hoog. Vraag: Hoe verwijdert men de lucht van levertraan uit een tafelkleed? De vlek is ge heel verwijderd. Antw.: Behandel de vlek nog eens met een handschuiertje en benzol en wel zoo, dat hef door en door dringt, zoodat er dus geen resten levertraan achterblijven. Vraag: Hoe verwijdert men lijmvlekken uit een jas van bruine stof? Antw.: Met heet water. Vraag: Hoe maakt men margarine? Antw.: Dat recept is te uitgebreid om hier op te geven. Vraag: Zijn de volgende loten al uitgeloot? 's Lands Weerbaarheid serie 7392 no. 13, Mei 1871; Paleis voor Volksvlijt Amsterdam serie 2670 no.'50 Febr. 1869. Antw.: Nog niet uitgeloot. Vraag: Weet U een methode om wingerd bladen kleur-echt te bewaren, zoodat zij na langen tijd nog hun natuurlijke kleur hebben? Antw.: Tusschen de bladen van een boek of tusschen boeken zelf leggen, zooveel mogelijk van de lucht afgesloten. Iets van hun kleur verliezen ze altijd, wat bovendien nog van de qualiteit der bladen zelf afhankelijk' is. Vraag: Hoe zijn de adressen van de secreta riaten der verschillende vredesbonden en ver- eenigingen? Antw.: Wendt U tot het Nat. Vredesbureau te Ammerstol (Z. H.). Vraag: Wanneer moet men crocusbollen planten om ze het volgend jaar weer in bloei te krijgen. Antw.: In October. Vraag: I. Ik heb een dienstmeisje voor den dag (85 uur). Zij is per week aangenomen. Nu is zij ziek geworden en dit kan wel eenige weken duren. Moet ik dat meisje haar loon blijven doorbetalen of kan ik met een week op zegging ontslaan? 2. Betaalt de Raad van Arbeid nog ziekengeld?? Ik plak zelf ook zegels. Antw.: 1. U kunt het dienstmeisje ontslaan met inachtneming van den wettelijken opzeg termijn, in dit geval één week. 2. Neen. Bij ziekte gaat het loon gedurende korten tijd door b.v. acht of veertien dagen. Vraag: Mijn aanslag in de inkomstenbe lasting bedraagt over 19351936: inkomsten ƒ690; aanslag ƒ9; ongehuwd en inwonende bij familie te Haarlem; loon ƒ20 per maand plus kost en inwoning. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja. Vraag: 1. Bestaat er te Haarlem een bureau voor rechtskundig advies? Zoo ja, wilt u mij dit adrtes vermelden? 2. Ik heb een woning ge huurd met contract voor een jaar, maar door werkloosheid mijner kinderen ben ik niet in staat die huur te blijven verwonen. Mijn eenig inkomen is mijn pensioen. De eigenaar zegt, dat ik moet blijven wonen. Als ik ver trek kan de eigenaar mij dan wat maken? 3. Mijn inkomen is 988 per jaar en mijn huur is 7 per week. Hoeveel personeele- en in komstenbelasting kan ik dan verwachten? Antw.: 1. Het R.K. Bureau voor Arbeids recht houdt Dinsdagsavonds zitting in het ge bouw „Sint Bavo," Smedestraat, Haarlem; 2. Ja, als de eigenaar er op staat, dat het contract ook in dit geval wordt nageleefd, bent u daartoe verplicht, maar hij loopt de kans, dat u vroeg of laat uw verplichtingen niet zult kunnen nakomen; 3. Aan inkomstenbelasting totaal ƒ18.16; aan personeele belasting voor huurwaarde 46.80. Het voorloopige Nederlandsche elftal, dat op 27 Nov. as., des middags om twee uur op het Sparta-terrein te Rotterdam tegen de Engelsche prof-club Millwall speelt, is als volgt samenge steld Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Caldenhoven iD.W.S.). Midden: Pellikaan (Longa), Bas Paauwe (Feijenoord) en Van Heel (Feijenoord) Voor: Wels (Unitas), Drok (R.F.C.), Bakhuys (H.B8.), Smit (Haarlem) en Van Nellen (D. H.O.). Reserves: Ferwerda (Blauw-Wit), Van Run (P.S.V.), Breitner (H.D.V.S.), Vrouwdeunt (Feijenoord) en Van Kooyk. MEMEL, 21 Nov. (A.NB.) De president van den Memellandschen landdag, Baldszus, die thans bereid is gebleken de vorming van een directorium op zich te nemen, heeft vandaag wederom twee besprekingen gevoera met den gouverneur. Daarbij bleek, dat de gouverneur met klem bleef aandringen op het opnemen van een Litausch landdagafgevaaraigöe in het directorium. Baldszus heeft daartegenover den gouverneur als zijn opvatting doen kennen, dat een zoodanig samengesteld directorium nauwe lijks zou kunnen rekenen op het vertrouwen van den landdag. De gouverneur heeft zich zijn beslissing tot Vrijdag voorbehouden. Rechterhelft J v.h. bord: witJ linkerhelft: roode rand, i m. rood door- i ge streep te j zwarto P) I Aan de linker- zijde d. straat J de rechter- is parkeeren I straathelft Is verboden. dus vrij. zien nu al reikhalzend uit naar de Kerstgaven die de verschillende parochies inzamelen Dat Kerstfeest, dat hoogtepunt In ons kerkelijk leven is wel in staat om' de harten te beroeren. Wat Is dat ieder jaar schitterend, die liefde die dan ge toond wordt voor de noodlijdende medemenscheir. Dat komt wei niet ten goede aan het algemeen magazijn, maar. het komt toch waar het wezen moet. Intusschen mogen wij U toch nog wel eens vragen voor het algemeen magazijn. Wij hun keren letterlijk naar üw gaven. Ook vóór de Kerstmis is er nog zooveel noodig. Het adres ls Vincentiushuis, N. Groenmarkt of telefoon 11018. 11078. Wij halen graag bij U af. EEN VINCENTTAAN. Over: GEEF, GEEF VEEL VOOR DE ARMEN! Woensdagavond de opvoering bijgewoond van het Oratorium ,.St. Elisabeth". waarmede de Haarlemsche Derde Orde haar patrones wilde eeren. Ontroerend van goedheid en liefde tot minderbedeelden en lijdenden is dat leven. Dat is zeven eeuwen geleden! Tegenwoordig is er geen H. Elisabeth van Thüringen. Maar goedheid en liefde tot ongelukkige medemenschen is er toch wel. Het brokkenhuis heeft geweldig veel binnen gehaald. De band van barmhartigheid is bezig en ongetwijfeld met succes. De derde orde verricht een pracht werk voor stille armen. De R.K. mid denstand heeft een actie op touw gezet voor het bijeenbrengen van gaven in natura, die belooft een succes te worden. Armbesturen en Vincen- tiusvereeniging putten zich uit. Er wordt wel veel geleden, maar er wordt ook veel gegeven en veel goedheid en liefde betracht. Het is een ellendige tijd, maar het is ook een heerlijke tijd. Gaf men vroeger een weinig van den overvloed, dien men had, tegenwoordig is het juist andersom en geeft men overvloedig van het weinige dat men heeft. Wat is mooier? Intusschen heeft het magazijn van de St. Vin- centiusitereenlging toch wel erg gebrek aan ge bruikte maar toch nog bruikbare kleeren. Wij Over: EEN METEOOR WAARGENOMEN. In het avondblad van 18 November j.l., las lk dat op Zondag 11 Nov. in Rotterdam een me teoor was waargenomen. Ingaande op Uw verzoek om dergelijke waar nemingen te berichten, deel ik Ued. dan mede, dat lk Vrijdagavond 16 November 1.1. In Amster dam een soortgelijke verschijning kreeg te zien. Ik zal trachten een zoo duidelijk mogelijke beschrijving hiervan te geven. Bedoelden Vrij dagavond om half zes liep lk op de Prins Hen drikkade in Amsterdam ter hoogte van de Pe perstraat en gaande in de richting van het Cen- traal-Station. toen ik plotseling een lichtenden kogel of bal in het oog kreeg, ongeveer 10 c.M. groot. Hij kwam rechts, dus uit de richting van het IJ met een vrij groote snelheid, om dan links langs de Montelbaanstoren te verdwijnen. Deze kogel vloog onder een hoek van ongeveer 15 tot 2o gr. met het horizontale vlak. De kleur was nagenoeg wit met een mengeling van blauw en geel. De kogel werd gevolgd door een staart van licht, welke in het begin sterk geel gekleurd was, om naar het einde toe over te gaan in méér wit en tevens minder sterk licht. Deze staart- lengte was zoo op het gezicht ongeveer 3 Meter groot. Het geheele schouwspel duurde slechts een seconde of 5. Ik wil hierbij w-v opmerken dat het dien be- wusten avond vrij mistig was. Volgens mijn bescheiden meening verplaatste de kogel zich dus in de richting NoordZuid- Oost, wat op een platten grond van Amsterdam nauwkeurig Is vast te stellen. Haarlem J. A. A. SMIT IJMUIDEN. 22 Nov. Rijksvischafslag. Tarbot 11.50, Tong 6692 cent per kg. Groote Schol 22.00, middel Schol 19.00, Zetschol 19.00. kleine Schol 10.50—21, Bot 12.00—17, Schar 3.60—15. kl. midd. Schelvisch 21.0027. kleine Schelvisch 11.50 18 per 50 kg. Kabeljauw 39.0066 per 125 kg. Gullen 8.5011 per 50 kg. Leng 1.20 per stuk. Wijting 33.80 per 50 kg. Versche Hajing per kist 3.605.30. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Julie Strijff 65 manden 1460. LOGGERS K.W.: 64 570.—, 35 668.— 132 339 LOGGERS MET VERSCHE HARING K.W.: 38 548—, 33 420.—, 110 210.—, 36 620.—, 172 560.—, 163 220.— 141 780.—. Sch.: 223 700.—, 289 550—, 102 460.—, 704 560 WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 23 November. Vloed: 0.49 vun. en 1.10 a.m. .rood en blauw croco leeren slipper cent Met bekleed hakje en langh. pelsrand, in zwart, bruin, blauw en rood Ieders 95 VJSffiga Natuurlijk met pantoffels, want ieder die van huiselijk heid en gezelligheid houdt, is blij met zoo'n cadeau I Bij van Woensel is een enorme keuze voor Dames, Heeren en kinderen Geeft dit jaar pantoffels, als U iets wilt geven, dat mooi en practiseh is! Leder cosy pan toffel met langhar pelsversier. in div. kleuren 75 Rood vilt cosy hakbandje. Ideaal Blauw en rood vilt panton met zijden rozet en pels versiering voor kinderen 23-24 79ct.; 25-30 89 el.; 31-35 95et GR-HOUTSTRAA.T41 Een abonnement op bet lei dende geïllustreerde Katho lieke weekblad ligt binnen ledera bereik. Wekelijks een achat van prachtige illustra ties en boeiende lectuur van blijvende waarde voor De administratie verstrekt op aanvrage gaarne gratia proefnummers. Reeds ge- abonneerden worden vrien delijk verzocht vrienden en bekenden tot Inzending van onderstaand formulier aen te sporen. KATH. ILLUSTRATIE Nassaulaaa 51, Haarlem. Ondergeteekende abonneert slch op de Kath. Illustratie 12% cent per week. t 1.62% per kwartaal. Naam Adres Woonplaats doorhalen wat niet wordt verlangd. Inzending geschiedt met 1% cent postzegel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 7