Groote spanning in de eerste klasse Centrum <Kdveb&aal den dag Met twee kameraad jes op avomturenreis De wedstrijd van morgen IDe Dubbelgangster I THE UNITY NAAR B.S.M. ■iiiiiiiüF BniiiiiiiiiiiiuiiH ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935 D.H.V.B. Purmerend kan in de running blij ven door Oranje Wit morgen uit te schakelen De positie, der reserves bedreigd D.H.V.B, Programma Kampioenscandidaten der tweede klasse in het R. K. Sportpark Geel Wit ontmoet G.V.O. TWEEDE KLASSE l.V.C.B. De strijd om de leiding Moeilijke wedstrijd voor Always Forward TWEEDE KLASSE K.N.V.B. Velox naar O.V.V.O. Zeeburgia ontvangt E.D.O. Gevonden voorwerpen en dieren Ze stond op en bleef vóór ücm staan, roet. Een reeks vrij normale uitklagen was de oogst van den laatsten Zondag. Een enkele verrasende uitslag mocht in de verschil lende afdeelingen geen groote wijziging brengen, maar het is een feit, dat de strijd overal interessanter is geworden. Naarnlate het seizoen vordert, des te grooter wordt de spanning en met vreugde kunnen we nu constateeren dat het verloop thans vrij normaal gaat. Er komt nu „gang" in. Door de eenigszins onverwachte zege van U.S.V. in afdeeling Noord op Oranje Wit is eerstgenoemde in de running gebleven, terwijl de club uit Limmen vrijwel werd uitgeschakeld. Haar plaats op de ranglijst is sterk geflatteerd, omdat diverse clubs een minder aantal wed strijden achter den rug hebben. Het leidende peleton in de eerste klasse heeft de volgende resultaten geboekt. Voorwaarts 5 5 0 0 10 174 Oranje Wit 7 3 1 3 7 10—12 U.S.V. 5 3 0 2 6 19—12 Hierbij noemen we dan nog Purmerend, dat uit vier wedstrijden vijf punten haalde, dus ook niet is weg te cijferen. Maar het gelijke spel van Purmerend tegen K.G.B. geeft toch te denken. In elk geval kan Purmerend zich morgen geheel by de leiders voegen, want Oranje wit komt op bezoek. Slaagt de thuisclub er in dezen strijd tot een goed einde te brengen, dan zal er wel eenige verandering in de situatie komen. Voor alsnog blijft de positie van Voorwaarts nog vei lig. E.S.V. en St. George zullen elkaar ook wei nig toegeven, maar beiden kunnen de punten zeer goed gebruiken. Het zal er dan ook span nen. De ontmoeting KGBSparta werd inmid dels uitgesteld. In de reserve-afdeeling wordt de positie van De Meer 2 eenigszins bedreigd, omdat deze ploeg morgen by Volendam 3 op bezoek moet. Op pa pier is de Amsterdamsche vereeniging veel ster ker, maar de wydbroeken zijn thuis lastige te genstanders en wanneer De Meer 2 daar een puntje weg haalt, zal zy zelf wel tevreden zijn. V.V.A. 2 zou bij een dergelijken gang van zaken gebaat zyn, indien zij althans in Heemskerk van A.D.O. 2 wint. De kampioenen gaan R.K.A.V. 2 in Amsterdam bestrijden. Ongetwyfeld een moeiiyke opgave welke niet zonder meer tot oplossing is te brengen. We geven R.K.A.V. 2 in elk geval een kans op een der punten. Ook bij de ontmoeting tusschen de gepromoveerden lijkt ons een geiyk spel niet denkbeeldig. De verrassende uitslagen van den vorigen Zondag vielen hoofdzakeiyk in het Centrum te noteeren. De stryd is er weer door verscherpt en men kan thans overtuigd zijn van een geweldigen stryd om de bovenste.plaats omdat eenige clubs punten gaan verspelen tegen zwakker gewaande ploegen. Vogelenzang en B.S.M. bv. lieten kost bare steken vallen en waar The Unity met Ge zellen Vier de eer deelde, was het een gunstige dag voor St. Martinus, dat zelf niet speelde, en Alliance, welke laatste ploeg Concordia met 61 een eind terugwees. De stand luidt: Gez. Vier 6 4 2 0 10 23—10 Alliance 6 4 1 1 9 27—10 St. Martinus 4 3 1 0 7 16— 7 Z.P.C. 7 3 1 3 7 18—13 The Unity 5 2 2 1 6 8— 6 Vogelenzang 5 2 2 1 6 9— 8 Concordia 5 2 1 2 5 11—15 B.SM. 4 2 0 2 4 13— 9 India 6 I 2 3 4 12—19 R.O.D.A, 6 0 1 5 1 7—21 N.VA. 6 0 1 5 1 8—34 Het programma voor morgen laat zich wat gemakkeiyker voorspellen dan gewooniyk. Wij kunnen in elk geval aannemen dat St. Martinus thuis van Concordia wint, waardoor de Hille- gomsche ploeg haar eventueele illusies wel kan opbergen. Ook een zege van Gezellen Vier over het ditmaal zwakke R.O.D-A. ligt in de lyn der verwachtingen. De in verband met de bezetting der laatste plaats belangryke wedstrijd tusschen India en N.V.A. werd inmiddels uitgesteld. De hekkensluiters hebben Zondag j.l. een keurige prestatie geleverd door Vogelenzang een punt te ontnemen. We zijn niet zeker van 'n zege van Vogelenzang over 't bezoekende ZPC, gezien mede de fraaie overwinning van de laatste op B.S.M. Een ge- lyk spel zou ons niets verwonderen. En ten slotte dan de groote stryd in deze afdeeling tusschen B.S.M. en The Unity. Wij achten deze ploegen, ondanks enkele minder gunstige re sultaten, toch nog in staat een voorname rol in het verdere verloop der competitie te spelen en daarom is het resultaat van deze ontmoeting zoo belangrük. Een nederlaag voor een der par tijen kan noodlottig worden. Het geldt hier te vens een jubileumwedstryd voor de club uit Bennebroek. Zouden de Bennebroekers hun feest met een zege over het gevreesde The Unity willen vieren? Wij geven B.S.M. onder deze omstandigheden wei een behooriyke kans. T.Y.B.B. 2 verspeelde Zondag j.l. een kost baar punt aan D.E.M. 2, hetgeen Lisse 2 zeer welgevallig was. De Lissenaren hadden mede door hun 10 zege op H.B.C. 2 een goeden dag. En de mogeiykheid is groot, dat de overige can-' didaten voor de bovenste plaats in de reserve-- afdeeling morgen weer een goeden dag beleven. Afdeeling Noord le klasse AESV 1—St. George 1 Purmerend 1 Oranje-Wit 1 Reserve le klasse A V'dam 3De Meer 2 Ado 2—WA 2 Zeev. 2Alw. Forw 2 RKAV 2VVZ 2 2e klasse AEeo 1St. Bavo 1 EVE 1Stormv. 1 Union 1De Valk. 1 Sew 1—AFC 1 B Con Zelo 1—WSV 1 Vlos 1—HSV 1 SVW 1—Zeev. 1 Zap 1Berdos 1 Reserve 2e klasse W.-Friez. 2—WW 2 B WSV 2—Dem 3 WE 2Vitesse 3 Or.-Wit 2AFC 2 Berdos 2Ado 3 3e klasse AWW 1—Edo 1 De Blokk. 1—DVO 1 VCA 1De Zouaven 1 B Hollandia 1Vlos 2 SRC 1—Rood-Wit 1 G.-Zwart 2Zap 2 Reserve 3e klasse A Strandv. 2KGB 3 Stormvogels 3 De Valken 3 B HSV 2—Berdos 3 Or.-Wit 3—VVO 2 CWZ 3—Reo 2 SVA 2Purmerend 2 GVO 3—WSV 3 4e klasse A SOS 1—Victoria 1 St. Jan 1—WFC 1 Reserve 4e klasse A Sew 3St. Bavo 2 Woudia 2Edo 2 St. George 2 Alw. Forw 3 CSDE 2—PSCK 2 PSCK 3—VVZ 5 Meerv. 2WSV 4 Afdeeling Centrum le klasse A St. Mart. 1Cone. 1 Gez. Vier 1Roda 1 Vog.zang 1ZPC I BSM 1—The Unity 1 Reserve le klasse A Dem 2Vitesse 2 DOSS 2Santp. 3 Onze Gez. 2Tybb 2 2e klasse A PVCB 2OIV 1 St. Louis 1Dek 1 RCM 1VDO 1 BForeh. 1RWD 1 KRV 1—St. Hoog. 1 Reserve 2e klasse A Vic 2—St. Mart. 2 The Victory 2Doss 3 B Teyl. 2Llsse 3 Tybb 3Leiden 2, 3e klasse A SVF 1—SVO 1 St. Pancr. 1—SVA. 1 SDE 1Diemen 1 PSCK 1—PVCA 1 B Meerb. 1SNA 1 St. Bern. 1Majella 1 ODI 1Kolp. B. 1 Reserve 3e klasse A Wilskr. 4Constant. 2 ZPC 2St. M.artin. 3 B Zwal. 3Gez. Vier 2 Roda 2Volendam 4 RKAV 3—WA 4 Des 2—RKAV 4 VDO 2Wilskr. 5 The Unity 2 Or.-Zwart 2 D Onze Gez. 3G.-W. 3 Santp. 4Tybb 4 ESt. Hoog. 2—KRV 2 RWD 2—NVC 2 4e klasse ADSS 3—Nas 1 Lisse 5Tybb 5 OIV 2WF 1 DSO 1—Van Nisp. 2 B DSV 1St. Bern. 2 Dos 4Nicolaas B. 1 VVL 3VCH 1 Reserve 4e klasse A NVA 2—WA 5 Nea 3ZPC 3 Gez. Vier 3De Meer 5 B St. Mart. 4Doss 5 Const. 3RCM 2 C De Meer 4SVO 2 St. Louis 2Zwal. 4 ZPC 4St. Pancr. 2 The Unity 3Zwal. 5 VVZ 6SVO 3 D Dek 2Vog.zang 2 Alliance 2Tybb 6 G.-Wit 4Onze Gezellen 4 ETybb 7Concordia 3 v. Nispen 3OIV 3 F SNA 2—Teyl. 3 Kolp. B. 2—Foreh. 3 G Majella 2_ODI 2 Nicol. B. 2—Unio 3 Afdeeling Zuid le klasse A St. Lodewijk 1PFC 1 Westl. 1RCD 1 B GDS 1—L. en Snel 1 Dos 1—NVC 1 Leiden 1VVL 1 omdat T.Y.B.B. 2 by Onze Gezellen 2 op bezoek gaat. Laatstgenoemde heeft ook nog goede kan sen, zoodat het er zal spannen tusschen deze buurlui in Haarlem. Een gelijk spel ïykt ons een zeer goeden uitslag. Santpoort 3 gaat bij D.O.S.S. 2 een vry zekere nederlaag tegemoet en ock Vitesse 2 zal in Beverwyk de beide pun ten aan D.E.M. moeten, laten Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma. Het toeval wil, dat we dit jaar meer dan gewoonlijk de aandacht kunnen vestigen op de verrichtingen van de Haarlemsche vereeniguigen in de tweede klasse I. V. C. B. Ook de presta- taties der beide Haarlemsche vertegenwoor digers vragen meer dan gewone aandacht omdat zoowel Geel-Wit als D. S. S. by den stryd om den hoogsten titel nauw zijn natrok ken. Wel is het eenigszins toevallig dat juist Geel-Wit in de byzonder gunstige omstandig heid verkeert dat zijn belangrijkste wedstryden op het R. K. Sportpark plaats vinden wanneer er weinig concurrentie is te duchten. Vanzelf sprekend worden de schreden nu meer dan andere jaren naar het R. K. Sportpark aan de Molenwerfslaan gericht en vergissen we ons niet, dan belooft het daar vooral morgen een geweldige drukte te worden omdat niemand min der dan G. V. O. de leidende ploeg in de tweede klasse, bij de Pauselijken op bezoek komt. Het verloop in de tweede klasse is lit jaar al zeer interessant. Een buitengewoon sterke bezetting met clubs, die volkomen aan elkaar gewaagd zijn en het doet ons genoegen dat Geei- Wit en D. S. S. daarby een uitstekend figuur slaan. Van Geel-Wit hadden we zulks eenigs zins verwacht en daarom is het misschien een kleine teleurstelling dat de Pauselijken in hun zes gespeelde wedstrijden reeds vier verlies- punten boekten. Het moet gezegd, dat het Geel-Wit niet bepaald is meeseloopen. De eminente midvoor raakte reeds in den tweeden wedstrijd geblesseerd en is voorloopig uit. den strijd en dat dit een handicap is geweest be wijzen de resultaten in de wedstrijden. Daar valt b.v. ook onder de 20 nederlaag, welke Geel- Wit in Krommenie tegen G. V. O. leed. Met dit al zijn de mannen van Gigengack toch nog volop in de running, daar ook de overige clubs punten hebben verspeeld. En nu komt morgen Geel-Wit voor den vrywel beslissenden slag te staan. Immers, wanneer Geel-Wit revanche weet te nemen op de stoere club uit Krom menie dan Openen zich gunstige perspectieven voor de Pauselijken, maar ook voor D. S. S. De kans op een Haarlemsch kampioenschap zou daarmee enorm stijgen. Maar.... Geel-Wit heeft nog niet gewonnen. G. V. O. dat dit jaar weer voor het eerst m den I. V. C. B. speelt, verrast vriend en vijand en niemand zal gedacht hebben, dat G. V. O. over een zoo sterke combinatie beschikte. De over winning op Geel-Wit in Krommenie alsmede de 41 zege over D. S. S. bewijzen, dat do Krommeniër club heel wat mans is en onge twijfeld komt haar momenteel de leidende plaats volop toe. Bovendien weet G. V. O drommels goed, dat met de Pauselijken niet te spotten valt, zoodat het morgen met de wetenschap in het veld komt, strijd te moeten leveren tegen een ploeg, welke in alle om standigheden voor een verrassing kan zorgen. De krachten ontloopen eikaar niet veel. Het is dus een volkomen open strijd waarbij de factor geluk misschien een hartig woordje meespreekt. Maar dat vele Haarlemsche voet balliefhebbers aan het fraaie R. K. Sportpark een bezoek zullen brengen, daarvan zijn we overtuigd Geel-Wit geniet nog steeds een by- zondere populariteit in Haarlem en wanneer Gigengack c.s. er in zouden slagen revanche te nemen voor de geleden nederlaag in Krom menie, dan stygen niet alleen de kampioens kansen enorm, maar dan zou de aloude Soort- parkclub weer in de allergrootste belangstelling staan. In West Ia hebben de leiders morgen vrijaf, daar de ontmoeting H.M.S. 2L.V.V. werd uit gesteld. M.S.V. en Fortitudo, die reeds een maal gelijk speelden, zullen in Montfoort op nieuw den stryd tegen elkaar aanbinden en ook nu staan de kansen weer vrywel gelijk. Semper Avanti ontvangt de V.V.Y.-reserves, die in Utrecht een harden strijd te voeren krij gen tegen de Utrechtsche club, die hier niet kansloos is. Olympia moet tegen Saestum ge ducht op zijn hoede zijn, want het lijkt ons niet onmogeiyk, dat de nieuwe I.V.C.B.-er voor een verrassing zorgt. Amersfoort verloor in Utrecht met 31 van Zwaluwen Vooruit, maar morgen geven wij den menschen uit de keistad wel een kans op revanche. In West Ib verwachten wij een nieuwe zege van Zwaluwen op Wilskracht 2, dat thuis reeds met 51 verloor. V.I.C. komt tegen R.K.A.V. weer in een lastig parket, maar toch achten wij de oud-eerste klassers niet bij voorbaat kansloos. Volendam 2 zal in Weesp wc-1 de punten moeten afstaan aan The Victory, ter- wyi Constantius misschien wel in staat is om op D.O.S.S. een punt te veroveren. Forward zal in Ouderkerk tegen N.E.A. een lastige klip t- omzeilen krijgen en het zou ons niet verwon deren, als de kampioenen in deze ontmoeting een punt verspeelden. In West II a ligt een nieuwe zege van D.S.S. op de Santpoort-reserves, die reeds eenmaal met 62 verloren van hun tegenstanders van morgen in de lyn der verwachtingen. Lisse zal alles in het werk stellen om revanche te ne men op Teylingen voor de 21-nederlaag in Sassenheim en heeft o.i. een goede kans om hierin te slagen. Geel Wit zal in Haarlem grooten tegenstand ondervinden van G.V.O., dat in Krommenie met 20 zegevierde, maar nu zeer groote moeite zal hebben om deze zege te bevestigen. Blauw Zwart zal zijn positie kunnen verbeteren door een zege op V.V.E., terwijl Vitesse tegen A.D.O. niet kansloos is. Voor de tweede klassers van afdeeling I vraagt opnieuw een interessant programma de aandacht, waarby natuurlijk vooral de verrich tingen van de leiders de aandacht trekken. E.D.O. krygt in Amsterdam een zwaren strijd te voeren tegen Zeeburgia, dat de Haarlem mers wel een gelijk spel kan afdwingen, waar door de spanning nog zou toenemen, daar Vriendenschaar o.i. in Culemborg de punten kan veroveren op Bloemendaal. A.F.C. is in Utrecht de gast van U.V.V., dat wel van onge veer geiyke kracht zal blijken te zijn, als de Am sterdammers, zoodat men hier een spannen den strijd met vrijwel geiyke kansen kan verwach ten, 't Gooi heeft de beste papieren in handen tegen Kinheim, dat in Hilversum vrij zeker een nieuwe nederlaag tegemoet gaat, terwijl Alc- maria Victrix het in Utrecht hard te verant woorden zal krijgen tegen D.O.S., dat echter de punten toch wel zal moeten afstaan. In de tweede klasse B trekt de leidende club, het Utrechtsche Velox naar Amsterdam om den strijd aan te binden tegen O.V.V.O., dat een zeer moeilijke taak krijgt. We vermoeden, dat de roodbroeken niet opgewassen zijn tegen de Geel-zwarten, die er wel voor zullen zorgen.dat de punten mee naar Utrecht gaan. O.S.V. is in Oostzaan zeker in staat om Hilversum een punt te ontnemen en hetzelfde geldt voor W.F.C., dat Z.V.V. ontvangt. B.F.C. moet in Bussum zijn krachten meten tegen Hercules, dat hier wederom niet veel kans op succes heeft, terwyi Spartaan het o.i. niet tegen West Frisia zal kunnen bolwerken. Plotseling klonk er guitaarmuziek en een vrouwestern zong een treurig liedje er by. Aandachtig luisterden ze toe. Daar verscheen in den lichtkring van een lantaarn een ar moedig gekleede vrouw met eenige kinde ren achter haar aanloopend. Ze zong een weemoedig liedje, waarby zij zichzelf 0$ een guitaar begeleidde. Hermann was doods bleek geworden. Langzaam stond hy op en en Wiet volg den hem. Daarna liep hy op de vrouw toe die eensklaps opkeek en een kreet slaakte. De kinderen begonnen eensklaps te schreien. Hermann nam de vrouw by de hand en samen liepen ze op een portiek toe, waar de vrouw, die inmiddels ook was gaan schreien, even ging zitten. Piet en Wiet be grepen er niets van. Spoedig werd hun alles duideUjk. Her mann vertelde dat hy op den laten avond niemand anders dan zyn vrouw en kin deren had teruggevonden. Dat was een vreugde en wat hadden ze elkaar een massa te vertellen. Tientallen jaren geleden, was de oude Mon tague een vriend geweest van Sir Randolph Windush, een edelman, die teruggetrokken op een oud kasteel in Yorkshire leefde. Sir Randolph had het gekocht, toen hij zich in West-Indië rijk gewerkt had. Z'n studeerkamer had hy zelf ingericht en het was daar, dat hij het grootste gedeelte van den dag en ook van den nacht doorbracht. Het was een vreemd vertrek, waarin, behalve enkele groote, waarde volle schilderijen, allerhande dingen hingen en stonden, die hij uit Indië had meegebracht. Verder hingen er zwaarden, schilden, speren en helmen uit de middeleeuwen. De bewoner van dit vertrek noemde het z'n studeerkamer, maar boeken waren er zoo goed als niet te vinden. De kamer had slechts één deur en één venster en dat was nog van ijzeren tralies voorzien, zoo dat het onmogelijk was, de kamer anders dan door de deur binnen te komen. Zoo'n kamer was juist iets voor Sir Randolph, die met het idéé fixe rondliep, dat iedereen met wien hij in aanraking kwam, op z'n geld loerde. Z'n eenige vriend was Montague, op wien hij trotsch was, want van hem was hij overtuigd, dat z'n vriendschap oprecht en onbaatzuchtig was. Montague woonde met z'n vrouw en hun eenigen zoon in een gebouw, dat ofschoon ge scheiden van het kasteel, er toch in werkelijk heid by behoorde. De zoon studeerde aan 't gymnasium. De jon gen had veel aanleg voor de studie, en z'n ouders droomden voor hem van een groote toe komst. De jongen wilde rechter worden. Men besloot dus hem na z'n eindexamen naar de universiteit te zenden, waar hij z'n rechtskun dige studies kon voltooien. Een jaar echter, voordat het zoover kwam, viel de groote slag. De bank, waar Montagus z'n geld had staan, failleerde. Hij verzweeg dit voor z'n vrouw, omdat hij vreesde voor haar ge zondheid, die toch al wankel was. Ook z'n vriend Sir Randolph Windush wilde hij geen deelgenoot van z'n zorgen maken. Hij vreesde, en niet ten onrechte, dat deze hem tenslotte minder als een waar vriend dan als een klap- looper zou beschouwen. Had Sir Randolph het er niet herhaaldeiyk over, dat hun verhouding juist zoo goed was, omdat door geen van beiden zelfs niet het geringste financieel voordeel ge noten werd? Het gelukte Montague nu door hard werken voldoende bij elkaar te krijgen om z'n zoon. althans voor 't eerste jaar, de zoo vurig ver langde opvoeding te geven! Juist vóór dien tijd echter stierf z'n vrouw en van toen af leefde hy alleen voor z'n zoon. Twee dagen vóórdat de jongeling naar Cam bridge zou vertrekken, kwam de vertrouwde be diende van Sir Randolph bij Montague binnen geloopen met de ontstellende tijding, dat z'n meester dood in z'n studeervertrek was gevon den, met een schotwond recht door het hoofd. Onmiddellijk snelde Montague naar 't kasteel, waar de politie al bezig was een onderzoek in te stellen. Midden in de kamer lag het slacht offer, lang uitgestrekt, met een revolver in z'n hand. Als wezenloos staarde Montague naar het lijk en hij was zóó van streek, dat hij de eerste tien minuten niet in staat was te spreken. Veel was er trouwens niet te vertellen. Sir Windush had zoo goed als geen kennissen en van vyanden had Montague nooit iets gemerkt of gehoord. Toch moest iemand hem hebben neergeschoten, want uit het onderzoek der po litie was komen vast te staan, dat het Sbhot van een grooten afstand was gelost. Tevens werd vastgesteld, dat de deur aan den binnen kant met den sleutel die nog in 't slót stak, was afgesloten. De bedienden hadden de deur moeten open breken, terwyi het van ijzeren staven voorziene venster geen enkel spoor van geweld vertoonde en onwrikbaar vast zat. Het onderzoek leidde tot niets positiefs. De moorde naar, noch eenig spoor van hem, werd ge vonden. Den dag na de begrafenis van Sir Randolph werd het testament voorgelezen, waaruit bleek, dat hy de helft van z'n vermogen had nagelaten aan de kinderen van de eenige vrouw die hij ooit had liefgehad, doch die met een ander was getrouwd; de andere helft aan z'n eenigen en besten vriend Jermijn Montague. Een week later ging het kasteel door onbekende oorzaak in vlammen op. Ofschoon Montague nu geheel van zorgen vry was en z'n zoon een flinke opvoeding kon geven, kwam hy den schok, veroorzaakt door den dood van z'n vriend, nooit te boven, in kor ten tyd was hij een oud man geworden, die teruggetrokken leefde in 't oude gebouw naast het kasteel, dat door den brand gespaard was gebleven. Toen z'n zoon Baldwin z'n studies voltooid had, duurde het niet lang, of hy werd rechter van instructie in 't graafschap Dorsetshire. Op geregelde tijden kwam hy bij z'n vader op be zoek en bleef dan soms een of twee dagen over. Op zekeren dag deelde hij z'n vader stralend van vreugde mede, dat hij verloofd was. De oude heer bleek niet minder verheugd dan Baldwin. Tydens het onderhoud dat nu volgde haalde deze laatste een klein doosje te voor schijn en haalde daaruit twee gouden oorringen, waaraan twee prachtige zwarte parels hingen. Op het gezicht daarvan, werd Jermijn Mon tague doodsbleek. Hij had de parels herkend; ze hadden aan Sir Randolph Windush toebe hoord. Een paar weken vóór diens gewelddadi- gen dood, had deze hem een snoer'van vyftig zeldzame zwarte parels laten zien, die Montague door de eigenaardige fonkeling, uit duizend an dere onmiddellijk zou hebben herkend. „Maar Baldwin," riep Montague, „die zeld zame parels moeten je een vermogen gekost hebben!" „Daarover had ik u juist willen spreken, va der," antwoordde de jonge man. „Ik heb die parels niet gekocht, maar gevonden. -Zooals u weet, trok me reeds als jongen alles sterk aan, wat naar criminologie zweemde. Toen Sir Randolph was vermoord, trok ik, zonder er iemand over te spreken, op onderzoek uit en vond in een verborgen gang, die op het kasteel doodliep, drie van deze zwarte parels. Ik stak ze in m'n zak, omdat ik toen de waarde er van nog niet kende Pas veel later hoorde ik dat, maar, jammer ge noeg, heb ik een parel verloren. Wat dunkt u, kan ik deze twee aan Alice als bruidsgeschenk geven? Er hoort .eigenlyk nog een hanger met een zwarte parel bij, maar daar is helaas niets aan te doen. Nergens kan ik zoo'n exemplaar er bij krijgen." Zwijgend had de oude Jermyn naar het re laas van z'n zoon geluisterd, en toen deze dit geëindigd had, sprak hy min of meer opgelucht: „Maak je daarover maar geen zorg, m'n jon gen; ik zal er voor zorgen, dat je nog precies zoo'n derde exemplaar krijgt." Nauwelijks had Baldwin zich in z'n slaap kamer teruggetrokken of Montague was opge staan en zacht naar den zolder geloopen, waar hy uit een verborgen hoek onder de dakpannen een ebbenhouten doosje te voorschijn haalde. Juist omklemden z'n handen het doosje, toen eensklaps achter hem het licht van een elec- trische zaklantaarn hem bescheen en de stem van z'n zoon, die nu hard en scherp klonk, riep: „Dus toch! Een moordenaar en een dief!" Montague beefde over z'n heele lichaam en z'n j ~«e)nrtt> groote verschrik- -LVc; ivu-1 re- te oogen keken 1 angstig naar z'n pdJ'ClS zoon, naar z'n Baldwin, voor wiens geluk hij leefde. „Neem die doos mee naar beneden, daar zul len we verder praten," beval Baldwin. En lang zaam, met de doos onder z'n arm, was hy z'n zoon gevolgd naar het stille vertrek, waar ze een kwartier geleden, nog zoo gelukkig by el kaar hadden gezeten. „Ik wist, dat die parels tot de oplossing van den moord zouden kunnen leiden," begon Bald win. „Sir Randolph, wiens eigendom ze waren, liet ze me eens zien. Hy bewaarde ze zorgvuldig in z'n studeervertrek, maar de moordenaar schijnt door de haast, het snoer gebroken te hebben, waardoor eenige vielen. En de moorde naar van Sir Randolph bent u, vader!" Jermyn Montague maakte een afwerende be weging en beefde over al z'n leden. Hy zat niet meer voor z'n zoon, maar voor den rechter commissaris, die eindelijk de oplossing van een moord gevonden heeft. Gedurende eenigen tyd hoorde men slechts de stootende, hijgende ademhaling van den ouden man. Eindelijk vertelde hy, met afge broken zinnen, hoe de zaak ach had toege dragen. „Ik ben, wél een dief, maar geen moordenaar, Baldwin. Ik zat toen in groote zorgen en zag geen kans je die opvoeding te geven, die ik voor je bestemd had. Ik had die geheime gang ont dekt, welke in het studeervertrek van m'n vriend uitkwam. Daarvoor moest men een speciaal me chanisme in werking stellen en dan schoof een groot paneel, waarop een schildery hing, ter zyde. Niemand wist af van het bestaan van die gang, ook Sir Randolph niet. Ik had haar toe vallig ontdekt, toen ik eens in den tuin bezig was. Op een avond, toen ik meende dat myn vriend sliep, sloop ik door de geheime gang naar z'n studeervertrek om me van die parels meester te maken. Hij bleek nog niet naar bed te zyn en lag in z'n leunstoel te slapen. Alleen een kleine bureau-lamp verspreidde een beetje licht. Juist toen ik op 't punt stond met de parels té vertrekken, werd Sir Randolph wakker. Hij zag iemand, maar in 't half duister, herkende hy me niet. Hij schoot, maar net bijtijds was ik door de opening verdwenen en had deze met één beweging achter me gesloten „Zegt u maar ronduit, dat u hem eerst neer schoot," onderbrak Baldwin z'n vader, en er klonk diepe verachting in z'n stem. „Neen. Geloof me, jongen. Ik heb het niet gedaan, want ik had zelfs geen wapen by me. Toen ik voor 't lijk van m'n vriend stond, be greep ik zelfs niets van de toedracht. Die ont dekte ik eerst den volgenden dag, toen ik even alleen in 't vertrek was. Een der bronzen schil den aan den wand, vlak boven de plek, waar ik gestaan had, vertoonde onderaan een kleine deuk. Sir Randolph had iets te hoog gemikt en de kogel was via dat schild teruggesprongen en had hem zelf gedood." „Werkelijk, heel aardig gevonden," antwoord de Baldwin. Hij stond op. „U kunt die doos hou den en er mee doen wat u wilt." .Baldwin!" riep de oude man, als in wan hoop. „Geloof je vader toch!" „Ik heb geen vader meer." Toen verliet de zoon het vertrek. Hy nam z'n ontslag als rechter-commissaris en vertrok naar Britsch Indië. Niemand heeft ooit iets meer van hem ge hoord. De oude Montague begroef de zwarte parels in het bosch, maar nam het geheim van de plek mee in 't graf. Heel kort daarna vond men hem 's morgens dood op bed; een hartverlamming maakte een einde aan zijn droevig leven. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestr.: Broche, Reintjes, Lakenkooperstr. 12; hond, v. d. Berg, Preangerstr. 16; hond, Zonne veld, A'damsche Vaart 126; alpinomuts, Ottolino, Kedoestr. 41; portemonnaie, Postkantoor, Haar lem; heerenrijwiel, v. d. Heyde, Beukenstr. 33; tasch, v. d. Hout, Paul Krugerstr. 22; tasch Overbeek, N. Gracht 15; tasch, Steeman, v. d Hulststraat 15; vest Honkoop, Spaamrykstr. 41i zaag, Westerhoven, Raamsteeg 18rd. door Charles Ga. vice 61 „Ik zie niet in, welk nut het heeft, dit on derhoud te verlengen," zei hij. „Ik heb je gezegd, dat ik de waarheid weet, dat ik van plan ben, dit zoogenaamde huwelijk te laten annuleeren. Niets, dat je zou kunnen zeggen, kan me van besluit doen veranderen. Ik ga regelrecht naar myn advocaat om hem de zaak in handen te geven, en ik twyfel er niet aan, of hy zal mij weten te beschermen voor een avonturierster. Als je zoo slim bent als waarvoor ik je houd, dan zul je zoo gauw mogeiyk maken dat je weg komt, vóór heel Engeland weergalmt van het vernederend ver- haai van je bedrog. Ik wil je niet op de eerste plaats gestraft zien; ik wil alleen, dat je uit myn gezichtskring verdwijnt; ik wil voelen, dat ik geen kans loop, je nog ooit te ontmoeten." zy glimlachte mat. „Het spyt me," zei ze; „maar ik ben toch niet van plan, Engeland of zelfs Londen te verlaten. Als ik door jou te trouwen een misdaad begaan '-•eb, wil 'ik daar graag voor boetes, Je hebt me eten avonturierster ge noemd. Terence ik vraag u exuus, Lord Castleford maar dót ben ik in elk geval niet; ik ben de wettige dochter van den graaf van Mersia, en je gelyke!" Terence liet een uitroep van ongeduld en toornige onverschilligheid hooren. „Je gelooft me misschien niet. Ik heb de bewyzen by me." Ze legde de papieren op tafel. „Daar geef ik niets om," zei hy strak. „Je hebt Irene's naam aangenomen, je hebt je voor haar uitgegeven, toen je met my trouwde. Je hebt haar uit haar tehuis verdreven, en jezelf aan de wereld opgedrongen als Irene." „Ik heb haar niet verdreven," zei Madge. „Ze ging uit eigen beweging; ze heeft me zelf gevraagd, haar te laten gaan. En zy had ge- ïyk!" Haar oogen flikkerden. „Het was ook wel het minste, wat ze kon doen, want onschuldig als je wilt was zij het, die myn plaats had ingenomen, die zich aan de wereld had opgedrongen als de wettige dochter van mijn vader. Jy denkt nu, dat ik je een groot onrecht heb aangedaan? Ben ik niet mijn leven lang beroofd gebleven van liefde van myn vader, van vrienden, van een tehuis zelfs?" „Ik heb geen lust, naar je te luisteren," stamelde hy. „En toch vind ik, dat je dat nog een paar minuten langer moet doen," zei ze. „Ik had er een voorgevoel van, dat je de waarheid te weten zoudt komen, en ik zwoer mezelf dat, als dat gebeuren mocht, ik geen enkel woord tegen je zou zeggen, dat onwaar was. Tusschen ons beiden zal niets dan de waar heid zyn, en ik zal mijn hart voor je open leggen om er op te trappen, als je wilt." Haar stem trilde van teederheid en deemoed en Terence wierp nu en dan een zydelingschen blik op haar, terwyl hij met groote stappen het vertrek op en neer liep. „In je hart denk je, dat myn grootste misdaad hierin bestond, dat ik je beroofde van Irene's liefde. Je vergist je. DóAraan ben ik in elk geval onschuldig. Zy heeft nooit van je gehouden." „Je hebt gehoord van haar verloving met Redmayne," zei hy. „Daarom zeg je dat. Je speelt fyn, dat moet gezegd worden." „Neen, ik wist daar niets van," zei ze. „Maar het verrast me niet; want om jou heeft zy nooit iets gegeven. Ik had dat al gemerkt, tóen ik nog pas in Carlton House Terrace was. Je zegt, dat je ons huweiyk zult laten annuleeren. Dat is niet meer dan je goed recht. Ik zal je geen enkele moeilijkheid in den weg leggen; ik zal je er zelfs by helpen; ik zal een volledige bekentenis afleggen en ik zal de schande en de vernedering dragen zonder één klacht de straf ook, als dat ei van komt. Ik zei daarstraks, dat ik niet weg zou gaan, dat ik mijn rechten als de dochter van Lord Mersia zou handhaven; maar ik wil zelfs dat opgeven, Terence. En ik zal heengaan en mezelf ergens verstoppen en begraven, want ik geef nergens meer om en het iaat me onverschillig wat er van my wordt, als ik jouw liefde moet missen." ineengekrampte handen, haar hoofd or> de borst gezonken; en toen Terence naar haar keek, naar het beeldmooie gezicht, dat hy nu voor het eerst bedroefd en deemoedig zag, voelde hij zijn koude woede en zyn diepen afkeer wegsmelten als sneeuw voor de ver warmende zonnestralen. „Ik zal nu gaan," zei ze. „Misschien zie ik je nooit meer terug. Wil je niet probeeren te zeggen: ik vergeef je?" Ze deed een paar onzekere stappen naar hem toe, liet zich plotseling voor hem op de knieën zakken en bedekte haar gezicht met de handen. Terence werd krytwit; hy aar zelde een oogenblik, als een man, die zich aan den rand van een afgrond weet te staan, en het bloed steeg naar zyn wangen; hij uitte een gesmoorden kreet, boog zich over haar heen en greep haar handen. Met esn uitdrukking van onuitsprekelijke liefde, van doorbrekende vreugde en hoop keek ze naar hem op door haar tranen heen. Hy rukte haar naar zich toe en zij liet zich tegen zyn hart zinken, dat bonsde of het springen zou; zyn gedachten wervelden wild dooreen. Hij wist nauwelijks nog wat wat hij deed, wist niets meer, behalve dat deze mooie vrouw alles op het spel had gezet voor zijn liefde, en dat hij haar in zyn armen had. „Ja, het is het beste, dat je maar alleen naar het station gaat, liefste!' zei hy, een half uur later. „Ik weet nog niet precies, wat me te doen staat, ik kan zelfs niet helder issfen." Hy lachte fa yerwarripg ga kuste. haar. „Maar jy bent knap genoeg voor ons beiden en ik laat alle plannen aan jou over. In elk geval gaat het niet aan, samen te ver trekken tot tot iedereen weet, dat we man en vrouw zyn, en alles officieel is." Ze lachte, een zorgeloos, overmoedig lachje, terwyl zij haar hoed opzette. Hy bleef haar op de stoep staan nakijken, toen ze in de taxi stapte en ze wierp hem een kushand toe met een paar spitse vinger toppen. Ze zei den chauffeur, naar Charing Cross te rijden. De auto zette zich in bewe ging en ze liet zich achterover in haar hoekje vallen, half lachend, half huilend. Ze had overwonnen! Terence was de hare! Plotseling hield de auto stil, en ze keek op, in de veronderstelling, dat ze al bij Charing Cross waren; maar ze stonden stil in een van de rustige straten. Een man kwam naar de taxi toe, met den hoed in de hand, alsof hij haar wilde begroeten. Ze keek hem verstrooid aan en zag hem met den chauf feur praten; toen opende hy het portier en stapte In. Ze uitte een kreet van verbazing en schrik want het was Stephanota! Maar het gezoem van den motor overstemde haar zwakken uitroep en Stephanota greep haar by den arm en, terwijl hij zich over haar heen boog met een sardonischen glimlach in zyn oogen, zei hy: Schreeuw nog eens, en het is je laatste geluid! Ik heb op je gewacht en naar je uitgezien steeds maar gewacht en gewacht, de hemel weet hoevegl maanden! En nu heb i& jp gevonden en eindelijk heb ik je in myn.. macht. O, je kunt volstrekt niets tegen me beginnen, dat verzeker ik je; en ik spreek altijd de waarheid!" Radeloos van angst week ze zoo ver mo gelijk achteruit, niet by machte, eenig geluid te geven. Hij rukte een zakdoek uit zijn zak en drukte dien tegen haar mond; de wee- zoete reuk van chloroform drong in haar neus gaten en met een krampachtige beweging zonk ze bewusteloos achterover. HOOFDSTUK XXXVII Zulk een groote en waarachtige liefde als die van Irene kon zich veroorloven, geduldig te zijn; maar de dagen van Redmavne's af wezigheid kropen toch langzaam voorby. Geheel haar leven was voor haar veranderd, en ofschoon haar verloofde op reis was, en wel om een droevige reden, voelde ze zich toch gelukkig, in het vooruitzicht van nog grooter geluk. Haar huisgenooten op de kweekerij moesten die verandering in haar wel opmerken; maar niemand behalve Lily maakte er opmerkingen over of stelde vragen. „Er is een heel andere klank in je stem en in je manier van lachen, Margaret," zei het kind, terwijl ze Irene hielp by het plukken van bloemen in een van de kassen. ,Dat is nu al een paar dagen zoo. Hoe komt dat? Heb je goed nieuws gehad?'" Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9