Muiterij onder Italiaansche inlandsche troepen? Mgr. Legge tot een geldboete veroordeeld Huiszoeking bij Mgr. Preysing Amerika en de sancties Het nieuws van heden GORAHAI HEROVERD DOOR DE ABESSINIËRS? KROON-BEHANGSELS DR. TH. LEGGE KRIJGT 5 JAAR TUCHTHUIS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 24 NOVEMBER 1935 I mm I LLITIvUl Sim W W I I III m Per lossen regel 50 ct„ BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN 1 De burgemeester van Bamley, Joseph Jones, doet officieel mededeeling van het referendum onder de Engélsche mijnwerkers. Zooals men weet, sprak zich ruim 90 pCt. der arbeiders uit voor een actie tot loonsverhooging door staking Voor het keizerlijk paleis te Addis Abeba zijn oorlogstropeeën tentoongesteld Weer een divisie Zwart- hemden naar Afrika De kroonprins niet dood Het 53ste legerbericht 15000 Mark voor arme kerken Een geschenk van Hitier Het noodweer in Italië Talrijke slachtoffers; de Etna begint te rommelen Britsch vliegtuig in een moeras Inzittenden ongedeerd De staatspresident van Letland heeft te Riga een vrijheidsbeeld ingewijd, het geen met groote plechtigheden gepaard ging [et Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Alléén GROOTE HOUTSTRAAT 179 Het paleis van den Bisschop door zocht en vele documenten in beslag genomen Mgr. Banasch in arrest BERLIJN, 23 Nov. (Reu ter.) De politie heeft de admi nistratie en de bureaux in het paleis van den Bisschop van Berlijn, Graf von Preysing, doorzocht en groote hoeveel heden documenten in beslag genomen. Mgr. Banasch, het hoofd van het bureau van den Bis schop van Berlijn, is in voor- loopige hechtenis genomen. Reuter meldt uit particulie re bron, dat het optreden der politie niet in verband staat met de actie tegen de leden der katholieke geestelijkheid wegens de beweerde schen dingen der deviezenbepalin- gen. RIJKSMINISTER RUST GEOPEREERD DE MMER-GASFORNUIZEN Italiaansche ambassadeur te Washington bespreekt den toestand met Cordell Huil Amerika handhaaft zijn politiek De vicaris-generaal dr. Soppa is tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld De motiveering van het vonnis Amerikanen te Padua gemolesteerd Straten in Rome krijgen andere namen De president aan het woord Commentaar van het D.N.B. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Koopjes halen We willen graag koopjes halen! Men moet eens zien met welk een verwoed heid de nette dames, die o zoo bang zijn voor een onheusche bejegening als 't ware losstormen en zich verdrin gen om een verkooptafel in een wa renhuis bij een of anderen uitverkoop. Er wordt in de rij gewacht voor een winkel waar een algeheele uitverkoov plaats heeft. Op die zucht om koop jes te halen hebben maar al te veel beunhazen gespeculeerd zoodat wet telijke regeling noodig was. Maar nog laait die zucht op bij z g. veilingen. Bij een tapijtenveiling vanwege de Bank van Leening te Amsterdam bracht een, door vaklieden op f 1700 ge taxeerde partij f 6800 op. Zoo was het op koopjes beluste publiek graag er naar. Er worden ook kunstmatige re lingen gehouden. In zoó'n veiling zit een enerveerend element. Het publiek wil o zoo graag koopjes halen maar ondervindt vaak te laat tot eigen scha en schand dat goedkoop duurkoop is. De kruiser „Helli" naar Athene vertrokken Korte berichten uaari pucrur POMRANT mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent DOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NEUWE HARRAR, 23 Nov. (Reuter). Hier loopt een uit inlandsche bron stammend gerucht, dat de inland sche Italiaansche troepen nabij Gorahai aan het muiten zijn gesla gen, omdat zij ontevreden zijn al- tijd in de eerste linie te voorden ge bruikt. Zij zouden de blanke troe pen hebben aangevallen en hiervan dertig hebben gedood. Dit zou de reden zijn, waarom de Italianen niet naar Daggaboer konden op rukken. Echter moet dit bericht wel onder sterk voorbehoud worden aanvaard. Een later Reuter-bericht meldt: Het gerucht over muiterij van tot de Italianen behoorende inlandsche troepen wordt gesteund door een betrouwbare buitenlandsche bron. Volgens een niet-officieel bericht zouden de Abessiniërs Gorahai hebben heroverd. Telefonische berichten uit Daggaboer meld den van tevoren, dat de Abessiniërs, in geest drift ontstoken door de aanmoedigende woor den van hun Keizer, optrekken in Zuidelijke richting en Gabredarre naderen, 16 mijl ten Noorden van Gorahai. Volgens de schaarsche Abessinische berich ten van het front, schijnt het, dat de Italianen gelegen zijn op 60 K.M. ten Zuiden van Dag gaboer, hetzij om zich te verzamelen alvorens tot den aanval over te gaan, hetzij dat hun optocht vertraagd wordt door regenbuien, het zij dat zij eerst willen afrekenen met Ras Desta, die 50.000 Aroussis concentreert en zich gereed maakt om de Italianen in de Weste lijke flank aan te vallen. Het is echter mogelijk, dat Ras Desta op het tweede Italiaansche leger stuit in het dal van den Webbe Shebeli. Men vermoedt hier, dat de vertraging, die de Italianen ondervinden, ertoe zal bijdragen om het moreel van de Abessiniërs te verhoogen, die een oogenblik verontrust zijn geweest door den snellen optocht der Italianen in de provincie Ogaden. Reuter meldt nog uit Addis Abeba: Van het Noordelijk front wordt gemeld dat daar een Italiaansche afdeeling onder leiding van een kapitein door desjatsj Darres geheel is verpletterd en dat de kapitein is gedood. De Italianen zouden daarbij eenige honderden doo- den en gewonden verloren hebben. De overval zou zijn geschied ten noorden van Makalé, rij het plaatsje Kollelé. Aan den Abessinischen gezondheidsdienst wordt thans veel meer aandacht besteed. Ge motoriseerde sanitaire afdeelingen zijn zoowel naar het Zuidelijk als naar het Noordelijk front gezonden. Verscheidene artsen zijn vandaag naar Harrar, Djidjiga en Firamerra vertrok ken. In deze steden zouden naar hier verluidt onder Europeesche leiding lazaretten worden ingericht. Het gerucht, dat de kroonprins dood is, wordt te Addis Abeba officieel tegengesproken. De prins is volkomen gezond. Naar aanleiding van het bericht, dat hij bij een vliegongeluk gedood zou zijn, merkt men op, dat de prins sedert zijn komst uit Dessie niet gevlogen heeft. Voor het keizerlijk paleis te Addis Abeba zijn de oorlogs-tropeeën tentoongesteld. Deze bestaan uit zes mitrailleurs, welke uit Italiaansche tanks in Ogaden zijn gehaald, gra naten en pistolen. Deze geringe buit heeft evenwel een groot moreel effect. Naar vernomen wordt is in Nederland voor 10.000 pond sterling mitrailleurs besteld. ASMARA, 23 Nov. (Reuter). Men schat, dat van de 30.000 Italiaansche werklieden, die naar Eritrea zijn gegaan, ongeveer 10.000 besloten hebben na afloop van hun contracten van 3 of 6 maanden, naar Italië terug te keeren. Om de overigen tot blijven aan te sporen, hebben de Italianen besloten hen te doen deel nemen aan de premies, die beschikbaar zijn gesteld voor de aannemers, indien zij hun taak binnen den bij contract vastgestelden termijn voltooien. De Hertog van Pistola heeft het commando op zich genomen van de divisie „23 Maart," ter vervanging van generaal Bastico, die gene raal wordt van een legercorps. ASMARA, 23 Nov. (Reuter). Het schijnt, dal de troepen van Dedjasmatsj Gheremedhln zware verliezen hebben geleden in een poging de Takkaze over te steken, en het door do Ita lianen bezette gebied binnen te dringen. NAPELS, 23 Nov. (Reuter). De Prinses van Piemont heeft aan de divisie Zwarthemden „Tevere," die vanavond naar Italiaansch So- maliland vertrekt, een gewijden Romeinschen standaard overhandigd. De plechtigheid ge schiedde voor het koninklijk paleis, in aanwe zigheid van de autoriteiten en een enorme geestdriftige menigte. ROME, 23 Nov. Het 53ste legerbericht, ge seind door generaal De Bono, luidt: „Het tweede legercorps en groepen Eritret sche inboorlingen hebben de Abessinische sol daten teruggedrongen over de Takkaze. De be volking van Tigre, komende uit het door ons gereorganiseerde gebied, vult onze garnizoenen aan. Aan het Somalifront heeft te Gorahei het stamhoofd Hussen Haile zich met al zijn onderhoofden en met vele notabelen uit Oga den aangemeld om de onderwerping van zyn stam aan te bieden, waarbij hij vergunning vroeg om met 2500 gewapende mannen aan de operatie tegen de regeering te Addis Abeba te mogen deelnemen. Ook gewapende stamhoof den uit Makahil, Rer Elmi en Sekal au HaS- san hebben hun onderwerping aangeboden SI1 hun gewapende mannen ter beschikking van onze autoriteiten gesteld. Het stamhoofd Abd el Kerim Mohammed, zoon van den Mullah heeft te Gabre Darre een accoord met onze autori teiten gesloten voor de reorganisatie van zijn stam. Door al deze onderwerpingen ondersteunt geheel Midden, en Zuid-Ogaden de Italiaan sche actie. Zooals altijd zijn onze vliegtuigen zeer actief in alle sectors." Voor de zes kerken in oberland, die op 27 Juni van dit jaar ten gevolge van een aard beving zwaar beschadigd werden, heeft Adolf Hitler een bedrag van 15.000 Mark ter beschik king gesteld, nadat het kerkbestuur van de Katholieke Parochie Buchau den Führer rap port had uitgebracht over de toegebrachte schade, die de arme parochies zonder steun niet konden laten herstellen. Rome, 23 Nov. (Reuter). Bij de overstroo mingen in de provincie Calabrië en Reggio zijn 40 a 70 personen verdronken. De storm, welke ernstige schade aanrichtte, heeft vannacht de districten Catanzao en Mes sina geteisterd. Bruggen zijn vernield en vele districten zijn geïsoleerd, vele villa's staan on der water. De rails van vele spoorwegen zijn verwoest of bedolven onder aardstortingen. Na den storm woei een warme wind uit de richting van den Etna. Zeelieden, die te Mes sina aankwamen, verklaarden van den top van den berg vurige tongen te hebben zien op stijgen en een onderaardsch gerommel te heb ben gehoord. KAMPALA (Oeganda), 23 Nov. (Reuter). Het Hjnvliegtuig van de Imperial Airways „City of Jodhpur", dat op weg was van Joeba naar Entebbe, heeft nabij Entebbe een nood landing moeten maken, waarbij het in een moeras terecht kwam. Van de inzittenden is, naar gemeld wordt, niemand gewond, terwijl ook de mail in veiligheid is gebracht. Het toestel, dat geen passagiers aan boord had, is echter beschadigd. Verwachting: Zwakke tot matigen Noor- delijke tot Noord-Westelijken wind, ge- deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer- slag. Zelfde temperatuur. |e Verdere vooruitzichten: geleidelijk zachter. iiiiiiiiillllllliiillliiiiiiiiiiiliiiiiiilillillliiiiiiiiiiiiliiiliniiiiiiiiiiiiiiiiiB OOK UW BEHANGER KAN U DE KROON COLLECTIES TOONEN TELEFOON 14269 BERLIJN, 23 Nov. Volgens een mededeeling van den directeur der chirurgische universi teitskliniek, prof. dr. Sauerbach, heeft Rijks minister Rust, die sedert eenige weken ziek is, opnieuw een operatie moeten ondergaan. De operatie verliep zonder moeilijkheden. De toestand van den minister is goed. Hij zal spoedig geheel genezen zijn. Goedgekeurd door de Gassticftting Verkrijgb. bij üw winkelier. Pr. reeds v.a 1 60 Imp. NrV. Teclin. Handelsbur. G. de Boer. A'dam WASHINGTON, 23 Nov. (A. N. P.) De Italiaansche ambassadeur te Washing ton heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Amer. staatssecretaris van Buitenl. Zaken, Cordell Hull, met wien hij den toestand heeft besproken, welke is ontstaan door de houding der Amerikaansche regeering t. a. v. den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië, welke situatie nog zou kunnen worden toegespitst, wanneer de regee ring in de volgende weken invloed zal gaan uitoefenen op de reeders en de exporteurs. Hoewel geen officieele verklaring is afgelegd over het gesprokene, is toch bekend gewerden, dat Huil geweigerd heeft de tot nu toe gevolg de politiek van de beperking van den uitvoer naar Italië prijs te geven. Zoowel de in de uitvoerverboden genoemde oorlogsmaterialen als de onlangs door Hul. met oorlogsmateriaal gelijk gestelde producten zul len volgens de meening van Hull en Roosevelt niet mogen worden uitgevoerd. Er bestaat in zooverre een verschil, dat de uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië on- BERLIJN, 23 Nov. (D. N. B.) In het deviezen-proces tegen den Bisschop van Meissen zijn heden de volgende vonnissen gewezen: Tegen den 53-jarigen Bisschop van Meissen, Mgr. Peter Legge een geldboete van 100.000 R.M., subs, drie maanden tuchthuisstraf. De in voorarrest doorgebrachte tijd wordt voor 40.000 R.M. in mindering ge bracht. Tegen zijn broeder, dr. Th. Leg ge, 5 jaren tuchthuisstraf met 5 ja ren eerverlies en 70.000 R.M. boete, subs. 35 dagen tuchthuis straf. Tegen den Vicaris-Generaal, dr. Soppa, 3 jaren tuchthuisstraf, 5 jaren eerverlies, en 70.000 R.M. boete, subs. 35 dagen tuchthuis straf. Acht maanden van den in voorarrest door- gebrachten tijd worden bij dr. Th. Legge en dr. Soppa in mindering gebracht. Bovendien eischte de rechtbank de intrek king van 95000 Nederlandsche gulden obliga ties van het Bisdom Meissen, dat voor dit be- wettig is, terwijl voor de andere artikelen de regeering den uitvoer naar Italië slechts af raadt en zekere pressie kan uitoefenen ter ver hindering van de verscheping. Te Padua zijn twee Amerikaansche echtparen die per auto een reis door Europa maken, las tig gevallen. Voor het hotel, waar zij hun intrek hadden genomen, werd een demonstratie gehouden. De auto werd ernstig beschadigd. Een Amerikaan sche wimpel werd er af gerukt en vernield. De carabinieri moesten ingrijpen om de me nigte te verspreiden. De Amerikanen zijn onder de bescherming der politie naar de Fransche grens gereisd. ROME, 23 Nov. (Reuter). Onder het op schrift „Verantwoordelijkheden" neemt de „Popoio d'Italia" een niet onderteekend arti kel op, waarin wordt geprotesteerd tegen de sancties door Engeland en Frankrijk. Er wordt op gewezen, dat Italië in Abessinië de rol van bevrijder speelt en besluit: „Italië is een vredes-kolonne voor het even wicht in de samenwerking in Europa. Men kan een jonge natie van 44 millioen in woners niet vernietigen of over het hoofd zien. Italië zal het doorslaand overwicht hebben, ook in de toekomst. Men kan geen wreede onrecht vaardigheid voegen bij de ondankbaarheid van Versailles, zonder de toekomstige samenwerking in Europa te vernielen. De politiek kan niet gemaakt worden in een dag, door methodes, welke door de geschiede nis veroordeeld zullen worden. De onrechtvaardigheid tegen eerlijke en edel moedige naties hebben langdurige en ernstige gevolgen. Dit moet men zich herinneren, heden en morgen op het uur der vergelding." De straten te Rome zullen niet meer den naam van steden in sanctielanden mogen dra gen. De Brusselstraat en de Luikstraat kregen reeds andere namen. De Hertog van Piemont, die in Italië de mo de aangeeft, heeft besloten uitsluitend nog costumes te dragen van Italiaansche stoffen gemaakt. drag van de boeten, waartoe Mgr. Legge en dr. Soppa zijn veroordeeld, mede aansprakelijk zal zijn. De 25-jarige Auguste Klein, uit Paderborn, werd wegens begunstiging tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, welke straf ech ter door den in voorarrest doorgebrachten tijd reeds uitgeboet geacht wordt. De voorzitter van het gerechtshof heeft het vonnis tegen den bisschop van Meissen, Peter Legge, c.s. breedvoerig gemotiveerd. Hij zeide o.m., dat in den loop van den tijd dr. Theodor Legge en dr. Hovius het er over eens zijn ge worden in welken vorm men in het buitenland obligaties zou opkoopen. Ook de beschuldigde bisschop is van deze aankoopen op de hoogte gesteld in gesprekken, welke hij heeft gehad met den vicaris-generaal. Van einde Januari tot April zijn overschrijvingen gedaan tot een bedrag van 180.000 R.M. en. zooals verder be wezen is, zijn deze gelden tot een bedrag van 140.000 R.M. van Muenster uit naar Holland overgebracht, waar voor dit geld obligaties zijn gekocht. De gelden waren reeds voor 9 April 1934 in het buitenland. Wat de schuld van den bisschop betreft zeide de voorzitter: „De bisschop was bij de aanvaarding van zijn functie op de hoogte vaD den slechten financieelen toestand van het bisdom Meissen. Dit geeft dr. Peter Legge toe en wordt ook van andere zijde bevestigd. De persoonlijke indruk van het gerecht is, dat hij tot zijn benoeming tot bisschop van Meissen zijn voornaamste kracht heeft gericht op de zielzorg. Hij heeft zich dan evenwel, zij het noodge dwongen, ook bezig gehouden met de finaxi- cieele zaken. In het bijzonder heeft hij zich de acte laten voorleggen over de Hollandsche leening, teneinde zich daarvan op de hoogte te kunnen stellen. Reeds in December 1934 trof hü een schik king voor de instelling van een fonds voor de verdere amortisatie dezer leening. Vervolgens besprak de voorzitter de vraag, waarom de bisschop den medebeschuldigde dr. Soppa heeft benoemd tot zijn vicaris-generaal, waarbij zich volgens spr. de vraag voordoet of deze benoeming in verband staat met de aflossing van de Hollandsche leening. Indien de bisschop in zijn slotwoord op bij zonder plechtige wijze heeft verklaard zich onschuldig te voelen en onschuldig te zijn volgt het gerechtshof hem hierin op geen en kele wijze. Ook bestaat overweging, dat hij zich meer heeft bezig gehouden met de din gen dan bij de bewijsvoering kon worden vast gesteld. Het schijnt onbegrijpelijk dat hij als kerkelijk leider van een diocees niet zou heb ben geweten van welke financieele kwesties sprake was. De bisschop heeft op zijn minst genomen op nalatige wijze gehandeld. Hij kan zich er niet op beroepen, dat hü de verantwoordelijkheid in financieele aangele genheden heeft overgedragen op zijn vicaris- generaal. De bisschop heeft zich des te meer van de aangelegenheid der leening op de hoogte moeten stellen, daar hij bekend was met het standpunt der deviezen-instantie te Dresden aangaande het amortisatde-plan en daar dit door een nieuw werd vervangen, had hij de deviezen- instantie op zijn minst dit nieuwe plan ter goedkeuring moeten voorleggen. Beklaagde Theodor Legge is reeds te Pader born gewaarschuwd voor dr. Hovius. Niette min wil hjj het gerecht doen voorkomen alsof hy omtrent dezen persoon niets heeft geweten. Den beschuldigden dr. Theodor Legge en Soppa worden de burgerlijke eererechten ont nomen, omdat zij zich in hun positie en als geestelijke aan volksverraad hebben schuldig gemaakt en tegen de vitale belangen van net Duitsche volk in hebben medegewerkt aan het naar het buitenland overbrengen van groote bedragen. Het D.N.B. meende aan het vonnis van de rechtbank het volgende hatelijke commentaar te moeten toevoegen: Door de veroordeeling tot een boete van 100.000 R.M. wordt de verklaring van zijn on schuld, welke de bisschop in de zitting van hedenmiddag met luider stemme aflegde, als valsche pathos ontmaskerd. Hij meende zeker door zijn theatraal optreden 't publiek van zijn onschuld te kunnen overtuigen. Het gerechtshof heeft gesproken. Zijn ob jectieve conclusies plaatsen de geloofwaardig heid van den bisschop, vooral zijn pathetisch slotwoord, in een helder licht. BISSCHOP VAN MEISSEN TOT GELDBOETE VAN 100.000 R.M. VEROORDEELD; zijn broe der Dr. Th. Legge kreeg vijf jaar tuchthuis straf; Dr. Soppa werd tot drie jaar tuchthuis straf veroordeeld. Muiterij onder de Italiaansche inlandsche troe pen? Abessiniërs zouden Gorahai hebben her overd. Nieuw kabinet in Bulgarije. Italiaansche ambassadeur te Washington con fereert met Hall over de maatregelen, die de V. S. tegen Italië neemt. Amerika handhaaft zijn politiek. Raad voor de Scheepvaart heeft een kapitein wegens dronkenschap voor den tijd van ruim een jaar geschorst. Handelsvorderingen op Italië geblokkeerd. In de bijeenkomst van den Vrijz. Dem. Bond heeft minister Slingenberg gesproken over de werkloosheid, de bestrijding door de regeering en over het Plan van den Arbeid. Te Utrecht is eij vergadering gehouden van de Alg. Ned. PI ui m vee teel t vereeni gi n g. C ROME, 23 November (A. N. P.) De Grieksche kruiser „Helli" is Zaterdagmiddag om 2 uur 10 van Brindisi naar Griekenland vertrokken met koning George aan boord. Het oorlogsschip werd geëscorteerd door twee Grieksche torpedojagers, zoomede door eenheden van de Italiaansche marine, die den koning zullen vergezellen tot de Grieksche territoriale wateren. Op last van den minister van buitenland sche Zaken zijn van af Zaterdag de „Daily Express" en de „Sunday Express" weder ln Duitschland toegelaten. 70 werklieden van de Clyde-werven, waar de „Queen Mary" wordt gebouwd zijn in -ta king gegaan, omdat twee van hen ontslagen waren. Ellsworth en Hollock Kenyon zijn voor de derde maal te New-York gestart voor Little America. Kort na het vertrek deelden zij mede,, dat de omstandigheden voor den tocht gunstig zijn. Etand op Zondag I uur v.m.: 75525 yorige stand: 757.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1