Autonomie in Noord-China Het nieuws van heden Dertien dooden Geheel Ogaden veroverd? De aankomst van Koning George De sancties tegen Italië 00ST-H0PEI ONAF HANKELIJK Mgr. Legge in vrijheid ZEVENTIG VISSCHERS IN LEVENSGEVAAR DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19663 Jin Joe Keng aanvaardt de diplomatieke en militaire machtsbevoegdheden Staat van beleg te Tientsin Scheiding van Nanking officieel toegegeven Washington ongerust DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Een afschuwelijk amok-drama in West-Lombok Het corps Santini bereidt een zuiveringsactie voor aan het Danakil-front De Bono reikt onder scheidingen uit Het Weeriiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui| illllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllllllllllli Graaf Ciano krijgt een zilveren medaille Uit- en thuisreis Burgemeester van Athene heet den koning namens het volk welkom Klokgelui en kanon gebulder Gaan dr. Soppa en dr. Th. Legge in hoog er beroep? Duff Cooper, de nieuwe Engelsche minister van Oorlog Een spoor van Kingsford Smith Inlander heeft een vliegtuig bran dend zien neerstorten Ongerustheid over het lot van Ellsworth Rome beschouwt uitvoerverbod van petroleum als een vijandige daad Zitting Commissie van Achttien uitgesteld Het inwendige van de nieuwe Duitsche zeppelin, die bijna voltooid is. De toegang tot de passagiersverblijven NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cL, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PEIPING, 24 Nov. Gemeld wordt, dat Jin Joe Keng, de inspecteur voor bestuurs aangelegenheden in het gedemilitariseerde gebied een autonome regeering heeft gepro clameerd, welke te Toengtsjau zal zetelen. Jin Joe Keng heeft de diplomatieke en militaire machtsbevoegdheden aanvaard. Het gebied omvat de 17 districten, welke bij het op 31 Mei 1933 te Tangkoe tusschen Japan en China gesloten wapenstilstandsverdrag wer den gedemilitariseerd (het wordt begrensd in het Noorden door den Grooten Chineeschen Muur, in het Oosten door de spoorlijn Peiping Moekden en in het Westen door den spoor weg PeipingSoeijoean, Red.) en bovendien de zeven provincies, welke er zich sedertdien in overeenstemming met den wensch der vier mil- lioen bewoners bij hebben aangesloten. De regeering zal zich noemen: Anti-commu nistische autonome Commissie. Peiping zal op nieuw Peking worden genoemd. Het decreet, waarbij de autonomie werd af gekondigd, werd geteekend door vele vooraan staande personen, o. m. door Tsjau Joe Lin, den vroegeren minister van Verkeerswezen der Peking-regeering; Kau Ling Wei, den minis ter-president van de Peking-regeering van 1923 en door Tsjoen Sjen, den premier der Peking-regeering van 1919. In verband met de vrees, dat de bevol king, welke verontwaardigd is over de tac tiek van Tsjang Kai Sjek in verzet zal ko men, is gisteren te Tientsin formeel de staat van beleg afgekondigd. Te Peiping zijn strooibiljetten uitgegeven, die de bevolking opwekken tot steunverleening aan de anti-communistische autonome regeerings- commissie van Tsjitoeng, in Oost-Hopei. Er wordt in betoogd, dat het voor de bevolking van Noord-China noodzakelijk is, hand in hand met Japan en Mandsjoekwo een al-Aziatisch program te verwezenlijken. Het manifest wendt zich vooral tegen het geheime genootschap „Tsing Pang", wat „Blauwe Banden" betee- kent. Andere strooibiljetten vallen de valuta-poli tiek der Nanking-regeering aan en roepen op tot strijd tegen de zilver-afvloeiing uit Noord- China, hoewel de regeering nadrukkelijk had verklaard, dat dit niet de bedoeling was. Plak katen met soortgelijken inhoud werden door de bevolking van de muren gerukt. Namens de universiteiten doch ook namens een groot deel der bevolking hebben de bekende filosoof Hoesjia en andere vooraanstaande per sonen op cultureel gebied in Noord-China zich in een aan verschillende hooge instanties ge zonden telegram scherpe tegenstanders ver klaard van elke poging, deelen van Noord- China van het Chineesche Rijk te willen afruk ken of onder beheer van bijzondere politieke organen te stellen. Zij roepen de centrale re geering op, alle kracht der nati^te gebruiken om zich hiertegen te verzetten. Inzake de reeds gemelde onafhankelijkheids verklaring van Oost-Hopei wordt verder medege deeld, dat de voorloopige regeering van de Toengsjou een telegram heeft gezonden aan de leiders van de vijf provincies, waarin z(j aan spoort aan de onafhankelijkheidsbeweging deel te nemen, onder scherpe aanvallen op Nanking en de Kwo Min Tang. Scheiding van Nanking wordt thans officieel toegegeven. De beweging steunt voornamelijk op twee or ganisaties, die hun hoofdzetel in de Japansche concessie te Tientsin hebben, „De Vredesbond" en de „Vereen, tot bespoediging van de Volks- autonomie voor Noord-China". Beide organisa ties staan de Japansche troepen zeer na. De voorloopige regeering bestaat voorname lijk uit lagere beambten en officieren van de speciale politie van de gedemilitariseerde zone. De houding van Soeng Tsje Joean en van het 29ste legercorps is nog niet zeker. Van hun houding zal de verdere ontwikkeling van den toestand afhangen. Uit Tientsin wordt vernomen, dat eenige duizenden autonomisten onder leiding van Wang Ming, den commandant van de half- militaire organisatie „Vrijwilligers-bcnd' een demonstratie hebben gehouden. Zonder tegenstand bezetten zq het ge meentehuis, het gendarmerie-bureau en de bureelen van den spoorweg Peking Moekden. TOKIO 25 Nov. (Reuter). De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat de regeering de nauwkeurige voorstellen van de Nanking-regeering afwacht inzake de uitvoering van de door Tsjang Kai Tsjek aangenomen Japansche eischen. De financieele- en buitenlandsche politiek van de Nanking-regeering moet men het ka rakter van een centrale Chineesche regeering ontzeggen. Zij vertegenwoordigt slechts enkele groepen; de politiek van Nanking is gericht tegen de algemeen Chineesche en Japansche belangen. WASHINGTON, 25 Nov. (Reuter). De berich ten over de autonomistische beweging in Ho- pei zijn op het ministerie van Buitenlandsche Zaken met onrust ontvangen. Deskundigen verklaren, dat het innemen van den spoorweg door autonomisten complicaties kan meebrengen. Toenemende spanning in Frankrijk; zal het kabinet-Laval Donderdag in de Kamer ten val worden gebracht? Heel Ogaden in Italiaansch bezit? Een spoor van Kingsford Smith? Inlander heeft een vliegtuig brandend zien neerstorten. Zeventig visschers op ijsschotsen in de Kaspi sche Zee afgedreven. Koning George terug in zjjn land. Uitstel van de bijeenkomst van de Commissie van Achttien? Bij een vreeselijk amok-drama in West-Lombok zijn dertien personen gedood en twee zwaar gewond. Auto met vier personen in het Boterdiep ge stort; drie dooden. Tijdens de opvoering van het St. Michielsspel in de Apollohai te Amsterdam is een deel vin het podium ingestort Het spel moest worden afgelast. Pastoor G. Voskuilen te Arnhem benoemd tot kanunnik-poenitencier van het metropolitan kapittel. Controle op de weldadigheidsinstellingen in Noord - Holland. I.V.C.B.-competitie: R.K.N.A.C. klopt Kerkrade. Overwinningen van Brabantia, Mulo en Don gen in Zuid II. S.D.O.U.C. verliest van 's Heerenberg. Groote zege van Volendam op V.V.Z. Twee en twintigste partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin na 17 zetten in remise ge ëindigd. O AMPENAN, 25 Nov. (Aneta). Een man, die door zijn echtgenoote getergd was, sloeg over tot amok maken. Hij doodde zijn vrouw en twee kinderen, stichtte daarna brand in zijn woning en viel daarop de toe gestroomde menigte aan. Hij dood de in totaal dertien menschen, ter wijl twee zwaar gewond werden. De amokmaker werd gevat en achter slot en grendel gezet. Het vreeselijk drama geschiedde in het onderdistrict Gondang, on- derafdeeling Ampenan, West-Lom bok. ROME, 25 Nov. (A. N. P.) Het geheele gebied van Ogaden, het Zuid Oostelijk deel van Abessinië, dat grenst aan Italiaansch Somaliland, is door de Italiaansche strijd krachten veroverd. Aan deze officieele mededeeling werd toegevoegd, dat de uit 80.000 personen be staande inheemsche bevolking haar onder werping heeft aangebeden. Het bezette gebied heeft een oppervlakte van ongeveer een derde van Italië. I VERWACHTING: Matige, later wel- I licht toenemende Westelijke tot Zui- S flelijken wind, zwaar bewolkt of betrok- H ken, waarschijnlijk eenige regen, zachter. EE S Hoogste barometerstand: 767.8 te Scilly. H Laagste barometerstand: 722.9 te Isafjord. Zon op 7.38 - onder 3.55 - Licht op 4.25 H Maan op v.m. 7.14 onder n.m. 3.01 Nieuwe Maan 26 November Het gebouw, waarin de volgende maand te Londen de Vlootconferentie sal worden gehouden Egyptische studenten dragen een kameraad ten grave, die aan de bekomen verwon dingen bij de jongste onlusten is overleden. De lijkbaar is gedekt met de nationale vlag ADDIS ABEBA. In een gisteren gepubliceerd communiqué wordt melding gemaakt van de ontzettende terreur, waaraan duizenden Abes- siniërs van wege de Italianen staan bloot ge steld. Uitgehongerde Abessiniërs, o. w. oude mannen, vrouwen en kinderen trekken dwars door de woestijn van Noord Abessinië. Zij ver tellen, dat de bevolking te lijden heeft van de wreedheid der Italianen. De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het corps Santini een zuiveringsactie voorbereidt langs het Danakil front, waar Abessinische troepen zijn waarge nomen. In de buurt van Sjelikot, ten Zuiden van Makalle, zouden uitgezonden Italiaansche patrouilles geen verzet hebben ontmoet. De divisie Gavinana zou gisteren het gebied van Enda-Mikael-Songoei, ten Zuid-Oosten van Adoea, hebben bezet en langs de Takaz- ze-rivier Italiaansche posten hebben uitgezet. Bij verkenningsvluchten nabij Katsjamo zou den Italiaansche vliegtuigen, die door Abes sinische troepen beschoten waren, het vuur be antwoord hebben, waarbij de Abessinische troepen groote verliezen zouden hebben geleden. Verder zou een Abessinische militaire karavaan in het Aoessa-gebied ten Zuiden van Danakil in botsing zijn gekomen met troepen van den sultan van Aoessa, waarbij de karavaan geheel zou zijn vernietigd. Op het vliegveld te Asmara zijn gisteren met groote plechtigheid onderscheidingen uitge reikt, aan soldaten en officieren, die den laat- sten tijd op het slagveld zich hadden onder scheiden. Maarschalk De Bono, omringd door de militaire en civiele autoriteiten, hield eén korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat hij zijn missie in Oost-Afrika niet beter kon be ëindigen dan door deze hooge erkenning van den Italiaanschen moed. Zestien personen wer den gedecoreerd, n.l. vier onderofficieren en soldaten en 12 officieren, onder wie graaf Galeazzo Ciano, die een zilveren medaille kreeg voor het uitvoeren van verscheidene buitenge woon koene en gevaarlijke vluchten. Het schip „Principessa Giovanna" is Zondag avond met 1138 soldaten en 34 officieren van uit Napels naar Massaua vertrokken. Het Italiaansche stoomschip Toscana passeer de op de thuisreis Zondag het Suez-kanaal, met aan boord 76 kisten met gebalsemde lichamen van Italiaansche officieren en ongeveer 1100 zieken. ADDIS ABEBA, 25 Nov. Een regeeringscom- muniqué beweert, dat in de laatste twee weken groote hoeveelheden geweren, machinegeweren en munitie op de Italianen zijn buitgemaakt. Er zouden in deze periode 4700 Italianen zijn gesneuveld. In het Zuiden zouden de Abessiniërs een succes te boeken hebben in de provincie Bale, waarbij 2000 Italianen zouden zijn ge dood. ATHENE, 25 Nov. (Reuter) Heden ochtend té half tien ankerde de krui ser „Helli" voor de vlieghaven Phale- ron. De koninklijke sloep bracht den koning aan land, waar hij werd ver welkomd door minister-president Kon- dylis, die tijdens de afwezigheid van den koning het regentschap heeft waargenomen, en talrijke autoriteiten. De burgemeester van Athene nam daarop het woord om den koning uit naam van het volk welkom te heeten. De koning, die zichtbaar bewogen was, dankte met enkele hartelijke woorden. De vorst stapte vervolgens in den ge- reedstaanden auto. De weg, dien de stoet nam, was geheel met roode tapijten belegd. Compagnieën infanterie brachten de eerbewijzen. De ontzaglijke men- schenmenigte, die uit alle provinciën den koning is komen begroeten op de spoorwegtarieven is voor deze gelegenheid 75 pCt. reductie ver leend werd door troepencordons in bedwang gehouden. Omtrent de aankomst seint Reuter nog de volgende bijzonderheden Reeds in den vroegen ochtend hadden zich tal van menschen te Oud-Phaleron verzameld. De hevige storm, die de laatste dagen gewoed had, en waardoor zooals men weet, de aan komst van den koning een vollen dag werd ver traagd, neemt af. De zee is kalm. Plotseling komt er beweging in de menigte, want geheel in de verte, bij den vuurtoren van het roemrijke eiland Salamis, wordt de Griek- sche vloot gezien. Spoedig is zij ter hoogte van het eiland Aegina gekomen, en thans ontrolt zich aan het oog van den toeschouwer een on vergelijkelijk tafereel: de grauwe rompen van de gepavoiseerde oorlogsschepen en op den achtergrond de prachtig gevormde contouren van de eilanden Aegina en Salamis, terwijl ge heel in de verte de bergen van den Peloponne sus opdoemen. Vliegtuigen escorteeren de vloot, en tal van bootjes van alle soorten omgeven de schepen, die rustig en zeker op de haven aansturen. Daarop werpt de „Helli" het anker uit. De kanonnen der oorlogsvloot brengen met donde rend geluid het koninklijk saluut, uit Athene en Oud-Phaleron klinkt klokkengelui, en in de handelshaven van Piraeus loeien de scheeps- sirenes. men. Aan beide zijden, zoo verneemt vervolgens Reuter, zou men van meening zijn geweest, dat een sanctiemaatregel als een uitvoerver bod van petroleum de politieke spanning met Italië op gevaarlijke wijze zou verergeren. Ook te Genève verluidde heden, dat Frank rijk en Engeland het er over eens zijn gewor den de bijeenkomst van de sanctie-commissie tot een lateren datum uit te stellen. Deze beslissing zou een gevolg zijn van de besprekingen die Zaterdag en Zondag te Parijs door den Engelschen ambassadeur werden ge voerd. De „Echo de Paris" schrijft, dat Italië zich weliswaar de economische sanctie maatregelen heeft laten welgevallen, doch een uitvoerverbod van petroleum als een vjjandige daad zou beschouwen. Naar de „Tel." verneemt, zal zoowel dr. Theodor Legge als dr. Soppa in hooger be roep gaan. De verdediger van den bisschop zal deze kwestie met zijn cliënt ernstig overwe gen. Zaterdagavond is de Bisschop in vrijheid gesteld. WEENEN, 24 Nov. (Reuter). De „Reichs- post" bevat een krachtig protest tegen de ten dentieuze officieele Duitsche verslagen van de Berlijnsche uitspraak in het proces van Mgr. Legge, als zou hieruit de schuld blijken van den Bisschop, terwijl „Der Tag" zegt, dat dit proces er verre van af is, aan het Duitsche katholicisme een nederlaag te hebben toege bracht. MOSKOU, 24 Nov. (A.N.P.). Uit Astrakan wordt gemeld, dat op de Kaspische Zee 70 vis schers in levensgevaar verkeeren. Ongeveer duizend visschers Ihadöen zich naar de Baai van Astrakan begeven om daar te overwinteren, toen zij verrast werden door storm en drijfijs. Hun schepen raakten in het ijs beklemd en dreigden vernield te worden. De visschers moesten de vaartuigen ontruimen en sloegen op het ijs geïmproviseerde tenten op. Nabij Sjilaja Kossa raakte een ijsschots met 54 visschers er op los en dreef naar zee. Een uit de havenplaats Goerjef gezonden vliegtuig slaagde erin, op de schots te landen en levens middelen aan te voeren. Een andere losgeraak te schots met 15 visschers er op, drijft even eens in open zee ter hoogte van Saboeroenja. PENANG, 24 Nov. (Reuter). Een inlander uit Setoel, dat aan de grens van Malakka en Be- neden-Siam is gelegen, heeft de opzienbarende mededeeling gedaan, dat hü kort geleden een brandend vliegtuig in de bergen heeft zien neerstorten. Een Siameesche treinchef aldus wordt uit Singapore gemeld heeft hierom trent navraag gedaan en ook andere personen schijnen eveneens het brandende toestel te hebben gezien. Daar Kingsford Smith met zijn toestel over deze streek moest vliegen, is het dus niet uitgesloten, dat het brandende vlieg tuig het zijne was. Er zullen thans nasporin gen worden gedaan. NEW YORK, 24 Nov. (Reuter). De vliegers Ellsworth en Hollock Kenyon, die thans voor de derde maal zijn gestart voor hun vlucht naar Klein-Amerika, Byrd's kamp aan de Zuid pool, laten thans niets meer van zich hooren en men begint zich dan ook eenigszins onge rust te maken. Men vreest, dat zij in de woeste nij van het antarctische vasteland hebben moeten dalen. Kort na hun vertrek hadden zij nog draadloos gemeld, dat alles tot dan toe gunstig verloopen was. Stand op Maandag 1 uur n.m.764.4 Vorige stand; 755.5 LONDEN, 24 Nov. Naar de „Daily Telegraph" verneemt is het noodzakelijk gebleken, om de bij eenkomst van de Commissie van Achttien, welke op Vrijdag 29 No vember was vastgesteld, en waarop een besluit zou moeten worden ge nomen ten aanzien van het uitvoer verbod van petroleum naar Italië, uit te stellen. Laval heeft namelijk heden de Engelsche regeering medegedeeld, dat de binnenlandsche kwesties van Frankrijk op het oogenblik van dien aard zijn, dat het voor hem onmogelijk is om zich persoonlijk met het probleem der sancties bezig te houden. De Engelsche regee ring heeft door bemiddeling van haar ambas sadeur te Parijs, Laval doen mededeelen, dat zij bereid is met een uitstel van de bijeen komst der commissie van Achttien in te stem- De Italiaansche ambassadeurs te Londen, Washington en Moskou, en de gezanten te Boekarest en Den Haag zouden dit reeds aan de betrokken regeeringen hebben mede gedeeld. De Geneefsche commissie kan zich bezwaarlijk met bijkomstige sanctie-maatrege len bezig houden, indien zjj niet in strijd wil komen met artikel 16. Frankrijk behoort niet tot tie landèn, die petroleum uitvoeren en be hoeft zich derhalve niet in het centrum van de discussie hierover te plaatsen, doch kan deze zaak rustig overlaten aan de regeeringen te Rome, Londen, Washington, Moskou, Boe karest en Den Haag. Koning George II van Griekenland

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1