Mgr. Legge, Bisschop van Meissen bezweert zijn onschuld r De autonomie in Noord-China New-Yorksche Beurs VIJF JAREN GEËISCHT, BOETE GEKREGEN Sport en spel DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 Algemeene geestdrift J Korte berichten Beweging te Tientsin mislukt Versterking weermacht Beleediging in „Volk en Vaderland" In de gegeven omstandigheden mag dit vonnis zeer moedig genoemd worden Verklaringen van Jing Joe Keng over de regeering van Oost-Hopei Critiek op Leith Ross De Chineesch-Japansche betrekkingen Het defensiefonds zal circa f31 millioen bedragen ERNSTIG MOTORONGEVAL Slechte toestand van het Weesper Zandpad de oorzaak VRIJGESPROKEN BIJ GEBREK AAN BEWIJS Aan de gevolgen overleden VOETBAL ENGELAND—DUITSCHLAND Het Engelsche elftal samengesteld ITALIË—HONGARIJE 2—2 Fraaie prestatie van de Hongaren WIELRENNEN PIJNENBURG TE KOPEN HAGEN WISSELKOERSEN MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 25 Nov. STOOMVAARTLIJNEN De drie redacteuren zullen 17 December terechtstaan UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Posterijen Ontslag Defensie (Bijzondere correspondentie) ►.Gedurende mijn vijf-en-twintig jarige priesterlijke loopbaan in de provincie Saksen heb ik allerlei functies bekleed, welke mij voort durend in aanraking brachten met alle lagen der bevolking, niet al leen vanaf den kansel en van achter de schrijftafel, maar vooral door persoonlijken omgang. Onder die duizenden en duizenden menschen zult u er te vergeefs één zoeken die zou kunnen beweren dat ik wel eens bewust een onwaarheid heb ge zegd. Zij die mijn diepste inborst kennen, kunnen slechts getuigen dat ik niet draaien of bedriegen kan. Ik kan niet huichelen! „Als Duitsche Bisschop verklaar ik hier op de meest plechtige wijze voor God en mijn geweten: Ik ben onschuldig Aldus Mgr. dr. Peter Legge, Bisschop van Meissen, op den vijfden en laatsten dag van het proces dat onder de negentien tot nu toe gevoerde deviezen processen het smartelijkste en het meest afstootende was. Wij kunnen onze ooren en onze oogen niet galooven. Mgr. Legge dien wij zoo lang zagen als een vermoeiden, afgetob- den, ouwelijken man die meer gebogen ging onder zware zorgen en een slepende kwaal dan onder den last zijner jaren, is plotseling groot geworden en statig van fi guur. Zijn geel gelaat vlamt vurig rood en zijn oogen die wij nog nauwelijks zagen omdat hij ze voortdurend toe hield, fon kelen. Hij murmelt niet meer en zwaait ook niet hulpeloos zijn armen. Zijn stem klinkt sonoor en ln een grootsch gebaar heft hij zijn rechterhand als voor een eed ten terne L Onder de velen die op de publieke tribune dicht opeen zitten gepakt en die uren lang in den druilerigen Novembermorgen voor het Berltjnsche paleis van justitie stonden te wachten voor zij tot de rechtszitting werden toegelaten, kunnen er verschillenden zich niet bedwingen. Er ontstaat rumoer, er wordt lulde in meerstemmig koor geroepen: „Sehr gut! Sehr gut!" Een aantal „Wachtmeister" stor men tusschen de menschen en sleepen een paar demonstranten de zaal uit. En plotse ling valt er een groote stilte waarin de booze stem van den anders zoo rustigen president zeer somber klinkt. De indruk is overweldigend. Eerst de in haar kortheid en hartstochtelijkheid zoo machtig aangrijpende rede van den Bisschop. Daarna die uiting van het „Volksempfinden" dat over al te hooren was in de afgeloopen week, maar dat zeker wel niemand in de rechtszaal dacht te hooren uitspreken. Kort voor half elf is Mgr. Legge door het kleine deurtje dat naar de gevangenis leidt, de bank der beklaagden binnen gekomen. Hij liep moeilijk. Hij voerde een hakkelend gesprek met zijn verdediger, waarbij zijn mondhoeken trokken en hij telkens zijn klamme voorhoofd en zijn vochtige wimpers afveegde. Daarna kwam zijn broer, dr. Theodor Legge, wien de eisch van vijf jaren tuchthuisstraf hoegenaamd niet schijnt te drukken. Even monter en opge wekt als steeds, heeft hij een jovialen hand druk voor zijn advocaat en buigt hij vriende lijk glimlachend naar de vele bekenden in de zaal die hem hartelijk groeten. De kanunnik is volkomen overtuigd van zijn onschuld en put uit die zekerheid klaarblijkelijk de kracht om alles wat er verder gebeurt, rustig aan zich voorbij te laten gaan. De vicaris-generaal van het bisdom Meissen, prof. dr. Soppa, bladert ijverig ln zijn onafscheidelijken bundel brieven en aanteekeningen. De president der vierde groote strafkamer van het Berlijnsche kantongerecht is begon nen met de wetsparagrafen aan te duiden waarop de rechtbank haar oordeel zal grond vesten. De openbare aanklager b*mtwoordde vervolgens nog eenige zinsneden uit de Don derdag gehouden pleidooien. HU was nog even fel in zijn aanklacht als tydens zijn. onver- biddeiyk requisitoir. Een der advocaten die hem had verweten een bewijs te zien in een valsch gebleken verklaring van den directeur der üniversum-Bank, dr. Hofius, antwocpdt hy: ,,Ik hecht aan de verklaringen van dr. Hofius evenveel waarde als aan de verklarin gen van den aangeklaagde dr. Legge: ik ge loof ze geen van beiden!" Voor den Bisschop van Meissen sprak mr. Dix nog een kort, maar mooi pleidooi uit. In fyne termen hekelde hij nog eens het feit dat een paar jongelui, vijf-en-twintig jarige leden der geheime politie, Mgr. Legge mochten ar resteeren en op afmattende wüze verhooren. Hy bestrüdt de waarde der protocollen van een dergeiyk verhoor. De vele tegenspraken waaraan de Bisschop zich schuldig maakte op een terrein waar hy een volslagen leek is, bewUzen niet dat hy een leugenaar is. doch getuigen integendeel voor zUn onschuld. Alleen een psycholoog kan hier een juist oordeel uit spreken. Het gaat er niet om of men mathe matisch Juist kan nagaan wat het objectieve gevolg is geweest van wat men de schuld of de nalatigheid van Mgr. Legge wil noemen. De eenige vraag waarop de rechtbank een ant woord moet geven, luidt: „Hoe siond Mgr. Legge subjectief tegenover hetgeen hem ten laste wordt gelegd?" Zoo beschouwd, is hy onschuldig. De drie andere advocaten betoogden voorts nog eens dat dr. Theodor Legge, prof. dr. Soppa en de Bonifatiusverein die het geld voor den omstreden aankoop van obligaties in Neder land ten deele verstrekte, er voor eer en ge weten van overtuigd waren dat zU een wette- lijken weg betraden, dat het dr. Hofius was die de thans ten laste gelegde overtredingen op eigen initiatief beging, dat de aangeklaag- Van bijzondere zijde ontvingen wij nog een aaneengeschakeld relaas der dramatische zitting van het Berlijnsche Hof, waarin de uitspraak viel in het proces tegen Z. H. Exc. Mgr. Peter Legge en zijn mede-aangeklaagen. den dadelük van een verder opkoopen der obligaties van het bisdom Meissen afzagen, toen zij begrepen in botsing te zijn gekomen met de wet, en dat in laatste instantie alle eventueel begane vergrUpen vallen onder de amnestie van 16 October 1934. Veel succes schUnen de advocaten intusschen niet te verwachten. De advocaat van dr. Theodor Legge, dr. Becker, motiveert zUn besluit om van een per oratie af te zien met de woorden: „Het is het noodlot der verdediging dat zij toch niet geloofd wordt." En dan richt zich de president tot de bank der beklaagden, zy mogen nog een laatste woord spreken. De Bisschop van Meissen bezweert: „Als Duitsche Bisschop verklaar ik hier op de meest plechtige wyze voor God en mijn ge weten: Ik ben onschuldig." Kanunnik dr. Theodor Legge zegt: „Mijn broer is onschuldig. Wanneer er iemand ge zondigd zou hebben, dan ben ik het." De vicaris-generaal prof. dr. Soppa heeft niets meer te vertellen: „Ik sluit my volkomen aan by de woorden van mijn verdediger." De onzekerheid begint, de bange, de sloopende onzekerheid. De rechtbank over legt in de raadkamer over de strafmaat, vyf jaren tuchthuis zijn er geëischt tegen den Bisschop en zijn broer, vyf jaren tuchthuisJ D.w.z. gekleed worden in een donkerbruin linnen pak. D.wz. een zeer streng leven leiden met een groot nummer op rug en borst dat den naam vervangt. D.w.z. kaal geschoren worden als een galeiboef en bekend staan als een dér be ruchte en gevreesde „Schokolade-Brüder." Want tuchthuis krijgen alleen zware mis dadigers. Die onzekerheid duurt van kwart over twaalf tot half vyf. Dan noemt de president onder doodsche stilte, de beschuldigingen waarvan de Bisschop van Meissen vrygesproken wordt. Vrij gesproken! Dat hy nog tot zestig-duizend Mark boete veroordeeld wordt, verstaat nie mand. Op de meedoogenloos zware straf voor dr. Theodor Legge let niemand. Dat prof. dr. Soppa in plaats van de geëischte twee jaren gevangenis, drie jaren tuchthuis krijgt, valt nauwelijks op. Mgr. dr. Legge gaat niet in het tuchthuis! Dit feit moet een ieder zich moei zaam in de hersenen hameren. Niet omdat er velen aan de onschuld van Meissens Bisschop twyfelden. Integendeel. In de rechtszaal waren de rechters wel vrywel de eenigen die aan zijn schuld schenen te gelooven. Een psychiater die het proces van het begin tot het einde volgde, vertrouwde ons toe: „Een rechter die zich anderhalve maand lang met het geval- Legge bezighoudt en vyf volle dagen van aan gezicht tot aangezicht met den mensch-Legge staat, kan alleen zijn totale onbevoegdheid tot oordeelen bewijzen door het schuldig uit te spreken!" Maar dit proces werd, zoodra het eenmaal begonnen was, gewild of ongewild, een strijd om het prestige van Kerk en Staat. De Staat schroomde niet om een der hoogste vertegenwoordigers van het kerkeiyk bestuur voor de vierschaar te brengen, omdat het recht zijn loop moet hebben en omdat de wet voor alle burgers gelük is. Na een vrijspraak zou de Kerk echter kunnen vragen: „Wien zoekt ge eigeniyk te treffen, toen gü een bisschop en in hem de heele Christenheid dezen smaad aandeed, terwyi gij nu zelf toegeeft niets tegen hem te kunnen inbrengen?" In dit licht be schouwd, mag de beslissing der vierde groote strafkamer, ook al is men gedwongen princi pieel vierkant stelling te nemen tegen heel dit proces en alles wat er mee samenhangt, een zeer moedige genoemd worden. Het publiek wacht ongeduldig het einde van de uitvoerige motiveering die de president van het vonnis geeft. Hu gelooft niet aan de on schuld van dr. Theodor Legge en prof. dr. Soppa en verwerpt elk beroep op amnestie. Mgr. Legge prijst hy als een goed priester en een trouw herder, die echter van schuldige nalatigheid niet vrij gepleit kan worden, om dat hu als hoogste bestuurder van zijn bis dom verantwoordeiyk is voor de financieele gesties daarvan. Wanneer ten slotte de zitting met een plechtig „Heil Hitier" gesloten is, wordt de beklaagdenbank bestormd. Een ieder wil den Bisschop en zijn broer de hand drukken. Prof. dr. Soppa verlaat dadelijk zijn stoel en ver dwijnt met een cipier door de lage deur, die naar de gevangenis voert. Mgr. Legge wordt van alle zijden geluk- gewenscht. Eenige „Wachtmeister" herinneren er het publiek aan dat het ten strengste ver boden is zich met de beklaagden te onderhou den, doch zy bezwyken voor den aandrang en verwy derden zich. De rechtszaal heeft een oogenbük het aanzien van een staande receptie. Wanneer wy den Bisschop onze gelukwen- schen aanbieden en hem spreken over zyn vrij heid na zes weken arrest, antwoordt hy: „Vrij? Vrij? Dat zal nog wel een uurtje duren." Maar plots verliest hy zyn glimlach weer en er trekken diepe rimpels om zyn mond, terwyi hy zijn hand bemoedigend op den schouder van zijn broer legt. Intusschen neemt Mgr. Legge nog niet voor goed afscheid van de rechtszaal. Naar de verde digers mr. Dix en dr. Becker ons meedeelden, zullen zoowel de Bisschop als zijn broer en zijn vicaris-generaal in hooger beroep gaan. In verschillene streken van Transvaal en Natal heerscht sedert meer dan een jaar een geweldige droogte, waardoor 50.000 inboorlin gen door hongersnood worden bedreigd. In het nócrdeiyke deel van Transvaal sterven dage- lyks 600 koppen vee. Men verklaart, dat het „veldt" een woestijn gehjkt. Kapitein Sir Edgard Britten, commodore, van de vloot van de Cunard White Star Line, thans gezagvoerder van de „Berengaria", is benoemd tot gezagvoerder van het nieuwste en grootste schip <ïer Britsche koopvaardijvloot, de by na 80.000 ton metende „Queen Mary". De verhooging van het Fransche disconto is een gevolg van de groote goudafvloeiing, welke de Fransche Bank heeft ondergaan. Uit de bankstaat van Donderdag j.l. 16 November bleek, dat bijna een milliard franc aan goud aan de bank was onttrokken. Volgens berichten uit Syrië heeft de politie een wydvertakt complot ontdekt, dat gericht was tegen het Fransche Mandaat. Maandag is het stoffelyk overschot van ad miraal Jellicoe plechtig bijgezet in Saint Pauls Cathedral. De Bulgaarsche bandiet Tinko Simoff, een compagnon van den beruchten roover Botsjo Oezoenoff, is door de politie ontdekt. Tusschen den bandiet en de politie ontwikkelde zich een gevecht, in het verloop waarvan Tinko Simöff werd gedood. Alle rivieren in de Baltische landen zyn dichtgevroren, de scheepvaart is gestremd. PEKING, 25 Nov. (Reuter). Jing Joe Keng, de voorzitter van het autonome anti communistische comité van Oostelijk Hopei, verklaarde in een onderhoud dat hij te Toengtsjou, de hoofdstad der nieuwe regeering, aan een vertegenwoordiger van Havas verleende: Het gebied van de nieuwe regeering blijft deel uitmaken van China, doch de ontoegeeflijkheid van Nanking maakte een betrekkelijke scheiding nood zakelijk. Men hoopt op samenwerking der gouverneurs van Sjantoeng en Hopei met de autoriteiten van Tientsin en Peking, doch onafhankelyk van de houding dezer laatsten, zal de nieuwe regeering haar actie voortzetten. Met betrekking tot de douane en het zout monopolie verklaarde Jing Joe Keng, dat de nieuwe regeering slechts de belastingen op wijn en tabak zou controleeren. Waarschyniyk zal zij Japansche raadgevers in dienst nemen. Aan het bestuur zal niet worden getornd. Wel zal een speciaal politiecorps worden gevormd van ongeveer 16.000 man. De spoorlijn Peking-Sjan Hai Kwan zal wor den gecontroleerd. Te Tansjan, het mijncen trum naby Tsjing Wang Tou binnen de Groote Muur gelegen, zal een onder-regeering worden gevestigd. Jing Joe Keng verklaarde dat zyn beweging geen enkele bepaling van het Chineesch Japansch verdrag van Tankou schond, dat ge sloten werd naar aanleiding van de gebeurte nissen te Jehol en Hopei in Mei 1933. In regeeringskringen te Sjanghai wordt het optreden van Jing Joe Keng als verraad ge kenmerkt. Uit Tientsin wordt aan de bladen gemeld, dat Chineesche betoogers zich uit de regee- ringsinstellingen, welke zij hadden bezet om kracht by te zetten aan hun eischen inzake de autonomie, hebben teruggetrok ken, toen de Chineesche autoriteiten hun des middags de verzekering hadden gege ven, dat binnenkort maatregelen zouden worden genomen met betrekking tot de autonomie. Doihara is vandaag uit Tientsin te Peking teruggekeerd. Zijn komst heeft onder de Chineesche auto riteiten en intellectueele kringen groote onrust verwekt. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat Doihara thans over meer gezag beschikt dan by zyn laatste bezoek. Te Sjan Hai Kwan is op het oogenbük een Japansche divisie geconcentreerd. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft heftige critiek geleverd op de beweerde commentaren van Leith Ross ten aanzien van Noord-China. Hij verklaarde, dat Leith Ross de Chineesche bankiers heeft overgehaald om de financieele politiek van Nanking te steunen. Het was thans niet het geschikte oogenblik voor Leith Ross om den toestand in Noord-China te critiseeren. De Chineesche zaakgelastigde, Ting, heeft een bezoek gebracht aan den Japanschen on der-minister van Buitenlandsche Zaken, Sjige- mitsoe, dien hy voorstelde, dat te Nanking on derhandelingen zullen worden geopend tus schen den Japanschen ambassadeur, Ariyosji, en Tinnang Tsopin, den Chineeschen ambas sadeur, die van verlof is teruggekeerd. Bij deze besprekingen zouden drie principes voor de herziening der Chineesch-Japansche betrekkingen, zooals deze zyn voorgesteld door den minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, aan de orde moeten komen. Deze voorstellen houden in: 1) een onder drukken van de anti-Japansche agitatie in China en het prys geven van de oude Chinee sche politiek, de eene buitenlandsche mogend heid tegen de andere uit te spelen: 2) het met elkander in overeenstemming brengen van de betrekkingen tusschen Mandsjoekwo, Japan en China in Noord-China; 3) Chineesch-Japan sche samenwerking by het tegengaan van de communistische penetratie. Ting heeft verzekerd, dat Tinnang Tsopin gemachtigd zal worden nieuwe onderhandelin gen te voeren. Het verluidt, dat Sjigemitsoe tegenover Ting heeft verklaard, dat het Chineesche voorstel by Japan in goede aarde valt. Hy wees evenwel op de autonomistische be weging in Noord-China, welke, naar Sjigemioe Ting onder oogen bracht het gevolg is van de wenschen der bevolking. Sjigemioe stelde voor, dat de Chineesche regeering een oplossing zal zoeken van het probleem Noord-China, waarbij ten volle rekening zal worden gehouden met de werkelykheid. Het wetsontwerp tot het treffen van eenige byzondere voorzieningen inzake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk, dat „Wet op het Defensiefonds" zal worden genoemd, kan, volgens het Handelsblad, nog in de eerste dagen van deze week hoogstwaarschijnlijk tegelyk met de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk vni der Rijksbegrooting (Defensie) worden tegemoet gezien. Het fonds heeft ten doel het inhalen van den achterstand van materiaal voor het Nederlandsche leger en voor de Nederlandshe marine en zal circa f 31 millioen bedragen. Een „Defensiefonds" voor de versterking van de verdediging van Indië zal by een nader wetsontwerp worden ingediend, daar het over leg te dier zake tusschen het moederland en het gouvernement van Indië nog niet geëin digd is. Op het Weesper Zandpad tusschen de Gaas per- en Bylmerbrug is een ernstig motorongeval gebeurd, waarbij de ongeveer 45-jarige S., werk zaam bij de nieuwe brugwerken aan de Gein- brug, van zyn motor is geslingerd, en zeer ernstige verwondingen bekwam. S. was op weg naar huis, en op het bedoelde weggedeelte, dat, in verband met de werkzaamheden voor de verbreeding van het Zandpad, in zeer slechten toestand verkeert, had hy het ongeluk met zyn motor te slippen, waardoor hy over het stuur sloeg en op het wegdek terechtkwam. De val was zoo hevig, dat S. half verdoofd bleef liggen. Voorbijgangers waarschuwden geneesheeren te Diemen, die zoo spoedig mogelyk hulp kwamen bieden. Het bleek, dat S. twee zeer ernstige wonden aan het hoofd had bekomen; het bloed kwam ook uit zijn ooren. In zorglijken toe stand werd hy per Weesper Roode Kruisauto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam ver voerd. Hoewel hy aanvankelyk nog eenigszins by kennis was, bleek het tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, dat S. geleidelyk het bewustzyn geheel verloor. Zijn toestand werd zeer ernstig geacht. Met vernietiging van een vonnis van de Haag- sche rechtbank, waarby de café-houder J. Ch. J. van H. wegens meineed tot vier maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, werd van H. Maandag wegens gebrek aan bewys vrygespro ken. De dame, die bij het droevig ongeval dat Maandagmiddag op den spoorwegovergang te pynacker heeft plaats gehad, ernstig werd gewond, is in het Gasthuis te Delft overleden. zy was de 22-jarige handelsreizigster H. C. H. E. uit Amsterdam. 111 .SB» Het Engelsche elftal, dat op 4 Dec. as. op het terrein van Tottenham Hotspur te Londen tegen Duitschland speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Hibbs (Birmingham). Achter: Male (Arsenal) en Hapgood (Arse nal) aanvoerder. Midden: Crayston (Arsenal), Barker (Derby County) en Bray (Manchester City). Voor: Birkett (Middlesborough)Carter (Sunderland), Camsell (Middlesborough), West- wood (Bolton Wanderers) en Bastin (Arsenal). De wedstrijd zal door den bekenden Zweed- schen scheidsrechter Chlsson worden geleid. Een vergeiyking met het Engelsche elftal, dat op 18 Mei van dit jaar te Amsterdam tegen Nederland uitkwam, levert tot resultaat op, dat vyf spelers zijn herkozen, n.l. het ach tertrio Hibbs, Male en Hapgood, alsmede de spil Barker en linksbinnen Westwood. Onder leiding van den Zwitserschen scheids rechter Wühtrich werd de ontmoeting Italië Hongarije voor den Europa-beker Zondag voor 50.000 toeschouwers te Milaan gespeeld. De Hongaarsche ploeg speelde technisch be ter voetbal dan de wereldkampioenen, doch de Italianen streden met de bekende geest drift, opgezweept door de toeschouwers Vier minuten voor de rust gaf midvoor Sarosy aan Hongarye de leiding. In de tweede helft werden de Italianen ge leidelijk sterker en na 25 minuten spelen wist de linksbuiten Colaussi den gelykmaker te scoren. Enkele minuten later slaagde Ferrari er in zyn land de leiding te geven. In het laatste kwartier van den wedstryd verkregen de Hongaren weer een duidelyk overwicht en tien minuten voor het einde slaagde Sarosy er in het tweede punt voor zün land te maken. In den resteerenden tyd werd fel voor de zege gestreden, doch het einde kwam met gelyken stand. Verreweg de beste man van het veld was de Hongaarsche midvoor Sarosy, die een pher- nomenale partij speelde. Zondagavond is te Kopenhagen het derde sei zoen van de winterbaan onder groote belangstel ling geópênd. In het middelpunt van de belang stelling stond de wedstrijd over 100 K.M., waar aan Deensche, Fransche, Duitsche, Belgische en Nederlandsche renneys deelnamen. De vroegere amateur Werner Grundahl Hamsen had in Py- nenburg een uitnemenden partner, doch steiae teleur. Het koppel De Greef-van den Bosch had met 13 punten de 100 K.M. na 2 uur 8 minuten en 18 2/5 sec. afgelegd. Met twee ronden achter stand kwamen Grundahl-Pynenburg op de vyf- de plaats, Slotkoersen Nov. 25 23 22 21 Allied Chemical 164% 1651/2 1641/2 166% Am. Tel. le. 1587/8 1571/2 153 151% Am. Tobacco B 1041/2 1047/g 104 105 Anaconda Copp. 2i7/8 25 24 251/s Balt. Ohio 16% 16% 16 161/s Can. Pacific 11% 12% 11% 12 Case Treshing IO31/2 108 1041/2 1077/s Cons. G. of N.Y 33 33% 33 33% Dup. de Nem. 140 1431/2 142% 1441/4 Gen. Electric 38U 39% 381/2 40 Gen. Motors 567/8 571/2 57 5SVs Kon. OUe 47% New-York Centr. 27 27% 257/8 26% Radio Corp. 117/f 12 HV2 12Vs Stand. Oil NJ 48% 491/4 49 4 9 Va U. S. Steel Corp. 48% 49% 48 50 Westingh. Elect. 931/2 951/2 93 96V2 NEW-YORK Londen Parys 22 21 Nov. 25 23 4.936/81 4.935/J 4.93l/s! 4.93% 6.58Vil 6.S8V2I 6 58Vil 6 58V* AMSTERDAM, 25 Nov. Eierveiling. Centrale markt. Heerengracht 23. 46-43 KG 2.803.00; 45-50 KG 3.103.20; 52-54 KG 3.703.80; 58-60 KG 4.504.60; 66-67 KG 4.90—5.00. Koelhuis eieren 2.75. Aanvoer 28.000 stuks. Handel vlug. GRA ANNOTEERING LIVERPOOL. 25 Nov. Tarwe. Dec. 6.2 Maart 5.11 7/8; Mei 6.—. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 215—214% Phiüps 236%236 Anaconda 15% Adj. Milwaukee 414"A Kennecott 1513/16 Tidewater 7% Southern Rail 9 1/168% Pref. Milwaukee 2 5/16 Aand. South. Pacific 15%1/16 Van 4.30—5 uur Kon. Olie 215% Unilever 103 Philips 236 Anaconda 15%9/16 Adj. Milwaukee 45/16 Kennecott 17% Southern Rail 8%9 Aand. Bait, en Ohio 11 BD.NENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 25 Nov.: Theano, s„ Fowey. Vertrokken 25 Nov.: Sunetta, tank, Rotterdam. Aangekomen 25 Nov.: Coen. m.s., Fowey. Vertrokken 25 Nov.: Britannica, s., Antwerpen; Berenice, s„ W.-Indië. AMSTERDAM. Aangekmen 25 Nov.: Theano, Fowey, stukgoed en klei, Rietlanden, Verg. Car- gadoorskantoor; Thrasyvoulos. Zaandam, ledig, Amst. Dok, Van Es van Ommeren. Aangekomen 25 Nov.: Coen, Fowey, klei, Riet landen, Holl. Stoomb. Mij. MIJ. OCEAAN CLYTONEUS, Java naar Amst., 24 Nov. te Londen. KON. NED. STOOMB. MIJ. LUNA, 22 Nov. van New-York n. W.-Indië. SIMON BOLIVAR, uitreis, 23 Nov. van Cris tobal. BRNEVELD, thuisreise 23 Nov. van Talcohuano. VULCANUS, 25 Nov. v.m. 10 uur van Amst. te Hamburg. BODEGRAVEN, thuisreis, 25 Nov. te Liverpool. OBERON, 25 Nov. van Malta te Valencia. AGAMEMNON, 24 Nov. van Malaga n. Alicante. SATURNUS, 25 Nov. van Dedeagatch te Cavalla. TELAMON. 25 Nov. van Lissabon te Setubal. ORANJE NASSAU, thuisreis, 25 Nov. 12 uur van Havre; wordt 26 Nov. v.m. 10 uur 30 te Amst. verwacht. TELAMON, 25 Nov. van Setubal n. Cadix. ORION, Middl. Zee naar Amst., pass. 25 Nov. Gibraltar. PERSEUS, 25 Nov. van Kopenhagen n. Stettin. PLUTO. 25 Nov. van Amst. te Kopenhagen. TIBERIUS, arr. 25 Nov. te Oporto; heeft ter reede gelegen wegens slecht weer. VENEZUELA, thuisreis, 25 Nov. n.m. 1 uur te Havre; wordt 26 Nov. n.m. 5 uur te Amst. verw. BERENICE, 25 Nov. van Amst. n. W.-Indië. KON. PAKETV. MIJ. VAN REES, pass. 23 Nov. Thursday Island. OMBILIN, 21 Nov. van Adelaide naar Java. HOLLAND-AMERIKA LIJN BINNENDIJK, uitreis, 23 Nov. van Galveston. LEERDAM, thuisreis, was 22 Nov. 12 uur des middags 920 mijlen W.Z.W. van Scilly. JAVA-NEW-YORK LIJN TALISSE, 22 Nov. van New-York te New Or leans. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MADOERA, 22 Nov. van New Orleans naar Kaapstad. SAFAROEA, 22 Nov. van Panang n. Rangoon. MIJ. NEDERLAND POELAU TELLO, uitreis, 23 Nov. van Singa pore. TARAKAN. thuisreis, 25 Nov. n.m. te Londen. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCYONE, 23 Nov. van B.-Aires naar R'damr. HALCYON LIJN MAASBURG, 25 Nov. Van Wabana te Emden. KON. HOLL. LLOYD ZiAANLAND, uitreis, 24 Nov. n.m. 4 uur te Rio Janeiro. ROTT. LLOYD KOTA AGOENG, 26 NOV. v.m. van Java, te Rot terdam verwacht. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN KOTA INTEN, thuisreis, 25 Nov n.m. te Duin- k.6rk6n KOTA INTEN, thuisreis, pass. 24 Nov. Ouéssant. STREEFKERK, 25 Nov. van R'dam te Bremen. DIVERSE SCHEPEN TOWA, pass. 24 Nov. Ouessant. JEANETTE, pass. 24 Nov. Flamborough Head. GRUTTO; 24 Nov. van R'dam te Londen. BATAVIER V, 24 Nov. Van Amst. te Londen. LEKHAVEN, pass. 24 Nov. Bevezier, naar Bre men. REGINA. pass. 24 Nov. Prawlepoint. ALUDRA, 23 Nov. van Kaapstad te Liverpool. HUMBER, sleepboot, naar Toulon, was 23 Nov. 8 uur 50 n.m. 70 mijlen Z.O. van Lands End. JOBSHAVEN. naar Wilmington, was 23 Nov. 4 Uur 25 v.m. 45 mijlen Z.W. van Lands End. MANVANTARA, naar Curacao, was 24 Nov. 9 Uur 25 v.m. 150 mijlen Z. van Valentia. TUVA, 22 Nov. ran Santos naar Antwerpen. AGNITA, 23 Nov. van Houstón naar Baytown, Rotterdam en Brugge. IJSELHaVEN, 23 Nov. van Jacksnville te Tampa. DORDREOHT, 23 Nov. van New-York naar Londen. DUlVENDRECHT, naar New Orleans pass, 21 Nov. Abaco. BEURSPLEIN, Stratoni naar Vlaardingen, pass. 24 Nov. Kaap Bon. BEVERWIJK, R'dam naar Bagnoli, pass. 24 Gi- br^lt^r EMMAFPLEIN. Narvik naar Rotterdam, pass. 25 Nov, v.m. Udsire. KATWIJK, 25 Nov. van Corupna naar Bilbao. WESTPLEIN, Oxelosund naar Rotterdam, pass. 24 Nov. Skagexr. MERULA, 25 Nov. van Curacao te Antwerpen. AMSTEL. Antwerpen naar Casablanca, pass. 24 Nov. Vlissingen. De drie redacteuren van „Volk en Vader land", tegen wie een strafvervolging wegens beleediging is ingesteld, mr. v. Lunteren, nir. Reydon en Hollander, zullen 17 December voor de Utrechtsche Rechtbank terechtstaan. Verleènd de Eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan Th. W. Eusterbrock, koster aan de Sint. Georgiuskerk te Almelo. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Dr. Ph. Chr. Visser, Consul-Generaal der Nederlanders te Calcutta en tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau Mevr. Ph. Chr. Visser geboren Jonkvrouwe J Hooft, ontdekkingsreizigster. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: Mejuffrouw G. Scheepers, met haar kloosternaam Liberia, Moeder-Overste van de Zusters in de Psychiatrische Inrichting „Voor burg" te Vught en M. Ruys, met zyn kloos ternaam Broeder Isaac, hoofd der Administra tie in de Psychiatrische Inrichting „Voorburg" te Vught; de zilveren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is toegekend aan; Th. van den Biggelaar, schrijver-portier by de Psychiatrische Inrichting „Voorburg" te Vught. Aan C. Haessig, Consul der Nederlan den te Bazel en R. H. Salvesen, vice-Consul der Nederlanden te Grangemouth; verlof ver leend tot het aannemen onderscheidenlyk var het ridderkruis der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk en het ridderkruis 2e kl. der Orde van St. Olgf van Noorwegen. Met I Januari 1936 zyn by het Hoofdbestuur der P. T. T. benoemd tot: referendaris A. Klin kenberg en J. Hartman, thans hoofdcommies; hoofdcommies A. W. M. J. Hammacher en T. J. Addens, thans commies; commies G. Fï. Bulthuis (o.v.), M. J. J. Uytenbogaart (o.v.), W. A. Rensen en R. A. Bakker, thans adj.- commies bij voorn. Hoofdbestuur. 1 Januari 1936 is aan K. Wiersma te Rotter dam eervol ontslag verleend als Rijkstuinbouw- consulent, wegens verandering in de inrichting van den dienst, waarby hy werkzaam is. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari be noemd bij het wapen der infanterie tot luit.- kolonel de majoor R. Lagaay. By K.B. is op hun verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend ter zake van langdurigen dienst, met ingang van 1 Januari aan den luitenant-kolonel J. Covers, comman dant van het 5e regiment infanterie, en aan den majoor H. J. Visscher van het öe regiment infanterie, en met ingang van 1 Februari aan den luitenant-kolonel R. Lagaay. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari ter zake van langdurigen dienst een eervol ontsla?, uit den militairen dienst verleend' aan den luitenant-kolonel K. H. Bolt, commandant vhn het 11e regiment infanterie en aan den kapi tein der militaire administratie P. H. Roukens van het 11e regiment infanterie. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst bU het wapen der infanterie bij den staf der bri gade grenadiers en jagers (Ie infanteriebri gade), met bestemming voor de functie van majoor, toegevoegd aan den commandant dier brigade, de majoor M. W. L. van Alphen van den generalen staf. By K.B. is met ingang van 1 Januari in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst bü den generalen staf de kapitein ir. J. Govers van het 3e regiment veldartillerie. By K.B. zyn met ingang van 1 Januari be noemd by het wapen der infanterie: tot luit.- kolonel, commandant van het 11e regiment in fanterie de majoor H. P. van Vuuren van het 9e regiment infanterie, en tot luitenant-kolonel, commandant van het 5e regiment infanterie de majoor H. C. Honig van het regiment grena diers, toegevoegd aan den commandant van de brigade grenadiers en jagers (Ie infanterie brigade.) By K.B. zijn met ingang van 1 Januari be noemd bij het wapen der infanterie; tot ma joor bij het le regiment infanterie de kapitein H. Voorwalt van dat regiment; tot majoor bij den staf der IVe infanteriebrigade de kapitein W. A. de Bruyn, adjudant van het 19e regi ment infanterie; tot majoor bij den staf der Vie infanterie-brigade de kapitein W. L. A. C- van Woerden van het regiment jagers; tot ma joor bij den staf der VlIIe infanteriebrigade de kapitein E. Snoek, adjudant van het 5e regi ment infanterie; tot majoor bij de luehtvaart- afdeeling de kapitein L. A. M. Koppert van de luchtvaartaf deeling; tot majoor by het in- fanterieschietkamp de kapitein L. C. van Duu- ren, commandant van het schietkamp; tof' majoor bij den staf der lie infanteriebrigade de kapitein H. J. Henrard, adjudant van het 15e regiment infanterie; tot majoor by het 2e regiment infanterie de kapitein J. J. Ver meulen van het 15e regiment infanterie; tot majoor by de luchtvaartafdeeling de kapitein J. H. Sar van de luchtvaartafdeeling; tot ma joor by het 9e regiment infanterie de kapi tein J. w. Oosterveen van den staf der in fanterie; en tot majoor by het 8e regiment infanterie de kapitein P. R. F. C. de Bruyn van den generalen staf, adjunct-chef van den staf der lie divisie. By K.B. is met ingang van 1 Januari be noemd tot .majoor by het wapen der genie- de kapitein C. Mattern van dien staf. Met 1 Januari is benoemd tot res.-luit.-kolonel bij den staf der Ve inf.-brigade de eervol ontsl- luit.-kolonel J. Govers. Met 1 Febr. benoemd tot res. luit.-kolonel bi) den staf der He inf.-brigade de eerv. ontsl. luit.- kolonel R. Lagaaij. Met 1 Jan. benoemd tot res. majoor bij het lie reg. inf. de eerv. ontsl. majoor H. J. Visscher. Met 1 Januari zyn benoemd bij het wapen der genie: bij het reg. genietroepen: tot res.- majoor de res.-kapitein prof. ir. R. L. A. Schoe- maker van dat reg.; tot res.-kapitein de res.- eerste-luifcs. ir. J. H. Redelaar, ir. C. E. Alexan der, ir. B. Reinders, ir. F. H. A. van Stekelen burg en ir. H. B. M. Haanappel, allen van dat reg.; tot res.-eerste-luit. de res.-tweede-luits. C- Tol, A. Heijnsius, ir. B. H. Wolf, ir. H. J. C. van Santen, P. Harkema, ir. G. C. Stuyt, ir. W- Croon. A. K. van der Weg, J. J. J. van Wie- chen, ir. B. E. Dieperink, ir. A. Hoogendoorn, ir- A. M. H. Hermans, J. D. Suyiing, A. T. van Veen, T. de Ruig en H. L. van Lommei, allen van dat regiment. By het korps pontonniers en torpedisten: tot res.-eerste-luit. de res.-tweede-luits. C. Danckaerts, V. Robbers ,ir. C. A. L. Horstman. F. Mulder, D. van Zullen en P. K. van Ginne- ken, allen van dat korps. Benoemd tot res.-off. van gez. tweede kl. bi) de landmacht de dienstpl. vaandrig der le comP- hosp.-soldaten J. Bol, arts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2