R.K. Boeren en tuinders Sigarenindustrie WERELD-ATLAS Schietpartij te Den Haag IWEE GESTOLEN AFGODSBEELDJES WAT HET WERKFONDS DEED IBONI AANKONDIGING DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 Organisatie der jongeren Een afscheiding in de A.R. partij DELICATERIA Door kogel doodelijk getroffen Voortgezette bespreking van het prae-advies inzake vaste las~ ten en executie-verbod Het prae-advies Vaste lasten en executie verbod Ir. A. Roebroek PLAN VAN DEN ARBEID Radiorede verboden MINISTER GELISSEN VOOR DEN MICROFOON Oplichting van steungelden Tot IS Sept. meer dan 40 millioen crediet gegeven Ontevreden hervormden stichten een nieuwe organisatie ZWEDEN HEEFT BOTER NOODIG Invoerverbod tot ultimo December opgeheven VOORBURG BESTAAT 50 JAAR Koninklijke onderscheidingen verleend De gewijzigde loonvoorstellen door de katholieke werk nemers aanvaard ONZE MINISTERS NAAR PARIJS Ter bestudeering van de electrici- teitsvoorziening KININE NAAR ITALIË Bij het schoonmaken van zijn geweer KOLENDAMPVERGIFTIGING Een doode HANDKARBESTUURDER ZWAAR GEWOND Na botsing met autobus DIEFSTAL BIJ HERHALING Wordt dit de 19e veroordeeling? BIJ AUTOBOTSING TWEE PERSONEN GEWOND HET AUTO-ONGEVAL TE DEN HAAG Tragisch Caféhouder trekt revolver tegen drie klanten, die de boel kort en klein sloegen BONTWERKERS-ATELIER UITGEBRAND Ruim IS.000 gulden schade DOOR AUTO GEGREPEN Automobilist reed door VEEDIEF AANGEHOUDEN Meisje door auto aangereden door FR. L. PACKARD Bob Kingsley ging rechte® zitten in zijn kooi. Maandagnamiddag kwam ook rector L. Beune, Verbondsmoderator van de KJ.M.V., ter verga dering van den L.T.B. in het bisdom Haarlem. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren J. D. de Kok, H. G. Mathot en J. v. d. Zwaan, werden herkozen. Voor de middagpauze gaven de voorzitters van de vakbonden een inleiding op het prae- advies van het hoofdbestuur. Allereerst sprak de heer A. J. Verkley, voor zitter van den Boerenvakbond. De geschiedenis van den laatsten tijd spr. zinspeelde hier op de uitvoering van het ur gentieprogram der drie Centrale Landbouw organisaties is daar om te bewijzen dat de theorie totaal in strijd kan zijn met de practjjk. Spr. zei te hopen, dat alle organisaties en boeren stelling nemen tegen „verplichte" inlevering van vee. Vóór alles blijft de wensch voor een zekere medezeggenschap bij de uitvoering der gel dende crisis-maatregelen. De heer Jac. Groen, voorzitter van den Tuindersvakbond, zeide, dat het Hoofdbestuur terecht van meening is, dat de bestaande teeltregeling moet worden gehandhaafd. Het teeltrecht moet persoonlijk blijven. De teelt regeling moet zoodanig worden ingericht, dat 't gebied van den tuinbouw zich niet verplaatst. Vrijkomende teeltrechten moeten ten gunste komen van jonge, beginnende tuinders en tuinders met groote gezinnen. Het hoofdbestuur zal blijven strijden voor een behoorlijke prijsregeling voor de producten. Minstens zou men moeten komen tot het vaststellen van haogere minimum-prijzen. Ook voor de sierteelt moeten behoorlijke minimum-prijzen worden vastgesteld. Hierna volgde de middagpauze. Na hervatting van de vergadering sprak ir. A. Roebroek, directeur-generaal van het Dept. van Landbouw en Visscherij. Hij legde er bijzonder den nadruk op, dat bij elke ordening de moeilijkheden zeer groot zullen blijven. De tuinders- en boerenstand is door de omstandigheden lam geslagen. Zelfs de beste ordening zal deze moeilijkheden niet kunnen opheffen. Voor alles blijft noodig een goede rationalisatie van de bedrijven. De Rijkstuin- bouwconsulenten geven gaarne alle noodige inlichtingen. Uitvoerig sprak ir. Roebroek over het land bouwonderwijs, daarbij aansluitend aan wat prof. A. Cleophas in de ochtendvergadering over dit onderwerp had gezegd. Het Departement heeft de grootste sympathie voor het streven der jongeren, die zich zoo goed mogelijk in hun schoone „vak" willen inwerken. Rector L. Beune gaf vervolgens een nadere Uiteenzetting over de organisatie voor de jon gere boeren en tuinders in de diocesane KJMV. Voor de jongeren zijn de toestanden nog moeilijker dan Voor de ouderen. Zij zien geen toekomst meer voor zich. In de achterliggende periode is nog zoo weinig gedaan voor den jongen boer en den jongen tuinder. Na besprekingen met het hoofdbestuur zijn enkele richtlijnen opgesteld. Allen zijn lid van de KJMV, maar zoo, dat de speciale belangen der verschillende groepen voldoende gewaar borgd blijven. Daarom zullen waarschijnlijk drie groote groepen worden opgericht: voor handel en industrie, voor werknemende jonge midden standers en voor de jonge boeren en tuinders. De plaatselijke leiding der KJMV zal echter steeds één blijven, terwijl deze leiding veel vrij heid wordt gelaten, hoe het program in haar eigen afdeeling zal worden uitgewerkt. Spreker deed een beroep op aller medewerking om deze noodzakelijke idealen te verwezenlijken. De afd. Upendam heeft geen vertrouwen in regeeringsmaatregelen tot verlaging van de vaste lasten; het H.B. zelf heeft geen wijze waarop aan kunnen geven. Alleen devaluatie kan uitkomst brengen. Een afgevaardigde van de afd. Zoeterwoude wees op het besluit van de kringvergadering te Leiden, dat in het prae-advies niet werd opge nomen. Over een weg, om te komen tot ver laging van de vaste lasten is n.l. in het prae- advies niet gesproken. De afd. Loosduinen en Obdam spraken zich uit voor onmiddellijke en drastische maatrege len. Als de regeering geen devaluatie wil, moe ten de vaste lasten omlaag. Een nieuwe pacht wet alleen kan geen oplossing brengen. Het Kamerlid v. d. Weiden was van meening, dat van een nominale verlaging der vaste lasten niets zal komen. Het is het goed recht van de L.T.B.-ers, dat ze zich kunnen uitspreken voor de devaluatie. De voorzitter wees erop, dat het alternatief verlaging-van-vaste-lasten of devaluatie duide lijk in het prae-advies was uitgedrukt. Voor de verplichtingen, voortvloeiende uit hypotheken, zal de devaluatie echter slechts weinig voordeel kunnen brengen. Ondanks devaluatie zal het vraagstuk der vaste lasten aan de orde blijven. Daarom wil het H.B. allereerst blijven aan- dringen op verlaging der vaste lasten. Over korten tijd zal het vraagstuk der devaluatie in de vergadering van den Ned. R. K. Boeren- en Tuindersbond in stemming worden gebracht. Uit een verdere bespreking bleek, dat er slechts weinig voorstanders voor de devaluatie onder de aanwezigen waren. Een afgevaardigde van de afd. Loosduinen wees er op, dat het executie-verbod vooral bij een opleving een gunstig effect zou hebben. Reeds nu moet de regeering met deze toekomst rekening houden. Ir. Roebroek, die hierna de vergadering moest verlaten, deelde nog mede, dat hij bij den mi nister ten spoedigste persoonlijk verslag van het besprokene zou uitbrengen. Ten aanzien van den passus uit het prae- advies aangaande bloembollen- en boomen- kweekerij, merkte de heer Lefeber uit Lisse op, dat de gelden van het surplus-fonds zeker on voldoende zullen zijn om het vastgestelde per centage van de minimumprijzen der onverkoch te bollen uit te keeren. Spr. critiseerde het regeeringsbesluit, waardoor de uitvoer naar Duitschland ten voordeele van andere export artikelen voor de bloembollenhandelaren moed willig was gesteld beneden het gevraagde. De Kring Leiden is van meening, dat de bacon-veehouderij bevoorrecht wordt ten koste van de zgn. zware mesterij. De handelingen der Veehouderij-centrale behooren aan een ernstige critiek te worden onderworpen. De spek-export brengt geweldige winsten op. terwijl de uitvoer van varkens over veel minder faciliteiten beschikt. De heer v. d. Burg uit Berkel' wilde in de op 27 November a.s. te installeeren commissie ook een vertegenwoordiger van de melkvee houderij zien benoemd. Overigens heeft de heer v, d. Burg met het H.B. de beste verwachtingen van deze commis sie. Een melksteunbeperking achtte spr. nood zakelijk: regeling van het product met een hoogeren prijs. Ten aanzien van de teeltregeling voor var kens werd besloten de kwestie over regeling d. m. v. biggenmerken of door toewijzing van een bepaald aantal zeugen terug te verwijzen naar het Vakbondsbestuur, dgt deze vraag nog maals onder het oog zal zien. De heer Van Rijn uit Langeraar brak 'n lans tot verlaging van den boterprijs, wat 'n groo- tere consumptie ten gevolge zou hebben. De margarine-productie zou hierdoor tot een be hoorlijker niveau worden teruggebracht. Uit de kringen Delft en Alkmaar werden dezelfde ge dachten naar voren gebracht. Een afgevaardigde van de afdeeling Zuid- Scharwoude wil van 'de regeering een vasten richtprijs voor 1936 van de tuinbouwproducten. Hij gaf hiermede het verlangen der geheele vergadering te kennen. Algemeen verwacht men, na de verdubbeling van de steungelden, dat minister Deckers ook deze weldaad aan de tuinders zal kunnen bewijzen. De heer Jac. Groen gaf in zijn algemeene re pliek o.m. ten antwoord, dat de tuinbouw zelf en alleen schuld'.is, dat geen binnenlandsche prijsregeling tot stand komt. De regeering treft hier geen schuld. Na rondvraag volgde sluiting. De Radio-Centrale-Commissie heeft bezwaar gemaakt tegen de rede van Ir. Albarda voor de VARA-microfoon over het z.g.n. Plan van den Arbeid. De rede is Zaterdagavond dan ook niet ge houden. Hedenavond, van 9-05 tot 9.15 zal minister Gelissen voor den K.R.O.-microfoon een toe spraak houden over „de kunst in nood". Naméns de gemeente 's-Gravenhage hebben het Gem. Bureau voor Werkloozensteun en de Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon aangifte gedaan van oplichting van steungelden, resp. in 13 en 3 gevallen tot verschillende be dragen, door inwoners dezer gemeente gepleegd. In het thans verschenen vijfde driemaan- delijksche verslag van het Werkfonds, loopende van 16 Juni tot en met 15 September, wordt een overzicht gegeven van de geheel of ge deeltelijk uitgewerkte en goedgekeurde pro jecten. In deze verslagperiode werd voor Rijkswer ken bestemd f 15.895.070. Voor de Rijkswater staatswerken is in totaal een bedrag van f 13.983.615 gereserveerd, waarvan reeds heden een bedrag van f 8.382.070.85 is geblokkeerd. Voor werken van andere publiekrechtelijke organen werd f 15.573.788 vastgelegd, voor in- dustrieele projecten f 761.000 (het totaal hier voor bedraagt f2.746.064) en voor andere wer ken in totaal f371.500. Het algemeen totaal in deze periode bedraagt f34.648.553. Voorts werd nog toegezegd voor Rijkswater staatswerken f5.601.544.15, zoodat als totaal geblokkeerd kan worden beschouwd een bedrag van f40.250.097. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat er re kening mede moet worden gehouden, dat voor een groot industrieel werk en eenige Water staatswerken nog belangrijke bedragen moeten worden gereserveerd. Deze bedragen zijn in middels na de vaststelling van het verslag toegewezen. Reeds geruimen tijd bestond er in de krin gen der hervormde anti-revolutionnairen on tevredenheid over den gang van zaken in de a.r. partij. In een Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering, waarbij ook het Tweede Kamerlid, prof. dr. H. Visscher het woord heeft gevoerd, is besloten tot afscheiding van de anti-revolutionnaire partij. Besloten is een uit acht personen bestaande commissie te benoemen, die tot taak zal heb ben: le. binnen 2 maanden een partijprogram op te stellen en 2e. na te gaan met welke der bestaande politieke partijen contact zal ge zocht worden. Voorgesteld werd prof. Visscher te verzoeken, het voorzitterschap dezer com missie op zich te willen nemen. Op voorstel van prof. Visscher zal de nieuwe organisatie als naam dragen Christelijke Na tionale Partij. De directie van den landbouw deelt mede, dat volgens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Stockholm de Zweedsche dagbladen melding maken van een onvoldoen de boterproductie in Zweden. In verband daarmede is tot ultimo Decem ber as. het invoerverbod voor boter in Zwe den opgeheven. Maandag is in de Psychiatrische inrichting Voorburg te Vught het 50-jarig bestaan der instelling nlechtig herdacht 's Morgens droeg Mgr. P. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal van het Bossche Bisdom in de kapel een H. Mis van dankzegging op. Na deze H. Mis werd in de groote feestzaal een herdenkingsbijeenkomst gehouden, welke o.m. werd bijgewoond door Z. Exc. Mr. de Wilde, Minister van Binnenlandsche Zaken, de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, Burgemeester en Wethouders van Den Bosch en Vught, de in specteurs van het Rijkstoezicht op de verple ging van krankzinnigen, Dr. Koenen en Pa- meijer, de president van het College van Re genten der Godshuizen de heer Jos. Meyring en Dr. Jansen, geneesheer-directeur, spraken de feestrede uit. De Minister van Binnenlandsche Zaken weidde uit over de vlucht die het gesticht in 50 jaren genomen heeft. Hij bracht hulde aan het College van Regenten en de er werkende mannen en vrouwen en deelde mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau de Eerwaarde Zuster Liberato, Moeder Overste der Zusters en Broeder Isaac, hoofd der admi nistratie en de zilveren eere-medaille toe te kennen aan den heer Th. van den Biggelaar, schrijver-portier. Het woord werd nog gevoerd door Mgr. F. N. J. Hendrikx, namens Z. H. Excell. Mgr. A. P. Diepen, door den Commissaris der Konin gin, Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, den vicaris- generaal der Broeders, Br. Chrysosthomus Uit Ronsse, den directeur' der Congregatie der Zus ters van Barmhartigheid, den Zeereerw. heer Heijerman en door den burgemeester F. J. van Lanschot uit Den Bosch. Maandag werd in „Unitas" te Nijmegen het tweede congres gehouden van de afgevaardig den van den Nederlandschen R. K. Tabakbe- werkersbond, in verband met de voorstellen der werkgeversorganisaties in de sigaren-industrie inzake de loonsverlaging Het congres, dat wederom huishoudelijk was, werd bijgewoond door den heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond. Na langdurige beraadslaging werd be sloten de nader gewijzigde voorstellen der beide werkgevers-organisaties te aanvaar den, waardoor van Katholieke zijde een staking in de tabaksindustrie wordt voor komen. De voorstellen van de werkgevers houden 'n loonsverlaging tot een maximum van 5 pet. in. Voor sommige groepen is deze verlaging nog minder, terwijl voor sommige groepen zelfs eenige loonsverhooging in het vooruitzicht is gesteld. De Christelijke bond van tabakbewerkers heeft reeds eerder de voorstellen der werkge vers aanvaard. De Nederlandsche Bond van tabakbewerkers met 4000 leden en de Federatie van tabakbe werkers met rond 1500 leden hebben nog geen beslissing inzake de loonvoorstellen der pa troons genomen. De Nederlandsche R. K. Bond van tabak bewerkers telt 8000 leden en overtreft in le dental de drie genoemde werknemers-organisa ties. De ministers van Waterstaat en Economische Zaken, de heeren ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en prof. dr. ir. H. J. H. Gelissen hebben, naar het Handelsblad meldt, dezer dagen een kort bezoek aan Parijs gebracht, om zich op de hoogte te stellen van de electriciteitsvoor- zi'ening in de stad en haar omgeving. Eerstgenoemde stelt daarin belang, omdat de electriciteitsvoorziening van ons land onder zijn departement ressorteert, terwijl prof. Gelissen, die zooals men weet aan het hoofd gestaan heeft van de Mij. tot verkoop van den electrischen stroom der staatsmijnen in Lim burg zich interesseert voor den invloed, die een behoorlijke voorziening heeft op handel en industrie. De keus viel op Parijs, omdat deze stad met haar omgeving ongeveer 6 millioen inwoners telt en dus met ons land vergeleken kan worden. Naar het Handelsblad ter oore komt, heeft Italië reeds voor het in werking treden van de economische sancties een groote order in ons land geplaatst voor de levering van kinine, ten behoeve van het leger in Abessinië. De betaling van deze leverantie zou niet over het Ned. Clearing Instituut gegaan zijn, doch zou reeds geheel zijn voldaan. De Italiaansche legatie te 's Gravenhage wenschte zich over deze aangelegenheid niet uit te laten. De order loopt in de tienduizenden guldens. De lezers van de V. K. P. kunnen tegen dezen BON bekomen den nieuwen door A. DB MOOR, met 28 platen, in vele kleuren en zeer uitgebreid alphabetisch plaatsen- register. Als men dit register opslaat, kan. men elke plaats, rivier, enz. vinden. De atlas is geheel nieuw, met de laatste grensindeelmg. Voor groot en klein, school en huis, ook om de luchtvaart te volgen. Franco na postwissel of op Giro 124280 f 0.98, afgehaald 90 ct. bij den Nederl. Ver- zendboekhandel, Gasthuismolensteeg 12 in 't verlengde van de Paleis- straat, Amsterdam-C. LEIDSCHESTRAAl 95 AMSTERDAM Internationale dagschotels 50 cent. Thee, Koffie 10 cent Bier, Wijn 15 cent Maandagmiddag is te Vaals de 57-jarige V. bij het schoonmaken van zijn geweer door een kogel in de borst getroffen en op slag gedood. V., die lid is van het schuttersgilde aldaar, zou op het terrein gaan oefenen. Hij wilde daartoe eerst zijn geweer schoonmaken, dat naar hij meende, ongeladen was. Evenwel ging het plotseling af, met bovenvermeld droevig gevolg. Het had Maadagmorgen de aandacht getrok ken van de bewoners van de Opperstraat te Utrecht, dat een huisje, bewoond door een bejaard echtpaar, gesloten bleef. Men waarschuwde een agent van politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Men vond twee menschen bewusteloos in een alcoof, ver moedelijk slachtoffers van een kolendampver giftiging. Inderdaad bleek dat in een achterkamer geen behoorlijk aan- en afvoer was. Daardoor had zich in hevige mate kolendamp ontwik keld. De man was reeds overleden; de vrouw gaf nog teekenen van leven. Zij is naar de Rijkskliniek overgebracht. Men hoopt haar in het leven te houden. Zaterdagavond omstreeks zeven ui^r reed op den Kanaalweg, onder Overschie een uit de rich ting Rotterdam komende R. E. T.-bus, be stuurd door den 40-jarigen T. H., uit Rotter dam, door onbekende oorzaak, den 34-jarigen koopman M. Jansens, die met een handkar in dezelfde richting reed, aan. J. werd een eindweegs meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. Nadat dr. Donkersloot de eerste hulp ver leend had, is het slachtoffer in hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De bus, die ernstig beschadigd was en de totaal vernielde handkar zijn door de politie in beslag genomen. Zekere A. v. d. H. was door de Haagsche recht bank wegens diefstal van een rijwiel tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam hiervan in hooger beroep. De proc-generaal herinnerde eraan, dat v. d. H. reeds 18 maal eerder is veroordeeld, wegens diefstal, huisvredebreuk, mishandeling, enz. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Op den nieuwen Rijksweg Den HaagRotter dam heeft Maandagochtend, onder de gemeente Delft, wederom een auto-ongeval plaats gehad. Bij een botsing tusschen twee auto's werden de heer D., vermoedelijk afkomstig uit Schiedam en zijn passagier, wiens naam nog niet bekend is, vrij ernstig gewond. Zij zijn in het gasthuis te Delft opgenomen. Hun toestand is niet levens gevaarlijk. Beide auto's werden ernstig bescha digd. Bij informatie naar den toestand der ge wonden, betrokken bij het auto-ongeluk, dat Zondagavond op den Fluweelen Burgwal te Den Haag plaats vond, bleek ons dat deze naar omstandigheden redelijk wel is. De 17- jarige mej. A. Z. is niet zooals eerst werd gemeld naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, maar wordt in het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde verpleegd. Mevr. K. uit Kerkrade, die tijdens de inklee ding van haar dochter in he tmissiehuis van de Zusters van het Kostbaar Bloed te Eygels- hoven, ongesteld werd en onmiddellijk van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voor zien, is in haar woning overleden. Maandagnacht omstreeks 12 uur hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan in een café aan den Kranenburgweg te Den Haag, waarbij met een revolver met scherp is geschoten door den caféhouder, doch waarbij wonder boven wonder, geen dooden of gewonden zijn te betreuren. Volgens verklaring van den caféhouder zou den drie bewoners uit Duindorp het café zijn binnengekomen. Alle drie verkeerden sterk onder drankinvloed. De caféhouder zou ge tracht hebben met een zacht lijntje de men schen uit de zaak te krijgen, waarop ruzie ontstond en de Duindorpers den caféhouder met stoelen te lijf gingen. De caféhouder was genoodzaakt zich in zijn woonvertrekken te rug te trekken. De Dufndorpers trokken ook hier binnen. Hierop zou de caféhouder zijn revolver hebben gegrepen, en een schot heb ben gelost, recht naar beneden in den deurpost. De mannen verkeerden in een opgewonden toestand en trapten de deur in. Daarop trok de caféhouder zich' terug in het slaapvertrek, sloot de deur en schoot daar door heen. De vrouw van den caféhouder, die in nacht gewaad was, heeft daarop polritiehulp ge haald. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zij een groote verwoesting in de gelagkamer en de woonvertrekken. De daders waren inmid dels verdwenen. De kastelein verklaarde zijn revolver te heb ben weggeworpen in het ververschingskanaaL Hij had geen toestemming tot het voorhanden hebben van een vuurwapen. Hij is voor nader onderzoek in bewaring gesteld en is genaamd S. P. Ook het drietal Duindorpers, genaamd P. v. B., 27 jaar; S. de Z., 25 jaar en L. V., 24 jaar, is van bed gelicht en in bewaring gesteld, verdacht van openlijke geweldpleging en vernieling. De zaak is verder in onderzoek, speciaal met betrekking tot de vraag of de kastelein uit noodweer gehandeld kan hebben, hetgeen hij beweert De man is Maandag op vrije voeten gesteld. Maandagmiddag kwart voor 12 is brand uit gebroken in het bontwerkers-atelier der firma T. en C. van de Ven in de Verwerstraat re 's-Hertogenbosch. Het atelier is totaal uitge brand. De waarde van de voorraden bont, die verloren zijn gegaan, en waaronder zeer kost bare mantels waren, bedraagt ruim f 15000.— Een ondergelegen rijwielhersteller van de fa. Versteegh bekwam groote waterschade. De schade bedraagt hier eenige duizenden guldens. De brand is ontstaan bij het drogen van bonthuiden door middel van een petroleum- straalkachel. De schade wordt door verzekering gedekt. In den vorigen nacht omstreeks één uur is de 20-jarige G. Kuit te 't Buurtje op den Schagerweg, nabij Schagerbrug, terwijl hij op zijn rijwiel zat, aangereden door een hem ach terop komenden auto. De auto reed na de aan rijding, zonder gestopt te hebben, door. De jon geman, die tegen den grond werd gesmakt, bleek ernstig aan den rug gewond te zijn. Hij is per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op verzoek van de recherche te Rotterdam is te Sittard aangehouden de 34-jarige Osse- naar P. J. W., die te Rotterdam en omliggen de gemeenten een aantal veediefstallen heeft begaan. Maandagmiddag omstreeks twee .uur is in de Baarlooschestraat te Blerick het 3-jarig doch tertje van de familie W. bij het oversteken van den weg door een juist passeerenden auto uit Roermond gegrepen. Met een zware schedelbreuk is het kind in zeer zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Venlo vervoerd. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. 41 „Nog niet, al hik! draag je me!" zei Bob Kingsley met een zwakken glimlach. ,,Daar ga ik vanavond niet terug! Dat heb ik je al meer gezegd en ik zal je nu zeggen waarom. Ik heb als een echte stommerik dat beeldje op de rou lettetafel laten vallen met een handvol geld, dat ik wilde inzetten, en Won Pu heeft het gezien. Misschien was ik wel dronken en misschien ben ik het nog, maar ik was toch niet dronken ge- hoeg om niet te zien, dat Won Pu naar de deur Vloog, ofschoon ik niet geloof, dat hij wist, dat ik hem gezien had. Hij zal terug komen om me te halen en met de heele bende bij hem, als hij ze bij elkaar kan krijgen. Ik zoek ze wel maar Zoo niet." „Ik zou wel eens willen zien, dat ze bij mij V'at deden!" gromde Java Dick verachtelijk. „Kom maar mee terug." „Nee hik ikke niet!" zei Bob Kingsley kóp- big, ,,zou je het erg leuk vinden als de politie een inval deed?" Java Dick krabde zich weer nadenkend op het hoofd. «Kei, misschien heb je toch gelijk," gaf hij toe. Toen, met gefronst voorhoofd: „Het is een beetje raar, wat je me daar allemaal over Chen-su ver telt. Je hebt een massa vragen gesteld. Nu ga ik er één doen. Ken je een man, die Mindar Singh heet?" Bob Kingsley staarde Java Dick aan en schoof toen opgewonden zijn pet achter op zijn hoofd. „En of!"* zei hij met een verschrikten blik. „Dat was de bediende van mijn oom in Kalawa, die was daar dien nacht, hik! toen de jonk kwam. Wat weet je van hem?" Java Dick grinnikte. „Ik weet heelemaal niets van hem, noch iets van deze heele zaak, behalve dat Chen-su van avond pech schijnt te hebben. Ik kreeg zoo het idee, dat die Mindar Singh er wel eens iets mee te maken zou kunnen hebben. Wat ik wel weet is, dat Chen-su daarom vanavond in mijn zaak was. Hoe 't precies zat, heb ik niet kunnen ont dekken, maar die Mindar Singh scheen wegge- loopen te zijn, van Chen-su of 'n dergelijk iemand, en te oordeelen naar wat hij zei, moge de hémel mijnheer Singh helpen, indien hij ooit weer in de klauwen van Chen-su valt! Ik heb opgemerkt, dat men Won Pu achterliet om te zién of de ke rel kwam, en Chen-su is vertrokken om alle zaakjes van dezelfde soort als het mijne te be spieden." „Goeie hemel!" hijgde Bob Kingsley gretig. „Ik hik! ik zou er veel voor over hebben, om mijnheer Mindar Singh te spreken. Ze hebben niets meer van dien kerel gehoord, sinds dien nacht in Kalawa. Ze dachten, dat hij dood was! Zeg Java hij praatte weer zachter „laat me weten, als je er iets meer van hoort, hoor! En je zult me voor dat andere ook een beetje helpen, niet?" Java Dick glimlachte weifelend. „Waar neem je dan je intrek? Waar zou ik je kunnen vinden?" vroeg hij. Ik ben op de Alita, die ligt voor anker daar in 'de haven," antwoordde Bob Kingsley. „Toe, Java Dick, help me alsjeblieft." „Ik moet aan mijn eigen hachje denken!" gromde Java Dick; toen grijnsde hij beminnelijk. „Goed dan," gaf hij toe. „Ik voel niet erg veel voor Chen-su en ik zal zien, wat ik voor je kan ontdekken, maar de grijs verdween en er kwam plotseling een dreigende uitdrukking in zijn gezicht als je me verraadt, zal ik...." „Dat hoef je niet te zeggen!" zei Bob Kingsley met een bijna nuchter klinkende stem. „Zoo is het al goed!" Hij stak zijn hand uit. „Geef me de vijf!" Toen, terwijl zijn vingers tintelden van den druk (zoo krachtig waren de vingers van het dwergachtige schepsel) zei hij: „Goeden avond, Java! Ik zal dit niet vergeten!" „In orde, Zwarte Bob," antwoordde Java Dick ongedwongen. .Misschien zul je wel eens iets voor mi) kunnen doen. Goeden avond!" De zwarte schaduwen van het steegje slorpten Java Dick op en dadelijk in een rikshaw klim mend beval Bob Kingsley den koelie, hem naar de haven te brengen. HOOFDSTUK XVII De middernachtelijke bezoeker en ofschoon hij gewekt was uit een vasten slaap, was hij onmiddellijk wakker. Het kon niet langer dan een uur geleden zijn, sedert hij van Java Dick naar den schoener terugkeerde, en na Nanu bevel gegeven te hebben, dat er nauwlettend de wacht moest gehouden worden, was hij naar bed gegaan. En nu riep Nanu hem. „Ja! Wat is er, Nanu?" vroeg hij. „De Toewan heeft bevolen, dat we hem moes ten roepen, als er iets gebeurde," antwoordde Nanu. „Er is een man, die alleen in een boot van de kust is gekomen en die dén Toewan te spreken vraagt. Als zijn woorden waar zijn, was hij de bediende van uw oom in Kalawa. en zijn naam is Mindar Singh. Beveelt de Toewan, dat hij aan boord komt?" Mindar Singh! Bob Kingsley sprong uit zijn kooi; toen het gordijn opzij schuivend, dat ter- wille van het comfort in de tropische hitte de rol van deur vervulde, stapte hij in de kajuit. „Steek de lamp aan, Nanu!" beval hij strak. „En breng dan dien man dadelijk hier!" Nanu maakte de lamp boven de tafel aan en vertrok. Bob Kingsley liep de kajuit door naar een latafel, verschafte zich een pakje sigaretten, stak er een op en met het pakje in den zak van zijn pyama, wierp hij zich in een stoel naast de tafel, tegenover de kajuitstrap. Schijnbaar kalm, was hij heet van opwinding. Mindar Singh! Wat had Java Dick ook weer gezegd? Dat Mindar Singh was weggeloopen van Chen-su of iets dergelijks en dat het er, zooals Java Dick meende, span nen zou voor Mindar Singh, als Chen-su den man ooit weer in zijn klauwen kreeg. yfa.t zat daar achter? Wat beteekende het? Java Dick wist het niet. Hij, Bob Kingsley, wist het ook niet. Maar het beloofde heel veel. En Dovendien was hier ten laatste toch de eenige, die een sa menhangend verhaal kon doen van wat er dien nacht werkelijk gebeurd was, toen Hsi Yan aan wal was gegaan in Kalawa. Bob Kingsley had twee dagen geleden in Kala wa Crowley gesproken. Crowley wist nog altijd niets meer, dan hij had geschreven in den brief, dien hy naar Patua had gestuurd. Ze hadden 'Mindar Singh's verdwijning van alle kanten be schouwd, zelfs gesproken over zijn karakter en gewoonten, in de hoop zoo te kunnen nagaan, wat er nu eigenlijk gebeurd was maar op het laatst waren ze niet verder geweest dan aan het begin. Toen was hem een mogelijke oplossing in gevallen. Crowley wist niets van die geheime gang, die gebouwd was, toen Tom Kingsley prac- tisch' alleen woonde in Kalawa. Misschien was Mindar Singh daar, hoewel niet in levenden lijve. Tot vóór een paar uur, toen hij JsAa Dick had gesproken, was hij zelf tot de conclusie gekomen, dat Mindar Singh dood moest zijn. Maar zooals de zaken nu stonden, was het waarschijnlijker dat de man.... Maar waarom weer gissen! Crowley zei, dat Mindar Singh door de betrek king, die hij bekleed had, goed Engelsch sprak én hier was de man zelf, om zijn vragen te be antwoorden. Bob Kingsley ging rechtop zitten in zijn stoel, toen een lange magere gestalte, een Oost-Indiër met een ouden tulband op en met vuile gescheur de kleeren, de kajuitstrap afkwam en voor hem stilstaande een diepe buiging maakte. „Saheb," zei de man ernstig, ,,ik ben Mindar Singh, die de bediende was van den oom van den sahib, Kingsley Sahib. Vele dagen lang, sedert Hsi Yan vernieling bracht in mijns meesters huis, heb ik vele kwade dingen geleden, en zelfs nu loop ik groot gevaar en ben naar den sahib geko men voor bescherming. Denkt de geest van den sahib, dat wat ik zeg, waar is? Want zijn oogen hebben nooit tevoren mijn gezicht gezien." Bob Kingsley sprong op en legde de hand im pulsief op den schouder van den ander. „Ik weet heel goed. dat je Mindar Singh bent!" zei hij hartelijk. „Ik zou je overal gekend hebben, door de beschrijving van mijnheer Crowley. En als je bedoelt bescherming tegen Chen-su en naar wat ik vanavond gehoord heb, zal dat wel dan ben je op de juiste plaats!" Mindar Singh neeg het hoofd. „Sahib," zei hij met een plotselinge heeschheid in zijn stem, „ik ben gevlucht voor Chen-su en zijn honden, die ook bij Hsi Yan waren in Kala wa. Omdat de sahib hier in Singapore is, ben ik ontsnapt, want ik dacht, dat ik bij hem bescher ming zou vinden, zooals hij gezegd heeft; want ergens anders kon ik die niet krijgen; ik zou dan slechts mijn leven gewaagd hebben voor niets." Bob Kingsley viel weer terug in zijn stoel. „Ik begrijp niet, hoe je wist, dat ik hier was, Mindar Singh," zei hij, „maar daar gaat het nu niet om." Hij lachte kort en hard. „Ik zou graag wat over Chen-su hooren en over die anderen! Vertel me over henEn ik zou je ook graag hoo ren over dien nacht in Kalawa!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3