'oekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" g voor 80.000 gezinnen Opheffing der Stadskweekerij? Laatste Nieuws W erkti j d-regeling voor chauffeurs Minister Colijn over het defensiebeleid HET HEENGAAN VAN MINISTER DECKERS öiuuuinnniiiiniiiiuiiiiiiiiiiuuiiuiiiiiiuiiuiiiiuiHiiiiiiuiiiiiiiiuuuuuuiiiuuiiiUiiiiiuuiiiiuniiiiiifflius DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 STADSNIEUWS GROOTE NADEELEN Lastige huizenbewoners en bijna overwonnen iepziekte Wij hebben veel groen Practijk in Schoten De Iep Klachten Weinig park GEMEENTEZAKEN Over het dempen van een sloot INBREKER KOCHT KAT IN DEN ZAK De N. S. N. A. P.-karthotheek had toch geen waarde DE OMGEVING VAN DE RAMPLAAN Wijziging uitbreidingsplan CATHARINADAG IN HET R.K LYCEUM Poëzie in het studieleven R.K. SCHOENMAKERS PATROONS Afd. Haarlem viert het tweede lustrum Maggi's demonstratie-auto Jubileumbal Gebrs. Martin (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Deze mag ten hoogste 10 uur per dag en SS uur per week bedragen Bescherming tegen over- matigen langen arbeid Duur van den werktijd Het zoeken naar Kingsford Smith Hoopvolle geruchten leveren nog geen resultaten De terugkeer van den Griekschen koning DISCONTO-VERHOOGING IN FRANKRIJK Van S tot 6 pet. De conclusies van de commissie- Kan over het vlootplan Verdediging Zuiden en Oosten Militaire luchtvaart Gevechtskracht vloot Van drie bankjes van duizend Een onfrissche legpuzzle ONDERZOEK NAAR VLOER APOLLOHAL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia Zooals de kleeren den man, en vooral de vrouw maken, zoo vormen het uiterlijk van de huizen der stad en de fleurigheid van parken en bcomen den eerstej} indruk, welke de stad aan den vreemdeling geeft. De boomen in de straten en de parken zijn dus een belangrijk onderdeel van ons stadsschoon, vooral voor Haarlem, de Bloemenstad geheeten! In dat opzicht heeft dan ock de Dienst van Hout en Plantsoenen een voorname taak te vervullen. De crisis heeft echter haar stempel op 'twerk van den Dienst gedrukt, het stadskleed moet in dezen tijd maar wat minder fleurig en van goedkooper qualiteit zijn, zoo oordeelden de gemeente-autoriteiten en zelfs verluidt, dat in de afdeelingen van den Gemeenteraad bij de behandeling van de begrooting 1936 gepleit zou zijn voor de opheffing van een voornaam on derdeel van den Dienst van Hout en Plantsoe nen, nj. de Stadskweekerij. Ook verleden jaar is in den gemeenteraad de opheffing van de Stadskweekerij voorgesteld, doch afgewezen. De vriendelijke directeur van den Dienst, de heer J. Bouwer, wien wij naar zijn meening in deze kwestie vroegen, zeide ons dat hij tegen over een eventueele opheffing een neutraal standpunt inneemt. Acht de Raad de argumen ten voor opheffing doorslaggevend, welnu, laat hij dan de Stadskweekerij opheffen. Daarbij moet men echter wel bedenken, dat een kwee- kerij geen stuk décor is, dat men vandaag er gens kan neerzetten om het morgen weg te nemen. Is eenmaal de Stadskweekerij opge heven, dan kan men ze niet weer middels een tooverstaf dadelijk terugkrijgen, indien men dit wenscht. Daarvoor zitten aan de oprichting van een stadskweekerij te veel kosten en moeiten vast. Opmerkelijk is wel dat alle groote steden successievelijk tot de oprichting van een stads kweekerij zijn overgegaan Ook het Rijk, on danks protesten van kweekerszijde. In dit verband herinnerde de heer Bouwer zich de klacht van den directeur van den Plantsoenendienst in Schoten, toen dit nog een afzonderlijke gemeente was. Zooals alle diens ten, die geen eigen kweekerij bezitten, moest ook de Schotensche dienst boomen voor de ge meente koopen, zoo dun als een naald en eigen lijk te dun om ze op straat te planten. De boo men kregen dan een hekje eromheen om te kunnen blijven staan! Dat hekje kon echter niet verhinderen, dat de boomen op winderige plaatsen sneuvelden en bij de overige lieten de straatjongens de hekjes niet met rust, zoodat om de paar weken nieuwe boomen en hekjes geplaatst moesten worden. In Haarlem heeft men daar geen last van. Men koopt er de boomen als plantgoed en laat ze op de Stadskweekerij opgroeien tot ze een behoorlijke dikte hebben, en dan pas worden ze in straten en op wegen geplant. Dikkere dan die naald-dunne-boomen koopen is duur, tenzij men eens het „buitenkansje" heeft dat de een of andere kweekerij failliet gaat en de aanwezige boomenvoorraad voor een appel en een ei verkocht wordt.... „Is de Sierteeltcentrale tegenwoordig geen goedkoope leverancier van boomen?" „Wat wij noodig hebben, levert de Sierteelt centrale niet, en wat deze Centrale wel levert, dat kunnen w ij niet gebruiken," was het ant woord van den heer Bouwer. De Sierteeltcen trale verkoopt boomen en planten, welke vroe ger naar Duitschland geëxporteerd werden en waar men nu mee in zijn maag zit. Die kun nen we in Haarlem niet gebruiken „Is de Iep nog jè stadsboom?" „Inderdaad. De Iep is het best geschikt ais stadsboom, ondanks de vele slachtoffers, welke de lepziekte maakt." „Nog steeds?" „De Iepziekte woedt nog steeds voort." Gelukkig is een tot dat doei ingestelde com missie, waarvan de heer Bouwer het voorzitter schap bekleedt, doende om een minder vat baren boom te kweeken. Daarbij, zoo merkte de heer Bouwer terloops op, kan een Stadskwee kerij weer goede diensten bewijzen. De resul taten zijn zeer bevredigend. Ent men een exem plaar van het oude soort met Iepziekte in, dan zullen tien op de tien doodgaan. Ent men ech ter een Iep van het nieuwe soort in, dan sterft er slechts een op de tien Alhoewel de Iep van het nieuwe soort hij mocht wel eens een nieuwen naam krijgen, want de omschrijving is allesbehalve kort! dus nog niet geheel onvatbaar voor Iepziekte is, zoo wordt hij toch veel geplant in Haarlem. Hij is immers slecht door andere te vervangen. Een Accacia b.v. kan niet tegen den zeewind, een Eik groeit te langzaam, een Berk heeft een te kleine, een Kastanje een te groote kroon. En zoo blijft de Iep nolens volens over als de alleen-geschikte Hij gedijt overal goed. Zijn groei is betrekkelijk snel. Hij is stevig en waait met alle winden mee. Water-, gas- en electra- diensten kunnen rustig in den grond langs de lepenwortels graven, zonder dat de boom het besterven zal. En vooral heeft hij de aanbeve lenswaardige eigenschap: men kan zijn kroon, zoonoodig, inkorten. Dat is van belang voor.... de klachtenafdeeling. Een gemeentedienst zonder klachten zou een unicum zijnBij „Hout en Plantsoenen" komen ze binnen van bouwers, die huizen in de nieuwe wijken hebben gezet en den Dienst verzoeken toch asjeblieft voort te maken met het planten van boomen en het in orde maken van het plantsoen, omdat dit blijkbaar den verkoop van de huizen gemakkelijker maakt. Het oog wil ook wat hebben! De Dienst gaat aan het werk en als de boomen gegroeid en de huizen be woond zijn, dan komen er weer klachten bin nen van huizenbewoners, wier uitzicht „bedor ven" of „weg" is. Vandaar het groote voordeel van den Iep, dat zijn kroon zoo gemakkelijk ingesnoeid kan worden! „Haarlem heeft niet veel park?" „Als men al het groen, dat Haarlem heeft, bij elkaar voegt, dan maakt Haarlem ten op zichte van andere steden een goed figuur. Bij dit groen zijn echter inbegrepen: de stadskwee kerij en de begraafplaatsen, welke nu niet be paald als „park" beschouwd kunnen worden. Wandelparken en plantsoenen van eenige groot te heeft Haarlem niet veel, en de nieuwe wij ken munten ook niet uit door veel park. Zelfs de aan te leggen „Noorderhout" is niet meer dan een omlijsting van boomen en groen van de sportvelden en den vijver! Naar aanleiding van een voor de raadsleden ter inzage gelegd adres van J. N. J. Bos en P. H. Bos te Haarlem, zoo voor zich als voor de firma Jan Barth Bos, te Haarlem, welk adres in onze handen is gesteld om prae -advies, deelen B. en W. mede: Adressanten beroepen zich op de akte van boedelscheiding, op 28 Maart 1872 verleden voor Notaris J. L. ter Hofstede te Bloemendaal, bij welke akte ten behoeve van hunne perceelen en ten laste van het huidig eigendom der Ge meente Haarlem zou zijn gevestigd de erf dienstbaarheid van vrije vaart. Uit het voor Uwe leden ter inzage gelegd uit treksel uit genoemde akte blijkt, dat gemelde erfdienstbaarheid rust op de perceelen ka dastraal bekend gemeente Bloemendaal, sectie A nrs. 586, 587 en 588. Zooals de akte ook aan geeft betreft de erfdienstbaarheid alleen de sloot liggende op de werkelijke grens van ge melde perceelen 586 en 587 en door het polder water (en nog maar voor de helft) begrepen onder no. 588. Deze halve sloot, thans ka dastraal bekend gemeente Haarlem II, sectie T nos. 744 en 753, is geen eigendom der gemeente. Vóór dat met de uitvoering der werkzaam heden werd begonnen is door den Directeur van Openbare Werken bij „Rijnland" geïnfor meerd, of er rechten van vaart op het te dem pen water rustten. De gestelde vraag werd ont kennend beantwoord. Gelet op een en ander meenen B. en W., dat aan de rechten van adressanten niet is te kort gedaan en stellen daarom voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Maandag had zich wegens diefstal voor den Haarlemschen politierechter te verantwoorden een jongeman genaamd H. H. te Haarlem. Op 13 November had hij uit het kringhuis van de N. S. N. A. P. aan het Spaame te Haarlem een groot deel van de karthotheek gestolen, bevat tende de namen van partijleden en abonné's van het partijblad. Bij een aangrenzend huis had hij aangebeld en voorgegeven, dat hij de sleutel van het kringhuis vergeten had. Het meisje had hem opengedaan, had hem tot de binnenplaats toegelaten, waar hij over een muurtje geklommen was. Aan de achterzijde van het kringhuis was een ruit kapot, door deze opening had verdachte de spanjolet kun nen openen en elke lezer zal zich de verdere lotgevallen van den amateur-inbreker gemak kelijk kunnen voorstellen. Verdachte was inderdaad maar een amateur, hetgeen men uitden aard van het gestolene wel zal kunnen opmaken. Hij was z.i. onreglementair geroyeerd als lid van de partij en had over deze kwestie reeds herhaalde malen aan den kringleider, ma joor Kruyt, die de zitting als getuige opluister de, om een onderhoud verzocht, echter steeds tevergeefs. Toen was onze jongeman op een in zijn oogen lumineus idee gekomen: de waarde volle karthotheek! Als hij die in handen had, zou de majoor hem zeker wel ontvangen moe ten en misschien droomde hij zich zelfs nog wel grootere politieke successen. (De Officier van Justitie zinspeelde al op chantage). Het was een geweldige desillusie voor den verdachte, dat het geval toch in handen van de justitie gegeven was: zulke kostbare en „lichtschuwe" documenten, aldus had hij ge dacht, zou men wel zoo ver mogelijk van de vorschende blikken der justitie verwijderd hou den. In werkelijkheid bevatte de karthotheek natuurlijk niets dan wat onbeteekenende namen, en zal de „majoor" dan ook niet de minste scrupules gehad hebben om het geval toch maar aan te geven. De Officier van Justitie eischte in zijn requi sitoir een boete van 25 gulden subs. 25 dagen hechtenis, daar het strafregister van den ver dachte nog blanco was. Nadat de jongeman verklaard had, dat hü niet in staat was boete te betalen, werd hij veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Ten einde meer natuurschoon in de omge ving van de Ramplaan te kunnen behouden, komt het B. en W. gewenscht voor, om de in het uitbreidingsplan „Zuid-West" ontworpen bebouwing van de gronden gelegen onmiddel lijk ten Oosten van de Elswoutslaan te doen vervallen on te vervangen door een „groen strook". Deze wijziging in het plan is te be schouwen als een aanmerkelijke verbetering van het uitbreidingsplan Bovendien is de aan de Zuid-Oostzijde van het „tuindorp" gepro jecteerde bebouwing ingekrompen. Ter compensatie van het door het voren staande ontstane mindere oppervlakte aan bouwterrein is het noodzakelijk gebleken om aan de Zuifi-Westzij de van het „tuindorp" eenige bebouwing te projecteeren. De heilige Catharina is de patrones van de studie. Daarom wordt haar naamdag op alle Augustijnerscholen op bijzondere wijze gevierd. Zoo ook op het R. K. Lyceum aan den Zijl- weg. De dag werd begonnen met een H. Mis met feestpredikatie in de kapel van het Lyceum. Pa ter rector drs. N. Th. Vlaar O.E.SA., celebreer de de gezongen H. Mis met assistentie van den conrector pater J. H. G. ter Haar als diaken en pater L. Verhagen als subdiaken. Het Lyceum koor zong o.l.v. den heer O. Koop. Onder de H. Mis ontvingen vele leerlingen de H. Communie. Om half elf ving de A.L.A.-bij eenkomst aan, die gepresideerd werd door het Cassiciacum-bestuur onder voorzitterschap van G. Kromhout. De eerste klassers werden geïnstalleerd als leden van A.L.A., die de moedervereniging is van alle clubs op het Lyceum. Het orkest luis terde met eenige nummertjes de bijeenkomst op. De vertegenwoordigers van de clubs (ongeveer negen in aantal) lazen de jaarverslagen voor. Enkele lyceïsten declameerden min of meer be kende verzen of lazen een stuk proza. Aan het slot werd op voorstel van den con rector, pater Ter Haar, het nieuwe bestuur van A.L.A. gekozen en geïnstalleerd. Des middags werd de geluidsfilm „Groc" ver toond in het parochiehuis „Domi" te Overveen, Enkele bijfilms verhoogden de vroolijke gezel ligheid van den middag. Pater Rector sprak een kort dankwoord. De viering van Catharina-dag is weer een succes geworden, hoewel er geen sportdag ge houden is. Maandagavond heeft de afdeeling Haarlem van den R. K Schoenmakerspatroonsbond een feestvergadering belegd bij Brinkmann, onder voorzitterschap van den heer P. v. d. Pol. Deze vergadering mocht zich verheugen in een be langstelling, waar alle middenstandsvergade- ringen een voorbeeld aan zouden kunnen ne men! Het propagandistisch karakter van de feestviering kon hierdoor volkomen tot zijn recht komen. Oratorisch talent der verschil lende sprekers maakte dit succes volkomen. De bondsvoorzitter, de heer P. J. Linnewever, hield een propagandarede. Spreker wenschte de jubileerende afdeeling en het bestuur ge luk. De groote opkomst op dezen avond had spre ker ervan overtuigd, dat de afdeeling Haarlem goed „in haar schoenen" staat. Toch is het nog niet zoover, dat we mogen roepen: victorie. Nog lang niet alle katholieke vakgenooten zijn katholiek georganiseerd. En toch staat de katholieke schoenmakerspatroons bond op het eerste plan in vergelijking met den neutralen, zooals trouwens op gebied van mid denstandsorganisaties algemeen is. Het gaat er in onzen tijd niet meer om, of men een of meer medailles aan zijn horloge ketting heeft prijken. Wijlen Mgr. Aengenent heeft het gezegd, dat de strijd tusschen geloof en heidendom voor een groot deel zal worden uitgevochten in de vak- en standsorganisaties. Zich richtend tot de nog ongeorganiseerde vakgenooten, maande spreker hen aan, toch eindelijk eens gevolg te geven aan den oproep van hun overheid. Spreker toonde met eenige voorbeelden o.a. een geval, dat een kleine patroon ziek wordt aan, dat men zijn eigen belang niet begrijpt, indien men zich niet aansluit. De georganiseerde leden wekte spreker op voor de volle 100 pet. lid te zijn. Indien met vereende krachten allen zich voor de belangen van de organisatie zullen span nen, dan zal gauw de tijd daar zijn, dat de „arme schoenmaker" uit verhaaltjes en radio hoorspelen, verdwenen is. De voorzitter van de R. K. Haarlemsche Mid- denstandsvereeniging, de heer Th. S. J. Hooy wiens scherpe oog de vergadering had af- gevorscht veroorloofde zich de kleine af wijking van zijn thema door den burgemeester van Oud-Haarlem, die aanwezig was, den heer A. J. J. v. d. Linden, geluk te wenschen met het succes van de winkelweek, die zich in een enorm bezoek mag verheugen. Terugkeerend tot zijn onderwerp, schilderde spreker eerst de bittere historie van 't schoen makersvak en constateerde, dat ook het pad van de organisatie nooit over rozen was ge gaan. Het wordt de hoogste tijd, dat de katholieken den ernst en het groote belang van hun eigen organisaties gaan inzien. Moge het voorbeeld van Rusland, Duitschland en Italië tot naden ken stemmen. Opgepast voor de valsche demagogen! Indien de leider van de N.S.B. op een vergadering on der donderend applaus verkondigt, dat bet tijd wordt, dat onze 400.000 werkloozen aan den arbeid komen, dan zijn er twee mogelijkheden: of hij weet er een middel voor, of hij weet het niet; in het eene geval is hij een misdadiger, omdat hij het niet zegt, en in het andere ge val een leugenaar. De wereld staart zich blind op de materie: het is de taak van de katholieke organisaties God weer in het maatschappelijk leven te be trekken, want zonder God zal het toch nooit gaan. Laten wij er ons bij het dagelijksch werk van bewust houden, dat we niet werken voor ons zelf alleen, maar voor die groote maatschappij, waarvan iedere mensch een onmisbaar scha- keltje vormt. Na de rede van den heer Hooy was de ver- gaderings-agenda gewijd aan humor en ver maak. Als een welkome gastvrouwe is Maggi's de monstratie-auto sinds gisteren in onze stad wedergekeerd om de huisvrouwen geheel gratis gelegenheid te geven kennis te maken met Maggi's producten (waarbij als nieuwe, de z.g. Oxford- en Koninginnesoepen zijn gevoegd) of die kennismaking te hernieuwen. De vriendelijkheid en gastvrijheid, waarmede aan den demonstratie-auto den voorbijgangsters wordt aangeboden Maggi's soepen of bouillon te proeven lijken ons alleen al een reden om zonder den gebruikelijken speciaal-Haarlem- schen schroom aan de uitnoodiging voor die smakelijke „beproevingen" te voldoen. Men zal er geen spijt van hebben! Het jubileum van de bekende dans-academie der Gebrs. Martin wordt in verschillende eta- pes, in Haarlem en in andere steden gevierd. Op den eigenlijken feestdag met de zeer ge slaagde receptie schreven wij reeds een en an der over dit ouderwetsche, maar steeds ver jongde en in ander opzicht gemoderniseerde in stituut. Zaterdag is nu voor de leerlingen een groot bal gehouden in alle zalen van het Gemeente lijk Concertgebouw. Het behoeft geen betoog, dat de stemming er in zat bij jong en oud. Vreugde en feest was er! Caaeaux werden later op den avond in groot getal aangedragen. De heer M. Martin had de zware taak daarvoor te moeten danken. Een wetsontwerp is ingesteld hou dende bepalingen tot het tegengaan van oververmoeidheid bij bestuurders In de Memorie van Toelichting zeggen de ministers van Soc. Zaken en van Waterstaat, dat aanvankelijk een oplossing van deze kwes tie gezocht is op den grondslag der Arbeids wet, doch de geheele opzet dezer wet vormt een belemmering om een goed sluitende voorziening ter zake daarop te bouwen. Daar de overtuiging bestond, dat een voor ziening in dezen niet langer achterwege mag blijven, is bij de beide departementen naar een oplossing gezocht, waarbij in één regeling zoo wel de bescherming der autobestuurders tegen overmatig lange werktijden, als de veiligheid op den weg gediend wordt. Het resultaat van die samenwerking is in het onderhavige wets ontwerp neergelegd. Het is niet mogelijk, in de wet zelf volledig te regelen, waarnaar alle verschillende groe pen van autobestuurders zich te gedragen zul len hebben; de aard der groepen loopt, daar voor te zeer uiteen. Het ontwerp laat daarom aan de Kroon over, het vaststellen van rege len omtrent de tijden waarop en gedurende welke alle of bepaalde groepen van personen geen motorrijtuigen mogen besturen, alsmede omtrent de werk- en rusttijden van alle be paalde groepen van personen, die in dienstbe trekking al dan niet uitsluitend als bestuur ders van een motorrijtuig werkzaam zijn. Met het oog op de consequentie met de Arbeidswet wordt bepaald, dat de werktijd van de chauffeurs in dienstbetrekking op ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week mag worden vastgesteld, behoudens in uitzonderingsgevallen. Voor autobestuurders, die als zoodanig niet bij anderen in dienst zijn, kunnen alleen om trent de tijden waarop en gedurende welke zij motorrijtuigen besturen mogen, voorschrif ten gegeven worden. Ook hier zal 10 uren per dag en 55 uren per week richtsnoer zijn. Voor de groep van autobestuurders, die veel al wordt aangediend als „heerrijders" ligt het voorshands niet in de bedoeling, regelingen inzake de rijtijden vast te stellen, behoudens wellicht een verbod om langer dan een bepaald aantal uren zonder onderbreking een auto te besturen. Wat de regeling der aansprakelijkheid be treft, staat de aansprakelijkheid van den werk gever voorop. In bepaalde gevallen kan echter ook de ondergeschikte aansprakelijk zijn. NEW DELHI, 25 Nov. (Reuter). De hoop op het vinden van Kingsford Smith is gestegen door een draadloos bericht van een vliegveld employé van Victoriapoint, wien een inlander had verteld, dat in het oerwoud nabij Laikpur een vliegtuig met een gebroken vleugel is ge vonden. Een van de vliegeniers had zijn been gebroken, de ander was ongedeerd. Laikpur ligt ten Zuiden van Kaipong, dat weer 85 mijl ten Zuiden van Victoria Point ligt. De betrouwbaarheid van het bericht is niet groot, doch het komt overeen met een bericht van een handelaar, die in den ochtend van 8 November nabij Takuappa een vliegtuig heeft gezien. ATHENE, 26 Nov. (A.N.P.). Badende in het licht van duizenden gloeilampen heeft Athene Maandagavond den terugkeer van den koning gevierd. De Arkopolis en alle andere antieke bouwwerken waren door schijnwerpers met een zee van helder licht overstraald. In de straten waren van huis naar huis guirlandes met gloei lampen aangebracht. Overal verdrong zich een ontzaglijke menschenmenigte. Alle café's en restaurants waren volkomen vol. Ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatregelen der politie, zijn ongeveer 60 kleine ongevallen voorgeko men. De feestelijkheden werden besloten met een grooten militairen fakkeloptocht, waarbij de geestdriftige menigte zich in lange compacte rijen aansloot. PARIJS, 2'5 November. De Banque de France verhoogt het wisseldisconto van 5 pCt. met 1 pCt. tot 6 pCt. De rente voor voorschotten op gouden munt en muntmateriaal wordt verhoogd van 6 tot 7 Pet., de rente voor voorschotten op effecten van 6 tot 7 pCt. en de repte voor voor schotten op 30 dagen op schatkistpapier van 5 tot 6 pCt, Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Defensie-begrooting voor 1936 wordt het volgende ontleend. De reden tot het ontslag van Minister Dec kers als Minister van Defensie is enkel en alleen gelegen in zijn benoeming tot Minister van Landbouw en Visscherij en de omstandig heid, dat niet deze Minister doch Minister Co- lijn voor het interimaat aan Defensie werd aangewezen vindt haar gereede verklaring in het feit, dat het nieuw ingestelde Departement met zijn uiterst ingewikkeld beheer de voilé aandacht van den nieuwen bewindsman vor deren zou. Iets anders hoeft er niet in te wor den gezocht. Ook de defensiepolitiek is ka- binetspolitiek. Vrees voor vertraging in de afdoening van zaken aan Defensie is ongegrond. Dat er wijziging zou zijn gekomen in onze buitenlandsche politiek is den minister niet bekend. Voor Nederland kan er, voor zoover men de ontwikkeling van den toestand overzien kan, slechts sprake zijn van de handhaving van onze beproefde zelfstan- digheidspolitiek. Ook de regeering betreurt, dat over de meest gewenschte samenstelling van de maritieme weermacht in Indië nog geen beslissing kon worden genomen. Op het oogenblik kan het thans in indië aanwezige materiaal niet eens in zijn geheel behoorlijk worden bemand. Wat het rapport-Kan betreft, deelt de regeering mede, dat de commissie eenstem mig van oordeel is, dat op louter krijgs kundige gronden het vlootplan 1930 moet worden aangehouden, evenwel onder uitbrei ding van luchtstrijdkrachten. De minderheid (,de vier marineleden) der commissie wijkt niet van deze conclusie af. De meerderheid stelt vast dat, waar blijkbaar be zuiniging geboden is en het bovendien reeds gebleken is, dat het plan van 1930, op finan- cieele gronden, niet kan worden uitgevoerd, er een andere oplossing moet worden gekozen. Beide groepen betoogen voorts uitvoerig hoe, naar haar meening de strijdkracht moet worden samengesteld. De meerderheid komt dan tot een strijdmacht, waarvan de zeegaande vloot en de kern der luchtstrijdkrachten bestaan uit: 12 torpedo- bootjagers; 18 onderzeebooten; 54 groote zee vliegtuigen; 108 luchtkruisers (landvliegtuigen). De kruisers vervallen hier dus. De minderheid, vasthoudend aan de eenstem-, mige meening van de commissie en deze nader uitwerkend, komt tot een strijdmacht, waar van de zeegaande vloot conform het plan 1930 bestaat uit: 3 kruisers; 12 torpedobootjagers en 18 onderzeebooten, terwijl de kern der mari tieme luchtstrijdkrachten, in afwijking van de indertijd naar aanleiding van het plan '30 vast gestelde sterkte, uit 96 groote zeevliegtuigen (plan '30: 72) zal bestaan. In het midden latend in hoeverre de kosten berekening, door veranderingen in het systeem van personeelvoorziening, nog wijzigingen kun nen ondergaan, komt de conclusie der com missie hierop neer: le. dat het behoud van het ongewijzigde vlootplan 1930 en het systeem van de meerder heid der commissie ongeveer evenveel uitgavfen zullen meebrengen; 2e. dat de door de minderheid gewenschte strijdkracht ongeveer 2 millioen gulden per jaar meer zal kosten dan het ongewijzigde plan '30. Het vliegbedrijf van de Kon. Landmacht is sedert zijn oprichting op 1 Juli 1913, hand aan hand met de toenemende beteekenis en ontwik keling van de militaire luchtvaart, uitgegroeid tot een formatie, welker omvang en gecompli ceerde samenstelling het noodzakelijk maakten om door een organisatie op breederen grondslag de taak van den commandant van de lucht vaartaf deeling te ontlasten. Deze overweging heeft geleid tot de op 15 Augustus 1932 tot stand gebrachte afscheiding van den technischen dienst, welke toen als luchtvaartbedrijf onder een eigen chef is geplaatst. Bij de benoeming van den inspecteur der militaire luchtvaart en van den directeur van het luchtvaartbedrijf is het, in verband met de onderscheidene eischen, welke aan die functionarissen moesten worden gesteld, niet mogelijk geweest d keeuze te doen vallen op personen, voortgekomen uit de militaire of civiele luchtvaart. Hoewel zich bij het inleven in den nieuwen toestand wel enkele wrijvingen hebben voorge daan, is de doelmatigheid van de thans tot standgekomen organisatie buiten twijfel. Aan terugkeer naar den toestand van vóór 15 Augus tus 1932, als door sommige leden gesuggereerd, kan dan ook niet worden gedacht. De instructie van den inspecteur der militaire luchtvaart biedt volledigen waarborg voor de in het belang van de opleiding en van de ver dedigingsvoorbereiding geboden geregelde aan raking en weldadige samenwerking tusschen de onderdeelen der militaire luchtvaart en de overige bij de luchtverdediging betrokken organen. Concentratie van de luchtvaartdiensten van land- en zeemacht, zoomede centrali satie, van de eerste opleiding van de vliegers van beide onderdeelen der weermacht, is in overweging. Plannen en voorstellen daaromtrent hebben het Departement reeds bereikt. Ten aanzien van den burgerlijken dienst plicht sluit de minister zich aan bij die leden, die van meening zijn, dat deze in een behoor lijk stelsel van economesche en industrieele verdedigingsvoorbereiding niet zal mogen ont breken. Ten einde te kunnen verhinderen, dat een aanvaller met behulp van gepantserde en gemotoriseerde eenheden min of meer onverhoeds diep in het land zou kunnen doorstooten, is de regeering voornemens, Kazematten, bewapend met anti-vecht- wagengeschut alsmede vechtwagenversper- ring, op daartoe geëigende punten nabij vvevrschillende belangrijke opmarschwegen te doen bouwen. Er bestaan geen aanwijzingen voor de juist heid van de meening, dat de geest in de weer macht niet zóó zou wezen, dat tot het uiterste op de medewerking van allen kan worden ge rekend. Opheffing van de Legercommissie acht de minister niet gewenscht. De minister acht het tijdstip nog niet ge komen om het verleenen van vermindering van straf aan het gestrafte personeel van „De Zeven Provinciën" te bevorderen. De gevechtskracht van de vloot is niet zoo sterk als zij behoort te zijn. In den aanbouw van vliegtuigen is eveneens achterstand ont staan. De instelling van een fonds zal het mogelijk maken, ten deze verbetering in het leven te roepen. De bouwsom van de flottielje leider zal 8.3 millioen bedragen. De bouw van voor de Marine bestemde schepen zal telken male worden opgedragen aan één of meer door de regeering aan te wijzen maascthap- pijen, behoorende tot een groep van scheeps bouwers, welke door de regeering voorloopig erkend is als uitsluitend voor den bouw van de betrekkelijke schepen in aanmerking te komen. Bij mobilisatie in Ned.-Indië moet de totaal sterkte van het aldaar aanwezige Europeesche en inlandsche beroepspersoneel opgevoerd wor den tot ruim 5000 koppen. De minister is van meening, dat ten aanzien van de oud-gepensionneerden de redelijkheid is betracht. Inderdaad zou uitbreiding van het contin gent gewenscht zijn. ook verlenging van eerste- oefeningstijd voor de onberedenen. De finan- cieele toestand laat dit echter niet toe. Invoering van een derde herhalingsoefening bij de landmacht en eveneens voor meer dan één herhalingsoefening bij de zeemacht, wordt noodig geacht. Aan overgang van het Loodswezen naar het departement van Waterstaat zijn overwegen de bezwaren verbonden. De vrachtrijder H. Stomphorst, die aan den Lorentzweg te Hilversum woont, kwam op Zater dag 27 Juli tot de onaangename ontdekking, dat zijn spaargeld, een bedrag van f 3920 aan bank papier, was gestolen. Het eikenhouten geld kistje, dat in de kast in de slaapkamer had ge staan was verdwenen.... Er waren geen sporen van braak te vinden en de dief was waarschijn lijk met een valschen sleutel binnengekomen. Begin Augustus werd de radiomonteur P. V. d. G. aangehouden, verdacht van diefstal bij de Ned. Seintoestellenfabriek te Hilversum. Bij het verhoor, dat hem ook naar aanleiding van den diefstal van het bankpapier werd afgenomen, hij is een buurman van den bestolene be kende hij tenslotte het geld te hebben gestolen. Met een valschen sleutel had hij de achterdeur geopend; na het heele huis van boven tot bene den te hebben doorzocht, had hij het geldkistje gevonden. De dief had zijn buit vervoerd naar de wo ning van zijn broer, waar hij het kistje open brak. Aanvankelijk had hij het geld aan zijn broer in bewaring gegeven; tenslotte was de angst hem echter te machtig geworden. Hij vreesde gearresteerd te worden en vroeg het geld terug. In zijn angst verscheurde hij de bankbiljetten tot kleine snippers; het resultaat van jarenlang sparen en harden arbeid werd door de W.C. gespoeld Het geldkistje wierp hij te 's Graveland in een sloot, daar werd het door den commissaris van politie gevonden; enkele papieren, polissen etc. waren er nog in Moeilijker was het de in de W.C. geworpen bankbiljetten terug te vinden; de rioleerings- putten, een verzamelput en een overstortput werden leeggepompt en zorgvuldig doorgespoeld. Het minder smakelijke werk had echter resul taat; in totaal werden 325 snippers gevonden. Agent Visser knapte deze legpuzzle op; de drie bankbiljetten van f 1000 werden vrijwel weer geheel gereconstrueerd evenals een groot deel van de rest van de bankbiljetten. Waarschijnlijk zal de Nederlandsche Bank deze gehavende bil jetten inwisselen tegen splinternieuwe. Verdachte legde voor de Amsterdamsche rechtbank een volledige bekentenis af. Het re- classeeringsrapport over dezen brutalen inslui per uitgebracht, luidde verre van gunstig. Een verklaring voor zijn daad kon hij niet ge ven; hij had vast werk, doch enkele schuldena ren vroegen om betaling De officier van Justitie mr. Bosch requireerde een gevangenisstraf van anderhalf jaar. «Vervolgens stond de broer van den eersten verdachte terecht, wegens heling. Ook deze ver dachte bekende; hij was er bij geweest, toen zijn broer het gestolen kistje openbrak. „We schrokken er van, meneer, dat het zóó veel geld was" verklaarde de jongeman. Hij had het geld eenige dagen bewaard, doen de angst kwelde hem zoodanig, dat h ijhet ka pitaaltje in een niet aangeteekenden brief naar familieleden te IJssfelmonde zond. Dezen waren er echter niet op gesteld als bankiers van de gebroeders op te treden en zij brachten den buit weer naar Hilversum terug. De officier requireerde tegen dezen verd. we gens opzettelijke heling acht maanden gevan genisstraf. Vonnis 9 December. Het onderzoek van Bouw- en Woningtoe zicht naar de oorzaak van het gebeurde in de Apollohal te Amsterdam heeft bevestigd, dat n* de vloer van de hal zwakke plekken hebben ge zeten Op twee punten is daardoor de ondervlo bezweken Er wordt thans een onderzoek in®,e steld naar den toestand van den vloer in Apollohal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4