De Abessinische aanval in het Zuiden Rome heeft nieuwe plannen Het nieuws van heden De opstand in Brazilië TERUGTOCHT VAN DE ITALIANEN De afweer der sancties Het Kabinet-Laval buiten gevaar? HET LOONCONFLICT IN DE TABAKSINDUSTRIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 ïfOhntla wmbuco BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19667 post, per kwartaal f3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKER!! DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 p« wgeL bij contract .terk verlaagde prijzen, voor 5 Personen vermoord? Hy zou den sleutel van het Lind- bergh-drama bezitten Resultaat van een campagne van SS dagen aan het front in O ga den verloren gegaan Hevige gevechten ten Noorden van Dolo? Italianen aan drie zijden bedreigd Wat Italianen voor hun land offeren Radio-telegrafisch overgebrachte foto van de aankomst van koning George II in Athena. Generaal Kondjylis stelt de otfjciSRen voor. De autonomie-beweging in Noord-China Wordt de moderne bond uit- Politie zoekt naar de vermisten Groot aantal radicaal-socialisten zullen zich van stemming onthouden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiniHiHiiiiiHNiiiH^ Japansche troepen bezetten Fengtai Hauptmann doet een beroep op Cordon gesloten? Communistische actie in Britsch-Indië Rebellen nog meester van Natal en Rio Grande del Norte Oproer in Pernambuco bedwongen Badoglio krijgt opdracht offensief te beginnen in de richting van het Tsana-meer De „Zeppelin" kan landen Britsche belangen-zone Een pleidooi voor den Volkenbond Rede van Sir Samuel Hoare DE OPSTAND IN SPANJE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent r r de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. het gevolg van ingrijpende verwisselingen en veranderingen van posities aan beide zijden, zonder dat er zwaar gevochten wordt. Als men de feiten tegen elkander afweegt, blijkt, dat de Abessiniërs belangrijke, maar tot nu toe niet beslissende overwinningen hebben be haald. ADDIS ABEBA, 27 Nov. (Reuter). De re geering meldt: De Italianen zijn aan het front van Ogaden volkomen op de vlucht gedreven. Uit Gorahei wordt bericht, dat na de ge vechten te Anale, waar de Italianen vier tanks en zes vrachtauto's verloren, waarvan er twee met mitrailleurs waren uitgerust, de Italiaan- sche Somali's zich in wanorde hebben terug getrokken, met achterlating van tal van dooden. Er ontstond een paniek onder de garnizoe nen van Gorahei en Gerlogoebi, die hun pos ten verlieten en naar Wal-Wal en Wardair vluchtten, welke plaatsen zij weigeren te ver laten. De Abessiniërs maken zich gereed om Go rahei en Gerlogoebi weder te bezetten. Het resultaat van een campagne van 55 da gen aan het Zuidelijk front in Ogaden is dus voor de Italianen verloren gegaan. In welingelichte kringen schrijft men den terugtocht der Italianen toe aan de komst der troepen van Ras Desta, die dë woestijn in de richting van Dolo is doorgetrokken, en den Italiaanschen linkervleugel ernstig be dreigt. Volgens onbevestigde geruchten zou ten Noorden van Dolo een hevig gevecht hebben plaats gehad. Vrydag zou men daar hevig geschutvuur hebben gehoord. Aan beide zijden zouden de verliezen groot zijn. De Abessinische regeering heeft in Engeland belangrijke wapenorders geplaatst. Leerlingen van de door Zweden geleide militaire school zijn naar het front vertrokken. Duizend nieu we leerlingen hebben hun plaats ingenomen. De Zweedsche missie, die moest vertrekken, zal thans blijven. De Abessinische regeering betaalt de verblijfkosten der officieren, die trouwens de Abessinische uniform dragen. HARRAR, Dinsdagavond 26 Nov. De uitge breide activiteit aan heé Zuidelijk front ia VENETIË, 26 Nov. (Stefani) Overeenkom stig de maatregelen tot welke besloten is om den sancties 't hoofd te bieden, is men begon nen de vischvangst uit te oefenen in het bassin van ISint Marcus. Sedert het ontstaan van de Venetiaansche Republiek was de vischvangst hier verboden. De eerste dagen is hier een ge weldige hoeveelheid visch uitgehaald. De inlevering door particulieren aan den Staat van edele metalen gaat nog steeds voort. De bekende Italiaansche autorenner Nuvolari heeft meer dan een pond goud', bestaande uit medailles en andere souvenirs uit zijn renners loopbaan aan den Staat geschonken. De wielrenner Girardengo heeft uit de door hem gewonnen prijzen niet minder dan 4 Kg. goud geschonken, zijn collega Guerra 2 Kg. Vele andere sportslieden en sportvereenigin- gen hebben dit voorbeeld' gevolgd. Naby Salerno hebben 1200 arbeiders beslo ten afstand te doen van het loon van twee volle werkdagen en het bedrag hiervan over te ma ken aan de plaatselijke partijafdeeling. De Banca d'Italia heeft thans een officieelen prijs voor goudaankoopen vastgesteld. Ieder gram wordt met 15,50 lire betaald. Een echtpaar te Florence heeft den Duce 2000 schatkistbiljetten met een nominale waarde van een millioen lire aangeboden, als bijdrage in den strijd tegen de sancties. neele Britsche buitenlandsche politiek. Het heeft sommigen verbaasd, zeide hy, dat Engeland zich zoo grif aan den kant van den Volkenbond heeft geplaatst; maar kan een volk, dat zoo gehecht is aan den vrede, an ders doen dan zich vastklampen aan een or ganisatie, welke ten doel heeft den oorlog en zyn oorzaken te verwijderen? De Bond, die zulk een gxootsch ideaal heeft en by genoeg- zamen steun zooveel internationale euvels zou kunnen genezen, moet sterk en levend zyn, niet alleen met het oog op de actueele proble men, doch ook voor de toekomst. Of de Bond in de toekomst zyn taak zal kunnen vervullen, hangt ervan af, of de leden bereid zyn hem te steunen bij zijn construc tieven arbeid. De problemen, waarvoor hy ge plaatst zal worden, zullen talrijk zyn, doch waarschynlyk zullen de economische kwesties op den voorgrond staan. Vooral de oorsprong en de regeling van dergelyke kwesties zal dus bestudeerd moeten worden. Daartoe behoort ook de verdeeling der grondstoffen uit de ko loniën, een aangelegenheid, waarnaar Hoarete Genève een onderzoek heeft voorgesteld. De minister besloot met een woord van dank aan de dominions voor hun steun aan de poli tiek van het moederland, De politie zoekt in geheel Oklahama naar vyf personen, die naar men vreest zijn vermoord. Een met levensgevaarlyke schotwond in een zie kenhuis opgenomen man, een zekere Chester Comer, zou namelijk hebben bekend, drie der vermisten om het leven te hebben gebracht en de lijken onder een buisleiding te hebben ver borgen. TRENTON, 27 Nov. Bruno Hauptmann, die wegens moord op het zoontje van Lindbergh is veroordeeld, heeft gisteren in een open brief een beroep gedaan op dr. John Cordon, een bekende figuur in deze zaak, om „een volledige bekentenis af te leggen, niet alleen in mijn i belang, maar ook in het belang van het recht, daar gy den sleutel van deze zaak bezit en tegelijk den^&ieutel^atp njün _£el." Stand op Woensdag 1 uur n.m>: 759.3 vorige stand 7.55J) November is blijkbaar een geschikte maand om in Brazilië revolutie te verwekken. Vijf jaren geleden brak er eveneens een c ommunistisch oproer uit, dat in Rio de Janeiro zeer veel schade veroorzaakte De Abessinische voorhoede trekt op in de richting van Gorahei, ten Noord-Oosten van de Webbe Sjebeli. De troepen van Dedjasmatsj Nasiboe zijn thans in tweeën gesplitst en de berichten melden algemeen, dat zijn tweede troepencolonne naar Oeal Oeal optrekt. De Abessinische beweringen, dat- Oeal Oeal reeds zou zijn veroverd, moeten echter met eenige reserve worden opgenomen. Ik heb geen be vestiging van eenig bericht van die strekking ontvangen. Het is ondenkbaar, dat Oeal Oeal door de in de richting van Gorahei optrekkende co lonne bedreigd wordt. Gerlogoebi zou dan eerst moeten vallen. De Abessiniërs willen een poging doen om de Italianen, die thans hoofdzakelijk in de vallei van de Webbe Sjebeli zijn geconcen treerd, in te sluiten tusschen hun, ongeveer met de grens van Britsch Somaliland even wijdig loopende frontlinie en de troepen van Ras Desta, die zich noordwaarts in de buurt van Dolo bevinden. Zooals ik in een vorigen brief reeds aan duidde, verzamelen de Italianen zich langs de Webbe Sjebeli, om vandaar een nieuwen aan val voor te bereiden, vermoedelijk in de rich ting van de provincie Bale. Wanneer deze aanval wordt uitgevoerd, zul len de Italianen aan drie zyden worden be dreigd. De troepen van Ras Desta immers trekken eveneens in Noordelyke richting op. De officieren van het Italiaansche leger aan het Noordelijk front in Abessinië nemen een oogenblik verpoozing ter versterking van den inwendigen mensch Rome geeft Badoglio instructies offensief te beginnen in de richting van het Tsanameer. PARIJS, 27 Nov. De ochtendbladen van Woensdag zijn het er algemeen over eens, dat het niet te verwachten is, dat de regeering bij de Donderdag a.s. te houden Kamerzitting in de minderheid zal blijven, nu de radicaal-so cialisten zich ermede accoord hebben verklaard de kwestie der strijdorganisaties pas na de fi- nancieele debatten aan de orde te stellen. De „Echo de Paris" verwacht reeds met vrij groote zekerheid, dat Laval ook in deze laat ste aangelegenheid de meerderheid zal verkrij gen, aangezien de maatregelen, welke genomen zijn voor de handhaving van de openbare orde, zeer zeker in overeenstemming zullen zijn met de wenschen der radicaal-socialisten. Men zal er op moeten rekenen, dat de radi caal-socialistische fractie haar stemmen op drieërlei wijze zal uitbrengen: ongeveer 40 af gevaardigden zullen zich vóór de regeering verklaren, een twintigtal tegen de regeerir.g terwijl de overigen zich van stemming zullen onthouden. De „Oeuvre" schryft, dat het buiten twijfel is, dat de regeering zich met eenige troeven in de hand aan de Kamer zal voorstellen. Daar om is het niet mogelijk reeds thans eenige voorspelling te doen. Het blad van den linkervleugel der radicaal socialisten de „République" bepleit een over eenstemming met de regeering Laval en ver klaart, dat het absoluut mogelijk is een basis voor overeenstemming te vinden, welke het der regeering zal veroorloven tot het einde van den wettelijken zittingstijd der Kamer de staatszakente leiden. Men moet het land de mogelijkheid geven bij de aanstaande verkie zingen ongedwongen zelf zyn lot te laten be palen. Abessiniërs drijven de Italiaansche troepen aan het Zuidfront terug. Het kabinet-Laval buiten gevaar? Hauptmann doet een beroep op Dr. Cordon. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting Landbouw en Visschery. Donderdag komen dertien Ossche bendeleden voor de rechtbank. Genoeglijk debat in de Tweede Kamer over financiën. O Verwachting: Matige, later weer toene- EE mende, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, tijdelijk opklarend, later weer kans EE op regen, weinig verandering in tempera- tuur. Hoogste barometerstand: 769.5 te La Coruna. Laagste barometerstand733 8 te Jan EE EE Mayen. EE Zon op 7.42 - onder 3.53 - Licht op 4.23 EE Maan op v.m 9.24 onder n.m. 4.36 Eerste kwartier 3 December iilliillllllllllllliillllllllliiilliiilllllllllillllllliiiiilliiilliiililiilllllllini PEKING 27 Nov. (Reuter). Japansche troe pen houden sedert hedenmorgen Fengtai bezet, een belangryk knooppunt van spoorwegen op 25 K.M. ten Zuiden van Peking. TIENTSIN 27 Nov. (Reuter). Zaterdag wor den hier uit Sjin Wang Tau Japansche mili taire treinen met 3000 man troepen verwacht. De Japanners hebben bezit genomen van de internationale renbaan alhier, en deze her schapen in een vliegveld. De Japanners verklaren, dat de bezetting van Fengtai bedoeld is om te beletten, dat rollend materieel naar het zuiden van de spoorlijn Hankau wordt gebracht. Ook het militair telefoonstation van het Chi- neesche leger te Fengtai is bezet door de Ja panners. Treinen vanuit Tsinpoe naar het zuiden, gaan niet verder dan tot Tsinan, aangezien de Japansche officieren vreezen, dat de Nanking- troepen gebruik zullen maken van de spoorlijn om zich te verzetten tegen de Japansche troe pen in het noorden. Het Verbond van Sigarenfabrikanten in Ne derland heeft aan den modernen sigarenma- kersbond een schryven gezonden, naar aanlei ding van het feit, dat met de Chr. en R. K. Bonden overeenstemming is verkregen, omtrent het afsluiten van de nieuwe loonovereenkomst. De werkgevers verklaren zich daarin be reid met den modernen bond een gelijke over eenkomst af te sluiten, doch in elk geval vóór Donderdagavond a.s. 6 uur te willen berichten of deze daartoe bereid is. Wanneer de bond niet genegen is deze nieuwe voorwaarden te aanvaarden, dan zullen de werkgevers hun arbeiders, aan gesloten by de moderne organisaties, niet langer aan het werk kunnen houden tegen vergoeding" van de thans nog betaalde loo- nen, dan tot uiterst 7 December as. Een opzegging wordt dan aan dezen uitgereikt op Zaterdag 30 dezer. Het bericht, dat vijf Italiaansche vliegtuigen een stad 30 mijl ten Zuiden van Djidjiga had den gebombardeerd en in Noordelijke richting naar Harrar vlogen, flitste vandaag om 8 uur 30 per telefoon van Daggahboer naar Djidjiga en vandaar naar Harrar. Zoodra deze waarschuwing Harrar bereikte ontruimde een 350 man sterke politiemacht de straten en het plein in het centrum van de stad, en beval iedereen in huis te blijven. De militaire posten in den omtrek kregen bevel zich voor hulp gereed te houden en binnen een kwartier was de stad doodstil en verlaten. De troepen kre gen bevel niet te vuren, voordat de eerste bom was geworpen. Om ongeveer 10 uur waren de vliegtuigen op eenigen afstand van Harrar zichtbaar, maar daar zwenkten zij en keerden terug. Tien minuten later ging het leven in Harrar weer zijn gewonen gang. Het is duide lijk, dat alhoewel de Italiaansche infanterie is teruggeslagen, de luchtmacht voortgaat het terrein van haar vluchten uit te breiden. (auteursrecht Morningpost-A. N. F.) LONDEN, 27 Nov. (Renter) Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat officieel wordt medegedeeld, dat het Italiaansche garni zoen Makalle heeft verlaten en zich op Adigrat terugtrekt. LONDEN, 27 Nov. (Reuter) De ochtendbladen publiceeren den inhoud van een telegram van den onder-koning van Indië Lord Willingdon aan den minister voor Indië, Lord Zetland, dat de rechtvaardiging moet zyn voor een wijziging van de strafwet, welke zich richt tegen revo- lutionnair optreden in Indië. In de mededeeling wordt o.m. verklaard, dat de wijziging noodig is wegens het gevaar voor ongehoorzaamheid, terrorisme, communisme en religieuze vijandigheid. Ten aanzien van de communisten in Indië wordt verklaard, dat hun doel is zoo snel mo gelijk een gewapende revolutie tot stand te brengen door een oproer van de arbeiders klasse, de boeren en den revolutionnairen kleinen middenstand. De gevaren dezer beweging zijn niet alge meen bekend wegens de heimelijke wijze van werken. De regeering van Indië heeft even wel voldoende bewijzen om aan te toonen met welke vastbeslotenheid deze activiteit wordt bedreven. Ter ^gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van de Hongaarsche universiteit zijn postzegels uitgegeven met het beeld van den stichter Peter Pazmany Drie regimenten regeeringstroepen rukken concentrisch op naar Rio Grande del Norte, terwyl op de reede van Natal twee kruisers moe ten aankomen. Indien hun aanwezigheid de op standelingen niet tot overgave dwingt, zullen zy de stad met medewerking van een escadrille vliegtuigen bombardeeren. De rebellen zijn na nieuwe aanvallen uit Ja- boatao verdreven, waarbij zij wapens en muni tie hebben achtergelaten. Te Rio de Janeiro is het rustig. De militaire politie zou een honderdtal invloedrijke radi calen hebben gearresteerd, waaronder er ook zijn, die tot het leger behooren. Troepen staan gereed om in geval van nood op te treden en detachementen bewaken de stations en hou den strategische punten bezet. Nu, zooals reeds gemeld is, de opstand in Pernambuco onderdrukt is, zal het luchtschip „Graf Zeppelin" binnenkort op het vliegveld kunnen landen. Op het landingsterrein zyn, naar geconstateerd is, alleen de licht- en tele foonleidingen vernield. Aangezien in het land de staat van beleg is afgekondigd, heeft de regeering met ingang van heden de perscensuur ingesteld. LONDEN, 26 Nov. (Reuter). De „Daily Telegraph" schrijft, dat de nieuwe Ita liaansche opperbevelhebber, in Abessinië, maarschalk Badoglio, definitieve instruc ties uit Rome ontvangen heeft, om een nieuw offensief te beginnen, dat van den uitersten Westhoek van Erithrea, langs de grens van den Soedan zou leiden, en welks uiteindelijk doel de bezetting van het gebied rond het Tsana-meer zou zijn. Tot dusver is Rome vermoedelijk niet ge neigd geweest, een dergelijk offensief te be ginnen, omdat het einddoel ervan in de Brit sche belangenzone ligt. Deze laatste overweging schijnt echter thans verdrongen te zijn door de andere overweging, dat in Abessinië snelle resultaten dienen te worden bereikt, voor de druk der sancties overweldigend wordt. Volgens de „Echo de Paris" heeft de Italiaansche ambassadeur te Londen op dracht gekregen, aan het Foreign Office mede te deelen, dat spoedig tot militaire operaties in de richting van het Tsana- meer zou kunnen worden overgegaan. LONDEN, 27 Nov. Aan het diner van het Royal Institute of International Affairs, dat door den prins van Wales werd gepresideerd, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, sir Samuel Hoare, gisteren een pleidooi gehou den voor den Volkenbond, die, zooals hij zeide, een nieuwe factor is geworden in de traditio- De officier van justitie heeft Dinsdag in het proces tegen den Spaansehen socialistenleider Largo Caballero requisitoir gehouden. Hy eischte 30 jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg in zijn pleidooi vrijspraak. NEW YORK, 27 Nov. (Reuter) Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de rebellen zestig dooden op het terrein van den strijd hebben moeten achterlaten en naar Jaboa- tao teruggetrokken zijn. Men acht den opstand in den staat Per nambuco thans bedwongen. De opstandelingen zyn geheel meester van Natal en het grootste gedeelte van Rio Grande del Norte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1