De radiorede van Laval New-Yorksche Beurs Het petroleum- vraagstuk Sport en spel NA DE 22STE PARTIJ WOENSDAG 27 NOVEMBER 193S Twintig minuten binnen' en buiten- landsche politiek Vriendschapsbetuiging aan Duitschland Amerika zal onafhankelijk haar neutraliteitspolitiek voeren Britsche parlement bijeen Fitzroy met algemeene stemmen tot speaker herkozen De falsificatie der „Rebecca aan de bron" Nederlandsch kunsthandelaar te Berlijn vrijgesproken Het koningsmoord proces Roemeensch verwijt aan Frankrijk? Japans begrooting Eerste Kamer bijeen Een aantal wetsontwerpen goedgekeurd KUNST IN NOOD Radiotoespraak van minister Gelissen GEPOOGD AMBTENAAR OM TE KOOPEN „In Canada is het usance" OSSCHE POLITIE OPNIEUW GEHULDIGD Koninklijke onderscheidingen uitgereikt OPLICHTER GEPAKT VERAART-EXPERIMENTEN IN INDIË OUD-MINISTER VERSCHUUR OVER DE N.I.A.M. Consumptiemelk Apothekers-assistentsexamen Academische examens M.O. akte KI (wiskunde) R. K. Universiteit R.K. Handelshoogeschool SCHAKEN Mr. A. Rueb, voorzitter van den Wereldschaakbondover het „incident" De crisis afgesloten ATHLETIEK DIOC. HAARL. ATHLETIEK- KRING Veldloop op Duyvesteyn te Rotterdam WANDELSPORT Afstandsmarsch K.J.M.V. te Den Haag FAILLISSEMENTEN WAT DE TONG STREELT (pag. 4) 11 Va Gen. Electric WISSELKOERSEN MARKTN1EUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 26 Nov. uur VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. PARIJS, 26 Nov. (ANP) In een door alle Fransche zenders uitgezonden radiorede, die ongeveer 20 minuten duurde, heeft minister-president Laval hedenavond den binnen- en buitenlandschen politieken toe stand besproken. Bij deze gelegenheid sprak hij de hoop uit. tlit tnssohen Dtsitsch- land en Frankrijk goede nabuurschappe- Iijke betrekkingen bij wederzijdsche ach ting tot stand zouden komen. Het eerste deel van zijn rede was gewijd aan het afleggen van rekenschap over de werk zaamheid van zijn kabinet binnen het kader van de opdracht van 7 Juni 1935, die ten doel stelde den franc te verdedigen en de speculatie te onderdrukken. Met 324 tegen 160 stemmen, aldus zette Lava! uiteen, heeft de Kamer het kabinet- Laval de machtigingswet gegeven. Vervolgens beschreef Laval de effecten van zijn talrijke decreten. Hij keerde zich tegen het verwijt, sommige klassen harder te hebben aangepakt dan andere. Het principe van de gelijkheid der offers van alle Franschen is bij de decreten toegepast. In het belang van de economisch zwakken heeft men huurverlagin- gen, verlagingen van hypotheekrente en van de prijzen voor gas, steenkool en electrieiteit tot stand gebracht, welke weergaloos stout moedig genoemd kunnen worden. Het Engel- sche volk heeft in zijn regeering ten behoeve van de bestrijding van de economische moei lijkheden vier jaar lang vertrouwen gesteld. De Fransche regeering gunt men slechts vier maanden en dan komen onverbiddelijke cen soren reeds in beweging om den staf te breken over de regeering. Deze censoren zijn zich er derhalve bewust van, wat daarmede wordt aan gericht. Reeds de mogelijkheid, dat de a.s. parlemen taire besprekingen moeilijkheden zouden kun nen brengen, hebben een vernielende uitwer king gehad. Wederom vertoont zich hetzelfde verschijnsel, dat de vorming van de regeering- Laval gerechtvaardigd heeft, nJ. afvloeien van goud. Een land kan niet eeuwig van leeningen leven. Het moet verstandig en daadkrachtig zijn uitgaven aanpassen aan zijn inkomsten. Een nieuwe devaluatie van den franc moet afgewezen worden. De regeering zal ook niet toelaten, dat door verzwakking van het regee- ringsgezag via een sluipende crisis, hetzelfde resultaat bereikt wordt. Het instandhouden van de bezuinigingsmaatregelen verhoedt de devaluatie. Wanneer het parlement een andere opvatting heeft, moet het dat duidelijk zeg gen. Het is ontoelaatbaar, dat zij, die in woord en geschrift de devaluatie afwijzen, deze door hun wijze van stemmen onvermijdelijk maken. Wat de binnenlandsche politiek betreft legde Laval er den nadruk op, dat zü, die ver antwoordelijk zijn voor de orde en de veilig heid, ook het waarborgen van de republikein- sche instellingen op zich nemen. Geen partij heeft het recht haar gezag te stellen in de plaats van het gezag van den Staat. Spr. riep alle Franschen op en verzocht hun de wereld niet het schouwspel van verscheurdheid te bieden. Het feit. dat op 11 November twee op tochten naar het Graf van den Onbekenden Soldaat getrokken zijn, vormt een teeken van een diepingrijpend conflict. Slechts in de na tionale verzoening ligt het heil. Als minister van buitenlandsche zaken heeft spr. slechts één doel: Voor het Fransche va derland den vrede te behouden. Zijn taak zal gemakkelijker te vervullen zijn, wanneer Frankrijk sterk blijft, wanneer zijn financiën gezond en zijn stemming goed zijn. De internationale toestand waarschuwt tot voorzichtigheid. Naast de vriendschappe lijke samenwerking met Groot-Brittannië heeft Frankrijk de vriendschap met Italië moeten behoeden, welke hij zelf op 7 Januari j.l. in Rome bezegeld heeft. Zoo heeft Frankrijk alle militaire sancties afgawezen, evenals alle maatregelen tegen Italië, die kunnen leiden tot een blokkade ter zee. De sluiting van het Suez-kanaal is nooit onder oogen gezien. Spr. heeft het gevoel op deze wijze de belangen van Frankrijk en van den vrede te hebben gediend. Voortgaande uitte Laval zich optimistisch ten opzichte van de mogelijkheid het Ita- liaansch—Abessinisch geschil bij te leggen. Spr. zeide te hopen, dat men op het gegeven oogen- blik niet tevergeefs een beroep zou doen op den verzoeningsgezinden geest van Mussolini. Men zal natuurlijk een rechtvaardige en eer volle oplossing moeten vinden, welke de prin cipes van het Volkenbondshandvest in over eenstemming brengt met de belangen van Italië. Deze opvatting wordt zeker gedeeld door al diegenen, welke in de wereld de ver antwoordelijkheid dragen. Spreker weet. dat de leider der Italiaansche regeering den wil heeft, zijn land te doen deelnemen aan de organisatie van den vrede in Europa. Frankrijk zal dan het werk kunnen hervatten, dat, in Stresa begonnen, zoo vol hoop geweest is. Frankrijk is trouw gebleven aan het prin cipe van de collectieve veiligheid. Het heeft dat bij al zijn diplomatieke ondernemingen bewezen. Zoo is met name het Fransch—Rus sische pact tegen geen enkel land gericht. Deze verzekering heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn kortelings den Duitschen Rijkskan selier gegeven. Frankrijk doet afstand van geen enkele zijner vriendschappen. Het eer biedigt al zijn verplichtingen. Bij het streven naar het vestigen van den Europeeschen vrede wil het de mede werking van allen en het wenscht oprecht, goede nabuurschappelijke betrekkingen bij wederzijdsche achting met Duitschland tot stand te brengen en te bevorderen. Het sterke waakzame, vredelievende Frank rijk heeft niets te vreezen. Tenslotte verklaarde Laval, dat hij, toen hij de regeering op zich genomen had, wist, een zware verantwoordelijkheid op zich te laden. Spreker is beaeid deze verantwoordelijkheid verder te blijven dragen, maar de regeering moet haar gezag behouden. Frankrijk zal zich zelf niet opgeven. Het heeft erger moeilijk heden gekend. De door minister Laval Dinsdagavond voor de radio gehouden rede, werd een uur later in de Engelsche vertaling naar Engeland en Amerika uitgezonden. WASHINGTON, 26 Nov. (A.N.P.) Het Amerikaansche staatsdepartement spreekt de berichten, die in de Amerikaansche pers zijn verschenen en volgens welke de druk der regeering op de exporteurs van petro leum is verminderd, omdat te Genève het tijdstip voor de afkondiging van een em bargo is uitgesteld, met nadruk tegen. In toonaangevende Amerikaansche kringen verklaart men, dat de Vereenigde Staten vol komen onafhankelijk hun eigen politiek volgen en niet met het oor op den grond luisteren om te hooren, wat andere volken van plan zijn te doen. Het zaken doen met oorlogvoerende sta ten zou in strijd zijn met de Amerikaansche neutraliteitspolitiek. Het brengt bovendien het gevaar van internationale verwikkelingen mede en zou den betreurenswaardigen oorlog kunnen verlengen. De regeering is daarom niet voornemens, wer keloos toe te zien, hoe Amerikaansche burgers een „bloedgeld" opstrijken. Het is natuurlijk moeilijk een maatstaf te vinden, door middel waarvan men een duidelijke grens zou kunnen trekken tusschen normalen handel en oorlogs zaken. Niettemin streeft de regeering er naar, dien maatstaf te vinden. Voor de Vereenigde Staten, aldus zegt men verder, is een neutraliteitspolitiek van dezen aard volkomen nieuw en het is daarom niet ge makkelijk, onmiddellijk alle mazen te dichten, waarvan de oorlogswinstmakers gebruik maken. De regeering blijft echter bij. haar politiek, on geacht de houding, die Engeland, Frankrijk, de andere staten of de Volkenbond zullen aanne men. Amerika neemt bijvoorbeeld niet deel aan het verbod van invoer, doch beperkt zich tot de verijdeling van den uitvoer. LONDEN, 26 Nov. (A. N. P.) Het Britsche parlement is lieden voor het eerst na de verkie zingen bijeengekomen. Deze eerste zitting was gewijd aan de verkiezing van een speaker en de beëediging der afgevaardigden. De liberale oppositie had vóór de zitting Sir Archibald Sinclair tot fractieleider gekozen. Ook Lloyd George en zijn groep hadden aan deze liberale bijeenkomst deelgenomen. Volgens berichten in de bladen zou men hem de leiding der partij hebben aangeboden, doch Lloyd George zou geweigerd hebben. Volgens de traditie werden de afgevaardigden door den vertegenwoordiger des konings uit- genooaigd naar het Hoogerhuis te komen, waar een verklaring van den koning werd voorge lezen. Na den terugkeer in het Lagerhuis werd cap tain Fitzroy met algemeene stemmen tot speaker herkozen. Fitzroy vervult deze functie reeds 7 jaar. Na de verkiezing verhief zich Baldwin van zijn zetel om een korte toespraak te houden. Hij wenschte den speaker geluk en verklaarde, dat het Engelsche parlement, waarop de oogen van Hfeel de wereld gericht zijn, een bolwerk van democratie en vrijheid is. Nadat ook de andere partijleiders het woord hadden gevoerd, werd begonnen met de be- eediging der afgevaardigden. Attlee is herkozen als parlementair leider van de Labour. BERLIJN, 26 Nov. (ANP) Hedenavond heeft de Berlijnsche rechtbank in hoogste instantie uitspraak gedaan in het geruchtmakende pro ces betreffende het schilderij „Rebecca aan de bron", dat door den Nederlandschen kunst handelaar Lambertus de Vries als een Rem brandt aan een Berlijnschen advocaat was verkocht, terwijl het vroeger voor een Barent Fabritius gold. De heer de Vries en zijn Duitsclie com pagnon Reinemer werden vrijgesproken. De openbare aanklager had tegen onzen landgenoot twee en tegen Reinemer negen maanden gevangenisstraf geëischt. De beklaagden werden verdedigd door Ge- heimrat dr. Ponfick en dr. Dix, den advocaat van Dimitroff tijdens het Rijksdagproces, die de vorige week ook de belangen verdedigde van dr. Legge, Bisschop van Meissen. LONDEN, 28 Nov. (Reuter.) Naar de corres pondent van de „Times" te Belgrado bericht, wordt in een hoofdartikel van de semi-officieele „Vreme" thans geëischt, dat na 13 maanden eindelijk de moordenaars van Koning Alexan der worden gestraft. De correspondent merkt hierbij op, dat dit de eerste aanval van dezen aard op Frankrijk is. Deze had plaats op den dag, dat de chefs van de generale staven van de Kleine Entente hun jaarlijksche bijeenkomst te Belgrado hadden. Pardon, mijn- heer de Zoeloekaffer, is dit hier een onbe woond eiland? (Ric Rac). TOKIO, 26 Nov. (ANP). De minister van financiën heeft de begrooting voor het vol gende jaar in den kabinetsraad ingediend. Het totale budget bedraagt 2244 millioen yen. Voor het ministerie van oorlog is uitgetrokken een bedrag van 490 millioen, voor marine 540 mil lioen, voor financiën 495 millioen, voor bin nenlandsche zaken 179 millioen, voor onder wijs 143 millioen, voor landbouw 90 millioen, voor verkeerswezen 195 millioen yen. Het is mogelijk, dat de posten voor oorlog en marine hooger worden, indien de betreffende minis ters hun verlangens zien ingewilligd. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, Baron DE VOS VAN STEENWIJK medegedeeld, dat de Centrale Afdeeling heeft besloten, op 11 en 12 December een aantal hoofdstukken in de afdee- angen te doen onderzoeken. Vervolgens zijn o.a. de volgende wetsontwer pen goedgekeurd: Wijziging en verhooging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1935 (Deelneming in het kapitaal der N.V. Nederlandsche Omroep Zender Maat schappij „Nozema"). Regelen omtrent het vervoer van personen en goederen met motorrijtuigen uit en naar het buitenland. Goedkeuring van het op 28 Juni 1934 te Lis sabon tusschen Nederland en Portugal gesloten Verdrag van Handel en Scheepvaart. Goedkeuring van het op 16 Juni 1934 te Ma drid tusschen Nederland en Spanje gesloten Verdrag van Handel en Scheepvaart. Goedkeuring van het op 26 April 1934 te Rome gesloten verdrag tot het brengen van eenheid in de methode van monsterneming en van scheikundig onderzoek van kaas. Goedkeuring van een overeenkomst van da ding tot beëindiging van een geschil tusschen Curasao en de N.V. tot aanneming van werken voorheen H. J. Nederhorst te Gouda. Daarna werd de vergadering gesloten. Dinsdagavond heeft Z. Exc. Minister H. C. J. H. Gelissen voor de KR.O.-microfoon over „Kunst in nood" gesproken. Spr. wees erop, dat scheepvaart en land- en tuinbouw het in deze tijden zwaar hebben, doch deze worden door de regeering gesteund. Men moet echter niet vergeten, dat juist de kunstenaars het in dezen crisistijd zeer moei lijk hebben, omdat het eerste, waarop men be zuinigt de z.g. „weelde" is. Om nu de kunste naars te helpen is een comité opgericht, aat veel geld noodig heeft en dit tracht te verkrij gen door middel van een loterij. Spr. spoorde daarom de luisteraars aan zooveel loten te koo- pen als hart en verstand ingeven, niet alleen om daardoor een of meerdere fraaie prijzen te winnen, doch ook, omdat men weet hierdoor een medemensch te steunen. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof had zich in hooger beroep een groentenhandelaar te verantwoorden, die een ambtenaar, werkzaam aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, zou getracht hebben om te koopen. Hij was een half jaar uitgesloten geweest van de levering- van groenten en fruit; toen hij weer leverde, stuurde hij den betrokken ambtenaar ƒ50; deze echter retourneerde het bedrag en deed aangifte van de poging tot omkooping. De verdachte was door de rechtbank te Haar lem vrijgesproken, doch het O. M. had hooger beroep aangeteekend. De fruithandelaar zeide niet de bedoeling tot omkooping te hebben gehad. „Ik ben lang in Canada geweest en daar is het usance". De procureur-generaal, mr. Versteegh, bleek van deze usances niet gediend te zijn; hij re- quireerde een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar, aangezien ve rdachte, die werkloos is, een zware boete niet kan betalen. De verdediger, mr. L. Frankenhuis, pleitte vrijspraak. Arrest 10 December. In de zittingzaal voor strafzaken van het ge rechtshof te 's Hertogenbosch vond Dinsdag middag een plechtige huldiging plaats van ae politiemannen, die hun krachten wijden aan ae uitroeiing der criminaliteit te Oss. In de zaal had zich het gemeente-politiecorps van Oss, benevens de brigaden Oss en Den Bosch der Kon. Marechaussee opgesteld. Vele rechterlijke en politie-autoriteiten deden van hun belangstelling blijken. De procureur-generaal bij het Bossche ge rechtshof, mr. baron Speyart van Woerden, hield een toespraak, waarip hij er op wees, dat reeds op een tijdstip, waarop het onderzoek nog in vollen gang was, waardeering werd getoond over het groote succes van politiedurf, politie- tact en politie-inspanning, door H. M. de Ko ningin, die zelf het gouden eere-teeken harer koninklijke waardeering twee politle-ambte- naren op de borst spelde. Voor de betrokkenen het hoogtepunt in hun politieloopbaan, hebt gij allen aldus spr. ongetwijfeld begrepen, dat deze onderscheiding meer was dan een hulde van hun persoon al leen, dat deze mede gebracht werd aan en mede verdiend was door hun medewerkers in den strijd voor recht en orde. Reeds toen gaf Harer Majesteit's woord grond voor de verwachting, dat meerderer verdiensten zouden worden beloond, en thans heeft de Ne derlandsche Regeering den tijd gekomen ge acht te onderlijnen hoe hoog uw verdiensten worden geschat,hoe groot Hare voldoening is over de door u bereikte resultaten. Bij de ontvangst der onderscheidingsteekenen gewerd mij als fungeerend Directeur van Po litie, tevens de opdracht deze uit te reiken. De beide Ossche politiecorpsen zullen in ae thans verleende onderscheidingen, naast een erkenning der persoonlijke verdiensten der be trokkenen evenzeer een erkenning der respec tieve corpsverdiensten mogen zien. Ik zeg dit met bijzondere voldoening omdat door de thans verleende onderscheidingen blaam, die onverdiend op het Ossche gemeen telijk politiecorps is geworpen, wordt te niet gedaan. Tenslotte deelde spr. mede, dat H. M. de Ko ningin verleend heeft de eeremedailie, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan P. H. van Kempen, Inspecteur van Politie, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter te Oss; in goud met de zwaarden aan A, van der Weerd, Wachtmeester-titulair bij het Wapen van de Koninklijke Marechaussee te Oss; in zilver aan: J. Leemhuis, agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter te Oss, en H. A. J. ten Westenend agent van politie, te vens onbezoldigd rijksveldwachter te Oss; in brons, met de zwaarden, aan J. W. van den Berg, Marechaussee te Oss, Na deze toespraak traden de geridderden naar voren en spelde de procureur-generaal ieder het eer&metaal op de borst, waarna hij hen ieder afzonderlijk gelukwenschte. Als per soonlijk geschenk overhandigde hij ieder der geridderden een kleine draagmedaille, ook aan opperwachtmeester Mintjes en wachtmeester de Gier, die reeds eerder werden onderscheiden. De oud-procureur-generaal, mr. Mathon, spoorde de mannen aan, steeds denzelfden ijver te betoonen en tenslotte werd het woord ge voerd door den burgemeester van Oss, den heer Ploegmakers, die alle mannen van het ge meente-politiecorps deed deelen in de hulde, aan de geridderden gebracht, en er den nadruk op legde, dat de Koninklijke onderscheiding van hen vordert, altijd hun beste krachten te blij ven geven aan hun taak, en in het bizonder aan de bestrijding der alcohol-crimlnaliteit. De Haagsche recherche-afdeeling heeft aan gehouden den 50-jarigen J. J- S. wonende te Rijswijk houder van een incassobureau I.V.N. te Den Haag, die in den loop van eenige maanden meer dan honderd personen in het geheele land, allen adverteerders in een te Den Haag uitgegeven weekblad, heeft opgelicht voor varieerende geldbedragen. S. is een oude bekende van de politie en werd reeds meer malen veroordeeld. SOERABAJA, 26 Nov. (Aneta)In verband met de berichten omtrent de regenproeven in Ned.- Indië, volgens het „systeem-Veraart", deelt het „Soer. Handelsblad" nog mede, dat deze regen- proeven zijn genomen op de onderneming Lid- jen in Banjoewangi op welke onderneming te veel regen valt, zoodat voor deze onderneming meer zonneschijn nuttiger zou zijn. Desgevraagd adviseerde de heer Veraart om 's morgens vroeg tot verdrijving der wolken water te spuiten tot een hoogte van 35 a 40 nifitfir. Het effect was dat Lidjen, als in elk ander jaar, haar volle portie regen kreeg. Het re sultaat van de proefneming was dus juist te gengesteld aan de bedoeling ervan. PALEMBANG, 25 Nov. (Aneta). Vóór ztfn vertrek verklaarde oud-minister Verschuur in de toekomst van Sumatra's Oostkust veel ver trouwen te hebben, als gevolg van de betere tij den en de groote vraag, welke de Deli-produc- ten op de wereldmarkt ontmoeten. Inzake het bedrijf van de Ned.-Indische Aard olie-maatschappij verklaarde hij, dat de produc tie, welke in 1923 174 kilogramton was, in 1934 reeds een hoeveelheid van 309.147 kilogram-ton opleverde. Door de opening van de pijpleiding kan voor 1936 een productie verwacht worden, welke het dubbele is van die van 1934. Er zit dus vooruitgang in de ontwikkeling van de N.I.A.M. De heer Verschuur laakte de onjuiste mee ning, dat het olie-bedrijf ongelimiteerd ten be hoeve van de openbare kas kan worden belast. De prijs voor het taxegedeelte van consumptie- melk, gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 6% cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. AMSTERDAM. Geslaagd Mej. R. Levy Hek man te Amsterdam en de heer J. Oosterbaan te Rotterdam. AMSTERDAM. Doet. ex. Rom. t. en 1. (Fransch) Mej. C. M. C. van Leeuwen-Boom kamp. Bevorderd tot doctor in de Lett, en Wijsbe geerte op proefschrift: „Plutarchus' Biographic van Aemilius Paulus historische commentaar" Mej. Zr. Chr. Liedmeier, Franciscanes van Heythuysen, geb. te Zaandam. DEN HAAG. Geslaagd: W. S. Franken, Am sterdam; H. P. J. v. d. Kerkhof, Aarle-Rixtel. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen tn de wijsbegeerte de heer C. Goekoop te Harderwijk. Candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid: Mej. M. A. C. H. Nujjens te Venray en mej. A. H. M. H. Hommes te Maastricht. TILBURG. Geslaagd voor het candidaatsexamen In de Handelswetenschappen, de heeren A. H. Jiskoot, Ginneken en J, A. van Olphen, Breda. Mr. A. Rueb te 's Gravenhage, voorzitter van den Wereldschaakbond, schrijft het volgende: De twee en twintigste partij AljechinEuwe om het wereldkampioenschap heeft zich zonder emoties langs lijnen van geleidelijkheid ontwik keld en zonder uiterlijken strijd werd de vrede gesloten. Ik wil daarin het teeken zien, dat met die partij ook de crisis is afgesloten, die in de af- geloope week den wedstrijd in gevaar, den goe den roep van de schaökspelkunst in discrediet dreigde te brengen en waarover ik mij een korte nabeschouwing veroorloof. Ik stel er prijs op, tegenover den wereldkam pioen, het Comité en den wedstrijdleider in de zen zin de feiten recht te zetten, dat zich tot dusver gedurende geen enkele partij eenig inci dent heeft voorgedaan, waaraan de tegenspeler ernstig aanstoot heeft genomen, of waaraan het publiek gerechtigd was, aanstoot te nemen.' Zij, die getracht hebben het tegendeel te bewijzen, zijn daarin naar mijn meening niet geslaagd en hebben zich daarbij teveel door principes, het belang' der goede zaak of door andere motieven laten beïnvloeden. Al wensch ik uitdrukkelijk vast te stellen, dat al hetgeen er buiten de partij in de schaakwe reld voorvalt, mij geenszins onverschillig laat en ik iederen aanstoot, die in het openbaar, door wien dan ook, wordt gegeven, zonder eeriig voor behoud, veroordeel, zoo acht ik er toch geen enkel belang van het schaakspel mede gediend, hangende dezen wedstrijd daarop nader in te gaan en ik verwacht van een ieder, wien die belangen waarachtig ter harte gaan, instemming met deze zienswijze. Men moge zijn aandacht voor den verderen loop van den wedstrijd los van alle andere fac toren bepalen tot den schaaktechnischen kamp, waarin die wereld van gedachten, die rijkdom van genietingen besloten ligt, waaraan de schaakspelkunst den roep van Koninklijke kunst dankt. Gemakkelijk is dit allerminst. De Nederlandsche kampioen, dit is zeker, heeft die aandacht zich ten volle eigen ge maakt; laten allen, die de verdere partijen be zoeken, bestudeeren, beschrijven en critiseeren, zijn voorbeeld zoo goed mogelijk volgen; dit is ware schakersgeest. Dan zal deze wedstrijd, die als weinig vorige om het wereldkampioenschap in binnen- en buitenland met de grootste be langstelling en spanning wordt medegeleefd, verder ongestoord ten einde loopen en zal daar uit een enorme winst voortkomen voor het Ko ninklijke onvergankelijke spel. Voor de eerste maal in het winterseizoen orga- seerde de D.H.A.K. veldloopen, die Zondag op Duyvestein te Rotterdam werden gehouden. Doordat er over 't geheele seizoen een beker is uitgeloofd, bestond er veel belangstelling. Voor de athletenklasse startten 14 deelnemers en voor de propagandaklasse 30. Het parcours was voor de athleten ongeveer 3600 M. De hin dernissen waren niet moeilijk. Alleen een bree- de sloot met een plank zorgde voor de noodige afwisseling. Bij de 2400 M. viel de prestatie van Aeolus op, die voor 't eerst al met 12 man uitkwam, die allen de finish bereikten. Bij de athleten was de strijd spannend. Om de eerste plaats ging het tusschen Loogman en van Leeuwen, die gelijk opliepen. De Bataaf wist het eerste de laatste hindernis te bereiken en ging als No. 1 door de finish. Voor de derde plaats liepen v. Bakelen en Coblenz gelijk op. Jong Leven was een paar c.M. voor. De uitslagen waren: Klasse A, v. Leeuwen, Bataven 12 min. 23,5, 2. Loogman, Wilskracht, 3, Coblenz, Holland. Klasse B: 1. C. v. Bakelen, Jong Leven, 13 min. 30 sec., 2. v. Staveren, Bataven; 3. Kallen berg, Bataven; 4. Overdiek, Bataven; 5. -Jac. de Valk. Leonidas; 6. Wessels, A.L.O.; 7. Pij pers, A.L.O.; 8. Tilleman A.L.O. Propagandaklasse: 1. v. Rooden, Bataven 9 min. 17,9 seconden; 2. v. Riet, A. L. O., 3. Schreuder A.L.O.4. Pierce, Spartaan; 5. F. v. Burg, Lodewijk; 6. Soeters, A.L.O.; 7. Visser, Lodewijk. Bü gelegenheid van haar lustrumviering or ganiseerde de K.J.M.V. in de residentie een wandeltocht door de mooiste gedeelten van ae stad. Er waren ruim 120 deelnemers en zonder uitvallers werd de tocht volbracht. Spartaan uit Delft kreeg den eersten prijs voor de groep, die den besten indruk maakte. De Trekkers veroverden de tweede plaats, terwijl de K.J.M.V. uit Amsterdam den prijs kreeg voor de verst- komende groep. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V, (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: dd. 23 November 1935 is aan Zeger Daniel Johan Wilhelm Gulden, architect, wonende te Amsterdam (proc. mr. J. H. Polenaar) definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van één jaar en 6 maanden, ingaande 10 September 1935, met benoeming van m'r. J. Engelsman, ad vocaat en procureur te Amsterdam, tot bewind voerder, zijnde tevens tot tweede bewindvoerder benoemd mr. A. W. Kymmell, advocaat en procu reur te Amsterdam. Failliet verklaard: 25 Nov.: De Vereeniging tot het uitvoeren van gewapend en ongewapend beton „Excelsior", Am sterdam p.a. T. Terbruggen, Marco Polostraat 190. -»- H. Gatsonides, bierhandelaar, Monnikendam. J. Groeneweg, agent van politie, Bussura, Keizer Ottostr. 121. M. Konijn, papierkoopman, Amsterdam, 2e Boerhaavestraat 77 hs. Fr. v. d. Torren, Amsterdam, Sloterweg 48 hs. XT A. Rosenboom, handelsagent, Arnhem, ve- luwestraat. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van D. v. d. Berg. Amsterdam; J. y. Spellen, Hilversum. SPECIAAL VOORD DAMES is de rubriek Slotkoersen Nov. 26 25 23 22 tilled Chemical 16214 164% 165% 164% Am. Tel. lei 158% 1587/g 157% 153 Am. Tobacco B 104 104% 1047/g 104 Anaconda Copp. 243/8 247/s 25 24 Bait. Ohio 163/8 163/s 16% 16 Can. Pacific 11% 12% 11% Case Tresnmg 1031/2 108 104% Cons. G. of N.Y. 32 33 33% 33 Dup. de Nem. 1361/2 140 143% 142% 373/s 38L'« 39% 381/2 Gen. Motors 56 567/8 57% 57 Kon. Olie 4=3/8 New-York Centr. 263/8 27 273/g 257/8 Radio Corp. 11 Vs 117/f 12 11% Stand. Oil N.J. 48% 48% 49% 49 U.S. Steel Corp. 47% 48% 49% 48 Westingh. Elect. 91% 93% 951/2 93 NEW-YORK Nov. 26 Londen Parijs 25 23 4.93V4I 4.93Vs| 4-936/8 6 587:1 6.58 6.58% 22 4.931/2 6 581/2 GKAANNOTEERING LIVERPOOL, 26 Nov. Tarwe. Dec. 6.2 Maait 5.11 vs, Mei 5.11%. GRONINGEN, 26 Nov. Groninger Graanbeurs, Medegedeeld door N.V. F. Bene's Commissiehan del te Assen. Inlandsche rogge 6.506.95; wtn- tergerst 4.454.85; zomergerst 4.454.90; haver (wit) 5.756.25; zwarte haver (orion) 6.60—7.20: zwarte haver (president) 6.20—6.50; groene erw ten 6.508.90; paardenboonen 5.506.25; kool zaad 5.00'9.50; ka/rwijzaad 16.0022.10'; gele mosterdzaad 51/0012.75; buitenlandsche gerst 5,255.65; ronde mais 5.005.30. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Z,n. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 217—217 Philips 237% Kol. Bank 46 Anaconda 15—14% Adj. Milwaukee 4'%4% Shell 815/16 Cit. Serv. 113/16 Wilson 5 9/16 Illinois Central 11% Gew. Topeka 33 Kennecott 17 Van 4.30—5 Kon. Olie 217% H.V.A. 235—236% South. Pacific 14% South. Railway 8% Anaconda 15—15 1/16 Beth. Steel 27%—29% Nat. Steel 29% Adj. Milwaukee 4 5/16—% Shell 8% Kennecott 17% Activa: Binnenl. Wissels, Prom., enz. in disc.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc. Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Eeleen. (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet •19 K.B. v. 28 Sept. '18. Stbl. NO. 553) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Beiegg. v. 115 Kap Res. en Pensioenl.. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-lndie t) W.v. i-h. buitenl Besch. Metaaisaido. i K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp., rechtst. b. d. Bank ond.gebr. 25 Nov. '35 36.321.285 749.087 3.294.189 40.364.561 1.077,500 1.077.500 96.001.20" 5.559.025 35.326.071 136.886.216 131.906.335* 4.979.881 136.886.216 15.000.000 132.597.840 495.401.918 627.999.758 20.631.778 648.631.536t 39.611.007 4.600.000 3.521.636 15.488.148 905.178.607 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.942.029 787.088.085 20.841 74.480.816 3.921.951 905.178.607 71.153.775 69.847.460 305.074.785 7.000.000 18 Nov.'35 29.678.608 738.335 3.881.873 34.298.817 1.077.500 1.077.500 87.987.437* 5.789.193 35.534.280 129.310.911 124.087.210* 5.223.701 129.310.911* 6.141.794 137.597.830 484.638.883 622.236.713 20.299.358 642.536.071t 39.599.332 4.600.000 8.399.488 15.486.148 881.450.063 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.942.132 787.833.435 13.164 50.061.338 3.875.109 881.450.063 71.153.775 71.327.870 308.440.568 RENTESTAND Wissel-disconto Promessen-disc Beleen, van. Eff Beleen, van. Goed. 3pet. sedert 14 Nov. 1935 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 42 vau. Voorsch. in Rek.-C. 4 pet. sedert 14 Nov. W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2