j Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS EUWE STAAT VRIJ GUNSTIG IN DE 23e PARTIJ LAATSTE NIEUWS Watde tonq streelt EEN PION MEER IN HET EINDSPEL PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 De autonomie in Noord-China De toestand in Brazilië Open brief aan Baldwin aiuiuiuiuiiiuniiiuuijiiiiuiiiiiiiijiiiiiiiuiiiiuiiuiuiiiuiiuiiiuiuiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiic- WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 gi!iii!nniii!iiiiiiiii!!!iiiinnniiin!ii!iiiiiiiiii!innniiiiiiiii!iinnii!!ii!iii!iuiiiiiii!iiii!iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuig Prov. Staten van Noord-Holland De behandeling der begrooting Land- en Tuinbouw Verzonden brieven Personalia PUBLIEKE WERKEN TE BLOEMEND AAL Nieuw gebouw nabij den Zeeweg Kamer van Koophandel DE S.O.S.-TENTOONSTELLING PRIESTERJUBILEA OP „HAGEVELD" Groote belangstelling BESTRIJDING VAN DE WOLHANDKRAB Een vinding van Haarlemsche hengelaars SOMMATIE AAN DE STATEN VAN N.-HOLLAND Opnieuw de standplaatsaftrek R.K. VROUWENBOND VERGADERT Lezing over opvoeding PROMOTIE ZR. CHRISTIANA Filmavond Weldadigheid naar Vermogen Mooie opdracht WEREL DKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Onze landgenoot heeft kans op winst, hoewel de stelling nog moeilijk is Opnieuw Tjechische verdediging Paling in gelei - Noorsche Vischconserven - Bismarckharing - Sardines - Zalm Kreeft - Groote sorteering Vleeschconserven - Vruchten in glas en blik, waarbij verschil!, nieuwigheden - Kaas en Kaasstaafjes en nog duizend lekkere dingen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het hoofdkwartier van het „Doodencorps" bestormd Blijft Dr. Colijn aan Defensie Contact tusschen verdediging van moederland en koloniën gewenscht SPOORWEGAANSLAG BIJ OLDEBROEK De eischen tegen de twee andere beklaagden TWEEDE KAMER Belastingheffing Verlaging bier- en gedestilleerd- accijns bepleit Minister Oud antwoordt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiia Nadat de heer SNEEVLIET (R.S.P.) gisteren in de voortgezette begrootingsvergadering der Prov. Staten van Noord-Holland een rede ge houden had, gaf de heer K. DE VRIES (V.D.) als zijn meening te kennen, dat de werkwijze der commissie voor werkverruiming te stroef is. Verder achtte hij normale werken uitgevoerd in werkverschaffing uit den booze. De heer VAN ENGELEN (K.D.P.) vroeg pro gressieve heffing van de tarieven van electri- citeit en water. De heer DE JONG v. SCHOUWENBURG (C.H.) wees op de meevallers, waardoor de be grooting kon sluiten zonder belastingverhoo- glng. Indien deze meevallers er niet geweest zouden zijn, zouden 5 opcenten op de inkomsten en vermogensbelasting onontkoombaar geweest zijn. Spr. wenschte Ged. Staten geluk met het behaalde resultaat en speciaal den schatbewaar der. Voorkomend als altijd richtte spr. eenige vriendelijke woorden tot de vertrokken en ge komen leden van Ged. Staten. Wanneer er nog menschen zijn, aldus spr.. die meenen, dat in de provincie niet voldoende gedaan wordt, moeten ze maar eens lezen het belangrijke rapport van de N.V. Ontginnings Maatschappij in Noord-Holland. Daarvoor past niet alleen hulde aan gedeputeerden, maar ook aan het Departement van Sociale Zaken. Ten aanzien van de bedrijven merkte spr. op, dat het onjuist zou zijn om debat over het over nemen van gemeentelijke electriciteitstarieven niet toe te laten. De hoogste uitspraak is nog niet gevallen en dus zou het niet democratisch zijn om een al te dictatoriale houding aan te nemen. De indiening van de motie over het oprich ten van een industriebank achtte spr. voortijdig. De heer SEEGERS (C.P.) meende, dat in 1933 ten onrechte belastingverhooging noodza kelijk werd geacht. Sjr. diende verder een motie in om bceren en tuinders, die niet boven een minimum-inkomen verdienen, provinciaal te steunen. De heer BOISSEVAIN (V.B.) hoopte, dat men van de N.S.B. (niet van haar vertegen woordigers) spoedig zou kunnen zeggen: „van de dooden niets dan goeds!" Het beleid van Ged. Staten achtte spr. de mocratisch gezond. Bij het zoeken van objecten voor werkverschaffing moet men niet te klein zielig zijn, want anders is de keus niet groot. Spr. achtte den vooruitzienden blik van Ged. Staten groot, toen zij reeds in 1933 met belas- tingverhooging kwamen. Daardoor zijn nu de financiën gezond. Spr. bestreed het voorstel v. d. Walle om een Industriebank op te richten. Laten Ged. Staten eerst rustig prae-advies uitbrengen. De heer BRAAKMAN (RK.) bepleitte de be langen van de land- en tuinbouwers en schet ste den noodtoestand, niet alleen door de crisis, maar ook door natuurrampen. Hulp is onmid dellijk noodig. Het rapport Minderhoudt is een mooi stuk werk, maar het geeft weinig licht punten. De land- en tuinbouwscholen hebben het ook zwaar, wat spr. met voorbeelden aan toonde. Ook spr. verzette zich tegen de water onttrekking aan den bodem. De heer CLYNK (R.K.) wenschte dat er voor de werkers bij de provinciale werkverschaffing recht te vinden zou zijn bij Ged. Staten. De heer v. d. WALLE (S.D.) brak een lans voor de jeugdige werkloozen, die niet tegen een kleine fooi in werkverschaffing genomen moet worden. Dat bederft zeer veel. Kan in de veen derij te Halfweg spoedig begonnen worden? Is f 250.000.niet te weinig en kan er eventueel een suppletoire begrooting komen? Spr. wenschte den raad van advies van het Econ. Techn. In stituut uit te breiden. Ten aanzien van de In dustriebank refereerde spr. zich aan de regee ring, die regionale banken wenscht. De heer KUIPER (R.K.) merkte op, dat de commissie Minderhoudt niet genoeg kon doen, omdat zeer veel alleen door de regeering be handeld kan worden. Verlichting van lasten voor de land- en tuin bouwers is de eerste vereischte. Minimum-loon- normen zijn dringend noodzakelijk. Spr. beval de tien conclusies van de commissie Minder houdt in de aandacht der Staten aan. Ten aanzien van de werkverschaffing vroeg spr. Ged. Staten er in Den Haag op aan te dringen, dat er wat 'meer rechtszekerheid zal komen voor de tewerkgestelden. Spr. vroeg tenslotte een kindertoeslag op de loonen der tewerkgestelden, waardoor het va ders van kroostrijke gezinnen ook mogelijk zal worden het hoofd boven water te houden. Nadat nog eenige andere leden details hadden besproken werd de vergadering verdaagd. ficieel verzoek waarschijnlijk geen gunstig ad vies zou kunnen worden uitgebracht, omdat de omvang van de stad Haarlem nog niet van dien aard is, dat het aanbrengen van postbussen aan locale vervoermiddelen oirbaar geacht kan wor den. Daarbij werd gewezen op den omvang van steden als 's-Gravenhage en Rotterdam, waar deze postbussen ook nog niet zijn ingevoerd. Te vens is gebleken, dat de kosten, verbonden aan deze nieuwe wijze van postverzending, zeer aanzienlijk zijn. In verband met het boven staande meende het Bureau der Kamer zich niet tot den Directeur-Generaal der P.T.T. te moeten wenden. De Kamer besloot dan ook op dit oogenblik geen verdere stappen ter zake te doen. Goedgekeurd werden verzonden brieven aan: Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te Haarlem betreffende vertegenwoordigers raad van advies voor den Economisch Technologi- schen Dienst. Den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te 's-Gravenhage, betreffende even redige vrachtverdeeling. Den directeur van het Postkantoor te Haar lem betreffende aantal postbestellingen te Haar lems-Noord. De directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij te Haarlem, betreffende doortrekking tramverbinding Haarlem—Noord. Den Minister van Landbouw en Visscherij te 's-Gravenhage, betreffende toestand visscherij- bedrijf IJmuiden. Vastgesteld werd een nieuw dienstverband met mej. E. Roozen; goedgekeurd werd de aanstelling van den heer A. van Meeteren tot ambtenaar in dienst der Kamer. De Kamer ging daarna in geheime zitting. Op 4 December zal de openbare aanbesteding plaats hebben van het nieuwe gebouw voor publieke werken, zooals dit door den dienst van P. W. van Bloemendaal ontworpen is. Het gebouw, dat een frontlengte krijgt van plm. 40 M. bij een diepte van ongeveer 12^ M., komt te staan aan de westzijde van den Brou- werskolkweg, den verbindingsweg tusschen Zeeweg en het nieuw te bouwen viaduct over de spoorlijn OverveenZandvoort, met het front naar het Oosten. Het krijgt eigenlijk 2 etages, immers het sou-terrain komt gelijk met den beganen grond, terwijl de eigenlijke kantoorruimten bereikt zullen kunnen worden door middel van een breede trap. In hst gebouw zullen ondergebracht worden de diensten voor wegen, reiniging, bouwtoe zicht en plantsoenen. Boven bevinden zich aan de oostzijde de kantoorlokalen voor administratie en boek houding, de kamer voor den directeur, type kamer, wachtkamer, de administratie voor Bouw- en Woningtoezicht en het kadaster. In het midden is de entree, toegang gevende tot een ruime hall en een lange gang, midden door het gebouw loopende van noord naar Zuid. Achter deze gang komen de kamers voor boekhouding en algemeenen dienst, de gar derobe en de toiletten, de lokaliteiten voor uitbreidingsplannen en teekenarchief. In de gang leidt een trap naar het sou terrain, waarin de centrale verwarming, een archief, W. C.'s en urinoirs, ruimten voor materialen, de rijwielbergplaatsen en wat meer tot dit soort ruimten behoort, zijn onderge bracht. De groote zolderruimte biedt natuur lijk een prachtige gelegenheid om aan tal van j zaken een onderkomen te verschaffen. De groote lichtramen nemen een groot ge deelte van de muren in. Het dak en de breede goot, zoo kenmerkend aan de beide scholen te Overveen en Aerdenhout, zijn ook aan dit ge bouw terug te vinden. Eer we een jaar verder zijn, zal dit gedeelte van het Zeewegterrein door dit gebouw een heel ander aanzien gekregen hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam Dinsdag avond in openbare vergadering in het gebouw der Kamer bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. G. Droste. Medegedeeld werd, dat de Kamer 625.— zal moeten betalen als deelneemster in het Flora garantiefonds. Naar aanleiding van het gesprokene over de reparatie van het dak der gebouwen door een dakverzekeringmaatschappij, deelde de voorzit ter mede, dat de heer Lasschuit de zaak gecon troleerd en in orde bevonden heeft en tevens, dat de betrokken maatschappij 10 jaar garantie heeft gegeven. In de laatstgehouden vergadering der Kamer van Koophandel werd door den heer J. v. d. Burg aan het Bureau verzocht een onderzoek te willen instellen naar de mogelijkheid van het doen aanbrengen van postbussen aan trams en autobussen. Het Bureau heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en meende aanvankelijk, dat in een en ander voldoende aanleiding kon worden gevonden om den Directeur-Geraal van P.T.T. te 's-Gravenhage in overweging te geven een proef te nemen met het aanbrengen van postbussen aan een of meer der genoemde verbindingen. Onderhandelingen zijn gevoerd met enkele auto riteiten. Daarbij is gebleken, dat het wel als uitgesloten beschouwd moest worden, dat deze postbussen aangebracht zouden kunnen worden aan de interlocale vervoermiddelen. Daardoor toch zou het mogelijk zijn een brief, welke ge frankeerd behoorde te zijn met 6 cent te doen vervoeren voor een bedrag van 5 cent. Dit be zwaar deelde het Bureau volkomen en in ver band daarmede werd de mogelijkheid op verwe zenlijking van het groote plan uitgesloten ge acht. Voorts is nagegaan of wellicht een proef kon worden genomen met het aanbrengen van deze bussen aan de locale lijnen. Uit daarover ge voerde besprekingen is gebleken, dat op een of- Zoo juist ontvingen we van de S.O.S.-ten- toonstelling van schilderijen, door kunstenaars uit Haarlem en omstreken, in de nieuwe Frans Hals-zaal, een dringend S.O.S.-bericht, dat de expositie met nog een enkel woord van warme aanbeveling gebaat zou zijn. Natuurlijk schrijven we zulk een woord gaarne en con amore. We herinneren er dan nog aan, dat de ten toonstelling wordt gehouden in het Frans Hals museum, ingang Klein Heiligland en geopend is alle dagen, ook 's Zondags, van 10 tot 4 uur. De entree is slechts 25 cent, alles inbegrepen. De expositie duurt tot en met 8 Dec. a.s. Er valt een keur van schilderijen te bewon deren; het is, zooals ons de schilder Boot met vreugde zeide, een verzameling, die in waarde de vorige nog weer overtreft. Wij raden onze lezers dringend aan om haar te gaan zien en bewonderen. Men zal ons wer kelijk dankbaar zijn voor dit advies. H. Zooals wij reeds berichtten, vierden drie leeraren van het Seminarie „Hageveld", de Zeereerwaarde Zeergeleerde heeren P. C. Bot telier, H. J. van Deursen en M. M. H. Haring, Dinsdag hun 12y, -jarig priesterfeest. Terwijl de jubilarissen 's morgens reeds na de plech tige Hoogmis in de feestelijk versierde aula de gelukwenschen der studenten in ontvangst hadden genomen, hielden zij in den middag een drukbezochte receptie. Onder de eersten, die de feestelingen kwamen gelukwenschen, waren Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann en de oud-regent van het Seminarie, de Hoog eerwaarde heer M. W. A. Wijtenburg. Veel parochianen van de Kathedrale pa rochie maakten van de gelegenheid gebruik, om hun oud-parochiaan, den Zeereerw. Zeer- gel. heer P. C. Bottelier, de hand te komen drukken. De Zeereerw. heer rector Gippert, die belast is met de zielzorg van de Duitsch- sprekende katholieken te Haarlem, kwam den Zeereerw. Zeergel. heer H. J. van Deursen ge lukwenschen, die hem reeds dikwijls in zijn moeilijke taak terzijde stond. Ook enkele eerw. zusters van het „Deutsches Heim" waren naar Hageveld gekomen. De Zeereerw. Zeer gel. heer M. M. H. Haring, bekend door zijn belangstelling voor het katholieke leeken- tooneel en zijn ijveren voor het Apos tolaat der Hereeniging, waarover hij ook in Haarlem enkele malen heeft gesproken, mocht van deze zijde veel belangstelling ondervinden. Natuurlijk kwamen ook vele heeren geeste lijken, vrienden en oud-leerlingen de jubilaris sen gelukwenschen. Onder leiding van den Zeereerw. Zeergel. heer Mr. A. Diepenbrock voerden de studen ten 's avonds in de aula van het Seminarie een tooneelspel op. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof. Was nog geen jaar geleden de Chineesche wolhandkrab hier slechts bij naam bekend uit de opzienbarende berichten over zijn snelle ver breiding in de Duitsche rivieren, thans is het dier ook in onze binnenwateren de schrik van de visscherij. In de omgeving van Haarlem, waar het dier via IJmuiden geïmporteerd schijnt, is het een bedreiging voor den vischstand geworden. Ook aan de netten en fuiken richt het soms enorme schade aan. Door de heeren Peper en W. H. v. Keulen, ieden van de Haarlemsche Hengelaarsvereeni- ging en de waterpachtcommissie, is thans een practische bestrijdmgsmethode uitgedacht. De heer Van Keulen „demonstreerde" ons zijn apparaat, dat slechts in details van dat van den heer Peper verschilt. Het is een soort fuik, vervaardigd uit kippengaas. Vóór den ingang van de fuik wordt op den bodem een rooster verticaal geplaatst, liefst over de geheele breedte van het water. Komen de wolhandkrabben, die zich slechts over den bodem plegen voort te bewegen voor dezen rooster, dan zullen zij vanzelf naar een doorgang zoeken. Doordat boven op den rooster een ver-overstekende rand geconstrueerd is, kunnen ze er niet overheen klimmen. Zóó wor den ze vanzelf naar den ingang van de fuik gedreven. Zoodra een krab de fuik is „binnengewandeld" valt ze van een soort drempel naar beneden, zoodat zij niet meer terug kan. Gaat het dier verder, dan gebeurt ditzelfde nog eenige malen, totdat het tenslotte terecht komt in een ton, waar de fuik in uitmondt. Doordat de rand van deze ton niet boven de waterspiegel uitsteekt de krabben kunnen tóch niet tegen de wanden opklauteren kun nen visschen weer vrijuit de fuik verlaten. Het is te wenschen, dat de vinding spoedig haar diensten aan de visscherij moge bewijzen. Een maand geleden besloten Provinciale Sta ten van Noord-Holland in een daartoe apart bijeengeroepen vergadering, om niet te voldoen aan het verzoek van den Minister om de stand plaatsaftrek voor het provinciaal personeel in te voeren. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten dit resultaat bekend gemaakt en opnieuw met de regeering geconfereerd. Het resultaat is, dat de Minister den Staten een laatste kans wil geven om aan zijn verzoek te voldoen. Weigert men dan nog, dan zal oplegging, met misschien ver dere nadeelige gevolgen, niet uit kunnen blijven. In de vergadering van 17 December zal de voordracht opnieuw ter tafel komen. Donderdagavond om 8 uur houdt de R. K. Vrouwenbond afd. Haarlem een vergadering in het St. Elisabethshuis in de Jansstraat. Rater Cyprianus O. Cap. houdt tijdens deze bijeenkomst een lezing over „Het wezen, de eischen en richtlijnen van de opvoeding." De actie-agenda van d'e R. K. Vrouwenbond vermeldt verder een Kerstmis-liefdadigheids actie voor werklooze gezinnen, een excursie naar Amsterdam (veiligheidsmuseum) op 3 December, een tentoonstelling van kerstkrib ben en door de naaikrans St. Monica vervaar digde kleedingstukken op 14 en 15 December en een Triduum voor vrouwen van werkloozen op 17, 18 en 19 December. Last not Least: op 20 Dec. de opvoering van. een groot kerstspel door Bert Brugman's Marionetten theater in het concertgebouw. Dinsdagmiddag promoveerde aan de Amster- damsche universiteit, op autoriteit van prof. W. P. Zeeman, zuster Christiana Liedmeier op het proefschrift „Historische commentaar op Plutarchos' Aemilius Paullus". Zuster Christiana, die leerares en conrectrix is aan het R. K. Meisjesgymnasium „Sancta Maria" te Haarlem is hierdoor de eerste doctor in de klassieken in de Congregatie van Heyt- huizen. Bij de promotie werd zuster Christiana zeer geprezen om de groote kwaliteiten van haar werk en de bescheidenheid die haar bij haar verdienstelijk werk steeds was eigen gebleven. Zeer veel belangstellenden waren bij de pro motie aanwezig. Evenals het vorig seizoen, zal ook thans weer de Vereeniging Weldadigheid naar Ver mogen, een filmavond geven ter versterking van haar kasmiddelen, teneinde in den ko menden winter beter haar taak, steunen van behoeftige stadgenooten, te kunnen vervullen. Op 11 December zal in de Groote Zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw worden ver toond de film: „Naar den hoogsten top der aarde." Deze grootsche natuurfilm beschrijft de lotgevallen van de vierde expeditie, die ge tracht heeft den voet te zetten op den hoog sten top der aarde. Naast indrukwekkende natuurtafereelen brengt deze film interessante opnamen van zeden en gewoonten in Tibet. Het comité, dat deze filmavonden organi seert, hoopt en vertrouwt, dat op 11 Decem ber a.s. dè groote zaal van het Concertgebouw uitverkocht zal zijn als bewijs van waardeering voor het werk, dat Weldadigheid naar Ver mogen al zooveel jaren in onze stad verricht. Kaarten zijn vanaf 30 November a.s. te ver krijgen aan het kantoor der Vereeniging Jans straat 38. Het bouwen van een klooster met bijbehoo- rende werken te Medemblik is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer Van Sam- beek te Heemstede. Voor de tweede maal was de groote zaal van de Amsterdamsche Effectenbeurs het tooneel van den strijd in het toumooi om het wereldkampioenschap. De belangstel ling was buitengewoon groot en de heer Slijper, voorzitter van de !3chaakclub „Ef fectenbeurs" verzekerde ons, dat er ditmaal ruim 800 toeschouwers aanwezig waren. Een record voor de match! Zonder plichtplegingen werd om precies half zeven aangevangen. De beide spelers waren in de hal gezeten en voor de groote glazen deur verdrongen zich vele tientallen om maar een glimpje van spel en spelers te kunnen opvangen. Na veertig zetten werd de partij in vrij gun- stigen stand voor Euwe afgebroken. Hedenavond om half zeven wordt de strijd in de Effecten beurs voortgezet. Het verloop der 2'3ste partij was als volgt: WIT: dr. A. Aljechin; ZWART dr. M. Euwe. Tsjechische verdediging 1. d2—d4 d7—d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5xc4 5. e2e3 b7—b5 6. a2a4 b5—b4 7. Pc3—bl Lc8a6 8. Lfle2 e7—e6 9. Pf3e5 Lf8e7 10. 00 0—0 11. Pe5c4 c6c5 12. d4xc5 Pb8d7 13. c5c6 Pd7—c5 14. Pbl—d2 Dd8c7 15. Ddlc2 Ta8d8 16. Le2—f3 Pf6—d5 17. b2b3 Le7—f6 18. Lel—b2 Lf6xb2 19. Dc2xb2 Dc7xc6 20. Tfl—dl Dc6c7 21. Lf3xd5 Td8xd5 22. e3e4 Td5d3 23. Db2—e5 Dc7xe5 24. Fc4xe5 Td3xd2I 25. Tdlxd2 Pc5xb3 26. Tal—dl Pb3xd2 27. Tdlxd2 Tf8c8 28. f2—f4 f7—f6 29. Pe5—f3 Kg8—f8 30. Td2—b2 Tc8c4 31. Pf3d2 Tc4—d4 32. Pd2—b3 Td4xe4 33. Pb3—c5 Te4—elf 34. Kgl—f2 Tel—fit 35. Kf2-e3 La6c4 36. Tb2xb4 Lc4—d5 37. Tb4b8i' Kf8e7 38. Tb8—g8 Ke7—d6 39. Pc5e4f Ld5xe4 40. Ke3xe4 Tfl—al De stand was toen: Wit: Ke4; Tg8; pionnen op a4, f4, g2, h2. Zwart: Kd6; Tal; pionnen op a7, e6, f6, g7, h7. Tijd van Wit 2 uur 11 minuten, van Zwart 2 uur 18 minuten. Aljechin heeft blijkbaar, aldus schrijft de heer S. Landau, na de Spaansche partij in de Watergraafsmeer voorloopig genoeg van de e4- opening en bepaalde zich ook nu weer tot d4. Hoewel de wereldkampioen in de 20ste partij een minder gunstige ervaring heeft opgedaan met de Slavische verdediging, is bij Euwe het tegengestelde het geval. In de vier eerste zet ten was de partij gelijk aan verschillende an dere. Aljechin speelde toen echter niet 5. a4, zijn eigen vinding, maar het kalmere 5. e3. Drie zetten later 8. Le2 deed de wereldkampi oen een in de grootmeesterspractijk weinig ge- bruikelijken zet. Hij wendde geen poging aan tot snelle herovering van den gambietpion, maar streefde naar vlugge ontwikkeling van zijn spel. Niettemin kwam Euwe met goed snel uit de opening. Hij beheerschte het meeste terrein en door een aardige combinatie in het middenspel bemachtigde hij een pion. Dezen pion is hij in de by de onderbreking bereikte stading nog voor en hoewel het eindspel nog moeilijk is, meenen wij daarin toch Euwe een kans op winst te mogen geven. ALLES FIJN EN NIET DUUR! Zoo juist ontvangen: PORTUGEESCHE SARDINES per blikje zeven ets. Zegge 7 ct. Bij vier stuks 25 ct. Inderdaad fijn en niet duur! PEIFING, 26 Nov. (A.N.P.) Het hoofdkwartier van het z.g. „Doodencorps" der autonomistische beweging te Tientsin is heden door een volks menigte bestormd en in een ruïne herschapen. De leden van het corps konden ongedeerd ont komen met achterlating van wapens en uni formstukken. Om te voorkomen, dat onbevoegden een politie-uniform zouden aantrekken en zich zoo op straat zouden begeven, heeft de politie de laatste dagen haar zomeruniform gedragen, hoewel het te Tientsin koud is. Terwijl generaal Soeng-Tsje-Yoean zich een definitief standpunt ten aanzien der van Nan king ontvangen opdrachten heeft voorbehouden, schijnt het, dat generaal Doihara bij de autori teiten te Peiping de deur gesloten heeft gevon den. In Chineesche kringen wordt verklaard, dat men zijn aanwezigheid te Peiping moeilijk kan verklaren, nu de Japansche militaire atta ché Takahasji Dinsdag opnieuw heeft verklaard, dat Doihara geen officieele lastgeving heeft. PEKING, 26 Nov. (A.N.P.) Van verschillende plaatsen aan den Grooten Muur komen berich ten over het opmarcheeren van Japansche troe pen m de gedemilitariseerde zone. In Peking zijn vanmiddag 500 Japansche soldaten mee volledige oorlogsuitrusting en voorzien van machinegeweren aangekomen. Ook het garni zoen van Tientsin is versterkt. Officieel wordt van Japansche zijde medegedeeld, dat men ma noeuvres wil houden. De toestand is zeer ge spannen. Vanavond verschenen Chineesche pantserwagens en motorpatrouilles in de stra ten van Peking. RIO DE JANEIRO, 26 Nov. (Reuter) Ofschoon men nog zonder berichten is uit Natal, waar men de opstandelingen, wegens den grooten afstand tot de hoofdstad nog niet heeft aan gevallen, is de toestand in den staat Pemambuco beslist gunstiger voor de bonds-troepen. Castro Pinto, de aanvoerder dezer troepen heeft de opstandelingen te Afogados en Areias aangevallen en hen gedwongen terug te trekken naar Jaboatao. In allerijl heeft men bondstroepen naar Para- hyba en Bahia gezonden en men rekent erop, dat Woensdag een begin zal worden gemaakt met de actie tegen de opstandelingen in Rio Grande del Norte. De regeering verwacht ook daar de opstandige beweging snel meester te kunnen worden. Volgens uit Reciefe ontvangen berichten heeft een gedeelte der opstandelingen zich overgegeven, terwijl de overigen zich in het binnenland terugtrokken. PARIJS, 26 Nov. (A.N.P.) De „Matin" publi ceert den volgenden open brief aan den Brit- schen premier Baldwin: „Gij zijt de machtigste man van Engeland. Bij u berust de beslissing, of millioenen men schen zullen sterven. Herinner u, dat de wereld oorlog vermeden had kunnen worden, indien uw land in Juli 1914 het gevaar had ingezien. En- gelands aanzien is zóó groot, dat allen zich naar zijn beslissing voegen. Men zegt, dat uw handen gebonden zijn door machten, die het recht en het gezonde menschelijk verstand niet dienen. Mijnheer de minister-president, geef de wereld het bewijs van uw vredelievendheid. Indien gij dat niet kunt, treedt dan af en geef opheldering aangaande de motieven van uw aftreden. De beschaafde volken zullen u eeuwig dankbaar zijn en gij zult de menschheid gered hebben. Uw houding beslist over dood of leven van millioe nen menschen!" Alleen de tram mag zonder richting aan te geven en met een altijd geldend voorrangarecht rijden. Voor auto mobilisten en wielrijders zijn de regels van weg en veiligheid gegeven en het is hun eigen belang om geen „trammetje te spelen". Het Handelsblad verneemt uit zeer gezagheb bende bron, dat dr. Colijn het voornemen koestert, de departementen van Koloniën en Defensie vooralsnog beide te blijven beheeren. De internationale toestanden, die een nauw contact tusschen de vaderlandsche en overzee- sche defensie zeer wenschelijk doen zijn, hebben bij den minister-president bij het nemen van deze beslissing den doorslag gegeven. Politieke overwegingen schijnen aan dit besluit, dat uiteraard op den duur voor herziening vatbaar is, vrijwel vreemd te zijn. Bij de voortgezette behandeling van de straf zaak van den spoorwegaanslag te Oldebroé£ was de tweede beklaagde de 20-jarige korporaal H. B. K. van hetzelfde regiment, die terecht staat, omdat hij als meerdere het misdrijf heeft toegelaten. Na het getuigenverhoor eischte de auditeur militair drie maanden gevangenisstraf, met ver laging tot den rang van gewoon soldaat. Als derde stond terecht de 20-jarige soldaat J. A. W. van hetzelfde regiment, die zich ver antwoorden moest, omdat hij had nagelaten, tijdig het misdrijf, waarvan hij kennis droeg, aan te geven. Tegen hem eischte de auditeur-militair veer tien dagen gevangenisstraf. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Tweede Kamer was aan de orde hoofd stuk VII B (dep. van Financiën) der Rijks- begrooting voor 1936 De heer v. d. WÈYDEN (R.K.) bepleit af schaffing van de Grondbelasting en vervan ging door 100 opcenten op de vermogensbelas ting. De heer SCHILTHUIS (V.D.) geeft de re geering in overweging toch nog tot verlaging van bier- en gedistilleerd-accijns over te gaan. De heer KORTENHORST (R.K.) sluit zich hierbij aan. Dit kabinet wil de industrialisatie bevorderen, dit kan nu' op deze manier, wat den accijns betreft. De zakelijke bedrijfsbelasting zou spr. willen afschaffen. De heer J. TER LAAN (S.D.) zou een ver mindering willen van het aantal klassen der personeele belasting, ook in verband met de hooge opcenten in sommige gemeenten. Spr. acht den gang van zaken t.a.v. „De Hooge Veluwe" niet in den haak. De heer DE VISSER (Comm.) dient een motie in om verbruikscoöperaties vrij te stel len van dividend- en tantièmebelasting. De heer BAKKER (C.H.) zal verheugd zijn, als de belasting op goederen van de doode hand afgeloopen zal zijn. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) geeft in over weging, de omzetbelasting te doen vervallen en de goederen te heffen via invoerrechten en ac cijnzen. De heer IJSSELMUIDEN (R.K.) bepleit ge zinsaftrek. De minister zal moeten gaan in de richting van opheffing van het bankgeheim. Jammer is het. dat een vennootschapsbelasting maar blijft zweven. De minister van Financiën, de heer OUD, meent, dat niet tot afschaffing van de grond belasting kan worden overgegaan. Spr. heeft overwogen, reddingmaatschap pijen vrij te stellen van doode hand-belasting. Maar er zijn wel andere nuttige instellingen, die ook geen vrijstelling genieten. Spr.'s standpunt in zake het bankgeheim is bekend. Spr. is geen voorstander van verhoo ging der couponbelasting. Wat de accijnsverlaging voor bier en gedis tilleerd betreft, als er de gelegenheid toe is be hoort daartoe te worden overgegaan. Voor 't oogenblik zou spr. 7 millioen moeten prijsgeven, wat niet mogelijk is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4