Laval rechtvaardigt zijn politiek Financieel beleid van minister Oud Nazi-Duitschland en Nederland WÖENSÜXe 2? NOVEMBER 1935 DE PETROLEUM-SANCTIE Uit kwaden kiezen De klompenindustrie in nood Zal Nederland zichzelf doen annexeeren DE VERDEDIGING VAN ONZE OOST EEN GENOEGLIJK DEBAT Kamer bereikt slechts kleine successen LINCOLN ZEPHYR V-12 Kerkelijk leven TWEEDE KAMER Verlaging van het contingent noodzakelijk geacht Geen audiëntie Handel op Nigeria De export van druiven Onze Zeemacht moet ten volle in staat zijn haar taak te vervullen AANBESTEDINGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN Geen spreekuur 's Ministers betoog was een aaneenschakeling van weigeringen V ereenvoudiging Nieuwe natriumverlichting De gemeentebelasting •v Bankgeheim ELCK WAT WILS Een winteir-attractie van het instituut-Schoevers CONTINGENTEERINGEN Een nieuw product van de Lincolnf abrieken Afscheidsbezoek van Roemeen- schen gezant Th. H. VAN HEUGTEN S.CJ. t P. VENANTIUS O.M.Cap. t Het fraaie nieuwe product van de Lincoln-fabrieken; de Lincoln Zephyr V12 Aan den vooravond van zijn verschijnen voor de Kamer, utelke over het lot zijner regeering zal beslissen, heeft Pierre Laval voor de microphoon een pleidooi gehou den om zijn politiek te rechtvaardigen en een beroep gedaan op het Fransche volk om de wereld het trieste schouwspel van oneenigheid te besparen. Of het Fransche parlement met zijn verwarde en vertroebelde partij- en per soonlijkheidsverhoudingen onder den indruk van Lavai's kort en weinig oratorisch, maar des te zakelijker betoog is gekomen, zal straks eerst blijken. Vooral van de houding van de onder ling verdeelde radicaal-socialisten zal veel af hangen, want de socialisten en de communisten hebben Laval onomwonden den oorlog ver klaard en zullen genadeloos toeslaan, wanneer zij de kans daartoe krijgen. Het Fransche par lement heeft er een handje van om regeeringen op het voor Frankrijk minst gelegen oogenblik te laten duikelen en het is de vraag, of het thans met deze zijn gezag ondermijnende ge woonte zal breken. Laval is handig en sluw, hij verstaat de kunst van geven en nemen, van twee walletjes te eten en tusschen twee uiter sten te balaneeeren in het moeilijk te vinden midden. In zooverre is hij een typisch Fransch parlementair politicus. Maar ondanks deze souplesse toont hij nu en dan toch ruggegraat genoeg om bij zijn tegenstanders den lust te wekken dien te breken. Laval heeft het voor deel van een voor hem gunstig alternatief. In dien men hem laat vallen, kan men of wel een soortgelijke figuur gaan zoeken, óf wel het roo- de „Front populaire" de regeeringsverantwoor- delijkheid geven. Herriot, de leider der radi caal-socialisten, die Laval trouw1 blijft tot in den politieken dood, heeft uitdrukkelijk ver klaard niet voor de regeeringsvorming in aan merking te willen komen, indien men de regee- ring-Laval haar congé zou geven. Het zoeken van een soortgelijke figuur als Laval heeft geen zin, want dan kan men beter en zonder onbe kende risico's Laval behouden, die in ieder ge val bewezen heeft den durf en de energie te be zitten om het landsbelang te dienen tegen de egoïstische partijbelangen van bepaalde groe pen in. Het overdragen van de regeeringsver- antwoordelijkheid aan links zou een onder de huidfge economische en politieke omstan digheden buitengewoon hachelijk experiment zijn, waarvoor velen terecht zullen terugschrik ken. Een dergelijke omschakeling zou de mili tante rechtsche bonden direct de straat op jagen, zoodat de onzalige onlusten van Februari van het vorig jaar zich zouden kunnen gaan herhalen. De Fransche Kamer zou dus het ver standigste doen, indien zij Laval aan de regee- rïhg laat, zij het ook „faute de mieux", maar of de Kamer zich tot deze betrekkelijk toch geringe hoogte van verstandigheid zal kunnen opwerken is een tweede. Lival stelde in zijn radiorede zijn finan- :ieele en economische decreten-politiek op len voorgrond en terecht. Met durf en energie heeft hij maatregelen genomen ter ver dediging van den franc, ter sluitend making van het budget en ter saneering van den financiee- len en economischen toestand, maatregelen, welke in hun algemeenheid zuiver pasten in het doel, dat hij zich had gesteld en zich krachtens zijn opdracht moest stellen, maar welke van den anderen kant in de practijk voor zekere groepen tastbare bezwaren met zich meebrachten, hetgeen nu eenmaal niet te ver mijden is. Laval meent, dat het lot van den Franschen franc met zijn regeering staat of valt en dat de buitenwereld daar net zoo over denkt, be wijzen de koersbewegingen op de internatio nale beurzen, welke gelijk op en neer gaan met de meer of minder groote waarschijnlijk heid van Laval's aanblijven of aftreden. Laval is een overtuigd anti-devaluationist. Hij ziet in devaluatie geen duurzame oplossing voor de problemen. Dit is te begrijpen, want de Fransche franc is reeds eenmaal tot op een vijfde van zijn oorspronkelijke waarde gede- valuaerd en een nieuwe devaluatie zou het toch al niet al te groote vertrouwen in Frank- rijks economische kracht alleen maar kunnen verminderen. Minder overtuigend dan de cij fers, welke Laval noemde ten bewijze van de gunstige resultaten van zijn financieele en economische politiek, was de vage aanduiding van zijn houding ter bescherming van de re- publikeinsche vrijheden. Hier hield Laval zich zichtbaar op de vlakte. Van"* den eenen kant wil hij den lirikschen partijen, welke een streng optreden tegen die bonden wenschen, ook eenige voldoening schenken. Wanneer hij zoowel de rechtsche strijdbare organisaties als de uiterst linksche aan banden legt, zal hij zijn eigen prestige en dat zijner regdering versterken. Maar om dat te kunnen doen, zal eerst het vertrouwen van het parlement in hem duide lijk hernieuwd moeten worden. Inzake de buitenlandsche politiek wees La- val op de welhaast onmogelijke taak, waar voor hij zich gesteld zag. Zoowel de samen werking met het sanctie-afdwingende Enge land als de trouw aan den Volkenbond als de vriendschap met Italië heeft hij trachten te handhaven. Niemand kan twee heeren dienen, zegt het Evangelie, maar Laval heeft gepro beerd er drie te dienen. Men heeft Laval ver weten, dat hij zoo zichtbaar „contre coeur" Engeland is gevolgd op den door den Volken bond aangewezen weg. Maar Laval denkt op de eerste plaats aan Europa. Is het Italiaansch Abessinisch conflict waard, dat de samenwer king in Europa er definitief door wordt ver stoord? Moet met den Oost-Afrikaanschen oorlog ook het regime van Mussolini worden ten val gebracht? Het schier hopelooze van de huidige situatie is, dat men niet meer de keuze heeft tusschen goed en kwaad, maar dat men uit de vele kwaden slechts het geringste moet trachten te kiezen, terwijl het zoo uiterst moeilijk is met onaanvechtbare zekerheid te bepalen, wat op het oogenblik het geringste kwaad is, en men niet kan weten of dat, wat vandaag het geringste kwaad schijnt, morgen niet het grootste zal blijken te zijn geweest. De pu blieke opinie is simplistisch en redeneert meer met het sentiment dan met het verstand, maar voor verantwoordng dragende staatslie den zijn de zaken niet zoo simpel. Laval heeft uitstel weten te krijgen van de oliesanctSe, welke Italië misschien het voortzetten van den oorlog in Abessinië onmogelijk zou maken. Lang zal dit uitstel niet duren, want Engeland wil deze sanctie doorzetten als de Vereenigde Staten er zijdelings aan zullen meewerken door den petroleumuitvoer naar beide oorlogvoerende mogendheden stop te zetten. Laval schrikt te rug voor dezen maatregel, omdat hij van een totale mislukking van den Abessinischen oor log voor Italië een ineenstorting van Musso lini's regime vreest. Zijn doel is enkel het ItaliaanschAbesssinisch conflict te localisee- ren, maar wat blijft er van het rechtsbeginsel en het prestige van den Volkenbond over, wan neer Genève zich slechts tot „zachte" sancties bepaalt en straks de verdragschenner met een gedeelte van den gewelddadig veroverden buit zal gaan strijken? De Italië welgezinde Fran sche pers, en de bevolkingsgroepen, welke na deel van de sancties en de Italiaansche ,,te- gensancties" ondervinden, zullen Laval's bui tenlandsche politiek gaarne steunen, maar nu Laval zijn laatste woord gesproken heeft, is het woord aan het parlement en wat dit zeg gen zal, zullen wü eerst morgen weten. Volgens het Voorloopig Verslag van de Eer ste Kamer over het wetsontwerp betreffende contingenteering van den invoer van klompen werd betoogd, dat onze bij uitstek nationale klompenindustrie, mede tengevolge van de in België toegepaste devaluatie, in hoogst zorg- wekkenden toestand verkeert. Mtsdien oordeel de mien een verlaging van 't contingent van in te voeren klompen tot 40 pCt. van het inder tijd aanvaarde, noodzakelijk. Men ontkende, dat zulks zou moeten afstuiten op bedenkingen van handelspolitieken aard en op grond van het feit, „dat buitenlandsche klompenmakers zich hier te lande zouden kunnen gaan vestigen." In de eerste plaats toch achtte men het arti kel klompen van te geringe beteekenis voor de buitenlandsche markt om daarop invloed te kunnen oefenen. Voorts was men van meening, dat het tweede bezwaar, indien al aanwezig, zou kunnen worden weggenomen door het tref fen van wettelijke maatregelen ter bemoeilijking van vestiging van vreemdelingen ten onzent, alsook, dat reeds het verschil in conjunctuur tusschen België en Nederland de Belgische klompenfabrikanten er van zal weerhouden, zich hier te lande neder te zetten. Voorts werd aangedrongen op het verstrek ken van consenten naar het gewicht in kilo grammen, en tenslotte, om de aanwending van de op een duur van een half jaar gestelde con senten dusdanig te beperken, dat per twee maanden slechts een derde gedeelte mag wor den verbruikt. De gewone audiëntie van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zal op Donderdag 28 November niet plaats hebben. De consul der Nederlanden te Lagos (Nige ria), de heer A. C. Trompetter, met verlof hier te lande, zal voor belanghebbenden zijn te spreken in een lokaliteit van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, Plein 23, op Dinsdag 10 December as. van des v.m. 10 uur tot des n.m. 12.30. De uitkomsten van de druiventeelt zijn dit jaar over het algemeen heel wat ongunstiger dan in het vorig jaar. Toch is de export van de drui- De heer J. A. Baars, die een der allereerste Nederlandsche fascisten-leiders geweest is, doch er zich in de laatste jaren meer uitsluitend toe bepaalt, de voosheid en de onwaarachtigheid van de verschillende nationaal-socialistische stroomingen in Nederland vooral van de N.S.B. aan de kaak te stellen, heeft onder den uitvoerigen maar niet ongrappigen titel„Neder land annexeert zichzelf, woorden van Bismarck, muziek van Mussert", een brochuurtje in het licht gegeven, waarin op meedoogenlooze wijze de Nazi-Duitsche invloed op het „Nederland sche" fascisme wordt bewezen. In een voorwoord zegt de schrijver: „Zij, die dit werkje kochten in de veronder stelling daarin een aanval te vinden op de na tionaal-socialistische wereldgedachte, die zoo velen bezig houdt, vergissen zich. Zoo ook dege nen, die daarin een pleidooi hoopten aan te treffen voor de parlementaire democratie. Het is en wil niet anders zijn dan een ernstige waar schuwing tot ons Nederlandsche volk om in deze dagen van verschuivingen, zoowel op staatkun dig als economisch terrein, de noodige voorzich tigheid te betrachten. Om zich niet door de ge weldige fouten, welke aan het bestaande staat kundig en economisch stelsel kleven, te laten verleiden tot de rol van ledepop terwille van de bedoelingen eener vreemde mogendheid. Men denke slechts aan onzen patriottentijd, laatste kwart der achttiende eeuw, en den nasleep diei dagen. Gerechtvaardigde ontevredenheid met het bestaande moge ditmaal niet, gelijk toen, ons vaderland onder vreemd juk brengen. Mocht mijn toon den lezer hier en daar wat sarcastisch toeschijnen, dan bedenke hij, dat ik aan de hand van documenten tot de overtuiging ben gekomen van een, tegenwoordig bestaand, buitenlandsch gevaar, welks dreiging zeker niet minder is dan destijds." De heer Baars heeft den laatsten tijd n.l. de zekerheid gekregen, „dat menigeen, ten koste van eigen nationale zaak, solliciteert naar de po sitie van filiaalhouder oftewel zetbaas eener buitenlandsche politieke onderneming." ven gedurende de maand October van dit jaar iets gestegen. Het vorig jaar werd n.l. 2.023.000 kilo druiven ter waarde van 400.000 uitge voerd, en in dezelfde maand van dit jaar 2.939.000 kilo voor 555.000. In vergelijking met het vorig jaar nam de exfrort van druivefi in bedoelde maand dus met 45 pCt. in gewicht en bijna 40 pCt. in waarde toe. Vooral de export van druiven naar Zweden is toegenomen. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over dè Begrooting van het Departement van Koloniën voor 1936 werd van verschillende zij den gevraagd, of de leider van het kabinet, in het bijzonder onder de huidige tijdsomstandig heden, door zijn arbeid als zoodanig niet zoo zwaar wordt belast, dat hem voldoende gele genheid overblijft voor de leiding inzake de koloniale aangelegenheden. Het standpunt, door den minister ingenomen bij zijn antwoord op de vragen van den heer Albarda betreffende audiënties, door den Gouv. Generaal verleend aan den leider der N.S.B.: „dat het uitsluitend aan den Gouv.-Gen. staat om uit te maken welke personen hij wenscht te ontvangen of niet te ontvangen", achtten verscheidene leden niet vereenigbaar met de verantwoordelijkheid van den minister voor het Indisch beleid in zijn vollen omvang en in ai zijn onderdeelen. Vele leden wezen op de bestaande interna tionale spanningen in het gebied van den Stil len Oceaan en op de daarmede verband hou dende behoefte van Ned. Indië aan een zee macht, welke ten volle in staat is, de haar toegedachte taak te vervullen. Zij gaven als hun meening te kennen, dat de internationale toe stand van dien aard is, dat voor de Indische defensie in dezen tijd meer behoort te worden besteed dan het bedrag, dat men een aantal jaren geleden als een minimum beschouwde. Verscheidene dezer leden meenden, dat in het bijzonder op het gebied van onderzeebooten en vliegtuigen met spoed aan de versterking der defensiemiddelen gewerkt moet worden. Verscheidene leden meenden, dat de kosten van de Staatszeemacht geheel ten laste van de Rijksbegrooting dienen te worden gebracht. Eenige leden hadden hooren verluiden, dat van de Indonesische jongelieden, die aan de Universiteit te Leiden studeeren, minstens 80 pet. de communistische begin selen zijn toegedaan Zij vonden hierin aan leiding er op aan te dringen, dat den ambts halve aangewezen raadsman dier jongelie den wordt opgedragen, op hun politieke ge zindheid en gedragingen nauwlettend toe te zien. Sommige leden hadden met teleurstelling kennis genomen van het voornemen van den minister het subsidie voor het Koloniaal In stituut te Amsterdam met 700 te vermin deren. Te Utrecht werd bij de Ned. Spoorwegen aanbesteed het maken van een overdekten op loopenden toegangsweg, voerende naar een te maken voetbrug over de sporen, alsmede twee seinhuizen, benevens bijkomende werken, ten behoeve van het station Rotterdam Zuid. De raming was 68.650. Laagste inschrijver was J. G Mak te Rotterdam voor de com van 57.555. Voorts werd aanbesteed het maken van een viaduct over twee spoorwegen, loopende van Roosendaal naar Esschen en naar Bergen op Zoom, nabij Roosendaal. Er waren 50 insenrij- vingen. De raming was 114.000. Laagste ln- schrijfster was de N. V. Het Spoorwegbouwbe- drijf voor een bedrag van, met vrije keuze van vervoer, 87.700, met verplicht spoorwegver voer 89.700. De directeur-generaal der P.T.T. is verhinderd op Vrijdag 29 November a.s. zijn gewone weke- lijksche spreekuur te houden. De beschuldiging is zeer ernstig, maar de heer Baars lanceert haar ook niet zonder be wijsvoering: heel de een-en-dertig bladzijden tellende brochure is eigenlijk niet anders dan een verzameling van be wijs-documenten (vaak in facsimile); beredeneerde tekst is er trouwens ook niet veel bij zulk vanzelfsprekend bewijs materiaal. Aanvankelijk schijnt de N.S.N.A.P. van de hee ren Schouten en Hollander (den man, die onlangs bij de verzegeling van de Volk en Vaderland pers is opgedoken als redacteur van het N.S.B.- weekblad) hoogst vriendschappelijke relaties met Nazi-Duitschland te hebben (willen) onderhou den, maar het moet erkend: de N.S.B. heeft den Duitschen zegepalm behaald! Verheffend is de strijd om het praedicaat „Door Duitschland erkend" te mogen voeren niet geweest, en vélen zijn de concurrenten, die elkander achtereenvolgens en tegelijkertijd de Duitsche gunst betwist hebben, en niet hier, maar over de grenzen werd de slag geleverd. Wij noemen Van Waterland, majoor Kruyt, Adalbert Smit, Anton Schouten, maar Mus sert won! Waardoor? Doordat men in Duitschland in zag, dat de N.S.B. zich het best zou laten ge bruiken voor de Duitsche Nazi-belangen. Ziehier de vertaling van een brief, waarvan de inhoud het bewijs levert van de hier neerge schreven bewering: Rijksdag Afgevaardigde Rijksdagfractie der N.S.D.A.P. Secretariaat. Berlijn, N.W. 7, den 8 September 1933 Telephoon: Rijkspropaganda Ministerie Afd. Vil Wilhelmplatz BERJLIJN. Waarde Partij-genooten! De van Holland uit gevoerde N.-S-werk- zaamheid heeft onze volle opmerkzaamheid getrokken. Mogen wij U opmerkzaam maken op het feit, dat tot heden te veel aandacht besteed Den Haag, 26 November 1935 In haar avondvergadering heeft de Tweede Kamer naar aanleiding van de begrooting van het Departement van Financiën aller genoeglijkst met Minister OUD van gedach ten gewisseld over allerlei belastingvraag stukken. De Minister was best op dreef en betoogde met groote slagvaardigheid. Een zaak, die nog vele gemoederen bezighoudt, n.m. het voorloopig afzien van de verlaging van den bier- en gedistilleerdaccijns, is door den vrijzinnig-democraat SCHILTHUIZEN en den Katholieken afgevaardigde Dr. KORTENHORST opnieuw ter sprake gebracht. Zij bereikten ech ter niet veel. Want weliswaar betoogde Minis ter OUD, dat de indertijd door hem aangeroer de motieven voor deze verlaging nog altijd be staan, weliswaar bestreed hij den Chnstelijk- Historischen afgevaardigde BAKKER en den sociaal-democraat JAN TER LAAN, waar die van de verlaging een toeneming van het drank gebruik vreesden er zal alleen een verplaat sing van het gebruik komen ten nadeele van den clandestienen handel, zei de Minister maar ook thans voerde hij aan, dat de verla ging hem over 1936 zeven millioen zou kosten. En dat kan de budgetaire positie momenteel onmogelijk lijden. Dr. KORTENHORST'S argument, dat de Minister dit verlies op den duur opvangt, door dat de daling van de opbrengst, die thans regel matig voortgaat, gestuit wordt, liet de Minister wijselijk zwemmen. Naar vereenvoudiging in het systeem onzer belastingheffing wenscht ook Minister OUD te streven.. Toch redeneere men hier niet al te ge makkelijk. Want één enkele belasting zooals de communist DE VISSER het liefst zou zien. heeft groote nadeelen, omdat zij met de draagkracht zeer onvoldoende rekening zou kunnen houden. Om aan dezen eersten eisch van een richtige belastingheffing te kunnen voldoen, is een sys teem van verschillende directe en indirecte hef fingen naast elkaar veel geschikter. Een al verschillende malen door dén commu nist geuiten wensch de vrijstelling der ver bruikscoöperaties van de dividend- en tantième belasting heeft de Minister ook thans niet kunnen inwilligen. Gevolg natuurlijk: een motie, werd aan de hoofdzakelijk ALLEEN in het Rijnland werkende N.-S.-groepeeringen (Kruyt, Haighton enzv.)? Want ook in andere deelen des Rijks speciaal Hamburg is de in mijn schrij ven van l-9-'33 vermelde N.S.B. (leider de heer Mussert uit Utrecht) nu succèsvol werk zaam. Voor ons is het reeds een uitgemaakte zaak, dat DEZE N.-S.-beweging zich ten beste door ons zal laten gebruiken om in Holland een pro-Duitsche stemming te weeg te brengen. Deswegen zouden wij U willen verzoeken vanaf heden iedere verdere ondersteuning der bovengenoemde, in het Rijnland operee- rende, N.-S.-groepeeringen spoedigst te la ten onderbreken, opdat een versmelting van deze groepeeringen in de ons zeer wei-gene gen N.S.B. bevorderd worde. Tot slot zouden wij U willen verzoeken in de eerste plaats er op te letten, dat voor het in December in Leipzig te houden congres ALLEEN de N.S.B. in aanmerking komen mag. Wij zullen er voor zorgen, dat U voortdu rend over den in aanmerking komenden toestand op de hoogte blijft. Op Uw schrijven van 5-9-'33 zal ik nader terugkomen. Heil Hitier! KNOBLOCH, Fractie -Secretaris Voor den heer Mussert moet 's heeren Baars' brochuurtje verduiveld lastig zijn en moeilijk weg te moffelen. Wie zal nu nog gelooven, dat de N.S.B. een zuiver Nederlandsche beweging is? Nadat eenige dagen geleden de nieuwe na- trium-verlichting langs den gevaarlijken weg KoogZaandijk naar Zaandam over een af stand van ca, 2 K.M. in gebruik is genomen, zal eerstdaags de „Philora" verlichting langs de geheele havenkom van Bom (gelegen aan het Julianakanaal) alsmede van den bijna 2 K.M. langen toegangsweg gereed komen. waarover morgen (Woensdag) wordt gestemd. De Minister houdt vol, dat de verbruikscoöpera ties wel degelijk winst uitkeeren, winst, waarmee anders de winkelier zou gaan strijken, terwijl de voorsteller der motie staande houdt, dat hier geen sprake is van winst, doch van een over schot van wat voor de artikelen teveel be taald is. De grondbelasting afschaffen, zooals de ka tholieke afgevaardigde VAN DER WEIJDEN bepleitte, doet de Minister evenmin. Dit zou een cadeau beteekenen aan den toevalligen tegen- woordigtn eigenaar, omdat de druk van de grondbelasting verrekend was in de koopsom, die hij voor den grond betaalde. Bovendien komt van de opbrengst aan de gemeenten ten goede. Wat zouden die dan weer beginnen moe ten? Ook de vraag van den liberaal LOUWES én den sociaal-democraat TER LAAN of niet een vrijstelling van de doodehandbelasting kan wor den gegeven aan de Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, heeft Minister OUD ontkennend beantwoord. Vanwege de consequen ties. Want al is genoemde Maatschappij zonder twijfel een sympathieke instelling, er zijn nóg sympathieker instituten. En die zouden dan de zelfde rechten kunnen doen gelden. De sociaal-democraat TER LAAN had al evenmin succes met zijn suggestie, de vrijheid van de gemeenten, om zichzelf in de verschil lende klassen voor de personeele belasting te rangschikken,op te heffen. Dan tast men, al dus ad rem Minister Oud tot den S.D.A.P.-er, de autonomie aan. En eenzelfde bescheid ontmoette Dr. KOR TENHORST met zijn wensch, de zakelijke be drijfsbelasting, die een gemeentelijke heffing is, af te schaffen. Oók al geen succes had 's heeren TER LAAN'S advies, om auto's voortaan alleen met de motor rijtuigenbelasting te treffen. Gij verliest uit het oog, antwoordde de Minister, dat de motorrij tuigenbelasting het gewicht en de personeele belasting de waarde als grondslag heeft. Daar mee bereikt men, dat een oud goedkoop wagen tje minder betaalt dan een splinternieuwe dure auto van hetzelfde gewicht. Bankgeheim opheffen? De katholieke af gevaardigde IJSSELMUIDEN kon er zelfs met een citaat uit „De Vrijzinnig-Demo craat" den Minister niet toe krijgen. En de couponbelasting (die bij de bron geheven wordt) verhoogen, om de belastingontdui kers, die zich achter het bankgeheim ver schuilen, te treffen, wil de Minister óók niet. Want die maatregel, die bovendien niet met de draagkracht rekening houdt, zou ook ten nadeele van de eerlijken strekken. Men ziet: 's Ministers betoog was een aan eenschakeling van weigeringen. Maar ze wa ren voortreffelijk geargumenteerd, dat moet ge zegd! De eenige toezegging, door den Minister ge daan, betrof eenige kleinere punten betreffen de de omzetbelasting, waarvan, naar men weet, een technische en vereenvoudigende wijziging op stapel staat. Zoo wil de Minister b.v. overwegen, of, ter on dervanging van de bezwaren, voor kleinere ne ringdoenden aan het systeem der kwartaalhef fingen verbonden, hier voortaan niet met voor- loopige aanslagen gewerkt kan worden, zoodat maandelijksche betaling mogelijk wordt. De ka tholieke afgevaardigde IJSSELMUIDEN had hier o.a. op aangedrongen. Het instituut „Schoevers" heeft in de grootste steden van ons land gedurende het winter seizoen een viertal lezingen georganiseerd, ten einde de belangstellenden in de gelegenheid te stellen zich op een onderhoudende wijze ruim en populair te oriënteeren, omtrent dat, wat in de practijk van het dagelijksch leven de aandacht vraagt. Een aantal bevoegde sprekers is uitge- noodigd om lezingen te houden over de vol gende onderwerpen: De kunst en het leven; de ouders en de jeugd; onze letteren en de journalistiek. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen aan de volgende adressen: Amsterdam, Van Baerle- straat 13, en Utrecht, Wilhelminapark 20. Ingediend zijn wetsontwerpen, waarbij wette lijke regeling wordt gegeven aan de bij K. B. van 2 November j.l. vastgestelde contingen teering van den invoer van gresbuizen en hulp stukken, en aan de K. B.'s ter verlenging van de contingenteering betreffende, sloten en van brood en alle deeg. De N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek deelt mede. Binnenkort zal door de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek in Nederland wor den geïntroduceerd de Lincoln Zephyr, een automobiel geconstrueerd door en gebouwd in de Lincoln Fabrieken, in samenwerking met de Fordfabrieken. De wagen, die met een 12- cylinder motor in V-vorm is uitgerust, ont wikkelt 110 PK. Uiterlijk is de Lincoln Zephyr een automo biel van ver doorgevoerd stroomhjn-type. Men heeft bij de productie van de Lincoln Zephyr gebroken met de conventioneele chas sis- of chassis-raam-constructie, die vervangen is door een geheel stalen carrosserie, met een eveneens geheel stalen geraamte, waarin de motor gemonteerd is en waaraan de overbren gingsorganen zijn bevestigd. De productie van den nieuwen wagen vindt plaats in een speciale afdeeling van de Lincoln Fabriek, met behulp van machines en werktuigen, die daarvoor speciaal zijn geïnstalleerd. Om te beginnen zal de wagen geleverd worden in twee carrosserie typen, n.l. een 2-deurs en een 4-deurs Sedan. Op normale wegen kan de Lincoln Zephyr een snelheid bereiken van 145 K.M. De constructie van den V-12 motor is feitelijk ontleend aan die van den Ford V-8 motor, natuurlijk met de noodige veranderingen aan details. Alle nor male onderhouds-werkzaamheden aan den mo tor kunnen, wanneer het scharnierende deksel van het motor-compartiment wordt opgelicht, van bovenaf worden verricht. Er zijn trans versale veeren, zoowel vóór als achter, terwijl de assen onder alle omstandigheden door de diagonaalstangen gericht blijven. Deze methode van ophanging verzekert bovendien een zeel laag onafgeveerd gewicht, hetgeen bijdraagt tot verhooging van het rij-comfort. De trans missie heeft 3 geruischlooze versnellingen voor uit met tandwielen met spiraalvormige vertan- ding en een synchronisator tusschen 2e en 3e versnelling. De handremhefboom stelt dooreen trekbeweging, via een kabel, de remmen in werking. De voetremmen zijn van het mecha nische type met 2 remschoenen. De knalpot is aan de achterzijde van den wagen, achter de benzinetank, in de breedte aangebracht. De uitlaatpijp is aan het frame bevestigd door ge ïsoleerde steunen, terwijl de verbinding van den uitlaat met den motor flexibel is. Eén ge heel. De carrosserie bestaat uit een geheel stalen constructie en heeft een stalen dak, dat zich, vanaf de achterzijde der carrosserie, met de reservewielbergplaats, uitstrekt tot het front. De carrosserie, waarvan de grootste breedte 175 cm is, biedt ruimschoots plaats aan 6 vol wassen personen. De constructie ervan is uniek in Amerika, daar de carrosserie gemaakt wordt met een geheel stalen geraamte, dat het ge bruikelijke chassisraam vervangt. Het feit, dat de paneelen niet geklonken, doch gelascht worden aan het stalen geraamte, is uit een oogpunt van veiligheid belangrijk, daar de carrosserie aldus inderdaad een „all- steel" geheel vormt. De zijpanee'en loopen door over de geheele lengte van de carrosserie en vormen één geheel met de zijwanden van het motor-compartiment. De motorkap scharniert aan het torpedofront en kan bij het radiateur- ornament opgelicht worden. De constructie van de carrosserie is zooda nig, dat de stalen spanten en de daarop on wrikbaar bevestigde paneelen tezamen den last dragen. Door de groote stijfheid van de ge heel stalen-carrosserie-constructie heeft de wagen een ongewone stijfheid en sterkte. De nuttige last wordt gelijk verdeeld tusschen het boven, en ondergedeelte der carrosserie, ten gevolge van het feit, dat het stalen carros serie-geraamte gebouwd is als de boog van een brug. Het achter-compartiment van den wagen is in twee secties verdèeld. De buitenste sectie biedt ruimte aan het reservewiel (dat direct op de achterste diagonaalspant is gemonteerd) terwijl de binnenste sectie, die van binnen uit toegankelijk is, bestemd is voor bagageruimte. Bijzondere aandacht is besteed aan doelma tige warmte-isolatie en geluidsdemping. De vloer, deurpaneelen en alle carrosserie-panee len, met inbegrip van het dak en de bagage ruimte, zijn bespoten met een dikke plastische geluiddempende laag. Bovendien is het dak paneel zwaar gewatteerd, terwijl op de carros- serie-paneelen, over de geluiddempende plas tische laag nog een plaatvormige isolatie is aangebracht. De N.V. Nederlandsche Fora Automobiel Fa briek zal de nieuwe Lincoln Zephyr, die door het publiek, dat gewoon is in automobielen te rijden van een hoogere prijsklasse, in span ning wordt verwacht, zeer spoedig leveren. H M. de Koningin heeft hedenmiddag 12 uur ten paleize Noordeinde den heer Constan- tin Visoianu, buitengewoon gezanc en gevol machtigd minister van het koninkrijk Roeme nië bij Hr. Ms. Hof, in afscheidsgehoor ont vangen. H. M. heeft den scheidenden gezant begif tigd met het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Bij het Frovincialaat der Priesters van het H Hart van Jezus is bericht binnengekomen, dat de Z.E. Pater Th. van Heugten S. C. J, pro-vicaris van Zweden, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, is overigden. Pa ter van Heugten trad in 1895 in de Congregatie van de Priesters van het H. Hart van Jezus. In 1901 priester gewijd vertrok hij reeds in 1902 als jong missionaris naar Brazilië. Acnt jaar later, in 1910, werd hij overgeplaatst naar Finland, om omstreeks 1920 zijn heilzamen ar beid in Zweden aan te vangen. Sedert 1930 be kleedde Pater van Heugten daar het pro-vica riaat. Over de laatste ziekte en het ster/en van P. Venantius meldt men ons heden uit Sintang: Tijdens zijn reis door de binnenlanden van Borneo werd de Pater te Sedjiram door e<tn hevigen koortsaanval getroffen. Onmiddellijk heeft men een motorboot ontboden, om den «fleke naar Sintang te vervoeren, waar een zie kenhuis is met zusters-verpleegsters en een dokter. De dokter constateerde hartzwakte; de hooge koortsen bleven aanhouden. Op 11 No vember heeft men hem hier de H. H. Sacra menten der Stervenden toegediend orscnoon de toestand zorgwekkend bleef, scheen er toch een oogenblik eenige verbetering in te treaen. Er was nog hoop, dat de zieke er door zou komen. Ongeveer een week heeft hij zoo ge legen, maar ten slotte is hij tegen de afmat tende koortsen niet bestand geweest Dinsdag 19 November is hij kalm en gelaten overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5