WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Maatregelen voor den landbouw r MINISTER DECKERS ANTWOORDT OSS IS WEER AAN DE BEURT De weerstoestand WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 Distributie goedkoope margarine J Dagfilm Een bestuursstelsel met dictato riale strekking zou aan den boerenstand bittere teleur stelling bereiden Kosten levensonderhoud Geen ernstige misstanden Hoogere heffingen Margarine-industrie Visscherij J. J. VINKESTEIJN t Oud-hoofdredacteur van de Utr. Courant hedenmorgen overleden KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Dertien verdachten zullen Donder dag terecht staan Roofoverval In hooger beroep vrijgesproken DE WINTER KOMT NADER WIND EN REGEN VERWACHT Donderdag 28 Nov. K.R.O.-PROGRAMMA K. V.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN DE LANDBOUWBELANGEN Vergadering Hoofdbestuur Kath. Boeren- en Tuindersbond Rijwielpad door de duinen Aan de memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer over de begrooting Landbouw en Visscherij voor 1936 wordt het volgende ont leend: Overtuigd van de groote waarden, die ge legen zijn in een gezonden, sterken boeren stand, zal de regeering steeds en gaarne mede werken op het geheele terrein der regeerings- bemoeiing, om aan dien stand de hem toe komende plaats in de algemeene volksachting te geven. In de handelingen der regeering zal zeer zeker geen stimulans aanwezig zijn. dat bij degenen die van een nationaal-socialis- tisch bewind grooter waardeering van den boerenstand verwachten, de neiging tot deze richting wordt aangewakkerd. In het midden latende of er vrij velen zijn die zich daartoe getrokken voelen en of deze een eenigszins beteekenend percentage der boerenbevolking zouden omvatten, moge de minister evenwel als zijn meening uitspreken, dat een bestuursstelsel met dictatoriale strek king, juist aan den Nederlandschen boeren stand bittere teleurstelling zou bereiden. De vraag, of een directeur-generaal van den Landbouw nog wel noodig is, nu een deskun dig minister aan het hoofd van het departe ment staat, moet, nu de crisismaatregelen zulk een groot deel van den tijd der ministers op vorderen, bevestigend worden beantwoord. Het ligt in het voornemen van den minister, de directie van den Landbouw zooveel moge lijk in zijn tegenwoordigen vorm te hand haven. Over de vraag of en zoo ja, welke wijzigin gen gebracht zullen worden in den voorlich tingsdienst, wenscht de minister nog te bera den. De instelling wordt overwogen van een „Centrale Commissie van advies voor de landbouwvoorlichting", waarin zitting zul len krijgen vertegenwoordigers van het ambtelijk element, waaronder de consulen ten, de landbouworganisaties en de land- bouwpers. Dat voor de werkloozen en andere steunbe- hoevenden de lasten uit* de steunmaatregelen voortvloeiend zwaar zijn, is ook den minister gebleken. Reeds door eenige zijner ambtsvoor gangers zijn maatregelen getroffen, ten einde een aantal noodzakelijke levensbehoeften voor oeze categorieën der bevolking tegen aanzien lijk verlaagde prijzen beschikbaar te stellen. De minister moge hierbij in herinnering bren gen de nog steeds van kracht zijnde regelin gen, welke zijn getroffen ten aanzien van de distributie van rundvleesch en gehakt in blik, margarine, groenten en haring. Een belangrijke uitbreiding van de groe pen der bevolking, aan welke deze levens middelen ter beschikking worden gesteld, kan door den minister tot zijn leedwezen op dit oogenblik niet in overweging wor den genomen in verband met de ernstige financieele consequenties, welke daaraan verbonden zijn. Het is den minister niet mogelijk reeds thans nauwkeurig mededeelingen te doen omtrent de groote lijnen, die hij bij de landbouwcrisispoli- tiek denkt te volgen. Gezien den grooten om vang, welken het huidige samenstel van regelen heeft verkregen, heeft hij het wenschelfjk ge oordeeld. alvorens zich voor de in de naaste toekomst te volgen landbouwpolitiek uit te spreken, zich te doen voorlichten door een commissie van deskundigen, welke dezer dagen is benoemd. De meening van vele leden, dat het stre ven er op gericht moet zijn den steun te bewerkstelligen door eenvoudiger en aan de boeren meer vrijheid latende maatregelen dan thans het geval is, kan de minister onderschrijven. Gezien echter het feit, dat de regelen welke de voorwaarden voor steunverleening bevatten of volgens welke de steun wordt verleend, algp- meene gelding dienen te bezitten, moet bij het aanbrengen van wijzigingen groote voorzichtig heid worden betracht. De gedachte, dat het opstellen van de noo- dige crisismaatregelen en de uitvoering daar van zouden worden gelegd in handen van een deskundig bestuurslichaam, een crisislandbouw raad, samengesteld uit de vertegenwoordigers der verschillende landbouworganisaties en met inschakeling der arbeidersorganisaties, moet de minister verwerpen. De verantwoordelijkheid zou dan immers niet meer liggen by den mi nister, maar bij de organisaties. Tegen misstanden, die werden geconstateerd, is met kracht opgetreden en zal ook in de toe komst met kracht worden opgetreden. De minister wenscht hierbij echter uitdruk kelijk op te merken, dat hij gedurende de maanden, dat hij het bewind voert, geenszins den indruk heeft gekregen, dat ernstige mis standen aanwezig zijn. Hij heeft integendeel reeds veel ijver, toewijding en betrouwbaarheid bij ambtenaren van den crisisdienst ontmoet. Ook van een terreur van den Crisis-opsporings dienst mag niet worden gesproken. Deze dienst werkt in het algemeen naar wensch. Bij de beoordeeling van de gevolgde export- politiek dient er rekening mede te worden ge houden, dat Nederland voor een zeer groot deel van zijn land- en tuinbouwproductie afhankelijk is van uitvoer. Het laat zich helaas aanzien, dat deze uitvoer voorloopig aanzienlijk geringer zal zijn dan voor de crisis. Door teeltbeperking en omvorming der pro ductie zal men zich aan de gewijzigde omstan digheden moeten aanpassen. In de overgangs periode is een export, die verlies oplevert, het welk wordt gedekt uit heffingen op den bin- nenlandschen consument, niet onredelijk. De mogelijkheid om den export van land bouwproducten uit te breiden heeft de volle aandacht van den minister. De minister is zich er van bewust, dat de steun aan de kleine bedrijven niet afdoende is en hii zint dan ook op middelen tot het ver- leenen van zoodanige hulp, dat de kleine be drijven onontbeerlijke bronnen van wezen lijke volkskracht kunnen blijven bestaan. Aanvulling van de commissies voor de crisis- tuchtrechtspraak met vertegenwoordigers van de landarbeiders bij berechting van overtre dingen van arbitrale uitspraken zou aan deze onpartijdigheid afbreuk doen en kan dan ook van den minister niet worden verwacht. Ook tot instelling van geheel nieuwe commissies voor de berechting van dit soort overtredingen vindt hij geen aanleiding. Het is niet juist, dat de heffingen op granen worden verhoogd omdat de prijzen der granen op de wereldmarkt stegen. De verhooging had plaats omdat de prijzen zoover gedaald waren, dat met den bestaanden toeslag en de heffing niet meer de richtprijzen, zooals deze waren toegezegd, werden bereikt. De minister heeft de vraag of de richtprijs voor de tarwe juist is, in onderzoek genomen. De minister heeft gemeend, dat de verhoogde heffing op veekoeken geheel aan de zuivelpro- ductie ten goede moet komen, terwijl verder wordt overwogen om, nu de aanvankelijk op gezette beperking van den melksteun wegens de reeds kenbaar gemaakte redenen op de eerst aangegeven wijze en tijd niet zal doorgaan, andere maatregelen te treffen, waarbij gestreefd wordt naar een zoodanige beperking van de melkproductie, dat een melkprijs wordt verkre gen, waarvan aangenomen kan worden, dat de kosten der heffingen zijn verdisconteerd. Het vraagstuk der melkdistributie aan school kinderen is nader overwogen. Vooralsnog heeft de minister niet den weg kunnen vinden om het op te lossen, omdat in tegenstelling met andere artikelen, de regeering zelf geen melk ter beschikking heeft en dus de distributie zou moeten gaan door particuliere organen, hetgeen bijzondere moeilijkheden met zich zou mee brengen. Met de meeste nauwkeurigheid wordt er door den minister op gelet, dat niet ten gevolge van de crisismaatregelen door de margarine industrie onredelijke winsten worden gemaakt. Door een voortdurende wisseling van de hef fing en een contröle op de prijzen der gebruik te grondstoffen wordt bereikt, dat aan de margarine-industrie niet meer dan haar nor male omzetkosten worden vergoed. Ondanks den omvang, welken de distri butie van goedkoope margarine reeds heeft bereikt, gaat de minister ernstig .na of in zeer bijzondere omstandigheden tot uit breiding der distributie moet worden over gegaan. JV C ;iw ..O, Ten aanzien van de maatregelen voor de varkenshouderij kan worden medegedeeld, dat de veehouderij-controle in overleg met den minister het baconcontract heeft opgezegd en dat thans wordt onderzocht op welke wijze de export van baconvarkens in de toekomst in stand moet worden gehouden. Versobering der organisatie heeft de veehouderijcentrale in verband met den afgenomen export reeds toe gepast. De uitkeeringen aan de tuinders zullen zoo veel mogelijk worden bespoedigd. Indien de vermeerdering der eieTenproductie, welke over eenige weken zal aanvangen, tengevolge van de verminderde afzetmogelijkheid naar het buitenland tot een sterke prijsdaling aanleiding mocht geven, hoopt de minister door een ma tige uitkeering aan de pluimveehouderij tot in standhouding van het bedrijf te kunnen bij dragen. De bevordering van het vischgebruik is naar de meening van den minister een zaak, die in de eerste plaats ligt op den weg der belang hebbenden zelf, waarbij het Rijk de helpende hand kan bieden. Een voorstel tot het nemen van maatrege len tegen overbevissching van de Noordzee in den zin van het sparen der kleine visch, ver keert in een vergevorderd stadium van voor bereiding. De oplossing wordt gezocht in het stellen van eischen aan de wijdte der mazen. De maat regelen zijn ontworpen na herhaaldelijk ge pleegd overleg met de belanghebbenden. Onder de tegenwoordige omstandigheden be staat er naar de meening van den minister voorshands geen aanleiding, maatregelen te nemen ter formuleering van de consumptie van mosselen. Verhooging van de maat op aal en paling is in overweging. Een wettige heffing op zalm, en ook op snoek, is in voorbereiding. Na een langdurig lijden is hedenmorgen voor zien van de H.H. Sacramenten der stervenden, op 59-jarigen leeftijd overleden de heer J. J. Vin- kesteijn, oud-hoofdredacteur van de Utrechtsche Courant. De heer Vinkesteijn is op 20 Juni 1876 te Rot terdam (voormalig Kralingen) geboren. Hij be zocht de lagere schoil en het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam en volgde te Leiden colleges in de klassieke letteren en rechten. Op 15 Februari 1902 trad de heer Vinkesteijn in de journalistiek; was korten tijd werkzaam te Utrecht en eveneens korten tijd te Breda. Ver volgens had hij vijf jaar de leiding der redactie van de Limburger Koerier te Maastricht en keerde op 1 Augustus 1907 te Utrecht terug als hoofdredacteur van de Utrechtsche Courant, welke functie hij tot 31 Juli van dit jaar heeft bekleed. Bij de oprichting der vereeniging „De Utrecht sche Pers" werd de heer Vinkesteijn gekozen tot voorzitter en bleef dit tien jaren lang. Voorts was hij lid van het bestuur van den Ned. Jour nalistenkring van 1913 tot 1917, terwijl hij van 1914 tot 1916 tweede secretaris was van dat be stuur. De heer Vinkesteijn was een van de eerste leden der Ned. R.K. Journalistenvereniging en bleef gedurende vele jaren aan deze vereeniging verbonden. Hedenmorgen te vijf uur ontstond door on bekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van de weduwe A. Meinen. De brandweer, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, was kort ra het uitbreken van den brand aanwezig, doch kon. in verband met een defect aan de slangen, niéts uitrichten. De boerderij brandde tot den grond toe af. Niets kon worden gered. Dertig stuks hoornvee en drie paarden kwamen in de vlammen om. De schade is aanzienlijk. Na een pauze van enkele weken zal de Arrondissements-Rechtbank te 's-Hertogen- bosch Donderdag a.s. de berechting van de misdrijven der Ossche bende en haar aan hang voortzetten. Dertien verdachten zul len zich dien dag te verantwoorden hebben. Den 47-jarigen gedetineerden koopman G. T. te Heesch is oplichting en het doen van een valsche aangifte ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding heeft L. V. (Bijs de Sijp), na dit tevoren met verdachte te hebben afgesproken, in den nacht van 22 op 23 April 1931 in ver- dachte's woning te Heesch ingebroken, waarna verdachte de N.V. „Arnhemsche Verzekerings maatschappij tegen brandschade" te Arnhem heeft bewogen tot afgifte van een geldsbedrag van f 375. De tweede tenlaste legging betreft het feit dat hij op 23 April 1931 te Heesch aan den wacht meester der Marechaussee J. F. Claassen, aan den marechaussee A. J. J. Pijnappel en aan den gemeenteveldwachter P. J. Jong aangiftt heeft gedaan dat in den afgeloopen nacht ten zijnen huize was ingebroken, wetende dat dit misdrijf niet was gepleegd. De 32-jarige Ossche arbeider J. W. L., die te Den Bosch is gedetineerd, zal terecht staan voor den in den avond van 15 Januari 1929 t,e Geffen, tezamen en in vereeniging met een of meer anderen gepleegden diefstal met geweld pleging in de woning van Lambertus Smul ders. Voorts zal behandeld worden de in den nacht van 28 op 29 April 1930 te Nistelrode in de woning van Johannes van Grinsven gepleegde inbraak, waar de buit bestond uit een geldsbe drag van f 15.een horloge met ketting, spek en eieren. Ervan beschuldigd, dit misdrijf tezamen me\ anderen te hebben gepleegd, zullen terecht staan de 37-jarige Ossche arbeider M. J. de R„ de 31-jarige Ossche arbeider A. W. v. B. beiden gedetineerd te Den Bosch, en de 48-jarige land bouwer W. H. T., uit anderen hoofde te Arnhem gedetineerd. Terzake van opzettelijke uitlokking tot brandstichting, met het oogmerk om zich ten nadeele van den verzekerde wederrechtelijk te bevoordeelen zal terecht staan de 36-jarige ge detineerde Ossche arbeider J. v. d. V. Hem is ten laste gelegd dat hij op 12 Mei 1932 te Oss aan J. J. v. G., H. C. v. G. en M. v. O. een „beiooning" van f 50 heeft beloofd, indien zij zijn woning in brand zouden steken, hetgeen dan ook is geschied. Eenzelfde misdrijf is ten laste gelegd aan den 29-jarigen gedetineerden Osschen arbeider J. J. v. V., in wiens woning ingevolge een af spraak tegen een belooning van f 50 op 16 Ja nuari 1932 brand is gesticht door A. H. d. B. en H. v. G., waardoor levensgevaar voor de zich ir. dat huis bevindende bewoners en gemeen ge vaar voor goederen te duchten was. Terzake van diefstal met geweldpleging, in den nacht van 24 op 25 December, gepleegd in dé te Heesch gelegen woning van den thans 45-jarigen landbouwer H. W. Christiaans die Het Haagsche gerechtshof heeft heden in hooger beroep vrijgesproken de wijnhandela ren G. T. D. en J. E. D„ beiden te Middel burg, die door de rechtbank aldaar waren ver oordeeld ieder tot ƒ200 subs. 20 dagen hechte nis, wegens het in bergplaatsen, dienende toe opslag van wijn onder verlengbaar crediet, voorhanden hebben van gegiste sappen en af treksels van boomvruchten. Seen enkele kogel heb ik meer; ik ga een vredesverdrag met het ondier slui ten. (Sunday Express). door de daders vastgegrepen, geslagen en op den grond geworpen is zullen gezamenlijk te recht staan de drie gedetineerde Ossche arbei ders J. M. d. B„ H. C. v. G. en M. v. R., resp. 36, 25 en 48 jaar oud. Laatstgenoemde is subsidiair door op den uitkijk te gaan staan medeplichtigheid ten laste gelegd aan dit misdrijf, dat een buit heeft opgeleverd van f 110. Tenslotte zullen zich voor drie feiten van diefstal door inkliming, resp. verbreking van een glasruit te verantwoorden hebben de 20-jarige te Amsterdam wonende C. J. v. B. en de te Den Bosch gedetineerde Ossche inwoners H. v. L. en C. L. U., resp. 28 en 29 jaar oud, ii li in mi urn li iiiMimnti" intmiimmiimii De vrij algemeen geldende regel, dat het weer uit het Westen komt, een regel, waaraan vooral de Engelsche meteorologen zooveel beteekenis hechten, gaat niet altijd op. De wintertijd brengt ons hierop belangrijke uitzonderingen en een van die uitzonderingen doet zich thans in steeds duidelijker vorm gelden. Er ontwikkelt zich na melijk in 't Oosten en Noordoosten van Europa een krachtig gebied van hoogen druk en in ver band met de lage luchtdrukking over Z.W. Euro pa waait een vrij krachtige en zeer breede Oos telijke luchtstroom over Midden-Europa, die zeer koude lucht naar het Westen voert en o.a. reeds in ons land de temperatuur geregeld doet dalen. In dit geval komt dus de weersverandering uit het Oosten. Deze omstandigheid is van groote beteekenis. Indien namelijk dit gebied van hoogen druk over N.O.-Europa stand houdt, kan hiervan 't gevolg zijn, dat spoedig een periode van zeer koud weer voor de deur staat. Weliswaar brengt de maand December slechts in enkele winters sterke of langdurige vorst maar 't komt toch wel voor, dat in December veel of sterke vorst is te verwachten al kan daaromtrent nog niets met zekerheid voorspeld worden. Er zijn echter ook enkele an dere redenen, die een koude Decembermaand niet onwaarschijnlijk maken. De ontwikkeling van den boven beschreven weerstoestand in Oost- en Noordoost-Europa is voor sterke vorst in December zeer gunstig. Hierbij komt nog, dat over het algemeen de winterverschijnselen in het Oosten steeds meer voorkomen. In West-Rusland en Polen kwam reeds vrij sterke vorst voor, in Noord-Scandinavië zelfs reeds felle vorst en rondom de Oostzee valt reeds sneeuw. Wij zullen dus de verdere ontwikkeling van den algemeenen weerstoestand in het Oosten en Noordoosten in het oog moeten houden. De ontwikkeling van het boven beschreven ge bied van hoogen druk heeft verder ten gevolge, dat de uit den Oceaan opkomende depressies niet naar het Vasteland kunnen doordringen, maar een weg naar de Middellandsche Zee inslaan, waardoor de Oostelijke luchtstrooming nog ver sterkt wordt en de temperatuur nog verder daalt. Zoo komen wij dus reeds vroeg in een weerstoestand, die gewoonlijk pas na Nieuwjaar tot ontwikkeling komt. Tot dusver was de tem peratuur gedurende bijna de geheele maand No vember boven de normale. Door den aanvoer van koude lucht is zij nu lager dan de normale ge worden. (Nadruk verboden). De depressie in het Noorden neemt af, maar na een sterke stijging is de barometer op IJs land weer dalende bij Zuid-Oostelijken wind, wegens nadering van de volgende depressie. De hooge drukking verplaatste haar centrum naar de Noordkust van Spanje. In Zweden is de vorst verder afgenomen. Ook in Duitschland en Frankrijk nam de lichte vorst af. Het stormt nog uit Zuid-West aan de Noorsche kust, waar veel regen is gevallen. De Britsche Eilanden hebben tijdelijke opklaring bij iets gedaalde temperatuur; op den Oceaan vertoont zich ech ter een warme luchtstrooming. Frankrijk heeft nog veel windstilte en mist; in Duitschland valt in het Zuiden nog regen. De algemeene toestand doet na tijdelijke op klaring opnieuw windverheffing verwachten met kans op regen. 9 9 9 9 8.00 8.15 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek Gramofoonmuziek (gramo- foon) 9.1511.00 Geen uitzending van den K. R. O. 11.00 Gramofoonmuziek („Strijk kwartet in d. kl. t. Op. 56", van Sibelius, door Boedapes- ter Strijkkwartet) 11.30 Godsdienstig halfuurtje (door pastoor L. H. Perquin) Politieberichten Gramofoonmuziek (opnamen van het „New Mayfair Or- ch6str&" 12.30 Het KRO-orkest o. 1. V. Jo- han Gerritsen Gramofoonmuziek (o.a. The Light Opera Company) Het KRO-orkest (vervolg! Gramofoonmuziek (Vocale fragmenten uit „Carmen" ope ra van G. Bizet door Light Opera Company) Het KRO-orkest (vervolg) 12.00 12.15 1.00 1.10 1.30 1.40 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Het Omroepsalonorkest (o. 1. v. Dejoncker) 1.20 Berichten 1.25 Het Omroepsalonorkest (ver volg) 1.50 Gramofoonmuziek 5.15 Berichten 5.20 Zang door B. Lebens (Pieter Leemansprogramma) 5.50 KVRO-kinderuurtJe 6.05 VJVKA-uurtje 6.50 Gramofoonmuziek 7.20 Boekbespreking 7.35 Gramofoonmuziek 7.50 Boekbespreking 8.20 Omroepsymphonie-orkest (ver volg) 10.10 Angelus Domini nuntiavit Mariae 10.20 Berichten 10.25 Gramofoonmuziek. GODSDIENST 10.00 Hilversum I (AVRO-Morgen- wjjdlng) 10.15 Hilversum n (NCRV-Morgen- dlenst) 10.45 Hilversum II (Leger des Hells- kwarttertje) 4.00 Hilversum I (Bijbellezing NCRV) ORGELBESPELING 11.00 Hilversum I (Pierre Palla m. m. v. Plet Dekker, viool) 11.25 Droitwlch (Henry Croudson) 8.05 Hilversum II (Valentyn Schoonderbeek uit de Groote Kerk te Naarden) ORKEST-CONCERTEN 9.05 Hilversum I (Jonny Kroon's ensemble) 10.30 Hilversum I (Jonny Kroon's ensemble) 11.20 Deutschlandsender 11.20 Langenberg (Omroepork.). 12.00 Hilversum I (Omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz) 12.10 Droitwich (twee orkesten) 12.35 Parijs I (Omroeporkest) 12.50 Brussel I (Omroeporkest) 2.05 Kalundborg (blaasensemble) 3.20 Hamburg (Omroepkleinork.) 5.15 Brussel I (salanorkest) 6.00 Hilversum I (dinermuziek-om- roeporkest o. 1. v. Nico Ger harz) 7.30 Langenberg (Omroeporkest o.a. Vioolconcert in D gr. t. op. 61 van Beethoven) 7.35 Deutschlandsender (Sibellus- corcert) 8.20 Brussel I (Omroepork.) 8.25 Luxemburg (Omroepork.) 9.00 Luxemburg (Omroepork.) 9.20 Toulouse (Gounodconcert) 9.35 Brussel I (Omroepork.) 10.05 Parijs I (Nat. Orkest) 10.40 Toulouse (Weensch orkest concert) 10.40 Droitwich (B.B.C.-orkest) 11.20 Hamburg 12.40 Toulouse (militair concert) LICHTE MUZIEK 11.20 Kalundborg 11.30 Hamburg (Amusementsork.) 12.20 Langenberg (Amusements-or- kest) 12.20 Luxemburg (populair con cert) 1.40 Hamburg (vroolijk corcert) 5.35 Droitwich (Jack Jackson en zijn band) 6.40 Weenen (populair concert) 7.30 Hamburg (Dansorkest) 7.30 Berlijn (Populair concert) 7.35 Luxemburg (Populair conc.) 8.20 Toulouse (Dansmuz.) 9.00 Luxemburg (Omroepork.) 9.35 Milaan (Dansmuz.) 9.50 Kalundborg (Dansmuz.) 10.20 Toulouse (Filmmuz.) 10.25 Weenen (Dansmuz.) 10.50 Boedapest (Zigeunerkapel) 10.50 Luxemburg (Omroepork.) 1105 Toulouse (Dansmuz.) 11.35 Droitwich (B.B.C. Dansorkest o. 1. v. Henry Hall) GRAMOFOON 8.00 Hilversum ziek) I (vroolijke mu- Tijdens het morgenconcert van den K. R. O. voert het B. B. C.- Radio-koor enkele werken van Paul Lincke uit (Hilversum II 8.15—9.15 uur) 8.20 Brussel I 8.40 Parijs I 10.00 Hilversum H (Joh. de Heer zingt) 10.15 Hilversum I 12.20 Brussel I 1.20 Droitwich pl.m. 1.30 Hilversum I 1.35 Langenberg 1.50 Brussel I 2.45 Hilversum I (vroolijke muz.) 3.15 Hilversum II 3.45 Hilversum I 4.30 Hilversum I 4.30 Droitwich 5,40 Beromünster 6.05 Luxemburg 6.45 Beromünster 6.50 Brussel I 7.17 Parijs II 7.35 Brussel II 8.10 Hilversum I 8.20 Parijs II 8.35 Boedapest 9.45 Hamburg 10.10 Hilversum 10.20 Brussel I 10,40 Hilversum 10.50 Parijs II 11.10 Hilversum I (opnamen van Kovacs Lajos) 11.20 Luxemburg (Dansmuz.) n I I (opnamen SOLISTEN-CONCERTEN 2.55 Kalundborg (Vioolrecital) 3.20 Berlijn (liederenvoordracht) 3.20 Langenberg (Pianoconcert) 4.00 Milaan (sopraan en tenor) 4.20 Langenberg (Omroeporkest en piano) 6.50 Droitwich (sopraan) 7.05 Hilversum I (Julia Noach speelt „Prélude, choral et fu gue v. césar Franck) 7.20 Kalundborg (Symphonie-ork.) 7.20 Beromünster (orkest m. m. v. cello) 8.15 Hilversum I (Concertgebouw orkest o. 1. v. prof. dr. W. MengelbergSoliste Maria Müller, sopraan) 8.20 Droitwich (vioolrecital) 8.35 Toulouse (zang) 9.25 Luxemburg (Omroeporkest en cello-soliste) 9.50 Berlijn (Omroeporkest m. m. v. 2 piano's) 10.10 Luxemburg (Omroeporkest en cello-soliste) 10.30 Luxemburg (Josy Knepper, zang) 11.40 Toulouse 12.05 Toulouse (zang) KAMERMUZIEK 1.50 Luxemburg (Omroepkwintet) 4.00 Rome 5.30 Hilversum II („Amsterdamsch Kamermuziek-kwartet) 6.20 Hamburg (sonateconcert) 8.25 Luxemburg (Omroepkwintet) 9.40 Weenen (St. Saëns' septet in Es gr. t. op. 65) 10.00 Langenberg (kamerorkest) OPERA EN OPERETTE 8.10 Rome („Le machere" opera v. Mascagni) 8.10 Milaan (opera-fragm.) 8.50 Toulouse (Operette-aria's) 9.40 Boedapest (opera-orkest) 11.20 Toulouse (operette-aria's) TOONEEL 4.45 Hilversum I („De zeven mu zikanten", voor groote kin deren) 5.20 Parijs I („Le Cid", spel van Corneille) 9.05 Parijs I („La Révolte", spel V. 1' Isle Adam) pl.m. 9.20 Hilversum I („Beroemde liefdes": Katharina Seymons) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 10.10 Hilversum II 11.00 Hilversum I VARIA 9.00 Hilversum I (Recept van de week door mevr. R. Lotgering- Hlllebrand) 2.00 Hilversum II (Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij) 2.15 Hilversum I (Halfuur voor de vrouw. „Wat achter onze huis houdelijke verrichtingen ligt" door mevr. C. M. v. Hille Gaerthe) 3.00 Hilversum I (Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuwv Rees) 4.00 Hilversum I (voor zieken en thuiszittenden door mevr. Ant. van Dijk) 5.00 Hilversum II (Cursus handen arbeid voor de jeugd) 6.30 Hilversum I („Mijn zweef- vliegervaringen in Duitschland" d. L. A. de Lange) 6.30 Hilversum II (Kristlik Frysk Selskip) 7.00 Hilversum II (Politieber.) pl.m. 7.15 Hilversum II (radiorep.) 7.30 Hilversum I (Engelsche les voor beginners door Fred Fry) 7.30 Hilversum II (Weekoverzicht door C. A. Crayé) 9.00 Hilversum II („Zending, mo gelijkheid of noodzakelijk heid?" door dr. H. Kramer) 9.30 Hilversum II (Christ. Radio koor o. 1. v. Jan Couvée) 10.15 Hilversum II (Christ. Radio koor, vervolg) SPORT 6.00 Berlijn (reportage v. d. voet balwedstrijd Duitschland Engeland) 6.45 Hilversum I (Sportpraatje door Han Hollander) pl.m. 10.45 Hilversum I (nabeschou wing 25ste partij EuweAlje- chin om het wereldkampioen schap schaken) BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL U 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS 11 312.8 AL ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De „Javabode" deelt mede, dat binnen kort zal worden overgegaan tot een contin- genteering van den invoer van autobanden, in het belang van de „Goodyear"-fabriek te Buitenzorg. Het besluit is hoofdzakelijk ge richt tegen den invoer van Japansch fabri kaat. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Centrale Bank van Argentinië besloten, de noteering van de Lire te laten vervallen, aangezien het niet mogelijk is, de waarde nauwkeurig te bepalen. Ook de Spaansche banken zouden geen transacties met Italië verrichten en geen gelden meer naar Italië zenden. De goudprijs is te Londen met d. tot 140/11 d. per ounce gedaald. 543.000 goud werd verkocht. De Bank van Engeland kocht 292.572 aan goud. De rubberprijs te Londen is met 1/16 d. tot 6 7/32 d. per lb. gedaald. Volgens den jong sten weekstaat is de goudvoorraad bij de Duitsche Rijksbank van M. 88.072.000 tot M. 88-117.000 toegenomen. Het maandoverzicht van de Federal Re serve Board deelt mede, dat de industrieele bedrijvigheid in de Vereen. Staten reeds 14 maanden aanhoudt zonder eenige onder breking door seizoens-invloeden. Dit is vol gens het maandoverzicht de vierde herstel periode sedert de bankcrisis in 1933. De Union Pacific zal 10 mïllioen beste den voor verbeteringen en reparaties van de lijnen, nadat kort geleden de Pennsylv. Rrd., de New-York Central en de Northern Pacific soortgelijke besluiten hebben geno men. De Great Northern Rw. boekte in October aan bruto-ontvangsten 11.09 mill, tegen S 8-08 mill, in October 1934. De netto-be- beliepen de bruto's 69.15 mïllioen tegen 2.79 mïllioen. In de eerste tien maanden beliepen de brutos 69-15 mïllioen tegen 59-83 mill, en de netto's 20.15 mill, tegen S 11.63 mill, in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De Kennecott Copper Corp. heeft het ge heele kapitaal van de American Electric Works of Philipsdale overgenomen, waar door zij zich in staat stelt, de vervaardiging van koperdraad uit te breiden. Naar verluidt zal de International Nickel Co. of Canada binnenkort haar raffinade rijen in Copper Cliff. Ontario uitbreiden, in verband met den voortdurenden afzet van nikkel en koper. De Norfolk and Western boekte in Octo ber een surplus der ontvangsten van 3.40 mïllioen na aftrek van de vaste lasten, te gen een surplus van 1.93 mïllioen in Octo ber 1934. Het surplus over de eerste tien maanden beliep 19.79 millioen, tegen 5 16.69 mïllioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De Northern Pacific behaalde in October een bruto-winst van 6.30 millioen tegen 5.11 millioen in October 1934; een netto winst van 1-96 millioen tegen 958.000. In de eerste tien maanden beliepen de bruto's 44-62 mïllioen tegen S 43.31 mïllioen in dezelfde periode van het vorig jaar. Het American Petroleum Institute deelt mede, dat de gemiddelde dagelijksche pe troleum productie in de afgeloopen week 2-840.000 vaten heeft bedragen tegen 2.851.000 vaten in de vorige week. De Standard Brands en de Gilette Safety Ragor keeren beide een onveranderd kwar taal-dividend uit van 0.25- De Interstate Commerce Commission is van oordeel, dat de Illinois Central geen reorganisatie noodig heeft. Zij keurde de verlenging der verstrekte leeningen ten be drage van 7.778.000 voor den duur van twee jaar goed. De Dollar bleef gisteren te New-York op 1-4791 onveranderd. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7-29 7.30% (vorig slot 7.30%); de Frank op 9.73—9.74 vorig slot 9.73%) en de Dollar op 1.47%—1-48% (vorig slot 1.48). Het dagelijksch en hoofdbestuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuin dersbond, hield te Utrecht een vergadering. Het had de aandacht getrokken, dat de com missie voor den uitvoer van vleesch en vleeschwaren naar Frankrijk en België momen teel nog bestaat uitsluitend uit een voorzitter en een secretaris. Besloten werd met de beide andere Cenrale Landbouworganisaties er bi) den minister op aan te dringen de commissie aan te vullen met een of meer vertegenwooi- digers der drie Centrale Landbouw Organisa ties. Betreffende de bezwaren, welke in de pro vincie Gelderland worden gevoeld tegen het verplicht castreeren van stierkalveren, was het bestuur van oordeel, dat de gewestelijke Land- bouw-Crisis-organisaties een weg moeten vin den om zoo mogelijk aan deze bezwaren tege moet te komen. Besloten werd het 40-jarig bestaan van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond op 31 Januari 1936, in verband met den zorge- lijken tijd, dien de land- en tuinbouw beleeft, op eenvoudige doch passende wijze te herden ken. Er zal een buitengewone vergadering van het hoofdbestuur te Utrecht worden gehouden. Aan een hiertoe ingestelde commissie is op gedragen een eenvoudig feestprogram te ont werpen. De aandacht werd gevestigd op de moge lijkheden, welke geboden worden door het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot oprichting eener N.V. Industrie-financiering. Besloten werd tezamen met de beide andere Centrale Landbouw Organisaties de Regeering te verzoeken ook het Departement van Land bouw en Visscherij hierbij in te schakelen. De gemeenteraad van Monster heeft in zijn Dinsdiagavond gehouden vergadering besloten tot den aanleg van een rijw'ielpad door de dui nen, voorzoover betreft onder deze gemeente. De kosten van dit werk worden geraamd op pl.m. 28.000 .waarvan een bedrag van ruim 17.000 aan loonen zal worden uitgekeerd. Dit werk zal gedurende 52 weken aan' 20 ar beiders werk geven. Het ligt echter in de bedoeling om het po-a in zeven maanden tijds aan te leggen, zoodat in den a.s. zomer er reeds gebruik van gemaakt kan worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6