ANEGANG 39 IN EN OM HAARLEM I PAULA WESSELY IN „EPISODE Met twee kameraadjes op avontwremreis 3 "unmuwP IDe Dubbelgangster I WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 ff KLEED iNGM AG AZIJN „DE FAAM" Het tekort der Flora JOHNSON OLIEBRANDERS Heringa Wuthrich 1 VANAF VRIJDAG A.S. IN „REMBRANDT" 1 BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM SCHOTERWEG 1 - TELEF. 16659 UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL HEEMSTEDE VELSEN GEMEENTERAAD Verlaging van de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger Hotel „Velserbeek" Geldleening ZANDVOORT SrnTfc ER MOEDER S PARAPLUIE 50 - 35 20 ct. Sommige kinderen hebben veel minder weerstandsvermogen dan volwassenen. Koude kan hen hevig aangrijpen. Een extra stevige win ermantel of winter jas is voor zuike k nderen een weldaad, die wellicht beslissend zal zijn voor hunne gezondheid in de foekomst. „De Faam" etaleert meisjes winterman- fels en jongens-winterjassen en jekkers voor jongens en meisjes, die U zullen bekoren door kwaliteit en keurige afwerking en door lage prijzen. „DE FAAM gmvnii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitnic nuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiMiitiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uit de door het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur overge legde rekening der Internationale Bloementen toonstelling Flora", die in het voorjaar van dit jaar te Heemstede gehouden werd, blijkt, dat er een nadeelig saldo is van f 27.229, welk tekort gedekt zal moeten worden uit het waar borgfonds, waartoe indertijd verschillende ge meenten en andere openbare lichamen zijn toegetreden. Dit is zeker een uitkomst, die niet door velen verwacht werd, omdat wij allen op gezag van menschen, die £et weten konden in de heilige overtuiging leefden, dat er geen sprake zou zijn van een tekort. Wij waren slechts nieuwsgierig naar het bedrag der winst, dat de Flora zou hebben opgebracht. Nu het echter anders geloopen is, is het de vraag of er reden is om „teleurgesteld" te zijn. Naar onze meening niet, en de vloed van excuses, die door het hoofdbestuur der Alge meene Vereeniging wordt aangevoerd om het onverwacht resultaat van de Flora goed te praten, lijkt ons dan ook vrij overbodig. Want eigenlijk mag men blij zijn, dat een dergelijke onderneming, waarmede een uitgave van drie en een halven ton gouds is gemoeid en die voor een groot deel afhankelijk is van de gunst van het weer en van het publiek, met niet meer dan f27.229 nadeel sluit. Wie wel eens een tentoonstelling heeft georgani seerd, of een voorstelling op bescheidener schaal heeft voorbereid, zal dat direct beamen. Het teleurstellende" van het tekort ligt dan ook meer in het onverwachte van het feit en daaraan heeft de leiding schuld gehad Her haaldelijk heeft zij te kennen gegeven, dat het aantal bezoekers zóó groot was, dat de Flora stellig winst zou opleveren. Dat was op dat moment natuurlijk een aardige reclame, maar geen tactische mededeeling. Op de eerste plaats kon die mededeeling (zooals nu gebleken is) later wel eens blijken onjuist te zijn en het effect daarvan zou dan op menschen als de talrijke leden van Bloembollencultuur, van dien aard zijn, dat het den schijn zou gaan krijgen alsof de Flora als tentoonstelling mislukt was en op de tweede plaats moest een dergelijke heuglijke tijding, gedaan vrij lang vóór het sluiten van de Flora, voor al degenen, die aan de koorden van de beurs konden trekken, als het ware een uitnoodiging zijn, om het maar een beetje „royaler" te doen. Daarom ware zwijgen beter geweest. Voor de overschrijding der ramingen geeft het hoofdbestuur van Bloembollencultuur de volgende redenen op: De door de technische adviseurs van het comité aanvankelijk opgemaakte begrootingen, waarop de financieele opzet der tentoonstel ling was gebaseerd en welke het hoofdbestuur had goedgekeurd, zijn door de werkelijk be- noodigde sommen verre overschreden. Toen men eenmaal aan den opbouw der tentoon stelling begonnen was en deze misrekening zich steeds meer deed gevoelen, kon men uiter aard niet meer terug. Bovendien bleken be langrijke bijkomstige uitgaven noodig, die bij de begrooting niet waren voorzien. Zoowel de uitgaven voor de gebouwen als die voor de verlichting hebben de raming zeer ver over schreden, terwijl bij den aanleg van het ter rein geheel onvoorziene doch onvermijdelijke uitgaven noodig bleken. Behalve deze belangrijke overschrijding bij den opbouw, zijn ook de uitgaven voor de exploitatie hooger geweest dan voorzien was. Dit was echter een onvermijdelijk gevolg van den grooten opzet vergeleken bij 1925, en van het openstellen der tentoonstelling in de avonduren, waardoor aan de personeeluitgaven grootere eischen werden gesteld. Bovendien hebben nog enkele andere fac- 7r)N nFD VOORUITBETALING toren een ongunstigen invloed gehad op het financieel resultaat. Onvoorziene uitgaven, als het afkoopen van huurders op het van de ge meente Heemstede in gebruik verkregen ter- rem, het diepspitten aldaar van een groote oppervlakte, een grondverplaatsing wegens kwade grond, de geringe aandrang tot het pachten van kiosken en dergelijke, waardoor de destijds te bedingen pachtprijzen niet in juiste verhouding konden worden gebracht tot de later daarin gemaakte winsten, en andere zaken hebben alle bijgedragen tot het uitein delijk tekort. Zeer kostbaar zijn ook de tiendaagsche ten toonstellingen geweest, waarop het hoofdbe stuur op grond van haar succes in 1925 ook bij de Flora van 1935 prijs stelde. Gezien de be langrijke kostenvermeerdering waartoe echter deze binnententoonstellingen ditmaal aanlei ding hebben gegeven, meent het. hoofdbestuur voor een volgende groote tentoonstelling dit stelsel te moeten ontraden. Tenslotte zou het aantal bezoekers, hoe ver heugend groot het moge geweest zijn, nog aan zienlijk hooger zijn geweest, indien niet het koude, gure weer der laatste weken tijdens den duur der tentoonstelling de bezoekers, vooral 's avonds, had afgeschrikt. In hoeverre al de aangehaalde motieven om het tekort aannemelijk te maken, van werke- lijken invloed zijn geweest op het feit, dat een verwachte bate van de tentoonstelling ten slotte in een nadeelig saldo bleek te zijn ver keerd, willen wij hier onbesproken laten. Maar nog eens herhalen wij dat het nergens voor noodig is om met zooveel nadruk deze mindere prettige uitkomst goed te praten. Een sim pele verantwoording van de inkomsten en uit gaven zou meer dan voldoende zijn geweest en wij hopen dan ook, dat niet juist is wat het orgaan van de Vereeniging schrijft, dat „en kelen in het vak thans geneigd zijn door het teleurstellend financieel resultaat de tentoon stelling als mislukt te beschouwen." Dat zou zeer onrechtvaardig en ondankbaar zijn. Wie even overweegt, dat de kaartenverkoop f 356.672 opbracht en dat aan andere inkom sten f30.000 werden geboekt, begrijpt, dat fi nancieel het welslagen van zoo'n onderneming aan een zijden draadje hangt. Maar behalve dat, is de tentoonstelling een volkomen succes geweest, wijl hij beantwoord heeft aan het gestelde doel en aan de ver wachtingen. De Flora is in technisch en artis tiek opzicht geheel geslaagd en is in binnen- en buitenland geprezen. De reclame, die er voor het vak gemaakt is, kan niet hoog genoeg worden getaxeerd. En die reclame heeft het vak geen geld gekost! Er is dus, naar onze meening, geen reden om op iemand bittere critiek te oefenen. Integen deel, de organisatoren verdienen slechts dank. Tuinbouw- en Plantkunde Dinsdagavond hield de afd. Bloemendaal van „Tuinbouw- en Plantkunde" een propaganda-avond in café Rusthoek, waarvoor een buitengewoon groote belangstelling bestond. Hoofdschotel op dezen propaganda-avond was een filmvertooning, verzorgd door den heer Mensing. De eerste film verplaatste ons naar Aalsmeer, het wereldberoemde bloemencentrum met zijn ongeveer 1000, meest kleine bedrijven. De volgende film was gewijd aan de ten toonstelling Flora 1935 te Heemstede, waardoor nog eens genoten kon worden van de bloemen en plantenpracht, op deze tentooitstelling bijeengebracht. De derde film illustreerde den arbeid der Maatschappij en tevens de voordeelen, die het lidmaatschap dezer maatschappij haar leden biedt. Om technische redenen kon de aangekon digde film: „Naar de landen van zon en sneeuw" niet vertoond worden. Hiervoor werd in de plaats gegeven een fruitfilm, waardoor de aanwezigen werden verlekkerd met gezichten op het winnen van allerlei heerlijk fruit. Tan slotte werden we nog eens herinnerd aan de wereldtentoonstelling te Brussel, waar speciaal de parkaanleg in oogenschouw werd genomen. De voorzitter, mr. D. van der Plaats, be dankte den heer Mensing. voor de goedge slaagde films en den daarbij gegeven uitleg. Tot slot werd een groote verloting gehouden van bloemen en planten, waarvan de opbrengst bestemd was voor het fonds voor buitenland- sche excursies. De inzending voor het puntenstelsel was ditmaal niet groot. Toegekend werden aan: 1 Pomsettia pulcherimura, eikbladerig, door Buning 10 p. 2 Chrysanth Miss Edith Cavell, door An. Jager 10 p. 3 Groep Begonia's Gloire de Lorraine, Egers favorite, door Pieterse, 10 p. Inbraak Hoewel eerst vermoed werd, dat bij de inbraak in een tijdelük onbewoond per ceel in den nacht van Zaterdag op Zondag niets vermist' zou ziin, is later gebleken, dat de dief of dieven nog wel iets van hun gading gevonden hebben, in den vorm van eenige sieraden, ter waarde van p'.m. f 280 en een bedrag van 17 50 aan zilvergeld. De dader heeft zich toegang verschaft door een ongesloten kelderraam te openen. St. Nicolaas in de Indische buurt Dins dagavond zal St. Nicolaas zijn jaarlijksch be zoek brengen aan de bewoners der Indische buurt. Van 5.30 tot 6.30 zal hij een rijtoer maken door deze wijk. Na den rondrit zal hij in café-restaurant „Het Wapen van Heemstede" de gast zijn van de kleinste kinderen van de leden der Indische Buurtvereeniging, waarbij de kleintjes zullen onthaald worden op verrassingen en een pas send cadeau. 99 In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam aan de orde de mede deeling van Ged. Staten betreffende de verla ging van de jaarwedden met 5 pCt. van bur gemeester, secretaris en ontvanger. B. en W. adviseerden met deze verlaging accoord te gaan, waartoe de raad dan ook be sloot. Bij het voorstel, tot het verleenen van ver gunning voor het leggen van wegen op een ter rein nabij de Kennemerlaan te IJmuiden, be toogde de heer BOSMAN, dat de vergoeding voor rioleering van 1 per strekkenden meter, welke de gemeente vraagt, veel te laag is. Na bespreking wordt het voorstel van B. en W. tenslotte aangenomen met 21 tegen 6 stem men. In behandeling kwam hierna het voorstel van B. en W. om de pachtsom van het Hotel „Vel serbeek" van 2000 per jaar terug te brengen tot 1250, z'ulks in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden. Tevens werd voorgesteld, om de bijdrage in de kosten van aanleg van centrale verwarming ad 552.50 te doen ver vallen. De heer TEN BROEKE vroeg of B. en W. van de noodzakelijkheid overtuigd waren, waarna de heer KERCKHOF cijfers ter tafel bracht uit het rapport van den gemeente-veri ficateur, die een onderzoek had ingesteld. Vol gens dit rapport, zou de exploitant, na aftrek van gezinsonderhoud en vrij wonen, nog een winst gemaakt hebben voor 1934 van 2000. De verificateur had dan ook geen aanleiding gevonden om tot verlaging te adviseeren. Wethouder NIJSSEN antwoordde, dat B. en W. weten hoe het er in werkelijkheid bijstaat. Meer dan 1250 pacht kan niet betaald wor den. Het onderzoek van een deskundige, uit het bedrijf, heeft dit vastgesteld. Op voorstel van den VOORZITTER wterden de besprekingen over dit punt in besloten ver gadering voortgezet. Na heropening der deuren werd een voorstel van de financieele commissie, om de pachtsom op 1500 te brengen, verworpen met 7 tegen 20 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens aangenomen met 20 tegen 8 stem men. Ten aanzien van enkele onderwijszaken werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. Nadat de raad opnieuw met gesloten deuren had vergaderd, werd besloten om een geldlee ning aan te gaan, groot 110.912.50. Hierna heeft de raad een oogenblik stilge staan "bij de vraag, of het zich zelf een verbod zou opleggen, om tijdens de vergaderingen te rooken. Door een aantal leden was n.l. voorgesteld, om te bepalen, dat gedurende de eerste 2 uur van iedere zitting niet gerookt zal worden. Volgens B. en W. kan dit voorstel niet in be handeling worden genomen, omdat het regle ment van orde bepaalt, dat tijdens de open bare vergaderingen niet gerookt mag worden, waaraan echter nimmer de hand is gehouden. Zij stelden dan ook voor deze bepaling te schrap pen. De raad kon zich dan zelf desgewenscht eenige beperking opleggen. Hiertoe werd besloten. RAADSVERGADERING. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester van Alphen. Afwezig waren de heeren Groen en van Toombergen. De heer Molenaar had een voorstel inge- Aan een grensplaatsje stopte de trein voor een kort oogenblik en de kinderen konden op het perron wat rondwandelen. Wat was het hier druk. De kinderen keken met open mond naar al die reizigers, die door elkaar krioelden. Plotseling werd Piet's aandacht getrokken door een jongen in een unifform, die luid schreeuwend achter een karretje met boeken en kranten li/p, om die aan de reizigers te verkoopen. Met Wietje aan zijn hand liep hij achter den jongen aan. Hij had schik zooals die jongen verkocht. Dat zou hem ook wel lijken. Zoo moest je gauw rijk worden. Eensklaps dacht Piet aan de andere kin deren. Hfj was zoo verdiept geweest, dat hij ze glad vergeten had. Ijlings trok hij Wietje met zich mee, die daardoor erg schrok en begon te huilen. Vlug zocht hij den wagen op waarin ze gezeten hadden. Er was nie mand te zien. Hij stapte den wagon binnen. diend een of meer lokalen der Oude Bewaar school in te richten als ontspanningslokaal voor werkloozen. Hierop gaf het college van B. en W. als mondeling advies, afwijzend te be schikken. De heer MOLENAAR zegt hierop, dat het een verzoek is van een groep werkloo zen en vraagt, wat er or tegen kan zijn, daar er geen ingrijpende kosten aan verbonden zijn. Hij vindt het eigenaardig, dat op dit voorstel een mondeling advies wordt gegeven. Ook den heer v. d. MOOLEN bevreemdt het, dat geen prae-advies is opgesteld. Wethouder SLEGERS zegt, dat het niet zoo eenvoudig is als wordt voorgesteld. Hij is er tegen, omdat men geen beste ervaringen heeft uit vorige jaren, terwijl de werkloozen toch naar Ons Huis kunnen gaan, waardoor de gemeente geen onkosten heeft. De heer PAAP merkt op, dat vorige jaren de jeugdige werkloozen een lo kaal gehad hebben. Wethouder ELFERS meent, dat in de gemeente voldoende mogelijkheden aanwezig zijn voor dat doel, terwijl de heer v. RINBERK het (uitgesloten acht, dat er geen leiding zal moeten zijn. De heer JOUSTRA is van oordeel, dat hier het particulier initiatief zeer goed werk zou kunnen doen. Het advies van B. en W. wordt dan met 9 tegen 2 stemmen aangeno men. Tegen de heeren Molenaar en Paap. Van den minister van Sociale Zaken is een schrijven binnengekomen ter beantwoording van een verzoek om toestemming, dat aan werkloozen, die in de werkverschaffing tewerk gesteld zijn en daardoor minder verdienen dan hun steunbedrag, aanvullende hulp (wordt verstrekt, waarbij de minister opmerkt, dat het niet behalen van het gemiddelde week loon ad f 16,50f 17,50 twee oorzaken heeft. Ten eerste: men werkt niet met animo en in dit geval mag de gemeente geen aanvullende hulp verstrekken en ten tweede ongeschiktheid, waarbij het aanbeveling verdient deze perso nen niet in de werkverschaffing te plaatsen. In bijzondere gevallen mag zeer tijdelijk eenige aanvullende hulp worden verstrekt. Het geven van toeslagen op het loon van tewerkgestelden kan de minister niet goedkeuren. De heer VAN RIJNBERK vindt het een te leurstelling, dat dit antwoord nu pas ontvan gen is, daar het verzoek in Maart j.l. werd ge daan door den raad. Dit antwoord is gericht aan den raad en dus moet de raad zijn hou ding bepalen. Wethouder SLEGERS kan aan het antwoord niets toevoegen, daar hier de minister heeft gesproken. Wel zal hij er over met de inspec teurs beraadslagen om te trachten langs indi- recten weg er wat op te vinden. Op voorstel van den heer van der Moolen wordt met 7 tegen 4 stemmen besloten nogmaals zich tot den minister te wenden. Na korte bespreking worden eenige voor stellen betreffende de toepassing der gewijzigde motor- en rijwielwet aangenomen. Op een verzoek om verlaging van pacht van een parkeerterrein aan de Brederodestraat van f 625 tot f 425 wordt z.h.s. goedgunstig beschikt. B. en W. stellen voor aan R. Rudolphus en Q. v. d. Meulen, die het beltvuil verwerken, hiervoor gezamenlijk f2500 verdienen en tot volle tevredenheid dit werk steeds hebben ver richt, ook voor 1936 dit werk te gunnen en hei verzoek van twee inwoners voor kennisgeving aan te nemen. De heer SUERINK stelt voor dit werk in eigen beheer te doen uitvoeren. Het voorstel Suerink (gemeente-exploitatie) wordt verworpen met 8—3 stemmen, terwijl het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 65 stemmen. Omtrent een voorstel tot verkoop van 592 M2. grond, gelegen aan de Schoolstraat merkt de heer JOUSTRA op, dat hij het onverantwoor delijk vindt voor dezen prijs grond in net cen trum van het dorp te verkoopen 'f 5 per vierk. meter) en vindt dat dit minsters het dubbele moet zijn. De heer MOLENAAR is het betreffende den prijs met hem eens, doch adviseert het college dit voorstel terug te nemen. Wethouder SLEGERS deelt nog mede, dat hier een fabriek zal worden gevestigd. Het voorstel wordt hierna met 83 stemmen aangenomen. De voorstellen tot het aangaan van rekening courant-overeenkomsten voor gewone en buiten gewone uitgaven, alsmede het aangaan van kasgeldleeningen wordt z.hhs. aangenomen. Hierna worden de ontwerp-begrootingen voor flen dienst 1936 aangeboden. Men zie hiervoor elders in dit blad. Aan de orde is dan het voorstel tot verbete ring van de Zandvoortschelaan. Naar aanleiding van het feit, dat reeds Maandag 18 November was begonnen met de werkzaamheden, had het raadslid Paap verzocht eenige inlichtingen te mogen vragen, omdat in de vorige vergadering B. en W. toezegging hadden gedaan met een nieuw voorstel te zullen komen. Volgens den heer Paap is er ook geen rekening gehouden met het adres van de Zandvoortsche straten makers. De heer VADER vraagt of er geen mogelijk heid zou kunnen gevonden worden, dat eenige Zandvoortsche stratenmakers nog worden op genomen in dit werk om het te leeren De heer PAAP vraagt aan de hand van wel ke feiten B. en W. weten, dat de Zandvoort sche stratenmakers het niet kunnen doen. Wethouder SLEGERS beantwoordt hierop de sprekers. Er wordt over onderdeelen gesproken, waarvan de heeren geen verstand hebben. De Zandvoortsche stratenmakers zijn niet be kwaam deze werkzaamheden te verrichten en hij raadt ten sterkste af op advies van deskun digen, hiermee een proef te nemen. Daar op de begrooting voor 1935 een bedrag van f3000 was gevoteerd voor dit werk, kan men dus het be ginnen beschouwen als een uitvoering van het raadsbesluit. De Limburgsche stratenmakers hebben het werk aangenomen tegen 45 cent per vierk. meter. Het raadsbesluit, waarbij aan 23- jarige arbeiders 51 cent per uur wordt uitbe taald, is nog niet goedgekeurd, dus verdienen zij nog het oude loon. Volgens inspecteurs zal het werk als werkverschaffing veel bezwaren neb hen, terwijl een lange tijd gemoeid is met het afkomen der goedkeuring. Met het oog op het seizoen en de mogelijkheid van vorst of r"gen was het gewenscht zoo spoedig mogelijk te be ginnen. Ten aanzien van het verkeer deelt óe wethouder mede, dat de zandafgravers een rechtstreekschen weg kunnen nemen van de plaats van afgraving naar den Noorderduinweg. 4an de bezwaren der vrachtrijders zal zooveel mogelijk tegemoet gekomen worden. Wethouder ELFERS deelt nog mede, dat in- plaats van critiek, welke er voor het groctste loopt Zus als een groote meid Stevige schoen tjes, warm ingepakt haar deert geen regen Geen vrees voor kou vatten Moeder gaf haar 'n Wybert tabletje. BERT gedeelte naast is, van den anderen kant juist groote tevredenheid heerscht over het feit, dat dit werk eindelijk is aangevangen. B. en W. zijn niet op eigen houtje aan het werk gegaan, doch het college is afgegaan op verklaringen van meer dan één deskundige, waarop deze wet houder het voorstel op financieele gronden ver dedigt. De heer KONING heeft groote waar deering voor den spoed, waarmee men de zaak heeft aangepakt. De heer MOLENAAR is er op tegen, dat het werk per vierk. meter wordt betaald. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zhs. aangenomen, waarbij de heer Molenaar wenscht geacht te hebben tegengestemd. Betreffende de bezoldiging van het gemeense- personeel, waarbij door Ged. Staten was ver zocht het oordeel van den raad in te winnen omtrent een verlaging van 5 pet., wordt be sloten het advies van B. en W. op te volgen en staat de raad dus afwijzend tegenover een ver laging. Hetzelfde lot onderging een voorstel tot verlaging der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger, nadat de heer MO LENAAR een breegdvoerig betoog hield deze jaarwedden wel te verlagen. Met diens stem tegen werd het voorstel aangenomen. Hierna volgden rondvraag en sluiting. De gemeentebegrooting 1936 B. en W. van Zandvoort bieden den raad aan de ontwerp- gemeentebegrooting voor den dienst 1936 met inbegrip van de concept-begrootingen voor de bedrijven. Allereerst merken B. en W. op, dat de sa menstelling van deze begrooting het college veel zorg gebaard heeft, want er was rekening te houden met het feit, dat een vijftal ontvangst- posten belangrijk lager moesten wor den geraamd, namelijk de uitkeering uit het gemeentefonds (f 12573.33); de opbrengst der strandexploitatie (f 14137); het batig saldo van het gasbedrijf (f 5875.84); idem van het water bedrijf (f 16015.95' en van het Zuiderbad (f 4700), zoodat hiermee een derving der in komsten ontstond van f 53302.12. Hierbij kwam nog, dat een drietal 'ïitgaaf- posten belangrijk hooger geraamd moesten wor den, te weten de nadeelige saldi over vorige dienstjaren van f 37510.47, het onderhoud van straten en pleinen is hooger f 11634, van we gen en voetpaden f 8510. Totaal verhooging der uitgaven werd f 61680.64. Door deze factoren moest dus worden wegge werkt een bedrag van rond f 115.000. B. en W. verkregen door een bezuiniging op een 25-tal posten der reeds sterk versoberde gemeentehuis- houding een besparing van rond f 21000. 'Hier onder vaillen op, niet om de grootheid Ier be dragen doch om de beteekenis de opheffing van den schooltandartsendienst en een vermindering van subsidie aan bijzondere bewaarscholen.) In het vertrouwen, dat het verzoek van den raad om opheffing of niet voorziening der va cature van commissaris van politie zal worden aanvaard door de Kroon, wordt nog bespaard f 4T50. Totaal besparing f 25386. De inkomstposten konden worden verhoogd met f 29.000 zoodat hierna nog een nadeelig saldo bleef van circa f 60.600. Door een afzonderlijk voorstel, waarbij de ge meente van de zesde naar de vierde klasse wordt overgebracht ten aanzien der personeele belas ting, waarbij een uniforme heffing van 200 op eten ten op alle aanslagen, kan men nog een hoogere opbrengst verwachten van f 13200, het hierdoor overschietende nadeelig bedrag van rond f 47000 moet dan gevonden worden door een verhoogde uitkeering uit het werkloosheids- subsidiefonds, waarmee de begrooting sluitend is gemaakt. Op de begrooting 1936 is geen ontvangst ge raamd wegens belastingbijdrage, heteen dus be- teekent, dat het begrootingstekort meer den f 83350 grooter zou moetten zijn om Zandvoort noodlijdend te doen worden. Tenslotte geven B. en W. in overweging de tarieven van het water- leidngsbedrijf niet te verminderen. door Charles Garvice 64 Weer ging ze naar de deur, schudde met al haar kracht aan de kruk en hamerde er op, terwijl ze luidkeels om hulp riep. In het eerst leek het, of niemand haar hoorde; haar gebons en geroep wekten holle echo's, alsof het huis leeg was; maar eindelijk hoorde ze zware, langzame stappen op de trap, de sleutel werd omgedraaid en de deur ging juist ver genoeg open om een lange, magere vrouw met een hard gezicht door te laten, die de deur weer zorgvuldig achter zich sloot en Madge met een ondoorgrondelijken, toch half-mede- lijdenden blik aankeek. Madge richtte zich trotsch op. „Waarom bent u niet dadelijk gekomen, toen ik riep?" vroeg ze. „Waar ben ik? En wie is u?" „Het is allemaal in orde, mevrouw," zei de vrouw kalmeerend. „U bent in mijn nuts. of beter gezegd, in dat van mijnheer Stephanota en er zal goed voor u gezorgd worden Gaat u nu niet zoo te keer. want dat Is nergens voor noodig Tk was mist thee voor u aan het zet ten, toen u begon te roepen; en de keuken is heelemaal onder in het huis en een heel eindje hier vandaan. Als u zich nu rustig houdt, zal ik u een kopje brengen, met iets lekkers er bij." „Graag; ik heb er erge behoefte aan. Wilt u het zoo vlug brengen als u kunt?" De vrouw knikte en ging heen, terwijl ze de deur weer achter zich afsloot. Na een paar minuten hoorde Madge haar het slaapkamertje binnengaan en liep daar heen. „Hier is uw thee," zei de vrouw, „met wat lekkere toast er bij. Gaat u nu eens zitten en eet het rustig op." Madge liet zich op een stoel neervallen en nam het kopje aan, maar het duurde een paar minuten vóór ze zich kon dwingen, er iets van te drinken. Toen zei ze tegen de vrouw, die haar met slecht-verholen nieuws gierigheid stond op te nemen: „Waar is mijnheer Stephanota?" „Hij is juist uit om een en ander te koopen we zitten hier nogal ver van de winkels af; maar hij zal niet lang meer wegblijven, u hoeft zich niet ongerust te maken. Madge zette het kopje neer en keek de vrouw strak aan. „Ik ga u een voorstel doen," zei ze, zoo rustig sprekend als ze maar kon, langzaam en duidelijk. „Natuurlijk weet u, dat mijn heer Stephanota me met geweld hier naar toe heeft gebracht; dat ik tegen mijn wil hier ben gekomen en dat hij me hier weder- -e^hterlijk eevangen houdt. heb mijnheer Stephanota jaren geleden gekend en ben met hem bevriend geweest; maar ik heb hem beleedigd en nu draagt hij me een kwaad hart toe. Hij is een vreemd mensch, zooals u óók wel zult weten, en hij heeft me nu in zijn macht weten te krijgen om zitii op de een of andere manier op me te wreken." De vrouw knikte rustig, alsof ze verwacht had, dit alles te zullen hooren en Madge, die haar gezicht van terzijde bestudeerde, nad wel kunnen schreeuwen van woede en ongeduld. „Nu, als u nu die deur wilt openmaken en me helpen, uit dit huis weg te komen vóór mijnheer Stephanota terugkomt, dan zal ik u beloonen met een groote som geld. Ik zal u honderd pond geven, en u kimt zelf met me meegaan om het te halen." Tot haar verbazing schenen haar woorden, haar aanbod, hoegenaamd geen uitwerking te hebben. De vrouw bleef haar onbewogen aan kijken en zei na een korte stilte rustig: „Wilt u nog een kopje thee, mevrouw?" Het bloed steeg Madge naar de wangen, maar ze wist zich te beheerschen. „Waarom geeft u geen antwoord?" vroeg ze. „Heb ik u niet genoeg geboden? U kunt twééhonderd krijgen; en ik beloof u, dat u be schermd zult worden tegen eventueele wraak nemingen van den heer Stephanota. „Uw toast wordt hee'emaal koud, mevrouw, en ze smaakt veel lekkerder warm. En toe. windt u zich nu niet op. Ik wist precies wat u allemaal zoudt zeggen, want ik was er op voorbereid" «Bent u bang, dat ik met in staat zal zijn, u te betalen?" vroeg Madge met koortsigen ijver, want ze vreesde, dat Stephanota elk oogenblik terug kon komen. „Ik ben rijk. Ik kan u evengoed zeggen wie ik ben, want u kunt dat onmogelijk weten, of u zoudt me zóó niet behandelen. Ik ben wat menschen van uw stand een groote dame noemen; ik ben Lady Mersia." Ze richtte zich in haar volle lengte op en keek de vrouw hooghartig aan, maar deze knikte slechts als een mandarijn. „Kom, kom!" zei ze kalmeerend. „Praat u niet zoo veel, want dat maakt u maar zenuwachtig en is heelemaal niet goed voor u. Drinkt u nu rustig nog een kopje thee en gaat u dan nog een beetje op bed liggten tot uw man thuiskomt." Madge sprong op, bevend van verontwaar diging en woede. „Mijn man! Bedoelt u mijnheer Stepha nota? De ellendeling! Hij is mijn man niet! Ik zeg u toch, dat ik Lady Irene Mersia ben ik ga trouwen met Lord Castleford." Ze beet op haar lip. „Gelooft u me niet? Waarom zou ik u een leugen vertellen? U zult het geld hebben, dat ik u beloofde of nee, u krijgt vijfhonderd pond; twee is niet genoeg." De vrouw legde haar hand op Madge's schouder en dwong haar zachtjes, doch beslist, weer te gaan zitten. „Weest u nu eens kalm, als een flinke meid," zei ze met een soort van ruwe goedhartigheid. „U windt zich enkel maar op en dat deugt niet voor u, Uw. arme man heeft me er alles i van verteld, hoe het gekomen is, dat u uw verstand verloren hebt; het is erg treurig en akelig voor u allebei, maar u kunt weer heele maal goed worden, zooals hij zegt, als u zich maar rustig houdt en u door hem laat behan delen." „O, wat moet ik toch in Godsnaam tegen u zeggen?" riep Madge radeloos. „Ik bèn niet gek, zooals u denkt, zooals hij u heeft wijs gemaakt. Ik ben even goed bij mijn verstand als u zelf; ik ben Lady Irene Mersia." Voetstappen kwamen de trap op. Madge sprong op de vrouw toe en greep haar bij den orm. „Ga niet weg! Laat me niet met hem alleen! Ik zal u alles geven wat u maar wilt duizend pond!" De vrouw maakte zich zachtjes los uit haar greep en sloot de deur open. Stephanota kwam binnen, gaf de vrouw een teeken om heen te gaan, stak den s'eutel in zijn zak en knikte Madge toe met dien glimlach op zijn bleek gezicht, dien ze zich zoo goed herinnerde, die haar zoo dikwijls in haar droomen vervolgd had. „Hoe gaat het er mee voel je je al wat beter?" vroeg hij met zijn zachte stem, terwijl hij een pakje op tafel legde. „Het spijt me, dat ik je een poosje alleen heb moeten laten: maar ik heb maar één bediende de vrouw, die je daarjuist hebt gezien en ik ben wat lekkers voor je gaan koopen." Hij zei dit alles on den natmirlijksten toon ter wereld, a's-of ze elkaar den yorigea dag nog ontmoet hadden, Ze week zoo ver mogelijk achteruit, drukte zich tegen den muur en keek hem aan zoo als een konijntje den vivisector zou kunnen aankijken. „Hoe durf je?" hijgde zij. „Waarom heb je me op deze manier in de val gelokt? Wat ben je van plan, met me te doen?" „Ik ben van plan met je te trouwen," zei hij. „Dat was ik immers vroeger al, zocals je je zult herinneren. We hadden allang ge trouwd moeten zijn, maanden jaren ik weet het niet meer; het doet er ook niet toe. Toen heb ik je verloren. Ze zeiden, dat je was weggeloopen, dat ik je wel nooit zou vinden. Maar ik wist beter; ik probeerde in het begin, niet aan je te denken, door te gaan met mijn werk en je te vergeten; maar het bleek, dat dat niet ging Je gezicht scheen dag en nacht vóór me in de lucht te zweven: ik hoorde je stem op de meest onwaarschijnlijke plaatsen. Ik kon niet meer werken, geen bere keningen meer maken; ik kon geen proefglas meer zonder trilling vasthouden. Vreemd, vind je niet? Dus begon ik naar je te zoeken. Ik liet alles in den steek, juist als de mannen, waarvan je in boeken leest, die alles opgeven terwille van hun liefde rijkdom, eer, vooruit zichten, alles. Hij hield op en glimlachte tegen haar met een peinzende uitdrukking in zijn oogen. Daarna maakte hii pakje open. XWordi vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9