De oorlog in Oost-Afrika De toestand in Griekenland Het nieuws van heden ITALIANEN ONTKENNEN NEDERLAGEN Aardbevingen in Russisch-Azië DE N00RD-CHINEESCHE AUTONOMIE issipii ilSSlI DE VALERA SCHAFT DEN SENAAT AF Signalen van Ellsworth DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN i voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19669 Geert Italiaansch offensief in de richting van het Tsana-meer De petroleum-sancties Badoglio in den storm Het Tsana-meer Geen troepenversterkingen naar Lybië? Het olie-embargo voor Italië De dood van Lidj Yassoe Wat voeren de Italianen in hun schild? Een geheel dorp verwoest De arrestatie van Mgr. Banasch Groote actie tegen het Jung- mannerverband Amnestie te Danzig Het wetsontwerp aangenomen Commissie ter bestudeering der belastingskwesties Spoorwegen in beslag genomen BLIJDE GEBEURTENIS TE TOKIO Een tweede zoon iüs Het Weer lllIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIg lullIIuilli De moeilijke positie van den koning is terstond in fel licht gekomen In Oost-Pruisen heeft het reeds zoo sterk gesneeuwd, dat de werking moesten komen sneeuwploegen in Het vraagstuk der amnestie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Geen toenadering tot Engeland Gömbös naar Weenen Besprekingen over de sancties StudentenreUetjes te Sofia Tegen het verdrag van Neuilly NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het noodweer in Zuid-Italië heeft groote schade aangericht. Het spoorweg-empla cement te Catanzaro werd ernstig beschadigd Over de gebeurtenissen aan de fronten in Abessinië zijn de berichten zeer tegen strijdig. Het schijnt wel zeker, dat de kans gekeerd is en de Abessiniërs op groote schaal tot den tegenaanval zijn overgegaan, In hoeverre de gemelde successen met de werkelijkheid kleppen is echter, als naar gewoonte, nog niet te achterhalen. Aanvan kelijk bleven Italiaansche démenti's achter wege, zoodat men geneigd was aan te, nemen, dat de Italianen verrast waren. Het Stefani-agentschap uit Rome sprak daarna van „ridicule" berichten der Abessi niërs en noemde het een groote enormiteit, de herovering van Makallé te melden. Volgens Reuter worden de berichten van Abessinischen kant over Abessinische overwin ningen, benevens van de ontruiming door ds Italianen van Gorahi en Gerlogoebi door de Italianen, thans door Rome categorisch tegen gesproken. De Italianen, zoo wordt gezegd, hebben alle door hen veroverde stellingen stevig in handen. Het is te Asmara weer hevig gaan regenen, De regenval ging van zwaar onweer vergezeld. De Italiaansche officieren zijn door den regen val zeer opgelucht, aangezien daardoor een einde is gekomen aan de uitermate hinderlijke stofplaag. Naar officieus uit Harrar wordt gemeld, heeft Ras Nasiboe, de generalissimus aan het Somali-front, zijn hoofdkwartier van Jijiga verplaatst naar het ten Zuiden van genoemde stad gelegen Daggaboer. Ondanks het Italiaan sche dementi wordt van die zijde verklaard', dat de opmarsch der Abessiniërs wordt voort gezet. AlSMARA, 2T1 Nov. (Reuter) Het s.s. „Sannio", dat heden te Massaua zou aanko men en aan bard waarvan maarschalk Badoglio zich bevindt, de nieuwe opperbevelhebber der strijdkrachten in Italiaansch Oost-Afrika, is als gevolg van een hevigen storm in de Roode Zee opgehouden. Het schip zal thans pas mor genochtend of -middag op de reede van Massaua het anker laten vallen. ROME, 27 Nov. (Reuter) De Italiaansche .regeering dementeert de berichten uit het bui tenland, volgens welke generaal Badoglio, alvo rens uit Rome te vertrekken, formeele instruc ties zou hebben gekregen voor een offensief in de richting van het Tsana-meer. LONDEN, 28 Nov. (A.N.P.) Uit Rome wordt gemeld, dat men aldaar gelooft dat de Italiaan sche regeering de kwestie van het zenden van troepenversterkingen naar Libyë heeft onder zocht. Volgens de geruchten, die gisteravond in omloop waren, was er sprake van twee divi sies met een sterkte van 34.000 man. Men neemt echter aan, dat de verbetering in den toestand, die is ontstaan tengevolge van het uitstel van de bijeenkomst van de Commissie van Achttien van den Volkenbond, aanleiding voor de Ita liaansche regeering is geweest nog geen beslis sing te nemen. Een officieele bevestiging hier van was echter niet te krijgen. LONDEN, 28 Nov. (A.N.P.) Het bericht uit Rome, dat „bepaalde troepenbewegingen" ge last zijn en dat het verlof van drie maanden voor een aantal soldaten is ingetrokken, be schouwt de Londensche pers als een waarschu wing van Italië aan de wereld, dat het voorge stelde uitvoerverbod van benzine, petroleum en andere grondstoffen naar Italië, zeer ernstig beoordeeld zal worden. Of bij het verwijzen naar de troepenbewegingen aan de Egyptische grens van Libyë of aan de Noordgrens van Italië is gedacht, acht men onduidelijk. In een bericht uit Rome aan de „Morning Post" is sprake van de mogelijkheid, dat de van de Fransch-Italiaansche grens teruggetrok ken Italiaansche troepen, daar weer heen zullen worden gezonden. De correspondent van de „Times" te Rome schrijft, dat de gemiddelde Italiaan in een benzine-uitvoerverbod naar Italië een vijandige daad met militair karakter ziet, die Italië het recht van militaire représailles geeft. De Ita lianen zijn verontwaardigd over de te verwach ten nieuwe sanctiemaatregelen, die hen zouden kunnen dwingen de militaire campagne in Abes sinië te vroeg af te breken. Voortdurend hoort men uitlatingen als: „Indien wij moeten val len, willen wij tenminste eenige anderen met ons meesleepen". LONDEN, 28 Nov. (Reuter) In een brief aan de „Times" ondersteunt Lord Cecil de voorstel len tot uitbreiding van de sancties tot een pe troleum-embargo voor Italië. Aansluitend op de rede van Laval verklaarde hij, dat ook hij van meening is, dat nauwe sa menwerking tusschen Engeland en Frankrijk noodig is voor den vrede. Intusschen acht hij het moeilijk de Fransche politiek te begrijpen. WASHINGTON, 27 Nov. (Reuter) Ofschoon dienaangaande elke officieele inlichting ont breekt, gelooft men dat de regeering het voor nemen heeft naar middelen te zoeken om bin nen normale grenzen den uitvoer van alle grond stoffen naar dg oorlogvoerende landen te hand haven. Men spreekt er reeds over een nieuwen wet- telijken maatregel te doen aannemen met be trekking tot de neutraliteit wanneer de tegen woordige wet afloopt. Deze nieuwe maatregel zou, indien hij werd aangenomen, voor den uitvoer van grondstoffen contingenten toelaten, berekend naar de gemid delde uitvoeren vóór de opening der vijandelijk heden. SANTIAGO DE CHILI, 27 Nov. (Reuter) Naar uit officieele kringen vernomen wordt, zouden de ministers van Buitenlandsche Zaken en Financiën besloten hebben, dat Chili er tegen zou protesteeren, indien de Volkenbond het be sluit zou nemen koper op te nemm in de lijst van producten, waarvan de uitvoer naar Italië verboden zal zijn. PARIJS, 28 Nov. (A.N.P.) Volgens de Parij- sche bladen heeft het onderhoud tusschen Laval en den Britschen ambassadeur te Parijs gisteren betrekking gehad op twee kwesties, nj. op het uitvoerverbod voor petroleum naar Italië en het vaststellen van het tijdstip, waarop de com missie van Achttien zal bijeenkomen en ten tweede de kwestie van den Franschen steun aan de Britsche vloot in de Middellandsche Zee. Volgens de „Oeuvre" zou het Foreign Office rekening houden met de Italiaansche dreige menten en zou het een duidelijke uitspraak van Frankrijk wenschen over de kwestie van bij- standsverleening aan de Britsche vloot in de Middellandsche Zee, ingeval van een aanval. De Britsche regeering verwacht dat Laval hierop een toestemmend antwoord zal geven, temeer waar Frankrijk ten aanzien van de pe- troleumkwestie geen eigen belangen heeft, aan gezien het noch petroleum invoert, noch pro duceert. ROME, 27 Nov. (Reuter) De Italiaansche correspondenten aan het front in Tigre wijzen er op, dat de dood van den vroegeren keizer van Abessinië, Lidj Yassoe, een eind maakt aan de ongerustheid, die te Addis Abeba was veroorzaakt door zekere symptomen van een opstand ten gunste van den vroegeren keizer. Deze werd sedert het uitbreken der vijandelijk heden drie a vier malen naar een andere ver blijfplaats overgebracht. Naar beweerd wordt, hebben groepen aanhan gers zelfs verschillende malen getracht Lidj Yassoe te bevrijden, die te Addis Abeba was op- gespten. Het overbrengen van den gevangene had steeds in den nacht plaats en in het diepste geheim. Vanuit Garamoeleta in de provincie Harrar, werd hij laatstelijk overgebracht naar de resi dentie te Addis Abeba, waar hij de laatste maand van zijn leven sleet. ADDIS ABEBA, 27 Nov. (Reuter). Te Addis Abeba was tot Woensdagavond geen enkele bijzonderheid ontvangen met betrekking tot de evacuatie van Makalle door de Italianen. In Abessinische regeeringskringen veronderstelt men, dat Italiaansche inboorlingentroepen zich nog in de streek van Makalle bevinden. In ieder geval zoo voegt men hieraan toe zijn de Abessiniërs voor het oogenblik niet van plan ie trachten de stad weer te bezetten. Militaire waarnemers vragen zich n.l. af, of dit z.g. terugtrekken der Italianen geen voor wendsel is met het doel het krachtige Abessini sche legercorps naar Makalle te lokken, dat zich thans ten Zuiden dier stad geconcentreerd heeft en aldus een begin te maken met den grooten veldslag, die zoozeer door de Italianen gewenscht wordt, maar dien de Abessiniërs nu reeds twee maanden ontwijken. Uit Djiboeti wordt gemeld, dat volgens aldaar uit de grensgebieden ontvangen berichten de Italiaansche luchtstrijdkrachten zonder ophou den de dorpen en Abessinische troepenconcen traties bombardeeren aan het geheele Zuidelijke front. Hierin ziet men een voorbereiding voor een groot offensief, dat zou worden uitgevoerd door gemotoriseerde Italiaansche troepen. Alle voorbereidingen zouden door de Ita lianen getroffen zijn voor een Italiaanschen opmarsch naar Djidjiga. In verband hiermede wordt vernomen, dat de Abessiniërs ontzaglijke verdedigingswerken in deze streek hebben opgericht en vastbesloten zijn in ieder geval stand te houden op de lijn van heuvelen, die den karavaanweg van Djidjiga naar Berbera in Britsch Somaliland beheer- schen. MOSKOU 27 Nov. (Reuter) Volgens een bericht uit Stalinabad, de hoofdstad van de Centraal-Aziatische Republiek Tadsjikistan, die onlangs door een zeer ernst.ge aardbevingsramp werd getroffen, heeft zich aldaar opnieuw in de nabijheid der hoofdstad een aardbeving doen voelen. Een dorp werd vernield en 83 huizen verwoest. Het is nog onbekend of deze ramp dooden heeft geëischt. Naar aanleiding van de arrestatie van Mgr. Banasch vernemen wij nog de navolgende bij zonderheden. De Gestapo heeft Mgr. Banasch gevangen ge nomen in verband met de groote actie, die thans in Duitschland tegen het Jungmanner-Verband ondernomen wordt (arrestatie van dr. Jacob Clemens, het sluiten van de K. J. V. Centrale in Düsseldorf, het in beslag nemen van het blad .Michael", enz.). Bfj de huiszoeking in het Bisschoppelijk Pa leis te Berlijn beeft de Gestapo ook beslag ge legd op een rapport, dat door het Jungmanner- Verband aan het Duitsche Episcopaat werd overhandigd en waarin een proces-verbaal was opgenomen van de tallooze schendingen van het Concordaat door de leiders en leden van de Hitler-Jeugd. Naar wij vernemen is bovenbedoeld rapport alsnog in beslag genomen in het Bisdom Bam berg en Regensburg, alwaar men de betreffende koeriers gearresteerd heeft. Intocht van Koning George van Griekenland in Athene. Gezeten in zijn auto rijdt Koning Gerorge zijn hoofd stad binnen DANTZIG, 27 Nov. (A.N.P.) De Volksdag is heden voor het eerst sedert drie maanden bijeengekomen. Op de agenda stond een wets ontwerp tot afkondiging van amnestie, dat werd aangenomen met de stemmen van N. S. D. A. P., K. P. D. en Poolsche afgevaardigden vóór. Volgens deze wet worden boeten tot een be drag van 600 gulden en gevangenisstraffen tot 4 maanden, die bij het in werking treden van de wet nog niet voltrokken zijn, kwijtgeschol den. Aanhangige processen worden gestaakt, wanneer geen hoogere straf dan 600 gulden boete of 4 maanden gevangenis te ver wachten is. Disciplinaire processen worden ge staakt, indien zij aanhangig zijn gemaakt op grond van politieke overtredingen. De financieele senator Hoppenrath verklaar de vervolgens, dat de financieele positie der vrije stad gezond is. De begrooting is in even- w'icht. TOKIO, 28 Nov. (Reuter). Uit Tientsin wordt medegedeeld, dat het Japansche garnizoen troe pen heeft gezonden naar de stations van Tient sin en Fengtai, teneinde zoo noodig gewapender hand te beletten, dat treinen naar het Zuiden vertrekken, aangezien de Japansche autoriteiten hebben vernomen, dat de spoorwegmaatschappij voornemens was materieel naar het Zuiden te brengen. „Asahi" bericht, dat de autonome regeering, van de gedemilitariseerde zone een commisie heeft samengesteld, welke ten last heeft: lo. De maritieme douane-rechten te Tsjing Wan Tso in bezit te nemen. 2o. Het spoorweg-traject MoekdenPeking in beslag te nemen. 3o. Een tolbelasting in te stellen. Nader wordt uit Peking gemeld, dat de Ja pansche troepen uit het station van Fengtai zijn teruggetrokken. Slechts twee man bleven achter om het ver keer te controleeren. Dezelfde maatregel is genomen voor de sta tions van Peking. Vanuit Peking vertrokken de treinen naar Tientsin en Hankon op de normale wijze. NANKING, 28 Nov. (Reuter). Generaal Soeng Tsje Joean heeft geweigerd de functie van paci ficator van Hopei en Tsjahar op zich te nemen, aangezien hij zich voor deze taak niet geschikt acht. TOKIO, 28 Nov. (Reuter.) De keizerin van Japan heeft t leven geschonken aan een zoon, het is het vijfde kind van het keizerlijk echt paar en de tweede zoon. 'J,..-—-.,, v VERWACHTING: Meest matige tot krachtigen 'Westelijke tot Zuid-Weste- lijken wind, tijdelijk opklarend, later weer kans op regen, aanvankelijk zach- ter. Hoogste barometerstand: 771.3 te La Coruna. S Laagste barometerstand: 732.0 te Isafjord. Zon op 7.43 - onder 3.52 - Licht op 4.22 Maan op v.m. 10.14 onder n m. 5.42 Eerste kwartier 3 December ATHENE, 28 Nov. (Reuter). Van particuliere zijde wordt vernomen, dat in een onderhoud van Kondylis en Thetoky met den Koning bleek, dat een verschil van meening bestond tusschen de regeering en den troon inzake de amnestie voor de leiders van de Maart-revolutie. De regeering wenscht haar opvolgster verant woordelijk te laten voor het amnestie-decreet. Het schijnt, derhalve uitgesloten, dat Kondylis minister-president wordt, en men spreekt van een „dienst-kabinet", onder leiding van den oud prof esor Desertzis. De Republikeinsche leiders, Sophoelis en Kaphandais, die door den Koning waren uit- genoodigd, hem een uiteenzetting te geven van hun politieke meening, weigerden aan de uitnoodiging gevolg te geven. De definitieve beslising in de amnestiekwestie zal vermoedelijk Donderdag vallen. Mocht de koning zijn wil kunnen doorzetten, dan zullen 578 gevangenen in vrijheid worden gesteld en omstreeks 400 bannelingen naar hun land kunnen terugkeeren. Laatstgenoemden le ven op het oogenblik voornamelijk van uitkee- ringen uit het vermogen van mevrouw Veni- zelos. Venizelos verklaarde hedenavond aan dfen leger kunnen terugkeeren. Kondylis heeft den koning gewaarschuwd, dat het leger ontevreden zou zijn, indien zulk een terugkeer v.'èl zou wor den toegestaan. Venezelos verklaarde hedenavond aan den correspondent van de „Daily Telegraph" dat hij op het oogenblik nog geenerlei plannen heeft. „Alvorens over de toekomst te spreken, wensch ik de afkondiging af te wachen van de amnes tie en den tekst van het desbetreffende besluit te kennen", zeide hij. ATHENE, 28 Nov. (Reuter) Omtrent het onderhoud dat de koning gisteren met den voormaligen minister-president Tsaldaris had, wordt nog gemeld, dat dit bijna twee uur duurde. Bij het verlaten van het koninklijk paleis verklaarde Tsaldaris aan de journalisten, dat hij den koning had voorgesteld, de nieuwe re geering uit de meerderheidspartijen der natio nale vergadering samen te stellen. Hij had den koning voorts ontraden, de na tionale vergadering te ontbinden. Tsaldaris zeide verder, aan den koning verklaard te hebben, dat hij het zich tot een eer zou rekenen met de vorming eener nieuwe regeering té worden belast. Hij zou het als zijn taak beschouwen, de po litieke stroomingen in het land met elkaar te verzoenen. Aardbevingen in Russisch-Azië. Een geheel dorp verwoest. Signalen van Elsworth door schepen waarge nomen. De krijgsoperaties in Abessinië. De Hongaarsche premier Gömbös naar Wee- nen. Blijde gebeurtenis aan het hof van Tokio, De Valera schaft den senaat af. Amnestiemoeilijkheden in Griekenland. De Noord-Chineesche autonomie. Voortzetting van Ossche strafzaken voor de Bossche rechtbank. Commissie van onderzoek naar landbouw-crisis- politiek geïnstalleerd. O DUBLIN, 28 Nov. (Reuter). De Valera heeft besloten den Senaat af te schaffen. Gisteravond heeft hij een desbetreffend voor stel ingediend, dat de volgende week Donder dag door de Dail zal worden behandeld. Tot nu toe hebben de pogingen van de Valera steeds tegen den Senaat gebotst. DUBLIN, 27 November. (Reuter). Officieel worden de geruchten tegengesproken, volgens welke er onderhandelingen zouden worden ge voerd tot regeling van de geschillen die tus schen Engeland en den Ierschen Vrijstaat hangende zijn. WELLINGTON, 27 Nov. (Reuter) Het oor logsschip „Dunedin" deelt mede, dat het te 12 uur 20 signalen van het vliegtuig van Ells worth heeft opgevangen. Ook het ss. Monowai, dat te Auckland ligt, heeft de teekens van Ellsworth opgevangen. Deze trachtte zijn positie op te geven, doch de teekens waren erg zwak en bijna onleesbaar. De oproep KHNIR is evenwel herhaalde ma len gehoord. WEENEN, 27 Nov. (Reuter) Met betrek king van het bezoek aan Weenen van Goemboes en De Kanya verklaren officieele Oostenrijk- sche kringen, dat dit bezoek overeenstemt met de tusschen de leidende persoonlijkheden te Weenen en Boedapest ingestelde traditie bijeen te komen voor bespreking van kwesties voor beide landen van belang. In niet officieele politieke kringen is men van meening dat de gelijksoortige toestand waarin zich Oostenrijk en Hongarije met betrekking tot het sanctie-probleem bevinden, zeker in de be sprekingen van morgen zal worden behandeld. SOFIA, 27 Nov. (Reuter) Ondanks door de politie getroffen maatregelen trachtten studen ten te Sofia te demonstreeren, ter gelegenheid van de herdenking van de onderteekening van het verdrag van Neuilly. De politie kw'am verscheidene malen tus- schenbeide om de studenten uit een te drijven en bracht een groot aantal hunner naar de politie-posten over. Naar gemeld, vonden in diverse plaatsen in de provincie eveneens demonstraties plaats, die echter van geen bijzonder belang waren. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 748.0 Vorige stand 759.3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1