Het naderende olie-embargo L Zestien dooden bij wraaktocht Het nieuws van heden ITALIË BEREIDT ZICH VOOR De zitting der Fransche Kamer DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19673 In Bessarabië is hongersnood uitgebroken. De noodlijdende bevolking wordt door de Roemeensche regeering naar niet getroffen streken overgebracht. Een kinder transport krijgt warm voedsel op het station te Boekarest Regeering zal inwerking treden van olie-boycot als een op zettelijk vijandige daad beschouwen Tigre een „Italiaansche provincie" Maarschalk Badoglio Ras Guetatsjoe opperbevel hebber aan het Aoessa-front Italianen slaags met de Abessiniërs Engeland-Duitschland Bezwaren van Engelsche vakver eenigingen Het Weeriiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Britsche kabinet Maan dag bijeen Petroleum-embargo zal worden besproken Ministerraad in Italië Leon Blum Franklin Bouillon Japans begrootings- uitgaven Afschuwelijke moordpartij in Indië Graaf de Marchant en de Eerste Kamer Hij wil slechts onder bepaalde voorwaarden nadere inlich tingen verstrekken Onlusten in Polen Joden mishandeldpolitie maakt van de vuurwapenen gebruik Italianen te Port Said ongerust Deutschlandhalle geopend De aankomst van Z. H. Exc. Mgr. Giobbe aan het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Twee veerbooten omgeslagen 60 Chmeezen verdronken De Lindbergh-affaire Rust in Brazilië terug gekeerd Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeetingen SO cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ...V»# ROME, Vrijdagavond 29 Nov. Italië verkeert in opwinding over 't dreigende petroleumboycot. De ge mechaniseerde oorlog eischt ge weldige hoeveelheden olie en de regeering vraagt zich nu af, waar die te vinden. Men kan zich een indruk van den omvang van dit vraagstuk vormen, wanneer men weet, dat meer dan 20.000 motor voertuigen dag en nacht tusschen Massaoea en Makalle en in Somali- land rijden. Bovendien zijn er het tankcorps, dat voortdurend benzine noodig heeft en een driehonderd vliegtui gen, die alleen reeds 80.000 L. benzine per uur verbruiken. De Ita liaansche regeering beraamt alge- meene maatregelen tegen een even- tueele poging om den invoer van een der meest vitale producten te boycotten. Deze bestaan uit: 1. het tot een minimum terugbrengen van het benzineverbruik, 2. propaganda tegen sancties en landen die olie voortbrengen, 3. organisatie van verbindingen voor een eventueelen smokkelhandel in geval van een olieboycot. Het spreekt van zelf, dat een regeeringsverbod in de landen, die sancties steunen zooals in de Vereenigde Staten de le veranties van particuliere ondernemingen, die niet voor speculatie en avontuur terugdeinzen, niet kan verhinderen. Het fiasco van het Ame- rikaansche drankverbod heeft dat voldoende bewezen. De eenige belemmering voor Italië is in dit geval, dat men geweldige prijzen en contante betaling zal eischen. Een vierde maatregel der ItaNaansche over heid bestaat in de directe voorbereiding van eventueele vijandelijkheden, die naar men hier aanneemt bij een petroleumblokkade niet kun nen uitblijven. De regeeringsvertegenwoordiger deelde vandaag aan de buitenlandsche pers mede, dat de Italiaansche regeering en het Italiaansche volk het inwerking treden van een olieboycot als een daad van ernstige en opzettelijke vijandigheid zullen beschouwen. Vanavond meldt de ,,Giornale militaire", dat de afdeeling artillerie der carabinieri en di verse militaire deskundigen uit de lichtingen 1904 tot en met 1912 thans weer onder de wa penen zijn geroepen. Het koninklijk regiment der carabinieri is een vrijwilligerscorps. Het is Italië's uitgelezen gevechtschare, die vrijwel onder dezelfde regelen valt als het geregelde leger, maar die speciaal gebruikt wordt als een soort staatspolitie om de orde te bewaren en in tijden van oorlog eveneens als militaire politie optreedt. Mon kan slechts gissingen maken over dezen nieuwen oproep tot mobi lisatie. In ieder geval wijst alles er op, dat het dreigement van oorlog sinds de besprekin gen over het embargo op petroleum nader komt. Het Italiaansche oorlogsnieuws beperkt zich tot een ontkenning van de berichten over het omslaan van de oorlogsbalans in Ogaden, en spreekt over het bombardeeren van Abessini- sche bolwerken in dit district. Het behelst verder de verklaring, dat kolonel Clifford (de Engelsche getuige van het Wal-Wal-incident), de militaire organisatie van het militaire le ger van den Zweedschen generaal Virgin heeft overgenomen. In een bericht, dat uit Djiboeti heet te komen, schrijft de „Tevere" de volgen de woorden in een onderkop: „Abessinisch be vel in handen der Engelschen". Het bericht luidt: „Buitenlandsche correspondenten in Addis Abeba spreken hun afkeuring uit over den toenemenden invloed van Sir Sidney Barton, den Engelschen vertegenwoordiger. Door zijn toedoen zijn agenten van de Engelsche regee ring langzaam in posten geschoven, die tot nu toe door Europeanen werden bezet, die uit angst voor incidenten de stad hebben verlaten. De posten der Belgische en Zweedsche mili taire instructeurs, die naar hun land zijn te ruggeroepen, worden thans bekleed door En gelsche officieren en generaal Virgin zal wor den vervangen door kolonel Clifford, den or ganisator en provocateur van Wal Wal. Op deze wijze heeft Engeland zich kalmweg van de leidende posities verzekerd." Nieuwsberichten van buitenlandsche pers- bureaux, die Abessinische overwinningen bij Makalle en Gorahei melden, worden hier als fantastisch verworpen. Radiografische berich ten uit Mogadiscio melden, dat de opmarsch der Italianen in Ogaden de Abessiniërs heeft gedwongen Daggaboer voor verdediging in ge reedheid te brengen. Een officieel bulletin be richt, dat Italiaansche aviateurs Daggaboer hebben gebombardeerd en verscheidene am- munitievoorraden hebben vernietigd. Hetzelfde bulletin verklaart, dat inheemsche troepen in Eritreav de Abessiniërs hebben teruggedrongen in de buurt van den pas Abaro en dat verder troepen op de vlucht zijn gejaagd door het tweede legercorps in de Maicannetta-zöne. Ge vangenen werd door de Italianen gemaakt. Luchtverkenningen worden voortgezet rondom het Asjangi-meer. Italiaansche publicaties vermelden thans Tigre als een Italiaansche provincie, blijk baar volgens de oude opvatting, dat bezit alle verdere wetten breekt. Een der publicaties der regeering, getiteld ,,De nieuwe overzeesche provincies" heet „Tigre" en geeft een kaart van een gebied, dat zich uitstrekt Zuidwaarts tot aan het meer Asjangi, Oostwaarts tot aan de grens van de Danakilwoestijn en West waarts tot de Oeoghera-zöne. Het boek geeft een buitengewoon interessante opsomming van het menschlievende werk, dat de Italiaansche overheid daar sinds de bezetting van dat ge bied heeft uitgevoerd. Het pamflet is uitgege ven onder de auspiciën van het fascistische koloniaal instituut. (Auteursrecht Morningpost-A. N. P.) DESSIE, 30 Nov. (Reuter) Mon wacht hier met ongeduld op de komst van den Negus, daar een groot aantal hoofden voor hun vertrek naar het front, den keizer nog wenschen te zien. Van het Ogaden-front heef tmen geen nauw keurige berichten. De geruchten, dat de Abessiniërs Wal-Wal zouden hebben omsingeld, moeten met reserve worden opgevat. Naar men mededeelt zouden de troepen van Ras Desta in de streek van Lamascillindi, op 80 K.M. ten Noorden van Dolo gelegen, met de Italiaansche troepen in contact zijn getreden. ADDIS ABEBA, 30 Nov. (Reuter) De voor malige Abessinische gezant te Parijs, Ras Gue tatsjoe, is tot opperbevelhebber der legers aan het Aoessa-front benoemd. Hij zou zich op het oogenblik bevinden aan den ingang van de Aoessa woestijn en aan het hoofd van belangrijke troepenmachten opruk ken naar Hadelogoebo. Maarschalk Badoglio, dé nieuwe opperbevel hebber der Italiaansche troepen in Oost- Afrika, heeft heden te Asmara de journalisten ontvangen. „De journalisten zullen bij hun taak worden gesteund", aldus de maarschalk, „mits zij Ita lië geen nadeel berokkenen, waar zij in dat ge val verantwoordelijk zullen worden gesteld, voor hetgeen hun bladen publlceeren. Ik hoop even wel, dat dit slechts zeer zelden noodig zal zijn. Ik zal een strikte censuur instellen op alle berichten over troepenbewegingen, ten einde te voorkomen, dat ook de vijand inlichtingen verkrijgt. Ik zal niet toestaan, dat de namen der afzonderlijke commandanten, zelfs de mijne niet, in de berichten worden genoemd. Mijn voorganger heeft de zaken in uitste kenden toestand achtergelaten. Ik zal niets veranderen, doch er mij mede vergenoegen, het door hem begonnen werk te voltooien. Generaal De Bono en ik zijn oude wapenvriendende last der jaren drmkt gelijkelijk op ons beider schouders." Namens de aanwezigen wenschte een Fran- sche journalist dan maarschalk veel geluk bij zijn operaties. „Ik zal alles doen om mijn vaderland te die nen," gaf Badogjlio hierop ten antwoord. ASMARA, 30 Nov. (Reuter) Officieel wordt gemeld, dat een gevecht heeft plaats gehad tusschen geregelde Italiaansche troepen en een troep Abessiniërs, die achter de Italiaan sche linie nabij Mai Goroho werd aangetroffen. Dé Abessiniërs sloegen op de vlucht en eenigen hunner werden gevangen genomen. Tevens wordt verklaard, dat Ras Seyoem zich van Seloa naar Bora heeft begeven. Zonder de verdediging van Tembien op te geven, wil hij de verbinding tot stand brengen met Ras Kassa, via de valleien van Aiba en Atzala, op 50 K.M, ten zuiden van Makalle. De Engelsche minister van Binnenlandsche Zaken, Sir John Simon, heeft geantwoord op bezwaren, die door de vakvereenigingen zijn in gebracht in verband met den voetbalwedstrijd EngelandDuitschland. Simon verklaart zich in zijn antwoord aan den secretaris-generaal van het vakvereeni- gingscongres, Sir Walter Citrine, bereid, een delegatie der vakvereenigingen te ontvangen, doch hij doet tevens weten, dat een inmenging der regeering naar zijn meening niet gewenscht is. Hij verklaart verder, dat de wedstrijd door den Engelschen voetbalbond op de gewone wijze is vastgesteld. De toestemming der regeering, die trouwens niet noodig is, is niet gevraagd. Het is hoogst ongewenscht politieke gevoelens te brengen in een wedstrijd, die een zuiver spor tieve aangelegenheid moet zijn. Sir John Simon is er van overtuigd, dat de vakvereenigingsraad deze opvatting' deelt. De wedstrijd van a.s. Woensdag is van geenerlei politieke beteekenis. Het is een voetbalwedstrijd, dien niemand be hoeft bij te wonen, wanneer hij dat niet wenscht. Reuter meldt nog uit Londen, dat de Duitsche ambassadeur, von Hoesch, een bezoek heeft ge bracht aan het Foreign Office, waarbij hij aan bood den voetbalwedstrijd EngelandDuitsch land, die volgende week Woensdag te Londen zal worden gespeeld, te annuleeren, in verband met de bezwaren die door zekere Engelsche kringen tegen de aanwezigheid van Duitsche bezoekers wordt gemaakt. De ambassadeur gaf vervolgens echter uiting aan den wensch, dat deze sportontmoeting er toe zou bijdragen om de goede verhoudingen tusschen beide landen te bevorderen. Aan de getroffen schikkingen is niets veranderd. 1 VERWACHTING: Matige tot krachti- jf gen Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, weinig ver- andering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 767.8 te La Coruna. jE Laagste barometerstand: 720.6 te Vestmanör. Zon op 746 - onder 3.51 - Licht op 4.Z1 5 Maan op v.m. 11.22 onder n.m. 8.19 Eerste kwartier 3 December De Duitsche brandweer oefent zich in het blusschen van branden bij luchtaanvallen LONDEN 30 Nov. (Reuter). Het Engelsche ka binet zal, naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, Maandag a.s. in een speciale zitting de geheele politieke situatie en in het bijzonder de kwestie der sancties te gen Italië bespreken. Waarschijnlijk zal de Engelsche regeering in deze zitting definitief haar standpunt ten aan zien van het plan tot instelling van een em bargo op petroleum bepalen. De medewerker meldt voorts, dat het kabinet zich waarschijnlijk ook zal bezighouden met de Italiaansche bedreiging met tegenmaatregelen ingeval eener verscherping der sanctiepolitiek. ROME, 30 Nov. (Reuter). Naar Vrijdag avond van bevoegde zijde werd bevestigd, zal de tegen Zaterdagmiddag bijeengeroepen mi nisterraad geen bijzonder politiek karakter dragen. PARIJS, 29 Nov. (A.N.P.) Bij de voortzetting der financieele debatten in de Fransche Kamer is, zooals Teeds gemeld, een motie van vertrou wen in de regeering aangenomen met 324 tegen 247 stemmen. De motie was ingediend door eenige radicaal socialisten en leden van den linkervleugel der radicalen; zij was van den volgenden inhoud: „De Kamer neemt kennis van het voorbij gaande karakter der genomen maatregelen, zij schenkt de regeering haar vertrouwen bij het voortzetten der verdediging van den franc en noodigt haaf uit, onverwijld de verlichtingen toe té passen, die gedacht waren voor de kleine ambtenaren, de kleine renteniers, de oud-strijders en de spoorweg- employé's. De Kamer gaat over tot de orde van den dag." Bovendien waren twee moties ingediend door den nieuwen afgevaardigde Archer en leden van de „Délégation des gauches". Vóór de motie van vertrouwen was aange nomen, had de minister van Financiën nog op verschillende vragen geantwoord. Hij had er den nadruk op gevestigd, dat de regeering een be slissing eischt, waarop zij kan steunen bij de verdediging van den franc. De minister verzette zich tegen iederen vorm van devaluatie. In tegenstelling tot Leon Blum, den voorzitter der socialistische partij, die de politiek der regee ring scherp aanviel, keurde Franklin Bouillon de financieele politiek goed. Daarna sprak Laval zelf. Hij herinnerde aan de omstandigheden, waarin de Kamer de vol- machtenwet heeft aangenomen. Er was toen een tekort van 10 milliard francs op de begroo ting, terwijl het goud wegvloeide. De maatrege len, die toen door de regeering zijn getroffen, moeten thans hun voltooiing vinden. TOKIO, 30 Nov. (Reuter). Na een zitting, welke den geheelen nacht duurde, heeft de begrootingscommissie haar goedkeuring ge hecht aan de begrootingsuitgaven voor het jaar 1936-'37, ten bedrage van 2.272 millioen yen, hetgeen een vermeerdering beteekent van bijna 80 millioen ten opzichte van 1935-'36. In het totaalbedrag is begrepen 551 millioen voor de marine en 508 millioen voor het leger. MANOKWARI, 30 Nov. (Aneta). De berg- bevolking tusschen Oransbari en Maroni or ganiseerde een wraaktocht. Vier personen zijn hierbij gedood. Twee huizen zijn verbrand tengevolge waarvan 12 personen gedood wer den. De moordplaats ligt in den kampong Moepi. De oorzaak moet gezocht worden in een geloofskwestie. Zooals men weet, heeft de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer der Staten Generaal in verband met de verkiezing van Graaf de Marchant et d'Ansembourg omtrent het Nederlanderschap van dezen nadere in lichtingen gevraagd aan de ministers van jus titie en buitenlandsche zaken. Deze inlichtingen zijn thans verkregen. Dit bescheid heeft, zooals gemeld, de com missie tot het besluit gebracht Graaf de Mar chant et d'Ansembourg uit te noodigen in haar vergadering van Dinsdag 3 December a.s. des namiddags te twee uur in het Eerste Kamerge bouw aanwezig te willen zijn teneinde haar als nog enkele inlichtingen te verschaffen, welke zij voor een richtige beoordeeling van de ten aanzien van zijn toelating gerezen kwesties noodzakelijk acht. Graaf de Marchant et dAnsembourg heeft een uitvoerig schrijven gericht aan den griffier der Eerste Kamer, waarin hij de gevolgde pro- eedure omtrent het al of niet toelaten van zijn persoon als lid der Eerste Kamer onwettig noemt. Hij merkt in dit schrijven o.m. op, dat de commissie als haar oordeel heeft uitgesproken, dat hij als lid van de Eerste Kamer behoort te worden toegelaten. Wat betreft het verzoek der commissie van rapporteurs om in haar vergadering te verschij nen voor het verstrekken van inlichtingen merkt schrijver op, dat hem niet was medege deeld, welke kwesties zijn gerezen noch welke inlichtingen de commissie van rapporteurs hem wenscht te vragen. Aangezien schrijver aan de Kamer alle documenten heeft overgelegd en aangezien grondwet noch wet noch reglement van orde een verschaffen van mondelinge in lichtingen door een benoemd lid der Eerste Kamer aan de commissie van rapporteurs kent, ziet graaf De Marchant et d' Ansem- bourg in het tot hem gericht verzoek een discrimineering van de N. S. B. Hij meent derhalve aan een dergelijk verzoek slechts gevolg te mogen geven, in dien dit met omschrijving der gevraagde inlichtingen en documenten tot hem wordt gericht ingevolge een besluit van de ver gadering der Eerste Kamer. WARSCHAU, 30 November. In het district Opoczno in de wojwodeschap Kieice zijn in de afgeloopen dagen op verschillende plaatsen op de marktdagen anti-semietische botsingen ont staan. In twee plaatsen werden de kramen van Joodsche venters vernield, de koopwaren ge stolen, terwijl eenige Joden mishandeld wer den en de ruiten van Joodsche huizen werden ingegooid. Nabij Opoczno kwam het tot een ernstige botsing tusschen dorpsbewoners en een ontboden afdeeling politie-versterking. Toen na een waarschuwingssalvo uit de menigte op de politie geschoten werd, maakte ook de politie van haar vuurwapenen gebruik, tengevolge waarvan vier personen werden gedood en een aantal gewond. PORT SAID, 30 Nov. (A.N.P.) Het Italiaan sche conculaat heeft, daar het „ernstige gebeur tenissen" voorziet, alle Italianen in Port Said aangeraden vóór 15 December as. hun deposito bij de plaatselijke banken en bij de postspaar bank terug te nemen en het geld tegen bewijs van ontvangst te deponeeren in het consulaat. KAIRO, 30 Nov. (Reuter) De Egyptische en Britsche militaire autoriteiten hebben beslo ten de troependetachementen ter bescherming van de reservoirs van Assoean te versterken. In dit gebied zijn maatregelen genomen voor de opstelling van luchtafweergeschut. BERLIJN, 29 Nov. (A.N.P.) In aanwezigheid van Hitier en vele vooraanstaande figuren uit de nat.-soc. beweging is heden de Deutschland halle geopend. Goebbels verwelkomde Hitier met een lofspraak op zijn politiek. Vervolgens sprak Hitier een redevoering uit. x- Het naderende petroleum-embargo; Italië be reidt zich voor. Anti-semietische botsingen in Polen. Twee Chineesche veerbooten omgeslagen; 60 mensehen verdronken. Zestien dooden tengevolge van een wraaktocht in Ned. Indië. Benoemingen in het Bisdom Roermond. Mgr. Möllmann zal geen herbenoeming tot Vi caris-Generaal van het Bisdom Haarlem aan vaarden. O SJANGHAI, 30 Nov. (Reuter) Twee veer booten met ongeveer 100 passagiers zijn tijdens zware hagelbuien op de Lioetang-rivier in Noord- Kiangsoe omgeslagen. Meer dan 60 personen zijn verdronken. HACKENSACK (N. Y.), 30 Nov. (N.A.P.) Een gevangene uit de strafgevangenis hier ter stede heeft zich aangediend als een „hoofdpersoon in de ontvoeringsgeschiedenis van baby Lind bergh", maar hij wilde zijn geheim slechts toe vertrouwen aan den procureur-generaal en aan niemand anders. Men wacht zijn „onthullingen" met eenige reserve af. RIO DE JANEIRO, 30 Nov. (A.N.P.) Volgens de verklaringen van de regeering is de vrees voor verdere opstanden in het land geweken. Alles is weer rustig. De werkzaamheden van de banken en van de zaken hebben weer gewoon voortgang. De leden van de Amerikaansche delegatie ter vlootconferentie van Londen, Norman Davis, William Philipps en William Stanley, zijn met de „Aquitania" van New York naar Londen vertrokken. Een watervliegtuig van de kustwacht heeft een vijftienjarig meisje, dat aan boord van het schip „Cambridge", dat zich op de hoogte van South Norwalk bevond, een open veiligheids speld had ingeslikt, van boord gehaald en naar een ziekenhuis te New York overgebracht. i v i. r 11i i r \'?9. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: Vorige stand 754.9 751.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1