S TA D S N I E U W S (D 'm Ideale geschenk gedecoreerde 1 Zoo'n mooie m doos van 50 GEHEEL GEBIT 'sa^r' Haarlem, 30 Nov. fc>a^f SI RADIO MOORSn v. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 TANDHEELKUNDIG INSTITUUT RIME Del icatessenmand met uitgezochte en verfijnde lekkernijen of.... zoo'n echt sma kelijk, sappig Ham metje, maar AGENDA De St. Vincentiusbibiiotheken GALA-CONCERT H.O.V. Dirigent-solistHeinrich Steiner. Helène Ludolph, sopraan RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Vanaf f35.- Pet gar, pynioos trekken mbegr. VEREENIGING „HAERLEM' Het Haarlemsche bier Hoofdmiddel van bestaan Haarlemsch bier beroemd COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE DE TOREN VAN'WIJK AAN ZEE Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" Rijksstraatweg 12 Agenda natuurlijk van: GB. H0UT5TR 89 WEDEROPBOUW TE KOOG AAN DE ZAAN HET GASTMAAL DER KINDEREN Van een oud-Zaansch huis te Krommenie GELOOF EN WETENSCHAP Kunstzaal Reeker „Het Bolsjewisme, een Russische synthese" Bioscopen guur weer 50 - 35 - 20 ct Gevonden dieren en voorwerpen December Bioscopen 2 December 205 Bioscopen Apotheekdiensten Een uitgelezen publiek woonde gisterenavond het eerste der vier Gala-concerten bij, door de Bestuur deren der Haarlemsche Orkestvereeni- ging georganiseerd, om meer belangstelling en sympathie te wekken voor dit, naar we reeds herhaaldelijk betoogden, toch zeer verdienste lijke ensemble. Veronderstellen we nu eens niet, dat de groote belangstelling van dezen avond uitsluitend uit ging naar dezen dirigent uit den vreemde, maar ook wel degelijk de H. o. V. zelf gold. zooals zij zich vooral den laatsten tijd weert en actief betoont op muzikaal gebied. En dan heeft men op dezen Vrijdagavond kunnen hooren wat er met dit ensemble te be reiken valt, en welk een intens genot ook het luisteren naar eer; orkest van kleiner afmetin gen kan bieden. We laten voor het oogenblik de kwestie van de akoustiek der Schouwburgzaal buiten bespreking, omdat ten slotte de Con certzaal voor de groote re werken de aangewezen en dan ook meestal gewone plaats is. Maar overigens is er dan dezen avond gemusiceerd met een onvolprezen accuratesse en zuiverheid op "n hoogst enkel moment na, waarop de fagotten detoneerden en de clarinet zoowaar oversloeg en met een enthousiasme en een toewijding van begin tot einde onder de werke lijk bewonderenswaardige leiding van Heinrich Steiner. Deze knappe, met diepe intelligentie en sterk muzikaal vakmanschap leidende persoon lijkheid, hij is eerste dirigent van het Stadt- theater te Wiirzburg en eerste dirigent van het groote orkest van den Deutschland-zender weet precies wat hij wil en bereikt ook wat hij wil. Reeds onmiddellijk bleek dit in de hier wei nig gespeelde Ouverture uit von Weber's „Abu Hassan". Maar vooral in het Konzertstück voor klavier met orkest in f-moll (op. 79) van von Weber kwamen zijn muzikaliteit en beheer- sching van het orkestmateriaal en de partituur tot hun recht. Want hoe men overigens ook over de artistieke merites van het Konzert stück denken moge het is geen geringe op gave aan het concentratie-vermogen van den reproduceerenden kunstenaar, om in een orkest werk als dit tegelijk de virtuoze, zware piano partituur ex corde te vertolken en daarnaast ook nog tot in details het orkest vaak staande te leiden. Het was een kranige prestatie en het hierop losbarstend applaus was dan ook ten volle verdiend. Hélène Ludolph zong uit von Weber's „Prei- schütz" de mooie aria en scène „Wie nahte mir der Schlummer". De zangeres was zoo mogelijk nog beter op dreef dan op het concert van Dins dagavond waarop ze hetzelfde zong, en behaal de met haar interpretatie een groot succes. De begeleiding onder Steiner's leiding getuigde van even knap vakmanschap van de Haarlemsche musici als van tooneel-routine van den dirigent, BESLIST PUNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v 7-9 n. wiens rustig en a point aangeven hier bijzonder opviel. Tenslotte kregen we voor de pauze nog het prachtige werk van Liszt „Les Préludes", ter wijl de ..Schick salsymphonie van Ludwig von Beethoven, de Vijfde in C-moll, de tweede Con certhelft vulde. Beide werken maakten door de uiterst geache veerde verklanking en de diepgevoelde, tot in finesses uitgewerkte interpretatie een onver- getelijken indruk. Want hier werd gedetailleerd met een rijkdom van schakeering in tint en rhythme. zonder dat nochtans ook maar één oogenblik de groote lijn of het bindend element van den vorm verloren geraakte. We hoorden zulke teere pianissimi van het orkest nog slechts zelden. Ook op de zuiverheid van stemming werd blijkbaar zeer sterk gelet, voor ons nog altijd een der hoofdkwaliteiten van een ensemble. Beethoven's Noodlotsymphonie vooral werd in haar volle, titanische monumentaliteit als een natuurgebeuren vol dwingende, diep aangrijpen de macht. Dit was waarlijk een herscheppen het heerlijke kunstwerk waardig, en waarvoor de toehoorders dan ook luide en herhaaldelijk den kunstnaar en den uitstekend spelenden orkest leden dank brachten. De bloemen in de Haarlemsche kleuren en de lauwerkrans, welke dirigent Heinrich Steiner voor de pauze onder daverenden bijval werden aangeboden, mogen hem den dank vertolkt heb ben van alle aanwezigen voor het in zoo ruime mate geschonken kunstgenot, én als solist, én als dirigent op dezen heerlijken avond. J. S. Voor de Vereeniging „Haerlem" hield gister avond de heer D. J. v. d. Ven, folklorist te Oosterbeek, in het café-restaurant Gebr. Brink - mann een lezing met lichtbeelden over „Het Haarlemsche Bier en andere Bieren in het Ne- derlandsche volksleven." De voorzitter, de heer J. L. Tadema leidde den heer v. d. Ven in, erop wijzende dat deze een buitengewoon groote en diepe studie van de Nederlandsche folklore heeft gemaakt. Dat de heer v. d. Ven over zoon materialis tisch en nat onderwerp als bier spreekt, is niets bijzonders, want nog veel herinnert in Haar lem aan de vroegere zeer omvangrijke Haar lemsche biernijverheid. De heer v. d. Ven wees erop dat Haarlem tot den 80-jarigen oorlog en ook in de gouden eeuw een buitengewoon belangrijke rol op het gebied van de Biernijverheid heeft gespeeld. Ieder Schepen (wethouder) moest bij zijn in trede in den Raad zweren, dat hij naarstiglijk en getrouwelijk de Biernijverheid in Haarlem zou onderhouden en doen onderhouden.' De Biernijverheid was in vroeger tijd in Haarlem een van de hoofdmiddelen van be staan. Spr. citeerde daarbij den geschiedschrij ver Ampsing, die verband legde tusschen het kostelijke Haarlemsche Bier en de vro-:gere beek of kolk. In de gemeenterekeningen werd altijd een fooi vermeld voor de dienaren, die zorgden dat er niet in de Houtvaart gezwommen werd om dat daardoor het water, noodig voor het biel, zou vervuild worden. De Bierbrouwers voerden een zwaren strijd met de bleekers, die ook water noodig hadden. De Haarlemsche brouwers waren grand-seig- neurs. Het gilde bezat een eigen kapel in de St. Bavokerk. Zij oefenden ook een grooten in vloed uit op de stedelijke magistratuur. De voornaamste bierbrouwerij „Het Schepen" pro duceerde 20.000 ton bier per jaar. Op de prach tige Dcèlenstukken van Frans Hals werden de voornaamste brouwer geconterfeit. Hoe rijk de brouwers waren, blijkt wel uit den kostbaren zilveren St. Maarten-beker van't gilde, thans nog in het Frans Hals-museum aanwezig, waar ook eenige merkwaardige bier pullen te zien zijn. Het Haarlemsch bier was beroemd en scheen door het vervoer over de Zuiderzee nog beter van smaak te worden, zoodat men zei: „Haar lemsch bier moet over het water." In Fries land werd zooveel van het bier ingevoerd, dat 'k sluit ook al mijn verzekeringen ioor bemiddeling van mijn bankier. Dat is gemakkelijk. de Magistraat te Leeuwarden den invoer ver bood, doch de inwoners dachten er anders over. Zelfs heeft het Haarlemsche bier in 1484 he vige oproeren in en het beleg van Leeuwarden tengevolge gehad benevens den moord van een der burgemeesters. Het Amsterdamsche schuttersvendel daagde het Haarlemsche eens uit op eenbiertour- nooi. Haarlemsche snijders noch wevers, doch wel de bierbrouwers, die tot de aanzienlijkste geslachten behoorden, mochten ook in aanmer king komen voor zoo'n toumooi. Doch konden de Amsterdamsche bierbrou wers zich meten met de Haarlemsche brouwers in toumooien, in bierproductie bleven ze verre bij Haarlem ten achter door den slechten toe stand van het Amsterdamsche grachtenwater. Vanwege deze concurrentie mocht geen Am- sterdamsch ingezetene bier, van buiten Amster dam afkomstig, drinken. Echter werd toch heel wat Haarlemsch bier In Amsterdam binnenge smokkeld. Eén glaasje Haarlemsch bier drin ken was voor de Amsterdammers voldoende om gevangen genomen te worden. In Brussel was dit evenzoo. Op het Damrak te Amsterdam was een spe ciale plaats waar het Haarlemsche bier gelost werd. Zoo'n plaats heette de bierkaai. Het was echter verboden het bier te tappen. Het volk van de bierkaai weigerde de plakkaten van de burgemeesters op te volgen en tapten toch. Nieuwe plakkaten volgden, doch weer tever geefs. Vandaar de uitdrukking „Vechten te gen de bierkaai." Het bierbrouwen geschiedde in Haarlem in een geheimzinnige sfeer. Fabrieksgeheimen werden zorgvuldig bewaard en als de kennis voor het brouwen te gering was, dan maakte men gebruik van toovenarij. Gewoon was ook de regel: „Bij het brouwen moet men zingen, dan gelukt het bier." In later tijden is de zingende brouwer een geliefd motief voor dichters. Overwinningen door bier Het bier heeft een groote rol gespeeld in het leger. Bij belegeringen was een van de eerste zorgen dat er steeds goed bier aanwezig was. Dit geschiedde niet omdat onze voorouders zoo buitengewoon drankzuchtig waren al Wel den ze van het gerstenat maar omdat het water bij belegeringen meestal óf slecht te krijgen óf vergiftigd was. De overwinning van Middelburg in 1574 is te danken aan het bier. De Watergeuzen over meesterden n.l. twee Spaansche schepen met bier en dit gaf hun weer moed om den strijd te beginnen. Deze en andere gebeurtenissen hebben tot de uitspraak geleid, dat wie de geschiedenis van het bier kent, ook de geschiedenis van de op komst van ons land weet. Spr. vertelde voorts menige aardige folklo ristische bier-traditie, die tot op den huidigen dag is blijven bestaan. Zoo heeft spr. het mede gemaakt dat de Jordaansche meisjes in de Jordaansche cabarets nog „gesuykerd bier" als een lekkernij dronken. De talrijke, zeer duidelijke lichtbeelden, hier na vertoond, brachten verschillende folkloris tische feesten in beeld uit alle deelen van ons land; vooral echtei uit Brabant, waar gods dienstzin en traditie zoo prachtig veel folklore bevrucht hebben. De heer v. d. Ven, die op smakelijke en hoogst interessante wijze, zy het hier en daar met een tikje reclame, zijn mede- deelingen en toelichtingen gaf, was het enthousiast als hij over zijn Branbantsche schutters sprak. Voor de leden van Vereeniging „Haenem is het een herinneringrijke avond geweest. kan wat met zijn smaak en gevoel harmonieert. Zooals kinderen kunnen doen ontroeren in hun naïveteit en eenvoudigheid, zooals zij vaak de schrille tegenstellingen van de tragiek en het comische, van de sport en ernst onge dwongen en evenwichtig naast elkander kun nen plaatsen, zoo doet het ook dit spel tra giek nadst het comische ernst naast lach inspanning naast ontspanning. Het gezelschap uit Lisse heeft al dikwijls dit spel gespeeld. Het speelde in de zomer maanden te Lisse voor jeugdleiders der dis tricten Haarlem en Leiden. Het speelde her haalde malen in Lisse zelf, het speelde eenige malen in den Schouwburg te Leiden, het speel de op den diocesanen liturgischen dag te Ob- dam voor deelnemers en publiek, het speelde op tal van andere plaatsen en nog 1.1. Dins dag speelde het weer voor een stampvolle zaal te Lisse.... en altijd: volle zalen, voldaan pu bliek, eenparig oordeel: dat was nog eens fijn. En Zondag 8 December te Haarlem in den Schouwburg Jansweg, om half 4 (alleen voor de leden van de K. J. C.) en om 8 uur voor alle publiek. Moge Haarlemsch publiek op de geboden gelegenheid om iets fraais. Iets ver hevens te zien, op dezelfde wijze als dit elders gebeurde, waar dit spel werd opgevoerd veel belangstelling toonen, dus volle zalen. Voor inlichtingen over kaartenverkoop enz. verwijzen we naar de advertentie in dit blad. We willen er alleen op wijzen, dat de kaarten bij alle parochieele jeugdgroepen verkrijg baar zjjn. J. E. VAN ZON, Pr. Rector MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 3 December: Bezoek van de leden van den R. K. Vrouwenbond aan Amsterdam. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Conversatie-avond R. K. Eteperan- tistenvereeniging „Abbé Richardson", by Brink- mann. VRIJDAG, 6 Dec. 250 uur: Bestuursvergade ring van de St. Martha-vereeniging in het Te huis, Bloemhofstraat 1. 8.15 uur: Tooneelavond voor de leden van Geloof en Wetenschap in den Stadsschouwburg. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat mej. W. van den Singel. Kleverlaan 194, telef. 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. CHIEF WHIP V'l Ged. Staten der provinieie Noord-Holland stel ten den staten voor te beslui tenten behoeve van de restauratie van den .gemeentetoren te Wijk aan Zee aan de gemeente Wijk aan Zee en Duin een subsidie te verleenen van 15 pet. der kosten met een maximum van f 2&50, onder voorwaar de, dat voor hetzelfde doel door het Rijk 40 pet. dier kosten, met een maximum van f 6000 be schikbaar wordt gesteld en liet overige door de gemeente zelve zal worden gedragen. Verder stellen zij voor om indien daze restauratie tot uitvoering komt, voor het herstel van het kerk gebouw der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Wijk aan Zee ter beschikking' van Kerkvoog den te stellen een subsidie van 15 pet. der kos ten, met een maximum van f J200. Ajs. Zondag om 12 uur dadenclub „De Pio niersters". 's Middags om half 4 St. Nico- laasfeest voor alle aspiranten en leden beneden de 15 jaar. Om half zes, dadenclub „de Popu lieren". 's Avonds na het Lof: inwydiingscursus en spreekkoorclub. Maandag, half 8 uur: dadenclub „Helialithus". Woensdag, half 8 uur: dadenclub „De zwarte hoofden". 8.15 uur Inkleedingscursus. Op 5 December zijn er 's avonds geen clubs. Vrijdag, 8 uur: St. Nicolaasfeest voor alle leden en aspiranten boven 15 jaar. Excelsior-VooruSt TEL 10587 <1458 Het plan werd reeds aangekondigd: het K. j. c. bestuur, district Haarlem, zou laten op voeren het in drie acten geschreven mysterie- snel van Henri Ghéon: „het Gastmaal der kin deren" in de Nederlandsche bewerking van Kees Spierings. We geiooven Haarlemsch publiek een dienst te bewijzen. Dit spel heeft reeds een zeer eer vollen staat van dienst. Het werd op tal van plaatsen voor zeer varieerend publiek maar met eenparig oordeel: „dat was nog eens fyn opgevoeerd. En weet u wie het opvoerden en het ook hier zullen opvoeren? Een amateur- tooneelgezelschap uit Lisse. En dat gezelschap heeft onder leiding van Anton Sweers een zekere vermaardheid gekre- gen: het heeft het telkens gedaan op zoo su blieme wyze. dat de qualiteit van spel zeer verdiend gekarakteriseerd werd door de vol gende opmerking van den kant van det pu bliek: het zijn allemaal kleine kunstenaars (klein niet bedoeld als kunstenaars, maar van lichaam). Ja. dat zijn het, die jongens van 8 10 jaar: kleine kunstenaars; dat alleen te zien is rieds een reis naar den Schouwburg aan den Jansweg overwaard. En het spel? D'r staat by de voorbemerkin gen op dit spel: Wij wenschen er verder op te wijzen dat dit spel voor iedere groep bijzon der geschikt is." Hierop varieerend zou ik willen zeggen: „Wij wenschen er op te wijzen, dat dit spel voor iedeTe groep van toeschou wers byzonder geschikt is." Het stuk is een voudig, genomen uit de gedachtenwereld van het kind. en daardoor voor ieder te volgen en aan te voelen. Maar daarnaast !s het rijk van Inhoud en diep van beteekenis, zoodat ieder er in vinden De heer A. A. Kok, architect te Amsterdam, heeft zich tot Ged. Staten van Noord-Holland gewend met het verzoek een bydrage uit de provinciale kas te mogen ontvangen in de kos ten van den wederopbouw te Koog aan de Zaan van een oud-Zaansch huis met bijzonder fraaien houten voorgevel, dat in Krommenie gestaan heeft en waarvan hy de afbraak in bezit wist te verkrijgen. Door de medewerking van de gemeente Koog aan de Zaan, die tegen zéér gereduceerden prijs een bouwterrein aan adressant verkocht, kan deze gevolg geven aan zyn voornemen om het huis op een daarvoor geschikte plaats in de Zaanstreek te doen herrijzen. Een particulier te Krommenie heeft een bij drage van f 850.toegezegd. Intusschen zullen, na aftrek van de door de gemeente Koog aan de Zaan verleende reduc tie op den grondprys, die de beteekenis heeft van een subsidie waarvan de waarde op f 3136 kan worden gesteld, alsmede van dé vorenbe doelde bydrage van f 850, de kosten van weder opbouw nog ruim f 3000 meer bedragen dan d'e handelswaarde van het huis, zooals het, her bouwd, als woning in exploitatie zal kunnen worden gebracht. De Minister van Onderwas, Kunsten en We tenschappen, tot wien adressant zich met een verzoek om Rijkssubsidie wendde, heeft steun toegezegd ten bedrage van 40% van het tekort, dat de wederopbouw van het huis zal opleveren, tot een maximum van f 1200. De Rijkscommissie voor de Monumentenzorg meent, dat dit huis, als een belangrijk specimen van de steeds zeldzamer wordende Zaansche houten woning zeer zeker verdient te worden behouden. Ged. Staten stellen dan ook aan de Staten voor door het verleenen van een sub sidie uit de provinciale kas van 10% van het te kort ook van de belangstelling der Provincie in het streven van den heer Kok in het onderwer- pelijke geval te -doen blijken. Hedenmiddag om 3 uur wordt in kunstzaal ..Reeker" aan den Wagenweg een tentoonstel ling geopend van die vereeniging „De Spaak." Op deze expositie zijn schilderijen, aquarellen, teekeningen en grafïsche werken te bezichtigen, van de leden Julia Giesberts, Cor Dik, J. B. Kamp, Gerard Huysser en Jan Veringa, alsmede een collectie schilderijen en teekeningen van H. A. Byvoet. Op Zaterdag 7 December, des middags om 3 uur, vindt de opening plaats van de eere-ten- toonstelling van werken door mevrouw E. L. H. Woutersenvan Doesburgh, ter gelegenheid van haar 60sten verjaardag. Op de expositie zijn schilderijen, pastels en miniaturen tentoonge- steld. Beide tentoonstellingen zyn geopend tot 24 December, dagelijks van 107 uur. (Zondags van 2—4 uur). Voor de Haarlemsche leden van „Geloof en Wetenschap" sprak pater Iwan Kologrivov S.J. over „Die geistigen Wege zum Bolschewismus". Zij, die op sensatie en gruwelen belust zyn, waren reeds vroegtijdig gewaarschuwd door den meer zeggenden Franschen titel, welke het be stuur van G. en W. oorspronkelijk in het jaar programma deed afdrukken: „Le Métaphysique du Bolchévisme, ses sources historiques et son développement". Ook de propagandisten, die binnen vyftig minuten vol afgrijzen en apocalyptisch wee- geklaag met de Russische revolutie afrekenen, hebben ongelijk. Pater Kologrivov begon zijn voordracht met de mededeeling, dat het niet mogelijk is in den tijd van anderhalf uur een volledig beeld van 't Bolschewisme te schetsen, zonder de noodzake- ïyke discussies te verteekenen en daarmede de geheele schets waardeloos te maken. Hy wilde zich daarom beperken tot het aantoonen van de historische en psychologische factoren, die de verklaring vormen van de groote Russische revolutie. De catastrophe van 1917 was niet nieuw of onverwacht. De geheele geschiedenis van Rus land is een aaneenschakeling van smarteiyke catastrophen geweest: de stichting van het rijk van Kiew, de overheersching der Tartaren, 't ontstaan van den Moscovitischen staat en de ingrypende vernieuwing onder Czaar Peter den Grooten. Om de ideologie van de omwenteling van 1917 te kunnen begrepen, moet men teruggaan tot het kerkelijke schisma in de 17e eeuw. Deze scheuring hebben de historici veelal verklaard door den tegenstand van het volk tegen de brutale en onbegrepen ritenreformatie van pa triarch Nikon. De beteekenis van de Raskol- beweging (de naam der schismatieke afschei ding) ligt dieper. De christeiyke eschatologie was in den geest van het Russische volk om gevormd tot een meer concrete Messiaansche Verwachting. In de 16e eeuw had reeds de monnik Philotheos de these geformuleerd, dat Moskou als „het derde Rome" de Moeder der christenheid zou zijn, de Czaar basileus der geheele wereld. De reformatie van Nikon zag het volk als een ongetrouwheid. De Kerk was verkocht aan den Staat, was een slaaf van den antichrist geworden. En met de oude riten wilde het volk zijn geloof bewaren in den schoonen tijd, die komen moest. De reformatie door Peter den Grooten ver scherpte dit probleem tot een maatschappelijke ontreddering. Zelfs het Universalisme van den Restauratie-tyd (voor Rusland de periode rond de December-revolutie van 1824) bracht aan de massa slechts een oppervlakkige cultuur. Uit de irreligieuze kritiek der Occidentalisten (Zapadruki) en de traditioneel-christelijke tendenzen van de Slavophilen groeide in het midden der vorige eeuw de Russische Intelli- gentia. De geest van deze secte wordt wel het best getypeerd door den persoon van Belinsky (1810 1848), den geestelijken vader van het Nihi lisme. Door zelfstandig denken wist Belinsky zich uit te werken boven de vooroordeelen van het Duitsche idealisme. Hij legde de grond slagen voor het Russische socialisme, dat God verloochent niet uit skepsis, maar omdat het in Hem een vijand ziet, en dat de beschaving beschouwt als het hoogst bereikbare geluk. Het bolschewisme formuleert Belinsky's „be schaving" nader door „industrialisatie en on derwijs" De eerste Nihilisten waren orthodoxe semi naristen. De radikale vernieuwing, die zij na streven, is de keerzijde van de oude Raskol- gedachte: een ascese zonder een wezenheid van liefde en genade Gods. Als de oude Raskolniki haten de Anarchis ten (Bakunin, Kropotkin, Tolstoi) staat en autoriteit alsof deze in zich zelve slecht waren- Noch Bakunin noch Tolstoi verlangden naar macht. Eerst Lenin bracht met zijn organisatie de machtsidee en maakte daardoor de revolutie mogelijk. Zelfs in het Marxisme vinden we de religieu ze idee van de Messiaansche Verwachting terug. Marx zelf noemt het: de roeping van het pro- litariaat. Zonder deze bij de eerste Marzisten typisch-Joodsche inslag zou het succes van het Marxisme ondenkbaar zijn geweest. Als louter- economisch stelsel zou het nooit het enthou siasme van de massa hebben bereikt. Marx en Engels haatten Rusland, geloofden niet in de „barbaarsche" theorieën van Ba kunin, die hun ergste vijand was. De ironie van het noodlot heeft gewild, dat de Marxis tische revolutie juist in Rusland het eerst zou slagerk Na den moord van Czaar Alexander n in 1882 begint de vervolging der Intelligentia. Ook in eigen gelederen kwamen er conflicten Moest Rusland het ideaal der proletariseering langs eigen weg bereiken of niet? Het Bolche- wisme zou dit conflict practisch oplossen, door op de ideologie van het Marxisme het eigen-Russische stempel te drukken. Lenin heeft aan Rusland zyn eigen Marxis me geschonken. Hij was niet alleen een orga nisator van formaat, maar ook een geweldig staatsman, de theoreticus van den nieuwen Russischen Staat. Hij was slechts in zooverre anarchist, als hij het noodig oordeelde om zyn doel te bereiken. De regeering van Lenin was even despotiscn als het regiem van de vroegere keizers. Evenals Peter de Groote cultiveerde hij het volk van bovenaf, door decreten. „De sprong in het rijk van het socialisme is een sprong in de vrijheid" heeft Engels gezegd; maar de vrijheid van het nieuwe Rusland is de opbouw van een nieuw leven, zonder dat de onderda nen kunnen beslissen over wanneer en hoe het Marxisme veranderde tot Leninisme, niet lan ger gebouwd op de idealistische dialektiek van Hegel, maar op de dialektiek van de concrete geschiedenis en van het concrete heden. Alles staat in dienst van de werkelijkheid. De partyleiding is theorie en eenige waarheid, maar 'tevens practijk. En dit verbonden zyn van theo rie en practijk is de groote kracht van het Leninisme. Zonder den materialistischen grond slag zou het een christelijk principe kunnen zijn als dat van den H. Ignatius van Loyola. Buiten de produceerende collectiviteit ziet het Leninisme geen werkelijkheid. Geiooven in God beschouwt het als fetichisme, rekent het toit de schynwaarden van het kapitalisme. Rusland voelt zich geroepen dit Evangelie zonder-God aan de wereld te prediken. Dit is het geheim van Ruslands enthousiaste industria- liseering. Het is de Messiaansche verwachting, die sinds de 17e eeuw levend bleef, veranderd en vervormd, maar niet minder wezenlyx. De Russische revolutie heeft inderdaad een nieuwe en betere menschheid gewild, een so ciale rechtvaardigheid, die volgens haar ge bouwd moest zijn op de waarden van persoon leken arbeid. Naast het goede van vele idealen heeft zij echter ook de groote leugen gebracht van de alleen-waardevolle collectiviteit, de ontkenning van den- geest en van de menschelijke persoon- ïykheid. Veroordteelen wij het nieuwe Rusland niet te spoedig! Allen hebben schuld. Het goede werd rhetorisch en inert en over de zelfgenoegzame baatzucht van de oude maatschappij heeft een gruwelijke revolutie recht gesproken. Gebouw „St. Bavo" Geel Wit, 6 uur Gewone zittingen 4—7 uur St. Nicolaasver- eeniging „Haarlem", 2 uur. Stadsschouwburg Tooneelgroep „Het Masker" voert op: „De Toekomst", kwart over acht. Frans Halsmuseum Tentoonstelling 105 uur. Rembrandt-Theater „Episode". Op het tooneel Yong Kee Troupe, Chin. Comedian Acrobats, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Watt en Half Watt" in „Met voile muziek". Op het tooneel Tom Jersey, handschaduwbeelden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Suikerfreule" (ge prolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Op het verkeerde spoor", 2.30, 7 en 9.15 uur. Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen het barre, gure weer te wapenen. Denk er aan, uw keel te beschermen Wybert voorkomt verkoudheid en kee!» ontsteking I Handschoenen en ceintuur, Politie-bureau Smedestraat; autoslinger, Bark, Preangerstraat 10; broche, Trappel, Zijlweg 48; hond, Robin, Spaamwouderstraat 118; kat, Thijsen, Klever laan 181; ottervel, Handelshuis „Avantie", Ged. Oude Gracht 17; pet, Mandje, Rustenburger laan 109; pet, Vellinga, Javastraat 27; gouden damespotlood, Jultjens, Nagtzaamstraat 52; rij wielplaatje, Koks, Pieter Maritzstraat 20 rd.; rij wielplaatje, Webbe (bode), standplaats Oude Groenmarkt tusschen 12 en 5 uur; regenpijpen met sleutel: Róoy le Hoogerwoerddwarsstraat 27; gymn.schoen, Politie-bureau Smedestraat; St. Josephsgezellengebouw Jansstraat: St. Nicolaasfeest van „St. Paulus", half 3. Stadsschouwburg H.O.V.-concert half 3. „Het Centraal Tooneel" voert op „Oost West, Egypte 't best", kwart over 8. Frans Halsmuseum Tentoonstelling 105 uur. Atelier Leo Halpern, Bloemendaal Ten toonstelling van Ceramiek, 105 uur. ">H Rembrandttheater „Episode". Op het too neel Yong Kee Troupe, Chin. Comedian Acro bats. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Watt en Half Watt" in „Met voile muziek". Op het tooneel Tom Jersey, hand- schaduwbeelden, 2, 4.30, 7 en 9.15. Frans Halstheater „Suikerfreule" (gepro- geerd), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Op het verkeerde spoor", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondagmorgenvoorstelling „In Bavianenland", half 12. Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbureau 8 uur: Gecombineerde besturen melkhandel 8 uur. Stadsschouwburg Abonnementsvoorstelling Ver. Rott. Hofstadtooneel „Een glas water", kwart over 8. Frans Halsmuseum Tentoonstelling 105 uur. Atelier Leo Halpern, Bloemendaal Ten toonstelling van Ceramiek, 10—5 uur. Korte berichtenze komen by massa's binnen. Drukwerk en circulaires van allerlei aard. Aanbieding van extra-voordeelige gloei lampen, tijdbesparende vaatwerkspoelmachines, origineele mesjes „die het scheren maken tot een genot!", kennisgeving van vergadering, hu welijks- en doodsberichten, enz. Soms grijp je dadelijk naar de prullemand; soms lees je het berichtje twee keer over en begint te peinzen. Een kort berichtje va-n 't Moederhuis. Een doodsberichtje. Wie zou 't zyn? Een oud-pio nier, reeds vergrüsd in 't tropenland? Een jong missie-recruut, wien het leven nog riep? Ik las: Fath. Haidegger, Tiroler. sinds 1882 in Borneo 53 jaren in 't Dajakland; nooit in Europa terug geweest; heel zijn leven in 't land der vroegere koppensnellers gesleten; haast aan zijn eigen modernen tijd ontgroeid. Neen, een vliegtuig heeft hij mogelijk nooit gezien; de radio nimmer gehoord en de drukte van 't auto-verkeer is hem heelemaal vreemd gebleven. Zeker, men kan gerust zijn ziel verzorgen, al reist men dagelijks in een vliegmachine; men kan gerust in stilte bidden temidden van de drukte van een wereldstad; men kan gerust het contact met Hierboven behouden temidden van het geschetter van de radio. Maar toch; met een vliegtuig komt men den Hemel niet in; en de radio Gods hemelge- dachten in de ziel lijdt wel eens schade door het menschenrumoer. De Ze Da jak-missionaris heeft geen lof van menschen gekend. Maar ik geloof, dat een glim lach van Petrus wel zijn deel zal zijn geweest Twee oude zwoegers voor Christus, die elkander aan de hemelpoort onmoetten. En hier gaat zijn werk nog door. Hij heeft het den Bomeo-menschen geleerd en deze leeren het nu hun kinderen bidden: Onze Vader, die in den Hemel zyt FATH. J. VAN HEININGEN St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, Postrek. 120937. RADIO KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Rembrandttheater „Episode". Op het too neel Yong Kee Troupe, Chin. Comedian Acro bats, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Watt en Half Watt" in „Met voile muziek". Op het tooneel Tom Jersey, hand- schaduwbeelden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Suikerfreule" (gepro longeerd), 2.30, 7 en. 9.15 uur. Luxortheater „Op het verkeerde spoor", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken wordt van 30 November tot 6 December waar genomen door Firma P. Th. v. Rijn, KI. Hout weg 15, Firma C. Loomeijer en Zn., zyiweg 34 en Schoterbosch-apotheek, Rijksstraatweg 19. VOOR VERSPREIDING v. GOEDE LECTUUR Inschrijfgeld 10 cent. Catalogus inbegrepen. Leesgeid 3 cent per boek in de week. DE BIBLIOTHEKEN ZIJN GEOPEND: N. GROENMARKT 22 Woensdagmiddag 3 tot 4 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrydagavond 8 tot 9 HAGESTRAAT 49 Woensdagmiddag 2.304 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 7.30-8.30; Vrijdagavond 7.30-8.30 KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagmiddag 1.30-2.30 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrijdagavond 8 tot 9 GEN. DE LA REYSTRAAT 17 Woensdagmiddag 3.30—5 (voor schoolkinderen) Dinsdagavond 8.30-9.30 - Vrydagavond 8.30-9.30 EEMSTRAAT (Jongensschool) Woensdagmiddag 2.30—3.30 (v. schoolkinderen) Dinsdagavond v. 8 tot 9 - Vrydagavond v. 8 tot 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2