Mr. J. E. W. Duys TWINTIG NIEUWE KARDINALEN Demonstratie ONZE ONDERWIJZERS VOLKOMEN w of "O ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 Treedt uit de S.D.A.P. F. JK,?46 „LICHT" IN DE LUCHT Succesvol ingevlogen JEUGDKAMP ZWEEF VLIEGERS HERWONNEN LEVENSKRACHT De hoofdprijs is 28083 In sloot gewaaid en verdronken Mr. Marchant geeft een prachtige uiteenzetting van hun taak in dezen tijd In het teeken van het kruis SOCIALE ZAKEN Uitgaven voor de werk verschaffing Postvluchten DE TERONG BLANDA Westlandsche kweekers nemen een proef ZEEUWSCHE MOSSELEN Zij komen niet meer over den Moerdijk WERK NAAR 'T BUITENLAND JAPANSCHE HANDELSMISSIE NAAR NED.-INDIË GELUIDSSIGNALEN Beperking in België Allerlei veronderstellingen over een hervorming van het Heilig College" gelogenstraft Een kerkhistorisch feit fl lATEROAB NOVEMBER J /HCoZrz^r ggsn, ofe'Pu&touii/fë J. VAN TEEFFELEN t Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren Zooals ook in ons blad is mede gedeeld, heeft mr. J. E. W. Duys, jarenlang de meest gevatte en felste advocaat van de S.D.A.P. in de Tweede Kamer, aan zijn fractiebestuur een schrij ven gericht, waarin hij zijn ontslag neemt als fractielid. Ofschoon hij uit de fractie treedt zal hij Kamerlid blijven tot de eerstkomende algemeene verkiezingen. Evenals pas prof. Visscher zich van de anti-rev. partij afscheidde maar nog niet als Kamerlid zijn ontslag nam, zal ook mr. Duys niet meer namens zijn fractie kun nen spreken of stemmen, maar op eigen gelegenheid en risico voor de democratie opkomen en haar verdedigen tegen.... de S.D.A.P. Hij motiveert zijn houding door het ope nen van een boekje over De Zwarte Hand, die hem vervolgd heeft in de roode partij. Het heele boekje zal binnenkort in bro chure-vorm verschijnen. Maar wat hij nu reeds vertelt over de vervolging door de leiders hij noemt de heeren Albarda en Ankersmit geeft de kroniek van een ware terreur tegen zijn persoon. Niet en kel liet men een wolkbreuk van s^jierpe moties over hem losbarsten, maar oo&- werd hem zijn verdediging belet. Zelfs toen ïv^et rapport der commissie-Bonger niet on gunstig voor hem uitviel, werd het in den doofpot gestopt en kreeg hij zelfs.,.-geen af schrift, iets wat men toch zelfs »aan een veroordeelde in een strafprocedure nüj de rechtbank niet weigert. Om niet zenuwziek te worden heeft hij zich thans ionttrolzken aan de vervolging er het schrikbewind m een partij, wier gebruiken hij .'schildert als een doorloopende satyre op eerlijke, men- schelijke verhoudingen, vrijheid en con sciëntieuze democratie. In Leeuwarden heeft dp hxeer JAibarda destijds gebluft, dat ,.het socia'tisme moet zijn de eerste vrije samenleving van vrije menschen met eerbied Vv»or elke mee- ningsuiting". Indien nes schritjveoi van da a heer Duys een juist Verloop van de feiten geeft, dan' blijkt tyjt achter de coulissen van de S.D.A.P. een ^aotische republiek van tegen elkander achtende natuur krachten, ongezuiverd van de erfzonde. Prof. Goudriaam verd" afgetuigd en als eerlijk man van de trappen gesmeten, om dat hij het tegen .de beschermers der op ruiers had opgenomvsn. Uit den Amster- damschen mad joétï de roode Federatie drie leden, die zich aan een vrije „mee- ningsuiting*' hadden gewaagd. Thans g^ft Duys ei ronduit de voorkeur aan liever vrijbv«wer te worden van de de mocratie dan geslagene te worden van de terreur. Want dit geeft zijn schrijven te verstaan<er is na de communistische geen enkele samenleving zoo onvrij als de S. D. A. P- Reeds in zijn rede te Hoorn had hij ge- geeseld de „lafheid onder de sociaal-demo craten tegenover de communisten omdat ze fe»ng zijn, Voor burgerlijk te worden ge- hoau' >n". H-et Volk, angstig voor deze ge durfde ü'ial, herinnerend aan die van prof. Goudriaa-n, was Duys gaan suggereeren: het is toch niet waar? Doch het blijkt thans' nog veel erger te zijn in de partij, waar i»en zelfs in Het Volk niet aan het woord mag komen en volslagen mond dood ^erd gemaakt. revolutionnaire pers zal nu wel weer over- Duys spotten: „Hij kocht zich een stel witte dassen, En de wereld sprak ervan, Hoe hij zich van een zondaar bekeerd had, vüt een braaf, fatsoenlijk man." In de evolutie naar de verbeterde ma nieren is mr. Duys echter de revolutie vooruit. Moge de S.D.A.P. hem althans in deze evolutie volgen! vermogen verkr egen niet alleen onver zwakt worden gehandhaafd, maar ook dienstbaar woiwiori gemaakt aan de eischen van het ooge.nblife- Nederland heeft onsf noodig, en, omge keerd, mogen wij/ niet te kort schieten in onze verplichtin gen jegens het vaderland. Er is trouwen: 5. geen katholiek, die daar aan denkt. Maar het worde-'inog eens duidelijk en openlijk uitgesproken, hoezeer het alge meen beland ons te?r harte gaat en hoezeer wij ons da arbij bewust zijn van den ernst en de beteè*-kenis onzer positie als talrijk volksdeel en sterke staatkundige partij. Het zal besonderlijk wezen voor ons zelf vertrouwen em onze eenheid en, waar dit nioodig mochst zijn, verheldering' brengen in de iuteeën. P .S. ■yygtjerom een nieuw Koolhoven-toestel werd ite Rc^tei-dam ingevlogen en wel de F.K. 46 „Licht", l Djt tg/estel Werd ontworpen aan de hand van de „gedane ervaring met de Koolhoven F.K. 46, welke machine zooals bekend is het stan daard lesvliegtuig is van alle af deelingen der Hal'ionale Luchtvaart School. De machine is gebouwd speciaal voor de licentiefabriek van Kooïhoven in Nederlandsch Xndië. de Eerste Nederlandsch-Indische Vliegtuigfabriek en zal binnenkort naar Indië worden verscheept, voordat het toestel in alle deelen lichter ge- Smaakt werd dan de F.K. 46 van de N.L.S., kon iook een lichtere ftiotor worden ingebouwd, n.l. .een Walter Minor van 85 P.K., welke slechts "22 liter benzine per uur gebruikt. Dit laatste is van enorm belang voor landen, zooals Ne derlandsch Indië, waar de benzineprijzen nog steeds hoog zijn. Het vliegtuig is uitstekend geschikt voor les vliegtuig en als sportmachine. Het heeft een actieradius van pl.m. 700 K.M. en kruist op 142 K.M.; de maximum-stnelheid is 160 K.M. Luitenant Asjes, welke het toestel invloog, was buitengewoon tevreden over de uitstekende vliegeigenschappen en de groote stabiliteit der machine. Nog te weinig schrijft het Partij-be stuur in zijn communiqué over den in Januari te houden Landdag is ons katholieke volksdeel zich bewust, wat het juist in staatkundig opzicht beteekenen kan en moet voor ons land en voor ons ge- heele volk. Dat hierin eenig gevaar steekt, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Overmoed is uit den booze en de „dik wijls overmoedige en ongemotiveerde zelf bewustheid", welke het Partijbestuur bij andere volksgroepen signaleert, allerminst navolgenswaardig. Maar evenzeer dient gewaakt te worden tegen het onderschatten van eigen kracht, tegen een onvolledig besef van datgene, waartoe wij door organisatie en partij verband als volksdeel in staat zijn. Een dergelijk tekort aan inzicht moet nadeelig werken op onze actie en het zelf vertrouwen verminderen. Het moet eenieder van ons klaar voor ocgen staan, dat het katholieke volksdeel in de zeer bijzondere omstandigheden van dezen tijd niet minder dan voorheen een groote taak te vervullen heeft en dat de Katholieke Staatspartij daartoe op staat kundig gebied geroepen is. Het besef daarvan moet levendig zijn bij allen, die behooren tot den eigen wijden kring, en het moet ook duidelijk blijken naar buiten. De positie der katholieken in ons vader land is in den loop der jaren steeds ster ker geworden. Degenen onder ons, die getuigen waren van de toestanden in een vorige periode, weten dit uit eigen ervaring en eigen aan schouwing. Maar nu moet die sterkere positie in harden strijd en met taai doorzettings- Op 27, 28, 29 en 30 December as. zal te Noordwijkerhout voor de Jeugd Luchtvaart Clubs, aangesloten bij de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en onder de auspiciën van de door deze vereeniging ingestelde Centrale Jeugd commissie, een bijeenkomst voor leiders en modellenbouwers worden georganiseerd. Aan deze bijeenkomst is verbonden een wed strijd van proefvliegtuigen en proef-zweef vlieg tuigen op het vliegveld van de Nederlandsche School voor Zweefvliegers (N. S. Z.) te Noord- wijkerhout-dorp en Noordzeekust. Verder kennismaking, door demonstraties, van den instructeur van de school, met het praktische zweefvliegen. Verschillende startme thoden en doellandingen worden getoond en be sproken. Met voldoenden Westelijken wind zal de PH 33 aan de kust gevlogen worden; de monstratie C en D brevet. De leiding berust bij den heer J. W. Fran sen, Commandant van de Nederlandsche School voor Zweefvliegers. Men leze onder den gisteren door ons ver melden uitslag der trekking van de loterij 1935 Herwonnen Levenskracht dat de eerste prijs het huis is gevallen op nummer 28083. Te Reeuwijk is «e 28-jarige J. Perdijk van den Twaalfmorgenschen weg in de sloot ge waaid en verdronken. De jongeman leed aan toevallen. BREDA, 29 November 1935 Vier honderd katholieke onderwijzers en on derwijzeressen en vele priesters uit het bisdom Breda kwamen hedenmorgen in het centrum van de Baronie bijeen tot het opdoen van nieuwe indrukken voor de vervulling van hun dagelijkschen arbeid. Nadat de adviseur van den Katholieken On derwijzersbond, afdeeling Breda, de weleer waarde heer J. van Osta, in de vroegte een H. Mis had opgedragen voor de belangen van de katholieke school, werd om tien uur in het Casino een bijzonder drukke vergadering ge houden, waarop mr. H. P. Marchant, oud-mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, sprak over de plaats van den Katholieken onderwijzer in dezen tijd. Z. Exc. ving zijn voordracht aan met te memoreeren, dat de bijzondere toewijding en blijmoedigheid, waarmede de katholieke on derwijzers en de priesters hun taak opvatten, hem in zijn ambtelijke loopbaan zoo zeer trof. dat hij besloot het katholicisme te onder zoeken. Daarmede zette hij den eersten stap op een moeilijken weg den weg naar Rome dien hij, logisch voort redeneerend, moest vervol gen. Steeds werd hij daarbij getroffen door het duidelijke antwoord, dat de katholieke leer op alle vragen naar het waarom der dingen gaf. Stuk voor stuk doorzag hij de onhoudbaar heid en zelfs de dwaasheid van de opwerpin gen der hervormde tegenstanders. Wat hem echter het meest trof was het feit, dat hij hard moest werken en ploeteren om eindelijk de waarheid te ontdekken, terwijl Christus toch Zijn leer predikte voor de een- voudigen, voor de kinderen en terwijl dezen haar ook werkelijk begrepen. Hij heeft de volle waarheid verstaan van De Syrische Patriarch Ignatius Tappouni van Antiochïè, de eerste Oostersche pa triarch, die op zijn Syrischen patriacha- len zetel het kardinaalspurper zal dragen Christus' woorden; „Zoo gij niet wordt als deze kinderen Daaruit heeft hij ook de volle waarde van de taak der katholieke onderwijzers begrepen. Zij moesten het kind het antwoord geven op de eenvoudige vragen, waardoor het uit zijn natuur komt, antwoord geven op die tallooze vragen naar het waarom der dingen. De onderwijzers moeten eenvoudig worden als de kinderen om, wat hun uit Christus' leer in dezen eenvoud tot overtuiging is ge worden op de kinderen over te dragen. Wanneer de jonge arbeider in de fabriek zich laat meetronen door zijn onchristelijken kameraad, dan gebeurt dat alleen, omdat hij niet het heldere, klare antwoord van de Kerk kent op de vragen naar het waarom. Met het bijbrengen van dat antwoord kan de katholieke onderwijzer den lateren arbei der redden. De Kerk krijgt in dezen tijd vele aanvallen te doorstaan. Berlijn is geen bolwerk gebleken tegen het geestelijk communisme. Integendeel, het leidt de draden van volslagen anti-gods dienstige activiteit voort tot zelfs binnen onze grenzen. Deze tijd is er een, waarin God de men schen beproeft of zij Zijn genade waar dig zqn. In zulk een tijd moet er worden gemobili seerd en moet zeker niemand, die op geeste lijk gemak gesteld is, katholiek worden. Men hoort wel eens andersdenkenden de vraag stellen „waarom dat als-maar een kruis maken?" Ons antwoord moet zijn: „Wij maken zoo herhaaldelijk een kruis om ons te verleven digen, dat God altijd in ons midden is, om altijd aan Hem te denken, om ons steeds be wust te blijven, dat wij Hem rekenschap schul dig zijn, om altijd Zijn verlossingswerk voor oogen te houden en vooral, opdat onze kin deren heel hun leven de overtuiging zullen meedragen, dat zij in dit teeken zullen over winnen." Met buitengewone warme instemming werd de rede van mr. H. P. Marchant ontvangen. De voorzitter, de heer A. W. Takx, dankte den oud-minister en dankte ook den burge meester van Breda, mr. dr. Van Sonsbeeck, die deze vergadering bijwoonde. De heer Van Buuren gaf vervolgens op het tooneel een demonstratie met de kinderen van zijn klas, die hij op alleraardigste wijze liedjes in beeld liet brengen. In de middagbijeenkomst werd deze demon stratie voortgezet en gevolgd door een causerie met lichtbeelden van den Bredaschen kunst schilder Achille Stubbe over „Michaël Angelo". Met groote voldoening verlieten de vele deelnemers dezen negentienden onderwijzers- dag in de Baronie. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935. De wet, waarbij het Werkloosheidssubsidie- fonds wordt ingesteld, laat niet toe, dat bepaalde uitgaven, die door het Rijk ten behoeve van de werkverschaffing moeten worden gedaan, zoo als aankoop van gronden door de ontginnings maatschappijen en/of het Staatsboschbeheer, kosten van toezicht door de Nederlandsche Heide-Maatschappij, kosten voor verschillende Rijkswerken in Drente, enz. ten laste van het Werkloosheidssubsidiefonds worden gebracht, zoodat ten behoeve van de hierbedoelde uitga ven een afzonderlijk krediet ter beschikking moet staan. Het hiervoor benoodigde bedrag wordt geraamd op f 2.550.000. Voorts zal art. 129 nog moeten worden ver hoogd met een bedrag van f 4.000.000 ten be hoeve van de ontginningsmaatschappij „Land van Vollenhove". Dit bedrag komt, naarmate de gronden ver kocht worden, geleidelijk weer in 's Rijks schat kist terug. Hedenmorgen te 7.58 uur is de „Kwak" van Schiphol naar Indië vertrokken. In verband met de resultaten welke Prof. Sprenger te Wageningen heeft verkregen met het kweeken van de bekende Indische vrucht, de Terong Blanda, zijn reeds een aantal West landsche kweekers voornemens om voor het volgend seizoen deze teelt te gaan beoefenen. De opzet zal voorloopig nog bescheiden zijn, omdat eerst nagegaan dient te worden hoe het publiek op deze inlandsche vrucht in Holland zal reageeren, terwijl ook de practische cul tuurmogelijkheden op de gewone kweekerijen moeten worden nagegaan. De betrokken kweekers zullen zich met Prof. Sprenger in verbinding stellen om de benoo digde stekken te bekomen, waarna enkele kas sen met dit nieuwe product zullen worden aan geplant. In het volgend jaar zal dus de Terong Blan da aan de Westlandsche veilingen verschijnen. Het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom heeft aan de mosselenverzenders in Zee land een verbod doen toekomen mosselen boven den Moerdijk te verkoopen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de mos selen, afkomstig uit Bruinisse, die per boot in Rotterdam geleverd mogen worden. Overigens mogen boven den Moerdijk slechts door han delaren uit het Noorden van het land zgn. wilde mosselen, afkomstig uit de Waddenzee, geleverd worden. Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld zal de levering van een drietal kranen met electrische uitrustingen compleet in het bui tenland worden besteld. Deze kranen zijn be stemd voor de nieuwe buizenfabriek der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. Het verloren gaan voor het binnenland van een dergelijke opdracht valt ten zeerste te be treuren, daar hierdoor aan verschillende ma chinefabrieken voor eenige maanden werk wordt onthouden. De „Japan Chronicle" bevat volgens de „Java Bode" een bericht, dat medio van deze maand een economische missie, omvattende handels lieden, industrieelen en bankiers, uit Tokio zou vertrekken voor een bezoek aan Borneo, Celebes, Sumatra, Java en Siam. De reis zal ongeveer twee maanden duren. Financieele kringen, aldus het blad, hechten groote beteekenis aan Ned.-Indië, niet alleen om economische overwegingen, doch ock van het standpunt der nationale defensie. Zij zijn overtuigd van de noodzakelijkheid aldaar op economisch gebied vasten voet te krijgen en de Regeering te helpen bij het doorvoeren van haar nationale politiek De A. N. W. B. meldt: Sinds 24 November is in België, krachtens een Koninklijk Besluit, een ingrijpend voorschrift in werking getreden, ter beperking van het ge ven van geluidssignalen door motorrijtuigen. Deze zullen voortaan in bebouwde kommen al leen gegeven mogen worden, wanneer de om standigheden het gebruik van geen enkel an der middel toelaten ter voorkoming van een dreigend gevaar en de signalen moeten dan bo vendien zoo kort mogelijk zijn. Voorts zal het geven van geluidssignalen in bebouwde kommen absoluut verboden zijn tus- schen 22 uur (10 uur 's avonds) en 7 uur des ochtends; men moet dan een signaal geven, door herhaald en kort knippenen met de kop lampen. (Van onzen Romeinschen correspondent) Het Pauselijk Rome heeft in langen tijd niet meer zulk een beweging gekend als die, welke door de aankondiging van twintig nieuwe kardinaalsbenoemingen is teweeg ge bracht. Van dë twintig benoemden behooren er niet minder dan veertien tot het Vaticaan- sche milieu, en op een enkele uitzondering na zullen zij waarschijnlijk ook als kardinaal tot de Curie blijven behooren. Terwijl de benoemden uit het buitenland ten deele reeds onderweg zijn naar Rome om op 19 December a.s. in het openbare consistorie den rooden hoed te ont vangen. worden de anticamera's der in Rome woonachtige nieuwbenoemden overstroomd met felicitatie-bezoeken, welke met een typische uit drukking „visite di calore" heeten, hetgeen zoo veel beteekent als: visites om warm te houden. En intusschen raadt men al druk naar de na men der opvolgers in de hooge functies, die de nieuwe kardinalen zullen openlaten. De twintig roode hoeden zijn ditmaal, om zoo te zeggen, onverwacht uit de lucht gevallen. Sinds jaren dook op min of meer geregelde tij den het gerucht van een consistorie op, maar het seizoen ging steeds weer voorbij zonder dë verwachte benoemingen gebracht te hebben. Nu werden al die opeengestapelde verwachtingen ineens vervuld op een oogenblik, dat niemand ze verwachtte. Er was zelfs den dag te voren geen gerucht in de lucht. Het Vaticaan toonde bij deze gelegenheid weer eens, dat zijn befaam de geheimhouding hermetisch is. Even onverwacht was het groote aantal der benoemingen. Men was door de schaarsche kar dinaalsconsistories der laatste jaren in Rome langzamerhand gaan denken, dat de Paus bij zondere gronden had, om geen kardinalen te benoemen. Allerlei veronderstellingen werden hieraan vastgeknoopt en gingen door de gansche wereldpers. De „hervorming van het Heilig Col lege" was een veelbesproken onderwerp: de een meende, dat de Paus het kardinaalscollege lang zaam liet „uitsterven"; anderen spraken van een hervorming der pauskeuze door deelneming van alle bisschoppen aan het conclave. Het blijken looze geruchten geweest te zijn. Het Heilig Col lege zal door de nieuwe benoemingen zoo vol tallig zijn als zelden het geval is. oo groot als het aantal der nieuwe kardi- ^7 nalen is, vindt het toch gemakkelijk zijn Zj verklaring in de vele „achterstallige" be noemingen. Het is overigens niet zonder prece dent: Leo XIII benoemde in 1893 negentien en Pius X in 1911 achttien kardinalen tegelijk. Wanneer men in acht neemt, dat er onder de twintig benqemden van heden twee zijn, n.l. mgr. Salotti en mgr. Tedesehini, die eigenlijk reeds in Maart 1933 hun benoeming hadden ont vangen, maar wier naam toenmaals „in petto" gehouden werd, wordt het huidig aantal door dat van 1893 en 1911 geëvenaard en zelfs over troffen. Is het aantal der nieuwe kardinalen onge woon groot, wanneer men de herkomst der nieuwe gepurperdën nagaat, blijkt dat het aan staande consistorie een „klassiek" consistorie zijn zal. Bijna alle benoemingen liggen immers geheel in de lijn der Romeinsche tradities. Dit geldt op de eerste plaats van de benoeming der vier nuntii van Madrid. Pa rijs, Weenen, en Warschau, wier diploma tieke ambt volgens een vast gebruik vroe ger of later met het purper pleegt beloond te worden. En hetzelfde is het geval met de an dere benoemingen uit het Romeinsche milieu. De secretaris der Propaganda, mgr. Salotti, de secretaris van de Congregatie der Sacramenten, mgr. Jorio, de assessor van de Congregatie van het H. Officie, mgr. Canali en de secretaris van de Congregatie der Religieuzen, mgr. La Puma bekleeden ambten, die in de rangorde der hiërar chie steeds tot het purper plegen te leiden. Het zelfde kan gezegd worden van den maestro di camera, mgr. Caccia Dominioni, den geheimaal moezenier mgr. Cremonesi en, zij het met min der vasten regel, ook van den secretaris der Apostolische signatuur, mgr. Cattani Amadori, den deken der Rota Romana, Mgr. Massimi en den secretaris van de Administratie der bezit tingen van den H. Stoel, mgr. Marianl. Het feit, dat al de hier genoemde nieuwe kardinalen uit de hooge kerkelijke amb ten komen, drukt zich ook uit in hun Italiaansche nationaliteit. Het overwicht der Ita lianen onder de nieuwbenoemden heeft in som mige niet-Italiaansche kringen eenige teleur stelling gewekt, temeer, waar men daar som tijds gemeend had, uit de schaarsche kardinaals benoemingen der laatste jaren een neiging te kunnen afleiden naar een meer internationale gemengde bezetting van het Heilig College. Men weer er n.l. op, dat de Italiaansche meerder heid in het kardinaalscollege historisch gegroeid is uit den tijd, toen deze „Italianenin werke lijkheid burgers van den pauselijken staat war ren. Na den ondergang van den pauselijken staat in 1870 echter bleef er tusschen de Kerk en het nieuwe Italië een verwijdering bestaan, die maakte, dat de Italiaansche nationaliteit zich als zoodanig slechts in beperkte mate deed gel den. Door de Conciliatie van 1929 is deze klove ge dempt en sindsdien hebben de Italiaansche ka tholieken geen reden meer om minder nationaal of zelfs nationalistischer te voelen dan die van andere naties. Hoezeer de Conciliatie inder daad de nationale gevoelens der Italiaansche katholieken vrijgemaakt en versterkt heeft, blijkt heden trouwens uit de uitingen van ver schillende Italiaansche bisschoppen. In deze historische omstandigheden, nu de Italiaansche katholieke traditie en cultuur enger dan vroe ger gepaard gaan met een Italiaansch natio nalisme, meenden sommigen, dat hieruit een consequentie zou kunnen voortvloeien voor de samenstelling van het kardinaalscollege. Waren dezen dus ietwat teleurgesteld, van den anderen kant meenden sommige Italianen in het „herstel van de Italiaansche meerder heid in het Heilig College", zooals de kranten het noemden, een reden tot fierheid en vol doening te zijn óók met het oog op Italië's hui dige geïsoleerde positie in de internationale po litiek. Hetgeen hierboven omtrent de ambtelijke loopbaan der nieuwe Italiaansche gepurperdc-n gezegd werd, is genoeg om aan te toonen, dat dergelijke politieke overwegingen in dezen of genen zin hier overbodig zijn. De hooge ambten in de Romeinsche Congregaties en andere in stellingen der Curie zijn voor het overgroots deel door Italianen bezet, om de eenvoudige re den, dat het nu eenmaal bijna uitsluitend Ita lianen zijn, die zich van de laagste treden af aan deze carrière wijden. De Italiaansche kardinalen zullen naar alle waarschijnlijkheid allen of bijna allen te Rome een plaats in de Curie innemen, waardoor het aantal curie-kardinalen sterk groeit. Van bijzon der belang is daarbij, dat enkele van de beste kerkelijke diplomaten, die nog uit de groote school van Rampolla zijn voortgekomen, zooals de nuntius van Madrid en die van Parijs, voort aan in Rome zullen werken. Van deze beiden geldt, dat zij een bijzonder delicate taak me groote resultaten hebben vervuld. Een bijzondere figuur onder deze Curie-be noemingen is de nieuwe kardinaal der Sociëteit van Jezus, pater Boetto. Deze kloosterling tus schen de hooge prelaten en diplomaten neemt de plaats in, die door het overlijden van kar dinaal Ehrle, na het aftreden van pater Billot den laatsten Jezuïeten-kardinaal, was openge vallen. Naast de veertien Italiaansche kardinalen, die dus naar alle waarschijnlijkheid bij na allen curie-kardinalen zuilen zijn, staan onder de nieuwbenoemden vier buiten- landsche bisschoppen, nl. mgr. Kaspar van Praag, mgr. Copeilo van Buenos Ayres, mgr. Goma y Tomas van Toledo en mgr. Suhard van Reims. Door de benoeming van mgr. Kaspar krijgt de jonge Tsjechoslowaaksche staat een tweeden kardinaal, terwijl mgr. Copeilo, in wiens bisschopsstad het vorig jaar met zulk een buitengewonen luister het eucharistische we reldcongres gevierd werd, de eerste kardinaal van Spaansch Amerika is. Mgr. Goma y Tomas is de opvolger van kardinaal Segura als pri maat van Spanje. De twee laatste figuren onder de 20 nieuwe kardinalen staan op zichzelf. Het zijn die van den rector van het Institut Catholique te Pa rijs, mgr. Alfred Baudrillart en van den Syri schen patriarch van Antiochië, mgr. Ignatius Tappouni. Is de eerste benoeming vooral een onderscheiding van persoonlijke verdiensten, de tweede is een kerkhistorisch feit van groot' be lang. Voor het eerst na eeuwen zal weer een Oos tersche patriarch zitting nemen in het Heilig College. Afgezien van twee kortstondige uitzon deringen in de negentiende eeuw nl. de pa triarch Levitsky van Lemberg, die in 1846 be noemd; reeds in '48 overleed zonder in Rome het purper ontvangen te hebben, en de Armeen- sche patriarch Antonios Hussan, die in 1880 den rooden hoed ontving, toen hij in verband met de vereeniging der patriarchaten van Cili- cië en Constantinopel zijn ambt neerlegde om zich in Rome te vestigen, waar hij in '84 over leed afgezien van deze beide uitzonderingen vindt men sedert de vijftiende eeuw geen Oos tersche kardinalen in het Heilig College. De benoeming van patriarch Tappouni is dan ook een feit van belang voor de toekomst der Oos tersche kerken. Tot slot een kleine nationaliteiten-statistiek van het kardinaalscollege, zooals zij na het ge heim consistorie van 16 Dec. zal luiden. Argen tinië 1, België 1, Brazilië 1, Canada 1, Duitsch- land 3, Frankrijk 7, Hongarije 1, Ierland 1, Italië 38, Oostenrijk 1, Oriënt 1, Polen 2, Por tugal 1, Spanje 4, Tsjechoslowakije 2, Vereenig- de Staten 4. Vrijdagmorgen had onder groote belangstel ling van Katholiek Rotterdam de teraardebe stelling plaats van den Dinsdag plotseling overleden architect Jan van Teeffelen. Met Joannes Franciscus van Teeffelen is niet alleen een uiterst bekwaam architect heenge gaan, maar bovenal een goed katholiek en so ciaal werker. Voor deze belangelooze werk zaamheden werd hij in 1929 begiftigd met het gouden Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Om negen uur vond in de kapel van het St. Franciscus Gasthuis de plechtige uitvaart plaats. Rector A. Roozen celebreerde de H. Re quiemmis en verrichtte de absoute, waarna het stoffelijk omhulsel naar zijn laatste rustplaats op het R. K. Kerkhof te Crooswijk werd ver voerd. Onder de zeer velen die zich om de groeve hadden geschaard merkten wij o.m. od pater M. R. Schoemakers van de R. K. Reclassee- ringsvereeniging, het volledige bestuur van de R. K. reclasseeringsvereeniging, de kerkbesturen van de parochies van het H. Hart aan de Olde te Rotterdam en van de St. Liduinaparochie te Hillegersberg. het bestuur van den Bond tot betere huisvesting van groote gezinnen, en ver schillende architecten o.a. de heeren Ir. B. Th. Kraayvanger en W. J. Klaphaak. In de week van 25 tot 30 November 1935 is door De Nederlandsche Bank in totaal een be drag van omstreeks RM 700.000 van de op haar Sonderkonto bij de -Deutsche Verrechnungs- kasse uitstaande vorderingen met de begunstig den afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 8294683169. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uistaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 31,1 millioen. De Sonderkonto-psten waar voor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door De Ne derlandsche Bank gedurende dezelfde periode ui totaal een bedrag van ongeveer RM 100.00 met de begunstigden afgerekend. Het moógste afge rekende volgordenummer was 18705. Het totale bedrag van de op het Treuhander- konto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zyn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 18,8 millioen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. V I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5