n WEE GESTOLEN AFGODSBEELDJES New-Yorksche Beurs De toestand in Noord-China pIJSHOCKEY», ZONDAG 1 DECEMBER 1935 Plannen tot vorming van een grooten autonomen staat Nieuwe propaganda van de Wafd-partij Voornemens een delegatie naar Genève te zenden De rebellenbeweging in Mexico De gevaarlijkste leider door de federale troepen gedood Buitengewoon brutale roofoverval Anderhalf millioen peseta's buit gemaakt Communistenopstand in Brazilië Nationaal parlementair blok in Roemenië Een programma, dat verwonde ring heeft gewekt Waar onmatig gebruik van drank toe leidt Treurig geval van ontaarding Kolenstofontploffing te Senftenborg Kardinaal Schulte ontvangt Goebbels Korte berichten Inname versch spek Door de Ned. Veehouderij. Centrale BEZOEK AAN DE PHILIPS- FABRIEKEN door FR. L. PACKARD Korting op Indische pensioenen Van verzachting kan geen sprake zijn Rechtspositie van het Overheidspersoneel Interlokaal overleg tot stand gekomen VELDWACHTER MISHANDELD Openlijke geweldpleging te Zuidlaren berecht HET GOOISCHE RESERVAAT Smithuizenbosch aangekocht Lijk opgehaald AMSTERDAM-ST. MORITZ VOETBAL DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN Eerste ronde om de Cup Eerste af deeling Tweede af deeling OVERTREDING LOTERIJWET Tot geldboete veroordeeld UIT DE STAATSCOURANT Kon. Marine Krijgsraad Notariaat lity. WISSELKOERSEN STOOMVAARTLIJNEN Opdracht voor scheepsbouw na. f het buitenland SJANGHAI, 30 Nov. (Reuter) Generaal Ho Jing Tsjin, de minister van Oorlog, die kort geleden is benoemd tot commissaris van den Executieven Joean te Peking, is van Nanking naar Peking vertrokken, vergezeld van de ge neraals Tsjen Ji, gouverneur van Fcekien en Joeng Seh Pei, gouverneur van Kiangsi, die voorstanders zijn van toenadering tusschen China en Japan. Volgens Japansche berichten, die met het noodige voorbehoud moeten worden aanvaard, heeft de autonome regeering van Jinjoekeng haar controle uitgebreid tot Koepeikau, juist binnen den Grooten Muur gelegen. Tevens zou, eveneens volgens berichten uit Japansche bron, de opperbevelhebber der Cen trale regeamg in Noord-China, Soeng Tsje Joean, aan de leiders der Nanking-regeering een telegram hebben gezonden, waarin gezegd wordt, dat de provincies Hopei en Tsjahar, en de steden Peking en Tientsin zoo spoedig mo gelijk een autonomen staat zullen vormen. Naar uit Nanking wordt gemeld, hebben per sonen uit de omgeving van Wang Tsjing Wei aan den correspondent van Havas verklaard, dat Wang Tsjing Wei besloten heeft af te tre den als voorzitter van den Executieven Joean en minister van Buitenlandsche Zaken KAïRO, 30 Nov. (Reuter.) De Wafd-partij heeft besloten een nieuwe propagandacampagne voor de wederinvoering van de grondwet van 1923 te gaan voeren, waarvan de kosten zullen worden bestreden uit de opbrengst van een openbare inzameling. In sommige kringen kent men aan de natio nalistische partij het voornemen toe, een dele gatie te vormen, die tot taak zal hebben, te Ge nève de Egyptische zaak voor den Volkenbond uiteen te zetten. MEXICO-STAD, 30 Nov. (Reuter.) De fede rale troepen hebben nabij Iloma de Alva in den staat Jalisco een bende opstandelingeri ver slagen. Daarbij werd de z.g. generaal José Maria Ra mirez, die als de gevaarlijkste rebellenleider in het gebied van Losaltos geldt, gedood. Het ministerie van oorlog verklaart, dat daarmede aan het optreden der rebellen in die streek voor goed een einde gemaakt is. Te Guadalajara worden nog steeds katholie ken gearresteerd onder beschuldiging de rebel len te steunen. MADRID, 30 Nov. (A.N.P.) Toen vanmiddag ie loon- en salarisgelden, bestemd voor de em ployes der gemeente, naar het stadhuis werden overgebracht, heeft een bende roovers een over val gepleegd op de personen, die met het over brengen belast waren. De bandieten openden een snelvuur en maakten zich meester van een bedrag van VA millioen peseta's. Eenige der aangevallenen werden gewond, terwijl de daders konden ontkomen. In verband met het beëindigen van den com- munistischen opstand te Rio de Janeiro en in het Noorden van Brazilië deelt de Braziliaan- sche legatie in den Haag mede, dat zij van haar regeering een telegram heeft ontvangen, waar mede de regeering wijst op de snelheid en de zekerheid, waarmede het communistisch avon tuur is bAwongen. De omstandigheden, aldus vervolgt het telegram, hebben duidelijk bewe zen, dat het communisme in Brazilië nog geen vasten voet heeft gekregen. De communisti sche soldaten en eenige burger-aanhangers heb- Den de aansluiting van het leger niet kunnen bewerkstelligen, maar zij zijn door het leger hardnekkig bestreden en verslagen. Evenmin hebben zij de burgerbevolking of de arbeiders op hun hand kunnen krijgen. De burgerbevol king heeft met verontwaardiging de actie van de opstandelingen gevolgd. De communisten hebben noch in Rio de Janeiro noch in het Noorden van Brazilië eenige staking van het proletariaat tot steun aan hun actie kunnen veroorzaken. Het telegram maakt er voorts mel ding van, dat gedurende de uren van den strijd alle fabrieken te Rio de Janeiro en te Pemam- buco regelmatig hebben doorgewerkt. Onmid dellijk na het uitbreken van den opstand heb ben de arbeiders-organisaties te Rio de Janeiro en te Pernambuco haar solidariteit met de re geering te kennen gegeven en zij hebben met alle bekïwfcheid eenige mogelijkheid van sym pathie met deze communistische actie ontkend. BOEKAREST, 30 Npv. (Reuter) Het na tionaal parlementair blok, dat gevormd is met als doel een gemeenschappelijk optreden der uiterst-rechtsche parlementsfracties, heeft zijn programma uiteengezet. Het blok is niet alleen voor de handhaving door verdragen, „die de integriteit van het na tionale grondgebied waarborgen", doch ook voor het behoud van de „tegenwoordige bondgenoot schappen". Dit programma heeft niet nagelaten ver wondering te wekken, daar professor Couza, een der leiders van het nieuwe blok, tot dusver steeds gestreden heeft tegen het Verdrag van Versailles, den Volkenbond en vooral tegen het bondgenootschap met Tsjecho-Slowakije. Op het gebied der binnenlandsche politiek laat 't blok zich leiden door de autoritaire ras- en corporatieve beginselen. NEW YORK, 30 Nov. (A. N. P.) Te Santa Barbara in Californië heeft Dorothee Liver- more, de vrouw van een zeer rijken beursmake laar te New York, in staat van hevige dron kenschap haar 16-jarigen zoon, die eveneens dronken was en weigerde een whiskey-flesch te laten staan, doodelijk gewond. SENFTENBORG, 30 Nov. (Reuter) Zater dagmorgen had in de brikettenfabriek Meuro- stollen een ernstige kolenstofontploffing plaats, waarbij zeventien personen werden gewond. Twee van hen werden in hoogst emstigen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De materieele schade is zeer groot en 't werk zal geruimen tijd gestaakt moeten worden. Van de overige vijftien gewonden konden drie, na verbonden te zijn, naar hun huis gaan, terwijl in den loop van den ochtend nog drie anderen werden ontslagen uit het ziekenhuis. Onder de puinen zijn geen dooden of gewon den gevonden. KEULEN, 30 Nov. (A.NJP.) Dr. Goebbels heeft met gouwleider Grohe een bezoek gebracht aan Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Keulen, kar dinaal Schulte. De vroegere Parijsche onderstaatssecretaris Vidal, die in het voorjaar wegens oplichting tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld, doch voorloopig op vrije voeten was gesteld, is plot seling uit zijn woning te Parijs verdwenen. De justitie heeft een arrestatiebevel tegen hem uit gevaardigd. De Weensche politie is op het spoor gekomen van een omvangrijke deviezen-smokkelaffaire. Het smokkelen geschiedde op zulk een groote schaal, dat het grooten invloed uitoefende op het clearingverkeer tusschen Oostenrijk en Hongarije. De Spaansche partij „Acción Popular" is teruggekomen op haar besluit, niet deel te ne men aan de nieuwe Catalaansche regeering. Villalonga heeft derhalve het kabinet gewijzigd en voortaan zal dit twee vertegenwoordigers omvatten van de regionale partij, twee van de „Acción Popular" en twee van de radicale par tij. Hjj heeft m'n taschj «nee. Holt hem dan toch achterna, man! Ja kind, als je dat van een man vordert, had je met een Olympische mara- thon-looper moeten trou wen. De Spaansche socialistenleider Largo Cabal- lero is vrijgesproken. Vier bandieten hebben te Barcelona een banklooper overvallen; zij wondden den man ernstig met een revolverschot en ontkwamen met een aanzienlijken buit in een auto. De koning van Albanië heeft ter gelegenheid van den verjaardag van de onafhankelijkheid een amnestie uitgevaardigd, waardoor 180 ver oordeelden, die hebben deelgenomen aan den jongsten opstand te Fieri, in vrijheid zijn ge steld. In het groote bedrogproces tegen vijf Roe- meensche beklaagden, die een Belgische indus- trieelengroep 25 millioen lei aan „bemiddelings- kosten" voor zoogenaamde deviezenvergunning hadden afgeperst, is vandaag de veroordeeling geschied tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot 5 jaar. De van bedrog beschuldigde ex-in- specteur van politie te Boekarest werd tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aan de be nadeelde firma is 25 millioen lei schadevergoe ding toegewezen. Naar aanleiding van de nieuwe loonregeling voor de Australische zeelieden dreigt een sta king uit te breken, waarbij de geheele Austra lische scheepvaart betrokken kan worden. Te Sidney hebben reeds eenige schepen moeite ge had met het aanmonsteren van een beman ning, waardoor zij met 24 uur vertraging of in het geheel niet konden vertrekken. In een fort bij Maubeuge is een houten hulp brug, die door arbeiders was aangelegd over oude grachten, ingestort. Ongeveer 20 arbeiders maakten een val van 9 meter; twaalf hunner zijn daarbij gewond. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale maakt bekend, dat met ingang van 2 December a.s. wederom versch spek door haar zal worden ingenomen. De prijzen voor dit versche spek zijn voor de week van 2 tot 7 December als volgt vastgesteld: Per strook zonder wang: spek boven 28 K.G. ƒ0.46; spek van 2427,9 K.G ƒ0.45; spek van 18—23,9 K.G. ƒ0.43; spek van 13—17,9 K.G. ƒ0.34; spek van 1013 K.G. ƒ0.35; spek van 8 9,9 K.G. ƒ0.32; spek van 6—7,9 K.G. ƒ0.30, de drie laatste zonder achterkinkel. Gezouten spek kan tegen de prijzen, welke tot heden hebben gegolden, nog worden ingeleverd tot 14 December, met dien verstande, dat dit spek uitsluitend zal worden afgenomen binnen 30 dagen na slachting van het varken, waarvan het spek afkomstig is. De leveranciers van spek zullen met ingang van 2 December in de gelegenheid zijn hun spek in verschen toestand in te leveren bij de on derstaande spekdepots: Amsterdam: N.V. BlauwhoedenveemVriesseveem, Pand Ameri ca; Boxtel: N.V. Exportcentrale van den N.C.B.; Den Haag; Spekcentrale „Hagro", Abattoir; Oss: N.V. Hartog's Fabrieken; Rotterdam: Rot- terdamsche Koel- en Vrieshuizen; Steenwijk: N.V. Pascan's Exportslachterijen en Fabrieken; Twello: N.V. J. A. Zendijk Zonen en Twel- losche Exportslachterij; Utrecht: N.V. Utrecht- sche Us-, Koel- en Vriesbedrijven. De leden van den Radioraad en de eerlang aan te wijzen leden van den Raad van Beheer der NOZEMA, waaronder zich ook Minister de Wilde bevond, hebben Zaterdag een be zoek gebracht aan de Philips-Fabrieken te Eindhoven. Na de ontvangst door Dr A. F. Philips gaf Dr. Bath. v. d. Pol een technische uiteenzetting over televisie, waarna de gasten met groote be langstelling een televisie-demonstratie bijwoon den. Hierna werden verschillende fabricage-af- deelingen bezichtigd, waaronder die van de zendlampen en kathodestraalbulzen. In het Laboratorium werd de Super hooge- druk kwiklamp in werking getoond, waarna Prof. Holst in de collegezaal technische bijzon derheden over het Philips-Miller geluidsopname systeem mededeelde, dat hierop voor de bezoe kers gedemonstreerd werd. Na afloop begaf men zich naar het Clubhuis op de Emdhovensche Golflinks, waar het noen maal werd gebruikt. 46 Bob Kingsley stond plotseling op. Mindar Singh! Chloroform! Hij kon nu een beetje den ken. Hij strompelde naar de lade van de wasch- tafel en trok ze met geweld open. Er viel een stuk papier in zijn handen. Hij las met moeite een paar regels die er op gekrabbeld wa ren: „Hoe zegt men dat ook weer, sahib? Als de berg niet naar Mahomed wil komen, moet Ma homed naar den berg gaan." Hij zocht in het laatje. De twee ivoren afgodsbeeldjes waren verdwe nen. HOOFDSTUK XVIII Nog twee bezoekers Het was warm zwoel en benauwd en de zon scheen door de markies, die neergelaten was op het dek van de Alita, waar Bob Kingsley tot zijn groote woede verplicht was geweest, den dag in nietsdoen door te brengen en tot zijn nog grootere woede voelde hij, ofschoon 't reeds laat in den middag was, nog steeds de gevolgen vap de chloroform, waarmee Mindar Singh hem de vroege morgenuren bedwelmd had. Nu leunde hij tegen de verschansing van den schoener, en vervloekte, niet voor den eersten keer, Mindar Singh uit zijn geheele hart. Er was weliswaar in het brein van Bob Kingsley eenige verwarring omtrent de omstandigheden van het verraad van Mindar Singh, maar in hoofdzaak leek het duielijk genoeg. Mindar Singh had hem voor den gek gehouden. Dat bleek wel heel dui delijk! Mindar Singh, de trouwe bediende, was een verraderlijke hond en scheen maatjes met Chen-su en de vroegere bemanning van Hsi Yan's jonk of was dat tenminste geweest. Daar Java Dick hem verteld had, dat Chen-su den man overal zocht, leek het nu, dat Mindar Singh ook zijn bondgenooten voor den gek had gehouden, en ten slotte het beeldje van hen ge stolen had. Ook was Mindar Singh's komst op de Alita en zijn brutaal verwijzen naar Mahomed duide lijk" genoeg de manier om het tweede beeldje te krijgen, was, het eerste mee te brengen en zoo vertrouwen in te boezemen, dat heelemaal zou ontwapenen. Maar er was één punt, dat Bob Kingsley niet naar bevrediging kon uitleggen. Het was eenvoudig genoeg geweest voor Min dar Singh, toen hij eenmaal aan boord van de Alita was en door iedereen vertrouwd werd, om weer onopgemerkt terug te sluipen naar de ka juit. Mindar Singh had ook alle reden om aan te nemen, dat de beeldjes in de lade van de wasch- tafel in de hut waren, want het gordijn was niet voor de deuropening geweest, toen hij, Bob Kingsley, het ééne beeldje uit de lade nam. Ook was het heel duidelijk, dat Mindar Singh de kans niet had willen loopen, betrapt of ge stoord te worden, als hij soms verder moest zoe ken Daarvandaan de chloroform, maar, als Mindar Singh, gezien die chloroform, gekomen was met het plan de beeldjes te stelen, waarom had hij dan den sleutel tot 't geheimschrift uit gelegd? Bob Kingsley haalde de schouders op. Na tuurlijk kon alleen Mindar Singh die vraag be antwoorden. Maar de eenvoudigste en natuur lijkste verklaring was, dat Mindar Singh, of schoon hij op alles voorbereid was, er toch niet zoo zeker van was geweest, dat hij de hand zou kunnen leggen op het tweede beeldje. Hij had geen risico willen loopen en had de grens van het vertrouwen, dat hij schonk, zóó vér doorge trokken, dat men met geen mogelijkheid aan hem kon twijfelen, als later. Weer haalde Bob Kingsley de schouders op. Wat had het voor nut, er over te theoretiseeren, wat Mindar Singh al of niet gedaan had of had willen doen onder die of die omstandigheden? En wat maakte het voor verschil? Mindar Singh was een eerste klas opportunist! Dat was genoeg! Mindar Singh had de beeldjes, maar hij zou er niets aan hebben! Alles wat Mindar Singh had voor zijn moeite, was het valsche geheimschrift, en dat was ook alles, wat Mindar Singh of iemand van de ande ren ooit zou hebben! Het echte geheimschrift was vernietigd en het eenige verslag ervan, dat nog bestond, was veilig weggeborgen in de cellen van zijn, Bob Kingsley's geheugen! in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de voorgestelde korting op pen sioenen van gewezen Indische ambtenaren, deelt de minister van Koloniën mede, dat onder de huidige omstandigheden geen sprake kan zijn van verzachting van de korting, als door eenige leden werd bepleit. Den minister zijn geen fei ten bekend, die het oordeel dezer leden, dat de toestand der Indische financiën den laatsten tijd zoodanig zou zijn verbeterd, dat zulks moge lijk moet worden geacht, zouden kunnen steu nen. Op de wenschelijkheid van een algemeene herziening en normalisatie, voor zoover moge lijk, van de Indische pensioenen blijft de aan dacht van den minister gevestigd. Met het oog op de ingewikkeldheid van het vraagstuk over weegt hü het denkbeeld om de bestudeering daarvan op te dragen aan een deskundige com missie. Volgens het „Handelsblad" is interlokaal overleg tot stand gekomen tusschen de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten en de ^meenten Den Haag, Haarlem, Enschede, Tilburg, Arn hem, Leiden, Hilversum, Dordrecht, Delft, Leeuwarden, 's-Hertogenbosch, Amersfoort en Zwolle. Tot deze combinatie kunnen toetreden alle gemeenten van 40.000 en meer ingezetenen. Het zou in het voornemen dezer overlegcom missie liggen, de bestaande rechtspositieregelin gen in die verschillende gemeenten, o.m_ de wachtgeldregelingen, in overeenstemming te brengen met het daaromtrent bepaalde voor het rijkspersoneel. Voor de Rechtbank te Assen stond een zestal jongelui uit Zuidlaren terecht, verdacht van het feit, dat zij den gemeenteveldwachter, die sinds kort te Zuidlaren was, in den nacht van 28 op 29 September j.l. hebben aangevallen. Uit de lezing van den gemeenteveldwachter K. van Asselt, bleek, dat hij van achteren werd aangevallen. Hij verdedigde zich met een stok, doch deze brak. Inmiddels was een groot aantal jongelui bij de vechtpartij betrokken en tezamen wierpen ze hem op den grond en gin gen op hem zitten, waarbij zij hem schopten, stompten en sloegen. Het bleek dat de geschiedenis na sluitingstijd van de café's is gebeurd en dat de jongens te veel hadden gedronken. Tegen A. K., H. M. en B. G. vroeg de Offi cier van Justitie vrijspraak, aangezien het ten laste gelegde niet bewezen kon worden. R. N., A. H. en H. N., die gedetineerd waren, kwamen er niet zoo goed af. De Officier wees er in zijn requisitoir op, dat vooral in den tegenwoordigen tijd de orde streng gehandhaafd dient te worden en dat een buitengewoon ernstige geweldpleging en ernstig verzet tegen de politie als hier heeft plaats gehad, zwaar gestraft moeten worden. Tegen de verdachten A. N. en H. N. werd tenslotte zes maanden gevangenisstraf geëischt, terwfjl R. N. acht maanden tegen zich hoorde eischen, omdat hij door „pak aan" te roepen, het sein tot den aanval heeft gegeven. Uitspraak over 14 dagen. Het Gooische Natuurreservaat heeft Zaterdag op een openbare verkooping te Utrecht het Smithuizenbosch tusschen Laren en Hilversum voor ƒ21.000 gekocht. Het bosch is 53 hec taren groot en bestaat uit mooi en zwaar op gaand dennenhout. Het is een groote aanwinst voor het Gooische reservaat. Zaterdagmiddag is door de „Harlingen 13", schipper L. Veldman, het lijk van een ongeveer 25-jarigen man te Harlingen binnengebracht, dat reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. Onder Texel visschende, was dit lijk Vrijdagmiddag door den schipper drijvende ge vonden. Het was gekleed in blauw colbert en bruine schoenen, verder ontbrak alle kleeding. Het stoffelijk overschot is nog niet geïdentifi ceerd. HEDEN 14 u. 15 KUNSTIJSBAAN I Zitplaatsen 0.90 en 1.50 I HMB Staanpl. 0.60 - Kinderen 0.25 De uitslagen van de eerste ronde voor de Engelsche Cup gespeelde wedstrijden luidén: BarrowWrexham 41; Bristol CityCrystal Palace 01; Brighton and Hove AlbionChel tenham Town 0—0; Coventry CitySounthorpe United 11; ChesterGateshead 10; Crewe AlexandraBoston United 42; Chesterfield— Southport 30; Cardiff CityDartford 03; Clapton OrientAldershot 00; Darlington— Accington Stanley 4—2; Dulwich HamletTor quay United 23; Exeter CityGillingham 04; GranthamNotts County 02; Gainsbo rough TrinityBlyth Spartans 31; Halifax TownRochdale 40; Kidderminster Harriers Bishop Auckland 41; Mansfield Town Hartlepools United 23; MargateQueen's Park Rangers 31; New BrightonWorkington 13; Northampton TownBristol Rovers 00; Newport CountySouthend United 01; Nun- headWatford 24; Oldham AthleticFerry- hill Athletic 61; ReadingCorinthians 83; RomfordFolkestone 33; ScarboroughDar- wen 20; Stalybridge CelticKells United 40; SouthallSwindon Town 31; Tranmere RoversCarlisle United 30; WalsallLincoln City 20; Wigan AthleticRotherham United 12; Walthamstow AvenueBournemouth and Boscombe Athletic 11; York CityBurton Town 15; Yeovil and Petters UnitedNewport 0—1. De uitslagen van de in de Engelsche League gespeelde wedstrijden luiden: Aston VillaStoke City 40 Bolton WanderersBirmingham 20 BrentfordLeeds United 22 Derby CountyWest Bromwich Albion 20 EvertonSunderland 03 Huddersfield TownArsenal 00 MiddlesbroughManchester City 20 PortsmouthLiverpool 21 Preston North EndGrimsby Town 10 Sheffield WednesdayChelsea 41 Wolverhampton WanderersBlackb. Rovers 81 BarnsleySheffield United 32 Bradford CityNorwich City 01 BurnleySwansea Town 52 Charlton AthleticLeicester City 10 FulhamWest Ham United 42 Hull CityBradford 11 Manchester United—Doncaster Rovers 00 Newcastle UnitedNottingham Forest 51 Plymouth ArgyleSouthampton 00 Port ValeBury 22 Tottenham HotspurBlackpool 31 Wegens overtreding van de Loterijwet had zich voor den Haagschen kantonrechter, mr. Fontein, te verantwoorden H J. R., te Den Haag, destijds optredende voor den Nederland- schen Premie Effectenhandel. R. heeft loten van de Hollandsche Grond- credietbank, Belgische Congoloten en Panama- loten op termijn verkocht. Aan de koopers wer den zekere winstkansen geboden. Wanneer de stukken volledig afbetaald waren, zouden ze worden geleverd. Verdachte zeide te goeder trouw te hebben gehandeld. Hij zou zelf het slachtoffer van zijn lastgever zijn geworden De ambtenaar van het O. M., mr. Gelinck, kon zich met het excuus van verdachte niet vereenigen. R., die negen jaar in de effecten branche gewerkt heeft, had moeten weten, dat er veel zwendel is met premieloten. Spr. eischte een maand hechtenis voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. De kantonrechter veroordeelde R. tot een geldboete van 300 subs, dertig dagen hechtenis. Met ingang van 1 Januari 1936 zijn bevor derd tot schout bij nacht de kapiteins ter zee J. T. Fürstner en H. Ferwerda, terwijl met in gang van denzelfden datum de titulaire rang van schout bij nacht is toegekend aan de ka piteins ter zee J. J. Dikkers en C. Baron de Vos van Steenwijk. Aan Mr. H. P. J. M. Loeff en Jhr. Mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford is op verzoek eer vol ontslag verleend als Auditeur-militair plaatsvervanger bij den Krijgsraad voor de Landmacht te 's Hertogenbosch, onder dankbe tuiging. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's Gravenhage, ter standplaats Katwijk, J. K. C. Matthijs, notaris te Kortgene. Slotkoersen Nov. 30 29 27 26 hlied Chemical 162i/i 163 162% Am. Tel. Ie, 158 V, 1583/, 159% 1583/4 Am. Tobacco B 102% 103 103 104 Anaconda Copp 25V, 253/g 263/s 243/g Balt. Ohio 16% 16% 163/4. 16% Can. Pacific 11% ll1/. 11% Case Treshing 98 98 997/8 Cons. G. ol N Y 31V 31s/, 321/4 32 Dup. de Nem 1371/4 1371/4 139 136% Gen. Electric 377/8 37% 38V, 3734 Gen. Motors 54% 54 Vj S6I/4 56 Kon. Olie 453/8 New-York Centr 27% 27 277/8 263/8 Radio Corp. 11 11% 11% 11% Stand. Oil NJ 48V, 48% 48Vs 48% U. S. Steel Corp 47% 46% 48V, 47% Westingh. Elect. 91% 91 923/4 91% NEW-YORK Londen Parijs Nov. 30 29 27 4.93V4| 4.933/J 4.937/8| 6.583/41 6.587/sl 658V4I 26 4.93S/4 6 58)/2 binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 30 Nov.: Trude Schu- nemann, s., terug uit zee, wegens slecht weer. Polaris, s., Londen. Vertrokken 30 Nov.: Jos Maria, m.s., Rochester; Gateshead, s., Newcastle: Cleopam, tank, Aruba; Merula, tank, Fayal v.o.; Ganymedes, s., Ham burg; Venezuela, s., idem; Mars, s., idem'; Astarte. s., Bremen; Porthkerry, s-, Palerito; Zuiderkerk, s„ Hamburg; Amstelkerk, s.. W.-Afrika via Bor deaux; Hontestroom, s., Londen. Trude Schunemann, s., R'dam. AMSTERDAM. Aangekomen 30 N>v.: Magrietha, m.s, Londen, oud ijz?er, Rietlanden, Kampman; Polaris Londen, bunkeren, J. P. Cienhaven, Ned. Steenk. Handel Mij. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, Oran naar Vlardingen, pass. 29 Nov. Gibraltar. STAD ZAANDAM, pass. 29 Nov. Dungeness. STAD VLAARDINGEN, n aar R''am, was 28 Nov. 11 uur 35 n.nï. 680 mijlen W.van. Valentia. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, uitreis, pass. 27 Nol Teneriffe. MIJ. OCEAAN EURYBATES, 27 Nov. van Suez aar Java. BOTT. LLOYD KEDOE, thuisreis, pass. 30 Nov. Gibraltar. MYRMIDON, Java n. Amst., 27 lov. van Co lombo. MIJ. NEDERLAND SALEIER, thuisreis, pass. 29 Nov.Perim. SILVER-JAVA-PACIFIC LIN SAPAROEA, 29 Nov.. van Pacific lust te Cal cutta. SALAWATI, 29 Nov. van Pacific lust te Cal cutta. MADOERA, 28 Nov. van Vancoutr te New Orleans. JAVA-CHINA-JAPAN LIJI TJISONDARI, 29 Nov. van Shangha n. Daïren. TJISADANE, 28 Nol', van Hongkoi^ 11. Amoy. TJIBADAK, 28 Nov. van Manilla 1 Macassar. KON. PAKETV. MIJ. SIPORA, 29 Nov. van Belawan n. langoon. BARENTSZ, 29 Nov. van Reunion nar Durban. SIPORA, 29 Nov. van Belawan n. Rangoon. KON. NED. STOOMB. MIJ. BARNEVELD, thuisreis, 28 Nov. te Tocopilla. ORION, Mlddl. Zee naar Amst., was 29 Nov. 10 uur 25 v.m. 150 mijlen Z.W. van Nltn. HOLLAND-AMERIKA LIJN VOLENDAM. R'dam naar New Yorl, pass. 29 Nov. Bevezier. LEERDAM, thuisreis, 29 Nov. te Loiden. VER. NEDERL. SCHEEPV. Mlt. HOLLAND-O. AZIE lijn SEROOSKERK, uitreis, pass. 29 Nov. Bevezier. ZUIDERKERK, 30 Nov. van Amst. n. Hamburg. DIVERSE SCHEPEN DUIVENDRECHT, 29 Nov. van New Orleans te Houston. JONGE JOHANNA, It'dam n. Oran, pas«. 30 Nov. Oii€SS£tnt) LAUWERZEE, sleepboot, 28 Nov. van pernam buco naar Rotterdam. MERWEDE. 29 Nov. van Brest te Llapelly. SLIEDRECHT, 29 Nov. van Vlissingen te Port Arthur. WAAL, 29 Nov. van R'dam' te TrangsUhd. EBRO, sleepboot, pass. 28 Nov. Gibrtltar. IJSELHAVEN, 28 Nov. van Jacksonville te New Orleans. GANGES, sleepboot, R'dam naar Bizerta, pass. 29 Nov. Gibraltar. TRITO, 29 Nov. van Fowey naar Amst. MANVANTARA, naar Key West. 25 Nov. door Fayal gesignaleerd. JOSEFINA, 29 Nov. van Singapore te Sabang. JONGE JOHANNA, pass. 28 Nov. Dungeness. MIRZA, naar St. Kitts v.o., pass. 29 Nov. Dur geness. ROTTERDAM, tank, Amst. naar Talara, pass. 2 Nov. Dungeness. LINGESTROOM, Amst. naar Bristol, pass. J Nov. Dungeness. ALUDRA, 29 Nol', van Liverpool te Nesport Opgelegde scbapen. Amsterdam, 30 November. Het aantal in Amsterdamsche haven opgelegde Nederlands koopvaardijschepen is onveranderd sinds 1 de: n.l. 8. met 54.702 bruto register ton. Buitenlandsche schepen bevinden zich Met opleggers in onze haven. Van de schepen, die de Unilever aan Duits werven in aanbouw heeft gegeven komen me', or vrachtschepen van ongeveer 9300 ton 01 Nederlandsche vlag. Deze zullen worden beh< door Van Nievelt, Goudriaan Co.'s Stoomvaart Mij. te Rotterdam. Bovenbedoelde schepen worden gebouwd bi Deutsche Werft te Hamburg. Zij zijn best voor de algemeene vrachtvaart en komen moedelijk begin 1937 in dienst. Misschien moest hij Mindar Singh dus eigen lijk dankbaar zijn! De schat van Hsi Yan in ruil voor een beetje ongemak tengevolge van wat chloroform! Hij schudde plotseling afkeurend 't hoofd over zijn eigen geestigheid. Dat was alle maal goed én wel, maar daardoor was het pro bleem, dat hem den heelen dag geobsedeerd had, nog niet opgelost. Wat stond hem nu te doen? Mindar Singh kon uitstekend liegen en het was onmogelijk uit te makten, welk gedeelte van Mindar Singh's verhaal waar was en welk niet, maar alles wees er op, dat de schat van Hsi Yan werkelijk bestond. Hij had heel veel zin, onmid dellijk naar Luala te varen, om hem op te gra ven! Maar Chen-su was er nog! Allemaal tot den laatste toe! Dat was de belofte, die hij ge daan had en de belofte, die hij wilde houden! Zou hü blijven, eerst afrekenen met Chen-su en den schat tot later bewaren? Verbeeld je, dat er iets met hem gebeurde, dat Chen-su het toch nog won! Hij zou graag gehad hebben, dat zün oude vader het geld kreeg. God wist, dat er op de plantage wel wat geld noodig was! Van den an deren kant waren Chen-su en zün gemeene ben de nu hier. Wat moest hij doen? Als hü bleef zou hü het meeste hebben aan Java Dick. Hü had niets meer van Java Dick gehoord, maar die kon ook geen wonderen doen. De man moest tüd hebben, om iets te bereiken. Hoe zou Chen-su intusschen staan tegenover wat er gebeurd was? Wist Chen-su, dat Mindar Singh op de Alita geweest was? Zoo niet, wat wist hij dan wel? Als Chen-su eens wist, dat geen van de beide beeldjes nog Zün gedachten werden plotseling afgeleid. Hü had terloops zitten küken naar een jol in de verte, die geroeid werd door twee inboorlingen, aan den achtersteven echter zat een blanke. Nu bleef zün aandacht geboeid door de jol. Zij kwam ongetwijfeld op de Alita af, en toen ze dichterbü kwam, leek de gestalte aan den achtersteven hem eenigszins bekend. De volgende minuut boog Bob Kingsley zich over de verschansing en riep zoo hard, als hü maar kon, zeer opgetogen: „Schram!" De gestalte in de jol wuifde met de hand. „Ja, jongen ik ben het!" luidde het antwoord, en een oogenblik later klauterde kapitein de Schram naar boven aan boord van den schoener. Bobs Kingsley lachte van pleizier, toen hü de hand uitstak. Het was dezelfde oude Schram, dien liü sinds zün jeugd niet meer gezien had, dezelfde oude pet met de gedeukte zwarte klep; hetzelfde grüzende haar en de scherpe, grijze oogen, hetzelfde eerlüke, leelüke gezicht, dat ont sierd werd door de witte, halfcirkelvormige schram, een schram, die na het verhaal, dat hü, Bob Kingsley, nog niet vele dagen geleden in Patua gehoord had nu een geheel nieuwe betee- kenis voor hem bezat. Twee reusachtige, behaar de knuisten kwamen met een fliriken slag neer op Bob Kingsley's schouders. „Jongen, jongen, wat ben ik blü je'te zien!" grinnikte kapitein de Schram. „Hoe lang acht of tien jaar is het nu geleden dat ik je gezien heb? Toen was je nog maar een kleintje, maar nu ben je even groot als ik, of misschien wel grooter. Zeg? Hè? En hoe stelt de ouwe het? Hoe maakt Robert het? Ik heb gehoord, dat hi niet al te best stelt." Dat doet hü ook niet," zei Bob Kingsley - wü'l zün gezichtplotseling ernstig werd. „Ik ai u vertellen over hem en nog over een massa a- c re dingen. Maar wacht u even tot ik Nanu een laat bovenbrengen. Het is te warm in de hu T.gg.t-. dien stoel maar," zei kapitein de Sc: 1, terwijl hü ging zitten op den rand van ht le venlicht van de hut; „dit zit goed. Ik geloo dat we allebei heel wat te zeggen hebben. Da. wa? leelük in Kalawa. jongen! Wie zal er het e st vertellen?" Bob Kingsley ging naast hem zitten. .Misschien is het het beste, dat ik het doe.' antwoordde hü, „want ik heb er den laatsten tüd aardig tusschen gezeten en er is veel gebeurd, wat ik graag zou hebben dat u wist." Kapitein de Schram haalde zün pijp te v schün en begon ze te stoppen. „Goed," knikte hü- „Begin, mün zoon!" „Het is nogal een lange geschiedenis, maar ik zal probeeren ze zoo kort mogelijk te maken" zei Bob Kingsley en beginnende met der nacht, toen de Monotah in Patua had aangelegd gaf hij de gebeurtenissen weer van de dagen, d volgden, hij sprak over Chen-su en de vier Chi- neezen, den moord op kolonel Lyle, waar V -ra hem van beschuldigd had, de schipbreuk v.. Monotah, hü vertelde, hoe hü baar „gescha .ut" had, de ontsnapping uit Aoru, over zün bezoek aan het hol van Java Dick met het valsche ge heimschrift, het verraad van Mindar Singh en den diefstal van de twee ivoren beeldjes. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2