XVIIe Eeuwsche schilderkunst Laatste Nieuws Fa. VAN BASTEN FIBBE RADIO RADIO HEEREN- COSTUUMS Muziekfeest op de Groote Markt stoomen 1.95 Haarlemsche Kerkzangers té**- De amnestie in Griekenland Binnenhuis-kunst ONDER VALLENDEN MUUR BEDOLVEN ZONDAG 1 DECEMBER 1935 STADSNIEUWS In het Bisschoppelijk Museum Abr. Hondius en Gaspar de Crayer 2 t.m. 7 December Tevens 20$> Korting op ALLE stoom- verf prijzen ST. NICOLAAS IS IN HAARLEM De oer-oude bisschop leeft nog! SCHOUWBURG JANSWEG BURGERLIJKE STAND is uw. 6R.HOUTSTR. 166 COMPETITIE NEDERL. BILJARTBOND Klasse E, afd. 6 en Zondagmiddagconcert H.O.V. VRAGENBUS Estlandsche spionnage ontdekt BRAND IN BOERDERIJ TE BLARICUM Merkwaardige oorzaak Doodelijke pestgevallen BEHANGER IJ STOFFEERDERIJ BEDDEN- EN MEUBELMAKERIJ WONINGINRICHTINGEN HAARLEM GR. HOUTSTRAAT 155 ^p TELEFOON 11159 WIJ ETALEEREN HEDEN EEN ZEER MOOIE COLLECTIE ST. NICOLAAS-GESCHENKEN RUBENS-CANTATE Prijzenswaardige onderneming van den Nieuwen Haarlem- schen Kunstkring Groote medewerking Jos de Klerk vertelt Ernstig ongeluk bij sloopings- werkzaamheden te Leiden Twee dooden en twee ernstig gewonden GEEN ONTVANGST TEN HOVE Mededeeling namens H. M. de Koningin LANGE VEERSTRAAT1 IJSHOCKEY NEDERLAND—ST. MORITZ 0—5 Proef wedstrijd Nederlandsch team J. G. KAASENBROOD BILJARTEN KAMPIOENSCHAPPEN GROOT BILJART Partijen van Zaterdagmiddag Sweering op dreef PAARDENSPORT DE RONDRITTEN VAN DEN A.N.W.B. Ruiterdag te 'sGravenhage De gemeente Amsterdam heeft tijdelijk aan het Bisschoppelijk Museum te Haarlem afge staan een paar schilderstukken, die tot voor hort in een particuliere collectie prijkten. Het zijn een tweetal altaarstukken van de XVII eeuwsche meesters Abraham Hondius en Gaspar de Crayer. Groote kleurige schilderijen, die tegen den lengtewand van de groote museumzaal sterk imponeeren. In den linker benedenhoek van „De Aanbid ding door de Herders" staat de duidelijke sig natuur „Abraham Hondius Ao 1663". De Hondt heeft deze schilderij dus geschilderd tijdens zijn verblijf te Amsterdam, waar hij woonde van 1659 tot 1666. Na '66 verhuisde hij naar Londen, waar hij omstreeks 1690 is gestorven. Hondius is vooral bekend als schilder van dierengevechten. In zijn betrekkelijk zeldzame figurenstukken staat hij duidelijk onder invloed van de Vlaamsche schildersschool, de trant van Rubens en Snijders. De schilderij in het Bis schoppelijke Museum laat echter zien, hoever hij beneden zijn Vlaamsche voorbeelden bleef. De „Aanbidding door de Herders" is vol barokke beweeglijkheid. Met pathetische gebaren nemen de herders deel aan het kerstgebeuren, dat zich door een overdadig licht uit de kribbe zonder veel reserve kenbaar maakt. Met armen en han den gebaren zij over het groote doek om niet door het felle licht te worden verblind. Hoezeer de chiaroscuro van de Italiaansche barok hier verkommerd is tot een wonder zonder raadsel en mysterie, begrijpen wij het best, als we dit kerstschilderij vergelijken met „de Aanbidding door de drie Koningen" van Rubens. Wat bij Correggio en Caravaggio geheim was en niet te bepalen sfeer, is bij Hondius tot een brutale realiteit verworden, een werkelijke verblinding, die uit zich zelf alleen aanleiding werd tot de overigens knappe compositie. De harde techniek waarmee dit altaarstuk geschilderd werd, is niet in staat om dezen eersten indruk milder te maken. De harde, on doorzichtige kleur, gevat in scherpe contouren, herinnert sterk aan de koele techniek uit het atelier van Jan van Scorel (vergelijken we dit doek met de ateliercopie van Scorei's „Calvarie berg", die in een van de bene denkabinetten van het museum hangt) of aan de virtuositeit van Maerten van Heemskerck, met wiens Madonna type de Moeder Gods bij de kribbe een opval lende gelijkenis vertoont. Toch zal niemand durven zeggen, dat deze schilderij niet mooi is. De barokke compositie van het groote tafereel is zeer krachtig. Met de groote schilderijen van den Amsterdammer Jacob de Wit, die in het trappenhuis van het museum hangen, representeert dit doek het Noord-Nederlandsche altaarstuk, dat, hoewel sterk afhankelijk van het Vlaamsche voorbeeld, zeker bij Hondius een eigen karakter bezit. Van de barokke Vlaamsche school bezat het Museum reeds „de Geeseling van Christus" van oen Antwerpenaar Abraham van Diepenbeek, een leerling van Rubens. Ook het prachtige altaarstuk van Caspar de Crayer vertoont vele onmiskenbare reminiscenties aan den Antwerp- schen meester. Toch schijnt de Crayer nooit in Rubens' ate- her te zijn geweest. Hij was een leerling van den Brusselschen meester Rafaël Coxyen, een ten onzent vrijwel onbekenden kunstenaar. Ook de Crayer heeft zich nooit in een buitengewone beroemdheid bij het nageslacht mogen verheu gen, hoewel zijn tijdgenooten hem in één adem hoemden met zijn vrienden Rubens en Van bek. Uit zijn levensloop blijkt, dat zijn werk bdens zijn leven hooglijk gewaardeerd werd. De Crayer was hofschilder van den Kardinaal- hifant Aartshertog Ferdinand en van den Mechelschen aartsbisschop Jacob Boonen, kunstkooper in dienst van den Spaanschen koning en de groote kerkschilder voor Brussel en omstreken. Verder weet men van hem, dat y aan het Brusselsche hof archer de la garde npble was en zelfs een tijdlang (of was dit mis schien een sinecure?) het oppertoezicht over de belasting op de binnenscheepvaart uitoefende. Gaspar de Crayer heeft ongeveer tweehonderd groote altaarstukken nagelaten. „Ze zijn in prettige kleuren geschilderd," schreef de kunst historicus Alfr. von Wurzbach, „en in conventio nele vormen, die de religieuze behoeften van het volk in dien tijd het best voldeden." Dit oordeel klinkt niet bemoedigend. Het wordt nog erger als Von Wurzbach vervolgt: „hij herhaalt en copieert zijn eigen werken onophoudelijk en - enkele betere schilderijen uitgezonderd zijn Crayer's doeken vrij middelmatige parochie- kerkschilderingen." Als Von Wurzbach gelijk heeft, heeft het bis schoppelijk museum het wel bijzonder getroffen. ■Niemand zal deze „Verrijzenis" middelmatig werk durven noemen. Zelfs Rubens zou zich over enkele pracht-partyen van dit groote doek met behoeven te schamen. De verwonderde sol datenkop in den linker onderhoek is 'n meester stukje. Het gebaar van den verrezen Zalig maker is nobel en ongedwongen. In de rechter hand houdt Christus licht de traditioneele over winningsvaan en om Zijn schouders golft een mantel van het fraaiste karmozijn, dat Rubens op zijn palet had kunnen vinden. De warme kleur van dit werk waardeeren we bet best, als we haar met die van Hondius' kersttafereel vergelijken. De Crayer's kleuren tógös- B W5ÜW alléén ;eldlg voor goederen die wU deze week ontvangen zijn doorschijnend, de vleeschtoon, die hij schil dert, is vol leven. De angstige kop van den ont- wakenden soldaat drukt evenveel, misschien zelfs meer angstige emotie uit dan de hevige bewegingen van de herders op Hondius' tafereel. De compositie is eenvoudig. Op de hooge graf tombe staat Christus als een triomphator. In de benedenhoeken van de schilderij enkele sol daten, waarvan er een, in het volle licht ge plaatst, met het wonderlijke gebeuren meeleeft. Een geschouderde kop met een hand, anders niet. En toch is deze soldatenkop in volkomen harmonie met het voluit geteekende blanke lichaam op het graf, zonder Kleinlichkeit en zonder zelfs den indruk te wekken van anecdo- tisch te zijn. Beiden, Hondius en de Crayer, representeeren hun tijd. De Crayer als een van de groote kerk- schilders uit het Zuiden en Hondius als de ge legenheidsschilder, die voor een godsdienstig tafereel toch te veel naar voorbeelden en tra dities moest omzien. Want de droomerige koeienkop op Hondius' altaarstuk herinnert er ons aan, dat deze Rotterdammer toch eigenlijk een dierenschilder was. Cab. Zaterdagmiddag heeft de goede Sint Nicolaas in Haarlem en omgeving weer eens alle twij fels die omtrent zijn bestaan nog bestonden, weggenomen, door op niet minder dan een stuk of tien plaatsen tegelijk, te verschijnen. Natuurlijk is er toch maar één Sint. Zwarte Pieten zyn er wel meer, want Zwarte Piet is ook niet heilig! Voor de kinderen van de R. K. Handels reizigers Vereeniging „St. Christoffel" afdee- ling ,Bt. Paulus", (leuk: Sint Christoffel is dood, St. Paulus is dood, maar St. Nicolaas leeft nog!) verscheen de heilige in het gebouw van de Gezellen aan de Jansstraat. Op het zelfde oogenblik was de Sint inde Smede- straat in het St. Bavo-geboüw. Daar was Hij (met een hoofdletter) gekomen op uitnoodi- ging van de St. Nicolaasvereeniging „Haar lem". Welke heilige heeft een vereeniging, die zich ten doel stelt, zijn of haar feest op waardige wijze te vieren? Tegelijkertijd was de alomtegenwoordige Sint in de parochie van St. Jan, waar hij weldoende rondging, in Heemstede, in Santpoort, in IJmui- den, Bloemendaal en nog vele andere plaatsen in den lande. De Sint heeft beloofd, dat hij Zondagmid dag om 2 uur komt in het gebouw aan de Bakenessergracht van de Haarlemsche Lom penventers Vereeniging „Door Eendracht Sa mengebracht". What is in a name! Concert voor hoorn met orkestbegeleiding in Es gr. t. van W. A. Mozart (solist: Joh. van der Beek)Voorspel tot het oratorium „Le Dèluge" van C. Saint-Saëns (viool-solo) Hans Bijvanck)Peer Gynt Suite no. 1 van Edv. Grieg; Hongaarsche Marsch uit „La Damna tion de Faust" van H. Berlioz. De repetities voor de gezangen, die bij de toekomstige Bisschopswijding zullen worden uitgevoerd, verloopen voorspoedig. Daar er echter wellicht hier en daar gemeend wordt, dat er persoonlijke uitnoodigingen verzonden werden, willen wij er bij dezen even op wijzen, dat zulks niet het geval was. Door allerlei om standigheden was dit onmogelijk. Men gelieve dus de oproep in de pers als een persoonlijke uitnoodiging te beschouwen. Heeren zangers, die zich alsnog voor die groo te plechtigheid willen beschikbaar stellen, kun nen zich op de eerst-komende repetitie nog opgeven. Deze repetitie zal gehouden worden in het Bavo-huis aan de Smedestraat, op Dins dagavond te kwart over acht (precies!!). Kap. Dr. L. Kat. Zondag 1 en Maandag 2 December a.s. zullen door Bouwmeester's Blijspel-Gezelschap popu laire voorstellingen gegeven worden van het blijspel „Baron von Habemiks", dat te Rotter dam, Den Haag en Amsterdam met groot succes voor volle zalen opgevoerd werd. De heer Jacques van Bijlevelt, de bekende operette- komiek zal hierin de titelrol vervullen. Geboren: 29 Nov., A. J. Bijster-de Mes, d.; P. J. Verheul-Tielenius Kruijthoff, d.; A. E. M. Fortgens-Copini, z.; 28 Nov. W. de Graaf- de Jonge, z.; 29 Nov. C. J. Admiraal-Betjes, z.; 30 Nov., A. E. M. Vreeswyk-Lucas, z. Overleden: 29 Nov., A. M. L. Reijns-Daal- man, 72 jaar, Siriusstraat; 29 Nov., J. G. V. Herwaarde-v. Rekom 66 jaar, Oostvest. (Nadruk Verboden) AN NAAR (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ATHENE, 30 Nov. (Reuter). Demerdzis heeft medegedeeld, dat het decreet inzake algemeene amnestie en restitutie der goederen van hen, aan wie amnestie verleend wordt bij dit de creet, thans Maandag zal' worden afgekondigd. De ploeg van D. E. S. heeft deze week een slechte beurt gemaakt. Eerst werd de thuiswedstrijd tegen Vrienden kring verloren, v. d. Hoek (D.E.S.) won van v. d, Gevel, doch Ronde (D.E.S.) verloor met 4 car. Terreehorst en Copini Jr. brachten de gasten in veilige haven, zooodat Vriendenkring met 31 won. Tegen de reserves van K. E. T. S. in Am sterdam moest het D. E. S.-team met een invaller voor v. d. Noch uitkomen. Vlug Jr. verving hem uitstekend, doch verloor toch. Alleen Vooger redde de eer, zoodat D. E. S. ook hier met 31 werd geklopt. In verband met de Sinterklaasweek worden er geen compititiewedstrijden gespeeld. De Haarl. Orkestvereeniging, dirigent Frits Schuurman, geeft een middag-concert op Zon dag I December om half 3 in den Stadsschouw burg. Solist: Joh. van der Beek (hoorn), eerste hoornist der H. O. V. Het programma vermeldt: Symphonie no. 11 in G gr. terts (Militar- symphonie) van Jos. Haydn. Vraag. Bestaat er in Haarlem een R.K. gym club voor meisjes vanaf 14 jaar, die niet in ver, band staan met grootere clubs? Antw. Wendt u tot het secretariaat v. Week- tuinstraat 46, Haarlem. Vraag. Heeft een belastingambtenaar het recht spaarbankboekje ter inzage te vragen? Zoo ja, op welke gronden? Zoo neen, tot wien moet men zich dan wenden, alsdat zulke bru taliteit niet meer kan voorkomen? Atnwoord. Art. 70 van de wet op de Inkom stenbelasting geeft aan de schattingscommissie, haar voorzitter, de commissie van aanslag en den inspecteur het recht dengene, die een aan gifte heeft gedaan, uit te noodigen om monde ling of schriftelijk nadere inlichtingen te geven. Wat bereikt men trouwens met -weigering? Alleen dat de fiscus uw opgave of uw reclame niet gelooft en aanslaat naar het bedrag dat hem juist voorkomt. Hebt u klachten betref fende een ambtenaar, dan kunt u zich daar mede wenden tot zijn onmiddellijken chef. MOSKOU, 30 Nov. (A.N.P.) Het telegraaf- agentschap der Sovjet-Unie meldt uit Leningrad, dat dezer dagen een uitgebreide spionnage- organisatie van den Estlandschen inlichtingen dienst is ontdekt. De dienst, aldus het agentschap, was georga- nieerd door agenten van een zekeren August Kiwistak, die in opdracht van den Estlandschen inlichtingendienst regelmatig over de Russische grens kwam. Op 16 November wilde men Ki- wisiak arresteeren in Ljadsk in het district Pskow. Hij bood echter tegenstand, doodde een gendarme en werd daarna zelf neergelegd. Op hem werden gevonden: 2 revolvers, 100 patro nen, Estlandsch en Russisch geld en spionnage- materiaal. In dit verband zijn in Leningrad, Ljadsk en Loega een aantal agenten van Kiwisiak gear resteerd. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur brak brand uit in de boerderij van Mie Beek, een bekend Blaricumsch vrouwtje, aan den Meent- weg te Blaricum. De brand ontstond, doordat Mie Beek, die haar commensaal reeds meermalen het rooken had verboden, tot drastische maatregelen over ging en hem, nadat zij hem de woorden „nu is het uit met dat rooken" toegevoegd had, de si gaar uit den mond nam. Zij tipte de asch van de sigaar af en deponeerde deze in de linnen kast. Het linnengoed vatte toen echter plotseling vlam en in een oogwenk stond de geheele boer derij in lichter laaie en brandde'tot den grond toe af. Niets kon worden gered. Mie Beek was niet verzekerd. BANDOENG-, 30 Nov. (Aneta) Van 17 tot 23 November j.l. zijn in het Bandoengsche 33 en m het Soemedangsche 13 pestgevallen voorgeko men, allen met doodelijken afloop. De Nieuwe Haarlemsche Kunstkring, waar van thans ruim 1200 Haarlemmers lid zijn en die reeds eenige malen loffelijk initiatief, buiten het geven van tooneelavonden, liet gelden, heeft ons thans een prijzenswaardig plan voor dezen zomer toevertrouwd, waarvan wij gaarne mel ding maken. Byna ieder jaar wordt te Antwerpen in de open lucht de „Rubens-Cantate", een in Vlaan deren zeer geliefkoosd werk van Peter Benoit, uitgevoerd. De geheele burgerij is op dit bijzon dere feest present en het werk is zóó populair geworden, dat verschillende gedeelten worden meegezongen. Het hoogtepunt van deze cantate is ongetwijfeld het moment, dat gezongen wordt „Nu mag de beiaard spelen van alle torentran senwaarop de beiaardier de klokken in den Antwerpschen Lieve Vrouwetoren laat galmen en jubelen. Het succes, dat nog kort geleden behaald werd met het carillonconcert van Staf Nees en waar voor zeer groote belangstelling op de Groote Markt bestond, heeft het bestuur van den Kunstkring op de gedachte gebracht de Ru bens-Cantate op een avond in Juni of Juli te laten uitvoeren. Er werd allereerst contact ge zocht met den musicus Jos de Klerk, die zich, na eenig beraad, gaarne bereid verklaarde de leiding op zich te nemen. Men moet de betee- kenis van die leiding niet onderschatten. Voor de uitvoering van het plan is ni. de medewer king noodig van alle Haarlemsche zangvereeni- gingen, mannen-, vrouwen- of gemengde koren, die zich rondom het zeer versterkte H.O.V.- orkest zullen scharen. Getracht zal worden (en bij voorbaat is inwilliging te verwachten) dan beiaardier Staf Nees uit Mechelen weer naar de bloemenstad te doen komen, opdat deze de cantate op ons mooie en welluidende carillon zal kunnen begeleiden. Er is al gepolst en er is al onderhandeld en alles wijst er op, dat het initiatief niet alleen gewaardeerd, maar ook aangemoedigd wordt. Het bestuur van den Kunstkring is natuurlyk met den burgemeester gaan praten en via deze met de politie. Het resultaat is, dat de Groote Markt op den avond van de uitvoering voor alle verkeer, ook voor rijwielen aan de hand, zal worden afgesloten, zoodat duizenden, weliswaar staande, maar op bijzonder geëigende wijze, het gebeuren kunnen volgen en er van genieten. Gerekend wordt, dat de Markt van 7 tot 9 uur afgesloten zal zijn, omdat de uitvoering van het werk 5 kwartier duurt. De leider zal nog trach ten een Hollandsch werk, in ongeveer gelijken trant, van ongeveer twintig minuten te laten volgen. De heer Jos de Klerk vertelde ons nog een en ander over deze Rubens-Cantate. De com positie is in 1876 geschreven ter gelegenheid van den 300sten sterfdag van Rubens, als een hulde aan de Nederlandsche Kunst in het algemeen en aan de antieke kunst in het bijzonder. De compositie is geheel ingesteld op uitvoering in de vrije lucht. Daardoor is een mislukking al reeds tot 't uiterste verminderd. Men herinnert zich nog levendig, dat Dr. Mengelberg de Ne gende van Beethoven in het stadion teji beste gaf en men herinnert zich ook nog, hoe dit no vum bitter tegenviel. De Rubens-Cantate heeft geen kantwerk, is breed van lijn, misschien hier en daar forsch, maar magistraal in details. Het publiek krijgt neiging om mede te zingen en het onthoudt de eenvoudige melodieën. Er zit ook een zekere sensatie in de uitvoe ring, omdat de stemmen van het gemengd koor, van 't kinderkoor en van de klokken (beiaard en luiklokken) tot zulk een welluidend populair geheel samensmelten. De bedoeling is, aldus de heer de Klerk, om al wat adem heeft en zingen kan op te roepen tot een uiting van de gemeenschap voor de ge meenschap. Vyf- a zeshonderd menschen zullen ongetwij feld medewerken. De volgende week gaat de heer de Klerk naar Antwerpen om te trachten materiaal te be machtigen. Reeds vroeg moeten de Thebaan- sche trompetten, die bespeeld moeten worden vanaf torentrans en stadhuisloggia, in het bui tenland worden aangevraagd. De H.O.V. zal bij deze uitvoering wél kunnen varen, een vaste vergoeding zal haar meer geven dan een steun- concert, waarvan de kosten even hoog zijn als de ontvangsten. Amsterdam heeft het I.C.A., dat leven in de brouwerij moet brengen, Haarlem heeft al dozijnen comité's gehad, die attracties en aan trekkelijkheden in den zomer op papier zetten, maar nooit konden uitvoeren, voornamelijk, omdat er geen geld te krijgen was. In Amster dam gaat het goed, in Haarlem begint de dage raad nu ook eenigszins te gloren. Voorop dient gezet te worden, dat het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring allen lof en hulde verdient voor het initiatief, dat het steeds weer doet gelden. Van onzen kant meenen we daar echter een „maar" bij te voegen. Het plan kost geld en het kan niet uit de vereenigings-inkomsten gedekt worden. On geveer ƒ600 meent het bestuur noodig te heb ben voor het experiment. AUes wijst er op, dat dit bedrag bijeen zal komen.... laten we het hopen. Maar anderen waanden het geld voor hun plannen óók al zoo goed als in handen te hebben. Haarlemmers, laat deze kans om leven in onze stad te brengen, niet voorbij gaan! De opzet is om één avond-uitvoering te ge ven. Dat is wellicht te weinig en daarom is er ruimte gelaten voor herhalingen, waarbij dan veel menschen uit andere steden en vreemde lingen verwacht zouden worden. Daarover is echter nog niet met de politie gesproken, zoo dat op dit gebied nog niets vaststaat. Een grrootsch muziekfeest staat ons te wach ten. Moge het slagen, mogen de initiatiefnemers succes boeken en moge Jos de Klerk voldoende materiaal vinden. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur zijn bij het verrichten van sloopingswerkzaamheden bij het uitvoeren van het saneeringsplan- Paradijssteeg-Bauwe Louwesteeg te Lei den vier arbeiders onder een vallenden muur van twee en een halve meter hoogte en ongeveer zes meter lengte bedolven geraakt. Een van hen, de 31-jarige H. P. van R„ chauffeur van beroep, die naast den auto stond, waarop het puin werd geladen, werd op slag gedood. Zijn drie kameraden t.w. de 29-jarige grond werker J. W. van der G., de 28-jarige los werk man J. H. van der W. en de 33-jarige chauf feur B. H., allen wonende te Leiden werden ern stig gewond naar het St. Elisabethsziekenhuis overgebracht, waar van der G. na aankomst aan de bekomen fracturen is overleden. De toestand van de beide andere slachtoffers is ernstig, maar momenteel redelijk wel. Omtrent de oorzaak van de instorting wordt een onderzoek ingesteld. De grootmeesteres en de grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin maken bekend, dat H. M. de Koningin besloten heeft ook dezen winter nog niet te ontvangen. Het ligt daarom niet in de bedoeling van H.M. de Koningin, dat aanvragen voor eerbiedige op wachting, dankbetuiging, voorstelling en aanbie ding van verzoekschriften zullen worden inge diend. Met 0—5 heeft Zaterdagavond het Ne derlandsch ijshockey-team, dat ditmaal zonder Canadeezen speelde verloren van het St. Moritz-team. Het Zwitsersche team was overigens niet „van vreemde smetten vrij". Het bestond uit drie Zwitsers, drie Italianen en drie Canadeezen! Dat de Hollanders het tegen dit team, dat één van de sterkste van Europa mag genoemd worden, moesten afleggen was geen schande. Jammer was echter, dat onze jongens er niet in zijn geslaagd een tegengoal te maken, temeer daar zij eenige malen met succes de Zwitsersche verdediging doorbroken hebben en het vijandelijke doel in gevaar gebracht heb ben, evenwel zonder één maal te scoren. Pech heeft hier mede een rol gespeeld, pech vooral omdat vanaf de tribune de bestuursleden van het Nederlandsche Olympisch Comité den wedstrijd gade sloegen om te beoordéelen of de Nederlandsche ploeg naar Garmisch zal gaan naar de Olympische Winterspelen. Om die reden ook bleven de drie Canadeezen dezen avond aan den kant zitten, teneinde een zuiver „Nederlandsch" team op de baan te brengen. Of de Hollanders nu naar de Wïnij terspelen zullen gaan, was bij het eind van den Wedstrijd nog niet bekend. Verscheidene spelers hebben al „internatio nale" allures. In de eerste plaats moet van Marie worden genoemd, die ditmaal rustig als altyd, doch waakzaam als een kat zijn doel verdedigde. Ook onze achterspelers gaan met rassche schreden vooruit. Hebben we Gerritsen wel eens van langzaam heid beticht, het is nu gebleken, dat dit een weloverdachte handeling van hem is. Zijn stick techniek is stellig de beste van alle Nederland sche spelers en zijn plaatsen is ook zeer zuiver. Van der Stok speelt Iets sneller, maar met de gevaren hieraan verbonden van een nog niet zoo geoefenden speler. Onze eerste voorhoede De Jong, v. d. Man- dele en Du Pon was stellig stukken beter dan de tweede. De Jong blonk hier het meeste uit, zijn stijl wordt mooi „Canadeesch" en hij is een speler met durf. Toen de eerste speeltijd met 00 was ge ëindigd, waren er velen, die reeds juichten over dit voor Nederland goede resultaat. Doch zij juichten te vroeg. Het was alsof de Zwitsers zich nog niet geheel hadden gegeven, terwijl de Nederlanders hun uiterste krachten gaven. De tweede speeltijd brengt slechts één punt voor de Zwitsers, gemaakt uit een onverwacht schot van Stapleford, dat van Marie aan den binnenkant van zijn schaats krygt en zóó het doel inglijdt. De derde speeltijd brengt eindelijk, wat we den geheelen wedstrijd al gevreesd hebben, n.l. een doelpuntenregen van Zwitsersche zijde. Allereerst is het Shaw, die den stand op 30 brengt. Even later wordt het 30 door 'n schot van denzelfden Canadees. Door doelpunten van Innocenti en Btaple- ford wordt het 50, doch dan zijn de Neder landers over hun schrik heen en herstellen zich. Zoo komt met dezen stand het einde van den wedstrijd, waarop de Nederlanders beslist met voldoening mogen terugzien. Op 7 en 8 December zal de Blauwe Zes te Amsterdam tegen Parijs spelen. Deze wedstrijd is een revanche-match van den te Parijs ge speelden wedstrijd en tevens de eerste ontmoe ting van een ijshockey-competitie van West- Europeesche steden. Het Nederlandsche team is hiermee dus in de rij van de internationale teams opgenomen. Het moet er nu voor zorgen een goede plaats in de competitie te veroveren. PHILIPS-, ERRES-toestellen vanaf ƒ6.— p. m. Techn. Install. Bureau Telef. 10271 - Gr. Houtstraat 131, h. Corn .steeg De Nederlandsche kampioenschappen groot biljart 71/2 werden in café Dubois te Amsterdam, onder groote belangstelling voortgezet. Men begon met de Vrijdagnacht afgebroken partij tusschen Sweering en Beuming. De stand bij het afbreken Vrijdagnacht was: Sweering 291 tegen Beuming 270, met Beuming aan stoot. Tot op dat oogenblik had de partij een afwisse lend karakter gedragen. Sweering was er aan vankelijk volkomen uit, het ging stroef en soms heel moeilijk en hooge series kwamen er niet. Tot in de achttiende beurt hij met een mooie 46 voor den dag kwam, gevolgd door 56, de hoogste serie tot nu toe in dit toumooi ge maakt, in de 21ste beurt. Met deze series had Sweering de leiding genomen en op 291 was hij gisteren gestrand. Beuming bracht het bij de voortzetting hedenmiddag tot 288, terwijl Swee ring met een 9 de party uitmaakte. Het resul taat was: Beuming 270 40 30 7.02 Sweering 300 40 56 7A0 De party de LeeuwGehrels, eveneens Vrij dagnacht afgebroken by den stand 255/236 ten gunste van de Leeuw, kon hedenmiddag wegens verhindering van den titelhouder niet worden voortgezet. De middag werd besloten met de ontmoetin gen SweeringGehrels en DommeringBeu ming. Het vlotte by Sweering heel wat beter dan op den eersften wedatrydavond. Hy speelde voortdurend met een gemiddelde van ver bo ven de 10 door het produceeren van wel geen buitensporig hoogeren, doch niettemin zeer nut tige series. Zijn tegenstander Gehrels kreeg letterlyk geen voet aan den grond en na 15 beurten was de stand 184 om 77 ten gunste van Sweering. Sweering bleef goed spelen, in de 18e beurt kwamen er 46, gevolgd door een 56 in de 24e beurt, vaak meesterlijk gespeeld in dit zoo moeilijke genre. Met bijna 200 punten verschil maakte de Insulindeman de party uit. Het resultaat was. Sweering 300 22 56 13.63 Gehrels 110 22 19 5.— Op de andere tafel stond de party niet op zoo een hodg peil. Daarentegen was de strijd zeer spannend, beide spelers kwamen om beur ten voor te staan. Na 26 beurten leidde Beu ming met 126 om 124, daarvoor was het by Beuming lang niet vlot gegaan. In 12 beurten had hij nJ. slechts 9 punten bijeen, doch met series van 20, 32, 22 in de 13e, 14e en 15e beurt had hij zyn achterstand op den Arnhemmer spoedig ingehaald. Het ging ook in het res- teerend gedeelte dezer party met wisselende kansen verder. In de 48e beurt strandde Beu ming op 296, terwijl Dommering op 291 stond. De routine van Dommering won het van Beuming en in 48 beurten waren de 300 voL Het resultaat was: Beuming 296 48 32 6.16 Dommering 300 48 39 6.25 Zaterdagavond werden de Nederlandsche kampioenschappen Groot Biljart 71/2 voortge zet. De resultaten luidden: De Leeuw 300 50 39 6.— Gehrels 275 50 29 5.50 Dommering 165 34 24 4.85 Gehrels 300 34 36 8.82 De Leeuw 239 38 43 6.28 Van Vliet 300 38 36 7.89 Ter gelegenheid van de in de laatste jaren bij de beoefenaars van het ruitertoerisme po pulair geworden bekeruitreiking aan de ama zones en ruiters, die hebben deelgenomen aan de door den Kon. Nederl. Toeristenbond A. N. W. B. uitgeschreven rondritten te paard, welke door de Commissie voor het Ruitertoerisme van den A.N.W.B. worden georganiseerd, waren Za terdag een groot aantal belangstellenden by- eengekomen in het Hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage. De voorzitter van de Rultercommissie en lid van het D3, van den A.N.WH., de heer Alb. Spanjaard, heeft op deze bijeenkomst na een jaaroverzicht te hebben gegeven van hetgeen op het gebied van ruitertoerisme dit jaar werd gedaan, de verschillende bekers, medailles en herinnermgs-lepeltjes uitgereikt. Deze Werden als volgt toegekend: Groote bekers: Wisselbeker, voor het militai re korps, dat zich het meest heeft onderschei den: het 8e reg. veld-art. te Ede (reg.comm. lt. kol. I. M. P. A. Quadekker); detachements bekers: 8e reg. veld-art. te Ede, det. no. 1, met 16 ruiters (comm'. le luit. v. Dommelen)" det. no. 2, met 15 ruiters (comm. le luit. de Graaff)det. no. 3 met 17 ruiters (comm. le lt. van Dort)det. no. 4, met 15 ruiters (comm. le lt. Brouwer); 7e reg. veld art. 3e schooibat- tery te Bergen op Zoom (comm. le It. Mr. W. P. J. A. van Royen) met 22 ruiters; 4e esk. le reg. huzaren te Deventer, met 24 ruiters (oomm. ritm. A. M. C. Mazel); 4e esk. 2e reg. huzaren te Breda, met 17 ruiters (comm. 2e lt. Rouf- faer) lange afstandsbeker, voor het afleggen in 1935 van den langsten rit te paard in Nederland de heer J. Blaauboer te Bussum, die viermaal den Rondrit reed; toeristenbeker, voor een rit, welke van byzonder toeristische waarde is ge weest: de heer C. C. Lochnaar Dokter te Hoorn voor zyn rit om het IJselmeer (die tevens den kleinen zilveren beker ontving); groote bekers, wegens het rijden van 3 of meer rondritten in 1935; Mevr. J. E. E. Timmerman-Kisa.ssen te Assen en J. Blaauboer te Bussum; kleine be kers, wegens het ryden van 2 rondritten, Mevr. M. van Wykvan den Bosch te Tïel, Dr. A. A. Norden te Amsterdam, le luit W. van Dort te Ede en wegens het ryden van den Elfsteden tocht door Friesland, met paard en rijtuig: de heer J. van der Pol, te Hempens. Door den A.N.W.B. en door de Nederlandsche Ruiter Toeristen Club werden voorts een aantal zilveren herdenkings-lepeltjes en medailles uit gereikt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3