Het verkeersfonds voor 1936 ieve actie positieve actie EEN INTERESSANTE, MAAR NIET GEMAKKELIJKE PUZZLE VERMINDERING TEKORT SPOORWEGEN DE REPRISE VAN HET CIJFERRAADSEL MOET U OOK BEZUINIGEN? x x "BRABANTSCHE BRIEVEN Sinterklaas stond plotselings midden in ons dorpske j ZONDAG 1 DECEMBER 1935 s Lands financiën laten niet toe meer geld voor de wegen uit te trekken Beveiliging onbewaakte overwegen Spoorweg-electrificatie Onbewaakte overwegen Toezicht op de K.L.M. De postvluchten op Indië Speciale autowegen ONS PRIJSRAADSEL Ter afwisseling laten wij thans eenige puzzles van een geheel ander genre volgen Spreekwoord gezocht! x X X X X X x X x X X X X X X X X X X X x X x X x X X X Populaire liedjes Verschenen als M 'n zonnestraal Hoe z'n geheim wier opgeheven 1 minimum 't Kleine kluuüaaaaejie spalkte £n oogstens Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds voor 1936, wordt het volgende ontleend De dringende noodzakelijkheid van zoo spoe dig mogelijke beperking van het spoorwegtekort wordt door de regeering erkend. Intusschen acht de minister van Waterstaat het niet ge raden een zoodanig rechtstreeksch verband te leggen tusschen het spoorwegtekort en tal van andere rijksuitgaven, dat daardoor de verwach ting kan worden gewekt, alsof vermindering van dit tekort zal leiden tot verruiming van uitgaven voor andere doeleinden. Beperking van de uitgaven kan niet dan met omzichtigheid geschieden en daarmede mag niet zoo ver gegaan worden, dat, indien te eeniger tijd het vervoer mocht opleven, dan een on voldoend verkeersapparaat ter beschikking zou staan. Naast de maatregelen tot belangrijke ver mindering van de exploitatie-uitgaven moeten intusschen, teneinde het groeiende spoor wegtekort te stuiten, maatregelen van meer ingrijpenden aard worden beraamd, welke slechts de regeering behoudens de noodige medewerking van den wetgever kan nemen. Te dien einde werd een commissie aange wezen, samengesteld uit eenige hoofdambte naren van verschillende departementen en een lid der directie, aan welke commissie is opgedragen die maatregelen op korten ter mijn voor te bereiden. Bestaat eenerzijds geen reden om zich van de resultaten van den arbeid dezer commissie niet veel voor te stellen, anderzijds spreekt het vanzelf, ook afgezien van den veelomvattenden aard van het vraagstuk, dat merkbare finan- cieele resultaten daarvan ten aanzien van het loopende boekjaar niet meer verwacht kunnen worden. Deze commissie houdt zich in de eerste plaats bezig met het vraagstuk der kapitaal- lasten, welke het meerendeel van het tekort weergeven. De minister zal zoodra mogelijk in samen werking met zijn ambtgenoot van Financiën afgeronde voorstellen aan de Staten-Gene- raal voorleggen. Verdere beperking van onrendabele lijnen, voor zooverre de lasten onevenredig hoog zijn in verband met de verkeersbelangen, wordt overwogen. Intusschen wijst de minister er met nadruk op. dat het tekort slechts ten deele door sanee ring kan worden opgeheven en dat het spoor wegvervoer, evenals andere takken van vervoer, slechts dan rendabel kan worden, indien op leving van het vervoer mocht intreden. Het spreekt vanzelf, dat, zoolang wegens den toestand van 's lands financiën slechts met groote moeite evenwicht kan worden verkregen en het verkeer in zijn geheel een zoo belangrijk tekort vertoont, het niet mogelijk moet worden geacht voor de wegen meer geld uit te trekken dan waartoe de wet verplicht. Afschaffing van de scheepvaartrechten zonder meer is niet mogelijk, omdat deze inkomsten niet kunnen worden gemist voor de instand houding van de kanalen. Intusschen is het vraagstuk der scheepvaartrechten in het alge meen nog in onderzoek. Het ligt in de bedoeling de brug over den Hollandschen IJssel bij Krimpen aan den IJssel op te nemen in het plan voor den versnelden bruggenbouw. Invoering van electrische tractie op het baan vak AmsterdamAmersfoort zal eerst goed mogelijk worden na voltooiing van de werken Amsterdam-Oost, richting Amersfoort. Invoe ring van electrische tractie op andere lijnen is in studie. Behalve op de Hjnen AmsterdamAalsmeer Uithoorn is het reizigersverkeer zoo gering terwijl van verandering van tractie geen ver meerdering van vervoer mag worden verwacht dat geen uitzicht kan worden gegeven op handhaving van het personenverkeer op de overige lijnen in de Haarlemmermeer. Het aantal ongevallen op onbewaakte over wegen bedroeg in 193486, waarvan 22 op over wegen, welke nimmer afgesloten zijn geweest. Het aantal dooden bedroeg 30; het aantal on gevallen op bewaakte overwegen bedroeg, af gezien van aanrijding van afsluitboomen, 19, waarvan 4 met doodelijken afloop. Tot 1 Nov. jl. bedroeg over 1935 het aantal ongevallen op onbewaakte overwegen 72, waar van 27 met doodelijken afloop, op bewaakte overwegen 7, waarbij 1 doode viel. Het aantal aanrijdingen van afsluitboomen beliep in 1934 251; van 1 Jan. tot 1 Oct. 1935 was dit 201. Er zal een proef worden genomen met de beveiliging van onbewaakte overwegen door middel van een systeem, dat geacht mag worden technisch aan de hoogste eischen te voldoen. Wat betreft de samenvoeging der tramwegen in Noordbrabant, wordt overwogen, op welke wijze de vaste lasten der maatschappij zijn te verminderen. Met betrekking tot de kanalen in Zuidooste lijk Groningen kan de Minister mededeelen, dat naar 't zich laat aanzien de moeilijkheden, die de scheepvaart van de onvoldoende afme tingen en onvoldoende voeding van die kanalen ondervindt, een oplossing hebben gevonden. De Minister heeft voor eenigen tijd opdracht gegeven door het lekken van het Juliana- kanaal veroorzaakte schaden door een deskun dige te doen opnemen en vergoedingen overeen komstig de schattingen op billijkheidsgronden aan de betrokkenen aan te bieden. Toegegeven kan niet worden, dat in het al gemeen door den Rijkswaterstaat traag wordt gewerkt. In het Noorden van ons land zullen binn enzeer korten tijd belangrijke werken in uitvoering komen. in de eerste helft van 1936 een aanvang kunnen worden gemaakt. De ontworpen rondweg bezuiden om Amers foort, welke eindigt bij Hoevelaken, maakt deel uit van weg no. 23. De plannen voor dezen rondweg zijn in groote trekken gereed. De aanleg van weg no. 12 's Gravenhage— Driebergen is de Minister voornemens thans met gelden van het Werkfonds 1934 met den meest mogelijken spoed te doen voltooien. Het tracé van den weg AmsterdamBodegra venRotterdam (weg no. 3) is in de nabij heid van Nieuwkoop nog niet vastgesteld. De Hoeksterpoortbrug te Leeuwarden maakt deel uit van de traverse door deze gemeente. Verbetering van die brug moet derhalve met uitvoering van andere wegen gepaard gaan. Over de plannen is thans overeenstemming be reikt en van Rijkswege is een bijdrage toege zegd. Met de uitvoering kan spoedig worden aangevangen. De gelden zullen door het Werk fonds worden beschikbaar gesteld. Van Rijkswege wordt toezicht op de K.L.M. uitgeoefend overeenkomstig de wettelijke voorschriften en voorts op grond van het tusschen het Rijk en de K.L.M. gesloten subsidiecontract. De vraag, of het toezicht ter wille van de veiligheid ver scherping behoeft, zal in overweging be ll ooren te komen na ontvangst van het rapport der Commissie-Kooien. Naar het oordeel van den Rijksstudiedienst kan niet gezegd worden, dat de K.L.M. onver antwoordelijk heeft gehandeld met aanschaffing van een serie vliegtuigen van het type Douglas D. C. 2, nadat eenige wijzigingen aan dat type waren aangebracht. De belangen van de Ned. vliegtuigindustrie zijn thans in het bijzonder bij de Regeering in overweging, waarbij ook op samenwerking van de verschillende diensten wordt gelet. De „Nachtegaal" op de thuisreis is te Bagdad en de „Kwak" op de uitreis te Rome geland. De „Oeverzwaluw" op de uitreis is te Bushir aangekomen. De „Perkoetoet" van de K.L.M. is Zaterdag morgen van Batavia vertrokken met medene ming van 114 K.G. post, 63 K.G. aan goederen en 4 K.G. paketpost. Voor dezen tocht was een passagier voor het traject BataviaAmster dam, en waren acht voor tusschentrajecten ge boekt. De aanleg van speciale autowegen, waaron der moeten worden verstaan wegen met af zonderlijke banen voor autoverkeer, waarop elk ander verkeer wordt geweerd, wordt daar ter hand genomen, waar het snelverkeer daar aan behoefte heeft en het langzame verkeer op andere wijze voldoende wordt gediend. Ook de nieuw te maken weg, die de bruggen te Am- hem en Nijmegen zal verbinden, zal als speciale autoweg worden aangelegd. Het gewone verkeer zal gebruik kunnen maken van den bestaanden weg tusschen die steden. De Minister kan niet als algemeene regel de voorkeur aan klinkerwegen als uitgangspunt kiezen, doch wel toezeggen, mede met het oog op de belangen van de Nederlandsche baksteen industrie, dat bij aanleg van wegen steeds zorg vuldig zal worden onderzocht, in hoeverre het gebruik van klinkers aanbeveling verdient. De primaire wegen moeten voor snelverkeer geschikt zijn en daarbij de noodige veiligheid aan dat verkeer bieden. De Minister is gaarne bereid een regeling te bevorderen, krachtens welke voor verbetering van de daarvoor in aanmerking komende ter tiaire wegen steun uit het Verkeersfonds zal worden verleend. Zoodra de terreinen, welke voor verlegging van weg no. 29 bij Hoevelaken noodig zijn, Rijks eigendom zijn geworden, hetgeen binnenkort het geval zal zijn, zal deze verlegging worden uitgevoerd. Waarschijnlijk zal met deze werken als menschen van vleesch en bloed houden we toch de behoefte aan het verzet der zinnen, dat door verschillende amusementen geboden wordt." D. A. LINNENBANK O.P. in „Moderne Amusements problemen". daarom niet alleen bestrijding van ongepast amusement maar óók, ja zelfs méér bevordering, instandhouding van gepast amusement. Moge daarom goed worden verstaan in deze tijden beter dan ooit! onze uitnoodiging om zich te abonneeren op „HET AMUSANTE WEEKBLAD" populair 't Amusantje gedoopt dat men zonder eenige bezorgd heid op de huiskamertafel kan laten liggen. Pater F. Hendrichs S.J. schreef in „De Tijd": „Het Amusante Weekblad is een uit stekende concurrent van de zedelooze of met de goede zeden geen genoegzaam rekening houdende grappenmakers, die in allerlei talen de kiosken van het klassieke land der vrijheid bezoedelen." Wij laten hier verder eenige aanhalingen volgen uit brieven van lezers: „Er wordt hier thuis altijd gevochten wie 't Amusantje 't eerst mag hebben; de verhalen worden ver slonden." „Mijn neef, student in de rechten, die hier logeert, kan den ingebonden jaargang van 't Amusantje niet neerleggen en zit er halve dagen van te genieten." „Ik heb 'n tijdje een ander blad gelezen, doch keer tot Uw Amusantje terug, daar dit 't toch, vooral door zijn verhalen, ver-uit wint." „Wij moeten bezuinigen, maar 't Amusantje houden we aan; dat willen we niet missen!" Een abonnement op 't Amusantje voor nog geen dubbeltje in de week beteekent een belangrijke besparing op het budget Uwer ontspanningskosten. 't Amusantje immers zal u ongetwijfeld meer vreugde, meer echte, verfrisschende gezonde ontspanning geven dan veelal een- dure uitgaansavond of ander kostbaar plezier. Meer dan eenig ander blad bezorgt 't Amusantje U een goed humeur, wat vooral in dezen tijd met geen goud te betalen is. Meer dan ooit stellen ook wij vooral in dezen tijd Uw abonnement op prijs. Daarom dat U hiernevens afgebeeld vindt een bijzonder aardig, modem uitgevoerd bureauklokje, dat eenieder ten geschenke ontvangt, die zich thans abonneert, of, reeds abonné zijnde een nieuwen abonné aan ons opgeeft!Doet het dadelijk. De nummers tot 1 Januari a.s., waaronder Kerst nummer, ontvangt U gratis. voor een gratis soliede en fraai bureauklokje, in te zenden aan Het Amusante Weekblad te Bilthoven, Postr. 70186. Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op ,,'t Amu santje" franco per post a 2.50 per halfjaar en tevens ten geschenke te ontvangen een fraai bureauklokje. Naam: Adres: V. De reprise van het met zoo veel bijval ontvangen cij ferraadsel is op nieuw een succes geworden maar toch heeft deze nieuwe puzzle ver schillenden van onze lezers heel wat moeilijkheden bezorgd. Naar veler getuigenis vond men het raadsel buitengewoon interessant, maar ook verre van gemakkelijk. Natuur lijk is voor degenen, die de juiste oplossing weten te vinden de vol doening grooter als het werk meer moeite vereischt heeft, maar de boog kan niet altijd even strak ge spannen blijven en daarom geven wij deze week een raadsel van een geheel ander genre. Voor onze lezers, die met de oplossing van het cijferraadsel moeilijkheden ondervonden, vestigen wij er de aandacht op, dat als men bijv. had bedacht, dat daar links boven geen ander woord dan vee kan komen, zoodat e 2, en dat we daar linksbeneden een paar woorden 16 2 2 en 6 2 2 elkaar zien krui sen, terwijl die 2 daar ook weer staat in een woord 12 6 1, waar dus begin- en slotletter dezelfde zijn.... enz. enz. men al aardig op weg was geweest. Deze opmerkingen inzake het zelf vinden van een paar sleuteltjes kun nen nu voor een volgende maal benut worden. Een volgende maal? „Nog vele malen" verzochten meerdere inzenders, en „heelemaal zonder sleutel" vroegen er een paar, doch dat „zal niet gaan" blijkens bovenstaande mededeeling. Voorloopig zullen we eerst nog eenige andere genres oudere en ook nieu were presenteeren. De prijswinnaars van deze week, aan wie een postwissel van 2.50 wordt toegezonden, zijn: A. L. W. Meyer, Achillesstraat 117 m, Am sterdam-Zuid. C. M. Servaas, Lauwerecht 41, Utrecht. E. Hoes, Veenbergplein 33, Haarlem-Noord. L.. B. Martens, JKlingelbeek 35, Arnhem. Als nieuwe puzzle, onder de goede oplossers waarvan weer vier rijksdaalders worden ver loot, geven wij een invul-raadseL Het is zooals uit de figuur wel duidelijk blijkt om een 15-tal woorden van 6 letters elk te doen. Voor die 6 letters op elke rij zijn twee stippen, twee kruisjes en weer twee stippen aangegeven. De invulling der juiste woorden zal nu verkregen zijn, wanneer de tweetallen letters op de plaats der kruisjes van boven naar beneden een bekend spreek woord te lezen geven. De 15 woorden hebben de volgende be- teekenissen (boven te beginnen): 1 schade; 2 roofdier; 3 rijgsnoer, veter; 4 middagdutje; 5 het geschapene; 6 prachtig, netjes; 7 klank, toon; 8 huidige toestand in het handelsleven; 9 muziekinstrument; 10 Europeesche republiek; 11 hachelijke toestand; 12 een die weigert den arbeid voort te zetten; 13 lichaamsdeel van dieren; 14 groei, vermeer dering; 15 plaats in Overijsel. Oplossingen kunnen tot as. Donderdag 12 uur worden gezonden aan den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. „Adieu wij moetenbehoort zeker ook tot een van de populairste liedjes, die wij kennen. Onze teekenaar had het vorige week in beeld gebracht. Als onze lezers niet raden, wat er met bovenstaande afbeelding bedoeld wordt, kunnen zij het in ons volgende Zondag- ochtendblad vernemen. illlHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ULVENHOUT, 26 Nov. 1935 Menier, Als ik in deuzen tijd zoo S avonds 'ns op mijnen erf kom, dan spookt daar zoodanig Ti mysterieus Niks rond, dat ik, onwillekeurig, in de donkerste hoekskes tuur en niks zie dan "n massief zwart. Dat ik m'n ooren spits en niks hoor dan 't gesuizel van den nacht. En toch....! Gluiperig schieten schaduws over den bojem. Schampen zwarte „dingen" langs 't stalleke „Loert" 't stalraamke als 'n groen kattenoog door den heimelijken duister. Dan leeft daar 'n rustelooze rust, of de stilte op sokken gaat. Machtig, lijk 'nen Vorst van den Nacht, rijst te midden van dat schaduwengespook den sta- tigen notenlèèr. 'n Zuiver filigrein glanst op zijnen ruwen bast; wagit in zijnen leegen kroon. Den manesikkel hjkt te hangen aan "nen zui veren tak; deuzen boomreus is den Koning van den Nacht. En even is 't of "t maar 'n genadig toeval is, dat ie met zijnen zwaren voet op mijnen erf staat; hij is niet mijnen notenlèèr ik ben van hèm, zóó is de hou ding van deuzen heerscher over den nachte lijken erf! Inktkleurige flarden vegen langs den hemel. Hier en daar knipt 'n sterre-oog nogal een zaam in den verren, den eindeloozen wolken hemel. Alleen om de maanmoot gloort het zulverig manedons, dat als witten wol in den noten kruin haakt. Maar dan weer, dan sleuren de zwarte flar den langs t maantje en t smetlooae dons wordt met inkt overspoeld. Dan verdrink ik in den don ker. Zak ik weg in dat zwarte Niks en m'n oogen „pakken" naar den sterken notenlèèr, die, zwarter nou dan den zwarten nacht, in stille wijsheid te pein zen staat, onberoerd voor alle nachtelijk mysterie. Tot daarboven dieën schaduwflard vergaat en den notenlèèr, in zuiveren cier weer zacht jes opdringt uit den nacht, of ie inwendig licht naar buiten stralen gaat. Ja, ze zijn schoon, deuze herfstnachten. Ze zijn altij voller van geheimnis die Sinter klaasnachten....; als de maan schijnt door de boomen! Zondagmiddag stond Sinterklaas plotselings midden in ons dorpke. Op den hoek van den Fielp zijnen winkel. 'tWas sjuust 'n prenteke! "n Kleurig, 'n fèlkleurig prenteke. Want den middag was duister, triest bekaans zooals die laat-Novemberdagen kunnen zijn. En daar stond ie dan ineenen! Het gloeide zijnen vuri- gen tabberd in den grijzen dag; rein lichtte al 't wit op, van zijn kanten onderkleed; als zon zóó blonk 't goud van zijnen staf. 't Was 'nen kolossalen, 'nen vorstelijken Sinterklaas, als ie daar zoo stond en met zijn wit-bekleede hand over den duifwitten baard streek. Hij kost net zoo goed uit de maan zijn ge vallen als uit den grond gerezen, zoo onver wacht en plots stond daar deuze kleurige fi guur uit kinderdroomen. 'n Piepjong Ulven- houtsche, met uit zijn neuske twee pinnen van inspanning om zijnen tol te laten staan, zag, als ie even opkeek van zijn zenuwachtig spel, daar den geheimzinnigen goeien Man staan, waarvoor ie al heel de week liedekens leerde op school, bij de nonnekens. open, dee z'n tong naar buiten om z'n neus af te vegen, maar meteen stond 't jong stijf. Met open mond, z'n tongske buiten, z'n zweepke dwaas omhoog, bleef ie zoo staan als 'n klon terke gestolden angst. Dan liep ie rap weg. Hij brak den nek over zijn eigen, kromme beentjes, die op 'n moment, op onbegrijpelijke manier, in den knoop ge raakten. Zijnen tol had ie vergeten op te rapen. Zijn zweepke weggesmeten. Ja, amico, wij groote menschen, wij kunnen lachen om zoo'n klein kulleke, dat heel de week te zingen zit om Sinterklaas en als ie den Sint dan ziet, van schrik-en-beven op den loop gaatwij lachen daarmee èn we zijn sjuust eender. Want ik ken genoeg „groote" menschen, die er van overtuigd zijn ooit den hemel binnen te zullen komen, om in 'n eeuwige zaligheid daar te verblijven, maar.... die bij 'n gevat kouwke of hardheid-in-den-buik met schrik naar den dokter loopen, bang als ze zijn van èl te rap de „eeuwige gelukzaligheid deelachtig te worden," lijk ze tóch vast vertrouwen....! Afijn! 'k Heb dat al dikwijls gezegd: daar is niet zoo heel veul verschil tusschen kleine en groote.... kinders! Of.... zoudt gij alle pa's geren den kost geven, die noü al blij zijn met de stoommachien, die huilie zoontje straks van Sinterklaas krijgt? Genoeg. Laat ik niet afdwalen van mijn ver telsel van deze week, want ik heb veul nieuws! Als Sinterklaas daar dan als 'n zonnestraal verschenen was, op den Fielp zijn hoekske, dan dan leek het, of heel Ulvenhout 'n geheim zinnige, draadlooze boodschap had ontvangen door den schoorsteen. Want de kinders liepen te hoop en bleerden: „Sindereklaas! SindereklaaésSinderekla— èasü!" En de Harmonie kwam afgezet, met den Thee voorop. En de rijvereeniging kwam daar aan- gekletterd te peerd, met 'n roffelend lawijt van de ijzeren hoeven op den keiweg. En de Com missie van Ontvangst stond ineenen gereed, met den hoogen hoed in de hand, buigende voor deuze bisschoppelijke sprookfiguur. 't Heele dorp was op de been. Zelfs ons pas- toorke zag ik lachend toekijken uit zijn groote raam, waar Mie de gordijn op zij dee. Sjuust nog lag 't dorp gestold in de stilte van 'nen Novemberschen Zondagmiddag. Tellen later was alles op de been met muziek en peer- denvolk. met de jubelende kindsheid, met men schen, die 'k in langen tijd niet gezien had, zelfs. De dorpelingen keken malkaar wat on wennig aan. Onwennig stonden de oogen, die uit den huiselijken, warmen duister kwamen, op den kouwen steenweg. Maar toch was 't pla- zierig! Sommigen gingen efkens rap terug, 'n pet halen, 'n omslagdoekske, 'n jaske, 'nen das omdoen, om dan weer verom te komen, ge reed, bereid om mee te doen aan deus onver wachte feestelijkheid van 'nen Sinterklaasop tocht met muziek en peerdenvolk. Voor heel het dorp was deuzen entree van den Sint 'n verrassing! Alleen de medewerken' den waren kort tevoren op de hoogte gesteld, de muziek en zoo. De Commissie van Ontvangst, ja die wist alles, want we hadden er 'n paar vergaderingen voor noodig gehad. Niet alleen voor deuzen optocht zooiets is in Ulvenhout met 'n kwar tier tot in kleinigheden geregeld. Maar met den middelstand, de arme donders, de arme kinderkens dat moest goed en solied „ge- hurgeliseerd" worden, zei den Fielp, die deuzen keer echter de vergaderingen niet presideerde. Dat was gebeurd door den mulder. Vanzelf sprekend 'nen kameraad van den Fielp, daar den Fielp als bakker met den mulder veul te maken heeft. Eén ding was geheim voor iedereen gebleven! Wie zou Sinterklaas zijn? Den eerste die z'n eigen aanmeldde, was Bultje de Bie, den feestcommissie-secretaris voor den Jaan zijn Afscheid. Toen er gezwegen wierd en 's luidruchtig ge dronken, meldde Kul Gommers, dieën dwerg, die lest de feestelijke voorbereidingen voor den Jaan z'n afscheid in de war gekonkeld had, z'n eigen aan. En toen den Blaauwe geroepen had: „den Kul op 'n hobbelpèèrd," toen was den mulder de vergadering geen baas meer; waar bij kwam, dat 't vraagstuk om de Sinterklaasrol „ter ta fel" was gekomen buiten 't bestuur om. En d.g. vraagstukken zijn bij ons altij 't levendigst" om zoo te zeggen. Den mulder zat er mee! Hij keek 's naar den Fielp, die gewend is onder zulke vergaderingen huis te houwen. „Kek 's," kwekte den Fielp, „as juilie alle gaar oew smoelen 's wilt houwen....!" Alles luisterde. „Kek 's. Gin „krakelingen" «n gin „dwergen" op den witten schimmel! Dat was 'n steek boven water voor den Bult en den Kul. „Sindereklaas mot recht van lijf en lejen zijn. Da's haltij zoo gewiest! Wa je noemt: 'nen knappen mensch. Die er zijn mag! Boven- datte; 'nen goeien ruiter! En niewaar, mul der zooheenen ebben wij hop 't hoog!" Den mulder knikte. „Wie, wie?" werd geroepen. „Da's 'n ge-eim!" donderde den bakker. „Sindereklaas mot z'n woordje kunnen doen, in 't kort: 't mot zijn (en toen telde-n-ie op z'n vingers) ten eerste: 'nen schoonen mensch, flink gebouwd; ten tweede: 'nen statigen rui ter; ten derde: 'nen man van woorden, van beschaving! Zijn er lief-ebbers?" Alles zweeg. „Volgende punt, mul veurzitter." En daar stond Sinterklaas nou! Met één hand streek ie over zijnen prachtigen baard, met de andere hand hield ie den staf, die in 'nen kolossalen, gouwen krul boven den mijter uitkwam. 'tWas 'nen vorst van 'nen Sinter klaas. Daar hadden er drie uit gekund. Sinterklaas bedankte de commissie voor dit schitterende welkom. Hij bedankte de ruiterij voor deuzen statigen opkomst. Hij bedankte de Harmonie Constantia voor de geweldige wijze, waarop ze de maan door de boomen had laten schijnen. En hij drukte den Thee, den directeur, hartelijk de hand. Waarop den Thee vroeg of ie wat vragen mocht aan Sinterklaas. „Zekers," zei Sinterklaas: „zekers!" En hij keek den Thee aan, van onder de kolessale witte wenkbrauwen (voldoende watten om 'n blinde darmoperatie te stulpen), hij keek den Thee aan, of ie zeggen wou: „Maak 't niet te gek, aanders vreet ik oe op." „Kek 's, Sindereklaas, ons hermonie lopt op 'r tandvleesch." (De twee pakken watten fron sten omhoog). „Wij snakken naar nieuwe spul len! Toon van Hooydonk, den smid, hee zijnen hoorn al op elf plotsen gesoldeerd.... Den Driek van 't postkantoor d'n klep van zijn klarinet staat wagenwijd open." „Dalijk sluiten," zei Sinterklaas. „Kan nie, ze is heelegaar lam. Wij kunnen gin partijen meer speulen, waarin den Driek mee die klep van zijnen klarinet mot werken." Toen toen wier 't geheim van Sinterklaas opgeheven. „Thee," sprak Sinterklaas: „ik zal hover die joieuw» hinstrumentdinsen hinterpeheeren bij den Raa.... den Hassiepan! We zullen zien van den zomer h festival te hurgeliseeren, waaruit veur Constantia nieuwe werktuigen solied, degelijk spul, gebrajen kan worren! Den zegen, zeg-d-oew vrouw gedag!" Sinterklaas boog. „Bedaankt, Fiel.... eh Sindereklaas," zoo boog den Thee. Toen klom Sinterklaas naar den top van den „witten schimmel" en daarboven, daar vond ie, dat ie nou wat zeggen moest tot hét Volk. Iets kort-en-krachtigs. Dus bulderde-n-ie: „Hulven- out mot hekselsior!" Den Fielp zijnen strijd kreet op enthousiaste oogenblikken, lijk ge weet! Meteen excerceerde-n-ie mee zijnen staf, of ie den snert omroerde! Daar is van alles ondernomen, hier. Onder leiding van ons Pastoorke, wien 't wel en wee van al z'n parochianen zoo ter harte gaat (maar speciaal arme en weeskinderen hebben zijn goeie hart!), onder zijn leiding dan, hebben we de allereerste vergadering gehouwen. Daar zijn de plannen gesmeed, die nou in uitvoering zijn. Iedereen profiteert. Den kooper, den middel stander, den man en de vrouw, de armen, de behoeftige en ouderlooze kinderkens ieder een! Er is hier 'n algemeen bonnenstelsel inge voerd, as ge dat hoorde, ge zou staan kijken van 't vernuft, waarmee den Fielp en meneer Pastoor dat verzonnen! Ge krijgt zelfs voor 'n pinteke bier 'n bon, deuze dagen. De kunst is nou, om veul bonnen te kunnen toonen op 't end. En ik beloof oe 't mansvolk heeft Zondag, tijdens en na dieën Sinterklaasoptocht in den sprint gestaan in de „Gouwen Koei", om den bonnenwedstrijd te winnen....! 't Is voor 'n goei doel en dan wel dan smaakt 'n borreltje en zoo dubbel zoo goed, want Trui kan er dan weinig teugenin brengen. Daar is ook 'nen soortement van „schoonheids wedstrijd voor mannen" aan den gang. Afijn, volgende week de rest! Maar ditte staat al voor 75 pCt. vast; van den zomer festival! Want den Fielp vertelde me dat „da-d-hiedee maar nie huit zijn brein wil trekken." Zoo komt ge van 't een in 't ander! Maar nou is 't mooi geweest. Dus: veul groe ten van Trui en als altij, geen haarke minder van oewen toet a voe DRÊ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6