Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? MAANDAG 2 DECEMBER 1935 De begrafenis van den Italiaanschen De werkzaamheden in verband met den bouw van de „Prinsendam" zijn thans in vollen gang. De helling waarop het schip op stapel gezet zal worden, ondergaat de noodige versterkingen vliegenier Birago, een der leden van het „Disperato'-eskader, die tijdens een luchtaanvalopAmbaAlagi werd gedood ^nnniiHiiiiiiHmiiiiiiiiiiiHiiimmiimmimnniiinnHiiiimnrannimnniiiniinnnHninnnrainnnniiiniiii'tj iiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii inniiiniiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiis BOEK EN BLAD Von Cramm verloor tot veler verrassing in den landenwedstrijd Duitschland Zweden, die door laatstgenoemd land werd gewonnen, in vier sets (75, 57, 6—3. 14—12) van Schroeder Uitkeeringen Crisiscomité NEDERLANDERS TE BERLIJN Filmvoorstelling in het gezantschap OP PRIJS GEEN PRIJS GESTELD Actieve handelspolitiek Academische examens Apothekers-assistent Op de kunstijsbaan te Amsterdam werd Zondag de ijshockeywedstrqd Amsterdam - St. Hortte gespeeld. - Homent De ambulance-auto voor hel Nederlandsche Roode Krvis in Abessynië is aan de commissie over- Het schilderij, dat door H. K. K .oor W dool der oodr.,.0. - .Do «do v,»r he. hoofdsoboow he. Rood. Krol. don Ho,, ^nS,^d^hj!d.°"KgrUor welke op 21 December a s zal gehouden worden FOTOREPORTAGE JWAJTS OFFER", door W. v. d. Meer en. Uitg.: Van Putten en Oortmeyer Alkmaar. Het verhaal speelt in het Tsaristische Rus land: Iwan, de vertrouwde knecht van den graat, moet een nieuwen pastoor uit Rostow gaan halen en tijdens den tocht worden beide mannen door wolven overvallen, waarbij Iwan, om den priester te redden, alleen in de steppe achterblijft om de wolven tegen te houden. Hij wordt gered en na veel avonturen bereikt hy zijn dorp weer, waar hij met vreugde wordt ontvangen. De stijl van dit jongensboek is iet wat gezwollen, doch het vertelsel is spannend en daar gaat het bij de meesten om. Met keur- raadstempel. „TOEN MOEDER BETER WAS", door To Hölscher. Uitg.v. Goor onen Den Haag. To Hölscher's jeugdboeken onderscheiden zich gunstig van de meeste andere. Verreweg het grootste gedeelte van den stapel nieuwe littera tuur voor de jeugd bestaat uit verhalen, span nende verhalen leuke verhalen, en brave verhalen die door den auteur met behulp van het ge schreven woord aan zijn jonge lezers worden medegedeeld. To Hölscher volgt een andere methode: zij kiest een eenvoudige stof té eenvoudig soms en giet die stof in een vorm, die de jeugd leert in het gekozen onderwerp door te dringen. Dien vorm heeft de rijpere jeugd, voor wie zij schrijft, noodig, en haar boeken krijgen er een dubbel opvoedkundige waarde door. Dit boek is een vervolg op het bekroonde: „Toen moeder ziek was": de lotgevallen van het gezin de Graaf staan nu een beetje in het teeken van de crisis. Een aanbeveling heeft het niet meer van noode: wij zijn ervan overtuigd, dat het zijn weg naar een ruimen lezerskring zal vinden. „HET MONSTER VAN HET IJS- SELMEER", door Jac. Berghuis Jr. Uitg.: Gebr. Kluitman Alkmaar. De tallooze fantasieën, die eenige maanden geleden de krantenkolommen vulden over een monster, dat in Long Beach zou zijn gezien, hebben den schrijver van dit jongensboek blijk baar geïnspireerd; hij heeft de zeeslang echter in het Usselmeer ondergebracht, waardoor te vens de gelegenheid zich voordeed eenige be schouwingen over het zout-gehalte van onze goede oude Zuiderzee in dit boek op te nemen. Een tamelijk onsamenhangend, weinig boeiend verhaal, hoe sympathiek enkele der geschetste Jongelui ook mogen zijn. We signaleeren nog even een nonchalante naamsverwisseling (zie pag. 127). „OM EEN GRAAFSCHAP", door W. v. d. Berg. Uitgave: Van Putten en Oortmeyer Alk maar. In dit verhaal m%ken we kennis met den flinken Arthur en Edith, die onder voogdij zijn gesteld van hun oom Sir James Hartlepool. Arthur zal de toekomstige heerscher van Hartle pool-hall zijn, daar hy de eenige mannelijke nabestaande is van dit oude grafelijke ge slacht. Maar voor het zoover is, zijn er bijna onoverkomelijke moeilijkheden te overwinnen, want Arthur is Katholiek; en aan het erfrecht is de voorwaarde verbonden, dat de erfgenaam in ieder geval protestant moet zijn. Alle pogin gen van Sir James, om zijn neef tot de Ang- likaansche Kerk te doen overgaan, falen. Arthur verliest liever het graafschap dan zijn geloof. Een aanbeveling van de beide deeltjes, die het stempel van den keurraad dragen, lijkt ons overbodig. „DE LOTGEVALLEN VAN KEES PAF", door Cecilia. Uitgave Van Putten en Oortmeyer Alkmaar. Het dagboek, dat Kees Paf vrij nauwkeurig heeft opgekrabbeld, wordt door hem zelf nog eens naverteld en verduidelijkt met zijn teeke- ningen, die naar onzen smaak te naïef zijn. Stempel van den kernraad. „ANDY'S GOUDEN STIPPEN", door A. M. NacheniusRoeg- holt. Uitg.: Gebr. Kluitman Alkmaar. Een ongezellige sfeer hangt er in het gezin van Mr. ter Gelsinck, waaraan het meest Andy zich ergert, die bij haar vriendinnetjes thuis een geheel andere stemming ontmoet. Met een vast beradenheid, die men van een nog zoo jong meisje niet zou verwachten, gepaard aan een groote dosis opgewektheid, de jeugd eigen, weet zij, schrede voor schrede, de familieleden dich ter tot elkaar te brengen, waardoor uiteinde lijk de ter Gelsincks een gezin vormen in den waren zin van het woord. Oudere meisjes zullen zich met dit vlot geschreven verhaal wel kunnen verpoozen. DE BERG „M", door Dick Laan, gëill. door Van Looy. Uitg.: Van Holkema en Warendorf N.V. Amsterdam. Ben Verhaar, de hoofdpersoon van dit ge zonde jongensboek, wordt naar een internaat in Zwitserland gestuurd. In deze mooie en im posante omgeving groeit Ben op, niet als een zoete brave jongen, maar als een echte Holland- sche boy, die zijn mannetje weet te staan. Eens zegt een kluizenaar hem, dat de berg „M" zijn toekomst zal bepalen. Een gebochelde leerling, veronachtzaamd door alle leerlingen, weet Ben's sympathie te winnen. Ben leert veel van hem en krijgt bewondering voor den jongen. Deze is een idealisti sche pacifist, wiens ideeën Ben, wanneer hij bij een beklimming van den berg „M" het leven laat, evenals het doel, dat hij zich gesteld had vertegenwoordiger te worden bij den Vol kenbond overneemt. Met stijgende belangstelling hebben wij dit jongensboek gelezen. Het verveelde ons geen oogenblik, daar de schrijver zonder langdradig, sentimenteel of grof te zijn, zijn lezers aange naam weet te boeien, terwijl de talrijke avontu ren, welke Ben en zijn makkers beleven, niet aan het ongeloofeljjke grenzen, wat ook een verdienste te noemen is. „SPREEKUUR", door Auke Ser- vaes. Uitg.: Hollandia-druk- kerij N.V. Baam. „Sreekuur" bevat een verzameling verhalen uit het leven in een groot kinder-ziekenhuis, uiterst sober beschreven belevenissen uit den tijd, toen de schrijfster zelve in een dergelijke inrichting werkzaam was. Anke Servaes schreef deze bundel verhalen naar aanleiding van het groote succes, dat haar eerste boek „Bezoekuur" mocht ondervinden. Het boekje verscheen in een genummerde op laag oop Oud-Hollandsch papier, met crayon- teekeningen van D. Vis. Een ideaal geschenk voor de feestdagen. ,PUK" door Anke Servaes. Ge ïllustreerd door G. H. Hoogen- doorn. Uitg.H. Meulenhoff Amsterdam. Het is een onderhoudend boek voor oudere meisjes, die zich in de positie van freule Puk van Weede kunnen indenken en zullen inzien, dat het niets-doen-thuis geen bevrediging geeft. Puk wil dan ook wat presteeren. Als hulp in de huishouding by een gezin met een hyperzenuw- achtige moeder, weet zij zich te vormen tot een handige en beminnelijke jongedame, die de har ten van de te verzorgen kinderen en geheel haar omgeving won. Bij haar thuiskomst mag zij de vreugde sma ken, dat de jongeman, die reeds lang een groote plaats in haar hart heeft ingenomen» thans zijn doctoraal examen heeft behaald. Het happy end van dit boek laat zich gemakkelijk raden. „BAMBO, DE ZUZUZUGU", door A. D. Hildebrand. Gëill. door Rein Stuurman. Uitgave: H. Meulenhoff Amsterdam. Bamboo is een tienjarig negertje uit den Zuzuzugu-stam, dat in zijn holle-boomstam- cano door een stroom van de kust wordt wegge dreven en door een stoomboot met „allemaal blanken" wordt opgepikt. Wat openbaart zich hier voor hem een nieuwe wereld! Het schip vliegt in brand. Maar na vele avonturen, waarin Bambo menig angstig oogenblik mee maakt, komt hij eindelijk bij zijn stam terug. Zijn heldendaden worden beloond door zijn benoeming tot troonopvolger van zijn stam. Een aardig vlot geschreven en boeiend boekje voor jeugdige lezertjes. „DE OSSEN KAR", door B. Tra ven. Vetraling: P. Voogd. Uitg.: N.V. De Arbeiderspers Amsterdam 1935. Dit boek beschrijft het leven van een Indiaan- schen jongen in Mexico, die zijn brood ver dient als geleider van een ossenkar, welke het verkeer onderhoudt tusschen de dorpen in het binnenland van midden-Amerika. Het geeft daarbij een kijk op de vreemde maatschappe lijke houdingen in dat land, doch de schrijver behandelt zijn onderwerp met zulk grof cynisme en knoopt zulke materialistische beschouwingen daaraan vast over geloof en godsdienst, dat wij het boek voor katholieken niet geschikt moeten achten. „SNOES", door W. v. d. Berg. Illustraties van Jan Wiegman. Uitg.: Van Putten en Oort meyer Alkmaar. Wij gelooven niet, dat iemand achter den ti tel Snoes" een jongensboek zoekt en ook niet het verhaal, dat W. v. d. Berg schrijft. Ook betwijfelen wij het, dat jongens van 14 tot 18 jaar het verslinden zullen, omdat het o.i. den draad te dikwijls laat vallen en weer opneemt. Het heeft voorts 'n te sterk paedagogischen in slag en geeft ook te veel, soms minder gelukkig geplaatste beschrijvingen van de reis van den accountant-controleur van Nederland naar In- dië. Ofschoon hier wel veel leerzaams in is, wordt het verhaal er te veel door gebroken. Jan Wiegman illustreerde het boek met smaak. MEISJES, DIE VLIEGEN", door J. H. BrinkgreveEntrop. Uitg.. Gebr. Kluitman Alkmaar. Drie meisjes uit Utrecht, die hun laatste va- cantie in een buitenverblijf op de heide door brengen, en daar met een jeugdige Engelsche kennis maken, die voor hun huisje 'n noodlan ding maakt. Zij krijgen ook vliegaspiraties, doch door omstandigheden worden zij op rustiger pa den geleid. Het meisjesboek is nogal vol van opper vlakkigheid, terwijl er heel wat mededeelin- gen in voorkomen, die als niet ter zake doend, beter achterwege gebleven waren. Voor iets oudere meisjes zijn er overigens geen bezwaren tegen. „AVONTUREN VAN TOM". Uitg.: Schuyt Veisen. Acht losse kleurplaten voor de kinderkamer, met bijpassende versjes voor veilig verkeer; het nuttige dus vereenigd met het aangename; voor de kleinen zeer aanbevelenswaardig. „AUTOMOBILIST KEN UW WAGEN" door ir. W. L. Brocx en L. J. de Jonge. N. V. Uit geversmij. JE. E. Kluwer, Deven ter. Dit practisch geïllustreerde werkje werd oor spronkelijk geschreven voor het Nijverheidson derwijs. Enkele wijzigingen, door de schrijvers aangebracht, maakten het geschikt om als handleiding te dienen voor automobilisten, die iets meer van de technische bijzonderheden van hun wagen wenschen te weten. De bruikbaarheid van het boekje werd aan merkelijk verhoogd doordat een plaats werd in geruimd voor practische wenken bij storingen en voor het onderhoud van den wagen. ,J)E JONGEN MET DE ALPI NO", door Wouter Walden. Uitg.: Gebr. Kluitman Alk maar. 'n Boek van ruim 150 bladzijden, waarin de gebeurtenissen van twee dagen beschreven zijn. 'n Zeldzaamheid. Bovendien geeft dit reden, te veronderstellen, dat dan wel heel belangrijke ge beurtenissen zijn voorgevallen. Dit is zoo, en jongens, die van geheimzinnige geschiedenissen, waar detectivenwerk bij te pas komt, houden, zullen het boek wel spannend vinden. Alleen het begin lijkt ons erg gezocht, zelfs onnatuurlijk, terwijl het boek door iets minder wijdloopigheid zeker niet aan waarde verloren zou hebben. ,X>E AFSPRAAK", door Rein Valkhoff. Gëill. door G. D. Hoo- gendoorn. Uitg.H. Meulen hoff Amsterdam. De afspraak, welke dr. Pavre, directeur van een Zwitsersche kostschool, met zijn leerlingen maakt, om namelijk tijdens de vacantie iets te beleven en hem dit mede te deelen, waaraan dan een wedstrijd verbonden is, leidt tot de arrstatie van meerdere van zijn leerlingen, die over Europa verspreid wonen. Gelukkig komt alles weer in orde. De paedagogische waarde van dit boek komt ons twijfelachtig voor, daarenboven is het ver haal vrij onwaarschijnlijk. De eenige verdienste, welke het boek bezit, is de afspraak, welke twee leerlingen maken (w.o. een Hollander als initiatiefnemer), om t.e komen tot de oprichting van een internatio nalen jeugd-vredes-bond. Na het NederlandschMaleisch woordenboek verscheen bij W. J. Thieme en Cie te Zutphen ook een MaleisNederlands woordenboek, sa mengesteld door W. H. Ridderhof. Hield het eer ste zich nog aan de spelling De Vries en Te Winkel, het nieuwe deel heeft die van oud minister Marchant overgenomen. HERDRUKKEN Bü de Wereldbibliotheek verscheen de derde druk van „Tille" door Lode Baekelmans, alsmede de tweede druk (3e duizendtal) van Afgoden op den brandstapel", door Mathieu Corman, vertaald door Karei Jonckheere. Bij J. B. Wolters te Groningen zijn versche nen: „Uit het leven van de Nederlandsche Taal" door Th. Lancée, vierde druk: alsmede: „Een nieuwe Nederlandsche spraakkunst" door dr. J. van Ham en dr. S. Hofker, tweede deel, vijfde druk. In de periode van 16 tot en met 30 November j.l. werden door het Nationaal Crisiscomité aan plaatselijke comité's uitkeeringen gedaan tot een totaal bedrag van 25.111.in den vorm van natura en kolen. Voor 18 bijzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van de plaatselijke comité's 1512.50 verstrekt. Zaterdagavond heeft in het gebouw van het Nederlandsche gezantschap te Berlijn een film voorstelling plaats gehad, die georganiseerd was door Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, Ne derlandsch gezant, en Gravin Van Limburg Stirum Een talrijk gezelschap had gehoor ge geven aan de uitnoodiging, die alleen aan leden der Nederlandsche kolonie was gericht. Onge veer 160 leden van de vereeniging „Nederland en Oranje" en van „Hollandia" woonden de voorstelling bij. Vertoond werden drie films over Neder- landsch-Indië, alle nog stammend uit het jaar 1920, toen de gezant nog gouverneur-generaal van Oost-Indië was. Prof. L. van Vuuren, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, die voor deze gelegenheid naar Berlijn was geko men, gaf een interessante explicatie. Vooral de film, die het bezoek van den gouverneur-gene raal aan de cultures van Java en Borneo in beeld bracht, gaf aanleiding tot veel applaus. Aan het einde der voorstelling dankte Graaf Van Limburg Stirum den hoogleeraar met eenige hartelijke woorden. BATAVIA, 30 Nov. (Aneta) Van de prijzen der laatste 26 loterijen, welke in Ned.-Indië zijn georganiseerd, blijkt een bedrag van 110.454 aan prijzen niet te zijn afgehaald, welk bedrag onder de deelgerechtigde partijen is verdeeld. (De baten van de in Ned.-Indië georganiseerde loterijen komen steeds voor een groot deel aan liefdadige instellingen) Na afloop der Openbare Jaarvergadering op 26 dezer hield de Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek haar Huishoudelijke Algemeene Vergadering. In het bestuur werden herkozen de heeren prof. dr. P. A. Diepenhorst, D. ten Cate Brou wer en mr. M. P. L. Steenberghe. De vergade ring besloot in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer M. Smith, te verzoe ken zitting te nemen den heer J. Weitkamp, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Krachtens besluit der Alg. Vergadering zal de Vereeniging in het komende jaar bijzondere aandacht schenken aan de economische toena dering tusschen Nederland en Nederlandsch Indië. LEIDEN. Economisch doctoraal examen indo logie, de heer K. R. Perretsz. LEIDEN. Geslaagd de dames A. G. Vrolijk, Ameling, E. v. d. Linden en J. Ankersmit, allen Den Haag. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4