De opstand in Brazilië De oorlog in Oost-Afrika Het nieuws van heden WAARDEERING VOOR ZUID-AMERIKA Het embargo op petroleum De eischen van Italië HO ARE MET VACANTIE De kerkstrijd in Duitschland DE BAROMETER I 11111 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DEN.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 3 DECEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19676 Het revolutionnaire communisme heeft zich voor 't eerst op groote schaal in dit werelddeel gemanifesteerd Krachtige hand der regeering Het nieuwe Engelsche parlement De koning zal heden niet bij de plechtige opening tegen woordig zijn Het Weer KONING LEOPOLD TE LONDEN Contra-beschouwingen in de Fransche pers Abessinisch diplomaat naar de Vereenigde Staten Verbinding tusschen Eritrea en O gad en Kamer en Senaat bijeen geroepen - Abessiniërs herstellen de op de Italianen buitgemaakte tanks en mitrailleurs Rust aan de fronten? Italiaansche verliescijfers Het 60ste legerbericht Zwitsersche parlement bijeen Eden neemt het ministerie van Buitenlandsche Zaken waar De autonomie-beweging in Noord-China Chineezen slaags met Japansche propagand isten Het blijft onrustig te Kairo Inval van studenten bij oud-premier V er ontwaard iging Verordening van Rijks minister Kerrl De amnestie in Grieken- j land Honderden personen in vrijheid Om een troon NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Bijzondere correspondentie) De bloedige opstand, waarvan enkele be langrijke steden van Brazilië het tooneel geweest zijn en die de federale regeering alleen door de aanwending van de krachtigste middelen heeft kunnen onderdrukken, verdient bijzondere aandacht. Bij gelegenheid van dezen opstand toch heeft het revolutionnaire commu nisme, zich voor de eerste maal op zoo groote schaal in Zuid-Amerika gemanifesteerd. Het heeft er blijk van gegeven goed georgani seerd te zijn en voor geen middel terug te dein zen als het er om gaat zich van de macht mees ter te maken. Ditmaal is het sein tot den op stand niet, zooals vroeger zoo vaak het geval was, gegeven door militante aanhangers van politieke groepen, die zich om een of andere reden over de federale regeering meenden te beklagen te hebben. Dergelijke opstanden be- hooren om zoo te zeggen tot de Braziliaansche traditie; zij zijn met de ontwikkelingsgeschiede nis van de groote republiek als 't ware saam- geweven. Al deze opstanden hadden immer een patriottisch karakter. De opstandelingen waren zeker even goede Brazilianen als de regeerders, die zich tegen den aanval van hun politieke te genstanders verdedigden. Thans heeft men echter te doen gehad met een tot in de kleinste details zorgvuldig voorbe reide rebellie van internationalistisch karakter, met een opstand, die ten doel had een einde aan de bestaande maatschappelijke orde te ma ken om die door het communistische systeem te vervangen. Dat de samenzweerders op ver schillende punten van het grondgebied der re publiek te Natal, te Pernambuco en, even later, in de hoofdstad Rio de Janeiro te zelf- der tijd hun actie inzetten, bewijst duidelijk, dat zü in de leer geweest zijn bij hen, die sinds jaren de techniek en de tactiek van den op stand onderwijzen. De omstandigheden hebben den revolution- nairen bij de voorbereiding van hun complot bijzondere diensten bewezen. De regeering van Getulio Vargas is er een van autoritair karak ter. Zy handhaaft door middel van decreten haar gezag en de energieke stryd, dien zij voor het financieel en economisch herstel van het land voert, heeft haar veel vijanden bezorgd. De onruststokers, die er op hamerden, dat de re geering er niet in geslaagd was de schromelijke gevolgen van de crisis te beteugelen, hebben zoo vry gemakkelijk spel gehad. De communistische agitators weten steeds en overal met groote handigheid van ongunstige economische toe standen partij te trekken; hun succes is geba seerd op de ellende der massa's, die tot den klassenstrijd worden opgezweept. Voeg daarbij voor Brazilië het feit, dat het land talrijke „des perados" telt, elementen, die voor ieder avon tuur te vinden zijn, en het wordt duidelijk, dat de communisten voldoenden aanhang konden krijgen om tot een Putsch, die eenige kans op slagen had, te kunnen overgaan. Zonder de waakzaamheid en het zeer energiek optreden van de regeering-Vargas zou in Brazilië weliicüt een formeele burgeroorlog ontketend zijn, die misschien tot de uitroeping van de Proletari sche Republiek geleid had. En welke gevolgen éen dergelijke gebeurtenis voor de andere Zuid- Amerikaansche republieken gehad zou kunnen hebben, behoeft geen betoog. Nergens in Zuid- Amerika is de politieke stabiliteit zóó groot, dat men er verrassingen als geheel uitgesloten be schouwen kan. De Braziliaansche opstand is uitgebroken te Natal, waar een gedeelte van het 21ste bataillon van het federale leger aan het muiten geslagen is. Toen de opstandelingen zich van het arsenaal meester hadden kunnen maken, was ook de stad weldra in hun macht. Te Pernambuco, waar de troepen evenmin be trouwbaar bleken, was het succes der rebellen in den aanvang even groot; zij wisten de strate gische punten in den omtrek te bezetten en slaagden er in op de wapenmagazijnen van Maccio de hand te leggen. Deze ernstige feiten dreven de regeering tot krachtdadig en spoedig handelen aan. Om te voorkomen, dat ook in andere steden opstanden zouden uitbreken, werd voor het geheele grond gebied van de republiek de krijgswet afgekon digd en zee- en luchtstrijdkrachten werden naar de bedreigde nunten gezonden. Op de op standelingen, die weigerden zich over te geven, werd zonder dralen geschoten. Maccio werd heroverd, in Pernambuco werd de opstand on derdrukt en Natal moest door de rebellen ont ruimd worden. In enkele uren was de regeering den opstand feiteiyk meester. De onderdruk king der rebellie had 150 dooden en ongeveer 1000 gewonden gekost. Dat is zeker betreurens waardig, maar vast staat, dat het aantal dooden en gewonden véél en véél grooter geweest zou zijn, als de regeering den opstandelingen tijd had gegeven hun plannen in vollen omvang Uit te voeren. Een zwakke regeering doet bijna altijd meer bloed vloeien dan een krachtige. Men was te Rio de Janeiro vooral ernstig bezorgd over de mogeiykheid, dat de opstand veld zou winnen in de Zuide lijke staten, in Sao-Paulo en in Rio Grande, waar de regeering nog altyd vele politieke te genstanders telt. Die vrees heeft zich niet ver- wezeniykt. Het gevaar was dichter bij honk. Het openbaarde zich in de hoofdstad zelf, waar een regiment infanterie tot muitery was overgegaan en zich in zijn kazernes verschanst had. Tege lijkertijd rebelleerden de leerlingen van de luchtvaartschool en wisten opstandige troepen zich van het fort Sao Paolo meester te maken. Het grootste deel der in de hoofdstad gelegen federale troepen bleef de regeering evenwel trouw en deze slaagden er in, nadat zy door den president vande republiek in persoon waren toegesproken, de opstandelingen uit hun stel lingen te verdrijven. Zonder moeite werd de overwinning niet behaald; de kazernes moesten in brand geschoten worden vóór de muiters den ongelijken strijd opgaven. Het feit, dat de communisten, die de aan stichters van dezen opstand zijn, er in geslaagd zyn belangryke groepen soldaten op hun hand te krijgen, bewust evenwel dat het gevaar, waarin Brazilië enkele dagen verkeerd heeft, vooral niet moet worden onderschat. De leider der opstandelingen is gebleken Luis Carlos Prestes te zijn, een ex-kapitein van het federale leger en, in zijn hoedanigheid van chef van de Braziliaansche communistische partij, lid van het Komintern. Ofschoon de aanstich ters van het complot zorgvuldig vermeden heb ben de verantwoordelijkheid van de IHe Inter nationale in het geding te brengen, kan men bezwaariyk vergeten, dat bij gelegenheid van het in Augustus en September j.l. te Moskou gehouden Komintern-congres de afgevaardig den van de Braziliaansche Communistische partij den vergaderden een rapport over de si tuatie in hun land voorlegden, waarin er cp gewezen werd, dat de omstandigheden voor een gewapende massa-actie buitengewoon gunstig waren, als men er slechts in zou kunnen slagen ook niet-communistische maar regeeringsvijan- dige elementen tot de vorming van een „anti fascistisch en anti-imperialistisch gemeen- schappeiyk Pront" te brengén. Tot dat doel moesten de soldaten, de kleine burgers en de boerenarbeiders bewerkt worden. De taktiek is bekend. Zij is steeds dezelfde. Het gaat er om den burgeroorlog te ontketenen, eerste voorwaarde tot het scheppen van de sfeer, die voor het stichten van de Proletari sche Republiek de meest geschikte is. Dat men deze taktiek in het krachtig ter verdediging toe gerust Brazilië heeft trachten toe te passen is een fout geweest, die zich wreken moet. Men heeft op het Zuid-Amerikaansche vasteland eerst de grootste republiek willen treffen, in de verwachting, dat vervolgens de kleinere staten minder weerstand zouden kunnen bieden. Maar de regeering is waakzaam gebleken en heeft niet alleen het eigen land, maar vermoedelijk het geheele werelddeel voor een ramp behoed. De waarschuwing van Brazilië zullen de overige republieken ongetwijfeld ter harte nemen. LONDEN, 2 Dec. Morgen zal het nieuw ge kozen Engelsche parlement plechtig worden ge opend. Koning George zal er ditmaal niet bij tegenwoordig zijn in verband met een ernstige ziekte van zijn zuster prinses Victoria. De troon rede zal worden voorgelezen door den Lord Kan selier. Behalve de buitenlandsche politieke aangele genheden zal, naar men algemeen verwacht, de troonrede in hoofdzaak behandelen de proble men der gebieden, welke in het by zonder te lijden hebben van de crisis. Het is de bedoe ling den schoolplichtigen leeftijd te verhoogen, terwyi er plannen zijn om onder regeerings- waarborg verbeteringen aan te brengen aan de spoorwegen, waarvoor een leening van 26 mil- lioen pond zal worden uitgegeven. Morgenmiddag zal in het Lagerhuis worden beraadslaagd over het adres van antwoord op de troonrede. De voornaamste sprekers van dezen eersten dag zullen zijn minister-presi dent Stanley Baldwin en de leider der Labour- oppositie, majoor Attlee. Men verwacht, dat de debatten de geheele verdere week in beslag zullen nemen. Naar Reuter meent te weten, heeft het ka binet in zijn zitting van heden de Britsche politiek inzake een petroleum-embargo bespro ken. en ten volle goedgekeurd. Er komt geen wyziging in de politiek van Engeland en dus zal Groot-Brittannië zyn volle medewerking ver- leenen aan elk collectief besluit, dat de Com missie van Achttien op 12 December as. inzake een petroleum-embargo zal nemen. 1 VERWACHTING: Krachtige tot matigen |j wind uit Westelijke richtingen, gedeelte- j| lijk bewolkt, regen- en hagelbuien, zélfde temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. illlllllllilïlllllllllllllllllllJlllllllllllilïllllllllllllllllllllllirilllIHHIIIIll LONDEN, 2 December (A.N.P.). De Koning der Belgen, Leopold III, is gisteren te Londen aangekomen voor een particulier bezoek. De Koning en de Koningin hebben Koning Leopold vandaag een lunch aangeboden. PARIJS, 1 Dec (ANP) De Parijsche pers wijdt uitvoerige beschouwingen aan het pro en contra van het leggen van een embargo op petroleum. De Echo de Paris is van meening, dat de reeds in practijk gebrachte sanctiemaat regelen zeer langzaam hun uitwerking doen gevoelen, terwijl een petroleumuitvoerverbod binnen korten tijd voor Italië op onaange name wijze merkbaar zou worden. Het blad vraagt zich af, of het werkeiyk noodig is Mussolini en het Italiaansche volk tot wanhoop te brengen. Zonder het Volken bondspact te schenden zouden de mogend heden zoo lang kunnen wachten totdat de houding der Vereenigde Staten definitief zal zijn bepaald. De aldus gewonnen tyd zou moeten worden benut voor vredesonderhan delingen. Ook de Petit Parisien wenscht, dat men den tyd tot 12 December zoo goed mogeiyk be steedt. Het blad meent, dat het den schyn heeft, dat men de besprekingen wil hervatten. Wladimir d'Ormesson verklaart in de Fi garo, dat de toepassing van sancties ook zekere rechten tegenover Abessinië mede brengt. Abessinië heeft in het conflict alleen politieken en moreelen steun ontvangen. Men mag het te verstaan geven, dat men nu ook een prestatie wenscht. De links-georienteerde Quotidien ziet in de tegenwoordige diplomatieke bemoeiingen niets anders dan een poging der Italianen tijd te winnen. GENEVE, 1 Dec. (ANP) De regeering van Tsjecho-Slowakije heeft den Volkenbond me degedeeld, dat zij bereid is het embargo op cien uitvoer van grondstoffen naar Italië uit te breiden tot steenkolen, petroleum, yzer en staal. Tsjecho-Slowakije is de achtste mo gendheid, die haar instemming met een der- geiyke uitbreiding heeft betuigd. Lidzj Tasfari Zaphiro, eerste secretaris der Abessinische legatie te Londen, zal zich 7 December a.s. inschepen aan boord van de „Aquitania", om in de Vereenigde Staten een officieele missie te vervullen. Hij zal daarbij trachten een onderhoud met president Roo sevelt te hebben. LONDEN, 2 Dec. (Reuter). De „Manchester Guardian" zet de voorwaarden uiteen, waarop Italië volgens het blad bereid zou zijn te onder handelen over de annexatie van een breede strook grondgebied langs de grens van Eritrea en Ogaden, en de provincies Harrar en Aoessa, opdat Eritrea en Ogaden samengevoegd worden. De Itapanen staan vooral op het laatste. Zij eischen tevens de gebieden van Bale, Boren en Kafa voor zich op. Daar het gebied van Kafa aan den Soedan grenst, zou het van Britsch standpunt bezien, niet van Abessinië losgemaakt kunnen worden. ROME, 2 Dec. De Kamer van Afgevaardigden is tegen Zaterdag 7 December bijeengeroepen, de Senaat tegen Maandag 9 December. De Koning heeft Mussolini een aanzienlijke hoeveelheid baren goud en zilver gegeven, welke bestemd zyn voor de Bank van Italië. De Kamerleden hebben hun medailles, welke zij als kamerlid ontvingen, teruggegeven. De Italianen in Tunis hebben 14 K.G. goud bijeen gebracht. Te Genua is gisteren 200 K.G. goud verzameld. •••-• v;s;: W* >!K*. -• v*» Jmu. In Duitschland worden thans proefvluchten gehouden met een water-zweefvlieg tuig. De vleugels hebben een spanwijdte van 17.3 Meter KIESS» J"* N .Ü.-V &rv In den strijd tegen de sancties spant Italië zich tot het uiterste in. De ijzeren hekken van de parken worden gesloopt ADDIS ABEBA, 2 Dec. (Reuter). Italiaan sche vliegtuigen zijn over Daggaboer en Hagre Salem gevlogen, zonder evenwel bommen te werpen. Het schijnt dat zij alleen verkennin gen uitvoerden en foto's namen teneinde de posities van de Abessiniërs nauwkeurig vast te stellen. Naar verluidt is een aantal soldaten in Oga den door scheurbuik getroffen tengevolge van het gebrek aan versche groenten. De Abessiniërs repareeren thans met behulp van buitenlandsche deskundigen de mitrail leurs en tanks, die zij op de Italianen hebben veroverd, n.l. acht mitrailleurs en vier tanks, waarna deze wapens tegen de Italianen zullen worden gebruikt. Te Dessié hebben vandaag besprekingen met verschillende legerleiders plaats gehad. Van het Noordelijk en Zuidelijk front zyn geen berichten ontvangen. Er schijnt daar rust te heerschen. ASMARA, 2 Dec. (A. N. P.) Van Italiaansche zijde worden de volgende verliescijfers gepubli ceerd: Van 1 Januari tot en met 30 November zyn in Oost-Afrika 241 Italiaansche officieren, on der-officieren en soldaten om het leven geko men. In het tydvak van 31 October tot en mét 30 November sneuvelden 4 officieren, 2 onder officieren en één soldaat, terwijl een officier en 40 onder-officieren en soldaten stierven ten gevolge van ongelukken tijdens den dienst of ziekten. Uit Asmara wordt gemeld, dat van 1 Januari tot 30 November 229 arbeiders in Eritrea zijn overleden. In het geheel bevinden zich in Eritrea 3.000 werklieden. Van 30 October tot heden, 2 December, zijn in Eritrea 35 arbeiders overleden, tengevolge van ongelukken en arbeidsongevallen en ver schillende ziekten. Maarschalk Badoglio seint het volgende, 60ste legerbericht: De zuiveringsactie in Womberta en Tembien wordt voortgezet. Onze colonne is by verken ningen by den pas van den Amale, ten Oosten van Melfa in Oost-Tembien slaags geraakt met een sterke afdeeling gewapende Abessiniërs, die 15 dooden op het slagveld moesten achter laten. Aan Italiaansche zijde werden één onder officier en vijf Askari's gedood. De luchtvaart was over het geheele front zeer actief. De Italiaansche arbeiders, die in Oost Afrika werken hebben in October naar Italië post wissels gestuurd tot een totaal bedrag van 12.242.880 Lire. De Abessinische minister van buitenlandsche zaken, Herrouy, heeft het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat teneinde de ci viele bevolking en de vreemdelingen te sparen voor een luchtbombardement, alle Abessinische troepen uit Harrar zullen worden teruggetrok ken; de stad zal nog slechts dienen om de ge wonden van Ogaden op te nemen. GENèVE, 2 Dec. (Reuter). Het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat ook de Soedan de sancties zal toepassen, zoodat de Italiaansche troepen zich niet meer in den Soedan van lastdieren kunnen voorzien. BERN, 2 Dec. (A.N.P.) Vanmorgen zyn de beide huizen van het parlement in dertigste vergadering byeengekomen. Nadat het rapport van de commissie tot con trole op de verkiezingen was uitgebracht, wer den de nieuwe parlementsleden in Nationalen Raad en Standenraad beëedigd. De Standen raad koos eenstemmig den afgevaardigde Am- stalder (katholiek-conservatief), die tot dus verre vice-voorzitter was, tot voorzitter. In den Nationalen Raad werd met 116 tegen 12 stem men, terwijl de sociaal-democraten zich ont hielden, de vroeger vice-voorzitter Reichling van de Boeren- en Burgerspartij tot voorzitter gekozen. De Bondsraad heeft aan beide huizen een rapport doen toekomen, dat een rechtvaardi ging bevat van de houding, welke door de re geering is aangenomen in de kwestie der sanc ties. LONDEN, 2 Dec. (Reuter) De geneesheeren hebben Sir Samuel Hoare aangeraden zoo spoedig mogeiyk vacantie te nemen. Hoewel hy hersteld is van zyn gewrichtsontsteking, waar aan hy eenigen tijd geleden leed, maken de on afgebroken werkzaamheden van den laatsten tijd, vooral in verband met den internationalen toestand, een vacantie noodzakelijk. Hij zal der halve, zooals reeds is gemeld, komende week naar Zwitserland vertrekken, waar hij tot na Kerstmis denkt te blijven. Gedurende de afwezigheid van den minister, zal minister Eden belast worden met het waar nemen van het ministerie van buitenlandsche zaken. Op de vlootconferentie zal hij vervan gen worden door den parlementairen onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, lord Stanhope. Men veronderstelt, dat Eden deel zal nemen aan de bijeenkomst van de commissie van 18 op 12 December a.s. PEKING, 2 Dec. (Reuter) Volgens berich ten uit Chineesche bron is de bevolking vaneen dorp nabij Tientsin slaags geraakt met Japan sche autonomistische propagandisten, waarvan er twee werden gedood. Uit Toengtsjau werd bericht, dat de autono- misten sedert korten tijd voor het uitwerpen van strooibiljetten gebruik maken van een vlieg tuig van Japansche constructie. SJANGHAI, 2 Decf (Reuter) In een gebouw, dat omringd wordt door soldaten met de ba jonet op het geweer, is, volgens berichten uit Pautingfoe, uit Japansche bron afkomstig, een conferentie waarin de toestand in Noord- China zal worden besproken, geopend. Er wordt aan deelgenomen door de gene raals Ho Jing Tsjin en Soeng Tsje Joean, Sjang Tsjen, den gouverneur der provincie Hopei, Hsjoeng Sjih Hoei, gouverneur van Kiansi, en tenslotte de generaals Joeng Tsjin en Pwau En Joeh, leden van den thans niet meer be- staanden militairen raad van Peking. KAïRO, 2 Dec. (Reuter) Een groot aantal studenten heeft hedenochtend op het huis van Mahmoed Pasja, den vroegeren minister-pre sident een aanval gedaan, zy sloegen de poort in en vernielden het meubilair. De politie ar resteerde vier personen. De aanval is een ge volg van de critiek der Wafdistische pers op de liberalen. Het nieuwe Engelsche parlement wordt heden geopend. Koning George zal er wegens een ernstige sekte van zün zuster prinses Victoria niet bü kunnen tegenwoordig zijn. Hoare gaat op medisch advies eenigen tyd met vacantie. Koning Leopold voor een particulier bezoek te Londen, Schout-bij-nacht J. T. Fnrstner chef van den marinestaf? Euwe heeft de 25ste party om het wereldkam pioenschap schaken gewonnen en daarmede de leiding in het tournooi genomen. O Verontwaardiging over onrecht over slechtheid is altijd een goed ding. Maar ook gevaarlijk. Want we laten ons zoo gauw door verontwaar diging vervoeren. Gelukkig degeen die verontwaardigd kan worden. Zoo eene is geen zoutblok, zoo eene is geen lauwe waarvan de H. Schrift getuigt dat hij uitgespuwd zal worden. Maar met verontwaardiging dient men voorzichtig te zijn. Men ziet veront waardigden zoo gauw elkaar in de haren vliegen. Vit verontwaardiging worden vaak woorden gezegd die on gesproken hadden moeten blijven. In verontwaardiging worden heethoof dige daden gesteld die beredeneerd overleg achterwege had gelaten. Leg gen we dus onze verontwaardiging 'n breidel aan en houden we haar im mer in toom. Want slaat ze op hol dan is ze erger dan een hollend paard. BERLIJN, 2 Dec. (D.N.B.) De Rijksminister voor kerkeiyke aangelegenheden heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarby hy de uitoefe ning van kerkelijk autoritaire bevoegdheden door kerkelijke vereenigingen of groepen on toelaatbaar verklaart, voor zoover deze berus ten op de wet tot verzekering van de Duit- sche Evangelische kerk. Tot zoodanige ontoelaatbare handelingen be ll ooren in het bijzonder de bezetting van pre dikantplaatsen, het beroepen van geestelijke hulpkrachten, de verordening van afkondigin gen van den kansel, het heffen van en het be heer over kerkelijke belastingen, het uitschrij ven van collectes en geldinzamelingen, zoo mede het bijeenroepen van synoden. De vrijheid van het verkondigen van een godsdienstige overtuiging en het beleggen van religieuze samenkomsten in kerkeiyke vereeni gingen en groepen zullen hier niet onder val len. ATHENE, 2 Dec. (Reuter) Na de onderteeke- ning van het amnestiedecreet zyn vandaag om 12 uur 578 gevangenen op vrije voeten gesteld. Sofoelis, de leider der liberale partij is zich op het paleis gaan laten inschryven, om door cien koning te worden ontvangen. Naar de bladen melden, zal Sofoelis den sou- verein bedanken voor de amnestie. WARSCHAU, 2 Dec. (Reuter) Tusschen de candidaten naar het koningschap van de zigeu ners heeft een revolvergevecht plaats gehad. Toen de politie kwam, werd zij door de vrou wen met steenen ontvangen. Bij dit gevecht zyn 13 dooden en 30 gewonden gevallen. I v vvvc vummiii.i ii I,- 1 f A's? Stand op Dinsdag 1 uur vm.736 Vorige stand: 732.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1