STADSNIEUWS Iets Aparts Met twee kameraadjes op avomturemreïs Men tefitifflC am: SITTERStZKOR iös GEHEEL GEBIT COPPENS' BEDRIJFSKLEEDING Middenstand moet geholpen worden Haarlem, 3 Dec. REORGANISATIE KON. HOU. LLOYD DINSDAG 3 DECEMBER 1935 TANDHEELKUNDIG INSTITUUT MOEILIJKE TIJDEN, DUS NUTTIGE GESCHENKEN AGENDA DEI OSPRIJS VOOR LONDEN Loopgraven in Haarlem Radiodistributiekabels worden gelegd Voor Nieuwjaar Nieuwigheden RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Vanaf f 35.- met gar- pynloos In huis Officieele opening PROV. STATEN v. NOORD- HOLLAND Benoemingen .EEN GLAS WATER" Liefde gaat vóór politiek PASTOOR J. v. d WEIDEN t Rustend herder van Volendam J. Kramer t I raaie dekselmandjes naar keuze gevuld met binnen- en buitenlandsche Delicatessen, ook op fijne vleeschwaren gebied. Voor elke beurs be reikbare en zeer welkome SINT NICOLAAS-CADEAUX N GP. H0UT5TR 89 m w Niet te evenaren! Overalls v.af f 2.00 Fantasiepantalons v.af f 1.60 KONINGSTRAAT 17, hoek PAARLAARSTEEC - TELEF. 11685 Tunnel te Bloemendaal Bouw in het voorjaar Haarlem-Noord Station Voetgangster aangereden BURGERLIJKE STAND Garantie door het Rijk voor ver liezen op rentegevende voor schotten aan kleine middenstanders Ten hoogste 40 pCt. Plannen ver gevorderdgeen bij zondere regeeringsmaatregelen voor ontslagen personeel De nieuwe bisschop van Eichstadt Eed van trouw afgelegd Bioscopen 4 December Bioscopen RIJKSVISCHAFSLAG Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 DOOR FLETCHER .mm& sasate# j Binnen enkele dagen zal Haarlem in een stad vol loopgraven veranderd worden. Dan zal n.l. het Radiodistributiebedrijf begin nen met het leggen van de kabels in ver schillende straten van Haarlem. Voor het verkeer zal dit eenig ongerief ver oorzaken, doch de weggebruikers kunnen zich voor dit ongerief troosten met de gedachte, dat de werkzaamheden zijn om velen Haarlem mers vroolijke muziek in hun huiskamers te brengen. En vroolijke muziek is in dezen depressietijd een prettige hartversterking! Óp het oogenblik zijn 80 man met de voor bereidende werkzaamheden van het distributie net bezig. Dit aantal zal opgevoerd worden tot ongeveer 200, als eenmaal met het leggen van de kabels begonnen wordt. Is dit eenmaal gereed, dan zullen nog slechts een 30-tal personen als vast personeel werk zaam zijn. Op het oogenblik werkt het distributiebe drijf onder hoogspanning, wel niet wat de dis tributie zelf betreft, maar dan toch de uitge breide voorbereiding voor deze distributie. Vóór Nieuwjaar moet reeds een gedeelte van het net klaar zijn. In de zeven ondercentrales, die zooals gemeld, aan den Rijksstraatweg ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, aan de Brouwerskade, den Gasthuissingel, de Van Keulenstraat, de Kloosterstraat, de Stuyve- santstraat en aan de Leidschevaart bij de Ka thedrale Kerk „St. Bavo" gevestigd worden, worden dan voorloopig ontvangsttoestellen op gesteld, die de muziek bij de aangeslotenen onder deze ondercentrales zullen distribueeren. Zijn eenmaal de voedingskabels gelegd, dan geschiedt de hoofddistributie alleen nog vanuit het hoofdstation aan de Nieuwe Gracht, dat met de beide Nederlandsche zenders per spe ciale telefoonlijn verbonden is en ook verbon den met een gebouw aan den Zijlweg, waar zich de vijftien toestellen voor de ontvangst van de buitenlandsche stations zullen bevin den. De voedingslijnen van de onderstations zul len in den grond gelegd worden. Van de onder stations gaan, eveneens ondergronds, distribu- tielijnen naar de groepen en huizenblokken. De lijnen, die in deze blokken de aangeslotenen afzonderlijk zullen bereiken, worden langs de achterzijde van de huizen bovengronds aange bracht. Hier en daar is het aanbrengen langs de huizen door den eigenaar niet toegestaan en dan worden palen in den grond geslagen, waarop de lijnen worden bevestigd. Uit dit alles blijkt wel dat er heel wat werk aan den winkel is. Daarbij komt nog, dat, zooals gemeld de radiodistributie tevens voor andere doel einden gebezigd zal worden. Zoo worden in de meer afgelegen wijken, een veertigtal politie-meldinstaUaties in zullen ondergebracht, waardoor de politie-agenten kunnen worden opgeroepen en dezen met het hoofdbureau kunnen telefoneeren. Op de hoeken van de straten komen aan sluitingen voor luidsprekers en sirenes, welke o.a. dienst kunnen doen bij luchtaanvallen. Voor de alarmeering wordt dan tevens gebruik gemaakt van de muziekkabels om de aange slotenen te kunnen waarschuwen. Bovendien zal de radiodistributie dienstbaar gemaakt worden voorVeilig Verkeer". Dank zij de distributieüjnen zullen n.l. de aangeslotenen gewaarschuwd kunnen worden voor onveilige punten in de stad, waar b.v. de straat is opengebroken. De scholen worden eveneens aangesloten op het distributienet en dan zal via dit niet aan alle leerlingen van de scholen gezamenlijk les gegeven kunnen a trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v 7-9 u. worden door één deskundige in„Veilig Verkeer", een speciaal Haarlemsche nieuwig heid. Tenslotte wordt door het bedrijf een reportage-auto aangeschaft, welke aangesloten kan worden op kastjes, aan te brengen op de hoeken van de straten. Daardoor zal deze auto verbonden zijn met het distributienet en zoo buitengewoon belangrijke gebeurtenissen voor Haarlem kunnen omroepen. Ook concerten of andere voorname bijeen komsten in de Gem. Concertzaal, Groote Kerk, Stadsschouwburg, enz. zullen de aangeslotenen thans, dank zij het radiodistributiebedrijf, kunnen medegenieten. Het wordt den modernen mensch wel gemakkelijk gemaakt! Nog komt er een speciaal Haarlemschen nieuwigheid in de huizen der aangeslotenen. Dezen krijgen behalve een programmakiezer, een orthophonischen volumeregelaar. Op het net past voorts een speciale loud speaker, verkrygoaar bij het Radio-distributie bedrijf. E tenslotte, al is het iewat prematuur: de opening. Het ligt in de bedoeling om het radio distributiebedrijf officieel te openen, beter ge zegd in bedijf te stellen. Doch dat zal wel pas het volgende jaar kunnen gebeuren! Provinciale Staten van Noord-Holland kwa men hedenmorgen opnieuw* bijeen onder voor zitterschap van den Commissaris der Koningin, Jhr. mr. dr. A. RöelL Eenige mededeelingen werden gedaan. Tot leden van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven werden benoemd de hee- ren J. J. Korff en Klaas de Vries te Amster dam, leden van Prov. Staten en R. P. v. Royen, directeur der gemeentewaterleiding te Amster dam. De overige stukken werden commissoriaal verklaard, waarna de vergadering werd ver daagd tot 17 December. Terecht is dit geestige spel van A. E. Scribe, den productieven auteur uit de eerste helft der negentiende eeuw, een spel van politiek en liefde genoemd. De mannelijke hoofdpersooon, graaf Balingbroke, is een politicus van den eersten rang. Hij gebruikt zijn vernuft niet alleen voor het voldoen van zijn eerzucht, maar heeft tege lijk het oog gericht op het belang van zijn land, dat met een noodeloozen oorlog tegen Frankrijk het is nu anno 1710 niet gediend wordt. Maar.... zijn voornaamste tegenstander is een vrouw: de hertogin van Marlborough, die als opperhofmeesteres en sluwe „vriendin" van ko ningin Anna op deze even goedhartige als zwakke heerscheres een ongebreideïden invloed uitoefent. Zoo'n vrouw overwint men alleen door haar in haar gevoelige zijde te treffen: de lief de. En dan is er de koningin zelve. Als Baling broke het pleit reeds gewonnen meent te heb ben, dreigt telkens weer het fiasco door de on derworpenheid van de vorstin aan haar gesle pen raadgeefster. Evenwel.... ook de koningin heeft lief en voor een vrouw beteekent de liefde meer dan het belang van het land en de vrede van Europa Wordt zij in die liefde bedreigd, dan verandert de willooze in een energieke, de moe- delooze in een heldin. Zoo zien wij in dit stuk voortdurend een flon kerend duel, uitgevochten met de geslepenheid van den geest, steeds weer pakkend door ztfn verrassende wendingen en op het eind van het spel besluitend met een volledige voldoening voor hart en verstand van de meelevende toe schouwers. Want op den achtergrond van de politieke intrige, doch opgenomen in de fleurige handeling, staat een klein drama van ernstige jonge liefde en we gunnen na de vele verwikke lingen aan den rondborstigen vaandrig Masham en zijn kleine Abigail met graagte hun uiteinde lijk verworven geluk. Deze uitvoering werd gegeven in een fraai décor en in mooie, met elegance gedragen costu mes. Dat er na den rustigen aanvang vaart kwam in het terecht luchtig gehouden spel, daarvoor zorgde Dirk Verbeek als de handige, vlotte graaf Balingbroke. Zijn manier van op treden deed niet alleen recht aan de intelligentie van die figuur, maar gaf ze ook een toets van edelmoedigheid, die sympathiek aandeed. Zijn partner de opperhofmeesteres, was mevrouw RanucciBeekman, op wier naam ook de zeer bevredigende regie stond. Haar scherp acteeren verdient allen lof. maar verdrijft de vraag niet of een jongere speelster hier niet beter op haar plaats was geweest. Vera Bondam beeldde de hooge eischen stellende rol van de koningin met een zuivere mengeling van voornaamheid en menschelijkheid uit, Joekie Broedelet was een lieftallige Abigail, Paul Steenbergen een leven dige vaandrig en Piet Bron maakte in zijn be scheiden partij als kamerdienaar toch weer even een goed figuur. Het was een abonnementsvoorstelling met een geheel gevulde zaal en er werd volop genoten van het frissche, in alle opzichten aanbevelens waardige spel. H. B. v. d. S. In het St. Liduinagestieht te Warmond is heden overleden de Weleerw. Heer J. G. van der Weiden, rustend pastoor van Volendam. De t hans ontslapene, Heemstedenaar van geboorte, bereikte den leeftijd van ruim 77 jaar. Na zijn H. priesterwijding in 1883 was hij drie jaar assistent in Zoeterwoude en daarna tot 1894 kapelaan te Volendam. Tot 1896 en 1901 arbeidde hij als zoodanig resp. in Aarlan- derveen en Dordrecht, om dan benoemd te worden tot pastoor te Tholen. Daar is pastoor Van der Weiden werkzaam geweest tot 1904, in welk jaar hij die standplaats met Volendam verwisselde, In de bijna dertig jaar, dat deze uitmunten de zielzorger de Volendammer katholieken leid de, heeft hij zich bij hen zeer bemind gemaakt. In Juni van het vorig jaar heeft hij om ge zondheidsredenen ontslag genomen. Op 65-jarigen leeftijd is Zondag overleden de heer Jan Kramer, gepensionneerd haven meester van Haarlem. De overledene kwam in 1904 als noodhulp ambtenaar in dienst van het havenwezen. In 1906 werd hij aangesteld als vast ambtenaar, belast met het innen van de haven- en kade- gelden, Later werd hij belast met de dagehjk- sche leiding van den havendienst. Op 1 Januari -923 kende de Raad hem den titel van haven meester toe. Hij stond bekend als een zeer plichtsgetrouw ambtenaar en was bij de autoriteiten en ook bij de ambtenaren en werklieden van den dienst, evenals bij de beurtschippers, zeer geacht. Dit bleek duidelijk bij de viering van zijn 25-jarig jubileum in 1931. 1 Juli 1933 ging de heer Kramer met pensioen. TEL 10587 <1456 Omtrent den bouw van een tunnel voor voet gangers en fietsers in de spoorlijn Haarlem Bloemendaal, aan de Riebeeklaan, nabij het station Bloemendaal, kunnen wij nog mededee len, dat weliswaar omtrent de kostenverdeling tusschen de Ned. Spoorwegen en de gemeente Haarlem nog geen overeenstemming is bereikt, doch vast staat wel, dat in het vroege voorjaar met het werk begonnen zal worden. Deze tunnel, welke een hoogte krijgt van 2.40 M. en 5 M. breed wordt, is van groot belang voor de bewoners van de pas gebouwde en zich snel uitbreidende wijk tusschen de Delft en het station Bloemendaal. De huizen rijzen, zooals in vele wijken in Haarlem, als paddestoelen uit den gTond. Zoo zie je nog weiland en eenige weken later is het weiland verdwenen en rijen zich nieuwe huizen in wordingstaat aaneen. Tot nu toe moeten de bewoners van deze wijk, indien ze met den trein willen reizen, een ge weldigen omweg maken langs den overweg aan de Kleverlaan om het station te Bloemendaal te kunnen bereiken of een niet minder lange reis naar het station te Haarlem. De nieuwe tunnel zal nu den kortst mogely- ken toegang geven met het station Bloemen daal, dat daardoor tevens eigenlijk de functie krijgt van spoorwegstation voor Haarlem- Noord. Het verdient wellicht aanbeveling, om zoodra de nieuwe tunnel gereed is, het station Bloe mendaal voortaan te doopen in: „Station Bloe mendaalHaarlem-Noord." Vele personen, niet bekend met Haarlem, kan daardoor het maken van een grooten om weg bespaard worden. Gistermorgen is op den hoek van de Groote Markt en de 'Koningstraat een 38-jarige dame uit Amsterdam aangereden door een auto. De dame stak zonder op het verkeer te letten den rijweg over en liep daarby tegen het rechter portier van een juist passeerenden auto aan. Zij kwam te vallen en liep een paar wonden en een lichte hersenschudding op. Na door G. D. verbonden te zyn is de dame met een ziekenauto naar de Mariastichting ge bracht. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat de remmen van den auto uitstekend in orde waren. Geboren: 2 Dec. H. B. BorstWillemse z; 1 Dec. M. M. VerheijdeMeyer d; 2 Dec.: S. C. v d GroefHill z; 3 Dec.: A. G. M. Simo- nettiLeushuis z; 1 Dec.: P. C. Straatsma— de Boer z; 2 Dec.: T. D. RondeWoitaschek d; 30 Nov.: A. KlingerMay z. Overleden: 1 Dec.: J. Kramer, 65 j„ Kinder huissingel: 1 Dec.: G. Slot, 66 j., Teylerstraat; 2 Dec.: G. J. Driehuis, 18 j., Kamperlaan; 2 Dec.: A. v. Nes, 38 j., Gr. Houtstraat. (Nadruk verboden). In een nota van wijzigingen op de be grooting van Handel, Nyverheid en Scheep vaart is een memoriepost uitgetrokken voor gedeeltelijke garantie door het Rijk voor verliezen op rentegevende voorschotten aan kleine middenstanders. Het verstrekken van voorschotten tegen een matige rente ligt inzonderheid op den weg der geldschietbanken, zooals die bijv. in verschillen de deelen des lands mede in verband met de bestrijding van den woeker ingeburgerd zyn. Het ligt intusschen voor de hand, dat zij het uit deze werkzaamheid voortvloeiende risico niet geheel voor eigen rekening kunnen nemen; daartoe is integendeel de ruggesteun van borg stellingsfondsen noodig. Het laat zich aanzien, dat het Nationaal Crisis Comité, indien zijn middelen zulks toelaten, zich jegens deze borg stellingsfondsen niet onbetuigd zal laten. Niet temin is het uitgesloten, dat men zonder hulp van Rijkswege zou kunnen slagen. Onder deze omstandigheden vond de mi nister vrijheid alsnog voor dit doel een memoriepost in te lasschen, welke bedoelt voor de verliezen wegens de op aangegeven wyze te verstrekken borgstellingen maxi maal 49 pet. voor rekening van het Rijk te brengen. De practische uitvoering is in dier voege gedacht, dat van deze verliezen uiteindelijk ten hoogste 40 pet. door het Ryk wordt bijgepast. Voor crediet, waarvoor het Ryk zich aldus gedeeltelijk garant stelt, zal ln beginsel Iedere kleine neringdoende in aanmerking komen, af gezien van de vraag, ól hij al dan niet by eenige vereeniging op het gebied van handel of nijverheid is aangesloten, met deze beperkingen nochtans, dat: En uitgezonderd zyn personen, die niet reeds op 1 Januari 1932 zelfstandig een zaak dreven; 2. het Rijk in verliezen op borgstellingen voor bedragen van meer dan ƒ5000 als regel niet participeert. Mi J.LAMfitR [WA. Doch het was inmiddels laat, en bedtijd geworden en weldra lagen allen heerlyk on der de wol om uit te rusten van de doorge stane vermoeienissen. Piet niet in het minst. Die sliep als een roos, De grooteren bleven nog wat napraten, waarby de vrouw alles vertelde van hun lotgevallen. Den volgenden morgen ging de boer eerst naar den burgemeester, om te vragen wat of ze met Piet en Wiet moesten doen. De burgemeester was echter met vacantie, en toen werd maar besloten te wachten tot hy terug zou zyn, want hy moest beslissen hoe de kinderen verder naar Holland zouden moeten komen. Toen ze 's avonds met zyn allen om de tafel zaten om het avondeten te nuttigen, hoorden ze eensklaps buiten een hevig ru moer. Piet schrok zoo, dat een heete aard appel dien hij juist in zijn mond had naar binnen gleed. Piet brulde het uit en snelde naar buiten om aan de pomp een slok koud water te nemen. Hy hoestte en proestte en de kinderen, die hem naar buiten gevolgd waren hadden de grootste pret om zijn malie sprongen en gebaren. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der begrooting van han del, nijverheid en scheepvaart deelt minis ter Gelissen mede, dat de plannen tot de finitieve reorganisatie van den Kon. Holl. Lloyd vergevorderd zijn. De regeering heeft geen aanleiding kunnen vinden tot het nemen van bijzondere maatregelen ten bate van het ontslagen personeel van den Kon. Holl. Lloyd. MUNCHEN, 2 Dec. (D.N.B.) De nieuwe bis schop van Eichstadt, Mgr. Dr. Rackl, heeft he den in tegenwoordigheid van Rijksstadhouder Von Epp den in het Concordaat voorgeschre ven eed van trouw afgelegd. Gebouw >,St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig bureau, 8 uur Cursus R.K. Volksbond, 8 uur; Haarl. Kerkzangers, kwait over 8 Afdr. Grafische Bond, 8 Uur. Gouvernementsgebouw Dreef Provin ciale Staten, half 12. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling 107 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 104 uur. Atelier Leo Halpem, Bloemendaal Ten toonstelling van Ceramiek, 105 uur. Rembrandttheater „Episode". Op het top- nee! Yong Kee Troupe, Chin. Comedian Acro bats. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Wat en Half Watt,, in „Met voile muziek". Op het tooneel Tom Jersey, hand- schaduwbeelden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Suikerfreule" (gepro longeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Op het verkeerde spoor", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Proza, 8 uur Schaakclub „St. Bavo", 8 uur Best. Grafi- schebond, 8 uur Best. Trampersoneel, 8 uur Federatie groenten- en fruithandelaren, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur St. Nicolaasfeest R. K. Volksbond, 3 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon stellingen, 107 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling 104 uur. Atelier Leo Halpern, Bloemendaal Ten toonstelling van Ceramiek, 105 uur. Rembrandttheater „Episode". Op het too neel Yong Kee Troupe, Chin. Comedian Acro bats, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Wat en Half Watt" in „Met voile muziek". Op het tooneel Tom Jersey, hand- schaduwbeelden, 2.30, 7 en 9.15. Frans Halstheater „Suikerfreule" (gepro- geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Op het verkeerde spoor", 2.30, 7 en 9.15 uur. OVER: „HET GASTMAAL DER KINDEREN" In het avondblad van Zaterdag 30 November verscheen in dit blad een artikeltje over: „Het Gastmaal der Kinderen" van Henrl Ghéon, op te voeren in den Schouwburg Jansweg op Zondag 8 December a.s. Het drukfoutenduiveltje deed een kleine ver gissing insluipen die de zinsbeteekenis groote- lijks verdwaasde. Er stond: „Zooals kinderen vaak de schrille tegenstellingen van SPORT en ernst naast elkander kunnen plaatsen Wanneer men in plaats van sport, spot leest, dan krijgt de zin een meer normale beteekenis. Nog zouden we gaarne ter aanvulling van ar tikel en advertentie de aandacht willen vestigen op de volgende punten: le. Voor middag- (alleen voor K.J.C.'ers met hun leiders) en avondvoorstelling zijn, behalve aan de opgegeven adressen, ook nog kaarten ver krijgbaar by den portier van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo. Maerten van Heemskerkstraat 2 (Hoofdgebouw) (af te halen of telefonisch te be stellen) 2e. Met de zorg voor kaartenverkoop aan wel pen en verkenners heeft zich belast Hopman A, G. J. Vermey, Tetterodestraat 126. 3e. K.J.C.'ers zullen ln den aanvang van de week ook nog kaarten te koop aanbieden langs de huizen. Het programma staat afgedrukt op de entree- kaarten (dus geen afzonderlijke programma ver koop). Dit ter geruststelling!! Het geheele programma duurt ongeveer 2Vi uur, terwijl we ons voorstellen stipt op tyd te beginnen (dus half 4 en 8 uur). J. E. VAN ZON, pr., Rector. IJMUIDEN, S Dec. Ryksvischafslag. Tarbot 0.84—1 per kg. Griet 16.0026 per 50 kg. Tong 6282 cent per kg. Groote Schol 16.0024, mid del Schol 18.00—23, Zetschol 20.00—26, kleine Schol 10.50—19.50, Schar 6.10—12 per 50 kg. Rog 1022.50 per 20 stuks. Vleet 1.753AO per stuk. Pieterman ep Poon 4.307, groote Schel- visch 20.0022, middel Schelvisch 12.00—37, kl. midd. Schelvisch 1.0514, kleine Schelvisch 3.80—11 per 50 kg. Kabeljauw 30.00—44 per 125 kg. Gullen 3.60—16 per 50 kg. Leng 0.461 per' stuk. Heilbot 4464 cent per kg. wyting 2.10 4.20 per 50 kg. Koolvisch 1144 cent per stuk. Makreel 4.755.60 per 50 kg. Versche Haring 7.208.25 per kist. Neptunis 1 steur van 127 kg. 93 cent per kg. VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN De Premier bewoog zich onbehaaglijk op rijn bank. Den laatsten keer dat Jocelyn me iets bij zonders te vertellen had, zei by, betrof het een of ander belachelyk mathematisch pro bleem over sommige vrouwen die met veel geld naar de markt gaan en het op een be paalde manier besteden. Het kostte me den halven nacht om te probeeren het uit te maken. Ik geloof niet, dat het een mathematisch probleem is, waarover Jocelyn nu wenschte te spreken, merkte Lesbia op. Dat doet me genoegen, zei mr. Pontifex. Ik bekommerde me nooit veel om problemen vooral niet toen ik kanselier was, voegde hy er met een kalmen glimlach aan toe. In alle geval, het is een probleem waarover Jocelyn n wenschte te spreken, ging Lesbia voort. Mr. Pontifex bleef rustig doorrooken. Jocelyn zet graag vergelijkingen op. zei hy. Hy vorseht altijd naar het een of ander en wil altijd het naadje van de kous weten, als hij ergens zyn zinnen op heeft gezet. Lesbia rukte een andere roos uit elkaar. Ja, antwoordde ze peinzend; in dit geval heeft hij stellig ergens zijn zinnen op gezet. Vader, Jocelyn heeft zyn zinnen gezet op my. De Eerste Minister nam zyn pijp uit zijn mond en langzaam het hoofd omkeerend keek hy zyn dochter met ongeloovige oogen aan. De hemel beware me, Lesbia, riep hy uit. Waar heb je het over? Bedeel je, dat Jocelyn Chenery er zyn zinnen op gezet heeft om met je te trouwen? Met kalmen serenen blik en met licht ver hoogde kleur zag Lesbia naar hem op. Ja vader, antwoordde ze eenvoudig; zoo is het. Mr. Pontifex stopte z'n handen diep in s*n broekzakken en opstaand begon hij over het grintpad te ijsberen, onderwijl op zijn pyp kauwend. De honourable Jocelyn Chenery, een levendige en voortvarende jongeman van vijf en twintig jaar was gedurende achttien maanden een van z'n onbezoldigd-privé- secretarissen geweest en had natuuriyk toe gang gehad tot de huizen welke vader en dochter herbergden, maar nooit of te nimmer was by mr. Pontifex ook maar de gedachte opgekomen dat de jongelui verliefd op elkaar konden raken. Hij was het snoor meer bijster, dan wan neer hem plotseling een ultimatum van den Duitschen kanselier ware overhandigd. En en jy? Lesbia? vroeg hy plots voor haar staand blijvend. En jy? Lesbia staarde op haar rozen. Ik houd heel veel van hem, vader ant woordde ze toen, opkykend en hem aanziend met oogen welke hem als in een flits aan die harer moeder herinnerden. De hemel beware me! herhaalde mr. Pontifex. M'n lieve kind! Hij liep het pad neg twee of driemaal op en neer, voor hy naar zyn dochter terugkeerde en legde dan een hand op haar schouder. Terwijl ze opkeek legde ze werktuiglyk haar hand op de zijne. Wel, wel m'n kind, zei nij, daar moet ik over denken, daar moet ik over denken. Ik beken dat ik heelemaal overrompeld "oen. Bovendien Jocelyn Is nog maar een jongen! Intusschen ja wat kunnen er toch vreemde dingen gebeuren! Nu mijn kind, ik denk dat ik eens naar de boerderij wandel. Lieve hemel, het is by elven Jermey moet me al een half uur verwacht hebben! Met deze woorden nam de Eerste Minister een esschenhouben stok en spoedde zich weg, en Lesbia ging zingend het huis binnen. TWEEDE HOOFDSTUK De modelboerderij waarin mr. Pontifex' stamboekvee zoo geriefelyk was ondergebracht lag aan den anderen kant van het park op een afstand van een mijl ongeveer van de Huize. Mr. Pontifex nam d'en koristen weg er heen midden door het gras zonder er aan te denken dat de ochtenddauw er nog on lag en dat hij aanleg had voor rheumatiek. Feit was dat hy min of meer overstuur was, over hetgeen zijn dochter hem zoo juist had verteld. Het was voor het eerst dat de mogelijkheid dat Lesbia wel eens zou kunnen trouwen zich in allen ernst aan hem had voorgedaan. Natuurlijk, hij had altijd geweten dat ze den een of ande ren dag wei eens zou willen trouwen, maar die een of andere dag was een vaag nevel achtig iets heel in de verte. Zooals zoovele vaders, die hun drukke bezigheden hebben in de maatschappy, had mr. Pontifex nauweiyks aan den werkeiyken leeftyd van zyn dochter gedacht. Al wendde hy zich tot haar om raad en hing hy grootendeels van haar af om gastvrouw voor hem te spelen, hy dacht nog op dezelfde wyze aan haar als toen zy in een korte jurk met losse haren rondliep ze was zijn kind en niet een huwbare jongedochter. Tja, zoo dacht hij op zijn wandeling naar de boerderij, natuuriyk hy was een oude ezel ge weest, Lesbia was, ja, ze moest een en twintig zijn en het was heel natuuriyk. Maar Jocelyn Chenery! hy bekende zichzelf dat hij nooit aan mynheer Jocelyn als z'n toekomstigen schoonzoon gedacht had; nooit. Als er iets was waaraan hy een hekel had, dan was het dat van hem geëischt werd dat hy ernstig zyn gedachten over iets liet gaan, wanneer hy op Somerbourne Huize verbleef. En mr. Pontifex was nu wel verplicht na te denken, al ergerde hem dan ook die verplich ting. Natuuriyk viel er niets op Jocelyn Chenery te zeggen. Weliswaar was hij een jonge telg, maar de oude graaf van Had- mins towe was zeer ryk en Jocelyn stond er beter voor dan menige pair. Hij was handig ook, die Jocelyn misschien wel een beetje tè en hij zou weldra in het Lagerhuis zitten, hij was pienter en opgewekt, vol leven en energie, en Ik vermoed, dat het er van zal komen mompelde mr. Pontifex, terwyl hij onder een beuk stil hield om zyn pyp, die hij had laten uitgaan, weer aan te steken. Ik geloof stellig dat het er van zal komen. En ik zal er niet meer aan denken, tot ik met Jocelyn zelf heb gesproken. Daar staat Jermey naar me uit te kijken en zich af te vragen waarom ik niet stipt op tyd ben. De persoon op wien de Eerste Minister doelde was een groote man met rood gezicht, die voor het heestergewas, dat de modelboerderij omsloot, op en neer liep. Hy was uitgedost in een kleedy die heel veel weg had van die waarop zyn meester zoo gesteld was. Hy grinnikte met prettigen breeden lach, toen mr. Ponifex naderde. Blijkbaar deed diens komst hem genoegen. Dadelijk daarop was de Premier druk in gesprek over het vee. Onder mr. Pontifex' secretarissen, de vroe gere, zoowel als de tegenwoordige, waren er die zeiden dat de groote man dwaalde on den rand van bovenmatige nauwgezetheid ten aan zien van ordeiykheid en systeem zy be schouwden dat van hem als een stokpaardje Wanneer ze zijn modelboerderij gezien hadden, zouden zy kennis hebben kunnen m'n ken met systeem, ordelijkheid, netheid en reinheid, doorgevoerd tot aan den allerhoogst :n trap van volmaaktheid. Mr. Pontifex had de gebouwen geteektend, ze waren opgetrokken onder zyn persoonlyk toezicht. Jermey, zyn bedryfsleider, getuigde dat dergelyke gebouwen nergens in Engeland te vinden waren en op zoo kleina schaal waren ze dat stellig ook niet. Hun eigenaar koesterde niet het verlangen zijn liefhebberij tot een grootbedrijf te maken kwaliteit vóór kwantiteit was zyn leus. Er bevonden zich nooit meer dan twintig stuks vee op het erf, maar zy werden gehuisvest en gevoederd en opgepast of ze de favorieten waren van een Oostersch monarch. Mr. Pontifex' voor keur ging uit naar Herefords. Hy had een merkwaardig fyne teelt en had meer bekers en medailles en dingen van dien aard gewon nen dan wie ook in Engeland. Juist nu waren er verschillende bijzonder waardevolle dieren op de hoeve, hij bewoog er zich tusschen, den trouwen Jermey aan z'n zyde, en Hij sprak tot de koeien of het menschelyke wezens waren. Hij porde ze in de flanken, sloeg ze od de schoften, krauwde ze achter de ooren en op den muil en toonde een vri'endeiyke belangstel ling in alles wat hun koeienbestaan betrof. Hy liep het erf rond, alles met innige voldoening in zich opnemend, hy vergezelde Jermey naar zijn woning en dronk een glas versche melk. Twee volle uren bracht hij on de boerderij door en dacht aan niets dan aan vee, aan voer en aan de wenschelykheid om aan deze of gene tentoonstelling deel te nemen. Toen hy op stapte en zich huiswaarts begaf voor de lunch waren de zorgen van de week volslagen uit rijn hoofd weggeveegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2