I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" j voor 80. OOO gezinnen S TA DSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Waarom is de film duur? TALENT EN SALARIS CROOTE MOCELIJKHEDEN DINSDAG 3 DECEMBER 1935 giiiuumniiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiimmiinniiinniinnnnnimmmniiiiiiiiiiiiiiüiiniiiniiiiiniiiriinnminiiiië VERGUNNINGSLOCALITEITEN VOOR DEN POLITIERECHTER VOOR DEN KANTONRECHTER toot De ontvoering te Marseille Bezuiniging bij het onderwijs Bijna acht ton besparing Verbod particuliere weercorpsen Knal deed vliegtuig schudden HAZARDSPEL TE DEN HAAG NA EEN KINDERMOORD PIET DE BOER ERNSTIG GEBLESSEERD Met beenbreuk in het St. Hippoly- tus-ziekenhuis te Delft opgenomen Euwe—Aljechin De eindstand van de 25e partij lil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aUlllllIlllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllIilllllllllllllllllHIlllllllllIlllillllIllllllllllIIIIIIIIllllUiH Geen vrouwelijke bediening meer toegestaan B. en W. van Haarlem maken bekend, dat bij Koninklijk Besluit van 2 November 1935 de gemeente Haarlem is aangewezen als gemeente waar het ingevolge artikel 58, le lid der Drank wet 1931, verboden is zonder toestemming van den burgemeester, in een localiteit waarvoor B. en W. een vergunning of een verlof A hebben verleend, vrouwelijke personen (met uitzonde ring van de inwonende echtgenoote en de in wonende dochters van den houder van de ver gunning of van het verlof A) gedurende de uit oefening van het bedrijf dienst te laten doen of vanwege den houder van de vergunning of van het verlof aanwezig te doen zijn. Overtreding van dit voorschrift wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste vijf we ken of geldboete van ten hoogste honderdvijf tig gulden. Handen tuhis De voornaamste taak van den politie-rechter is doorgaans het vermanen en bestraffen van menschen, tfie op een of andere wijze gezon digd hebben tegen de bekende wet van het «handen thuishouden". Sommigen van deze delinquenten hebben hun handen niet afgehouden van een andermans goed, anderen niet een anderman zeiven. In ambtelijke taal heet het dan dat de door ver dachten gepleegde feiten .opleveren" resp. dief stal of mishandeling. Deze feiten zijn straf baar. de verdachten zijn in 99 van de 100 ge vallen strafbaar, dus worden zij veroordeeld. Aldus verging het op de zitting van Maandag o. a. een 21-jarigen jongeman uit Santpoort, die zich „wederrechtelijk" allerlei electrische in stallatie-artikelen toegeëigend had, naar hij zei- de, om ze te verkoopen voor 't geval dat hij eens werkloos mocht worden. De Officier van Jus titie vond het een rare werkloosheidsverzeke ring; rekening houdend met het gunstig ver leden van den jongeman, eischte hij een voorw. gevangenisstraf van 3 maanden met drie jaar proeftijd. De politie-rechter willigde den eisch in en deed er nog 10 gulden boete bij. Een winkelmeisje, in dienst bij een bakkers winkel te Haarlem, had uit de kassa een gulden weggenomen. Uit de overvloedige tranen maak te de Officier van Justitie op, dat het meisje het verkeerde van haar daad inzag en eischte een voorwaardelijke straf van twee weken. De politie-rechter wilde eerst een reclasseerings- rapport inwinnen. Een schilder, die werkzaamheden verricht had in een villa in Bloemendaal, had tegen een stel mooie gordijnen gezegd: „Ga weg of ik pak je weg." De gordijnen waren uit eigen beweging niet weggegaan, de schilder had zijn bedreiging ten uitvoer gebracht en op een kwaden dag had iemand de gordijnen bij den schilder voor de ramen zien hangen. Men begrijpt dat de schil der toen ook „hing". Hij hoorde voor dezen diefstal een straf eischen van 14 dagen. De politie-rechter deed er een week af. Drie jongens uit Heemstede hadden in Sep tember een kistje met peren opgegeten. Het strafbare karakter van deze handeling was ge legen in de omstandigheid dat de peren toebe hoorden aan een ander dan aan verdachten, en dat deze geen toestemming verleend had ze weg te nemen. De jongens die alle drie al een jaar of wat werkloos waren, stonden niet zoo gunstig pe- kend. Daarom eischte de Officier van Justitie twee weken gevangenisstraf. Ze werden veroor deeld tot een week. Een metselaar uit IJmuiden was vreeselijk verbolgen op een gezin, dat in Driehuis een villa bewoonde aan den Duin en Kruidberger- weg. Het ging om een schuld, die maar niet betaald werd. Toen op een avond twee zoons van de bewuste familie met een boodschap bij den metselaar kwamen, had deze een van de „heeren" binnengelaten en in de vestibule „af gedroogd". Ofschoon de verdachte ontkende, werd hij wegens mishandeling veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De eisch was een maand geweest. De laatste redding? Een 31-jarige chauffeur uit Bloemendaal stond gisteren voor den Kantonrechter terecht, omdat hij in den nacht van 7 November in beschonken toestand in Overveen had rondge- loopen. 't Was nu reeds de vijfde maal dat ver dachte voor een dergelijk geval zich moest ver antwoorden. Nog geen jaar geleden was hij ver oordeeld. Veertien dagen geleden stond hij bij verstek terecht, doch was tegen het vonnis in verzet gekomen. Als getuige in deze zaak trad op de heer P. K., adjunct-directeur van het medisch consul tatiebureau voor alcoholisten. Deze advi seerde verdachte niet naar een Rijkswerk inrichting te zenden. Het O. M. wilde de Rijkswerkinrichting in petto houden en vroeg een week hechtenisstraf onvoorwaardelijk en 2 weken hechtenis voor waardelijk met 2 jaar proeftijd en de volgende voorwaarden: le. dat verdachte onder toezicht van het consultatiebureau zal blijven; 2e. dat hij niet van woonplaats of betrekking zal veranderen zonder medeweten van het con sultatiebureau: 3e. dat hij zich geheel zal ont houden van alcoholische dranken, ook bier en wijn: 4e. niet meer in café's zal komen, doch alleen daar waar verlof B is vergund en 5e. dat hij zich zal aansluiten bij een geheelonthou- dersvereeniging. Verdachte werd conform den eisch veroor- Haarlemsche R.K. Dambond In het R.K. Vereenigingsgebouw te Lisse is gespeeldOntwikkelingH. R. K. D. Eerstgenoemde had tegen de kampioenen niets in te brengen en kon zelfs geen winst partij noteeren. De gedétaüleerde uitslag is als volgt: Ontwikkeling H. R. K. D. A. TurkW. Hopstaken P. de JeuG. Elzing J. v. d. PoelG. Zeeuwe A. LeuvenC. Stijnman A. v. DijkJ. Lucas A. MooiekindC. Heesakkers W. v. VelzenM. Herben P. PhilipseH. v. Gastel J. v. VelzenJ. Bosse L. v. EijkF. v. Russum 0—2 0—2 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 0—2 1—1 0—2 218 Voor de tweede klas werd gespeeld H.R.K.D. IISt. Bavo II, waarvan de voorloopige uit slag is 97 in 't voordeel van eerstgenoemde. De bekende dammeester B. Dukel, die een simultaan-seance gaf te Noordwijkerhout, be haalde het volgende resultaat. Gespeeld werd aan 50 borden, gewonnen 36, remise 7 en verloren 7. De goede bezetting aan de borden in aanmerking genomen een schitte rend resultaat. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers" Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn. want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. Ik wilde een pond koffie van 24, een pak maizena van 6, een pond macaroni van 20 en een kilo beste koffie van 1.20 hebben. Wat krijg ik nu terug, als ik U een rijksdaalder geef? Tachtig cents O, dank U wel, dat is namelijk de som, die we morgen uitgerekend moeten heb ben! (Gedeeltelijk qecorrigeerd) De daders gearresteerdde baby maakt het uitstekend MARSEILLE, 2 Dec. (Reuter). Zooals gemeld is de vorige week Woensdag het 18 maanden oude zoontje van professor Malmejac in een auto ontvoerd. Een onbekende vrouw vertelde aan het kindermeisje, dat met den kleine in een park aan het wandelen was, dat haar meester gewond was, en dat zij onmiddellijk naar huis moest. Zij zou zoolang" wel op den kleine passen. Toen het meisje terugkeerde waren vrouw en kind verdwenen. Eergisteren ontvingen de ouders een brief, waarin een losgeld van 50.000 franc werd geëischt. Vandaag zijn de ontvoerders echter ontdekt. Twee inspecteurs, die in een straat in de bui tenwijken van Marseille liepen, zagen door een open venster een vrouw, een jongen man en een baby, in een vertrek. Zij gingen het huis binnen doch werden door den jongen man met een revolver bedreigd. Zij wisen hem echter te ontwapenen. Naar het schijnt zijn de ontvoerders door armoede tot deze daad gekomen. Het kind be vindt zich in uitstekende gezondheid. Na overleg tusschen minister en commissie Aan het Verslag van het mondeling over leg, dat de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer, na het ontvangen van de Memorie van Antwoord nog heeft gepleegd met den Minister van Onderwijs, wordt het volgende ontleend. De Minister handhaafde de opvatting, dat het de voorkeur verdient, dat uitdrukkelijk wordt uitgesproken, dat voor een tijdvak van vijf jaar niet aan de stichting van nieuwe scho len gedacht wordt. Wat de toelating van leerlingen tot de eer ste klasse van de u. 1, o.-scholen betreft er kende de minister, dat boven het in het ont werp opgenomen stelsel de nader door de Com missie aanbevolen methode de voorkeur ver dient, waarbij men, uitgaande van het eerste leerjaar, de groep leerlingen van dat leerjaar, bij overgang naar de hoogere klassen blijft tel len en door middel van een verhoudingsgetal vaststelt, hoe groot het verloop mag zijn. Bij Nota van Wijzigingen is voorts nog een bepaling opgenomen, dat in het algemeen ook van wachtgeld zal worden uitgesloten degene, die tot het verplichte personeel behoort doch oorspronkelijk als boventallige is benoemd. Daarbij gelden dan ook de restricties, krach tens welke een eenmaal verworven aanspraak op wachtgeld niet verloren zal gaan. Eveneens ontbrak in het ontwerp een voor ziening tegen de onbillijkheid, dat een aan vankelijk verplichte onderwijzer, voor wien een ontheffing was verleend, om hem met voorbij gaan van wachtgelders te benoemen, later, na dat hij boventallig was geworden, geen wacht geld zou verkrijgen. Ook dit bezwaar is thans nog opgeheven. Naar aanleiding van de door de Commissie gemaakte opmerkingen, dat onderwijzers van een school, welke ondanks verlies van aanspraak op rijksvergoeding blijft voortbestaan, geen aanspraak hebben op wachtgeld, wanneer die school later zou worden opgeheven, antwoordde de minister, dat hij zich bij het denkbeeld v n een uitgesteld wachtgeld in die gevallen in hoofdzaak kon aansluiten. Verder wordt alsnog een bepaling opgeno men, waarbij het vervallen van het wachtgeld bij het ontstaan van een vacature van ver plicht onderwijzer wordt uitgebreid tot het ontstaan van een vacature ook aan een ander? van dezelfde vereeniging uitgaande schooi.. Resultaat van opheffing van het Vooroefeningsinstituut In een nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer zegt de minister, er over- wegens bezwaar tegen te hebben, gegevens om trent de troepen, welke in de zuidelijke en oostlijke provinciën beschikbaar zijn ter be scherming van de strategische punten tegen plotselinge ooveervallen, openbaar te maken. Zulks acht hij niet in 's lands belang, mede op grond van het geheime karakter der geno men of te nemen maatregelen. De besparing in 1936, verkregen door de op heffing van het Vooroefeningsinstituut, be draagt in totaal 768.784. Het omvat het tot stand brengen, deel uitmaken of steunen van dergelijke corpsen Aan de toelichting' op het wetsontwerp tot verbod van particuliere weercorpsen is nog het volgende ontleend: Dat door de algemeenheid van dit wetsont werp ook de categorie van zeker loyale vereeni- gingen (burgerwachten e. d.) onder het wet telijk toezicht komt te staan, is een conse quentie, welke men geenszins behoeft te be treuren. Vereenigingen, welker bestaan en op treden het wettig gezag slechts met erkentelijk heid kan waardeeren, zullen met zekerheid op de in het ontwerp gedachte toelating kunnen rekenen. De op haar betrekking hebbende voor schriften zijn veelal gebrekkig en vertponen niet het gewenschte systeem en samenhang. De door die organisaties zelf geambieerde dienstbaar heid aan het wettig gezag en zijn organen be hoort wat nader te worden geregeld. De uit voering van de nieuwe wet zal een voortreffe lijke gelegenheid bieden, die regeling op syste matische en deugdelijke wijze te doen ge schieden. Behoudens toelating bij of krachtens alge- meenen maatregel van bestuur zullen verboden zijn het tot stand brengen van weercorpsen, het daarvan deel uitmaken en het steunen van deze. Organisaties zullen reeds onder het ver bod vallen, zoodra zij zoodanig optreden, dat in haar activiteit virtueel met grond kan worden gezien een voorbereiding voor hetgeen tot de taak behoort van weermacht of politie. Opzettelijke overtreding van het verbod wordt bestempeld als een misdrijf, onopzette lijke overtreding als een overtreding, beide te berechten door de rechtbanken. Opzettelijke overtreding van art. 1 wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste een jaar of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Kanon bleek afgeschoten te zijn Naar Reuter uit Londen seint, rapporteerde de piloot van een Hollandsch vliegtuig Maan dagavond, dat hij tusschen Chatham en Sheerness een knal had gehoord, welke het vliegtuig deed schudden. De luchtpolitie heeft het geval onderzocht en deelde mede, dat de knal afkomstig was van schietoefeningen. De hevige wind en de luchtdruk zullen er toe geleid hebben, dat het vliegtuig schudde. De knal was op 1500 voet hoogte gehoord. Passagiers hadden na den knal vlammen gezien, die waarschijnlijk verband houden met het afschieten van het kanon. Huisvesting van departement verbeterd In een nota aan de Tweede Kamer naar aan leiding van het verslag der afdeelingen over de voorgestelde wettelijke voorziening in ver band met de instelling van het departement van Landbouw en Visscherij en de wijziging van den naam van het Ministerie van Economische Zaken deelt de Regeering nog mede, dat te Den Haag in het pand 1ste Van den Bosch straat 2 eenige afdeelingen van het departe ment van Sociale Zaken worden gehuisvest. Verder, dat de onderbrenging van de afdeeling Visscherij in het pand Bezuidenhout 58, verband houdt met de opzegging van de huur van het perceel Heerengracht 2, waarin die afdeeling gehuisvest was met de afdeeling Luchtvaart. De afdeeling Visscherij heeft hiermede niet slechts een aanmerkelijke verbetering in haar huisves ting verkregen, wat de bureauruimte en de nabijheid van het hoofdgebouw betreft, doch tevens blijkt een besparing voor 's Rijks kas te zijn verkregen van pl.m. f 1500 a f 1800 's jaars. Met de splitsing zelf staat deze uit breiding in geen enkel verband. Maandag heeft de politie te Den Haag een inval gedaan in het café van D. K. in de Her- derinnestraat. waar gelegenheid gegeven werd tot hazardspel. De caféhouder en zijn vrouw, benevens 32 spelers, werden overgebracht naar het politiebureau aan de Prinsestraat. Na ver hoor kon men weder zijns weegs gaan. Behandeling voor den Hoogen Raad De Hooge Raad behandelde Maandag het cas satieberoep van den 21-jarigen E. P. te Am sterdam, die in hooger beroep door het Ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld is tot le venslange gevangenisstraf met betrekking tot den moord op 27 Augustus 1934 op de 7-jarige Sara Beugeltas, gepleegd in een bananenpak- huis te Amsterdam. Mr. S. v. Oven heeft één cassatiemiddel ver dedigd. De advocaat-generaal, mr. Berger, zal con clusies nemen op 16 December. Zooals reeds gemeld, heeft P. de Boer, de sympathieke spil van Blauw Wit, Zondag in den wedstrijd tegen D. H. C. het ongeluk gehad een been te breken. Per ziekenauto werd hij naai- het St. Hippo- lytus-ziekenhuis aan de Phoenix-straat te Delft vervoerd. Als zich geen complicaties voordoen, kan de Boer over enkele dagen naar Amster dam worden vervoerd. Zwart: Euwe. Wit: Aljechin. Nadat de 25e partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. Al jechin en dr. Euwe met den 45sten zet van on zen kampioen: a5a4 in bovenstaand sta dium was gekomen, gaf de wereldkampioen de partij op. Dr. Euwe neemt hiermee voor het eerst de leiding in den wedstrijd. Onder de expressiemiddelen, die kun stenaars en anderen in staat stellen hun gedachten en gevoelens vorm te geven en aan anderen over te brengen, neemt de film niet alleen de overmoedig ste, maar ook de meest uitzonderlijke plaats in. Ontelbare malen is er op gewezen, dat het ondoenlijk geacht moet worden de eischen, die de radicale critiek en het ra dicale publiek stellen, na te komen, omdat de film te veel geld kost voor zulke expe rimenten. Een boek schrijven kost nauwe lijks meer dan wat papier, pen en inkt, subs, schrijfmachine-slijtage. Een film kost tonnen. Men kan zonder veel moeite een boek klaar maken en als het gewei gerd wordt of ongelezen blijft, heeft men nog geen faillissement ontketend. Men kan echter niet ongestraft een film maken, die niet vertoond wordt, want dit beteekent het verlies van tonnen gouds, in het gun stige geval van tienduizenden guldens. Inderdaad: men kan inzake de film niet straffeloos experimenteeren. Maan hier valt een euvel te signaleeren, dat geer. euvel behoefde te zijn, wanneer de film ophield in de eerste plaats een handels onderneming te zijn. De films der avant- garde waren niet duur, althans vergeleken bij de films der industrie. Zij brachten meestal hun geld precies op en zouden zeker verdiensten hebben afgeworpen, wanneer zij sterker op den algemeen men- schelijken smaak waren ingesteld geweest. Zij konden dit uiteraard niet, omdat zij niets anders konden en mochten zijn dan experimenten. In dien tijd immers was het zoeken naar een eigen filmvorm, die de film van andere kunsten wezenlijk onder scheiden zou, de voornaamste taak en ook het voornaamste verlangen van de filmers, die zich daarom weinig gelegen lieten lig gen aan de verkoopbaarheid van hun werk. Sindsdien is er veel veranderd. De in dustrie, zwichtend voor de critiek en den publieken smaak, nam enkele eigenschap pen van de avant-garde over en scheen geneigd dezen verworvenheden verdere evo lutie te verschaffen. Een jaar lang geloof de men in deze neigingen. Toen echter bleek, dat men de verworven inzichten slechts had geleend, omdat de commer- cieele tendenzen ze noodig hadden als concessie aan den betalenden cliënt. Ver der kwam het niet. Integendeel, de film verstarde en liep zelfs terug. De komst var. de geluidsfilm schakelde het theater weer in en zoo ontstond een tusschenvorm die viseh noch vleesch was en die evenzeer het tooneel als de film oneer aandoet. Richter heeft het zoo treffend gezegd in zijn jongste werk: de geluidsfilm bracnt den acteur weer aan de orde met alle fu neste gevolgen daaraan verbonden. De film is dus commercieeler geworden dan ooit en met grooter ophef dan vroeger zeggen de fabrikanten in een eentonige herhaling, dat de film haar geld moet op brengen en dat er dus alleen films kunnen gemaakt worden, die voldoende kas-succes hebben. Zijn deze films toevallig kunst werken, all right, dan kunnen we tenmin ste het verwijt tegenspreken, dat we ons niets aan de schoonheid gelegen laten lig gen. Zijn het minderwaardige bedenksels, dan hebben we tenminste den troost, dat we geld verdiend hebben, hetgeen ons voor naamste doel was. Inderdaad, zoolang de toestanden in de filmindustrie blijven zooals zij zijn, zal de optelsom wel de belangrijkste factor blij ven in het gecompliceerde complex, dat film heet. Maar die toestanden zijn dan ook van dien aard, dat men zich over hun hardnekkigheid verbazen moet. Wanneer de krant ons weet te vertellen, dat het salaris van de kleine Shirley Temple met dertien honderd dollar per weekverhoogd is, dan wordt het ons meteen ontstellend duidelijk, waar de voor naamste oorzaak van duurte der films te vinden is. Eenverhooging van dertien honderddollarper week het klinkt ongeloofelijk en zelfs al zou de reclame hier een rol spelen, dan nog zal men moeten toegeven, dat een zóó vlot spel met duizendjes alleen mogelijk kar, zijn, wanneer men in de droomfabrieken inderdaad met millioenen-salarissen morst. Gesteld, dat een film met de „divine" Garbo vijf ton kost het is maar een veronderstelling dan kunnen we veilig aannemen, dat twee ton hiervan het sa laris vertegenwoordigt van de actrice, dat de regisseur met een halve ton gaat strij ken, de cameraman een kwart ton in de wacht sleept enz. enz., tot we aan het lagere personeel komen, waar gezonder? salarissen aan de orde zijn. Het lijkt niet moeilijk te becijferen, dat indien de sa larissen op normale niveau's lagen de kostprijzen der films aanzienlijk zouden dalen, zoodat de winstmarge minstens even groot zou blijven, of grooter zou wor den. Met andere woorden: de duurte der films is een opgeschroefde en niet nood zakelijke duurte. De bewering, dat Garbo haar geld waard is, omdat haar maatschappij tonnen aan haar verdiende gaat niet op, zonder dat men daarmede toegeeft, dat het den fabri kanten dus te doen is om geldelijke winst met opoffering van alle andere, met name geestelijke mogelijkheden. We weten dat natuurlijk wel, doch het wordt herhaalde lijk ontkend. En vraagt men zich af, of de salarissen der vooraanstaande sterren, ge zien in het kader van een filmcultuur, ge motiveerd zijn, dan moet het antwoord Garbo, een der millioenen-verslindende sterren luiden, dat zij dit niet zijn. De werkelijk^ verdiensten van Garbo of Dietrich zijn met tienduizend dollar per jaar goed be taald aangenomen dan nog dat men hier van verdiensten spreken kan ter wijl de salarissen der beste regisseurs uit nemend betaald zijn met, laten we zeggen, het dubbele van dat der „lievelingen". En dan nemen we nog maatstaven aan, die in geen enkele kunst kunnen gelden. Men zal tegenwerpen, dat de grootheden dan zullen staken. Dat zullen zij natuur lijk niet, wanneer een algemeen besluit wordt genomen en al deden zij het, dan was de ongezochte gelegenheid daar or het roer radicaal om te werpen en den pro minenten van de film de plaats te geven, die hun toekomt. De namen van Greta, Mariene en Shirley hebben een klank in de wereld, die in geen enkel opzicht door werkelijk groote hoedanigheden gedekt wordt. Zonder hun zichtbare aanwezigheid in de films en steeds in omstandighe den, die allergunstigst zijn zonder de overweldigende en geld verslindende re clame, die hun populariteit vergrooten moet, zouden zij volstrekte onbekenden blijven. Zonder hun min of meer handige of talentvolle regisseurs en vakkundige cameralieden zouden zij misschien eer weerzin dan adoratie wekken. Zij zijn in alles afhankelijk van anderen, tot zelfs in hun werkelijke kwaliteiten, die door regie en camerawerk kunnen geaccentueerd doch ook vernietigd worden. Niettemin vergaren zij roem en worden zij door millioenen benijd, terwijl de ware grooten niet of nauwelijks bekend zijn on der de massa. De Russen hebben nooit met salarissen gewerkt, hun „sterren" waren geen ster ren, hun groote mannen waren de filmers, hun films waren trots dit alles ver verhe ven boven de duurste artikelen uit Holly wood of Neubabelsberg. De duurste film der Russen waarbij nota bene de halve vloot medewerking verleende kostte honderdduizend gulden of daaromtrent De duurste Amerikaansche film kostte vele millioenen dollars en bleef ver onder de maat. Dit alles wijst er op, dat de films in het algemeen veel te duur zijn en dat zij bij een minder krankzinnige salarisverdeeling normalere kansen zouden maken. Ook dan nog zou het filmen schatten gelds kosten, maar de mogelijkheden zouden open lig gen voor edeler werk dan we thans door gaans te zien krijgen. Nu weten we wel, dat de filmindustrie niet zoo heel gemakkelijk tot een eensge zind besluit zal geraken, al was het alleen door het geraffineerde geïntrigeer, dat alle saneering in deze onmogelijk zou kunnen maken. Dit echter is onze zaak niet. Het was ons er niet om te doen aan te toonen, langs welken weg men procedeeren moet, doch waar de oorzaak ligt van dien zieken toestand, waarop de filmfabrikanten zich beroepen, als zij willen betoogen, dat zij niet anders kunnen doen dan wat sinds jaar en dag hun gewoonte is. Het is ongeveer een goed jaar geleden, dat James Whale, een der jongste en be kendste regisseurs van Hollywood de voor spelling waagde, dat Hollywood in het jaar 1935 in elkaar zou storten. Het is niet ge beurd, doch dat is voor 'n deel te danken aan omstandigheden, die Whale, toen hij zijn artikel schreef niet kennen kon. Met name heeft het Legion of decency op het psy chologische moment door zijn zeer ver spreiden invloed dusdanig ingegrepen, dat de films, door deze vereeniging aangemoe digd of geïnspireerd, de redding van Hol lywood zijn geworden. Feit is, dat deze films meer in den smaak vielen dan de producten van voordien, welke een alge- meene filmmoeheid hadden aangekweekt. Het blijft een open vraag, of het niet beter ware geweest, dat Hollywood inder daad gevallen ware. In dat geval toch had men meteen schoon schip kunnen maken door een „nieuw leven" te beginnen. In dit nieuw leven zouden zeker de roemruchte sterren vrij wat minder kapitalen hebben verslonden dan zij thans doen, nu zij de filmindustrie topzwaar hebben gemaakt tot in het waanzinnige toe. Tien mille voor Greta Garbo en haar zusteren en broederen aan het filmfirma ment and so onen de filmindustrie kan gezond worden. Commercieel, ethisch en aesthetisch. Dbg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4