Alweer een schip in nood Onchristelijk wetsontwerp in Engeland KWIEK EN VIEF „De Beul" niet in Utrecht De strijd aan het Abessinisch front DE OPVARENDEN GERED „HET RECHT OM TE D00DEN" De autonomie in Noord-China Het nieuws van heden Het Lagerhuis vergadert DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 4 DECEMBER 1933 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19679 Hoe de persfotografen aan het front in Afrika leven De „Menja" uit Stockholm maakte water en bij Den Helder moest men het opgeven Pompen hielp weinig Behouden Hoe het gebeurde Hulde aan de heljyers Verschrikkelijke bedreiging voor hulpelooze verpleegden De wereld wordt heidensch Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii Opvoering niet wenschelijk geacht Ook niet in Haarlem Ïa De kleine Claude Malméjac, die de vorige week ontvoerd werd en weer is teruggevonden, verlaat, in de armenvan zijn over gelukkig en vader, het politiebureau te Marseille Instelling van een speciaal bestuursorgaan Hieuw incident Het internationaal luchtverkeer Uitbreiding der verbinding met Scandinavië Het transatlantisch lucht verkeer .;GES£I2Z3EEI3: .POSTAGE Nu de Boulder-dam in de Colo- rado-rivier is gereed gekomen hebben de Amerikaansche pos terijen een purperkleurige gedachteniszegel uitgegeven Ras Nasiboe zou, het wachten moe, tot een onverwijlden aan val besloten hebben Schermutselingen langs de lijn Makalé-Antola Addis Abeba meldt overwinning Gevangenen ontsnapt DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De voortzetting der debatten De Grieksche koning ontvangt Sofoelis Op Kreta betoogingen voor den koning NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In den afgeloopen nacht is op de Haaksgronden de Zweedsche houtboot „Menja" lekgeslagen. Hedenmorgen vier uur zijn elf leden van de bemanning in een eigen sloep te Huisduinen aangekomen. De reddingboot van Den Helder „Neeltje Jacob", die hierop uitvoer, heeft vier leden van de bemanning, die nog aan boord waren gebleven afge haald. Nader meldt men ons: Toen in den afgeloopen nacht te omstreeks een uur twee personen uit Den Helder over het strand liepen, zagen zij plotseling een sta kellicht. Zij verdubbelden hun oplettendheid en ontdekten toen, dat een sloep, waarin zich een aantal mannen bevond, op weg was naar den wal. Intusschen had ook de kustwacht een licht- kogel opgemerkt. De opzichter van de kust verlichting werd ge waarschuwd, die óp het strand gekomen even eens lichtkogels zag. De heer De Jong van de kustwacht stelde zich daarop in verbinding met de reddingscommissie te Den Helder, waar na hij aan de mannen, die zich in de sloep bevonden, door middel van lichtseinen te ken nen gaf, dat zij op zee moesten blijven, waar bij hij tevens seinde: „Life boat is coming." („De reddingboot komt"). De sloep ging om de noord, doch wilde men eenige kans van slagen hebben om aan den wal te komen, dan moest zuidelijker naar het strand gevaren wor den. Blijkbaar hebben de mannen aan boord vafi de sloep alleen het woord coming begrepen, het geen tevens klopt met de verklaringen, die la ter door den eersten stuurman zijn afgelegd, want de heer De Jong zag de boot koers zet ten naar den wal. Door lichtseinen heeft- hü de mannen daarop duidelijk gemaakt hoe geva ren moest worden. Het verdere verloop ging zeer vlot en na niet al te langen tijd bereikte de sloep het strand voor Huisduinen. Een vijftal personen begaf zich te water, te weten J. Kreuger en J. de Jong uit Huisduinen en T. van 't Hart, H. Been en C. van Twisk uit Den Helder. Zij hielden de sloep recht, waarna de inzittenden der sloep over boord klommen en zich aan land begaven. In de sloep zaten elf personen. Zij bleken de opvarenden te zijn van het Zweedsche stoomschip „Menja", dat voor de kust lek geslagen was. Medegedeeld werd, dat nog vier man zich aan boord van de „Menja" bevonden, on der wie de kapitein en de eenige passagier. Zij verkeerden in levensgevaar, want het schip maakte zware slagzij. Met spoed werd daarop de bemanning van de sleepbooten „Utrecht" en „Dorus Rijkers" gewaarschuwd, waarop deze beide booten wel dra uitvoeren. Het eerst vertrok de „Dorus Rij kers" en daarna de „Utrecht". Op de „Menja" waren behalve de kapitein en de passagier de eerste machinist en de tweede stuurman ach tergebleven. Deze vier personen hadden er de voorkeur aan gegeven niet direct met de sloep te trachten het land te bereiken, doch aan boord te blijven. Te omstreeks half zeven kwam aan den uit kijkpost het bericht binnen, dat de „Dorus Rij kers" zich in de nabijheid van de „Menja" be vond. Op de vraag van den kapitein van de „Do rus Rijkers" den heer Coen Bot, of de vier man nen over wilden komen werd geantwoord, dat men voorloopig de „Menja" niet verlaten zou. De vier personen verkeerden in den besten wel stand. Te half acht echter werd het bericht ontvangen, dat de vier op het schip achterge bleven opvarenden door de „Dorus Rijkers" van boord gehaald waren, waarna de reddingboot door het Westgat binnenliep. De vier laatste personen zijn in Den Helder ondergebracht, waarmee dus alle vijftien opvarenden in veilig heid zijn. In de uitspanning „Dennenheuvel" te Huis duinen, waar de 11 met de sloep aan wal ge komen opvarenden van de „Menja" zijn on dergebracht, hadden wij een onderhoud met den eersten stuurman, den 26-jarigen heer Thormarker. Toen wij binnenkwamen, waren wij getuige van een aardig tooneel. De elf man nen zaten aan 'n warmen kop koffie, een siga ret in den mond. Men kon hun aanzien, dat zij zeer verheugd waren behouden aan land te zijn gekomen. Door de goede zorgen van den heer Kreuger, den eigenaar van „Dennenheuvel", wa ren de mannen van droge kleeding voorzien, terwijl men doende was bedden in gereedheid te brengen. De heer Thormarker vertelde ons, dat zijn schip, de 1300 ton metende „Menja", afkomstig is van Stockholm en toebehoort aan de reederij Erik Brodin Het schip was met een lading hout op weg van Nijham naar Gravelines (Frank rijk). Aanvankelijk had de reis een vlot verloop, doch op 3 December, des middags te vier uur, bemerkte men, dat het schip water maakte. Men stelde een onderzoek in, en hierbij bleek, dat ruim vier, dat niet met hout geladen was, snel volliep. Weldra maakte het schip dan ook 25 graden slagzij. Onmiddellijk zetten de man nen zich aan de pompen, doch desniettegen staande was des avonds acht uur de toestand zoodanig, dat de golven voortdurend over het voorschip sloegen. De situatie werd voortdurend hachelijker, waarbij nog kwam, dat er een hoo- ge zee stond, zoodat het pompen weinig hielp. Intusschen werden lichtkogels afgevuurd en door middel van roode en blauwe stakellichten werd om een loods gevraagd. Toen de toestand van dien aard werd, dat levensgevaar voor de bemanning bestond, heb ik geadviseerd, zoo zeide de heer Thormarker, den deklast over boord te zetten en de reddingsloep klaar te maken. Te omstreeks tien uur waren wij daarmee ge reed. Een vraag van den kapitein, of de be manning van boord wilde, werd bevestigend be antwoord. De sloep werd hierop uitgezet en elf mannen onder mijn commando, gingen over. Wij slaagden erin behouden het zeegat in te komen, doch de doorkomende eb heeft ons be let de haven van Nieuwe Diep te bereiken. De heer Thormarker was vol lof over de as sistentie hem door de Nederlanders verleend. Door lichtseinen werd te kennen gegeven, dat landen op de plek waar zij zich bevonden niet mogelijk was, daar zij dan op de steenen van den dijk terecht zouden zijn gekomen. Zij zijn hierop teruggeroeid, waarna zij op het strand van Huisduinen konden loopen, hetgeen te on geveer half drie in den morgen geschiedde. Over de zorgen in „Dennenheuvel" aan de bemanning besteed, waren allen best te spreken. De Menja" is bij zijn poging om de kust te bereiken, toen het schip lek geworden was, vastgeloopen op den Pannekoek, een der banken van de Middelrug. Hier staat slechts anderhalf vaam water. Van den uitkijktoren te Huisduinen kan men het schip, dat slagzij maakt, zien. Bij slecht weer is de positie van het schip gevaar- Hik. In een vergadering van de Katholieken in Zuid Londen is een heftig protest ge rezen tegen de wetsontwerpen, die in voorbereiding zijn, om de z.g. Euthanasie, het dooden van zieken, zwakzinnigen e.d. bij de wet toelaatbaar te verklaren. Mgr. Brown, die mede op deze vergadering tegen woordig was, noemde deze Wet: „een ont werp tot bevordering van moord." Dr. Lelitia Fairfield, die een protestrede uit sprak, verklaarde, dat zwakzinnigen, krankzin nigen en andere imbeciele personen in de toe komst vermoord zullen kunnen worden. Ideale tehuizen voor bejaarde, gebrekkige personen zullen in slachthuizen worden her vormd en men zal niet gaarne een zieke naar een ziekenhuis overbrengen, wanneer men weet, dat men daar de macht heeft om over leven of dood van den patiënt te beschikken. Enkele ja ren geleden heeft men de theologische bezwaren tegen zelfmoord verworpen, in tegenstelling met de Middeleeuwen toen allen die pogingen in het werk stelden om zelfmoord te plegen streng ge straft werden, omdat zij op ernstige wijze den Schepper beleedigd hadden, die alleen het recht heeft om over leven en dood te beschikken. Thans heeft men echter buiten de Katholieke Kerk geheel andere opvattingen. Men beschouwt nu het leven als 'n persoonlijk bezit van ieder individu en niet als een kostbaar geschenk van God, Die het voor Zijn eigen hooge plannen bestemd heeft. Men heeft in de laatste jaren talrijke midde len uitgevonden, om de menschen van hun pijn of lijden minstens voor eenigen tijd te bevrij den. Dit is een groote vooruitgang, maar het heeft tenslotte weer ertoe geleid, dat men nu geen enkele pijn, zelfs niet het meest gewone en veelvuldig voorkomende ongemak verdragen kan. Dr. Fairfield verklaarde vervolgens, dat gees telijk onvolwaardigen medelijden verdienen, wijl zij van vele verstandelijke vermogens zijn uit gesloten, maar deze menschen zijn gewoonlijk in natuurlijken zin zeer gelukkig. En het stand punt, dat men thans gaat innemen is, dat deze menschen aan de wereld en het menschdom niets waardevols meer kunnen schenken en hun leven dus geenerlei waarde meer heeft en dat het dus beter is, om aan dit leven een einde te maken, inplaats dat de stakkerd een ander tot last is. Aan dit systeem van Euthanasie, „een zacht moedige moord", zijn groote gevaren verbonden. Men zou er b.v. misbruik van kunnen maken, om verzekeringsgelden te bemachtigen. Maar ook is de verleiding voor de betrokken personen zelf te groot. Immers wanneer züj gevoelen, dat zij hun kinderen of familie tot last strekken, is het zeer aanlokkelijk om op zachte wijze van dit leven te scheiden en daardoor tevens van zijn lij den bevrijd te zijn. Dr. Fairfield, die hier als medicus sprak, ver klaarde evenwel, dat Euthanasie niets minder is dan moord of zelfmoord onder dwang. Tenslotte verklaarde spreekster nog, dat zij zich erover verwonderd had, dat zoovele artsen het voor stel tot wettigverklaring van de Euthanasie steunden. De erfenis-kwesties, alsmede die van de ongeval lenverzekeringen, zullen tot meer problemen lei den dan wij thans kunnen voorzien en de reeks complicaties zal oneindig worden. Heel deze moderne opvattingen omtrent Euthanasie zijn een gevolg van het feit. dat de wereld Gods onvervreemdbare rechten niet meer erkent en zelf heer en meester wil zijn over le ven en dood, hetgeen alleen den Schepper toe komt. 1 VERWACHTING: Meest matige, Weste- 1 lijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarinen, regen- of hagelbuien, weinig, verandering. in temperatuur. EE Hoogste barometerstand: 766,8 te La. H Coruna, H Laagste barometerstand: 734,3 te Skagen. El Zon op 7.52, onder 3.48. Licht op 4.18. EE EE Maan op n.m. 12.37, onder v.m. 12.28 Volle Maan 10 December 3.30 v.m. Naar de heer E. W. de Blauw, directeur van den Stadsschouwburg te Utrecht aan „Het Volk" mededeelde, zal het stuk „De Beul" dat in Amsterdam door het gezelschap van Van Dalsum is gegeven en dat daar aanleiding werd tot demonstraties niet in Utrecht worden ge speeld, omdat de heer De Blauw de opvoering daar ter stede niet wenschelijk acht. Voor dit verstandige besluit van den direc teur van den schouwburg te Utrecht hebben wij alle waardeering en brengen hem daarvoor dan ook gaarne een woord van lof, waarmede naar wjj overtuigd zijn in breede kringen zal worden ingestemd. Bij informatie deelde de directeur van den Stadsschouwburg te Haarlem, de heer Deinum, ons mede, dat de Amsterdamsche Tooneelver- eeniging gevraagd heeft „De Beul" in Haarlem te mogen vertoonen. Het antwoord is afwijzend geweest, mede om het feit, dat de burgemeester eventueel geen toestemming tot opvoering gegeven zou heb ben. TOKIO, 4 Dec. (Reuter) De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat Japan niet voornemens is, zich te mengen in de besprekingen tusschen Kwo Tai Tsji en Samuel Hoare. Hü wees er voorts op, dat het Negen-mogend- heden-verdrag geheel buiten de verwikkelin gen in Noord-China blijft. Men gelooft te Nanking algemeen, dat de Centrale regeering zich niet zou verzetten tegen de instelling van een speciaal bestuursorgaan voor Noord-China, doch bezwaarlijk accoord zou kunnen gaan met een orgaan, gedeeltelijk samengesteld uit Japansche adviseurs. Volgens Japansche persberichten zouden 15 Japansche reizigers nabij Toesoesjen, 20 mijl ten Zuid-Oosten van Tientsin, door plaatse lijke Chineesche troepen zijn aangevallen en min of meer ernstig zijn gewond. De overval zou Maandag zijn geschied, doch pas thans be kend zijn geworden bij aankomst der Japansche reizigers te Tientsin. Men verwacht, dat de Ja pansche consul aldaar stappen zal doen, opdat de schuldigen gearresteerd zullen worden en het volle licht zal worden geworpen op dit incident, waaraan men van Japansche zijde groote be- teekenis hecht omdat het bewijst, dat de anti- Japansche agitatie ondanks de toezeggingen der Chineesche regeering nog steeds voort duurt. Volgens een te Tientsin verschijnend Chi- neesch blad zóu Jin Joe Keng vermoord zijn. KOPENHAGEN, 3 Dec. (A.N.P.) Heden is te Kopenhagen een conferentie gehouden van vertegenwoordigers der luchtvaartmaatschap pijen uit een zevental landen, die betrokken zijn bij het luchtverkeer op Scandinavië. Be halve de Deensche luchtvaartmaatschappij wa ren aanwezig vertegenwoordigers van de Ne- derlandsche K. L. M., van de Duitsche Luft hansa, van de Noorsche luchtvaartmaatschap pij, van de Zweedsche A.B.A., van de Air France en van de Belgische Sabena. De vlieg- plannen voor 1936 werden besproken en naar verluidt, werd besloten het luchtverkeer van en naar Scandinavië aanzienlijk uit te breiden. Uit Ottawa wordt gemeld, dat de conferen tie tot voorbereiding van een Transatlantischen luchtdienst tusschen Engeland en Canada, die elf dagen geduurd heeft, Dinsdag gesloten is. Behalve Engelsche en Canadeesche vertegen woordigers waren ook vertegenwoordigers van Ierland en New Foundland aanwezig. Met algemeene stemmen werd besloten, het volgende jaar te beginnen met het uitvoeren van proefvluchten, om daarna een voorloopigen Transatlantischen luchtpostdienst in te stellen. Indien deze een bevredigend verloop hebben zal zoowel een luchtpost- als een passagiers- dienst geopend worden. Na afloop der confe rentie zijn de deelnemers naar Washington vertrokken voor het voeren van verdere bespre kingen met de Amerikaansche autoriteiten. HARRAR, 4 Dec. (Reuter). Het oorspron kelijke plan der Abessiniërs omtrent de ope raties in Ogaden was, de Italianen in twee linies op te wachten in versterkte stellin gen, van Daggaboer naar Britsch Somali- land en van Harrar naar Djidjiga. De Ita lianen zonden echter alleen Askaris om het terrein te verkennen en hiervan werden er velen teruggeslagen. Het leger van Ras Nasiboe zou het wachten onder de onophoudelijke bombardementen moede zijn en de hoofden, zouden besloten heb ben onverwijld tot den aanval over te gaan. Zij zouden over zeer belangrijke effectieven beschikken, en versterkt zijn door het leger van Ras Desta, die van Aroessis is gekomen. De keizer zou naar Djidjiga gekomen zijn om de laatste toebereidselen te treffen. Langs de lijn MakaléAntalo hebben reeds schermutselingen plaats gehad tus schen Italiaansche en Abessinische voor posten. De Abessiniërs trokken echter spoe dig terug. Een Italiaansche soldaat werd bij het gevecht gewond. Met vrij groote stelligheid kan gezegd wor den, dat de Abessiniërs niet slechts naar Ma kalé oprukken, doch ook een geschikten weg zoeken om over de Takaze te kunnen trekken. In het gebied van Azbi, ten noord-westen van Makalé, heeft een luitenant van Ras Kassa Sebat zijn onderwerping aangeboden. Naar pas thans van Abessinische zijde wordt medegedeeld heeft op 30 November in de pro vincie Tembien bij Salama, ten Noordwesten van Makalé, een verbitterd gevecht plaats ge had, tusschen ongeveer 500 Italiaansche sol daten en sterke Abessinische eenheden. De Italianen bevonden zich op marsch in de rich ting Camale toen zij onverwachts door de in de bergen verborgen Abessiniërs onder vuur werden genomen. Er ontstond een gevecht, dat uren lang duurde en waarbij ongeveer 50 Ita lianen zouden zijn gevallen. De Italianen zou den tenslotte gedwongen zijn geweest terug te trekken. Aan Abessinische zijde zouden slechts 15 dooden gevallen zijn. Aan de fronten in het Noorden en in het Zuiden is een grootere gevechtsbedrijvigheid ingezet. In het Zuiden maken de Italiaansche vliegers tal van verkenningstochten. ASMARA, 3 Dec. (Reuter.) Uit het hoofd kwartier wordt gemeld, dat sterke Abessinische strijdkrachten oprukken naar het Italiaansche front ten Zuiden van Makalle. De voorhoede werd reeds door de Italiaansche voorposten ge signaleerd. De betrokken troepen zijn die van Ras Kassa, waarachter de troepen van Ras Moeloegata uit Addis Abeba komend, volgen. Naar het schijnt rekent de Italiaansche legerleiding op uitgebreide krijgsoperaties. BOSTON, 3 Dec. (Reuter). Eenige gedeti neerden van de staatsgevangenis van Massa- chussets hebben getracht te ontvluchten. Eén van hen werd doodgeschoten door de be wakers, een ander gewond en vier werden weer gegrepen; slechts twee slaagden erin te ont komen Uit een gevangenis te Moscogee in Oklahoma wisten vijf gevangenen te ontsnappen. Vier van hen zijn bankrovers. Er ontstond daarbij een vuurgevecht tusschen de uitbrekende gevange nen en de bewakers, in welk gevecht een der gevangenen werd gedood en een politiebeambte zwaar gewond. De politie zet de achtervolging der vluchtelingen voort met behulp van vlieg machines. Uit het tuchthuis te Nashville in Tennessee wisten drie gevangenen te ontsnappen. Zij dwongen een bewaker hen in een auto op te nemen en weg te rijden. Na eenigen tijd lieten de misdadigers den be waker weer vrij en zetten him vlucht voort in den gestolen auto. Schermutselingen aan het Abessinisch front langs de lijn MakalleAntalo. Proces tegen de Amerikaansche regeering inzake de waarschuwing tegen uitvoer naar Italië. Ir. Spanje zouden nieuwe schandalen zijn ont dekt bij den staatsscheepsbouw. De gem eentebegrooting van Maastricht wijst een tekort van twee ton aan. Waterstaatsbegrooting door de Tweede Kamer z.h.st. aanvaard. Minister Deckers bezoekt het Westland. Zweedsch houtschip op de Haaksgronden lek geslagen. Geen yertooning van „De Beul" in Utrecht en Haarlem. LONDEN, 4 Dec. Nadat Baldwin in het La gerhuis zijn redevoering had beëindigd, spraken nog verschillende afgevaardigden, o.m. de voor zitter der liberale positie, Sir Archibald Sin clair, die niets wilde weten van de thans in regeeringskringen verbreide opvatting, dat men bij den Afrikaanschen oorlog moet streven naar een voor de drie partijen Italië. Abessinië en den Volkenbond aannemelijke oplossing. Een dergelijk resultaat zou volgens Sir Archibald geen der drie betrokkenen voldoen. De zitting van Donderdag zal worden geopend met een redevoering van de Labour-afgevaar- digde Dalton, die over de buitenlandsche politiek zal spreken. Men verwacht, dat Sir Samuel Hoare een uitvoerig overzicht zal geven over den inter nationalen toestand en neemt aan, dat de be raadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede of Maandagavond laat of Dinsdag zullen kunnen worden beëindigd. Het amendement van wijziging der arbeiders- oppositie op het adres van antwoord is Dinsdag avond door het nieuwe bestuur der Labourpartij bestudeerd. ATHENE, 4 Dec. (Reuter). Het onderhoud, dat de leider der Venizelisten, Sofoelis, gisteren met den koning had, duurde twee uur en was zeer hartelijk. Op Kreta, waar Venizelos geboren is, kwam het bij de vrijlating der wegens deelneming aan den opstand van Maart veroordeelde officieren tot groote betoogingen voor den koning. Aan de betooging op Kreta naar aanleiding van de vrijlating der onder de amnestie val lende veroordeelden werd deelgenomen door ongeveer 40.000 personen, die onafgebroken „Leve de Koning" en „Leve Venizelos" riepen, waarmede de vrijgelaten officieren instemden. Het gerucht gaat, dat de koning een bezoek aan Kreta zal brengen, zoodra Venizelos er zal zijn teruggekeerd. Het hoofd der politie deelt mede, dat Woens dagmorgen op verschillende plaatsen in de stad 3 dynamietpatronen tot ontploffing zijn ge bracht. De eerste ontploffing vond plaats voor het huis van den gepensionneerden generaal Hadjis- sarantos, de tweede voor de gemeenschappelijke drukkerij van het Venizelistische blad „Neos Kosmos" en het anti-Venizelistische blad „Hel- linicon Melon", en het derde voor het huis van den kolonel-vliegenier Oiconomoe. De aangerichte schade is volgens mededeeling der politie echter onbeteekenend. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hü in 80.000 gezinnen, waar hü steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 742.6 Vorige stand: 742.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1