De Italiaansche Koninklijke besluiten De toestand aan de fronten De kerkvervolging in Duitschland Het nieuws van heden DE BETEEKENIS ERVAN IN POLITIEK VERBAND NOG DUURT DE PERIODE VAN AFWACHTING V00RI DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke PERS DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19681 Een duidelijke aanwijzing tot het verbreken van persoonlijke relaties? Het effect nog niet te overzien Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'i Duitschland eischt koloniën Rede van Rijksstadhouder Von Epp te Hamburg Hooge waterstand van den Rijn Sterke was der zijrivieren Financieel schandaal in Frankrijk Deficit van twaalf millioen francs Hoare confereert met Baldwin Spelmoment uit den voetbalwedstrijd EngelandDuitschland, die Woensdag op het terrein van Tottenham Hotspur te Londen werd gespeeld De Negus is nog te Dessie en voert allerlei besprekingen voor een groot algemeen krijgsplan Harrar reeds geheel ontruimd De „China Clipper", het groote Amerikaansche Transatlantische vliegtuig, dat den overtocht over de Stille Zuidzee naar de Philippijnen volbracht, en thans weer uit ^Manilla voor den terugtocht vertrok Onvoldoende medische hulp Streicher verkoopt de „Stürmer" De Fransche Bank Goudvoorraad met drie milliard verminderd De strijd in de protestantsche kerk en het duel Kerrl Belijdenis kerk Geen debat gewenscht De vlootconferentie Het Japansche standpunt Japansche vliegtuigen boven Peking China en de sancties De Negus heejt de oorlogsvoorbereidingen aan het Zuidelijk front in oogenschouw genomen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Vliegtuig botst tegen vuurtoren De moeilijkheden van de Evangelische Kerk TEGEN EEN BOOM GEVLOGEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 4 December. Twee door den Koning en Koningin van Italië genomen besluiten geven een beeld van den gespannen toestand, die op het oogenblik in het land heerscht. De Koning heeft besloten het diplomatieke corps niet op Nieuwjaarsdag te ontvangen en de Koningin heeft de ko ninklijke trouwringen beschikbaar gesteld om tot goud voor de nationale schatkist te worden versmolten. Deze eenvoudige gestes zijn uitingen van een nationalistische overspannenheid, die door de geprikkeldheid over de toepassing der sancties gemakkelijk tot een uitbarsting kan komen. De directe gevolgen daarvan zouden volgens som migen kunnen zijn, dat de diplomatieke betrek kingen met landen, die de sancties ondersteun den, zouden worden afgebroken, dat men Genève in den steek zou laten en dat men zou verklaren, dat er tusschen de betrokken landen en Italië een oorlogstoestand bestond. Al deze mogelijkheden, afzonderlijk of tege lijkertijd, zouden binnen enkele weken ver wacht kunnen worden, en toch hangt het uit breken van een dergelijke crisis af van besluiten, waarover buiten de grenzen van Italië zal worden beslist, hoe vreemd dit ook moge lijken voor ieder, die buiten Italië leeft en daardoor de nationale en persoonlijke gevoelens hier niet kent. Zoo ziet de toestand er uit, onafhankelijk van de vraag, of Italië gelijk heeft of niet. Mussolini heeft zijn land met den rug tegen den muur gedreven en alles wijst erop, dat als hij gedwongen wordt te bukken voor den Vol kenbond, hij dit temidden van een nieuwen wereldbrand verkiest te doen. Het besluit van den Koning is in de vol gende eenvoudige verklaring vervat: „De ge bruikelijke ontvangst van de autoriteiten en van het diplomatieke corps, die hun beste wenschen aan Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin komen overbrengen, zal dit jaar bij het aanbreken van het nieuwe jaar niet plaats vinden." Door de geheele ceremonie te schrappen heeft de Koning kunnen vermijden, dat hij de redenen moest vermelden, die tot dit besluit hebben geleid, doch de duidelijke beteekenis van het verbreken van de per soonlijke relaties tusschen de regeering en de 52 diplomatieke vertegenwoordigers, die bij het Quirinaal geaccrediteerd zijn, kan niet over het hoofd worden gezien. Voor het eerst in de geschiedenis van Italië zal het laten vervallen van een ceremonie, waarbij de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden hun beste wenschen voor Italië komen uitspreken, te Rome als een grootere eer worden beschouwd dan de ceremonie zelf, waaraan men zoo groote waarde hechtte. Men beschouwt dit be sluit in alle kringen van Italië als een voorlooper van een nog formeeler breuk met het Quirinaal. Terwijl het besluit van den Koning op diplo matiek terrein ligt, sluit dat van de Koningin aan bij de toenemende hartstochten der bevol king. Koningin Elena geeft in een open brief aan Mussolini als hoofd der regeering haar be sluit te kennen om haar trouwring en dien van haar echtgenoot te voegen bij die van de overige bevolking van Italië, die op 18 December a.s., den „Dag van Trouw", den oproep van de re geering zal beantwoorden. Haar brief luidt als volgt: „Het is Mijn wensch, IT te laten weten, dat zich onder de vele trouwringen, die de vrouwen van Italië voor de glorie van ons geliefd en groot vaderland zullen offeren, de trouwring van den Koning, het symbool van diep gevoel en trouw, zal bevinden, tezamen en verbonden met Mijn ring, die Ik met vreugde aan het vaderland af sta. Mijn ring vertegenwoordigt alles, wat Mij het dierbaarst is, want hij herininert Mij aan den dag, waarop ik het voorrecht had, deel der Italiaansche natie te worden." Het effect, dat dit voorbeeld en deze verkla ring op de gemoederen van de reeds opgewon den bevolking zal hebben, valt nog niet te over zien. Het is overbodig en nutteloos om langer te spreken over de interne economische financieele oorzaken, die deze vrijwillige bijdragen aan de schatkist noodig hebben gemaakt. Men acht het momenteel van meer belang, uiting te geven aan de nationalistische gemoedsgesteldheid, zooals die thans in Italië wortel heeft geschoten. En het is de vraag, of het verstandig is een tot kookpunt gebracht volk in een positie te dwin gen, die elke mogelijkheid van een terugtocht afsnijdt. (Copyright Momingpost A.N.P.) Verwachting: Zwakke tot matigen 5 Noordelijke tot Westelijken, verder wel- licht krimpende wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen, g 5 later toenemende kans op neerslag, kou- g g der des nachts. g Hoogste barometerstand: 758.6 te Biar- g ritz. g Laagste barometerstand: 738.6 te öna. Zon op v.m. 7.54 onder n.m. 3.48 g Licht op 4.18 Maan op 12.54 onder jj= v.m. 1.52 Volle maan 10 December, illllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli HAMBURG, 4 Dec. (D.N.B.) Rijksstadhou der generaal Ritter von Epp heeft hedenavond te Hamburg een rede gehouden over de kolo niale kwestie. Hij zeide o.a., dat alle nabuur- staten de grootste waarde hechten aan hun koloniaal bezit. Onder applaus verklaarde Von Epp, dat het Duitsche volk het eens is over de noodzakelijkheid van zijn koloniale eischen. De vraag is echter, hoe en waar? Wij kunnen geen koloniën van een ander land afnemen. We hebben echter recht op onze vroegere ko loniën. Von Epp schilderde dan op indrukwek kende wijze hoe Duitschland zelf in zijn be hoefte aan grondstoffen zou kunnen voldoen, indien zijn koloniale eischen werden ingewil ligd. COBLENZ, 5 Dec. (ANP) Tengevolge van de "vele regens van de laatste dagen blijven de Rijn en zijn zijrivieren sterk wassen. Reeds moest op de gekanaliseerde Lahn, de Moezel en de Saar de scheepvaart verboden worden. Verschillende strooken land langs den Moezel staan reeds onder water. Kelders moesten ont ruimd worden en verscheidene vaartuigen zijn <ioor het water meegesleurd. Men vreest dat de Moezel nog verder zal stijgen. Daarentegen is de was van de Saar tot stand gekomen. De Lahn is op sommige plaatsen buiten haar oevers getreden. De Rijn zelf stijgt nog steeds in zijn midden- en benedenloop, en wel te Keulen van 2.92 meter. Dinsdagmorgen tot 4.12 Meter Woensdagmorgen. In den boven- loop zakt het water echter reeds weer. PARIJS, 5 Dec. (Reuter). De directeur van een Bank te Brest werd wegens bedrieglijke praktijken gearresteerd. De bank had door talrijke vertegenwoordigers weten te bereiken, dat vele kleine spaarders in de omgeving van Brest hun spaarpenningen aan de Bank toevertrouwden om er aandeelen en schatkist-papieren voor te koopen. In plaats hiertoe over te gaan, kocht de Bank echter effecten op van Maatschappijen, die voor een bankroet stonden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de Bank met een kapitaal van slechts 500.000 francs, een deficit heeft van 12 millioen francs. LONDEN, 4 Dec. (Reuter) Hoare bracht Woensdagmiddag een bezoek aan Baldwin. Naar men gelooft had het onderhoud betrek king op den stand van het Italiaansch-Abes- sinisch conflict en meer in het bijzonder op het werk van de Fransche en Engelsche des kundigen, dat nog steeds te Parijs wordt voort gezet. Verder is men van meening dat ook werd gesproken over het onderhoud dat Hoare Za terdag met Laval zal voeren. MH. .ij HARRAR, 4 Dec. (ReuterA.N.P.) De pe riode van afwachting aan het Noordelijk zoowel als aan het Zuidelijk front duurt nog steeds voort. Ook vandaag wordt slechts melding ge maakt van verschillende schermutselingen, die zoowel volgens de Italianen als volgens de Abes- siniërs in hun eigen voordeel zijn afgeloopen. In elk geval zijn deze botsingen van onderge schikt belang en van weinig beteekenis op den algemeenen gang van zaken. De Negus bevindt zich nog steeds te Dessie, waar hij de bevelhebbers van de verschillende deelen van het Noordelijk leger ontvangt, die hem uitvoerige uiteenzettingen geven van den toestand in hun sector en de toekomstige ope raties met hem en zijn militaire deskundigen bespreken. Men verwacht algemeen, dat deze besprekingen een groot algemeen krijgsplan tot resultaat zullen hebben, dat de totnogtoe ge volgde Abessinische tactiek ingrijpend zou kun nen wijzigen. Op het Tembien-plateau trekken de Italianen langzaam voorwaarts, maar achter him voorste colonnes vormen zich nieuwe Abessinische af- deelingen, die de kleine, geïsoleerde Italiaansche detachementen in hinderlagen lokken en het „zuiveringswerk" in deze streek uiterst moeilijk en gevaarlijk maken. Te Addis Abeba vallen zware regens, wat naar menschengeheugenis in dezen tijd van het jaar, midden in het droge seizoen, nog nooit is voor gekomen. De bevolking is uitermate verheugd en ziet in den regen een teeken, dat de hemel- sche machten Abessinië gunstig gezind zijn. De stad Harrar is thans geheel door de Abes- sinische troepen ontruimd. De laatste detache menten zijn onder het zingen van oorlogsliede ren uit dë stad vertrokken, uitgeleide gedaan door de bevolking, die de troepen verscheidene kilometers ver begeleidde. De ReuterA.N.P.-correspondent te Djidjiga heeft een tocht gemaakt langs het Abessinische front in Ogaden en seint thans, dat de medi sche hulp en het aantal beschikbare ambulan ces absoluut onvoldoende zijn. Verschillende doc toren vertelden hem, dat vele gewonden op het veld achterblijven of dagen later pas bereikt worden en dikwijls sterven zonder eenige hulp te hebben gehad.Krijgslieden, die hevig lijden aan verwondingen, die acht dagen of langer niet zijn verbonden, komen dagelijks in de hospitalen te Dagaboer en Djidjiga aan. DJIBOETI, 5 Dec.. Volgens een onbeves tigd bericht zouden de Abessiniërs gisteren, ten Zuiden van Makalle voor het eerst een ernstigen aanval hebben ontketend. Bijzonderheden ontbreken evenwel nog. PRAAG, 5 Dec. A. N. P. De „Prager Fresse' van 3 December j.l. verneemt uit Ber lijn, dat de overeenkomst tot verkoop van het antisemietische weekblad de „Stürmer" thans is afgesloten. Als kooper wordt niet zooals bij geruchte reeds bekend was gesloten het Ullstein-Mosse Concern, doch Winkler, de voor zitter van het „Verband deutscher Zeitungsver- leger" genoemd. Winkler zou echter slechts een strooman zijn. Vermeld wordt, dat hij de uit geverij van de Stürmer in een N.V. zal om zetten en deze later bij hët Eher Concern zal inschakelen. De „Stürmer" zal dan te Berlijn worden gedrukt en de opdracht hiertoe zal bij dragen tot financieele verlichting van een der zwaar onder de crisis lijdende voormalige demo cratische groote drukkerijen. Als koopsom wordt het bedrag van twee en een half millioen Mark genoemd, waarvan de gouwleider van Franken en redacteur van de Stürmer, Julius Streicher de eene helft en de burgemeester van Neurenberg, Liebel, die finan cieel bij de uitgeverij was geïnteresseerd, de andere helft zou ontvangen. De koopovereen komst zal Op 1 Januari as. in werking treden. PARIJS, 4 Dec. (Reuter) De Donderdag te publiceeren weekstaat van de Banque de France zal aantoonen, dat de hoeveelheid goud met een bedrag van ongeveer drie milliard francs is verminderd. In brankkringen verwachtte men een ver mindering van den goudvoorraad van twee milliard francs. De goud-afvloeiing ontstond in de week van 21 tot 28 November. Echter verwacht men dat de bankstaat van de volgende week een gunstiger beeld zal ver- toonen. De minister voor Kerkelijke Aangelegenheden, Kerrl, gaat uit van het standpunt, dat het conflict in de Evangelische Kerk nu lang ge noeg heeft geduurd. Hij wil orde scheppen in het belang der Kerk zelf. Die orde is er echter nog niet. In zijn reeds berucht geworden conferentie met vertegenwoordigers der Belijdeniskerk, is het warm toegegaan, zoo meldt men ons van een zijde te Berlijn, welke inzage heeft ge had in de notulen der vergadering. De bedoe ling van Kerrl was, leden van de Belijdeniskerk mede te benoemen tot leden der ministerieele kerkelijke bestuurscolleges. Doch de samenwer king kwam niet tot stand. De minister ver klaarde in zijn rede: „Ik ben thans genood zaakt op een andere manier op te treden. God is een God der orde. En het is mijn wil de orde te verzekeren. Voor het leven na den dood zorgt God. De boodschap, die Christus ons gaf, geeft ons een taak voor dit leven.' Op echt nationaal-socialistische wijze ver klaarde de minister autoritair, dat hij van geen discussie gediend was. Een leider der Belijdeniskerk Dr. Böhm vroeg toch het woord en de minister durfde het blijkbaar niet aan, dit te weigeren. De predikant legde dan de volgende verklaring af. „Namens de hier aanwezige leden van de Belijdeniskerk zeg ik U dank, dat U ons voor deze conferentie uitgenoodigd hebt. Ik ge loof, U te mogen verzekeren, dat de leden van de Belijdeniskerk bereid zijn, aan een echte oplossing van de kerkelijke kwestie mee te werken. Dit moet dan echter zijn een oplos sing, die ons een Kerk geeft, die ons volk on- vervalscht Christus verkondigt. In verband hiermee wil ik de volgende vragen aan den Minister richten: 1. Wij verzoeken om een bindende verkla ring over de taak en de bevoegdheid van de kerkelijke bestuurscolleges. Van ons kan niet verlangd worden, lid van comité's te worden, voor wij weten, welke taak en welke bevoegd heid wij hebben. 2. Wij hebben bij wijze van gerucht gehoord, dat de Minister het plan heeft de Belijdenis kerk de „kirchenregimentliche Befugnisse" te heime Staatspolitie is, op voorstel van den Minister den evangelischen jeugdarbeid der Belijdeniskerk onmogelijk te maken. Wij ver klaren echter, dat wij slechts de Belijdeniskerk als rechtmatig beschouwan. Ik vraag den Minister, of deze geruchten juist zijn. 3. Is het 't plan van den Minister in de oud- Pruisische provincies een kerkelijke regeling in te voeren, als thans in Saksen bestaat? Wij verklaren dat het ons volkomen onmogelijk is, met mannen als Eckert of Kessel, die voort durend tegen de belijdenis gehandeld hebben, in een gemeenschappelijk kerkbestuur zitting te nemen. Toen Dr. Böhm een vierde vraag stellen wilde, viel Minister Kerrl hem in de rede en zeide: „Voorwaarden laat ik mij niet stellen. Wie meemerken wil, die werke mee. Wie het niet wil, hij late het." Nadat Minister Kerrl vertrokken was, las Generaal-Superintendent Dr. Eger 'n verkla ring voor betreffende de nieuwe regeling voor't bestuur van de kerkcomité's. Hierop verlieten de leden van de Belijdeniskerk de conferentie, die later schriftelijk verklaarden, eerst na be antwoording der vragen verder te wülen deel nemen. TOKIO, 5 Dec. In verband met de beweerde uitlatingen van de zijde der Japansche delega tie op de vlootconferentie te Londen inzake de voorwaardelijke afschaffing van het duikboot wapen en de mogelijkheid van een non-agres siepact voor het gebied van den Stillen Oceaan, wordt officieus verklaard, dat Japan iedere be spreking van politieke kwesties te Londen van de hand wijst. PEKING, 5 Dec. (Reuter). Woensdagmiddag vlogen drie Japansche militaire vliegtuigen gedurende geruimen tijd zeer laag over het Ministerie van Oorlog. Ook uit Haitsjoe, het Oostelijk eindstation van de Loenghai spoorlijn, wordt bericht, dat aldaar zeer vaak Japansche militaire vlieg tuigen verschijnen. SHANGHAI, 5 Dec. (A. N. P.). Teneinde de sancties tegen Italië van kracht te doen worden, heeft de Chineesche regeering met in gang van 1 December j.l. den uitvoer van last dieren, trekdieren, rubber, metalen, ertsen en metaallegeeringen naar Italië en de Italiaan sche koloniën, alsmede het sluiten van transac ties tot invoer van Italiaansche waren in China verboden. Van het invoerverbod zijn slechts uit gezonderd goud en zilver in baren en munten, alsmede drukwerken. Aan de Abessinische fronten duurt de periode van afwachting nog voort; Harrar is reeds ge heel ontruimd. De beteekenis in politiek verband van de beslui ten van het Italiaansch Koningspaar. Vervolging der Belijdeniskerk in Duitschland. Defensiebegrooting door de Tweede Kamer af gehandeld. Wijziging van de Schepenwet voorgesteld. Moord te Rotterdam. PARIJS, 4 Dec. (Reuter) Woensdag botste op het vliegveld Le Bourget een groot twee persoons-verkenningsvliegtuig, toen het wilde landen, tegen den vuurtoren van het vliegveld. Deze stortte in en begroef het vliegtuig, dat geheel werd vernield, onder het puin. De beide inzittenden van het vliegtuig wer den levensgevaarlijk gewond. BERLIJN, 5 Dec. De bisschop van de Evangelische Kerk Zaenker, te Breslau beeft tegen een nadrukkelijke verordening van óe landelijke kerkcommissie der Evangelische Kerk fen tegen een gelijkluidend verzoek van den Rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden in op 3 December 1935 een theologisch examen afgenomen. De Rijksminister voor kerkelijke aangelegen heden heeft, omdat dit optreden van bisschop Zaenker een onverantwoordelijke verstoring is van het werk der kerkelijke ordening, den op persten raad der evangelische kerk verzocht, in overleg met de landelijke commissie voor de kerken een disciplinaire procedure te openeD tegen bisschop Zaenker. Tegelijkertijd heeft de minister de stopzetting van de uitkeering bevolen van de middelen, welke worden aangewend voor de salarieering van bisschop Zaenker. De „Matin" meldt, dat Dinsdagavond op 85- jarigen leeftijd is overleden professor Charles Richet, wien in 1913 de Nobelprijs voor genees kunde werd toegekend. Hij heeft tezamen met Nortker de anaphylaxie ontdekt. Van zijn hand zijn talrijke wetenschappelijke en litteraire werken verschenen. IN I V u 1 I r l i 7 Stand op Donderdag 1 uur mm.: 750.8 Vorige stand; 74935

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1